6 Standpunt gemeenten is belangrijk' Het 1 Hoe 'on Topzomer voor Scheldorado in Terneuzen De Nachtuuln houden zomer carnavalweekend ZEELAND uit POLITIE rapport SPORT in het kort 4Klachten over stank vallen mee' pE Stei D. DE STEM ZEELAND Stuurgroep vraagt medewerking voor verdere integratie WY's Zeeuws-Vlaanderen Perenvuur treft fruittelers Tholen Bredanaar laat spoor van overvallen na Met auto tegen bewegwij zering Koperquintet Dwaas en onbezonnen Zomer van Antwerpen Walburgconcert Snelheidscontroles Mishandeling Diefstal weekenddiensten Autocross in Schoondijke Voetbaltoernooi campings in Nieuwvliet Afdeling Milieu gemeente Oostburg over varkensstallen: Miljarden Fruit heeft im; Engels i i i i i VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 C3 Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten in september laten weten of ze willen meewerken aan de samenwerking en integratie van de WV's in deze regio. Dit verzoek komt van de Stuurgroep VW-structuur Zeeuws-Vlaanderen. De portefeuillehouders recreatie en toerisme van de zeven ge meenten werden gisteren geïn formeerd door A. Zabel van de stuurgroep over de plannen. „Het ging louter om een infor matieve bijeenkomst. Wel heb ben we de wethouders gevraagd in september met een reactie te komen op het stappenplan. Ook de afzonderlijke besturen van de WV's moeten die maand met een standpunt komen." Zabel vertrouwt erop dat de ge meenten mee willen werken. „Dat is belangrijk omdat ze een belangrijke financiële partner zijn van de VW's. Als ze niet willen meewerken is het einde verhaal. Zover zal het echter niet komen. Uit signalen is mij duidelijk dat de gemeenten mee willen werken." Volgens Zabel is een intensieve re samenwerking tussen de WV's hard nodig om de concur rentie van soortgelijke regio's het hoofd te bieden en om aan een stuk kwaliteitsverbetering te doen. „Je moet jezelf goed toerusten voor de toekomst. We praten nog niet over een fusie. Het gaat om een samenwerkingsverband, dat gestalte kan krijgen in een fede ratie." De stuurgroep VW-structuur tast nu een half jaar de moge lijkheden af voor een betere sa menwerking binnen de regio tussen de WV's en het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren. Een stappenplan moet deze samenwerking en integratie vorm gaan geven. Versterking van de toeristische structuur is een van de vier actiepunten van de Kamer van Koophandel uit het werkdocument van het Stra tegisch Plan Zeeuws-Vlaande ren. Doel van de samenwerking is het uitvoeren van van geza menlijke projecten, het bevorde ren van het toerisme naar en in Zeeuws-Vlaanderen, het uitvoe ren van promotie-activiteiten en het verbeteren van de beeldvor ming en naamsbekendheid van Zeeuws-Vlaanderen als woon-, koop-, recreatie- en werkgebied. Daarnaast is de VW volgens de stuurgroep inmiddels een be langrijk instrument voor de eco nomische promotie van een ge meente en een regio. De kwali teit van woon- en leefomgeving is een van de factoren geworden die bij de keuze van een vesti gingsplaats van een doorslagge vende betekenis kan zijn voor bedrijven en hun managers. „Daarbij is de WV-organisatie lang niet altijd meegegroeid met deze tendenzen. Menig VW draait nog op de spaarzame vrije uren van detaillist, horeca-ex- ploitant, campinghouder of vrij williger," meent de stuurgroep. Van onze verslaggeefster Tholen - Een explosie van bacte- rievuur oftewel perenvuur heeft de fruittelers op Tholen getrof fen. Volgens voorzitter W. van Kempen van de Kring Zee land/West-Brabant van de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie hoeven er nog niet zoals in 1993 hele percelen te worden ge rooid, maar heeft elke teler van peren op het eiland wel last. Op Tholen is het bacterievuur aangetroffen in meidoorn langs dijken. Daarnaast zijn vooral boomgaarden van zo'n vijftien grote fruittelers getroffen. Ge middeld bestaat hun productie voor ruim eenderde uit peren. „Gelukkig zit niet elke boom on der het bacterievuur, maar je komt regelmatig aangetaste tak ken en bomen tegen," zegt Van Kempen. Volgens Van Kempen is de om vang van het perenvuur te verge lijken met de laatste grote ex plosie die zich in 1993 voordeed. Toen moesten op Tholen hele percelen met jonge bomen wor den gerooid en verbrand. Het verbranden van aangetaste bo men en takken is de enige me thode om het perenvuur uit te roeien. Zo'n tegenvaller is ner gens te verhalen. Van onze rechtbankcorrespondent Breda/Sluis - Fluitend stapte hij het VW-kantoor in Raal- te binnen. „Goedemiddag da mes. Wilt u zo vriendelijk zijn de kassa even open te ma ken?" vroeg hij. De medewer kers van het kantoor dachten eerst nog aan een goede grap, maar al snel bleek dat ze met een echte overvaller te maken hadden. Glimlachend toonde de 38-jarige H. E. uit Breda een vuurwapen. De WV-medewerkers wisten niet hoe snel ze het geld bij el kaar moesten zoeken, maar het was uiteindelijk niet genoeg om de man tevreden te stellen. Die verliet het pand even vrolijk als hij was binnengekomen, alleen nu met een trits cadeaubonnen in zijn zak. Het WV-kantoor in Raalte was niet het enige filiaal dat bezoek kreeg van E. Nog vijf andere VW-zaken in het land werden met een bezoekje vereerd. En de man was niet alleen uit op ca deaubonnen. Ook drie apothe ken (in Harlingen, Goes en Ber gen op Zoom), een schoenenwin kel in Sluis, een postkantoor in Ell, een grenswisselkantoor in Putte - waar hij een zwangere vrouw bedreigde -, Motel Bre da en motel De Wouwse Tol moesten de man ongewild te woord staan. En E. was niet altijd zo vriende lijk als tegen het WV-personeel in Raalte. Soms sloeg hij erop los, zoals bij de overval op Motel Breda. Daar sloeg hij een mede werker van het motel tegen het hoofd. Officier van justitie mr. F. Vare kamp eiste gisteren voor de Bre dase rechtbank zes jaar gevan genisstraf plus tbs tegen de man. „Twee weken na zijn vrijlating had hij al weer veertien overval len op zijn conto bijgeschreven," zei Varekamp. Uitspraak op 14 augustus. Van onze verslaggever Tholen - Een auto en een aan hangwagen zijn gisteren flink be schadigd geraakt toen zij tegen een bewegwijzeringsbord terecht kwamen op de N257. Een 25-jari- ge Tholenaar, eigenaar van de voertuigen, verloor ter hoogte van St. Philipsland de macht over het stuur, waarna het geheel be gon te schuiven. Het ongeval gebeurde rond 16.20 uur. Zowel de bestuurder van de wagen als zijn passagier kwamen met de schrik vrij. r Door het minder fraaie zomerweer is het iedere dag lekker druk in het subtropisch zwemparadijs Scheldorado. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De kwakkelende zomer legt het subtropische zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen bepaald geen windeieren. Het zwemparadijs beleeft de laatste weken een topdrukte. Zo bezochten gisteren rond de dertienhonderd mensen Scheldorado. „Dit aantal is momenteel geen uitzondering. De laatste tijd komen iedere dag zoveel mensen naar onze voorziening," aldus de uiterst tevreden eigenaar G. van den Bosch. Van den Bosch begrijpt best dat collega-recreatie- ondernemers niet zo gelukkig zijn met het slechte weer. „Voor ons is het echter een hele leuke zomer. On ze gasten vermaken zich prima. Ze zijn vooral heel enthousiast over de kruidenbaden. Omdat deze voorziening zo goed aanslaat zet ik er een paar bij. Wij doen ook ons uiterste best het de mensen naar de zin te maken. Dat lukt goed. Ik heb wel wat extra personeel moeten aannemen vanwege de grote drukte." Toen Scheldorado een paar jaar geleden werd ge opend hadden de toenmalige eigenaars de pech van een aantal warme zomers. Hierdoor viel het aantal bezoekers zwaar tegen. De schulden liepen hierdoor hoog op waardoor Scheldorado twee jaar geleden failliet ging. De familie Van den Bosch nam het zwemparadijs vorig jaar over. „Toen ik kwam werd het tijdens de zomer alleen maar slecht weer. De zomer van vorig jaar was ook niet zo best. Dat is voor ons natuurlijke een enorme meevaller." Van onze correspondent Aardenburg - De Aardenburgse carnavalsstichting De Nacht uuln bestaat 22 jaar en dat is aanleiding om vrijdag 8 en za terdag 9 augustus een zomercar navalweekend te houden. Dit evenement wordt gehouden in een grote feesttent aan de Heerendreef. De organisatoren zijn dolblij dat ze Eddy Wally, The Voice of Europe, hebben we- DE serie Manhuistuinconcerten in Goes wordt zondagmiddag voortgezet met een concert door het Souburgs Koperquintet. Het gezelschap bestaat uit vijf ko perblazers in de klassieke be zetting van twee trompetten, één hoorn, trombone en bastu ba. Het repertoire omvat origi nele werken werken voor koper quintet, naast bewerkingen van moderne en klassieke composi ties. Ook op woensdagmiddag wordt er een concert gegeven in de Manhuistuin. Dan treedt het Seniorenorkest Zeeland op. Dit is een blaasorkest dat bestaat uit zestig leden, afkomstig uit de hele provincie. Allen hebben een minimumleeftijd van zestig jaar. Het orkest brengt muziek in klassieke stijl, onder leiding van J. Kruijs-Voorberge. Beide concerten zijn gratis toe gankelijk. De ingang tot de Manhuistuin bevindt zich bij het poortje, rechts van het Oos- terschelde College aan de Zus terstraat 11 (voorzijde) of bij het hek in het Schuttershofgebied (achterzijde). Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Gro te of Maria Magdalenakerk. Zondag 3 augustus, van 12.00 tot 13.00 uur. Woensdag 6 au gustus van 14.30 tot 15.30 uur. LA FOLLIA is de zuid-Europe- se term voor dwaasheid, en on bezonnenheid. In de muziektaal is la Fol(l)ia een dans in een driedelige maatsoort. De eerste tonen die de musici Marina Eckhardt en Leo van Rutte sa men speelden waren die van het La Follia thema (een razend moeilijk variatiewerk van Ar- cangelo Corelli) en daarmee was een nieuw duo geboren met mandoline en gitaar. Het Seniorenorkest Zeeland speelt in de Manhuistuin in Goes. De musici studeerden aan het Sweelinck Conservatorium en specialiseerden zich bij Austra lische of Engelse snaarvirtuo zen. Op het programma in Nieuwvliet staan naast la Follia van Corelli werken van Dow- land, Paganini, Calace, Piazolla, Granados en Carlo Munier. Het concert, in de NH kerk in Nieuwvliet, wordt afgesloten met Sonatina Mexicana van Carlo Domeniconi. Woensdag 6 augustus, aan vang 20.00 uur. VOOR de derde maal wordt er op zomeravonden in augustus in het centrum van Antwerpen de Zomer van Antwerpen gehou den. Een spektakel van dans, muziek, circus en andere activi teiten. De reeks begint op 5 augustus met de vliegende performance Periodo Villa Villa door de Ar gentijnse groep De La Guarda in een oud pakhuis in het Bon- apartedok. Het is een energieke mengeling van dromen, feesten, verwondering en spektakel. De groep bestaat uit muzikanten, dansersm acteurs, circusarties ten, bergbeklimmers en archi tecten La Guarda treedt op op 5, 6, 7, 8,12,13, 14 en 15 au gustus, aanvang 22.00 uur. Op enkele pleintjes (Antwerpen, Berendrecht, Zandvliet) wordt de activiteit Muziek in de Wijk gehouden: een feestelijke cock tail van zigeunermuziek, fla menco, wereldmuziek uit Afrika en Azië. Dagelijks van woens dag tot maandag om 18.00 uur. Er zijn twee openluchtvoorstel lingen Ex Africa met percussie, gitaarmuziek, stemmen en vi deo. Op 27 en 28 augustus, aan- foto jaap wolterbeek vang 22.00 uur. Naast deze acti viteiten zijn er nog een huiska mertheaterproject De meisjes kamer van Geertrui Daems en een Afrikaans Festival. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij de telefoonnum mers: 00-32.3.4556944 en 2721446. IN de serie (gratis) Walburgcon certen in het stadspark in Sint Niklaas, met tot eind augustus op elke dinsdagavond een op treden, beklimt deze week Lar go het podium. Deze groep werd op kort termijn erg populair in Wallonië en Frankrijk. Een Ma rokkaan en twee Belgen maken Brusselse muziek met alle mo gelijke invloeden: een afspiege ling van de smeltkroes die de hoofdstad van België is. Dinsdag 5 augustus, aanvang 20.30 uur. ten te strikken voor een optreden op zaterdagavond. Op vrijdag wordt er vanaf 20.30 uur begonnen met een Ober- bayernavond met de Freund- schaftsblaskapelle en disco Cap tain Boud en deze twee zorgen vrijwel zeker voor een geweldig feest. Zaterdagmiddag 9 augus tus is er een carnavalskermesse. „Een middag voor heel de fami lie," zegt Eric de Cocq van De Nachtuuln. Vanaf 14.00 uur kan men deelnemen aan buikschui ven, spijkerbroekhangen, ker- senpitspugen of schieting op lig gende wip. De boerenkapel De Blaosuuln en Captain Boud zul len de muzikale noot verzorgen. Om 20.30 uur barst de grote feestavond los. Het orkest de JE Band, disco Captain Boud en Eddy Wally zullen er alles aan doen om het publiek in hogere sferen te brengen. De toegangsprijs bedraagt tien gulden. „Kortom, een zomercar navalweekend vol ambiance. Verkleed komen is geen pro bleem. Het mag, maar het is niet verplicht," zegt Eric de Cocq van De Nachtuuln. Zuidzande/Axel - Bij een con trole woensdag in de Oostburg- sestraat in Zuizande werden 1106 auto's gecontroleerd en daarvan reden er 183 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 82, terwijl 50 km/u is toe gestaan. Gisteren werd op de Hulsterseweg in Axel een con trole gehouden en daar werden 204 voertuigen geregistreerd, waarvan er 32 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid hier was 116 terwijl 80km/u de limiet is. Retranchement - Een zestien jarige inwoner van Helenaveen deed woensdag aangifte van mishandeling bij een camping aan de Kanaalweg. Hij was ge slagen door een groepje jonge ren en had hier een pijnlijk ge zicht en een gezwollen oog aan over gehouden. Sint Kruis/Breskens - Door een inwoner van Sint Kruis werd aangifte gedaan van dief stal van een aantal fuiken, die hij had geplaatst in het Grote Gat. Een 21-jarige inwoonster van Breskens deed woensdag aangifte van diefstal van haar fel blauw/paars gekleurde da mesfiets, een Batavus ATB. Ze had die neergezet op het Oran jeplein. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter De Bruyckere, tel 0117-455555. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Hoef man, tel 561555/ dokter Hars kamp, tel 561666. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak: zat. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter H. van der Pas, tel 0117- 301366. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Hermanides, tel 0117-381566. Spreekuur zat. en zond. om 11- 11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter De Meijer, tel 0117-391366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter Binnekamp, tel 311747. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter Slager, tel 0113-221344. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargenomen door dokter Thijssen, tel 215003. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter Kooi man, tel 214450. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gen - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. J. Kok huisarts te Yerse ke, tel. 573520. Spreekuur drin gende gevallen: 11-11.15 en 17- 17.15 uur. Boodschappen zo mo gelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. dokter Elzinga, tel 501544. Spreekuur dringende ge vallen 11.00-11.15 uur en 17.00- 17.15 uur. Boodschappen zo mo gelijk voor 10.00 uur. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter W. Ter Burg, tel 0114- 686800. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter Van de Vlugt, tel 0113- 581231. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Den Ouden en Dokter Voorbrood, Grote Bagijn- straat 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijk adres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Haeck, Staakstraat 130, tel. 0115- 452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uitsluitend voor spoed gevallen: zat. om 10.00 uur op Bol werk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter Neeteson, tel 0115-491769. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Zuiderbaan, tel 612324. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Warringa, tel 613768. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raad plegen. Hulst - Buitenpolikliniek De Hon- te, tel. 0114-373000. Oostburg - St. Antoniuszieken- huis, tel. 0117-459000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 0115-688000. Schoondijke - In Schoondijke wordt morgen de derde auto cross van het seizoen verreden. Dit op het grasland van Nico Risseeuw nabij de Statendijk. De trainingen beginnen om 11.00 uur. De wedstrijden om 13.00 uur. De organisatie is in handen van de Stichting Auto cross Zeeuws-Vlaanderen. Nieuwvliet - De formaties van de campings Nooitgedacht (t/m 10 jaar) en Zonneweelde (11 t/m 14 jaar) wonnen het jeugd- voetbaltoernooi dat traditiege trouw georganiseerd werd door SV Nieuwvliet. In de jongste leeftijdscategorie kwamen negen ploegen in actie omdat Pannenschuur zich we gens gebrek aan spelers had af gemeld. Nooitgedacht en Zon neweelde speelden zich via poulewinst in de finale. Nooit gedacht haalde het met een overtuigende 3-0-score. In de oudste leeftijdscategorie be reikten Zonneweelde en De Hoogte de finale. Hier bleef het in de reguliere speeltijd gelijk zodat strafschoppen de win naar aan moesten wijzen. Dat bleek Zonneweelde. In deze ca tegorie werd de formatie van de Pannenschuur uit het toer nooi genomen omdat het met een ongerechtigde, te oude spe ler in actie kwam. De arbitrage was in handen van het duo Jaap Faas/Piet de Footer. EINDSTANDEN T/m 10 jaar: 1. Nooitgedacht, 2. Zonneweelde, 3. Internationaal, 4. Hof ter Wilgen, 5. De Waag, 6. Vo gelenzang, 7. De Hoogte, 8. SV Nieuwvliet, 9. Zeebad. 11 t/m 14 jaar: 1. Zonneweelde, 2. De Hoogte, 3. Hof ter Wilgen, 4. SV Nieuwvliet, 5. Nooitgedacht, 6. De Waag, 7. De Wulpen, 8. Voge lenzang, 9. Zeebad, 10. Internatio naal. Van onze verslaggever Oostburg - Het aantal klach ten over stank veroorzaakt door varkenshouderijen valt volgens de gemeente in Oost burg mee. Als het aantal var kens in de gemeente stijgt, zal het aantal klachten echter flink toenemen, aldus een medewerker van de afdeling Milieu. „De tolerantie om nog meer var kens toe te laten in de gemeente Oostburg is er niet meer," zegt de medewerker van de gemeente Oostburg. Het aantal klachten over stankhinder zal zeker flink toenemen wanneer Brabantse boeren hun varkensstallen ver der uitbreiden, aldus de mede werker. Toetsen Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger wil als waarnemend burge meester niets zeggen over het standpunt van de gemeente. „Wij zullen nieuwe aanvragen toetsen aan de wettelijke rege lingen," is het enige dat ze kwijt wil. De Brabander C. Sleuwen heeft een aanvraag ingediend voor nog eens bijna negenduizend var kens aan de Coxydeweg, de Maagdenbergweg en de Sophia- weg in Oostburg. Hij houdt nu al ongeveer twintigduizend var kens in drie grote stallencom- plexen in de gemeente. Sinds de komst van het eerste bedrijf eind vorig jaar aan de Groeneweg en de vestiging van meer bedrijven een paar maan den later ontving Oostburg on geveer vijftien klachten over stank. De gemeente bezoekt het bedrijf na een klacht om te kij ken om daar op de juiste wijze gewerkt wordt, aldus de mede werker van de gemeente. Bij de meldingen in Oostburg was in geen enkel geval sprake van ver keerd gedrag dat de stank ver oorzaakte. Omstreden De komst van meer varkens in Oostburg is omstreden. Natuur- beschermingsvereniging 't Duumpje West-Zeeuws-Vlaan- deren verzette zich eerder al he vig tegen de komst van varkens houderijen naar de gemeente Oostburg, met name omdat zij bang was voor stankhinder. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag besliste vorig jaar dat de Brabantse veehouders terecht een vergunning hadden ontvan gen voor de vestiging van hun bedrijven in Oostburg. De boeren willen hun intensieve veehouderijen in deze streek vestigen omdat hier door de openheid van het landschap meer mogelijkheden zijn dan el ders in het land. Stokje Overigens wil minister Van Aartsen van Landbouw paal en perk stellen aan de verhuizing van varkenshouders uit Brabant en Limburg naar Zeeland. Hij heeft toegezegd een stokje te willen steken voor deze zoge naamde 'roze invasie'. In Zeeland strijden verder nog de gemeenten Hulst, Hontenisse, Sas van Gent en Tholen al enke le jaren tegen de komst van Bra bantse en Limburgse varkens houders. Ook de provincie Zeeland heeft al aangegeven met strengere (milieu)regels de vestiging van varkenshouders in de provincie te voorkomen. De dagjesmens is de dagjesmai worden. Als een soort 'evenem junks' stropen we de ene na de re happening af. Van fietstoch sportwedstrijden, van muse zoek tot braderieën. Samen goe 960 miljoen dagtrips per jaa weekeinde trekken ruim zeve j0en landgenoten 'er op uit'. G „iks doen lijkt voorgoed opgf aan onze rusteloze attractiedra Door Ron Buitenhuis Het paradijs van het zalige niks d staat niet meer. Op zaterdagmorj een boek in de hangmat? Verg maar. Lezen valt onder de categor verspilling. Op zondagmiddag, eten, eventjes de oogjes toe als voor een drukke werkweek? Jamn Rust is voor de dommen. Actie is rooi. In je vrije tijd behoor je 'leu gen' te doen. Wie niet hoeft te werken en zijn ht taken heeft geregeld gaat toeren, ren, slenter-winkelen, sporten, braderieën, bossen,.musea of op Hele volksstammen-pluizen op wi al kranten en weekbladen door n: viteiten in het weekend. Het ide 'gewoon thuis' blijft, maakt hypen Een weekeinde niet 'er op uit', is loren weekeinde. Zaterdag en zon expliciete doe-dagen geworden. Aanbod genoeg. Geen regio in Nt of er worden non-stop grote en kit nementen georganiseerd. De culti merfeesten zijn de stad nog niet i pluimveetentoonstelling gaat va leder dorp met een kasteel, burcl haven of molen heeft een alibi voo lijknamig feest dat meestal uitn een massaal eet- en drinkfestijn. Natuurgebieden zijn kruispunten den van al dan niet georganiseer del- en fietstochten. Naast dez evenementen willen we uiteraar happenings als Pinkpop, de Verm toonstelling, de Auto-Rai of de Hi beurs niet missen. Laat staan va pleisters als de Efteling, het Noor renpark, De Beekse Bergen of he versum, die ieder honderddduize miljoenen bezoekers trekken. Voor de stille doordeweekse dagei we een theater-abonnement en op dag gaan we na de koopavond noj een bioscoopjes pikken of een ha bij de Griek of Italiaan. Kortom: overgrote meerderheid van de N ders is het leven één grote happe worden. Een oneindige reeks var punten, afgewisseld met wat wer en nachtrust. De 'zelfverwennerij' die vroeger heel jaar werd uitgesmeerd, volt: Een appel. Gewoon fruit, g( woon lekker, gewoon gezoni Maar dat is tevens het pn bleem. Jongeren willen nie dat gewoon gewoon is. Ze wi len iets aparts, iets dat pril kelt, iets dat opvalt. Geen aj pel dus, want een appel is ni cool. En al zeker niet als moeder zegt dat 'het zo gezor voor je is'. Kortom, de app heeft een imago-probleem 01 der de Nederlandse jeugd. Door Ron Buitenhuis Aan het gezonde verstand appe leren met de slogan 'Snoep vt standig eet een appel' zet ge zoden aan de dijk. Dat luk twintig jaar geleden misschi oog, maar voor dat soort oubol ge kreten zijn de kids van nu n ontvankelijk. "Ue appel moet hoognodig 'oi duft' worden", getuigt Bant Zuma van Greenery Internat nal. „De Nederlander eet wel Waar gemiddeld twintig kilo e Pels per jaar, maar de jeugd ti sen 12 en 20 jaar blijft ver acht Om de appel 'cool' te mak ®oet je de jeugd in hun eigen t aanspreken. In het Engels d 'Snoep verstandig eet een app heet nu An apple a day, keeps hoc tor away. Toegegeven, komt in feite op hetzelfde ne maar is voor jongeren toch wereld van verschil." Ook het Productschap Tuinbo r

de Stem | 1997 | | pagina 12