Zorg Brussel om houding van deel VS Zakenman Rosen Jaeobson koopt deel van Fokker-boedel op MeesPierson ziet 20 specialisten gaan Miller blijft een Amerikaanse brouwer Renault op zoek naar de juiste sleutels Minder winst voor Fokker Space in 1996 Dreigement Northwest blijkt een lege huls COMMENTAAR JIEUWS KORT sbruik hulpgeld in Ankara enslang zitten er met Sinn Féin Barcelona st terug ingenomen roïne ontploffen rdwenen' DE STEM ECONOMIE A5 Staten schrijven Europa wet voor Philips start zelf onderzoek Pie Medical Overstap naar concurrent ABN Amro Philip Morris-dochter stelt internationale expansie voorlopig uit ECONOMIE KORT BMW ziet winst stijgen Eurowings vervoert flink meer passagiers Dresdner Bank boekt kwart meer winst Burger King weg uit Frankrijk \G 30 JULI 1997 A4 hire in het Groninger verpleeg- Alzheimer-patiënt ontdekte dat nad gekregen. Dat zou zijn ge laten sterven. liet de patiënt razendsnel naar A/aar hij enigszins opknapte. De ng tot moord. Inmiddels zijn bij ingen binnengekomen over de -sterfgevallen. orzaakt onder personeel en fa- :en worden verzorgd. Maar ook van onze samenleving zit met van op. Zij verwijzen naar de liging van Verpleeghuisartsen veel psychogeriatrische zieken- r-patiënten door uitdroging en ale fase en weigeren te eten en Dat wil zeggen dat ze zelf niet eling moet worden toegepast. denkbaar dat wordt gekozen rd dat bij velen al bij voorbaat akt. Afgezet tegen het alterna- an de patiënt voor een zeer be- - kan versterving een humane lechts adviseren. Ze mogen niet i/orden geraadpleegd. Indien de fig, heeft de arts zich bij die be- vezen dat op zijn minst gespro- fcact tussen familie en de behan- n dan het gevolg. Om herhaling rden ontworpen, waarin ook de pkerd. Een beslissing over leven nen wanneer aan alle denkbare Ponder druk van vooral Lon- pternationaal hulpgeld voor lische regering is van mis- Iter van Buitenlandse Zaken ioek was. Volgens de Britse 'Bosnische bestuurders voor ij op buitenlandse bankreke- ■ïbtgenoot, Kinkel, pleitte er kten leggen op buitenlandse van misbruik worden ver- pnale controlemacht Sfor in tv stoort, omdat die naar bendingen produceren. [italisten hebben gisteren in ng van religieuze scholen en lig protest joegen veiligheid- Ten met waterkanonnen. De ang van het Turkse leger, de |gen om de koranscholen de lie is veroordeeld wegens de joit meer op vrije voeten. Dit I ministerie van Binnenland- r proces had dit ook aanbe- [er voor Noord-Ierland, heeft enwoordigers van Sinn Féin, keinse Leger (IRA). Het zal Sdat een lid van de Britse re- [oordigers van Sinn Féin. een gemeenteraadslid, zijn tijdens een politie-operatie |ie in de Spaanse stad Barce- *edeeld. De slachtoffers zijn allen jongens, in de leeftijd bol in de arme wijk Raval in j twintig betrokken kinderen i om het geld, aldus het blad. kunstbende opgerold en een erken en andere kunstvoor- ipen 20 jaar gestolen waren. verband met de zaak. On- :n bronzen Christusbeeld dat n in Florence. Het werd aan- titwerpen. De teruggevonden le waarde van 6 miljoen gul- heeft zo'n 7900 porno-video- onderzoek naar kindermis- te zijn van een netwerk met vatten beelden van seks met inden plaats tijdens huiszoe- in het pornopostorderbedrijf restatiebevel uit tegen een r. Het duo was vanuit Mön- •derop gelegen Nederlandse ilitie. t-jarige Nederlandse vrouw :taat van beschuldiging ge- hero'ine. Ook haar twee ver otterdam en een Fransman, i uit politiekringen verno- itation van het Noord-Fran- ïn haar bagage de drugs aan, heroïne versneden had moe- 1-Frankrijk. idens een ruzie met zijn ex- -anaat laten ontploffen. De mdere conductrices raakten dens een tussenstop van de liek Noord-Ossetië (Kauka- ilijk een terroristische actie 'E in Groot-Brittannië kan leidden Britse onderzoekers :emt nu al in hoog tempo af. wetenschappers van de Uni- ;egen het jaar 2005 voorbij. 100 BSE-gevallen voordoen, wijnen. Door de selectie van sneller worden uitgeroeid. i i WOENSDAG 30 JULI 1997 Van onze verslaggever Amsterdam - De zakenman J. Rosen Jaeobson heeft essentiële onderde len van de productielijn van de fail- liette vliegtuigbouwer Fokker ge kocht. Dit is gisteren door een woordvoerder van de curatoren be vestigd. De woordvoerder wil niet ingaan op de vraag wat Rosen Jaeobson van plan is met de productiemiddelen. Maar vol gens hem is er 'geen reden voor euforie of plannenmakerij'. „Niemand moet denken dat er nu opeens weer vliegtui gen worden gemaakt in Nederland," al dus de woordvoerder. Rosen Jaeobson, eigenaar van de Vlaamse Luchttransportmaatschappij VML, was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Wel verklaarde hij giste ren in Het Parool dat zijn werkzaamhe den gezien moeten worden als 'zorgvul dig onderzoek naar de mogelijkheden om Fokker als kasplantje weer te laten opbloeien.' Hij heeft daartoe onder meer contact met machinebouwer Stork en investeerders uit Rusland en China. Rosen Jaeobson zou de productiemid delen tegen schrootwaarde gekocht hebben. De woordvoerder van de cura toren wilde geen bedragen noemen. Hij zei alleen dat het om een veel lager be drag gaat dan eerder door Stork is neer geteld voor kapitaalgoederen uit de Fokker-boedel. Stork heeft voor 49 mil joen gulden aan spullen gekocht, zo is vorige week bekendgemaakt. Mocht Rosen Jaeobson inderdaad Fok ker-toestellen willen bouwen, dan heeft hij Stork nodig, omdat dit bedrijf nu es sentiële machines en technische kennis van Fokker in handen heeft. Stork is ei genaar van Fokker Aviation, waarin vo rig jaar de levensvatbare onderdelen van Fokker werden ondergebracht, zo als de bedrijven op Woensdrecht. Een woordvoerster van Stork bevestig de gisteren dat er contact is tussen Ro sen Jaeobson en Stork: „Die contacten zullen er voorlopig blijven. Meer kan ik er nu niet over meedelen." Rosen Jaeobson is vooral geïnteresseerd in de straalvliegtuiten Fokker-100 en Fokker-70, zo zegt hij in Het Parool. De Fokker-50 (propeller-toestel) noemt hij een goed vliegtuig, maar er zou minder belangstelling voor zijn in de markt. Zelf bezit Rosen Jaeobson diverse Fok- ker-50's, omdat de VLM er mee vliegt. De zakenman kocht de Vlaamse maat schappij vorig jaar, nadat hij eerder vergeefse pogingen had ondernomen voor een doorstart van Fokker. VLM heeft onder meer een aantal diensten van Rotterdam Airport naar Londen en München. In Nederland is Rosen Jaeob son verder bekend van de investerings- groep Wolters Schaberg, waar hij me de-directeur is geweest. Brussel (anp) - De Europese Commissie in Brussel maakt zich zorgen over de handelspolitiek van diverse Amerikaanse sta ten. Volgens de commissie neigen steeds meer staten ertoe han delsbeperkingen op te leggen aan bedrijven die zaken doen met landen die de mensenrechten schenden. Dit staat in een gisteren gepre senteerd rapport over handels barrières tussen de Verenigdse Eindhoven - Philips is naar eigen zeggen 'recentelijk' zelf een onderzoek gestart naar het vermeende misbruik van voorkennis door de algemeen directeur, een topdirecteur en een ex-werknemer van Pie Medical Benelux in Maast richt. De drie worden verdacht van het doorspelen van vertrouwelijke informatie over de voorgenomen overname door Philips, waardoor illegale koerswinsten zijn be haald. Philips werd twee weken voor de overname in 1995 verrast door sterk toenemende handel in aan delen Pie Medical, waardoor de beurskoers in korte tijd enkele tientallen procenten steeg. Hier door zag Philips zag genoodzaakt negentien gulden te bieden voor een aandeel dat kort tevoren nog lange tijd rond de twaalf gulden schommelde. Philips wil geen nadere toelich ting geven over de intensiteit en duur van het interne onderzoek. De bekendmaking van het eigen onderzoek komt niet echt als een verrassing. Topman Boonstra liet zich onlangs in een interview met AIRC-Handelsblad nog uitermate kritisch uit over managers die zich verrijken. Hij zei toen zich te 'ergeren aan het beeld naar bui ten toe, dat Philips zich bezig houdt met dingen die op de grens van het toelaatbare zouden lig gen. Ik zal er alles aan doen om dat te voorkomen'. De officier van justitie in Am sterdam bepaalt deze week of er een gerechtelijk vooronderzoek wordt ingesteld. Staten en de Europese Unie. Directe aanleiding voor de zorg van de commissie is een wet van de staat Massachusetts. Deze wet verbiedt bedrijven zaken te doen met of in Myanmar (het voormalige Birma), omdat het regime daar de mensenrechten niet respecteert. Bedrijven die toch handel drijven met Myan mar hoeven in Massachusetts niet te rekenen op overheidsop drachten. De wet heeft betrek king op alle bedrijven, ook als die van Europese oorsprong zijn. De Europese Commissie heeft hierover inmiddels bij de we reldhandelsorganisatie WTO een klacht ingediend. Volgens de commissie staat het elk land vrij actie te voeren ten behoeve van de mensenrechten. Het kan ech ter niet zo zijn dat een Ameri kaanse staat bedrijven uit derde landen de wet voorschrijft, meent de commissie. De commissie spreekt van een 'zorgelijke nieuwe trend' in de VS. Andere Amerikaanse staten en steden, zoals Californië, Texas, Connecticut en New York, hebben het voorbeeld van Massachusetts gevolgd of zijn dat van plan. Volgens een com missiewoordvoerder gaat het niet alleen om zaken doen met Myanmar. Ook Indonesië dreigt besmet te worden verklaard. „Zelfs Zwitserland wordt ge noemd." De EU en de VS kwamen vorig jaar flink met elkaar in aanva ring in soortgelijke kwesties. Onder druk van het Congres ver bood de Amerikaanse regering zakendoen met Cuba, Libië en Iran op straffe van sancties. Ook Europese bedrijven zouden door deze sancties getroffen worden. Na felle protesten van Europese zijde haalde president Clinton de scherpe kanten van de om streden wetgeving. Het geschil tussen Brussel en Washington is echter ten principale nog altijd niet opgelost. De EU weigert te accepteren dat de VS buiten hun eigen territorium aan anderen de wet voorschrijven. Amsterdam (anp) - MeesPierson, sinds begin dit jaar eigendom van het Nederlandse-Belgische financiële conglomeraat Fortis, heeft weer een tegenvaller te verwerken gekregen. Twintig spe cialisten voor de Oost-Europese markt hebben besloten over te stappen naar concurrent ABN Amro. Fortis daarentegen is blij: de twintig zouden niet functioneren. Het vijftig-procentsbelang van MeesPierson in EurAmerica, een investeringsbank gericht op Oost-Europa, werd door de spe cialisten middels een optie op geëist en doorverkocht aan de ABN Amro. Pikant daarbij is het teit dat ABN Amro tot begin dit Jaar de eigenaar van MeesPierson was. Fortis nam de zakenbank voor 2,5 miljard over. Optie MeesPierson bezat toen de helft van de Oost-Europese investe ringsbank, waar sinds 1992 twin- j'g specialisten werken die inves teringen in Rusland en andere Oost-Europese landen begelei den. De andere vijftig procent be zaten de managers, die overigens een optie hadden op het pakket van MeesPierson. ie optie hebben ze nu uitgeoe fend en doorgesluisd naar hun vroegere baas. Waarom de spe cialisten voor de ABN Amro heb- en gekozen, kon de bank niet eSS®- Ook de prijs van de trans actie werd niet bekendgemaakt. Bank/verzekeraar Fortis is maar al te blij dat de twintig Oost-Eu ropese specialisten van de Eur America bank besloten hebben de overstap te maken naar con current ABN Amro. Fortis was ontevreden over hun prestaties. Ook op de middellange termijn zou er geen verbetering zijn ont staan. Ook kan Fortis niet treuren over het verlies van het MeesPierson- belang in EurAmerica. Het is niet de eerste keer sinds de verkoop aan Fortis dat bij Mees Pierson specialisten weglopen. Onlangs maakte het Amerikaan se effectenhuis Merrill Lynch be kend vier MeesPierson-deskundi- gen over te nemen. De vier had den een zeer grote ervaring bij het adviseren van rijke Nederlan ders en Belgen bij hun vermo gensbeheer. Daarvoor stapte MeesPierson-bestuurder S. Beelaerts van Blokland op we gens verschil van mening over het te voeren beleid. 4.9 De bierbrouwerij van Miller in Milwaukee. Door Paul Verlinden Milwaukee - It's Miller Time! De Ame rikaanse bierbrouwer Miller heeft zijn aloude slogan weer van stal gehaald. In Nederland werd de leus enige jaren ge leden geadopteerd door een onderne mer die inmiddels vijf cafés uitbaat onder de naam Miller Time. Van enige band met de brouwerij is echter geen sprake. „Zijn er cafés in Nederland die zo heten? Goh, dat wist ik niet eens," zegt M. Hennick, directeur communi catie bij Miller in Milwaukee. In Nederland doet de Miller Brewing Com pany weinig zaken. Export is sowieso een ondergeschoven kindje bij Miller, na land genoot Anheuser Busch (Budweiser) en Heineken de derde brouwer ter wereld. „De afgelopen jaren is onze export verdub beld naar 3,1 miljoen hectoliter. Van de ene kant is dat een fantastische groei, maar an derzijds geef ik toe dat het niet veel voor stelt. Ons marktaandeel buiten de VS is slechts 0,4 procent," zegt R. Strup, verant woordelijk voor de internationale expansie van Miller. Miller kent een lange historie. Al in 1855 werd de brouwerij opgericht door Fre derick Miller, een Duitser die in Milwaukee - in die dagen een Duits-Poolse kolonie - een goede plek zag om bier te maken en te verkopen. Hij kreeg gelijk, want nog steeds heeft Milwaukee de hoogste bierconsump tie per hoofd van de bevolking in de VS, Snel tempo In 1970 werd het familiebedrijf overgeno men door tabaksgigant Philip Morris, die naar nieuwe activiteiten zocht om het vele geld te investeren dat verdiend werd met de verkoop van sigaretten. Onder de nieu we moeder steeg Miller in een snel tempo van de zevende plek op de Amerikaanse brouwersranglijst naar de tweede positie achter Anheuser Busch. De groei haalde Miller vooral in eigen land. Waar de Nederlandse brouwers gemiddeld een derde van hun bier verkopen in het buitenland, exporteert Miller slechts zes procent van zijn totale volume (vorig jaar 52 miljoen hectoliter). In de VS heeft Miller enkele moeizame ja ren achter de rug. „We hebben te veel de nadruk gelegd op nieuwe producten en on ze bestaande merken verwaarloosd. De strategie hebben we nu omgegooid en je ziet dat het begint te werken," zegt D. De- vitre in New York. Hij is in de raad van be stuur van Philip Morris onder meer verant woordelijk voor strategie en acquisities. De resulaten van de tabaks- en voedingsac tiviteiten van Philip Morris verbeterden vorig jaar flink. Maar Miller zag het be drijfsresultaat met 1,3 procent dalen tot 440 miljoen dollar, terwijl de omzet slechts met een half procent steeg tot 4,3 miljard dollar. Het marktaandeel van Miller in de VS daalde met een procentpunt tot 22 pro cent. Uit de vorige week gepubliceerde halfjaarcijfers blijkt dat de divisie weer in de lift zit. De omzet steeg met 4,7 procent en het resultaat was 3,6 procent hoger. Onbezorgd imago De groei is onder meer te danken aan bete re verkopen van Miller Lite, het grootste merk van de brouwer. „Miller Lite had een een ouderwets imago, we hebben een recla mebureau in de arm genomen dat zich meer op het jonge publiek richt, met name op de 21- tot 24-jarigen," zegt M. Hennick. De oude slogan It's Miller Time, die gezellig heid en onbezorgdheid moet uitstralen, is daartoe weer van stal gehaald. Groei van het marktaandeel in de VS en verbetering van het bedrijfsresultaat zijn de prioriteiten van Miller, zegt Devitre. „Pas als in de VS orde op zaken is gesteld, zullen we naar nieuwe mogelijkheden in het buitenland kijken." Export blijft wel aandacht krijgen, maar buitenlandse ac quisities zijn de eerste jaren niet te ver wachten. Toekomstige groei ziet Miller net zoals ie dere andere brouwer vooral in Azië, Oost- Europa en Latijns-Amerika. Miller heeft daar al diverse lokale partners. Het bedrijf mikt op de Amerikaanse uitstraling van zijn bier en vooral in Azië zijn ze daar ge voelig voor. Traditioneel Europa „Europa is een moeilijker verhaal. Daar willen we zeker aanwezig zijn, maar het is net als de VS een stagnerende markt. Bo vendien houden Europeanen vast aan hun eigen traditionele bier," zegt R. Strup. Inmiddels is Miller in Groot-Brittannië een samenwerkingsverband aangegaan met Scottish Courage. In Engeland ('ons Euro pese anker') wordt Miller Pilsener ver kocht, nadat eerder Miller Lite niet aan sloeg. De Britten associeerden Lite met een laag-alcoholisch bier, ook al is dat niet het geval: Lite bevat evenveel alcohol als ande re Amerikaanse bieren (iets minder dan vijf procent), maar is minder calorie-rijk. Ook in Duitsland timmert Miller aan de weg: het is er het best verkochte Ameri kaanse bier, al stelt het in volume weinig voor. Als er in de nabije toekomst iets wordt overgenomen, dan gebeurt dat waarschijn lijk niet in West-Europa, zegt Strup. „Eu ropese brouwers zijn erg duur. Wij zien meer in joint-ventures, samenwerking op het gebied van marketing en distributie." Dat Philip Morris/Miller de Nederlandse concurrent Heineken zal overnemen - iets waar vaker over gespeculeerd wordt, om dat de Amerikanen dan in één klap een sterke internationale positie krijgen - is voorlopig dan ook niet aan de orde. Strup: „We zijn goed bekend met Heineken en zitten regelmatig met elkaar om de tafel. We hebben bijvoorbeeld dezelfde impor teur in Puerto Rico." Maar, zo laat hij tus sen de regels door merken, een overname maakt alleen kans als grootaandeelhouder Freddie Heineken ermee instemt en die lijkt vooralsnog niet van plan zijn brouwe rij te verkopen. Vilvoorde - De directie van de Renault-fabriek in het Bel gische Vilvoorde, die later dit jaar dichtgaat, heeft grote problemen om de passende sleutels te vinden voor 5300 auto's die vorige week door het personeel zijn vrijgege ven. Bovendien kunnen ruim zeshon derd auto's niet starten, doordat de accu's inmiddels leeg zijn. Onmiddellijk na de berichten over sluiting van de fabriek be zetten de Belgische Renault-ar- beiders het opslagterrein. Uitein delijk hielden zij 5300 auto's in 'gijzeling' als oorlogsbuit om een goed sociaal plan af te sluiten. Over de afvloeiingsmaatregelen bestaat inmiddels overeenstem ming. Het personeel gaf daarom vorige week vrijdag de bezetting van het opslagterrein op. De sleutels van de auto's van de ty pe's Clio en Mégane Coupé wer den in enkele plastic zakken op straat gegooid. De arbeiders wil den daarmee illustreren dat zij zich ook als oud vuil op straat ge- 0 Werknemers van Renault Vilvoorde hielden 5300 wagens 'in gijzeling'. München - Vooral dankzij prima verkoopcijfers van de model len uit de nieuwe 5-serie en de open sportcoupé Z3 Roadster heeft BMW een sterke winstgroei beleefd. De Duitse autofabrikant tilde in het eerste halfjaar het resultaat na belastingen van 335 miljoen mark naar 435 miljoen mark. Dat komt neer op een verbetering van nagenoeg 30 procent. Daarmee groeide de winst bijna twee keer zo hard als de omzet. De totale autoproductie van de BMW-groep ging omhoog van 575.165 naar 625.450. Uit de BMW-fabrieken rolden 358.489 exemplaren, terwijl de Britse fabrikant Rover, die deel uitmaakt van de BMW-groep, 266,91 stuks in elkaar zette. Het bestuur van de Bayerische Motor Werke liet dinsdag tijdens de publicatie van de halfjaarcijfers weten dat ook over het tota le jaar de afzet, omzet en de winst hoger zullen uitkomen dan in het afgelopen jaar. Dortmund - KLM-partner Eurowings heeft voor de eerste keer in zijn 20-jarig bestaan de grens van één miljoen passagiers overschreden in een zesmaandsperiode. In de eerste helft van dit jaar stapten 1,148 miljoen reizigers in een toestel van de Duitse regionale luchtvaartmaatschappij. Dat betekende een groei van 29 procent ten opzichte van het eerste halfjaar vorig jaar. Over het hele afgelopen jaar vervoerde Eurowings 1,9 miljoen klanten. De omzet nam in 1996 toe met bijna twaalf procent ver geleken met 1995 tot 457 miljoen mark. De winst sprong om hoog van 2,1 miljoen tot 10,4 miljoen mark. Berlijn - Dresdner Bank heeft een behoorlijk beter resultaat neergezet. Over de eerste zes maanden van dit jaar wist het Duitse bedrijf de winst naar 1,74 miljard mark te tillen. Dat komt neer op een groei van 23 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral de provisie-inkomsten dragen bij tot het hogere resulta ten. Deze post nam met 34 procent toe. De revenuen uit rente gingen met zes procent omhoog, aldus Dresdner Bank gisteren in een brief aan zijn aandeelhouders. De balans nam met vijftien procent toe tot 646 miljard. De onderneming maakte tevens bekend het maatschappelijk ka pitaal van 2,3 miljard mark met 120 miljoen mark uit te breiden. Hiermee wil de bank meer speelruimte voor strategische beslis singen creëren. De aandeelhouders kunnen vanaf half augustus intekenen. De termijn staat twee weken open. Parijs - De keten van hamburgerrestaurants Burger King, on derdeel van het Britse concern Grand Metropolitan, trekt zich voor het eind van dit jaar terug uit Frankrijk. De 39 vestigingen leveren onvoldoende rendement op, zo heeft het bedrijf dinsdag meegedeeld.Burger King heeft zestien eigen zaken in Frankrijk, voornamelijk in de regio Parijs, en 23 franchiserestaurants. De eigen vestigingen worden verkocht en de franchisenemers slui ten hun deuren. Burger King gaf niet aan waarom het bedrijf het niet heeft kun nen bolwerken tegen concurrenten als McDonald's. Aan de eet gewoonten van de Fransen kan het niet liggen. De markt voor fast food in Frankrijk groeide vorig jaar met zes procent. Het aantal restaurants in de sector is de afgelopen vijftien jaar bijna verdrievoudigd van 830 tot 2300. In andere Europese landen wil Burger King zijn activiteiten uitbreiden. Daartoe behoren Duitsland, Spanje, Groot-Brittannië en Nederland. In ons land heeft het bedrijf nu elf restaurants. Dat aantal moet over twee tot drie jaar zijn verdubbeld. Leiden - Fokker Space (componenten voor de ruimtevaartin dustrie) heeft de winst vorig jaar zien teruglopen van 6,8 mil joen tot 1,8 miljoen gulden. De omzet steeg daarentegen van 121 miljoen tot 135 miljoen en de bedrijfsopbrengsten (omzet plus geactiveerd onderhanden werk) namen met 26 miljoen toe tot 219 miljoen. Dat blijkt uit het jaarverslag van Fokker Space. De voormalige ruimtevaartdochter van Fokker wijt de lagere winst aan toege nomen investeringen. Die zijn nodig in verband met groeiende verkopen van zonnepanelen. Een woordvoerder van Fokker Space noemde 1996 om deze reden een overgangsjaar voor de onderne ming. Verder vertraagde het ontwikke lingswerk voor het motorframe van de Ariane 5 draagraket na een mislukte proeflancering van deze raket vorig jaar. Het ver wachte positieve resultaat op dit werk moest daarom naar voren worden geschoven. Fokker Spa ce hoopt de winst hierop dit na jaar te kunnen boeken, al is hier over nog geen zekerheid te ver schaffen. Voor dit jaar verwacht Fokker Space een substantiële verbete ring van de winst, waarbij die van 1995 kan worden overtrof fen. Toch houdt het bedrijf een slag om de arm. „Het kan zijn dat ook 1997 nog in de boeken gaat als overgangsjaar," ver klaarde de woordvoerder. Het in Leiden gevestigde Fokker Space is voor vijftig procent in handen van Ultra Centrifuge Nederland en behoort voor vijf tig procent tot de failliete Fok ker-boedel. De curatoren heb ben tot nu toe weinig haast ge had met de verkoop van dit be lang. Dit najaar willen ze echter overgaan tot de verkoop van de Fokker-boedel. Het ligt voor de hand dat dan ook afscheid wordt genomen van het belang in Fok ker Space. Amstelveen/Hoofddorp (anp) - De aankondiging van lucht vaartmaatschappij Northwest om vanaf 1 augustus niet langer gezamenlijk met KLM tickets te verkopen, blijkt een lege huls. Drie dagen voordat de maatregel moet ingaan, heeft de Neder landse reiswereld nog helemaal niets van de Amerikaanse maatschappij gehoord. FOTO ANP zet voelen. De directie heeft nu grote moeite om de passende sleutel bij elke auto te vinden. Aan de sleutels was geen kaartje verbonden waarop staat welke auto waar is geparkeerd. Het vervoer van de afgewerkte auto's naar de dealer zal daarom de no dige tijd in beslag nemen. De dealers moeten de auto's vervol gens voor aflevering aan de klant een extra controlebeurt geven, om te kijken of ze tijdens de 'be zetting' geen extra schade heb ben opgelopen. De ingreep zélf heeft overigens niet veel om het lijf. Northwest en KLM gaan namelijk gewoon door met de uitvoering van diensten onder een gezamenlijk vlucht nummer, de zogeheten codesha ring. Wie een ticket voor zo'n ge zamenlijke vlucht koopt, krijgt de door de internationale lucht vaartorganisatie LATA uitgege ven reisdocumenten. Betreft het een Northwest-toestel, dan zou vanaf 1 augustus om dit IATA- ticket een omslag van Northwest moeten komen. Nu is dat nog een KLM-cover, waarop de naam van partner Northwest staat vermeld. „We hebben geen signalen van Northwest ontvangen. En er lig gen zeker niet voldoende North- west-covertjes bij de reisbureaus. De tickets blijven voorlopig alle maal in de KLM-covers" ver klaarde gisteren een woordvoer der van de ANVR, de over koepelende organisatie van reis bureaus. KLM heeft een belang van 19 procent in zijn Ameri kaanse partner Northwest, beide partijen onderhandelen al ruim een jaar over een verdere verdie ping van him samenwerking. Be gin deze maand maakte North west bekend voortaan zelf tickets te gaan verkopen. KLM be schouwde deze stap toen al als een symbolische daad, waarmee de Amerikanen de onderhande lingen onder druk willen zetten. Onzinnnig klonk die redenering niet, want nog geen anderhalve week later maakten de partijen bekend een gezamenlijke lijn dienst tussen Schiphol en Seattle te starten. Tijdens de aandeelhoudersverga dering op 5 augustus treedt L. van Wijk aan als nieuwe presi dent van KLM. Luchtvaartana listen houden er rekening mee dat voor die tijd het geschil met de Amerikanen is opgelost.

de Stem | 1997 | | pagina 5