Montenegro in actie voor het tribunaal Zorg om li van Nieuwe strijd rond Scientology in Frankrijk Beelden van proces Pol Pot uitgezonden Nederlander vermist op de Mont Blanc 'Andreotti was maffia-man' ■■■■■■■■KORT Zakenm MeesPiei specialist 72 doden bij bloedbaden in Algerije DE STEM BUITENLAND Oorlogsverleden Joegoslavische Defensie-minister onderzocht Jordaanse piloot fysiek in orde Vierjarig jongetje redt vader DE STEM fKEf COMMENTAAR Een zachte dood Bosnië belooft aanpak misbruik hulpgeld Fundamentalisten betogen in Ankara Rosemary West moet levenslang zitten Ontmoeting Britse minister met Sinn Féin Netwerk kinderprostitutie Barcelona Politie vindt gestolen kunst terug Duizenden pornovideo's ingenomen Nederlandse smokkelt heroïne Rus laat granaat in trein ontploffen 'BSE binnen tien jaar verdwenen' DE STEM Staten schrijv Philips start zelf onderzo Pie Medical Overstap naar cc i i i i i WOENSDAG 30 JULI 1997 A4 Van onze correspondent Parijs - Een religieuze groepe ring die afperst, is een sekte en mag zich niet beroepen op het stempel 'godsdienst'. Dat vindt de openbare aanklager in de Franse stad Lyon. Hij is gisteren in beroep gegaan tegen een uitspraak in hoger be roep van de rechtbank in die stad. Volgens dat Hof is de Sciento- logy-kerk geen sekte. Wel heeft de leider van die kerk in Lyon zich schuldig gemaakt aan afper sing. Jean-Jacques Mazier, eind jaren tachtig de voorzitter van de Scientology-kerk in Lyon, werd maandag in hoger beroep veroor deeld tot drie maanden voor- waardelijke celstraf, omdat hij in 1988 van een aanhanger Patrice Vic 10.000 gulden eiste. Die straf was aanzienlijk lager dan het vonnis in eerste instantie. Toen werd Mazier tot 18 maanden on voorwaardelijk veroordeeld. Dat geld was nodig voor een nieu we sessie 'dianetiek, een purifica- tiekuur', volgens Mazier noodza kelijk om van Patrice Vic een be ter mens te maken. Maar Vic had al ettelijke duizenden guldens in de Scientology geïnvesteerd. Hij kon de 10.000 gulden niet bij el kaar krijgen. Nadat Mazier in het Scientology-centrum druk op zijn discipel had uitgeoefend, ging Vic naar huis. Daar pleegde hij zelf moord door uit het raam te sprin gen. Dat zelfmoorddrama leidde tot de eerste harde aanklachten tegen de Scientology-kerk in Frankrijk. De groepering heeft enkele tien duizenden aanhangers. Volgens sommige onderzoekers zijn enke le grote Franse bedrijven geheel geïnfiltreerd door de volgelingen van L. Ron Hubbard. In een on langs verschenen parlementair rapport wordt Scientology afge schilderd als levensgevaarlijk. „Het is alles behalve een gewone religie. Mensen worden als citroe nen uitgeperst, tot meerdere eer en glorie van de sekteleiders," al dus Kamerlid Jean-Pierre Brard, co-auteur van het rapport. Mazier werd in eerste instantie door de strafrechter veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan 18 maanden onvoor waardelijk. Ook moest hij 175.000 gulden boete betalen. Maar het Hof van Beroep boog de celstraf om in drie jaar voorwaardelijk. Verder meende het Hof dat 'de vrijheid van godsdienst een van de fundamentele openbare vrijhe den is in Frankrijk.' Wel gaf de rechtbank toe dat sommige indi viduen financiële doelen najagen en dat die bestraft moeten wor den. Tot grote woede van de fami lie van Patrice Vic. „Het is een schande. Vele honderden jonge mensen worden nog altijd gema nipuleerd door de Scientology. Door deze club nu gelijk te scha kelen aan een godsdienst, is de kans groot dat er nog meer men sen zich kaal laten plukken, tot wanhoop jagen en mogelijk ook zelfmoord plegen. De kerk zelf beschouwt de om streden uitspraak in Lyon als een grote overwinning. „Wij kunnen nu doorgaan met het verbeteren van de Franse samenleving," al dus een woordvoerder. De Scien- tologen denken nu dat Frankrijk 'om' is en dat daarmee een eerste belangrijke stap is gezet bij het veroveren van Europa. Jeanine Tavernier van de ANEDFI, de be langrijkste anti-sektenorganisa- tie in Frankrijk, vermoedt dat Duitsland het volgende doelwit is van de scientologen. „In dat land is het verzet nog groter dan hier. Er was zelfs opgeroepen tot het boycotten van de film Mission Impossible met Tom Cruise, om dat hij een vooraanstaand seien- toloog is." Jeanine Tavernier hoopt dat het Hof van Cassatie de strafmaat opnieuw verzwaart. „Deze uitspraak bewijst dat de Scientology-kerk zich steeds meer in de Franse samenleving wortelt. Dat moeten we hoe dan ook voorkomen." Belgrado (ap) - In Joegoslavië is voor het eerst actie onderno men om een hoge functionaris wegens verdenking van oorlogs misdaden voor het gerecht te brengen. De procureur-generaal van Montenegro, Servië's mini-partner in Joegoslavië, heeft be kendgemaakt dat hij een onderzoek heeft ingesteld naar de rol van de Joegoslavische minister van Defensie, Pavle Bulatovic, bij de arrestatie en vermoedelijke deportatie van moslims in Montenegro in de begindagen van de oorlog in Bosnië. Het onderzoek vindt plaats op verzoek van het Joegoslavië-tri- bunaal in Den Haag, zei procu reur-generaal Vladimir Susovic in Podgorica, de hoofdstad van Montenegro. Functionarissen van het tribunaal wilden niet op de zaak ingaan. Om de aanhou ding van verdachten te verge makkelijken maakt het tribu naal lang niet altijd bekend wanneer onderzoeken worden ingesteld of arrestatiebevelen uitgevaardigd. Bulatovic komt in ieder geval niet op de officiële lijst van beklaagden voor, zei een woordvoerster. Toen in 1992 de oorlog in Bosnië uitbrak, zijn sommige Bosnische moslims, vooral uit de zuidelijke streken waar Serviërs de dienst uitmaakten, naar Montenegro gevlucht. Destijds deden hardnekkige ge ruchten de ronde dat de vluchte lingen, alsmede de moslims die al in Montenegro woonden, wer den opgepakt. Daarna zou een groot deel van hen zijn gedepor teerd naar Servische delen van Bosnië, waar zij ofwel ter dood werden gebracht of geruild te gen Servische krijgsgevangenen. Bulatovic was destijds minister van Binnenlandse Zaken van Montenegro. Bulatovic hield zich gisteren schuil voor de media. Susovic noemde twee specifieke gevallen waarin groepen mos lims naar de Serviërs in Bosnië zouden zijn afgevoerd. De eerste groep zou zijn gedeporteerd op 6 april 1992, de dag waarop Bos- nië-Herzegowina van de Euro pese Unie erkenning kreeg voor zijn zelfstandigheid en de oorlog serieus losbarstte. Susovic zei dat zijn onderzoek uit moest ma ken wie voor de deportaties ver antwoordelijk is geweest. Dat er deportaties hebben plaatsgevon den, is blijkens zijn woorden niet meer aan twijfel onderhevig. Hoeveel moslims waren gede porteerd zei de procureur-gene raal niet. Een actievoerder voor mensen rechten die anoniem wilde blij ven, zei dat een groep die aan het begin van de oorlog gedepor teerd werd, twaalf tot veertien moslims telde, maar dat in totaal zo'n 100 moslims, alsmede enke le Serviërs die voor de oorlog naar Montenegro waren ge vlucht, waren opgepakt. Een aantal Serviërs was later door de troepen van de Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic doodgeschoten, terwijl de mees te moslims werden gebruikt om krijgsgevangenen los te kopen. Volgens de actievoerder was de Montenegrijnse premier Milo Djukanovic, die thans in een ve te is gewikkeld met de Joegosla vische president Slobodan Mi losevic, niet van de deportaties op de hoogte en had hij er in juni 1992, toen hij erachter kwam, een eind aan gemaakt. De zaak verdween destijds in de doofpot en Bulatovic vertrok naar Bel grado om minister van Defensie te worden in de regering van klein-Joegoslavië, een post die hij nog altijd bezet. De twee toeristen staan bekend als 'ervaren bergbeklimmers', zo vertelde een agent van de 'Gen darmerie de la Haute Montagne' in Chamonix. „Ieder jaar brengen ze in deze streek hun vakantie door en beklimmen de flanken van het Mont Blanc-massief." Maar toen het tweetal na enkele dagen van slecht weer niet meer op de camping kwam opdagen, sloeg de eigenaar alarm. „We heb ben de afgelopen dagen veel hulp moeten verlenen op de Mont Blanc. Het weer was bar slecht. Er is veel sneeuw gevallen en er woei een forse wind. Dat maakt dat we zo pessimistisch zijn over het lot van deze twee bergbeklimmers," aldus de gendarme. De afgelopen 72 uur zijn op de flanken van de Mont Blanc maar liefst dertien toeristen omgeko men. De meesten waren slecht voorbereid en werden verrast door de barre omstandigheden. Volgens Xavier Chappaz, hoofd van de gidsen in het massief van de Mont Blanc, bieden de bergpa den de aanblik van de 'Champs Elysées aan het begin van de uit verkoop'. „Hele rijen mensen zie je door de sneeuw zich een weg banen naar Op de centrale markt in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft ABC een monitor opgesteld, waarop Cambodjanen voor het eerst sinds achttien jaar weer eens Pol Pot kunnen zien. ABC wilde op deze manier reacties van gewone Cambodjanen registre ren. FOTO ANP Washington/Kuala Lumpur (afp/dpa/rtr/ap) - Het Ameri kaanse tv-station ABC heeft gisteren exclusieve beelden uitgezonden van Pol Pot tij dens zijn proces. Het zijn de eerste tv-beelden van de Cambodjaanse ex-dictator sinds achttien jaar. Pol Pot is in een showproces in een dorp in het noorden van het Aziatische land tot levens lang veroordeeld. De beelden van goede kwaliteit laten een vermoeid ogende, oude man met wit haar zien. Pol Pot zit gekleed in overhemd met kor te mouwen, linnen broek, sanda len en met een halsdoek om op een houten stoel op een binnen plaats in Anlong Veng, een bol werk van de Rode Khmer mid den in de jungle. Honderden dorpelingen en mili tairen, in gescheiden groepen voor mannen en vrouwen, wonen de berechting door geünifor meerde ex-partizanen bij. Via een eenvoudige microfoon spre ken de rechters de menigte lang durig toe en hekelen de 'marte lingen en corruptie', waaraan de leider van de Rode Khmer zich schuldig zou hebben gemaakt. Op gezette tijden reageren de toeschouwers met applaus en slogans als: „Verbrijzel, verbrij zel Pol Pot en zijn kliek." Pol Pot woont de berechting door zijn voormalige medestan ders met een uitdrukkingloze blik bij en lijkt weinig belang stelling te hebben voor de be raadslagingen. Na zijn veroorde ling tot levenslang huisarrest wordt de bijna 70-jarige wegge leid. Hij loopt moeilijk met een stok en moet door militairen worden gesteund. Volgens de ABC-presentator heeft Pol Pot malaria, hoge bloeddruk en een hartkwaal en heeft hij niet lang meer te leven. De beelden zijn afkomstig van de Amerikaan Nate Thayer, de eerste buiten landse journalist die Pol Pot in achttien jaar tijd heeft ontmoet. De Cambodjaanse machthebber Hun Sen lijkt intussen toch be reid de bemiddeling te accepte ren van de ASEAN (Associatie van Zuidoost-Aziatische Lan den) in het conflict in zijn land. In een brief aan de ASEAN schreef de Cambodjaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ung Huot, dat de hulp van de ASEAN welkom is om de poli tieke stabiliteit in zijn land te herstellen. Tijdens een persconferentie gis teren las de scheidende voorzit ter van de ASEAN, de Maleisi sche minister van Buitenlandse Zaken, Abdullah Ahmad Bada- wi, de per fax binnengekomen brief voor. De landen van de ASEAN hielden in Kuala Lum pur een conferentie. In de brief heette het dat een de legatie van de ASEAN op elk ge wenst moment naar Cambodja mag komen om mee te helpen aan het oplossen van de crisis, ontstaan nadat Hun Sen begin juli met een bloedige coup de macht greep en premier Noro dom Ranariddh verdreef. Na de staatsgreep besloten de ASEAN- landen de toetreding van Cam bodja tot hun organisatie op te schorten en boden ze him bemid deling aan. Hun Sen weigerde dit, maar liet sindsdien tegenstrijdige gelui den horen over een rol van de ASEAN in de oplossing van de Cambodjaanse crisis. Van onze correspondent Parijs - De Franse politie is bijzonder pessimistisch over de overlevingskansen van een Britse en Nederlandse bergbeklim mer, die al twintig dagen worden vermist aan de voet van de Mont Blanc. De 25-jarige Dominique Gree en de 23-jarige Ar- ne van der Zwan zijn sinds 10 juli niet meer op de camping ge signaleerd, waar ze hun tent hadden opgeslagen. de top. Vaak zijn ze slecht of hele maal niet getraind, dragen ver keerd schoeisel en veel te lichte kleding. De mensen hebben niet in de gaten dat het hooggebergte le vensgevaarlijk en volstrekt mens- onvriendelijk is. In het tijdperk dat we de televisie van de ene zen der naar de andere zappen, zoe ken mensen naar nieuwe uitda gingen. Ze besluiten dan van het ene op het andere moment dat ze in twee dagen even naar de top van de Mont Blanc willen." Tegen die moderne vorm van con sumptie valt volgens hem niets te doen. „Het hooggebergte is vrij gebied. Iedereen mag er naar toe. Er staat geen hek om heen, je hoeft geen toegangskaartje te ko pen. Het is een van de laatste echt vrije streken van onze westerse wereld," zegt Chappaz. De gendarmerie valt hem bij. „We kunnen mensen alleen maar aan bevelen om vooral voorzichtig te zijn, zich goed uit te rusten en vooral bij vertrek het weerbericht tot zich te nemen. Daarna staat het iedereen vrij om de berg te be klimmen. Dat gaat helaas vaak gepaard met waanzinnige toe standen. Maar we kunnen daar niets aan doen." Oostende (belga) - Uit de resulta ten van de autopsie op de Jor daanse piloot Omar Bilal is ge bleken, dat hij geen lichamelijke problemen vertoonde of aan een ziekte leed. De piloot verongelukte zaterdag tijdens de Oostendse luchtshow, waarbij nog acht anderen het le ven lieten. Het toxicologisch onderzoek, waarbij wordt nagegaan of de man onder invloed was, was gis teravond nog niet afgerond. Rieti (dpa) - Het vierjarige Italiaanse jongetje Michele heeft zijn eerste proef als politieagent goed doorstaan. Hij coördineerde met de handtelefoon de redding van zijn vader die op een boot in het meer van Piediluco door een zonnesteek was getroffen. Toen Michele tijdens de boottocht merkte dat zijn vader het be wustzijn had verloren, greep hij de handtelefoon en belde het Itali aanse alarmnummer: 113. De politie vond hen en de vader kon al na enkele uren het ziekenhuis verlaten. „Ik heet Michele," riep het jongetje door de telefoon naar de politie in de centraal-Italiaanse stad Rieti. „Met papa gaat het slecht, help mij, de oever is ver." De agente aan de andere kant van de lijn stelde de jongen gerust en ontfutselde hem informatie over de plaats waar de boot zich be vond. „Ik kan telefoneren," zei de trotse Michele tegen de toege snelde agenten. „En ik weet ook dat men bij gevaar 113 moet bellen, want als ik groot ben, wil ik politieagent worden." Van onze correspondent Rome - De Italiaanse oud - premier Giulio Andreotti kon rekenen op de steun van de voornaamste maffialeider van Sicilië, Toto Riina. Dat heeft de vorig jaar gearres teerde maffiabaas Giovanni Brusca verklaard in het sle pende maffiaproces tegen Andreotti. Na enkele maanden van aarzeling, waarin hij opzettelijk valse infor matie verschafte, staat Brusca - die een hondertal moorden be kend heeft en de bijnaam u verru (het zwijn) droeg - officieel be kend als 'medewerker van de jus titie', de term waarmee maffiaver klikkers plegen te worden aange duid. Dankzij zijn politieke invloed en zijn connecties met de rechtbank van Rome zorgde Andreotti er voor dat vooraanstaande leden van Riina's clan der Corleonezen werden vrijgesproken, verklaarde Brusca gisteren in een bunker on der de Romeinse Rebibbia-ge vangenis. In een omstreden uit spraak van de nu ook wegens maf fiabanden vervolgde, beruchte rechter Corrado Camevale, die deel uitmaakte van Andreotti's Romeinse entourage, werd zo on der meer het vonnis tegen de moordenaars van de Sicüiaanse commissaris Basile op vormfouten nietig verklaard. De relaties tus sen Cosa Nostra en de Andreot ti-clan binnen de Christendemo cratische Partij waren zo nauw, dat de maffia niet alleen stemmen leverde, maar ook rivalen uitscha kelde. Zo zou de maffia in 1980 de president van het gewest Sicilië, Piersanti Mattarella, hebben ver moord. Hij werd opgevolgd door de (eveneens van maffia-activi teiten verdachte) D'Aquisto. Brusca verklaarde verder, dat Andreotti's plaatsvervanger op Sicilië, europarlementariër Salvo Lima, in 1993 werd vermoord om Andreotti een lesje te leren. De ze venvoudige oud-premier zou zich onvoldoende hebben inge spannen om de kort daarvoor in een geruchtmakend 'maxiproces' uitgesproken zware veroordelin gen tegen een hondertal maffiosi ongedaan te maken. Brusca ge bruikte daarbij de term 'voetwas sing', waarmee in het maffioos jargon de uitschakeling wordt be doeld van vrienden die de organi satie hebben verraden. Om die zelfde reden zou Riina zich in 1994 tegen Andreotti's kandida tuur voor het presidentschap heb ben gekeerd. Algiers (ap/afp) - Moslimex tremisten hebben in Algerije opnieuw een bloedbad aan gericht. In Larba, op 35 kilo meter ten zuiden van Algiers, werden 50 mensen vermoord en raakten 90 anderen ge wond bij een nachtelijke overval door een groep gewa pende mannen. In het dorp Omaria werden 22 burgers vermoord, onder wie een tien maanden oude baby. Hier raakten 13 mensen gewond. Van de meeste slachtoffers in beide bloedbaden werden de kelen doorgesneden en ook werden er huizen opgeblazen. Zo meldden ziekenhuisfunctionarissen giste ren. De aanvallers verklaarden dat ze onder bevel stonden van Omar, een vooraanstaand lid van de ex treem gewelddadige Gewapende Islamitische Groepering (GIA). Aangenomen wordt dat Omar de leiding over de GIA heeft over genomen van Antar Zouabri, die volgens berichten vorige week door Algerijnse veiligheidstro epen zou zijn gedood. Het algemene oordeel in de Al gerijnse pers was gisteren dat de GIA zich wreekt voor de offen sieven van het leger tegen de ter roristen. Het leger heeft volgens persbe richten in de afgelopen twaalf dagen rond 300 terroristen ge dood. NEDERLAND is opgeschrikt door de affaire in het Groninger verpleeg, tehuis 't Blauwbörgje. Familie van een Alzheimer-patiënt ontdekte dat hun vader al dagen geen vocht meer had gekregen. Dat zou zijn ge beurd om de man een zachte dood te laten sterven. De familie - die van niets zei te weten - liet de patiënt razendsnel naar een ziekenhuis in Groningen brengen, waar hij enigszins opknapte. De familie heeft aangifte gedaan van poging tot moord. Inmiddels zijn bij de Groninger politie nog zeven meldingen binnengekomen over c' behandeling van sterfgevallen en bijna-sterfgevallen. De zaak Mulder heeft veel onrust veroorzaakt onder personeel en fa milie van patiënten die in verpleeghuizen worden verzorgd. Maar ook het niet rechtstreeks betrokken deel van onze samenleving zit met vraagtekens. Ingewijden kijken er niet van op. Zij verwijzen naar de richtlijnen van de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuisartsen Versterving wordt daarin genoemd. In veel psychogeriatrische zieken huizen overlijden regelmatig Alzheimer-patiënten door uitdrogingen verhongering. Zij verkeren in de terminale fase en weigeren te eten en te drinken en ze zijn wilsonbekwaam. Dat wil zeggen dat ze zelf niet meer kunnen aangeven welke behandeling moet worden toegepast. Vanuit medisch oogpunt bezien is het denkbaar dat wordt gekozen voor versterving. Een onpopulair woord dat bij velen al bij voorbaat reacties van schrik en afweer veroorzaakt. Afgezet tegen het alterna tief - op kunstmatige wijze het leven van de patiënt voor een zeer be perkte periode trachten te verlengen - kan versterving een humane wijze van doodgaan worden genoemd. Artsen kunnen in dergelijke gevallen slechts adviseren. Ze mogen niet zelfstandig beslissen. De familie moet worden geraadpleegd. Indiende familieden kiezen voor levensverlenging, heeft de arts zich bij die be slissing neer te leggen. Het voorval in 't Blauwbörgje heeft bewezen dat op zijn minst gespro ken kan worden van onvoldoende contact tussen familie en de behan delende arts. Pijnlijke misverstanden zijn dan het gevolg. Om herhaling te voorkomen moet een procedure worden ontworpen, waarin ook de rechten van de familie stevig zijn verankerd. Een beslissing over leven of dood kan alleen maar worden genomen wanneer aan alle denkbare zorgvuldigheidseisen is voldaan. Sarajevo/Bonn - Bosnië heeft gisteren onder druk van vooral Lon den en Bonn beloofd misbruik van internationaal hulpgeld voor wederopbouw aan te pakken. De Bosnische regering is van mis bruik beschuldigd door de Britse minister van Buitenlandse Zaken Cook, die gisteren in Sarajevo op bezoek was. Volgens de Britse krant Sunday Times zouden corrupte Bosnische bestuurders voor miljoenen hulpgelden op eigen naam op buitenlandse bankreke ningen hebben gezet. Cooks Duitse ambtgenoot, Kinkel, pleitte er gisteren voor onmiddellijk beslag te laten leggen op buitenlandse rekeningen van Bosnische politici die van misbruik worden ver dacht. Kinkel wil ook dat de internationale controlemacht Sfor in Bosnië de Bosnisch Servische radio en tv stoort, omdat die naar zijn mening fanatiek anti-westerse uitzendingen produceren. Ankara - Duizenden Turkse fundamentalisten hebben gisteren is Ankara gedemonstreerd tegen de sluiting van religieuze scholen en korancursussen. Na uren van luidruchtig protest joegen veiligheid stroepen de betogers 's middags uiteen met waterkanonnen. De nieuwe regeringscoalitie wil, na aandrang van het Turkse leger, de leerplicht van vijf tot acht jaar verlengen om de koranscholen de wind uit de zeilen te nemen. Londen - De Britse Rosemary West, die is veroordeeld wegens de moord op tien jonge vrouwen, komt nooit meer op vrije voeten. Dit hebben functionarissen van het Britse ministerie van Binnenland se Zaken meegedeeld. De rechter in haar proces had dit ook aanbe volen. Belfast - Mo Mowlam, de Britse minister voor Noord-Ierland, heeft binnenkort een ontmoeting met vertegenwoordigers van Sinn Féin, de politieke arm van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het zal de eerste keer in twintig jaar tijd zijn dat een lid van de Britse re gering aan één tafel zit met vertegenwoordigers van Sinn Féin. Barcelona - Tien personen, onder wie een gemeenteraadslid, zijn de afgelopen twee weken gearresteerd tijdens een politie-operatie tegen een netwerk van kinderprostitutie in de Spaanse stad Barce lona. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De slachtoffers zijn volgens de krant La Vanguardia bijna allen jongens, in de leeftijd van 5 tot 14 jaar, en van dezelfde school in de arme wijk Raval in Barcelona. De ouders van de ongeveer twintig betrokken kinderen wisten van de praktijken, maar zwegen om het geld, aldus het blad. Rome - De Italiaanse politie heeft een kunstbende opgerold en een groot aantal schilderijen, beeldhouwwerken en andere kunstvoor werpen teruggevonden the in de afgelopen 20 jaar gestolen waren. In totaal zijn 22 mensen aangeklaagd in verband met de zaak. On der de teruggevonden voorwerpen is een bronzen Christusbeeld dat werd gestolen uit het Stibbert Museum in Florence. Het werd aan getroffen bij een kunsthandelaar in Antwerpen. De teruggevonden gestolen kunstwerken hebben een totale waarde van 6 miljoen gul den. Mönchengladbach - De Duitse politie heeft zo'n 7900 porno-video banden in beslag genomen tijdens een onderzoek naar kindermis bruik. Justitie vermoedt op het spoor te zijn van een netwerk met banden naar Nederland. De video's bevatten beelden van seks met kinderen en dieren. De vorderingen vonden plaats tijdens huiszoe kingen bij ruim vijfhonderd klanten van het pornopostorderbedrijf Vantex. Justitie vaardigde al een arrestatiebevel uit tegen een Duitser uit Keulen en een Macedoniër. Het duo was vanuit Mön chengladbach en de 25 kilometer verderop gelegen Nederlandse grensstad Venlo actief, vermoedt de politie. Lille - De Franse Justitie heeft de 30-jarige Nederlandse vrouw H.C., woonachtig in Amsterdam, in staat van beschuldiging ge steld wegens de smokkel van 3,3 kilo heroïne. Ook haar twee ver meende handlangers, een man uit Rotterdam en een Fransman, zitten in voorarrest. Dat is gisteren uit politiekringen verno- men.De vrouw was op 18 juli op het station van het Noord-Fran se Lille opgepakt. Douaniers troffen in haar bagage de drugs aan, samen met een kilo spul waarmee de heroïne versneden had moe ten worden. Ze was op weg naar Zuid-Frankrijk. Moskou - Een man heeft gisteren tijdens een ruzie met zijn ex- vrouw in een Russische trein een granaat laten ontploffen. De man verloor een arm, zijn ex en twee andere conductrices raakten gewond. De explosie vond plaats tijdens een tussenstop van de trein op een station in de deelrepubliek Noord-Ossetië (Kauka- sus). De autoriteiten sloten aanvankelijk een terroristische actie niet uit. Londen - De gekkekoeienziekte BSE in Groot-Brittannië kan binnen tien jaar zijn verdwenen, zo meldden Britse onderzoekers gisteren. Het aantal ziektegevallen neemt nu al in hoog tempo af. Volgens de onderzoeksmodellen van wetenschappers van de Uni versiteit van Oxford is de epidemie tegen het jaar 2005 voorbij. Tussen nu en 2001 zullen zich nog 7000 BSE-gevallen voordoen, waarna de ziekte geleidelijk zal verdwijnen. Door de selectie van zwakke en zieke dieren kan BSE nog sneller worden uitgeroeid. Van onze verslaggever Amsterdam - De zakenm Jacobson heeft essentiël jen van de productielijn liette vliegtuigbouwer kocht. Dit is gisteren woordvoerder van de cu vestigd. De woordvoerder wil niet i vraag wat Rosen Jacobson met de productiemiddelen gens hem is er 'geen reden of plannenmakerij'. „Nie Brussel (anp) - De Europ zorgen over de handelsp ten. Volgens de commissie delsbeperkingen op te leg landen die de mensenrech Dit staat in een gisteren g senteerd rapport over han barrières tussen de Vereni Eindhoven - Philips is eigen zeggen 'recentelijk' een onderzoek gestart het vermeende misbruik voorkennis door de alge directeur, een topdirecte een ex-werknemer van Medical Benelux in Ma richt. De drie worden verdacht va doorspelen van vertrouwe informatie over de voorgeno overname door Philips, waar illegale koerswinsten zijn haald. Philips werd twee weken vo overname in 1995 verrast sterk toenemende handel in delen Pie Medical, waardoo beurskoers in korte tijd e tientallen procenten steeg, door zag Philips zag genoodz negentien gulden te bieden een aandeel dat kort tevoren lange tijd rond de twaalf schommelde. Philips wil geen nadere toel ting geven over de intensitei duur van het interne onderz De bekendmaking van het eJ onderzoek komt niet echt als verrassing. Topman Boonstra zich onlangs in een interview NRC-Handelsblad nog uiterm kritisch uit over managers zich verrijken. Hij zei toen zie 'ergeren aan het beeld naar 1 ten toe, dat Philips zich be: houdt met dingen die op de gr van het toelaatbare zouden gen. Ik zal er alles aan doen dat te voorkomen'. De officier van justitie in l sterdam bepaalt deze week o een gerechtelijk vooronderz wordt ingesteld. Amsterdam (anp) - MeesPi van het Nederlandse-Belgi, heeft weer een tegenvaller cialisten voor de Oost-Eurc stappen naar concurrent AT de twintig zouden niet funi Het vijftig-procentsbelang MeesPierson in EurAmerica, investeringsbank gericht Oost-Europa, werd door de s cialisten middels een optie geëist en doorverkocht aan ABN Amro. Pikant daarbij is feit dat ABN Amro tot begin jaar de eigenaar van MeesPier was. Fortis nam de zakenb voor 2,5 miljard over. Optie MeesPierson bezat toen de h van de Oost-Europese inve: Hngsbank, waar sinds 1992 tv hg specialisten werken die in\ teringen in Rusland en anc Oost-Europese landen bege den. De andere vijftig procent zaten de managers, die overig een optie hadden op het pak van MeesPierson. Hie optie hebben ze nu uitge lend en doorgesluisd naar 1 vroegere baas. Waarom de s cialisten voor de ABN Amro h "en gekozen, kon de bank r zeggen. Ook de prijs van de tra'

de Stem | 1997 | | pagina 4