ZAMAN 80 NR. 11N VOETBAL rode lipstick BUURT 'Nieuwe uitkeringswet slechte zaak' IN DEMWMI UW FAVORIETE MERK VOETBALSCHOENEN Bakker Jan Oostburg is startklaar voor de 24 uur Een mooie maakt het zomerbeeld compleet. Helden in het park: swingend en exotisch ROV overweegt klein media-offensief in België over verkeer ZMF uit ook kritiek op 'Duurzaam Veilig' S%ulJ±/iul± ézttsn De grootste zaak van Zeeland. Koop nu uw japon extra voordelig. Vanaf 595.-, kom en overtuig u. model len kijk hier 's daar 's clematis! VAN OVERBEEKE DE STEM ZEELAND Adidas Puma Lotto Fila Umbro Patrick Diadora Bellotti Cruyf Nike Reebok Hummel Uhle enz. 5 Broden voor één tientje 4 bolussen voor ƒ2.00 Iedere woensdag verse oliebollen, 10 voor 6.00 Voor de derde keer reeks zomerconcerten in Eeklo TERRA-NOVA WUT: 'Uitkeringsgerechtigden krijgen stempel van fraudeur' Windmolens op Axelse Vlakte Jeugd Hoek kan creatief aan de slag in Speelweek Eddy Wally en Hannie zijn hoogtepunten op de 24e editie van wielerevenement Bromfietster aanrijding met Intercity i i i i i WOENSDAG 30 JULI 1997 C3 j£sZ i5 uw luincBnlrum ue clematis is een vaste plant die ongelofelijk z'n best doet met bloei en dat u gewoon niet weet waar u kijken moet van de bloe- men. Kijkt u hier, dan mist u z'n bloe- I metjes daar. En andersom. Kortom: een echte hebbe-plant. Van *yi .«fT- T -9,95 voor Decoratieve betonnen zonnebloem gevuld met kaars voor de gezellige zomeravonden in uw tuin. Van 29,95 VlflT \y\J Keuze uit diverse kleuren. vwefc verapreiding van dit blad of zolang de voorraad strekt. Deze éénjarige plant mooie, grote bloemt Nu in diverse kleurer verkrijgbaar. Per stuk van 7,95 voor GRATIS* SCHOENEN MODE SPORT Absdaalseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend Brouwerijstraat 9. Oostburg, tel. 0117-454861 open van maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur 's avonds op afspraak Iedere zondag open van 13 tot 17 uur Drogisterij-Parfumerie Axelstraat 59a Terneuzen Noordstraatpromenade - Terneuzen Tel.0115-619817 Van onze verslaggever Eeklo - Het Heldenpark in Eeklo vormt voor de derde keer de sfeervolle locatie voor een reeks zomerconcer ten in de open lucht. Evenals in voorgaande jaren is geko zen voor swingende en exoti sche klanken die perfect pas sen bij de omgeving. Op vijf opeenvolgende donder dagavonden staat telkens een andere groep op het podium in het kader van 'Helden in het Park'. De reeks opent op donderdag 31 juli meteen ijzersterk: Maio Coopé en zijn groep Gumbezar- te. Dit is een negenkoppig gezel schap uit Guinée-Bissau. Het is pas de tweede keer dat de groep in Europa optreedt. De eerste keer was in 1995 op het Berlijn- se Heimatklange Festival. Nu keren ze terug, onder andere om een cd op te nemen in Neder land. Gumbezarte is een op en top Afrikaanse groep: modern, maar niet 'vereuropeest', zeer beweeglijk en polyritmisch. Po diumvoorman en artistiek leider Coopé is een rasentertainer. Hij zingt, trekt gekke bekken, danst als de beste en is een eersteklas komiek. De muziek die de de groep ten gehore brengt, is de Gumbé, de nationale muziek van Guinée Bisau, vermengd met Coopé's eigen composities tot stedelijke dansmuziek, volksliedjes en rituele percus sies. Ska Van een geheel andere orde, zij het eveneens met verre 'roots', is de muziek die de Britse formatie Ska'd for Life op 7 augustus laat horen. Ska is ontstaan in Jamai ca en is van oorsprong een men geling van jazz en rhythm blues op zijn Jamaicaans. Ska, oftewel blue beatlag aan de ba sis van de reggae en nogal wat latere reggaesterren, onder wie Bob Marley, begonnen als ska- muzikanten. De muziek sloeg in de jaren zestig aan bij de Jamai- caanse immigranten in Enge land, maar ook bij hun blanke buurtgenoten. Daaruit kwam eind jaren zeventig een heuse skagolf voort, met groepen als The Specials en Madness. Ska'd for Life komt uit Cornwall en geldt als een van de beste verte genwoordigers van de derde ska-generatie. Tot nu toe was er elk jaar een salsa-feest tijdens Helden in het Park. Deze Latijns-Amerikaan- se avonden trokken het meeste publiek, dus is er ook in de edi tie '97 weer een vertegenwoordi ger van deze muziekstroming. Op 14 augustus treedt Saoco op, een groep uit Amsterdam met vier Zuid-Amerikanen, een Ne derlander en een Duitser. Ze brengen een mengeling van sal sa, merengue, cumbia, son en andere Caribische geluiden. Feestmuziek Raï en chabimuziek, echte feest muziek uit Mahreb, aangevuld met invloeden uit de funk, rap en jazz, staan op het programma op 21 augustus. Dan speelt El Adoua, een Marokkaans/Bel gische combinatie uit Antwer pen. De zeskoppige formatie werd al opgericht in 1982 en is uitgegroeid tot een solide no- nonsense roots-groep. De reeks concerten wordt op 28 augustus besloten door de Congolese for matie Formule 1. Tien man sterk herbergt deze groep het kruim van de in Brussel wonende Con golese muzikanten. De groep speelt soukous-muziek, de mo derne variant van de oudere rumba-rock. De concerten in het Heldenpark zijn gratis toegankelijk. Ze be ginnen steeds om 20.30 uur. ABSOMlStVIfG 78 4581 RE MUIST IEL: 0114-31.37.38 FAX: 0114-31.32.69 GROENVOORZIEHING-ItlIHWIHKEl-BOOHKWEKERII Van onze verslaggever Terneuzen - De Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Ter neuzen (WUT) vindt de nieu we wet Boeten en Maatrege len een slechte zaak. Deze wet moet uitkeringsfraude en het beroep op de sociale ze kerheid terugdringen. Volgens de werkgroep wordt kennelijk elke uitkeringsgerech tigde gezien als mogelijke frau deur. „Uitkeringsgerechtigden hadden al het stempel van profi teur, per 1 juli is er het stempel fraudeur bijgekomen," aldus ar- beidspastor H. Christiaans. De werkgroep vraagt zich ook af waarom het gemeentebestuur niet heeft geprotesteerd bij de regering tegen invoering van de ze wet. Christiaans wijst op de uitlatingen van wethouder A. Stahl-Hemelsoet. Die zei vorige week dat de nieuwe wet in Ter neuzen niets toevoegt aan de al aanwezige instrumenten om fraude te bestrijden. „Er zijn na melijk veel gemeenten die wel hebben geprotesteerd." De WUT is het in ieder geval met de gemeente eens dat het nieuwe rechtmatigheidsformulier te moeilijk is om goed in te vullen. Het initiatief van de gemeente om een goede toelichting bij dit formulier te maken, wordt daar om als een goede zaak gezien. De werkgroep zou het wel zeer op prijs stellen als Terneuzen de mensen die voor het eerst wor den geconfronteerd met dit for mulier een proefperiode geeft. „Die proefperiode zou drie maanden kunnen duren om uit keringsgerechtigden de tijd te geven het formulier te leren in vullen, zonder dat daar direct een maatregel op volgt als er een foutje wordt gemaakt." De instantie waar mensen een uitkering van krijgen, legt een boete op als geen, onjuiste of on volledige gegevens worden ver strekt. Een maatregel houdt in dat de uitkering tijdelijk, geheel of gedeeltelijk wordt geweigerd. Een maatregel kan worden ge troffen als bijvoorbeeld niet ac tief wordt gesolliciteerd, het in- lichtingenformulier niet tijdig wordt teruggestuurd of niet wordt meegewerkt aan om- of bijscholing. De WUT heeft wel enkele kant tekeningen bij de manier waarop de gemeente Terneuzen de wet gaat uitvoeren. Volgens de werk groep heeft elke gemeente name lijk het recht per individuele zaak een maatregel of boete wel of niet toe te passen. „Als bijvoorbeeld iemand het fi nancieel al heel moeilijk heeft, kan de sociale dienst bepalen een maatregel niet uit te voeren. Zeker als iemand te goeder trouw is. Minister Melkert heeft binnen de richtlijnen speelruim te gegeven aan de gemeenten om op een reële manier om te gaan met de nieuwe wet. Deze houdt in dat het opleggen van een boe te of maatregel zeer zorgvuldig en niet onnodig moet gebeuren." De WUT vraagt zich ook af waarom de gemeente geen dui delijke criteria heeft voor een aantal zaken. Zo zijn er volgens de werkgroep geen vastgestelde regels voor zogenaamde drin gende redenen om af te wijken van de wet Boeten en Maatrege len, zijn er geen criteria ten aan zien van verhoging of verlaging van de boete of maatregel en zijn er geen regels voor wat de ge meente ziet als verwijtbaar ge drag. De WUT wijst er voor de volle digheid op dat het voor uitke ringsgerechtigden altijd moge lijk is bezwaar aan te tekenen tegen een boete of maatregel bij B en W. Dit moet gebeuren bin nen zes weken na ontvangst van de beschikking. Als dat niet helpt, kan de rechter worden in geschakeld. „De WUT adviseert iedereen die een boete of maat regel krijgt opgelegd bezwaar aan te tekenen bij B en W." Van onze verslaggever Middelburg - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROV) in Zeeland overweegt een beperkt media-offensief in de Bel gische grensstreek om de ongevalsbetrokkenheid van Vlamin gen in het Zeeuws-Vlaamse verkeer onder de aandacht te bren gen. Dat zegt ROV-secretaris A. Lod der naar aanleiding van het on derzoek door de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) uit Leid- schendam over de betrokkenheid van buitenlandse bestuurders bij ongelukken in Zeeuws-Vlaande ren. Zoals gemeld heeft achttien procent van de dodelijke ver keersslachtoffers in Zeeuws- Vlaanderen een buitenlandse na tionaliteit. Het merendeel daar van is Belg. Vooralsnog lijkt het er niet op dat de ongevalskans van Belgen in Zeeuws-Vlaanderen hoger is dan die van Nederlanders. Im mers, op basis van schattingen ligt het aandeel Belgen in het verkeer in Zeeuws-Vlaanderen ook op vijftien tot twintig pro cent. Ondanks die wetenschap wil het ROV toch de Belgen in de grens streek gaan benaderen door hen via de lokale media te confronte ren met de uitkomsten van het onderzoek in Zeeuws-Vlaande- ren. Tenslotte blijft een op de vijf verkeersdoden in deze regio Belg. De SWOV geeft in haar onder zoek verder in overweging om bijzondere voorlichting over de handhaving van de verkeersre gels in Zeeuws-Vlaanderen te ge ven aan Belgen. Weliswaar wijkt de verkeerswetgeving in België niet ingrijpend af van die in Ne derland, in de daadwerkelijke handhaving van de regels zit ech ter wel degelijk verschil. Lodder geeft de marges die de Belgische en de Nederlandse po litie hanteren bij het verbaliseren van snelheidsovertredingen als voorbeeld. Bij onze zuiderburen is het doorgaans mogelijk het gaspedaal ongestraft tot zestien kilometer te diep in te drukken, terwijl dat in Zeeuws-Vlaande ren maar acht kilometer is. Van onze verslaggever Middelburg - De ZMF, de overkoepelende milieuorganisatie in Zeeland, schaart zich in de lange rij van organisaties die krtiek hebben op het grote verkeersproject Duurzaam Veilig in West- Zeeuws-Vlaanderen. Zoals de plannen er nu liggen zijn ze niet effectief genoeg om de verkeersveiligheid te bevor deren en bovendien nadelig voor natuur en landschap, schrijft de ZMF aan het provinciebestuur in een reactie op een ontwerpno- ta over de toekomstige infra structuur in Zeeland. Zoals gemeld hebben tientallen maatschappelijke organisaties in de regio, maar ook lokale be stuurders kritiek geuit op het 200 miljoen gulden kostende verkeersproject. Er zouden te veel verkeersdrempels komen en onnodige belemmeringen, plus dat er verkeerde verkeersverbin ding worden aangelegd, zo luid den enkele kritiekpunten. Duurzaam Veilig is in uitvoering om het relatief groot aantal ver keersdoden dat elk jaar in de re gio valt, te verminderen. De ZMF laat in de brief ook wat Terneuzen - Een deel van het nieuwe industriegebied Axelse Vlakte/Autrichepolder tussen Sluiskil-Oost en Westdorpe komt in aanmerking voor de bouw van een windmolenpark. Dit blijkt uit de antwoordnota op de uitwerking van het streekplan voor het industriegebied. Gede puteerde Staten van Zeeland noemen daarin met name het ge bied dat op korte termijn niet voor industrie in ontwikkeling komt 'mogelijk interessant' voor het realiseren van een windturbi nepark, eventueel tijdelijk. GS zeggen daarbij wel dat de bouw van een windpark moet passen bij de industriële ontwikkeling. Daar moet nog onderzoek naar worden gedaan. De gemeente Sas van Gent, op wiens grondgebied het industrie terrein Axelse Vlakte deels ligt, heeft over de bouw van een wind- park overigens een duidelijk standpunt, zo blijkt ook uit de nota. Het gemeentebestuur vindt dat vestiging van industrie voor rang moet hebben. Van een pla nologische afscherming van windturbines mag dan ook geen sprake zijn. oude kritiek horen die eerder dit jaar werd geuit in de inspraak op het nieuwe provinciale streek plan. Het provinciebestuur heeft te weinig oog voor vermindering van de automobiliteit en bevor dering van het fietsen, stelt de ZMF. Verder geeft het provin ciebestuur veel meer voorrang aan andere verkeersveiligheids- maatregelen, terwijl de beste manier om die te verkrijgen juist vermindering van de automobi liteit is, aldus de brief. Van onze verslaggever Hoek - Kinderen kunnen hun creativiteit weer volop kwijt tijdens de Speelweek in Hoek. Van maandag 25 tot en met donderdag 28 augustus vindt deze plaats op het Molenplein bij Dorpshuis Hoek. Alle kinderen van groep 1 tot en met groep 8 zijn welkom op de Speelweek. Op maandag wordt deze geopend om 13.30 uur. Met een daarna kunnen de kinderen aan de slag. Op het programma staat voor die middag het bou wen van hutten. De volgende dag kunnen er 's ochtends rokjes van strookjes stof gemaakt worden en T-shirts bestempeld of geverfd worden. Later die dag kunnen kinderen zich bezighouden met leren rie men en hoedjes maken. Op woensdag gaan de kinderen in de weer met gips en met blade ren. 's Middags kunnen ze onder meer vriendschapbandjes en mu ziekinstrumenten maken. De laatste dag kunnen er dieren ge maakt worden van gips en lino leum. Vanaf 13.30 uur is de af sluiting van de Speelweek. Dan is er een jungle met een klimwand, een touwbaan over een modder bad en een barbecue. De toegangsprijs is 2,50 voor een dagkaart en 1,75 voor een halve dag. Een kaartje voor de hele Speelweek kost 8,50. Adri Jansen is voorzitter van het organiserend comité van de 24 uur van Oostburg.. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Oostburg - Oostburg maakt zich op voor de 24e editie van de 24 uur die vrijdag 1 augustus van start gaat en 24 uur later de archieven in kan. Doordat de rondweg van Oostburg is geopend kan men weer beschikken over het parcours uit de be ginjaren. Dat wil zeggen Markt, Ledelplein, Burcht straat, Nieuwstraat en Oprit. Een rondje met een lengte van een 800 meter. Start en finish zijn op het Ledelplein. „We hebben er jaren naar uitgekeken om weer ge bruik te kunnen maken van het parcours waarop het idee van Frans Quadekker 24 jaar geleden ge stalte kreeg. Dat betekent wel dat er een aantal ex tra voorzieningen voor wat betreft de veiligheid van de renners moeten worden aangebracht, maar de 24 uur hoort in het centrum van Oostburg verreden te worden," aldus Adri Jansen voorzitter van het orga niserend comité. 16 ploegen Begin deze week waren er zestien ploegen aange meld. Hetzelfde aantal als vorig jaar. Zij zullen met de gebruikelijke onderdelen zoals trimronden, af- valkoersen, ploegentijdritten en individuele tijdrit ten weer om de Wim Hendriks trofee strijden. Staat het sportieve element bovenaan, de omlijsting in de speciaal opgezette tent op het Ledelplein mag er ook zijn. De vrijdagavond zal de JE Band het mu- zikale gedeelte openenen. Vervolgens komen Jacco Ricardo, Hannie en Eddy Wally in actie. Namen die OVerleeft niet om uitleg vragen. Het optreden van Hannie staat gepland rond de klok van 22.30 uur terwijl Eddy Wally om 24.00 uur zijn opwachting zal ma ken. 'De Nacht' De vrijdag is al jarenlang de topavond van de 24 uur. 'De nacht van Oostburg' is bekend tot ver bui ten de provinciale grenzen. Toch willen de organi satoren ook de zaterdagavond naar een hoger ni- veaujillen. Jansen: „Vroeger was het prijsuitreiking en daarmee was de kous af. We komen nu op zater dagavond ook met een aantrekkelijk programma. Om 20.00 uur opent de band Sensations de avond. Vervolgens is het de beurt aan zangeres Cindy (22.30 uur) en zanger Chris Willes die om 23.30 uur op de planken komt. Verder hebben we zaterdag nog een toertocht op de rol staan. Tussen 18.00 en 19.00 uur kan worden ingeschreven in de tent voor een tocht van 24 kilometer in de polders rondom Oostburg. Bij binnenkomst kunnen ze met zijn allen een varken aan 't spit eten. We willen van de zater dag een waar dorpsfeest maken." Jansen wordt in het comité bijgestaan door Nico Steyaert (secreta ris), Johan Renique (penningmeester), Leon Pleunis, Caroela de Sutter, Richard Swartele en Jan Ver- ploeg. Mirjam van Rie is Miss 24 uur. Zij mag de winnaars en winnaressen huldigen. Goes (anp) - Een zestienjarige bromfietster heeft gisteravond een aanrijding met een Intercity op wonderbaarlijke wijze overleefd. Voor de ogen van haar moeder, reed de tiener in 's Heer Arends- kerke (gemeente Goes) een over weg op waar op dat moment juist de Intercity Amsterdam-Vlissin- gen langs raasde. Het meisje werd gegrepen door de trein. Haar verwondingen vielen evenwel mee: een gebroken sleu telbeen, enkel en vinger en wat schaafwonden. Ze is opgenomen in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. De overweg was bevei ligd met lichtsignalen en een bel. Volgens de politie gingen de waar schuwingssignalen af op het mo ment dat de bromfietster de over weg opreed. Het ongeval gebeurde rond tien over zes. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 14