wjm 499 179 Zeeuwen krijgen hun leges terug 13." 6" IULLIEN Stadsnik DE STEM Driekwart van kopers is drugstoerist' Perenvuur slaat toe: 2000 zieke meidoorns -TvSr Jfeü ULTIEME KLASSE Createur Lunetier Goedkoper bellen lokt veel kleine bedrijven Criminaliteit neemt af met zeventien procent Provincie blijkt kosten bouwrechten ten onrechte berekend te hebben Wat een luizenleven IL Boulevard 118 EN Doelstraat 8 IH Fenkelstraat 39-41 Anna van Berchemlaan 1 rugstraat 3-5* T Markt 10 Grotestraat 243 imapassage 23* INBOSCH Orthenseweg 86 ORAMA Bijna verdronken ldnd alsnog overleden Brandslang knapt: stadhuis op stelten Conclusie commissaris F. Goudswaard over criminaliteitscijfers: Kanis Gunnink I*Commissaris F. Goudswaard van de politie Zeeuws-Vlaande- |;.j en -geïmporteerd probleem.... fotowim kooyman HENRy FRANCE C1 Zekatel tevreden over belangstelling Politiecijfers over eerste maanden '97 x 53 PORTABLE M 1432 KLEUREN TV getinte beeldbuis. 60 Voorkeur- Sleeptimer. On-sceen display. ksprus mmy RECORDER PDC Type NV-DS2Q0. D systeem. 2 Videokoppen, mer 8 programma's/1 maand, itische instelling van tijd en 5. Afstandsbediening. hgsprus m v wm EO-RADIORECORDER ZD SPELER D760.11 Watt. Tuner MG en eo. CD speler. CD synchro, lisch cassettedeck. ncsprus mm Wm He grote n gratis orgd*** ..afwijken, kennelijke fou ind Informeer naar d Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Een kleine duizend Zeeuwen krijgt de komende maan den een meevallertje van de over heid. Wegens ten onrechte bereken de bouwrechten krijgen ze minimaal 150 gulden terug, maar het kan ook gaan om bedragen van 900 gulden of meer. Het is een uitvloeisel van een uitspraak van de Hoge Raad. Die bepaalde vorig maand dat de provincies geen leges mo gen berekenen voor het afgeven van een verklaring van geen bezwaar voor bouwplannen die in strijd zijn met het gemeentelijke bestemmingsplan. Het gaat daarbij om de versnelde zogenaam de artikel 19-procedure. Een particulier die wil bouwen waar of op welke wijze het bestemmingsplan het niet toelaat kan bij de gemeente om ont heffing vragen. Die gemeente vraagt vervolgens, wanneer het gemeentebe stuur akkoord is, aan de provincie om een zogeheten verklaring van geen be zwaar, en de provincie brengt hiervoor administratiekosten in rekening die weer doorberekend worden aan de par ticulier. Het basistarief voor een verklaring van geen bezwaar is in Zeeland 150 gulden. Maar wanneer het om dure bouwplan nen gaat kunnen de bedragen oplopen tot over de 900 gulden of zelfs meer. De kosten nemen in hoogte toe met 150 gul den per stap. Het gaat daarbij om veler lei bouwplannen, van kleine aanbouw- tjes tot complete bedrijfspanden. De gemeente Den Haag heeft hierover eerder dit jaar een proefproces aange spannen tegen de provincie Zuid-Hol land. De Hoge Raad stelde Den Haag vo rige maand in het gelijk. Een argument van de Hoge Raad was dat inning niet terecht is omdat het gaat om medewer king aan het uitvoeren van een hogere regelgeving. De burger moet daar niet voor opdraaien, aldus het arrest. In Zeeland besloten Gedeputeerde Sta ten vorige maand bij de voorjaarsconfe rentie al tot teruggave met terugwerken de kracht tot 1 januari 1969. Gedepu teerde Bruinooge (Financiën) had het toen op een persconferentie over 'een le gesverrekening'. Het scheelt de provin cie jaarlijks 120.000 gulden aan inkom sten. Het geld wordt door Middelburg teruggegeven aan de gemeenten, die het vervolgens weer aan de burgers moeten terugbetalen. De provincie kan dat ech ter niet verplichten. Gedeputeerde Van Zwieten (Ruimtelijke Ordening) giste ren: „We zijn gelijk gestopt met innen toen het arrest bekend werd. Het gaat in totaal eenmalig om een bedrag van on geveer drie ton en ik ga ervan uit dat de gemeenten het gewoon terugbetalen, ik zou het heel raar vinden als het anders ging." Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Het achtjarig Duitse meisje dat maandag bij Cadzand-Bad ternauwernood aan de verdrinkingsdood ont snapte is alsnog overleden. Ze be zweek gisteren in het ziekenhuis in Brugge waar ze per ambulan ce-helikopter in kritieke toestand naartoe was gebracht. Het kind was maandag met een vriendinnetje in zee aan het zwemmen en kwam op een gege ven moment niet meer boven wa ter. Reanimatie ter plekke wilde niet lukken. Bij aankomst in Brugge bleek dat de hartslag weer op gang was gekomen, maar haar toestand bleef kritiek. Terneuzen - Een geknapte brandslang heeft voor nogal wat wateroverlast gezorgd in het stadhuis van Terneuzen. De vloerbedekking op de eerste ver dieping en in enkele vergaderka mers liep behoorlijk wat water schade op en ook enkele kasten. Gistermorgen werd geconsta teerd dat de brandslang was ge knapt. Door nog onbekende oor zaak heeft de slang de hele nacht onder druk staan en is daardoor geknapt. Volgens een woordvoerder van de gemeente lijkt de schade mee te vallen. „De vloerbedekking van de eerste verdieping hangt mo menteel te drogen en hoeft waar schijnlijk niet vervangen te wor den, maar die in vergaderkamers mogelijk wel. Daarnaast hebben enkele archiefstukken in het wa ter gelegen. Het gaat gelukkig niet om waardevolle stukken. Ze stonden al op de nominatie om vernietigd te worden." Hoe hoog het schadebedrag is I kon de woordvoerder gisteren nog niet vertellen. Het was gisteren een dag om in te lijsten. Zonnetje, boven de twintig graden en een licht l je in deze periode moet werken lijkt matroos best een heel aardig beroep. foto camile s 500 gram Advertentie geldig vanaf I 30.7.97 t/m 12.8.97 ou./.Ü/ in - zolang de voorraad streKT Prijswijzigingen voorbehouden. Van onze verslaggever Terneuzen - Driekwart van de verdachten die de Zeeuws- Vlaamse politie aanhoudt voor drugsbezit heeft de Franse of Belgische nationa liteit. Het onderstreept de stelling dat de drugsproble matiek in Terneuzen en om liggende gemeenten voor het belangrijkste deel een geïm porteerd probleem is. Dat zegt commissaris F. Gouds waard van de politie Zeeuws- Vlaanderen. Hij trekt die con clusie uit de criminaliteitscijfers van de politie over de eerste vier maanden van dit jaar. De politie schatte vooraf in ge durende die periode 26 verdach ten in verband met drugs aan te houden. Uiteindelijk zijn dat er met 168 aanzienlijk meer gewor den. Daaronder bevonden zich er 51 uit Frankrijk en 69 uit Bel gië. De inspanningen die politie, jus titie en bestuur de afgelopen twee jaar hebben geleverd, heb ben weliswaar geresulteerd in het beheersbaar maken van de drugsproblematiek. „Maar over de indamming van het drugstoe risme zijn we nog niet tevreden," zegt Goudswaard. „Als je ziet dat 75 procent van onze klanten Belg of Fransman is, geeft dat toch enige zorg." De politie probeert het drugstoe risme terug te dringen door de banden met de Belgische en Franse politiediensten nog nau wer aan te halen, onder meer door uitwisselingsstages. Daar naast verwacht de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie dat de voortzetting van gerichte drugs controles in het kader van het zogenoemde Hazeldonkoverleg vruchten af zal werpen. Ten slotte is het volgens Gouds waard belangrijk te blijven zor gen voor goede voorlichting over het drugsbeleid dat in Zeeuws- Vlaanderen wordt gevoerd. Nog altijd bestaat bij de zuiderburen het onjuiste beeld dat ook Zeeuws-Vlaanderen op het ge bied van (soft)drugsverkoop al les tolereert. „Veel Belgen en Fransen weten vaak niet dat er in Zeeuws- Vlaanderen zelfs strenger wordt opgetreden dan in hun eigen land." Op het vlak van de drugsbestrij ding pakte de politie de eerste maanden van 1997 negen deal panden aan, twee meer dan oor spronkelijk geraamd. In het ka der van de actie Houdgreep maakte zij in dezelfde periode 72 processen-verbaal op voor over treding van de Opiumwet. Het aantal verbalen voor overtreding van de Algemene Plaatselijke Verordening bedroeg 37 en er werd 77 keer een binnenstads verbod uitgereikt. Wat dat laat ste betreft, bespeurt de politie wel de tendens dat de drugstoe risten toch redelijk onder de in druk zijn van die maatregel. „Het komt weinig voor dat we hen bij herhaling moeten con fronteren met zo'n verbod." Van onze verslaggever Middelburg - Het besmettelijke perenvuur slaat deze zomer weer zwaar toe onder de meidoorns op Zuid-Beveland. Natuurmonumenten gaat daar om ongeveer tweeduizend mei doorns in de Zak van Zuid-Be veland afzagen en verbranden om te voorkomen dat de ziekte zich verspreid en bijvoorbeeld fruitbomen aantast. Elk jaar is het wel raak in die re gio, maar dit jaar is het extreem. Waarschijnlijk als gevolg van de broeierige weersomstandighe- (ADVEHTENTIE) OPTIEK RAADHUISPLEIN 3 OOSTBURG DORPSSTRAAT 19 BRESKENS DE COCK TEL. (0117) 453657 TEL. (0117) 385300 I I I I I WOENSDAG 30 JULI 1997 den. Perenvuur, ook wel bacte- rievuur genaamd, is erg besmet telijk. In Zeeuws-Vlaanderen staan ook wel meidoorns, maar veel minder en daar komt volgens districtsbeheerder De Groot van Natuurmonumenten geen be smetting voor. De afgezaagde meidoorns in Be veland lopen komend jaar weer uit omdat de stronken in de grond blijven zitten. Er wordt gerooid rond de dorpen Nisse, Ovezande, Heinkenszand en Kwadendamme. Door Cees Maas SNIKHEET IN de stad. De ton gen van de hon den hangen op hun verst uit de bekken. Mensen lopen in korte broeken, likken druipijsjes. Zon nebrillen en skeelers. Welke toerist gaat er nu de stad in als de Noordzee stranden roepen? Honderden. Middelburg is een oven vol mensen met vrije tijd. Ik koop een broodje haring zonder ui bij het kraampje op de Koningsbrug. Even zitten maar. De warmte van de hou ten bank trekt door mijn broek. Een mevrouw koopt aan de overkant een bos gele bloemen. Fietsen flitsen heen en weer. Zelfs over de trottoirs. Een fietsvrije binnenstad, wat zou dat heerlijk zijn Bij de bakker op de hoek staat een vrachtwagen te piepen. Dat doen vrachtwagens altijd als ze achteruit rijden. Deze chauffeur heeft het niet mak kelijk. Hij moet achterwaarts een kruispunt opsteken en dat kruispunt is druk. In Middel burg gaan er altijd veel brug gen open en wannneer die weer dichtgaan krijg je hele golven wriemelverkeer. En dat ge beurt nu. Maar de trucker is dapper. Voorzichtig maar ze ker blokkeert hij de hele straat. Hij glimlacht. Een file tot aan de Stationsbrug ontstaat on middellijk. Ik hoor maar één claxonstoot. Zou je eens in Pa rijs moeten doen. Maar Middelburg is Middel burg. Het is noen en ambtena ren worden uitgelaten. Het we melt kortemouwbloesjes. Ze lopen met twee, drie, bijna nooit met vier bij mekaar. Daar gaat het bu reau Ruimte lijke Orde ning. Daar de dienst- kring Kust- aanpak van Rijkwater staat. En kijk, daar de afdeling Cul tuur en Wel zijn. In kor temouwbloesjes. De zon schijnt op de keurigen. Middelburg is de parel van Zeeland. Misschien wel de mooiste stad van Nederland. De oude huizen leunen er tegen elkaar en op hun gevels prijken jaartallen uit de Gouden Eeuw. Hun gebinten vertellen hun stadse onvertelbaarheden. En over hun daken klinken de klokken van de Lange Jan. Zijn spits ziet eruit als een suiker gebakje. Ik weet een huis met heel spe ciale vensters. Van paars glas, heel zeldzaam. Zijn eigenaar is rijkscontroleur van de wolken. Echt waar. De man is zweef vlieger en dient daarnaast be roepshalve alles in Zeeland in de gaten te houden. Dus ook de bovenkant. En wanneer de wolken zuigen slaakt hij aan het plafond van Zeeland zijn enorme pilotenjuich. Niemand hier op deze brug hoort dat ooit. Ik weet een huis met een voordeur van 25 centimeter dik en drie meter hoog. Het antiek donkergroen van de verf spie gelt zo dat je je contactlenzen in je ogen kunt zien zitten. Het wordt langzaam te heet op de bank. Zal ik een ijsje Of krijg ik daar nog meer dorst van Zal ik dan een koud blik je fris Of valt dat weer te koud op de maag Zal ik de schaduw Of zal ik de zee De zon schijnt op een be- sluitenloze. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf, waaronder ook de toeristische sector, toont vèel belangstelling voor de mo gelijkheid via Enertel goedkoper te telefoneren met het buiten land. Enertel is een samenwerkingsver band van negen Nederlandse energiebedrijven en kabelexploi tanten, dat 15 juli als nieuwe tele communicatiebedrijf de Neder landse markt betrad. Een van de daarin meewerkende bedrijven is Zekatel, volle dochter van Delta Nutsbedrijven. In de krap veertien dagen dat het nieuwe telecombedrijf officieel van start is, hebben zich bij Zeka tel ruim 200 abonnees gemeld. In heel Nederland heeft Enertel 2000 contracten afgesloten. Het streven is binnen vier maanden 25.000 abonnees te hebben. Bij Zekatel stromen volgens mar- keting-medewerkster Jolijn Rein- houdt dagelijks telefoontjes bin nen van mensen die belangstelling hebben voor het goedkoper telefo neren, Ook van particulieren die dikwijls naar familie in het bui tenland bellen. De basistarieven liggen vijf tot tien procent beneden die van PTT-Telecom. Afhankelijk van welk pakket gekozen wordt - drielandenpakket of wereldpak ket - kan die korting oplopen tot 25 procent. Het drielandenpakket kan de abonnee zelf samenstellen. „Ook de toeristische sector toont belangstelling," zegt Reinhoudt. „Het gaat daarbij om campings en hotels. Gasten die via een munt- automaat telefoneren naar het buitenland draaien 00, wat in de centrale automatisch wordt om gezet in 1600, het internationaal toegangsnummer van Enertel. Ge volg: een lagere telefoonrekening voor de camping- of hotelexploi tant." Dat vooral zakelijke telefoneer- ders uit het midden- en kleinbe drijf belangstelling tonen, vindt zij niet verwonderlijk. „PTT heeft zich nooit op deze sector gericht, wij doen dit met onze pakketten juist wel. Hoe meer wordt gebeld hoe hoger de korting oploopt. En dat wordt goed opgepikt." Van onze verslaggever Terneuzen - De geregisteerde criminaliteit in Zeeuws-Vlaande ren is in de eerste vier maanden van dit jaar met zeventien pro cent gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van de politie in dit district. Binnen het scala aan strafbare gedragingen is een lichte ver schuiving waar te nemen. Er is sprake van een lichte stijging van het aantal geweldsmisdrijven. Dit delict kwam de eerste maanden van 1996 in totaal 112 keer voor in de boeken van de Zeeuws- Vlaamse politie, dezelfde periode dit jaar was dat 128 keer. Een hele lichte toename doet zich verder voor in de categorie ver nieling en misdragingen ten aan zien van de openbare orde. Het aantal verbalen nam toe met 6 tot 406. De vermogenscriminaliteit daar entegen verminderde gering. Hier bedroeg het aantal processen- verbaal dit jaar 964, terwijl dat er in 1996 alles bij elkaar 117 waren. Het ophelderingspercentage nam in zijn algemeenheid fors toe, vap 31,6 procent in 1996 tot 38 pro cent dit jaar. Commissaris F. Goudswaard, de chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, heeft het gevoel dat met name de inten sievere aanpak van de woningin braken tot resultaten heeft geleid. Er vonden 63 inbraken minder plaats dan waar de politie vooraf rekening mee had gehouden. Op vallend blijft het forse aandeel van recreatiewoningen op het to taal van de inbraken. Meer dan een derde (36 procent) van de in braken vindt daar plaats.

de Stem | 1997 | | pagina 11