DE STEM 'Der Jan' maakt Boxmeer Duits PSV heeft selectie nog niet rond Nederland - België nu al uitverkocht Van Scheppingen lnst Spanjaarden rauw )uizenden oosterburen juichen Tourwinnaar toe tijdens Brabants wielerfestijn Ullrich verslaat Boogerd UITSLAGEN standen 0HTHIIIE Ullrich klimt naar vijfde plaats Landskampioen blijft azen op Ooijer en op versterking voor de aanval Nilis vandaag onder het mes Begroting PSV naar 58 miljoen Bonn loopt massaal uit voor nieuwe Duitse wielerheld sportnieuws KORT DAMMEN TRIATLON GOLF SPORTPRIJSVRAGEN VOETBAL ZWEMMEN Het nieuwste model uit de HP NetServer Serie: de HP NetServer LD Pro »l voor meer informatie: (0161)43 28 55 Uw partner in automatisering Lange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport 11111 DINSDAG 29 JULI 1997 B1 Boxmeer (anp) - Boxmeer ffas gisteravond even van Duitsland. Vele duizenden oosterburen kwamen ge tooid met vlaggen en petjes van Telekom naar het crite rium in het Brabantse dorp om hun held Jan Ullrich toe te juichen. De belang stelling was zo groot dat de A73 de toeloop niet meer kon verwerken. Bij de kleedkamer hadden zich al circa duizend mensen verzameld een glimp van de Duitser op te vangen. Bij elke auto die het terrein opreed, werden tientallen camera's in stelling gebracht. De Nederlandse renners moesten moeite doen hun weg naar de kleedkamer te vinden. „Hé, hoor ik er ook nog bij," was de wat geïrriteerde reactie vap Erik Dekker. Alleen al bij de komst van Erik Zabel, de winnaar van de groene trui in de Tour, brak er 'paniek' uit. Ullrich liet lange tijd op zich wachten. Pas een kwartier voor het begin van de wedstrijd, werd geduld van de fans eindelijk Tourwinnaar Jan Ullrich wordt in Boxmeer belaagd door handtekeningenjagers. FOTO ANP beloond. Onder luid applaus kwam Ullrich in een auto be stuurd door ploeggenoot Jens Heppner dan toch het terrein op. De organisatie had de publieks trekker naar de achteringang ge leid. Na een reis van Bonn, waar Ull rich eerder werd gehuldigd, naar Boxmeer bracht de organisatie de Tour-winnaar direct naar de gymzaal, waar hij de pers te woord moest staan. In totaal mocht de toegestroomde Duitse pers drie vragen stellen. Ullrich deed braaf mee. Hij voelde zich moe na slechts drie uurtjes slaap. Hij had genoten van de huldiging Parijs - Tourwinnaar Jan Ullrich heeft op de wereldranglijst van de internationale wielrenunie (UCI) een flinke sprong gemaakt. De nieuwe sportvedette uit Duitsland klom dankzij zijn triomf in Parijs van de 21e naar de vijfde plaats. De Fransman Laurent Jalabert bleef op de eer ste plaats, voor Michele Bartoli (Ita), Alex Zülle (Zwi) en wereld kampioen Johan Museeuw (Belg). in Bonn en was verrast door de grote belangstelling in Boxmeer. Voorzitter Ad Rijnen glom van trots bij de start van de wed strijd, die een kwartier later be gon. Al omstreeks zes uur kon hij het aanwezige publiek opgelucht melden dat Ullrich onderweg was. „Ullrich had op de Duitse televisie gezegd dat hij zich niet zo lekker voelde. Even waren we bang dat hij niet zou komen," zei de preses. De organisatie heeft diep in de buidel moeten tasten om Ullrich naar Brabant te halen. De Tele- kom-ploeg vroeg voor de komst met 70.000 gulden meer dan de helft van het totale budget van 120.000 gulden. Alleen Ullrich vroeg al 48.000 gulden voor zijn optreden. „We hebben het kos tenplaatje met 20 procent over schreden," bekende Rijnen. „Maar we hadden het er voor over om weer een Tour-winnaar naar Boxmeer te halen." Eerder kwamen Joop Zoetemelk (1980) en Laurent Fignon (1984) in de gele trui naar het criterium. Gezien de verwachte toeloop van de oosterburen haalde de organi satie van het eerste criterium naar de Ronde van Frankrijk het draaiboek van 1980 uit de kast om de wedstrijd goed te laten verlopen. Na de overwinning van Zoetemelk kwamen er voor de laatste keer meer dan 40.000 mensen op de koers af. De politie zette dertig man meer in. De Duitse toeschouwers die Box meer niet haalden, konden Ull rich op de WDR live zien. De zen der was met twaalf camera's uit gerukt om de renner in de huis kamers te brengen. De verslagge ver bezocht voor het eerst een cri terium. „Es ist wunderbar. Zeist - Voor de voetbalwedstrijd Nederland - België, die 6 sep tember in Rotterdam wordt gespeeld, is geen kaart meer te krij gen. Het duel is van cruciaal belang voor de Europese groep 7 van de WK-kwalificatie. Beide landen hebben vijftien punten uit zes wedstrijden. Nederland speelt de laatste groepswedstrijd op 11 oktober in Am sterdam tegen Turkije. De kaartverkoop voor die wedstrijd start 18 augustus voor de houders van de Supporters Clubcard Oranje. België speelt eveneens op 11 oktober zijn laatste kwalificatiewed strijd thuis tegen Wales. Middenvelder Kiki Musampa heeft met het bestuur van Bor deaux een akkoord bereikt over een contract. De 20-jarige Aja- cied tekende gisteren voor vier jaar bij de Franse club. Eerder leg de Bordeaux al doelman Stanley Menzo (ex-Ajax) vast. Musampa maakte de afgelopen weken nog wel de voorbereiding van Ajax mee op het nieuwe seizoen. Van de nieuwe trainer Mor ten Olsen mocht hij echter vertrekken. I Jose Luis Nunez heeft zich verzekerd van een nieuwe termijn als voorzitter van de Catalaanse voetbalclub Barcelona. De sinds 1978 regerende Spanjaard won zondagavond de stemming onder de socio's en mag tot 2002 aanblijven. I AC Milan heeft gisteren het eendaagse toernooi van Berlijn ge wonnen. De ploeg van trainer Fabio Capello versloeg in de finale Bayern München na strafschoppen: 5-3. In de reguliere speeltijd van 45 minuten vielen geen doelpunten. De derde plaats in het mini-toernooi was voor Paris St. Germain, dat in de troostwed- strijd Hertha BSC de baas bleef: 1-0. Amsterdam (anp) - Gravelvreters als zij zijn, hebben de Span jaarden het best naar hun zin bij de jubileumeditie van Piet van Eysdens Grolsch Open in het Amsterdamse Bos. Zolang Dennis van Scheppingen zich maar niet laat zien. Het racket van de 21-jarige Mijd rechter gaat als een zeis door het Spaanse graan. Op weg naar een plaats bij de tophonderd op de wereldranglijst won hij vorig jaar van Moya en Beresategui. Maan dag zette hij in de eerste ronde de als tweede geplaatste Albert Cos ta met 6-3 6-4 aan de kant. Een verrassing? Niet voor de Neder lander zelf, die in Amsterdam net zijn halve-finaleplaats van vorig jaar veel punten te verdedi gen heeft. Van Scheppingen is weliswaar gezakt naar de 112e plaats, waar door er een wild card nodig was om hem aan de start te krijgen, ®aar dat is niet het gevolg van vormverlies. Hij speelde na Wim- oledon slechts één regulier toer nooi (Baastad, waar hij in de eer ste ronde van Dosedel verloor) en ■Beid zich verder bezig met het spekken van de beurs in de Duit se competitie. Ingehuurd door olau Weiss Neuss won hij deze week van Radulescu en Carbo- nell. A sta al weken goed te spelen," klonk het. „Nerveus om te spelen voor eigen publiek? Helemaal B'ot Je moet die Spanjaarden on ver druk zetten. Vooral geen tijd geven. Met mijn vlakke slagen jokte dat heel aardig." bb Scheppingen dicteerde het Pe' van achteruit en liet pas te- >en het einde van de tweede set et tempo iets zakken. Het was jen inmiddels 5-2 in zijn voor- vel en daarmee kon hij zich het ■en en ander veroorloven. Op zijn Fotografen nemen de selectie van PSV op de korrel. volgende servicebeurt was het meteen raak: 40-0 en een ace op het eerste matchpoint. En dat on danks een pijnlijke schouder. Van Scheppingen is één van de weinige tennissers die in staat is het tempo in een partij constant hoog te houden. Wat te doen als dat niet lukt? „Rotzooien, alles- of-niets spelen," was het advies van Tom Kempers. De 28-jarige speler had er bijna succes mee te gen de als zesde geplaatste Javier Sanchez. Hij won de eerste set, werd een beetje overmoedig in de tweede en ondervond in de derde dat elf sets in drie dagen (de kwa lificatie meegerekend) wat teveel van het goede was: 5-7 6-4 6-4. Kempers geldt als dubbelspecia- list en waagt zich slechts spora disch aan het enkelspel. Amsterdam. Mannen, open NK, 950.000 gulden. Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned) - Albert Costa (Spa/2) 6-3 6-4, Javier Sanchez (Spa/6) - Kempers (Ned) 5-7 6-4 6-4, Vicente (Spa) - Haarhuis (Ned) 6-3 7-6, Dreekmann (Dui) - Ulihrach (Tsj/5) 4-6 6-4 6-3, Clavet (Spa/8) - Nemecek (Tsj) 6-3 7- 5, Filippini (Uru) - Goellner (Dui) 7- 5 1-6 6-4, Ruud (Noo) - Furlan (Ita) 6-4 6-4. Dubbelspel, eerste ronde: Kilder- ry/Lapentti (Aus/Ecu) - De Ja- ger/Melville (ZAf/VSt) 6-3 6-3, Kem- Ees/Wessels (Ned) - Note- oom/Wibier (Ned) 1-6 7-6 6-4. Maria Lankowitz (Oos). Vrouwen, 215.000 gulden. Eerste ronde: Kruger (ZAf) - Habsu- dova (Slw/2) 6-7 6-4 6-3, Schett (Oos/5) - Fauth (Oos) 6-3 6-2, San chez-Lorenzo (Spa) - Kandarr (Dui) 7-5 6-0, Torrens-Valero (Spa) - Cec- chini (Ita) 6-2 6-2. Van onze verslaggever Eindhoven - Lüc Nilis onder gaat vandaag de operatie die vorig seizoen al dreigde. De Belg, die zich vrijdagavond in het oefenduel bij GWV op nieuw blesseerde aan de rech- terenkel, is waarschijnlijk en kele maanden uitgeschakeld. Tijdens de persdag van PSV was de kwetsuur van Nilis een veelbe sproken onderwerp, ook al omdat voorzitter Harry van Raaij en la ter trainer Dick Advocaat zich zaterdag hardop hadden afge vraagd of de aanvaller niet eerder onder het mes had moeten gaan. Clubarts Van den Hoogenband beantwoordde die vraag een dag later met een stellige ontkenning. „De enkel zag er aan het eind van het seizoen goed uit," aldus Van den Hoogenband, die Nilis daar om ook toestemming gaf aan een voetvolleytoernooi op Aruba deel te nemen. Luc Nilis kon de drukte gestolen worden, voor hem telde alleen de blessure. „Achteraf gezien was het misschien beter geweest als ik me destijds had laten opereren," zei hij gisteren na een onderzoek in het ziekenhuis. „Maar na het seizoen heb ik een injectie gehad en leek rust voldoende. Toen ik een paar weken later bij dokter Van den Hoogenband' en Mare Goossens - de teamarts van Bel gië- terugkwam, zag alles er goed uit. Daarom mocht ik ook naar Aruba." Door Jaap Bakker Eindhoven - In het Philips Stadion werden gisteren de groepsfoto's van PSV voor het komende seizoen geschoten. Of de posters die straks in kinderkamers hangen ook compleet zullen zijn, valt te bezien. PSV namelijk trekt vast nog wel een speler aan. Misschien zelfs wel twee. De landskampioen gaat vrijdag eerst eens op bezoek bij de beker winnaar, Roda JC. Inzet van die bijeenkomst is André Ooijer, de verdediger dan wel middenvelder die zich al geruime tijd in de be langstelling van PSV mag heu gen. Probleem is voorlopig de af koopsom die Roda JC verlangt, een bedrag van vijf miljoen gul den. Misschien dat een goed ge sprek de partijen dichter bij el kaar brengt. Ook voorin kan PSV nog wel wat versterking gebruiken, de club zoekt daarom al maanden naar een spits. De Braziliaan Adailton, een voorname kandidaat, toog in middels naar Parma, de Zeeuw Dennis de Nooijer is van het ver langlijstje verdwenen. „Maar we blijven alert," aldus voorzitter Harry van Raaij, die met een nieuwe spits een stand-in voor De Bilde hoopt binnen te halen. Of PSV inmiddels spijt heeft van het vertrek van René Eijkelkamp, toch een tevreden reserve-spits? „Neen," zeiden Van Raaij en ma nager Frank Arnesen. Trainer Dick Advocaat keek even de an dere kant op. Tussen neus en lip pen door verklapte Van Raaij vervolgens dat PSV nog wel Eindhoven - PSV werkt het komend seizoen met een be groting van 58 miljoen gul den. Dat is een stijging van 13 miljoen ten opzichte van afgelopen jaar. „Maar dat is verschil is niet opzienba rend," aldus voorzitter Har ry van Raaij. „Vorig seizoen zaten twee ronden UEFA Cup in de begroting, nu drie ronden Champions League." steeds bezig is met een Brazili aan. Om wie het gaat, en of het een spits betreft, liet hij in het midden. De concurrentie tenslot te luistert en leest mee. PSV kon gisteren alvast vier nieuwe spelers presenteren. De Duitser Georg Koch maakt een goede kans op de plaats onder de lat, de Pool Tomeck Iwan moet als rechtshalf laten zien dat hij bij Feyenoord het voetballen niet is verleerd en door de blessure van Luc Nilis stijgt Arnold Brug- gink meteen in de hiërarchie der aanvallers. „Behalve Bruggink kunnen ook Zenden en Degryse op de positie van Nilis uit de voe ten," aldus Advocaat. De grootste verrassing van de voorbereiding intussen is Igor Demo. De Slowaak, die in de eer ste oefenwedstrijden vaak als controlerende middenvelder speelde, voetbalt met overzicht én persoonlijkheid. De laatste plooien omtrent zijn transfer - Slovan Bratislava verlangt nog Boxmeer - Jan Ullrich heeft gisteravond in Boxmeer de profronde over 100 kilometer gewonnen. De Duitser, die zondag in Parijs de Ronde van Frankrijk op zijn naam schreef, was in de eindsprint te snel voor zijn mede-vluchter Michael Boogerd. Erik Zabel eindigde als derde. Er waren ruim 40.000 toeschouwers in Boxmeer. Boxmeer. Profs: 1. Ullrich (Dui), 2. Boogerd (Ned), 3. Zabel op 3 sec., 4. Knaven, 5. Al- dag, 6. Breukink, 7. Bouwmans, 8. Voskamp, 9. Dekker, 10. Schink (Dui). FOTO AD VAN HASSELT een financiële vergoeding - ver wacht PSV deze week glad te strijken. Of de vier nieuwelingen PSV meteen naar een hoger niveau til len, valt te bezien. PSV had daar, uiteraard, wel vertrouwen in. De komst van kant en klare toppers bleef echter achterwege. „Ver geet Gilles de Bilde niet," pareer de Van Raaij. Maar voor de rest investeerde PSV de afgelopen twee jaar vooral in versterkingen 'voor de breedte'. Deels gedwon gen, omdat veel toppers voor het grote geld in Spanje, Italië of En geland kiezen. „De tranfersommen zijn enorm. Het is net als op de beurs. Als de vraag groter is dan het aanbod schieten de prijzen omhoog," zei Van Raaij. „Maar aan de andere kant richten wij ons ook niet zo zeer op gearriveerde spelers. Hooguit in noodgevallen. Voor de rechterflank hebben we jaren naar een regelrechte versterking gezocht, maar die hebben we niet gevonden. Daarom proberen we het nu met Iwan. Maar ook zijn komst pas goed in ons beleid. We halen het liefst spelers voor de lange termijn. Jonge voetballers die de kwaliteiten hebben om 'door te groeien' naar het basis elftal. Wat dat betreft zijn we op de goe de weg. We hadden al een goed elftal en hebben de meeste jon gens van het kampioensteam kunnen vastleggen met langlo pende contracten. Onze nieuwe spelers krijgen daardoor de tijd zich te ontwikkelen." In dat licht bezien zou de komst van Ooijer, 23 jaar én talentvol, heel logisch zijn. Bonn (dpa) - Circa 20.000 Duitsers hebben gisteren in Bonn Jan Ullrich en zijn teamgenoten van Telekom bejubeld. Talrijke prominenten uit de sport en politiek waren op het stadhuis van het regeringsbastion aanwezig om de eerste Duitse Tour-winnaar de hand te schudden. Buiten vormden vlaggetjes, ballonnen en gekleurde wielerhelmen een mooi eerbetoon voor de voormalige Oost-Duitser. Ullrich ar riveerde met zijn teamgenoten in open auto's, met een batterij motoragenten en recreanten op de fiets als begeleiding. „Ongelo felijk," stamelde de jonge Duitser. „Hartelijk bedankt," riep hij de menigte op het afgeladen marktplein toe. Het team van Telekom was 's ochtends vanuit Parijs naar Duits land gevlogen. Zondagavond moest de politie in de Franse hoofd stad de Rue Galilee afzetten, omdat de ploeg in Restaurant Le Bristol de eindzege vierde. In Bonn kregen de renners en staf eerst een ovationeel welkom van de directie van het sponsorende bedrijf. In Bonn ontbrak het lied van Queen (We are the champions) uiteraard niet. De Duitse kranten kwamen woorden te kort om het succes van hun landgenoot te beschrijven. „Heel Parijs aan zijn voeten," schreeuwde het schandaalblad Bild, dat 'Zonnekoning Ullrich' ook bedankte voor zijn triomftocht, die het hele land deed vibre ren. Ralf Schumacher blijft bij Jordan Londen - Ralf Schumacher rijdt ook volgend seizoen voor Jordan. De Duitse formule 1-coureur, broer van tweevoudig wereldkam pioen Michael, maakte bekend zijn contract bij de renstal uit te dienen. De jongste Schumacher tekende vorig jaar een tweejarige over eenkomst met Jordan. Maandag maakte de Duitser een einde aan de speculaties, dat hij naar McLaren zou vertrekken. „Ik blijf bij Jordan," zei hij een dag na zijn thuis-Grand Prix. Op Hockenheim eindigde Schumacher zondag als vijfde, in de stand om het we reldkampioenschap is hij tiende. Vader Graf in gevangenis Stuttgart - De vader van tennisster Steffi Graf heeft zich gisteren in de gevangenis van Stuttgart gemeld. Peter Graf werd in janua ri veroordeeld tot een straf van drieëneenhalf jaar. De 59-jarige Duitser maakte zich schuldig aan belastingontduiking. Graf zat al vijftien maanden in voorarrest. Over veertien maanden zal het laatste deel van zijn straf waarschijnlijk worden kwijtge scholden. Rie De Wït-Mastenbroek onderscheiden Papendal - Voormalig zwemster Rie de Wit-Mastenbroek heeft gisteren uit handen van voorzitter Wouter Huijbregtsen van NOCNSF de Olympic Order ontvangen. Ze kreeg de hoogste on derscheiding van het Internationaal Olympisch Comité voor haar prestaties op de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn en voor haar nimmer aflatende inzet voor sport en sportiviteit. Oud-atleet Nambu overleden Tokio - Op 93-jarige leeftijd is in Japan de vroegere wereldrecord houder bij het hinkstapspringen en verspringen Chuhei Nambu overleden. Nambu is de enige atleet die het wereldrecord op beide disciplines in het bezit had. Tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam (1928) won de Ja panner brons bij het verspringen. Bij het hinkstapspringen ein digde hij toen als vierde. Vier jaar later haalde hij in Los Angeles goud bij het hinkstapspringen. Die medaille luisterde hij op met een wereldrecord (15,72 m). Toernooizege Courier Los Angeles - Veel toernooien wint Jim Courier niet meer, maar zondag in Los Angeles was hij weer eens de beste. De voormalige nummer één van de wereld versloeg in de finale van het met 600.000 gulden gedoteerde evenement de als tweede geplaatste Zweed Thomas Enqvist in twee sets: twee keer 6-4. Los Angeles. Mannen, 600.000 gulden. Finale: Courier (VSt/6) - Enqvist (Zwe/2) 6-4 6-4. Leeuwarden. Masters-vierkamp, tweede ronde: Wiersma (Ned) - Georgiev (Rus) 1- 1, Clerc (Ned) - Gantwarg (WRu) 1-1. Derde ron de: Georgiev - Clerc 1-1, Gant warg - Wiersma 1-1. Stand: 1. Clerc, Gantwarg, Geor giev en Wiersma 3 punten. Cromwell. Hartford Open, PGA- Tour, mannen. Eindstand: 1. Cink (VSt) 267 sla gen (69 67 65 66), 2. Chamblee (VSt), Maggert (VSt), Byrum (VSt) 268, 5. Calcavecchia (VSt) 271, 6. Horgan III (VSt), Gibson (VSt), Levi (VSt) 272. Warren. Giant Eagle Classic, vrouwen. Eindstand, na vijf holes in barra ge: 1. Green (VSt) 203, 2. Davies (GBr) 203, 3. Fig-Currier (VSt) 206, 4. Sorenstam (Zwe), Mucha (VSt), Kobayashi (Jap), Burton (VSt) 207. Lotto 30: eerste prijs (jackpot): geen winnaar; tweede prijs: 3 win naars, bruto f. 33.333.30,00; derde prijs: 89 winnaars, f. 1000,00; vier de prijs: 273 winnaars, f. 250,00; vijfde prijs: 3768 winnaars, f. 25,00; zesde prijs: f. 10,00; zevende prijs: 57.941 winnaars, f. 5,00. Cijferspel 30: 6 cijfers goed: geen winnaar; 5 cijfers goed: 2 win naars, bruto f. 10.000,00; 4 cijfers goed: 33 winnaars, f. 1000,00; 3 cijfers goed: 277 winnaars, f. 100,00; 2 cijfers goed: 2710 win naars, f. 10,00. Hosingen (Lux). Europa Cup run- bike-run (7 km lopen, 36 km fiet sen, 3,5 km lopen). Mannen: 1. Alessandri (Ita) 1.31.47, 2. Bentley (Aus) 1.31.56, 3. Van Dort (Ned) 1.32.14, 4. Raim (Tsj) 1.32.27, 5. Maas (Ned) 1.32.42, 8. Weerkamp 1.34.28, 10. Gosselink 1.34.38. Stand na 5 wedstrijden: 1. Alessandri 365 punten, 2. Raim 360, 3. Van der Smissen (Ned) 300. Vrouwen: 1. Heeren (Ned) 1.40.28, 2. Peterkova (Tsj) 1.47.08, 3. Nels on (NZe) 1.47.24. Stand: 1. Heeren 410, 2. Blersch (Zwi) en Kuriacko- va (Tsj) 285. Oef enwedstri j den Terwolde. Go Ahead Eagles - AZ 1-1 (0-0). Boerebach 1-0 (straf schop), Zijm 1-1. Meerssen. Meerssen - Volendam 0- 2 (0-1). Doelpunten: Tumani, Vu- kov. Nashville. Amerikaanse kam pioenschappen. MANNEN 800 m vrije slag: 1. Siciliano 8.02,83, 2. Painter 8.04,46, 3. Justi ce 8.08,34. 400 m wissel: 1. Dolan 4.17,13, 2. Brown 4.19,69, 3. Carvin 4.19,88. VROUWEN 200 m vrije slag: 1. Teuscher 2.01,00, 2. Benko 2.01,03, 3. Ben nett 2.01,18. 100 m school: 1. Kowal 1.08,80, 2, Quance 1.09,63, 3. MacGregor 1.09,73.

de Stem | 1997 | | pagina 7