Tulip verder zonder Commodore Een nieuw hoofdstuk voor Bruynzeel Verkering van Tulip loopt alweer op de klippen Philips blokkeert steunverklaring van dochter Pie Medical Runderslachterij en overwegen een fusie 'Angst bij aandeelhouders Commodore' Analyse A4 OMMENTAAR NLAND KORT rt bevolking op tn op Sumatra orstel in ^.K-strijders Rusland alem opgeschort forse winst DE STEM ECONOMIE A5 Jusitie houdt nog twee verdachten aan Wereldwijde verkoop van pc's blijft gestaag doorgroeien ECONOMIE KORT Aantal starters daalt Ondernemers zien zonnige toekomst Keuringsinstituten gaan samenwerken Aanbod van slachtvee neemt af Banken melden meer verdachte transacties Shell-topman gaat weer aan het werk 29 JULI 1997 epakt en heeft na enig aan- en zestig auto's die het laat- te hebben. eklemtoont tegelijkertijd dat continue extra nachtelijke in- kan evenmin kwaad het pu- inanciële en organisatorische id geweest is. Enige verant- besteed worden, kan immers Hengelose politechef door- ing. Het lijkt meer een excuus ijn misdragingen de gemeen- n diezelfde gemeenschap dat dat mogelijkerwijs veel ander r desondanks verbazingwek- rger en zijn bezit te bescher- de veiligheid te garanderen, is inzet, soms zelfs een grote, e maken met een pyromaan, balclub, een derde metonver- r met een toevallige concen- met zulke incidentele proble- nnen worden. Niemand weet oen. Dat er met de regelmaat zelfs een niet statistisch ge- an de corpsen ook globaal op llegae bij vergelijkbare geval- dere taken niet heeft kunnen otiep gezeur. auw op straat. De burger, die anciert, bemerkt er echter te jke corpsen besteden het geld isatie. Het managment voelt n geeft daarom voorrang aan aucratie. Kantoorautomatise- indruk die bij de buitenstaan- geen nog snellere computers, I )psporing. Daarover dienen de 11, niet over de nachtelijke uren terreurcampagne uit on- ;ali vinden dagelijks raz- ïtallen mensen het slacht- n militairen.Dat meldt de rij een wraakactie van het noorden van Rwanda. De Mensenrechten publiceer- waarin zij stelt, dat het anden meer dan tweedui- kaanse luchtmacht, gene ra is een verschil van me- m, zo meldde de Ameri- op het onderzoek van De- I ir op een onderkomen van I Saudi-Arabië. Bij de aan- I rensen om. (reet H. is door de Indone- vliegveld van Medan op in verdacht 2,5 kilo cocaï- ïtjes opium te hebben ver- het vliegveld van Medan, rlgens hem kwam zij, die Amsterdam en was zij van Jujral is teruggekomen op in Kashmir waarin hij zei slijke vredesbesprekingen, eerst hun wapens neerleg- een gewapende strijd te- de enige Indiase deelstaat wijl de overgrote meerder- ïdoe is. Bij de opstand in ;ekomen. in de afgelopen week in de liirt, Tunceli en Bingol 29 die de troepen hielp kwa- •ebellen in zuidoost Turkije het Turkse leger zich had 4.000 Russen uit het leger ijst van gezochte personen, ministerie van Defensie in u Interfax gezegd. De af ge- ra uit hun eenheid gedeser- aal de krijgsmacht tussen ;n het leger streed tegen de tsjenië. Volgens de woord- ienarsenalen meer dan 110 'unning opgeschort voor de -Jeruzalem door de joodse neldde het ministerie van >t beroep dat leden van de het bouwplan. Zij vinden in de stad. Zaterdag had werkzaamheden voorlopig :r Netanyahu gaf eerder te iject te zijn. ir heeft zijn huis in de Lon- daan met een winst van ten ent meldde gisteren, dat de 24 uur was verkocht, ver ;ulden. Het exacte bedrag is n de nieuwe eigenaar. Blair iwning Street 11. i i i i i DINSDAG 29 JULI 1997 Door Wouter ter Haar Den Bosch - De in juni aange kondigde overname van Com modore door Tulip Computers in Den Bosch gaat niet door. De twee partijen hebben volgens een uiterst summier persbericht geen overeenstemming kunnen bereiken over de voorwaarden van de overname. Zowel Tulip als Commodore in Nieuw-Vennep wil geen toelichting geven op het beëindigen van de besprekingen. Volgens ingewijden zouden aan deelhouders van Commodore roet in het eten hebben gegooid, omdat zij vrezen dat hun aandelenbezit door de overname te weinig waard zou worden. Tulip zag veel heil in de overname. Door de productie, distributee en administratie van Commodore in Den Bosch onder te brengen zou den er 'tientallen miljoenen' gul dens bespaard kunnen worden. Zeker doordat de productie-capa citeit in de nieuwe fabriek - langs de A-2 - bij lange na niet optimaal gebruikt wordt. Een en ander zou leiden tot het verlies van 130 banen bij Commodore. Commodore komt voort uit Es- com, het bedrijf dat vorig jaar na een faillissement een doorstart maakte met 430 werknemers. De omzet bedroeg vorig jaar 152 mil joen gulden. Tulip, waar 700 men sen werken, boekte vorig jaar een omzet van bijna 528 miljoen gul den en een verlies van 10 miljoen gulden. De verwachtingen bij het Bossche bedrijf zijn voor dit jaar ook niet erg hooggespannen. Het bedrijf wijt dat met name aan startpro blemen van de nieuwe fabriek en aan dubbele huisvestiging. Tulip houdt er rekening mee dat er over de eerste helft van dit jaar nog verlies wordt gedraaid. Voor de tweede helft is een verbetering voorspeld. Het is niet voor het eerst dat Tulip overname-bespre kingen moet afblazen. Enkele ja ren geleden was dat ook al het ge val. Tulip is al jaren op zoek naar een interessante partner om tot de felbegeerde internationale schaal vergroting over te gaan. Bij Tulip wil niemand een toelichting geven op het afketsen van de overname. Vice-president G. Lindhout van Commodore wil zich daar even min over uitlaten. „We willen ons eerst beraden hoe we nu verder moeten." Of het ver lies van arbeidsplaatsen nu van de baan is, kan Lindhout niet zeggen. „In principe blijft het aantal ba nen gelijk." W. Brouwer, bestuur der bij De Unie - de vakbond met het meeste aantal leden bij Tulip - zegt het afblazen van de be sprekingen te betreuren. „Er had voor beide partijen iets heel moois kunnen ontstaan." Volgens Brou wer hebben financiële redenen ten grondslag gelegen aan het besluit om de besprekingen te staken. Hij hoopt op korte termijn duidelijk heid te krijgen. ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA Eindhoven - Philips heeft gisteren geprobeerd de versturing van een persbericht van dochterbedrijf Pie Medical Benelux te blokkeren. De Maastrichtse producent van medische appara tuur spreekt in de verklaring steun uit voor de directeur, die wordt verdacht van misbruik van voorwetenschap. Justitie ver denkt overigens nog twee anderen ervan misbruik te hebben gemaakt van voorwetenschap. Voorafgaand aan de overname van Pie Medical door Philips zou de directeur vertrouwelijke in formatie hebben doorgespeeld, waarmee anderen illegale koers winsten konden boeken. Pie Medical kreeg aan het einde van de ochtend opdracht van Philips om de steunverklaring niet langer te versturen. Even la ter ontkende een woordvoerder van Philips de blokkade en sprak van 'een misverstand'. Het persbericht kwam vervolgens weer beschikbaar. In de verklaring verdedigt Pie Medical de directeur en zegt 'geen aanleiding te zien voor verdenking van bij de vennoot schap betrokken personen'. 'Uit intern onderzoek is ons niets ge bleken dat aanhouding zou kun nen rechtvaardigen. Ook justitie heeft ons geen informatie ver strekt waaruit anders zou kun nen voortvloeien'. Het bedrijf verklaart verder 'onaangenaam verrast' te zijn door justitie en spreekt de verwachting uit dat 'uit het justitieel onderzoek zal blijken dat van enige betrokken heid van de directeur geen spra ke is'. Het openbaar ministerie in Am sterdam liet de directeur op 16 juli jongstleden in alle vroegte arresteren, omdat hij betrokken zou zijn bij verdachte transac ties in 50.000 aandelen, waarmee 340.000 gulden is verdiend. De directeur is drie dagen later vrij gelaten en heeft vervolgens zijn werkzaamheden weer hervat. Hij laat via zijn advocaat weten elke betrokkenheid met de voor kenniszaak 'met klem' te ont kennen. Philips zegt geen reden te hebben om hem voorlopig op non-actief te zetten. De officier van justitie verdenkt de direc teur ervan in 1995 vertrouwelij ke informatie te hebben doorge speeld over een op stapel staan de overname van zijn bedrijf door Philips. Justitie maakte gisteren bekend nog twee andere mensen te hebben laten arreste ren die ervan worden verdacht zich met deze gegevens te heb ben verrijkt. Een van hen is een werknemer van Pie Medical. Verdere gegevens en de exacte aard van de verdenkingen zijn niet bekendgemaakt. Op de Amsterdamse effecten beurs onstond in 1995, vooraf gaand aan de mededeling van Philips dat het een bod wilde uitbrengen op de Maastrichtse fabrikant, een flinke handel in aandelen Pie Medical. Hoewel de koers voorheen al maanden rond de elf gulden schommelde, sprong het aandeel onverwachts met grote sprongen omhoog. Philips zag zich vervolgens ge noodzaakt negentien gulden te bieden. Het is vooralsnog niet duidelijk of justitie tot vervolging zal overgaan. De Economische Con trole Dienst heeft het onderzoek naar de aandelenhandel met voorkennis intussen afgerond en verwacht deze week nog proces verbaal op te maken. Op basis daarvan kan de officier van jus titie vragen om een gerechtelijk vooronderzoek. De zaak heeft de codenaam So nar meegekregen, een verwijzing naar de apparatuur voor echo scopie (voor zwangerschappen) die Pie Medical maakt. New York (krf/afp) - De verkoop van personal computers over de he le wereld is in het tweede kwartaal ten opzichte van dezelfde periode van 1996 toegenomen met vijftien procent tot 18,2 miljoen stuks. In het eerste kwartaal bedroeg de groei ook vijftien procent. In de Vere nigde Staten nam de verkoop in het tweede kwartaal toe met 19 pro cent tot 7,2 miljoen pc's, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse onderzoeksbureau International Data Corpora tion. West-Europa liet een meevallende groei zien van elf procent, ter wijl de afzet in Japan met slechts zes procent toenam. Compaq versterkte zijn positie als grootste fabrikant. De verkoop van het Amerikaanse bedrijf nam toe met 42 procent tot 2,17 miljoen ap paraten, goed voor een marktaandeel van 11,9 procent. IBM hand haafde zich op de tweede plaats met een groei van 20 procent tot 1,66 miljoen stuks. Door Paul Verlinden Bergen op Zoom - En weer steeg de dollarkoers gisteren met anderhalve cent. „Erg vervelend, die dure dollar," zegt directeur Cees Groene- woud (55) van de Bruynzeel Potlodenfabriek in Bergen op Zoom. Bruynzeel gebruikt voor zijn potloden uitsluitend Californisch cederhout en moet afrekenen in dollars. De bedrijfskosten worden zo dus omhoog gejaagd. Nu kan Bruynzeel wel tegen een stootje, want het bedrijf - dat vorig jaar een omzet draaide van 49 miljoen gulden - rendeert goed, volgens Groenewoud. Ver koop van potloden op de Ameri kaanse markt en zo geld verdie nen in dollars zou enig tegen wicht kunnen geven aan de valu ta-invloeden. Maar dat is theo rie. „In de VS worden lang niet zoveel kleurpotloden gebruikt. Kinderen tekenen daar meer met andere materialen, zoals krijt jes," zegt hij. In Europa is dat anders. Genera tie op generatie blijven kinderen kleuren en tekenen met potloden. Het blijft zo een stabiele markt, want groei zit er amper nog in de kinder- en onderwijswereld. Bruynzeel is Nederlands enige potlodoodfabrikant en heeft in eigen land een marktaandeel van meer dan vijftig procent. Omdat het aandeel al zo hoog is en de markt stabiel moet de groei van de export komen. Vandaar dat Bruynzeel van de honderd mil joen potloden die jaarlijks in Bergen op Zoom gemaakt wor den er zestig miljoen over de grens verkoopt, voornamelijk in Europa. Ook in de toekomst moet de groei vooral uit de export komen. Groenewoud ziet daartoe veel mogelijkheden nu het bedrijf in Japanse handen is gekomen. Vo rige week werd bekendgemaakt dat Bruynzeel overgenomen is door het bedrijf Sakura. Via Sa- kura - een schrijfwarenfabri- kant, die echter geen potloden maakt - hoopt de Bergse fa briek toegang te krijgen tot nieu we landen, zoals Japan. Groene woud: „Sakura verkoopt wel potloden, maar maakt ze niet zelf. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat ze nu potloden van ons gaan betrekken." Met de overgang naar Sakura be gint een nieuw hoofdstuk voor de Bruynzeel Potlodenfabriek, die volgend jaar haar vijftigjarig be staan viert. Destijds was de fa briek onderdeel van het Bruyn- zeel-concern, ook actief in keu kens en vloeren. Na de eerste vijftien jaar in Zaandam geves tigd te zijn, verhuisde de fabriek in 1963 naar Bergen op Zoom. In 1982 - Groenewoud werkte er toen vier jaar - ging het Bruynzeel-concern failliet, mede als gevolg van een crisis in de bouwindustrie. De potlodentak maakte echter nog altijd een be- Cees Groenewoud, directeur van de Bruynzeel Potlodenfabriek. scheiden winst. Groenewoud probeerde in eerste instantie het bedrijf te verkopen. Er was wel interesse in het merk, maar niet zozeer in de fabriek. Verkoop op die basis zou vele banen kosten en dat vond Groenewoud een on- acceptebale voorwaarde. Via het ministerie van Economi sche Zaken werd hij op het idee gebracht de zaak zelf voort te zetten met behulp van investe ringsmaatschappijen. Zo werd hij van manager opeens direc teur-aandeelhouder. „Het was niet eens zo'n hele bewuste be slissing. Het overkomt je. Ik was toen een tijd bezig bij Bruynzeel en wilde graag doorgaan waar mee ik bezig was." Het nieuwe Bruynzeel maakte twee funda mentele keuzes. Op de eerste plaats werd het assortiment drastisch uitgebreid. Niet meer alleen potloden, maar ook bij voorbeeld pennen, verf, fineli- ners, viltstiften, wasco, aquarel setjes werden bij andere bedrij ven ingekocht en onder de naam Bruynzeel op de markt gezet. De andere keuze was het zetten van een serieuze stap naar het bui tenland. „Het effect was tweele dig," zegt Groenewoud. „Door dat we meer exporteerden, kon den we ons nieuwe assortiment op grotere schaal gaan inkopen en ook verder uitbreiden." Na vijftien jaar in handen te zijn geweest van voornamelijk finan ciële aandeelhouders is Bruyn zeel nu eigendom van een aan deelhouder die in dezelfe bran che actief is. Groenewoud ziet dat als een enorm voordeel, zeker omdat de activiteiten van Sakura amper overlappingen vertonen met die van Bruynzeel. Dat laatste is de reden waarom Bruynzeel vrij zelfstandig zal blijven werken. Voor de 110 werknemers verandert er dan ook weinig, behalve dan dat de productie - en mogelijk de werk gelegenheid - zou moeten stij gen door samenwerking binnen het Sakura-concern. Samenwer king kan onder meer door dezelf de verkoopkananalen te gebrui ken. Zo kan Bruynzeel in Europa veel gaan doen met Koninklijke Talens uit Apeldoorn. Dit be drijf, producent van onder meer inkt en olieverf, werd in 1991 door Sakura overgenomen. De afnemers van Talens en Bruyn zeel zijn vaak dezelfden. De be drijven kunnen nu een groter pakket aanbieden aan de (de tailhandel, met alle schaalvoor delen van dien. Ook verwacht Bruynzeel het assortiment uit te kunnen breiden met producten van Sakura en hoopt men van de know how van de Japanners ge bruik te maken, want innovatie blijft belangrijk. Zo maakt Bruynzeel sinds anderhalf jaar een full color design-lijn: potlo den van zeer hoge kwaliteit, ver krijgbaar in maar liefst honderd kleuren. „Daarmee mikken we op professionele gebruikers - zoals kunstenaars en reclamete kenaars - en op hobbyisten. Daar zien we de nodige groei in. Al blijft het een kleine markt, want ze kosten 2,75 gulden per stuk. Die geef je niet zo snel aan je kinderen." TULIP MOET weer op zoek naar een nieuwe vrijer. Het bedrijf maakte gisteren met een vijfrege lig persberichtje bekend dat de besprekingen met Commodore in Nieuw-Vennep over een mogelij ke overname beëindigd zijn. Vol gens de Raad van Commissaris sen en de directie van Tulip Com puters is er 'geen overeenstem ming bereikt over de invulling en nadere voorwaarden' van de overname. Het persberichtje van gistermor gen is vrijwel een exacte copie van het exemplaar dat eind vorig jaar uitging. Toen moest het Bos sche computerbedrijf ook al ver klaren dat de vrijage met een tot nu toe nog steeds onbekende Aziatische partner op niets was uitgelopen. Ook toen werd de zelfde reden van het stuklopen van de besprekingen opgevoerd. En ook toen kreeg de buiten wacht, maar ook de werknemers van de fabriek, bitter weinig te horen over de reden. Insiders wa ren eerder in juni van dit jaar heel wisselend in hun reacties op de overname van Commodore door Tulip. Die reacties liepen uiteen van 'de lamme helpt de blinde' en 'twee lelijke eendjes' tot een 'uitgelezen kans' voor beide bedrijven. De Bank Labou- chere - de enige die het Tulip- aandeel intensief volgt - be schouwde de overname als 'stra tegisch bijna perfecte stap van Tulip, omdat de ondernemingen elkaar op de meeste gebieden uit stekend aanvullen'. Daarom gaf de bank aan de beleggers het ad vies 'speculatief kopen'. Dat ad vies zal gistermorgen wel weer ingetrokken zijn. De Amster damse effectenbeurs strafte het mislukken van de overname gis teren af. Tulip moest met 90 cent terug tot 15,50 gulden. De pc-fa- brikant noteerde op 25 juni - een dag voor het bekend worden van de overname van Commodo re - nog een hoogste koers van 23,70 gulden. Tulip zei zelf veel te verwachten van de overname. De omzet zou verdubbelen tot één miljard gulden in 1998 en zo geheten synergievoordelen ople- voorgestelde aandelenruil en uit gifte van nieuwe aandelen om de overname te financieren zou lei den tot verwatering (Tuiipaande- len nog minder waard) van het aandelenbezit. Door Wouter ter Haar veren die het bedrijf de komende jaren miljoenen guldens opleve ren. Dat komt bijvoorbeeld door de grotere inkoopkracht - waardoor betere prijzen bij leve ranciers kunnen worden afge dwongen - maar ook door de betere bezetting van de in april van dit jaar geopende fabriek langs de A-2. Kennelijk heeft Tu lip wat al te grote verwachtingen gehad. Naar verluidt zouden de aandeelhouders van Commodore hebben afgehaakt, omdat de Dat Tulip op zoek was naar een partner is nooit onder stoelen of banken gestoken. Het bedrijf is de afgelopen achttien jaar welis waar flink gegroeid, maar de di recteuren R. Romein en F. Hetze- nauer weten al heel lang dat het te klein is om langdurig overeind te blijven in de woelige compu- termarkt. Volgens cynici is het volstrekt onvoldoende dat het computermerk alleen in Neder land wereldberoemd is. Zelfs de aanwezigheid in tal van Europe se en zelfs Aziatische landen kon het bedrijf geen eeuwige roem bezorgen. Tulip tracht al sinds de jaren tachtig internationaal marktaan deel te veroveren, omdat het zich te klein weet tegenover het com- putergeweld uit Azië of de VS. Alleen door samenwerking is dat doel te verwezenlijken, weet ook algemeen-directeur F. Hetze- nauer. „Natuurlijk staan we open voor een partner. Dan kun nen we onze spullen beter afzet ten op de Japanse en Amerikaan se markt," luidde toen - en ook later - zijn argumentatie. Iedere keer naar een mislukte vrijage zegt de directie nog nadrukkelij ker op zoek te gaan naar nieuwe kandidaten. Dat het Tulip kennelijk weer niet is gelukt een overname gefinan cierd te krijgen, is een slecht te ken. Volgens een ingewijde bete kent het dat Tulip zo'n slag niet aankan. Op een wereldmarkt die in toenemende mate door enkele grote spelers wordt gedicteerd, heeft Tulip een groter samenwer kingsverband harder nodig dan ooit tevoren. Kleine bedrijven als Tulip, die niet gelieerd zijn aan de software van mammoet-on dernemingen als Microsoft, krij gen het steeds moeilijker. De marktpositie en de resultaten zijn voor het Bossche concern aanleiding om met gezwinde pas de zoektocht voort te zetten. Een goede partner kan voor Tulip meer vermogen betekenen, meer afzetkanalen en misschien ook een beter imago. Want Tulip is geen Compaq of IBM, bedrijven die met miljoenenverslindende reclamecampagnes hun produc ten toch wel aan de man weten te brengen. Het wordt de komende maanden dus zaak om goed te zoeken, want anders kan het te laat zijn voor de pc-fabrikant. Dan wordt het sterven in schoon heid. Voorburg - Het aantal startende bedrijven neemt af. De eerste drie maanden van dit jaar begonnen er 7700 ondernemingen. In de vergelijkbare periode in 1996 waren dat er 9400, het jaar er voor 8900. Het percentage starters dat binnen een jaar weer stopt, blijft stabiel op ruim twintig procent. Dit blijkt uit gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS registreerde ook dat de bijdrage die starters aan werkgelegen heid leveren navenant afneemt. De eerste drie maanden dit jaar werkten er 13.400 mensen. Het eerste kwartaal vorig jaar waren dat er 16.600. In de vergelijkbare periode het jaar daarvoor 14.800. Voorburg - In navolging van consumenten zijn ook ondernemers vol lof over de stand van de economie. Ze denken dat hun omzet het komende kwartaal verder stijgt, zo meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. Het produeentenvertrouwen ligt op het hoogste niveau sinds begin 1995. Tussen mei en juni is de index voor de orderpositie van de industrie gestegen van 94,1 naar 95,8. Ook werden machines de afgelopen periode steeds intensiever gebruikt: de benuttingsgraad liep op naar 84,9 procent in juni, een procentpunt meer dan in maart. On danks de goede uitgangspositie en de hooggespannen verwach tingen denken de industriële producenten dat de werkgelegen heid in hun sector licht zal afnemen. De sector zakelijke dienst verlening voorziet een stijging van het aantal werknemers. Den Haag - De stichting Keurmerkinstituut Konsumentenpro- dukten en de Stichting Consument en Veiligheid gaan nauw sa menwerken. De twee instituten hebben tot de samenwerking be sloten, omdat zij elkaar op veel gebieden overlappen en de aan wezige kennis elkaar kan aanvullen. Het Keurmerkinstituut keurt tal van producten op huishoude lijk gebied, die zij voorziet van het predikaat Goedgekeurd, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Consument en Veiligheid houdt zich onder andere bezig met keuring van speeltoestellen in speeltuinen en inspectiewerk in kinderopvangcentra. De keur merken zijn voor consumenten een belangrijke leidraad bij de aankoop van artikelen. Een bekend keurmerk zegt vaak meer dan een uitgebreide consumentenfolder. Om de herkenbaarheid van de keurmerken te vergroten, willen de gefuseerde instituten in de toekomst komen tot één algemeen keurmerk voor alle door hen geteste producten. De instituten willen hun activiteiten ook uitbreiden naar sectoren als sport en recreatie, door bijvoorbeeld zwembaden en maneges te keuren. Aan de fusie zijn geen personele consequenties verbonden. Door onze redactie economie Boxtel/Den Haag - Het is niet uitgesloten dat een aantal grote runderslachterijen in Nederland de komende maanden tot in tensieve samenwerking of zelfs fusie zal besluiten. Aanleiding is de belabberde si tuatie bij veel van deze bedrij ven die door het gedaalde aan bod van slachtvee vaak met ver lies draaien. Op de huidige voet verdergaan, leidt vrijwel zeker tot verdere koude sanering. Daarvan yverd runderslachterij Wolff in Twello vorige maand al de dupe. „Ik denk dat het er wel van zal komen," aldus Dumeco-direc- teur G. Helmer over een mogelij ke fusie. Behalve Dumeco, dat een runderslachterij heeft in Den Bosch, hebben Brada's Vleesehbedrijf uit Leeuwarden en Weijl Beef Products uit En schede onlangs deelgenomen aan een eerste oriënterend gesprek over samenwerking. Deze drie hebben gezamenlijk een markt aandeel van circa veertig pro cent. Helmer verwacht dat de ge sprekken na de zomer worden voortgezet en is voorstander van een grootschaliger aanpak van vier tot vijf slachterijen met een gezamenlijk marktaandeel van 60 a 65 procent. De Dumeco- topman noemt Kroot in Tilburg en Domburg Vlees (Bodegraven) mogelijke fusiepartners. Wat Helmer betreft zou de zaak voor eind dit jaar moeten zijn beklon ken. Eerder is al naam voor het nieuwe bedrijf al Holland Beef Group genoemd. Voorzitter R. Tazelaar van het Produktschap voor Vee, Vlees en Eieren (PW) zegt een dergelijke samenwer king 'natuurlijk toe te juichen'. De resultaten van alle runder slachterijen in Nederland staan onder druk, omdat het aanbod van slachtvee is afgenomen door verkleining van de melkveesta pel. De slachterijen bieden bij de inkoop tegen elkaar op om hun haken vol te krijgen. Ook de gek- ke-koeienziekte draagt bij aan de crisis door de lage afzetprij- zen van het vlees. Volgens Taze laar bieden de voorstellen van de Europese Commissie, die een forse prijsverlaging betekenen, absoluut geen zicht op structu reel herstel van de sector. Omdat de runderslachterijen, in tegenstelling tot de van oudsher grote coöperatieve varkenss lachterijen, louter bestaan uit familiebedrijven voorzien zowel Helmer als Tazelaar daar de grootste problemen. Tazelaar: „Je zelfstandigheid opgeven, dat betekent nogal wat voor dat soort bedrijven." Niettemin ziet hij alleen in fusie een uitweg. Koude noch warme sanering bieden soelaas, meent de PW- voorzitter. De vrijwillige warme sanering van 1995, toen het aantal slacht haken verminderde met 350.000 (bijna eenderde van het totaal, red.), leidde weliswaar tot hoge re marges voor de veertien over gebleven grote bedrijven, maar de problemen keerden terug toen sommigen hun slachthaken uit breidden en de bse-crisis uit brak. Tazelaar: „Warme sane ring is een vlucht naar voren. Helmer is bereid de runderslach terij van Dumeco in te brengen in een nieuwe onderneming, maar stelt als voorwaarde een goede uitbetalingsprijs voor de boeren. Slechte prijzen beteke nen geen aanvoer. Tazelaar is ervan overtuigd dat een grote runderslachterij zowel' binnenlandse als buitenlandse afnemers grote partijen vlees van constante kwaliteit kan aan bieden. Kwantitatief en kwalitatief on voldoende aanbod van Neder lands rundvlees was voor AH destijds reden te kiezen voor Iers rundvlees. Rotterdam (anp) - Banken en andere financiële instel lingen hebben vorig jaar bij justitie 16.087 verdachte transacties gemeld. Dat zijn er duizend meer dan het jaar ervoor. Financiële instellingen als banken, wisselkantoren, ca sino's en creditcard-maat schappijen zijn sinds 1994 wettelijk verplicht verdach te transacties aan te geven bij het meldpunt ongebrui kelijke transacties (MOT). De regeling moet het wit wassen van misdaadgeld moeilijker maken en voor komen dat het financiële stelsel wordt aangetast. De helft van de meldingen bij het MOT komt van ban ken. In zestien procent van de gevallen wordt de mel ding via een landelijk offi cier van justitie doorge speeld naar een opsporings instantie. Verwacht wordt dat dit percentage de ko mende jaren zal stijgen. Rotterdam (anp) - President-di recteur Cor Herkströter van Shell is weer aan het werk. De hoogste man van de Nederlands- Britse oliemaatschappij werd ruim zeven weken geleden on verwacht opgenomen in het zie kenhuis voor medische behande ling. Shell meldde maandag dat het herstel van Herkströter voor spoedig is verlopen. De olie maatschappij heeft niet bekend gemaakt voor welke kwaal haar topman is behandeld. Naar ver luidt ging het om een longontste king.

de Stem | 1997 | | pagina 5