6 Europese regels vliegshows' Tulij Nederland een gidsland voor Italië Vroegere leider Scientology weer veroordeeld 4 Kabila is gewoon een linkse Mobutu Veri Westerse journalist ziet gebroken Pol Pot Philips steimver dochter CDA in het Europarlement: Moskou wil slaatje slaan uit schedelbot van Hitier 'Angst bij d DE STEM BUITENLAND DESTEM Blauw in de nacht COMMENTAAR DE STEM Jusitie houdt no, Wereldwijde blijft gestaag i i ii i DINSDAG 29 JULI 1997 A4 Van onze correspondent Rome - Wat moeten we doen om drie miljoen arbeidsplaat sen te scheppen? Gewoon het voorbeeld volgen van Neder land, waar meer dan een derde van de banen part-time is. Dat schrijft de Unita, het dagblad van de Linkse Democratische Partij PDS. Door een flexibele opstelling in arbeidskwesties heeft Nederland nu half zo veel werklozen als Italië, waar zowel vakbonden als werkgevers nooit voorstander zijn geweest van part-time werk, dat dan ook nau- welijks bestaat, aldus de spreek buis van Italië's grootste rege ringspartij. Nederland gidsland, dat is de kern van een lange reeks lovende commentaren die de afgelopen maanden in Italië te horen zijn geweest. Naast het traditionele toeristische beeld van tulpen, klompen en molens en het meer recente cliché van supertolerante natie (of Sodom en Gomorra) in zake drugs, prostitutie en eutha nasie, wordt Nederland tegen woordig vooral aangehaald als benijdenswaardig voorbeeld van arbeidsvrede, pragmatisme en economische groei. Premier Ro mano Prodi en de progressieve leider Massimo D'Alema hebben Nederland meermalen aange haald als voorbeeld van een ge slaagde 'derde weg' tussen wel vaartsstaat en liberalisme. Met een mengeling van bewonde ring en verbazing beschrijven de Italiaanse verslaggevers het 'klei ne sympathieke koninkrijk van Oranje' (La Repubblica) als een reëel bestaand Utopia waar poli tieke partijen de strijdbijl hebben begraven voor het algemeen eco nomisch nut, waar vakbonden zich niet vastbijten in de verdedi ging van verworven rechten, waar een te kostbaar geworden sociaal stelsel zonder grote maatschappe lijke conflicten kon worden her vormd, waar de productie stijgt en waar werkloosheid en belas tingdruk dalen. In een lyrische loftuiting op het 'Nederlandse re cept' van 'pragmatisme zonder ideologische conflicten' voorspelt het dagblad La Stampa: 'Neder land wordt een model'. Commen tator Barbara Spinelli omschrijft Nederland als een land dat tien jaar voorop loopt in Europa en 'de monetaire unie niet vreest, omdat het heeft durven te veranderen'. Het progressieve dagblad La Re pubblica prijst de Nederlandse 'deregulatie in naam van consen sus en solidariteit' aan, terwijl het Berlusconi-gezinde opinieblad Panorama Wim Kok vergelijkt met 'een Tony Blair die drie jaar eerder is gekomen. Kok kan een buitengewoon succes op zijn conto schrijven, dat de droom is van elke econoom: tegelijk de werkloosheid en het begrotingste kort omlaag drukken zonder be lastingverhoging'. Identiek is het advies van Panorama's voor naamste concurrent, het progres sieve L'Espresso: 'Europa, leer van Nederland'. Oostende/Den Helder (anp) - Het CDA wil dat de Europe se Commissie regels voor vliegshows in kaart brengt naar aanleiding van de ramp zaterdag in Oostende. Euro-par lementariër Cornelissen zei gisteren dat de commissie moet zorgen voor Europese richtlijnen inzake de veilig heid. Vlaams regionaal verkeersminis ter Baldewijns heeft inmiddels een onderzoek gelast naar de haalbaarheid van luchtvaartde monstraties op civiele vliegvel den. Buiten het ongeluk is ook de toenemende drukte op de lucht haven van Oostende een argu ment in de toekomst geen shows meer te houden. Bij de ramp in Oostende, waarbij negen mensen om het leven kwa men, vloog het Jordaanse stunt vliegtuig tegen alle regels in bo ven het publiek. Dat is gisteren vastgesteld. Onderzoek moet nu uitwijzen of de piloot, de 28-jari- ge Omar Hani Bilal, een fout heeft gemaakt of dat technische of medische problemen hebben geleid tot de ramp. De vlieger was een van de doden. Stuntvliegtuigen moeten, afhan kelijk van hun grootte, op grond van de Belgische wet 100 tot 250 meter uit de buurt van toeschou wers blijven. De Belgische minis ter van Binnenlandse Zaken Van de Lanotte verwacht tegen half augustus de eerste resultaten van het technisch onderzoek. Jordanië heeft gevraagd aan dit onderzoek te mogen meewerken. Bij het onderzoek wordt gebruik gemaakt van video-opnamen en cassettes met gesprekken tussen piloot en vluchtleiding. Deskundigen bekijken ook de weersomstandigheden. Kort voor de vlucht van het Jordaanse toe stel begon het te regenen. Het is de verantwoordelijkheid van een door de organisatie aangewezen vluchtdirecteur om te bepalen of stunts dan nog mogen doorgaan. Van de 57 gewonden verblijven er nog 23 in ziekenhuizen in en rond Oostende. Eén verkeert er in le vensgevaar. Een deel van de 22 overigen heeft langdurige medi sche begeleiding nodig. De negen doden krijgen afzonderlijke be grafenissen. Er volgt geen natio nale herdenkingsplechtigheid. Vorig jaar werd de subsidie aan het Oostendse vliegspektakel stopgezet. De Belgische bewinds man Van de Lanotte, zelf afkom stig uit de badplaats, blijkt bij le ger en luchthavenleiding te heb ben bemiddeld om het evenement dit jaar doorgang te laten vinden. Volgens de vice-premier is de vliegshow niet alleen een belang rijk promotiemiddel voor de luchthaven van Oostende, maar ook de belangrijkste toeristische trekpleister in de regio. Lyon (rtr/dpa/afp) - De vroegere leider van de Scientology Kerk in Lyon is gisteren in hoger beroep tot drie jaar voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag. Ook moet hij 500.000 franc (170.000 gulden) betalen. Het gerechtshof in Lyon achtte scientoloog Jean-Jacques Mazier ook medeplichtig aan de dood van de 30-jarige Patrick Vic in 1988. Deze aanhanger van Scien tology sprong van het dak van een hoog gebouw, toen hij niet genoeg geld had voor een cursus yan de beweging. In november 1996 achtte de rech ter in eerste aanleg bewezen dat Mazier de depressieve man onder druk had gezet om de cursus, die 10.000 gulden kostte, te volgen. De leider kreeg toen drie jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk. Maar gisteren werd Mazier voor waardelijk vrijgelaten. De advocaat van Nelly Vic, de vrouw van de omgekomen scien toloog, toonde zich tevreden met de uitspraak van het hof. „Dood slag is erkend. Dat is het belang rijkste." Het hof veroordeelde ook vijf an dere scientologen tot gevangenis straffen van acht tot twaalf maanden en tot geldstraffen we gens verduistering, afpersing en fraude. Negen anderen werden vrijgesproken, onder wie de woordvoerder van Scientology in Frankrijk, Daniëlle Gounourd. De uitspraak van het hof is een 'grote overwinning' voor de Scientology Kerk, zei woordvoer der Mare Blomberg in een reac tie. Volgens hem heeft de recht bank de beweging volledig er kend als legitieme religie in Frankrijk. De Scientology Kerk is in 1954 opgericht door de inmiddels overleden schrijver van science- fictionboeken, de Amerikaan L. Ron Hubbard. Volgens eigen op gave zijn er over de hele wereld ruim acht miljoen scientologen. In Frankrijk zouden dat er onge veer 40.000 zijn. Onder de aan hangers bevinden zich de film sterren Tom Cruise, John Travol ta en Lisa Marie Presley (dochter van Elvis). Door Jan Meulemeesters Als vertegenwoordiger in Nederland van Con go's belangrijkste oppo sitiepartij heeft Richard Mpembo een woedende brief geschreven aan de nieuwe machthebber in Congo, Kabila. „Er is niets verbeterd in Congo. Kabila is een Mobutu in andere gestalte, een linkse Mobutu," herhaalt Richard Mpembo (38) enkele keren. Hij heeft de nieu we leider van Congo, het voor malige Zaïre, een boze brief ge schreven. Als vice-voorzitter van de Nederlandse afdeling van de grootste oppositiepartij in Congo, de Union pour la Dé mocratie et Progrès Social (UD- PS) van Etienne Tshisekedi, is hij partijdig. Maar hij heeft ook argumenten. „Evenals de verdreven dictator Mobutu omgeeft Kabila zich met vertrouwelingen, die staan tussen hem en de regering; in feite bóven de regering. Hij is te gelijk staatshoofd, president, vi ce-president, premier en minis ter van Defensie. Zijn woord is wet. Hij bevoorrecht vriendjes. Hij verbiedt politieke partijen. Hij laat tegenstanders naar wil lekeur oppakken, zoals onze lei der Tshisekedi. Betogers laat hij door de politie in elkaar slaan. Op eigen houtje heeft hij mijn- belangen verkocht aan buiten landers. Hij heeft lak aan demo cratische spelregels en mensen rechten," somt Mpembo op. Niet-Congolees „In feite is Kabila nog erger dan Mobutu. Want hij is een zetbaas, een marionet van Rwanda. De sterke man van Rwanda, Paul Kagame, heeft dat zelf bevestigd tegenover de Amerikaanse krant Washington Post. Zijn leger is bijna compleet niet-Congolees. Zijn belangrijkste benoemingen zijn niet-Congolees. De Congo- lezen staan buitenspel." Mpembo vreest dat Kabila Oost- Congo zal opofferen aan Rwan da. „Rwanda heeft een pro bleem: het is dichtbevolkt. Het wil daarom de (Hutu-)vluchte- lingen uit Oost-Congo helemaal niet terug. Kabila zal dat aan vaarden, zoals hij heeft aan vaard dat Tutsi's uit Rwanda moordden onder de Hutu-vluch telingen daar." Hij ziet ook een grote Ameri kaanse samenzwering achter Kabila. „Al sinds Roosevelt wil Amerika af van de oude kolo niale invloeden, omdat die Ame rikaanse penetratie en handel belemmeren. Tijdens de Koude Oorlog kon Washington geen ru zie met bondgenoten riskeren. Maar nu zag Amerika de kans Richard Mpembo toont de brief die hij aan Kabila heeft geschreven. Foto Felix Janssens schoon de Franse invloedssfeer in Afrika een vernietigende klap toe te brengen. En tegelijkertijd mijnbelangen in het oosten van het land te krijgen." Kaders Wat verwacht Mpembo van de beloofde verkiezingen „Kabila verandert daarover voortdurend van mening. En in tussen wordt er niets gedaan om de beloofde verkiezingen voor te bereiden. Rwandezen en Ugan- dezen willen aan de verkiezin gen meedoen als inheemse Tut si's. Toch denk ik dat de UDPS de verkiezingen zal winnen, om dat we kaders hebben tot in de kleinste dorpen en gehuchten, terwijl Kabila alleen in Zuid- Shaba bekend is en omgeven is met vreemdelingen. En hij ver liest snel zijn populariteit als 'bevrijder'." Onder Mobutu werkte Mpembo zes jaar lang op het ministerie van Financiën, als belastingin specteur. Tegelijkertijd was hij lid van de oppositiepartij van Tshisekedi, al sinds de universi teit. „Ik kon mijn mond niet houden," is zijn simpele verkla ring waarom hij werd gearres teerd en gevangen gezet. Na zijn vrijlating werd hij nog steeds lastig gevallen en bedreigd, tot dat hij in december 1993 via An gola en Rusland naar Nederland vluchtte. Via de Isabella kazerne in Den Bosch kwam hij uiteindelijk in Baarle-Nassau terecht. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken kreeg hij onlangs te horen dat binnenkort een Nederlandse delegatie naar Congo reist om te kijken of vluchtelingen veilig kunnen terugkeren. Waarom ageert hij tegen Kabila, als de mogelijkheid bestaat dat Nederland hem op een zeker mo ment uitwijst? „Ik ben politicus en een politi cus moét zijn mening geven. Ik ben niet bang voor arrestatie; niet bang voor de dood. Moskou/Londen (dpa) - Moskou gaat zevenhonderd dollar en treegeld per persoon vragen voor het staatsarchief, waar een schedelbot van Hitler met kogelgat te zien zou zijn. Dat is gis teren verklaard door de directeur van het Britse reisbureau Steppes East, dat reizen naar het archief organiseert. „Het bot is gegarandeerd echt," zegt hij. Het licht gewelfde bot met kogelgat was al eens te zien in de film 'Russische Oorlog - Bloedspo ren in de Sneeuw' van documentairemaakster Judith De Paul. Naast het bot liggen, op een fijn blauw doek, de zwartige resten van een ge bit. Of het werkelijk om de laatste resten van Hitier gaat, is interna tionaal omstreden. De maximaal zes bezoekers per toer krijgen in het centraal archief ook memorabilia van de laatste Russische tsaar, Nicolaas n, te zien. Phnom Penh (rtr/ap) - Pol Pot, de beruchte leider van de Rode Khmers die ten minste de dood van een miljoen Cambodjanen op zijn geweten heeft, is een gebroken oude man die door zijn voormalige kameraden door het slijk wordt gehaald. De 69-jarige Pol Pot barstte vol gens de Amerikaanse journalist Nate Thayer bijna in tranen uit, toen hij deze maand op zijn show proces hoorde dat hem een levens lange gevangenisstraf wacht. Hij en drie andere officieren werden schuldig bevonden aan de moord op de defensiechef van de Rode Khmer, Son Sen, en zijn gezin; het vernietigen van het proces van na tionale verzoening in het land en het stelen van partijgelden. Ze hadden zich ook vergrepen aan vrouwen van hun kameraden. Thayer werkte mee aan de rechts zaak tegen de beruchte ex-leider van de Rode Khmer. Hij is de eer ste westerse journalist in 18 jaar, die de mysterieuze communisti sche leider in levende lijve heeft gezien. Hij is ook de eerste die sinds 1994 een bezoek heeft ge bracht aan Anlong Veng, het hoofdkwartier van de rebellen in het noorden van Cambodja. Pol Pot is de architect van de 'kil ling fields' in de jaren 1975-1979, waar de Rode Khmer meer dan een miljoen mensen executeerde, doodmartelde of het omkomen aan ontberingen en honger. De Amerikaanse journalist Nate Thayer Thayer verklaarde dat het proces een grondige voorbereiding kende en door vijfhonderd Rode Khmer militairen werd bijgewoond. Hij zei er zeker van te zijn dat het met Pol Pot is gedaan. „Aan zijn val hoeft niet te worden getwijfeld. De Rode Khmers, zoals we ze heb ben gekend, bestaan niet meer." De na een coup alleen aan de macht gekomen co-premier Hun Sen gelooft niet in een koerswijzi ging van de Rode Khmer. Gisteren liet hij weten dat Pol Pot nog al tijd de touwtjes in handen heeft binnen de guerrilla-organisatie en een politiek spelletje aan het spe len is. De controverse tussen Hun Sen en eerste co-premier Ranariddh over de manier waarop met de Rode Khmer moet worden ongespron- gen, vormde een van de redenen van de staatsgreep begin deze maand. Prins Ranariddh zou het op een akkoordje met de Rode Kh- Opluchting in Hengelo. De pyromaan is gepakt en heeft na enig aan dringen bekend het merendeel van de vijf en zestig auto's die het laat- ste halfjaar uitgebrand zijn, aangestoken te hebben. De politie betoont zich tevreden, maar beklemtoont tegelijkertijd dat de opsporing tonnen gekost heeft en een continue extra nachtelijke in zet van twintig agenten. Goed werk tenslotte van de politie en het kan evenmin kwaad het pu bliek duidelijk te maken wat voor een financiële en organisatorische inspanning met de aanhouding gemoeid geweest is. Enige verant woording van hoe de openbare middelen besteed worden, kan immers nooit kwaad. De ondertoon die in de woorden van de Hengelose politechef door klinkt, is er echter geen van verantwoording. Het lijkt meer een excuus of een verwijt. Verwijt aan de gestoorde pyromaan dat zijn misdragingen de gemeen schap zoveel gekost hebben en excuus aan diezelfde gemeenschap dat men er begrip voor dient op te brengen dat mogelijkerwijs veel ander werk is blijven liggen. Begrijpelijk is deze reactie wellicht, maar desondanks verbazingwek kend. Het is de taak van de politie de burger en zijn bezit te bescher men, wetsovertreders op te pakken en de veiligheid te garanderen. Daar moet werk voor verricht worden en is inzet, soms zelfs een grote voor vereist. Het ene politiecorps heeft het ene jaar te maken met een pyromaan, het andere met een gepromoveerde voetbalclub, een derde met onver wachte demonstraties en weer een ander met een toevallige concen tratie aan geweldsuitbarstingen. Bij de vaststelling van de politiesterkte is met zulke incidentele proble men nooit precies rekening gehouden kunnen worden. Niemand weel namelijk vooraf waar zich wat zal voordoen. Dat er met de regelmaat van de klok overal iets is, kan evenwel zelfs een niet statistisch ge schoolde bedenken. Daar is de omvang van de corpsen ook globaal op berekend. Als de Hengelose politiechef, en zijn collegae bij vergelijkbare geval len, zich nu in feite beklaagt dat hij andere taken niet heeft kunnen uitvoeren, is dat niet veel meer dan stereotiep gezeur. Den Haag geeft al jaren prioriteit aan blauw op straat. De burger, die met zijn belastinggeld deze prioriteit financiert, bemerkt er echter te weinig van. De betrekkelijk onafhankelijke corpsen besteden het geld aan verbetering van hun interne organisatie. Het managment voelt zich directeur van een klassiek bedrijf en geeft daarom voorrang aan de professionalisering van de eigen bureaucratie. Kantoorautomatise ring is belangrijker dan surveillance, is de indruk die bij de buitenstaan der gewekt wordt. Daarvoor betaalt de burger niet. Die wil geen nog snellere computers, maar onmiddellijke veiligheid en snelle opsporing. Daarover dienende politiechefs verantwoording af te leggen, niet over de nachtelijke uren die de dienders moeten maken. mer en hun leider Khieu Samphan hebben willen gooien, zodra Pol Pot was afgezet en uitgeleverd. In de hoofdstad Phnom Penh kwam gisteren voor het eerst na een pau ze van zes maanden het Cambod jaanse parlement weer bijeen. In terim-staatsleider Chea Sim prees aan het begin van de zitting coup pleger Hun Sen voor het verslaan van zowel de rebellen van de Rode Khmer als de strijdkrachten van de verdreven co-premier Noro dom Ranariddh. Het parlement, door Hun Sen bij eengeroepen, zal volgende week naar verwachting de minister van Buitenlandse Zaken Ung Huot kiezen als nieuwe eerste premier en daarmee als opvolger van Ra nariddh. Zo wordt de schijn opge houden dat de coalitieregering wordt voortgezet, die werd geïn stalleerd na de door de Verenigde Naties georganiseerde verkiezin gen in 1993. Met de parlementszit- ting wil Hun Sen volgens waarne mers zijn coup achteraf een soort legaliteit verschaffen. De Cambodjaanse koning Siha nouk weigert de benoeming te er kennen van minister van Buiten landse Zaken Ung Huot tot eerste premier. „Die positie komt de afgezette prins Ranariddh toe," zo heeft Si hanouk gisteren verklaard in een faxboodschap vanuit Peking. De koning verblijft al enige tijd in Pe king voor een medische behande ling. ■■■■I BUITENLAND KORT Leger Rwanda terroriseert bevolking Kigali - Het Rwandese leger voert een terreurcampagne uit on der de bevolking. In de hoofdstad Kigali vinden dagelijks raz zia's plaats. In het binnenland zijn tientallen mensen het slacht offer geworden van bruut optreden van militairen.Dat meldt de Belgische krant De Standaard. Begin deze maand vielen er 74 doden bij een wraakactie van het leger in de buurt van Ruhengeri, in het noorden van Rwanda. De Amerikaanse organisatie Artsen voor Mensenrechten publiceer de twee weken geleden een rapport waarin zij stelt, dat het Rwandese leger in de voorbije drie maanden meer dan tweedui zend burgers zou hebben gedood. Chef luchtmacht VS stapt op Washington - De baas van de Amerikaanse luchtmacht, gene raal Ronald Fogleman, stapt op. Reden is een verschil van me ning met minister van Defensie Cohen, zo meldde de Ameri kaanse televisie gisteren. Het meningsverschil heeft betrekking op het onderzoek van De fensie naar een bomaanslag vorig jaar op een onderkomen van Amerikaans luchtmachtpersoneel in Saudi-Arabië. Bij de aan slag in Dhahran kwamen negentien mensen om. Nederlandse aangehouden op Sumatra Jakarta - De 58-jarige Nederlandse Greet H. is door de Indone sische douane aangehouden op het vliegveld van Medan op Noord-Sumatra. De vrouw wordt ervan verdacht 2,5 kilo cocaï ne, 10.000 XTC-pillen en duizend bolletjes opium te hebben ver voerd. Dit heeft de chef van de douane van het vliegveld van Medan, Budi Santoso gisteren verklaard. Volgens hem kwam zij, die zich Silvia Antony laat noemen, uit Amsterdam en was zij van plan door te vliegen naar Jakarta. Indiase premier trekt voorstel in Srinagar - De Indiase premier Inder Gujral is teruggekomen op een eerder voorstel aan separatisten in Kashmir waarin hij zei dat hij bereid was tot onvoorwaardelijke vredesbesprekingen. Gujral eist nu dat de moslimrebellen eerst hun wapens neerleg gen. De opstandelingen voeren sinds 1989 een gewapende strijd te gen het leger van India. Kashmir is de enige Indiase deelstaat met een islamitische meerderheid, terwijl de overgrote meerder heid van de bevolking van India hindoe is. Bij de opstand in Kashmir zijn zo'n 15.000 mensen omgekomen. Turks leger doodt 29 PKK-strijders Diyarbakir - Het Turkse leger heeft in de afgelopen week in de zuidoostelijke provincies Hakkari, Siirt, Tunceli en Bingol 29 PKK-strijders gedood. Ook drie soldaten en een dorpswacht die de troepen hielp kwa men om het leven. De strijd tegen de rebellen in zuidoost Turkije werd vorige maand opgevoerd nadat het Turkse leger zich had teruggetrokken uit Noord-Irak. Duizenden deserteurs in Rusland Moskou - Sinds 1992 zijn meer dan 4.000 Russen uit het leger gedeserteerd. Zij staan allen op de lijst van gezochte personen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Moskou gisteren tegen het persbureau Interfax gezegd. De afge lopen week zijn meer dan 230 mannen uit hun eenheid gedeser teerd. De meeste militairen verlieten illegaal de krijgsmacht tussen december 1994 en augustus 1996, toen het leger streed tegen de opstandelingen in de republiek Tsjetsjenië. Volgens de woord voerder zijn sinds 1 januari uit wapenarsenalen meer dan 170 vuurwapens gestolen. Rouwproject Oost-Jeruzalem opgeschort Londen - Israël heeft gisteren de vergunning opgeschort voor de bouw van rond 70 woningen in Oost-Jeruzalem door de joodse zakenman Irving Moskowitz. Dat meldde het ministerie van Buitenlandse Zaken, aldus de BBC. De opschorting is het gevolg van het beroep dat leden van de linkse opppositie aantekenden tegen het bouwplan. Zij vinden het provocerend voor de Palestijnen in de stad. Zaterdag had Moskowitz gezegd het begin van de werkzaamheden voorlopig uit te stellen. De Israëlische premier Netanyahu gaf eerder te kennen fel tegen de start van het project te zijn. Rlair verkoopt huis met forse winst Londen - De Britse premier Tony Blair heeft zijn huis in de Lon- dense wijk Islington van de hand gedaan met een winst van ten minste 825.600 gulden. De Independent meldde gisteren, dat de luxueuze vijfkamer-woning binnen 24 uur was verkocht, ver boven de vraagprijs van 2,1 miljoen gulden. Het exacte bedrag is niet bekend evenmin als de naam van de nieuwe eigenaar. Blair is verhuisd naar de ambtswoning Downing Street 11. Door Wouter ter Haar Den Bosch - De in juni aal kondigde overname van Cl modore door Tulip Compil in Den Bosch gaat niet doil De twee partijen hebben voJ een uiterst summier persbej geen overeenstemming kul bereiken over de voorwaal van de overname. Zowel Tulif Commodore in Nieuw-Vennej geen toelichting geven op beëindigen van de besprei Eindhoven - Philips heef van een persbericht van d blokkeren. De Maastricht! tuur spreekt in de verklas wordt verdacht van misbrd denkt overigens nog twee! gemaakt van voorwetenscl Voorafgaand aan de overn van Pie Medical door Philips de directeur vertrouwelijke formatie hebben doorgespe| waarmee anderen illegale ko winsten konden boeken. Pie Medical kreeg aan het e: van de ochtend opdracht Philips om de steunverkla niet langer te versturen. Evei ter ontkende een woordvoe: van Philips de blokkade sprak van 'een misverstand', persbericht kwam vervolg weer beschikbaar. In de verklaring verdedigt Medical de directeur en 'geen aanleiding te zien verdenking van bij de venm schap betrokken personen', intern onderzoek is ons niets bleken dat aanhouding zou k nen rechtvaardigen. Ook jusl| heeft ons geen informatie strekt waaruit anders zou k nen voortvloeien'. Het bei verklaart verder 'onaangen: verrast' te zijn door justitii spreekt de verwachting uit 'uit het justitieel onderzoek blijken dat van enige betrok heid van de directeur geen s ke is'. Het openbaar ministerie in sterdam liet de directeur o[ juli jongstleden in alle vroi arresteren, omdat hij betrok: zou zijn bij verdachte tran: ties in 50.000 aandelen, waa; 340.000 gulden is verdiend, directeur is drie dagen later gelaten en heeft vervolgens werkzaamheden weer hei Hij laat via zijn advocaat wi elke betrokkenheid met de vi kenniszaak 'met klem' te kennen. Philips zegt geen rei New York (krf/afp) - De verkï| le wereld is in het tweede kw< van 1996 toegenomen met vij het eerste kwartaal bedroeg d nigde Staten nam de verkoop cent tot 7,2 miljoen pe's, zo 1 van het Amerikaanse onderzo tion. West-Europa liet een mei wijl de afzet in Japan met slee Compaq versterkte zijn positii het Amerikaanse bedrijf nam paraten, goed voor een marl haafde zich op de tweede pla miljoen stuks. TULIP MOET weer op zoek een nieuwe vrijer. Het bi maakte gisteren met een vijfil lig persberichtje bekend ds besprekingen met Commodo Nieuw-Vennep over een mog ke overname beëindigd zijn. gens de Raad van Commiss sen en de directie van Tulip C puters is er 'geen overeens ming bereikt over de invullir nadere voorwaarden' van overname. Het persberichtje van gisten gen is vrijwel een exacte c van het exemplaar dat eind jaar uitging. Toen moest het sche computerbedrijf ook al klaren dat de vrijage met ee: nu toe nog steeds onbek Aziatische partner op niets uitgelopen. Ook toen werd zelfde reden van het stukli van de besprekingen opgevc En ook toen kreeg de bui wacht, maar ook de werknei van de fabriek, bitter wein:

de Stem | 1997 | | pagina 4