Oder-dijken brokkelen verder af wint toernooi 'De piloot had zelf schuld' lta Tour •aadje tiaanse Kortgene Dag na de vloed waarschuwde de regering 0 Thoolse jongen bekent ontucht met kinderen Tekort aan zandzakken dreigt in Duits-Pools watersnoodgebied Verdwenen meisjes weer thuis DE STEM van Gils t seizoen DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Nationaal kampioen kunstvliegen over 'Oostende': Man Scherpenisse overlijdt aan brandwonden 'Bij alcoholtest recht op tegenonderzoek' Geroofde tas met 20 mille weer terug bij Prinsenbeekse Reistas >AG 28 JULI 1997 B7 doorgaan van de Zeeuw- Jie gepland stond voor 5 Iraadje. Organisator Bert week bekend maakte dat iesluit zou worden geno- iet gestalte zou krijgen ïen. westen. De sponsors voel- l daar eveneens weinig voor. overleg over die zaak is nog t afgesloten, dus we blijven >p houden." danks het feit dat de Delta rr al geruime tijd van de dstrijdkalender is afgevoerd ft Van Gils stug doorgaan tracht nog te redden wat er redden valt. De kans dat de edaagse, die zijn zesde editie beleven, alsnog wordt ver- len is toch wel erg klein ge- rden. Dat geeft ook Van Gils „Jammer dat het zo is gelo- merkt hij op, „maar naar n mening had de KNWU 1 problemen kunnen voor men als men ons vroegtijdig 1 laten weten dat er een ga- ïtiebedrag op tafel zou moe- i komen. Bijvoorbeeld in no- nber wanneer de wedstrijd- lender van dergelijke wed- ijden wordt vastgesteld, ar zullen we dan ook voor de ikomst op blijven hameren." izien deze laatste uitspraak a Bert van Gils is hij geens- is van plan om de Deita Tour orgoed te schrappen van de dstrijdkalender, al hangt het orgaan van de zesde editie il aan een dun draadje. cht voor de zevende keer dit istbode uit Hoogerheide on- de vorm van de laatste we- gras over groeien. Bastiaan- e eindsprint. ijs, Mesu en Van Schaik diep iit beugel gingen, et nog drie ronden (6 kilometer) gaan, toen de jagers hun achter and hadden gereduceerd tot taalf seconden, werd de finale terst boeiend. Het kwartet leiding beet op de tanden eg eld stand. Wilfried Bastiaanse aakte het karwei af en zegevier- met vier fietslengten voor rong. Peter Heeren, hij kreeg de •ijs voor de strijdlustigste ren- :r, was de rapste van de naaste Igers. De leidersprijs werd op streken door Theo Akkermans. ij de cyclosportieven/A-trim- ers ontsnapte Anjo van Loon ree ronden voor het einde uit een ipgroepje van vier en bereikte s solist de eindstreep. UITSLAGEN jte- en neo-amateurs: 1. W. Bastiaanse oogerheide) 90 kilometer in 2.08.42,2. McKay (Engeland), 3. T. Akkermans foensdrecht), 4. P. van Passel (Sluis- l), 5. op 14 seconden P. Heeren (Sprtin- •1), 6. F. Franse (Kwadendamme), 7.M- -ïmijn (Wilhelminadorp), 8. R. Zijlmans oosendaal), 9. W. Geijs (Kwadendam- e), 10. D. Mesu (Middelburg), 11- J- v&? ihaik (Oost-Souburg), 12. °P esmeijer (Pijnacker), 13. J- den lsman (Stavenisse), 14. G. Swagema- rs (Kruisland), 15. D. Harmsen (Weei- -;), 16. F. van der (Heerle), 17. B. vanaer am (Heerle), 18. B. Schilperoord (Dor- echt). yclosportieven/A-trimmers: 1. A. van jon (Oosterhout) 70 kilometer w 33.15, 2. J, Akkermans (Nieuw-Vosse- eer), 3. T. Keiler (Steenbergen), 4. M-, orten (Steenbergen), 5. G. Suijk (Krui" ingen), 6. E. Vereecken (Hulst), lerkens (Stampersgat), 8. R- Zorg reda), 9. J. van Dijke (Scherpeniss J. M. Blok (Nieuwdorp), 11. A. de Km r (Hardinxveld), 12. C. Donders irg), 13. R. Gooien (Aardenburg), IJ* eststrate (Yerseke), 15. R. Ooomenl» n-Leur), 16. J. Donders (Tilburg), Gunst (Yerseke), 18. R. Smits(LaP waluwe), 19. R. de Jonge Middelburgs J. Broeren (St.-Willebrord). ekraïne - Griekenland 4-5 (1-3,2-0- 0-2). Zondag.jqj EDERLAND - GRIEKENLAND -0 2-1 3-0 3-1). Doelpunten - nd: De Jong 3, Van der Meer 2, Ha 2, Silvis 2 en Uri 1. a uitsland - Oekraïne 11-3 (3-0, 3-0, 2) ndstand: 1. Nederland 3-6, 2. Griekc^ nd 3-4, 3. Duitsland 3-2,4.0 Junioren: Zaterdag t. EDERLAND - DUITSLAND 12-« 1 2-1, 2-1, 3-0). )len-Slovenië 4-6 (0-1,1-1,1-2. l~' Zondag. ,4.o EDERLAND - SLOVENIE 18-1 P 0, 2-1, 6-0). n 1- ilitsland - Polen 11-4 (4-1, 4-2, 4- ndstand: 1. Nederland 3-6, 2. nd 3-4, 3. Slovenië 3-2, 4. Polen 3-"- Ned«' EEN GREEP UIT ONS ASSORTIMENT DAVIDOFF-THE GRIFFIN'S-COHIBA BALMORAL-P.G.C. HAJENIUS-AGIO OUD KAMPEN-JUSTUS VANMAURIK ACHTZALIGHEDEN-VICTOR HUGO DE HUIFKAR-DE GRAAFF-LA PAZ DE OLIFANT-PARTAGAS-VANTAS DE HEEREN VAN RUYSDAEL ENZ... 9 UW SIGAREN ADVISEURS BEN MA WIL LA 5 WESTKADE 97 SAS VAN GENT TEL: 0115-451706S DE STEM 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland A2 A3 A4 A5 A6 B1/B3 C1 t/mQ RTV-programma's D1 Zorgen om veiligheid treinverkeer pagina Nederland gidsland voor Italië Van Scheppingen verschalkt Costa in Amsterdam pagina Ullrich trekt veel bekijks in Bonn en Boxmeer pagina DINSDAG 29 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Body-Card zet i hulpverlener j op goede spoor j Door Frans Wijnands Bonn - De dijken langs de Duits-Poolse grensrivier de Oder zijn zo lek als een mandje geworden. Op meer dan veertig plaatsen op de Duitse oever zijn gisteren lekken en verzak kingen gesignaleerd. Nog al tijd houden meer dan negen duizend mensen in de Oder- bruch-laagvlakte zich gereed om te vertrekken als het sein daartoe wordt gegeven. Het gevaar van rampzalige dijk doorbraken zal de komende 36 uur blijven bestaan. Als de dijk ten noorden van Frankfurt a/d Oder het begeeft, loopt het onder de zeespiegel liggende Oder- bruch-gebied snel onder water. Dan ontstaat een binnenzee zo groot als het Meer van Konstanz. De Oder-dijken zijn na twaalf da gen volledig volgezogen met wa ter. Het is voor de duizenden hulpverleners dan ook vechten te gen de bierkaai. Delen van de dij ken brokkelen onder hun handen af. De dijkbewaking is geïntensi veerd. Tot nu toe hielden 'dijklo- pers' één kilometer dijk in de ga ten. Nu staat om elke vijftien me ter een vrijwilliger om doorsijpe lend of overspoelend water te sig naleren. Honderden militairen zijn begon nen de slapende dijken in het acuut bedreigde gebied te verster ken en op te hogen tot 8,5 meter. Het wordt een tweede verdedi gingslinie tegen het onveranderd hoogstaande water. Vooral de tientallen zware legerhelikopters blijken onmisbaar in de strijd te gen het water. Ze brengen dag en nacht ladingen zandzakken, grind en betonblokken naar de zwakste plekken in de dijken. Tot nu toe zijn al meer dan vijf miljoen zandzakken tegen en op de dijken gelegd. Er dreigt nu een tekort. Daarom worden uit Ne derland en Scandinavië zandzak ken aangevoerd. Volgens de Brandenburgse minis ter van Milieu Matthias Platzeck blijft de situatie de komende da gen 'zeer kritisch'. Van ontspan ning is - in het gebied van Oder- bruch - nog geen sprake. Morgen wordt nog een laatste vloedgolf uit Zuid-Polen ver wacht, maar die zal minder hoog zijn dan aanvankelijk werd ge vreesd. Maar ook daarna zullen de oeverbewoners nog zeker veertien dagen met extreem hoog water moeten leven. Het hoge water spoelt intussen verder noord waarts richting Oostzee en be dreigt nu ook enkele dorpen in het Een Duitse militair blaast even uit van het vullen van zandzakken in het watersnoodgebied rond Frankfurt a/d Oder. foto reuter mondingsgebied van de Oder. De waterschade in Polen, Tsjechië en het oosten van Duitsland kan tot meer dan elf miljard gulden op lopen, aldus het verzekeringsbe drijf Münchener Rückversiche- rung. Naar schatting negentig procent van de schade is niet ver zekerd. De Poolse regering wil an derhalf miljard gulden voor nood hulp van de centrale bank lenen, en nog eens 1,2 miljard gulden van de Wereldbank en de Europese In vesteringsbank. Door Leo Nierse Wroclaw - De Poolse stad Wro claw haalt opgelucht adem. Het alles verwoestende Oder-water is niet opnieuw over de stad geko men. Afgelopen weekeinde niet, toen het Duitse grensgebied het zwaar te verduren kreeg, en even min gisteren. In Wroclaw steeg de rivier, die twee weken geleden een derde van de stad onder twee a drie meter water legde, nauwelijks. De 645.000 inwoners kunnen aan het herstel beginnen. Al zal dat niet zo vlot gaan als burgemeester Bog- dan Zdrojewski gistermiddag nog luchtig opmerkte aan een, geheel naar Poolse traditie, rijk bespren kelde lunch'. „Ik geef ons twee maanden de tijd. Daarna moet het dagelijkse leven zijn oude gang kunnen hernemen," aldus een zeer stellige burgemeester aan tafel met de begeleiders van een Bre daas hulptransport naar haar Poolse zusterstad. Burgemeester Zdrojewski toonde zich zeer er kentelijk over de snelle hulp van uit haar zustersteden: „Uit het buitenland hebben we sneller hulp ontvangen dan van War schau." De burgemeester bleek toch al geen hoge pet van zijn ei gen regering op te hebben. „Het is te danken aan onze eigen bevol king dat Wroclaw de tweede keer droog gebleven is, en van niemand anders. De eerste keer waar schuwde de regering voor de vloed de dag nadat hij over ons gekomen was. Dus hebben we de afgelopen week zelf nieuwe dammen en zandzakdijken opgeworpen. Dat is een geluk bij een ongeluk, want de schade is al ontzagwek kend groot. Driehonderd miljoen gulden voor Wroclaw alleen. „Dat is evenveel als onze hele jaarbe groting," meldt later die middag Wroclaws tweede man Slawomir Najnigier, een voormalige minis ter van Financiën. „Het ondergelopen gebied beslaat een derde van de agglomeratie, 33 vierkante kilometer, met een in wonertal van honderdvijftigdui zend, waarvan er 2800 dakloos zijn geraakt. Ze zijn zo lang in schoolgebouwen en studenten flats ondergebracht. Zeventig hui zen staan op instorten. Een woontoren is al bezweken. Het zelfde dreigt voor 840 kleine win keltjes. Ruim 80 schoolgebouwen zijn onbruikbaar geraakt, 55 transformatorstations zijn be schadigd. De rioolwaterzuive ringsinstallatie is tot de nok toe vol gelopen." Wroclaw zal voor het herstel grotendeels echter zijn eigen broek moeten ophouden - en elders de hand ophouden - want de nationale regering springt slechts voor 20 procent bij in de misère van 's lands vierde stad. In tussen stapelen ook de acute pro blemen zich op in de stad die op tal van plaatsen stinkt naar schimmel en rioolwater, waar de muggen zich in het paradijs wa nen en de bergen verzopen huis raad de zandzakwallen in hoogte overstijgen. De afvoer van het huisvuil is al evenzeer een pro bleem, want ook de vuilstort is on der water verdwenen. Wroclaw mag dan bijna opge droogd lijken, in de kelders staat het water steeds brakker te wor den. Wegpompen durven de auto riteiten vooralsnog niet aan, be ducht voor instortingen, als de ontwrichte en doorweekte funda menten ineens weer op zichzelf zijn aangewezen. Bovengronds dreigt daarentegen een rantsoene ring van drinkwater. Want dat vocht blijft uitermate schaars in Wroclaw. "oor Kees Backx Dsn Helder - De Jordaanse piloot Omar Bilal, die zater dag tijdens een vliegshow in Oostende verongelukte en nog acht andere mensen de dood instuurde, had zelf schuld aan het ongeluk. Dat is de stellige overtuiging van Nederlands kampioen kunstvliegen Frank versteegh uit Oosterbéek. Ver steegh concludeert dat uit wat hij in Oostende zag en uit vi deo-opnamen. «hij heeft zichzelf gewoon opge- '°kt,' zegt de nationale kam- P'°en, die gisteren al weer deel nam aan een vliegshow boven het drand van Den Helder. „Bijzon- Per onprofessioneel, roekeloos. Volgens mij had hij een te groot ego." Versteegh had kort voor het on geluk nog met de Jordaniër ge sproken. „Ik ken hem als een zeer ervaren piloot. Als je dan zo'n on geluk ziet gebeuren, gaat er eerst een schok door je heen. Maar Meteen daarna dacht ik: hij zal z'ch toch niet opgefokt hebben. Ja dus, volgens mij." Onmiddel lijk na het ongeval ging Ver- steegh, die in hetzelfde type toe stel vliegt als de verongelukte Jordaanse vlieger, op zoek naar videomateriaal. „Daarop is dui delijk te zien dat hij op geringe hoogte uit een manoeuvre komt en dan ook nog eens een tumble- figuur inzet. Zo'n figuur vergt erg veel energie. Je verliest snelheid en hoogte. Daarom snap ik niet waarom hij dat op honderd meter hoogte nog heeft gedaan. Je ziet gewoon dat hij het niet meer haalt." Het is Versteegh ook opgevallen dat de verongelukte piloot enige tijd vóór de zogeheten display-li ne, de denkbeeldige lijn waar de vliegtuigen achter moeten blij ven, heeft gevlogen. „Ik begrijp niet waarom hij niet is gewaar schuwd door de verkeersleiding." Volgens Versteegh zijn alle vlie gers macho's, hijzelf ook. „Maar als de cockpitkap boven me sluit, is dat over. Dan word ik plotse ling een mannetje dat heel nauw keurig te werk gaat. Ik vrees dat Omar ook na het sluiten van de kap te veel macho is gebleven." Ondanks de vliegramp in Oosten de kwamen gisteren tienduizen den mensen af op de vliegshow in Den Helder. „Ik denk dat we het aantal bezoekers van vorig jaar - tachtigduizend - zeker hebben geëvenaard," aldus Jan Roelof- sen, de mediaman van het spek takel. Vragen over de veiligheid heeft de organisatie nauwelijks gehad. „Het is misschien wat cru om te zeggen, maar ik denk eer lijk gezegd dat de zucht naar sen satie ons toch in de kaart heeft gespeeld," aldus Roelofsen. Het organisatie-comité van de Helderse vliegshow heeft zelf wel degelijk geaarzeld. „We hebben serieus overwogen of we het alle maal wel moesten laten door gaan," zegt bestuurssecretaris Ron Stam. „Maar na uitgebreid overleg met experts van de Rijks luchtvaartdienst en de vliegbasis Leeuwarden hebben we besloten het toch maar te doen." Extra veiligheidsmaatregelen zijn er niet getroffen, vertelt Stam. „Veiligheid staat bij ons altijd al hoog in het vaandel." ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Europese regels nodig voor vliegshows' De vliegshow in Den Helder trok gisteren minstens tachtigdui zend bezoekers. foto anp pagina 13/24 Een mooie dag In de ochtend kan het plaatselijk eerst nevelig zijn. Maar als de mistflarden zijn opgetrokken, staat niets een mooie dag nog in de weg. Er is flink wat zon en het blijft droog. De wind is zwak. Van onze verslaggever Scherpenisse - De politie heeft een minderjarige jongen uit het Thoolse dorp Scherpe nisse aangehouden die heeft bekend ontucht te hebben ge pleegd met een aantal kinde ren uit die plaats. Volgens de vader van één van de kinderen zijn zeker acht kinderen het slachtoffer geworden. De jongen heeft de kinderen ze ker een half jaar lang gedwongen seksuele spelletjes met hem te doen, aldus de ouders van één van de slachtoffertjes. Dat ge beurde meestal in de bosjes aan de Westzeedijk. Hij dreigde de kinderep met een pak slaag als ze niet mee wilden doen. De politie van Tholen kreeg begin juli de eerste melding van on tucht binnen. De recherche begon een onderzoek en ontdekte dat er meer kinderen het slachtoffer waren van de jongen. Daarop werden de ouders van de kinde ren ingelicht. In overleg met de ouders van de jongen is besloten dat de politie voorlopig geen verdere medede lingen zal doen over de zaak. Voor de jongen, die in Scherpe nisse als 'stil' bekend staat, is hulpverlening ingeschakeld. De officier van justitie beslist of de jongen voor de rechter moet ver schijnen. Van onze verslaggever Scherpenisse - De uitslaande brand vrijdagnacht in een woon huis in Scherpenisse heeft een dodelijk slachtoffer geëist. Hoofdbewoner J. Vroegop (64) overleed gistermiddag in het Zui derziekenhuis in Rotterdam aan zijn verwondingen. Op het moment van de brand wa ren nog zeven mensen in het huis. De zoon van het echtpaar Vroeg op was met zijn vrouw, drie kin deren en een vriendinnetje op be zoek. De vier kinderen mochten zaterdag het ziekenhuis al verla ten. Over de gezondheidstoestand van de hoofdbewoonster, haar zoon en haar schoondochter, die in ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom zijn opgenomen, kon de politie gisteren niets zeg gen. Van onze verslaggever Brugge - De twee 15-jarige Mid delburgse meisjes die op I juli hun ouderlijke woning met onbekende bestemming hadden verlaten en sindsdien spoorloos waren, zijn terecht. De Belgische politie trof ze vorige week aan op de kermis in Brussel. Inmiddels zijn de meisjes weer thuis bij hun ouders. De oplossing van de zaak van de verdwenen Zeeuwse meisjes kwam in een stroomversnelling toen hun portretten vorige week in de Belgische media verschenen. „Vrij kort na het opsporingsbe richt op de tv meldde zich bij ons iemand uit Brussel die beide meis jes gezien zou hebben bij het sta tion Zuid," aldus een politie woordvoerder in Brugge. „Wij hebben meteen een onderzoek in gesteld en agenten troffen de meisjes vervolgens aan op de Brusselse kermis." Volgens de politiewoordvoerder is duidelijk geworden dat het niet de eerste keer was dat de twee meis jes op avontuur gingen. Rotterdam (anp) - Politieagenten die een' blaastest afnemen bij een verdachte van rijden onder in vloed, moeten de betrokkene wij zen op de mogelijkheid van een tegenonderzoek. Dat heeft een politierechter onlangs bepaald. Justitie heeft tegen het vonnis be roep aangetekend. Een agent is volgens de wet niet verplicht te melden dat een ver dachte die een blaastest aflegt, recht heeft op een tegenonder zoek. De advocaat van een man die werd betrapt bij het rijden onder invloed, heeft bij de poli tierechter met succes aangevoch ten dat zijn cliënt de cruciale mo gelijkheid is onthouden om de totstandkoming van bewijsmate riaal te kunnen aanvechten. Volgens de raadsman is de adem analyse technisch bewijs dat in de meeste gevallen doorslagge vend is. De politierechter ging daarin mee en verklaarde de offi cier van justitie niet-ontvanke- lijk. Het Openbaar Ministerie gaat, in afwachting van de uit spraak van het beroep, de huidige procedure voor blaastesten niet veranderen. Politieagenten krij gen geen instructie om dronken autobestuurders die een adem analyse moeten ondergaan, te wijzen op de mogelijkheid van een tegenonderzoek. Van onze verslaggever Breda - Omdat ze bang was voor een inbraak, besloot een 61-jarige Prinsenbeekse gis termiddag haar spaargeld niet thuis te laten, maar mee te nemen toen ze haar huis verliet. Dat heeft ze geweten. Rond half twee werd ze in Breda beroofd van haar boodschappentas, met daar in ruim 20.000 gulden en en kele persoonlijke beschei den. De tas, die onder de snelbinders van haar fiets zat vastgebonden, werd van de bagagedrager gerukt door een man die ze niet eerder had opgemerkt. De vrouw had het geld de afgelopen weken opgenomen van de bank om er binnenkort een vakantie mee te betalen. Het liep uiteindelijk toch nog goed af voor de geschrokken vrouw. Gisteravond werd haar tas met het geld, dat overigens vernunftig was verstopt, terugbezorgd door een man die verklaarde de tas gevonden te hebben in de omgeving waar de beroving plaats had gevonden. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. O Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:. Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:...Bank/Gironr:... Handtekening:. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ,y

de Stem | 1997 | | pagina 1