Overleg met Vlaanderen zwakt af In toekomst toeristen uitwisselen Hoizee DESTEM Body-Card zet hulpverleners op juiste spoor Akkerbouw verwacht wisselvallige oogst C1 Maatschappij voor Nijverheid en Handel trekt aan de bel Slachtoffer ongeval is Vlissinger Man valt meisje uit Sluis lastig Kind bijna verdronken in Cadzand-Bad Fietser gewond bij aanrijding Valérie Willems-Sijnesael brengt idee voor bescherming kind in praktijk Nauwere samenwerking W-Z-Vlaanderen met Knokke, Brugge en Damme Wedstrijd voor het mooiste boerenerf Animo Erfgoed Trofee groot X 57 Zeeland I I I I I DINSDAG 29 JULI 1997 '800-0115), Talkline (030-2 473 473), Van onze verslaggever Middelburg - Het overleg van Zee land met Vlaanderen over belangrij ke wegverbindingen in de toekomst is zwaar afgezwakt en dient her steld te worden. Dat stelt de Zeeuw- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het is bijvoorbeeld te gek dat er bij Zelzate twee nieuwe tunnels komen terwijl een tunnel bij Sluiskil, amper tien kilometer ver der, prioriteit voor Zeeuws-Vlaan- deren is. Volgens voorzitter Stoffels van de Maatschappij gaat er volgende week een brief naar de Belgische autoriteiten om het overleg te hervatten. Stoffels: „Er staat te veel op het spel voor Zeeuws- Vlaanderen, maar ook voor Vlaanderen. En ik voel dat er de laatste jaren te veel eenzijdig beraadslaagd is. De samen werking zwakt echt af en de beslissin gen blijven weg. Wij willen meepraten over die tunnels, maar ook over de in frastructuur van de noord-zuidverbin ding, dat is van essentieel belang voor ons." Stoffels sluit niet uit dat als de Belgen zouden besluiten één nieuwe tunnel bij Zelzate te bouwen in plaats van twee en in nauw overleg dan een andere tunnel bij Sluiskil aanleggen, dat nog weieens voordeliger zou kunnen zijn voor beide kanten ook. Maar los van de tunnels is hij verontrust over het gebrek aan concrete samenwer king over infrastructurele verbindingen aan beide zijden van de grens. Stoffels: „Antwerpen loopt vol, Rotterdam loopt vol, deze regio kan en moet ook heel be langrijk worden. We moeten niet te veel naar het noorden kijken, maar ook naar het zuiden en ik vind dat dat nu veel te weinig gebeurd, wij gaan proberen dat op te peppen." Zoals gemeld komen er onder het ka naal tussen Gent en Terneuzen bij Zel zate twee nieuwe tunnels. Ze vormen een onderdeel van een omvangrijk ver keersplan voor de Gentse Kanaalzone. Behalve de aanleg van een oostelijk (goederen)spoor tussen de Zeeuws- Vlaamse en Gentse Kanaalzone moeten er oostelijk en westelijk van Zelzate twee zogenaamde klaverbladen worden aangelegd om de doorstroming van ver keer van en naar de Expressweg te ver beteren. Het plan is inmiddels goedge keurd door de Vlaamse deelregering. Onder de huidige tunnel bij Zelzate zal een nieuwe gegraven worden. Deze zal echter een stuk dieper komen te liggen dan de huidige. Maar naast deze tunnel wordt eerst de Kluizentunnel aange legd. Deze tunnel onder het kanaal komt ongeveer tien tot vijftien kilome ter na Zelzate, aan de Gentse kant. Vol gens Schenkels moet deze tunnel er ko men om de mogelijkheden van de Gent se haven uit te breiden. De twee klaver bladen moeten ervoor zorgen dat het wegverkeer makkelijker van en naar de Expressweg kan. Van onze verslaggever Breskens/Vlissingen - Het dode lijk slachtoffer van een eenzijdig ongeval in Breskens zaterdag middag is gisteren aan de hand van een gebitscontrole geïdentifi ceerd. Het gaat om de 42-jarige Eugen Alfons Misaine uit Vlissin- gen. De man zat alleen in de auto en is door een nog onbekend oor zaak van de weg geraakt om ver volgens in een greppel tegen een boom tot stilstand te komen. De auto vloog daarna in brand. Het slachtoffer bleek niet bij machte uit de auto te ontsnappen en kwam om in de vuurzee. Van onze verslaggever Sluis - Een veertienjarig meisje uit Sluis is gisteren rond 11.35 uur lastiggevallen toen zij met haar fiets over de Heileweg reed in de richting van Aardenburg. In de bocht bij de kruising met de Hogeweg stond een onbekende bestuurder van een auto gepar keerd. Toen het meisje aan kwam rijden stapte hij uit de auto, vermoede lijk een rode Renault Clio, en ge droeg zich erg vreemd tegenover haar. Er gebeurde verder niets. Het meisje is hard weggereden. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Een achtjarig Duits meisje is gisteren bijna ver dronken in zee bij Cadzand-Bad. Het kind was met een vriendin netje in zee aan het zwemmen en kwam op een gegeven moment niet meer boven water. Het vrien dinnetje waarschuwde daarop de ouders van het meisje. In eerste instantie werd gepro beerd door reanimantie de hart slag en ademhaling weer op gang te krijgen, maar dat lukte niet. Het slachtoffertje werd vervol gens met een helikopter overge bracht naar het ziekenhuis in Gent, waar bleek dat de hartslag ïveer op gang was gekomen. De toestand van het kind is nog wel kritiek. Terneuzen - Bij een aanrijding in Terneuzen is een 28-jarige fietser vit Axel gewond geraakt. Hij noest met een heupfractuur wor den opgenomen in ziekenhuis De Honte. Het ongeval vond gisteren o® 16.50 plaats op de Schepen- dijk. Een 45-jarige inwoner van IJzendijke reed met zijn auto over de kruising richting Binnen- vaartweg en verleende daarbij geen voorrang aan de Axelaar. De Body-Card is een idee van Valérie Willems-Sijnesael en die speldt het bewijs op bij haar zoon Niels. Van onze verslaggever Zelzate - Een kaartje met daarop het paspoortnummer en twee telefoonnummers moet ervoor zorgen dat, wan neer iemand in nood ver keert, hulpverleners snel ac tie kunnen ondernemen. Dit idee van Valérie Willems- Sijnesael wordt momenteel in de praktijk gebracht. De uit Num mer Een afkomstige Willems heeft nu een stoffenwinkeltje aan de Grote Markt in Zelzate. Daar vandaan voert zij haar strijd voor de bescherming van met name het kind. Maar het project van de Zeeuws-Vlaamse is inmiddels voor aUe leeftijden. Verspreiding Vanaf vandaag begint de ver spreiding van de zogenaamde Body-Card, een soort identi teitsbewijs. Consumenten kun nen nu bij de kassa's van de ves tiging van Albert Heyn in Sas van Gent de zogenaamde Body- Card kopen voor een gulden. Ook kan de kaart in een klein etui gekocht worden dat via een hangringetje bevestigd kan wor den aan kleding of andere per soonlijke spullen. Dit kost vijf gulden. „Zo'n kaartje zet hulp verleners, wanneer iemand in nood verkeert, meteen op het juiste spoor," vertelt Willems. Op de kaart staat het identiteits nummer en de twee telefoon nummers van vertrouwensper sonen. Dat kan een familielid, docent, goede vriend of harts vriendin zijn. Een idee waar Willems al jaren mee rondloopt. Eind vorig jaar startte zij met de uitvoering. Eerst nog in de vorm van een sticker met logo en met telefoonnummers. Vanaf nu ook in de vorm van een kaartje met bijbehorend draagzakje en met identiteitsnummer én telefoon nummers erop. Het logo, een ontwerp van haar zoon Ralph Willems, bestaat uit een grote driehoek als waar schuwingsteken en met drie fi guren in kleur erop: wit (hoop volle toekomst), rood (gevaar) en grijs (gekwetste mens). Deze zijn afgebeeld voor hoge flatgebou wen die de moderne maatschap pij symboliseren. Sponsors Albert Heyn in Sas staat achter het initiatief. „Wij vinden dat we dit tot zeker eind van dit jaar de kans moeten geven om een De Body-Card is een soort identiteitsbewijs voor snelle hulp in noodgevallen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE succes te worden," zegt Th. Mat- theeuws van de Sasse vestiging. En Willems is op zoek naar meer sponsors om op die manier het kaartje wereldwijd te kunnen verspreiden. „Privé-initiatief, hè, dus een klein budget." Want verspreiding is nodig, vindt de Zeeuws-Vlaamse. Als verpleegkundige ervoer zij jaren geleden in Zeeuws-Vlaanderen hoeveel tijd en moeite het kost om bij ongevallen de naaste fa milie op de hoogte te stellen. „Dankzij het identiteitsnummer en de telefoonnummers kan snel contact gelegd worden en zijn meteen de persoonsgegevens van het slachtoffer bekend bij politie en andere hulpverleners." Interesse De Zeeuws-Vlaamse politie heeft volgens Willems enthou siast gereageerd op het plan. Net als overigens de overheid in Bel gië. En ook bedrijven hebben zich geïnteresseerd getoond in de Body-Card, waarop Willems patent heeft. Het idee leefde bij haar al jaren. Pas toen zij enkele jaren geleden op vakantie was in Turkije be sloot zij het plan definitief door te zetten. Daar, in het verre buitenland, kwam zij tot de ontdekking dat vooral de kinderen, als er zich een ramp voor zou doen, volledig onbeschermd rondliepen. Kin deren staan namelijk bij hun ou ders op het paspoort geregis treerd. De Body-Card heeft een univer seel karakter. Internationale po litiediensten of ziekenhuizen kunnen via het kaartje meteen een vertrouwenspersoon vinden. „Dit kaartje is ervoor bedoeld dat met name kinderen hulp krijgen als zij in nood zijn. Via het kaartje zijn door de instan ties alle gegevens te achterhalen. Mensen kunnen er ook een tijde lijke verblijfplaats opschrijven of andere gegevens die belang rijk kunnen zijn. Het kaartje moet geschreven worden, dus je kunt altijd dingen wijzigen," vertelt ze. Toeristen Het zou volgens Willems naïef zijn om te denken dat de kaart alleen voor kinderen zou zijn. „Een volwassene is even kwets baar als een kind." Zo kan de Body-Card zeer geschikt voor bejaardenhuizen of psychiatri sche inrichtingen, vindt de Zeeuws-Vlaamse. Willems richt zich ook op de toe risten. Niet voor niets reist ze binnenkort naar Turkije om in vakantiecentra het idee van én de Body-Card zelf uit te dragen. „Voorlichting is heel belangrijk. Beter voorkomen dan genezen, hè." DE toeristisch-recreatie- ve samenwerking tussen West-Zeeuws-Vlaande ren en het Belgische West-Vlaanderen wordt verder uitgebreid. Het was in eerste instantie de bedoeling dat Cadzand en Knokke een toeris tisch 'huwelijk' zouden aangaan, maar daar wor den nu ook Brugge en Damme bij betrokken. D°or Frank van Cooten IS de bedoeling dat Bel gische toeristen attracties in West-Zeeuws-Vlaanderen gaan bezoeken en dat Zeeuws-Vlaam se toeristen de Belgische steden leren kennen. Initiatiefnemer P. de Keuninck van het Frisse Neu zen Aanjaagteam Cadzand noemt dat het uitwisselen van toeristen. De directeuren van de VW's van Brugge, Knokke, Damme komen binnenkort met het aanjaagteam bij elkaar om de mogelijkheden te bespreken. „Er is al een vorm van samenwerking, maar niet optimaal. We bekijken wat de mogelijkhe den zijn om toekomstgericht be zig te zijn. We moeten profiteren van eikaars kwaliteiten en mo gelijkheden," meent De Keunin ck. De Keuninck denkt erover spe ciale arrangementen samen te stellen waar toeristen aan beide kanten van de grens gebruik van kunnen maken. Hij wil busjes inzetten om Zeeuws-Vlaamse toeristen naar Knokke, Brugge en Damme te brengen. Belgische toeristen kunnen op hun beurt Zeeuws-Vlaamse attracties als het Visserij- en Landbouwmu seum en de Aardenburgse escar- gotkwekerij bezoeken. „Deze initiatieven passen ook in een verdere uitbouw van grensover schrijdende plattelandsontwik keling. We willen nostalgie en vertier samenbrengen. We gaan in sep tember met een aantal onderne mers op stap om bedrijven te be zoeken die voor deze speciale ar rangementen in aanmerking kunnen komen. Dat is ook voor die bedrijven een goede zaak omdat ze dan meer mensen over de vloer krijgen." Volgens De Keuninck heeft Knokke al de bereidheid uitge sproken om mee te doen. Hij verwacht dat ook Brugge en Door Cees Maas HET JONGE TJE mikt eens goed, haalt uit en slaat met de zijkant van zijn schepje een kwalletje in twee. Bui tengewoon te- vree aan schouwt hij het resultaat van zijn werk. Zo heb je een kwalletje, zo heb je er twee. Voorzichtig draagt hij de stuk jes kwal naar het water en schuift het hele spul zo de zee in. Dag lieve kwalletjes Ik heb een strandstoel gehuurd en me neergezet op drie meter van de waterlijn aan het strand bij Groede. Het is aardig strandweer, al waait het wat streng. Ik zie alles wat er te zien is op een strand. De stranddingen. Mensen die zich insmeren of dat laten doen. Mensen die zich verkleden, kinderen die zandbouwsels bouwen, mensen die buiklig- gend boeklezen, en de zee die in kringeltjes naderbij komt over het diepdonkerbruine zand. Ik heb een vriend met een gou den idee. Hij gaat een bedrijf beginnen dat strandkuilen ver huurt. Hij wil daartoe de ko mende lente eerst overal kuilen graven, van verschillende om vang. En die gooit hij vervol gens in de verhuur. Zo kan een Duitser een kuil bekomen van vier meter doorsnee, maar ook eentje van tien meter. Voor een grote familie bijvoorbeeld. Al leen kost dat meer, maar dat snapt ieder. Elke avond wordt de verhuurde kuil schoonge maakt en zonodig bijgekuild. Ruim baan voor het strandkuilver- huurbedrijf. Over de zee kan ik uren blijven uitkij ken. Ik wilde vanochtend mijn nieuwe verrekijkertje meenemen maar dat is niet nodig. Dichtbij gebeurt van alles. Zwemmende mensen natuurlijk en badderende kin deren. Maar ook een volwassen man die met een idioot klein kinderschepnetje in kniediep water op garnalen vist. Hij is heel serieus. Elk priegeltje dat hij vangt gaat in een emmertje en dan roept hij triomfantelijk naar zijn vrouw die zes meter verder ligt te lezen: „Ik heb weer wat." Zij kijkt nooit op. Het geluid van de zee is los van alles. Je kunt het met geen an der geluid op het land vergelij ken. Terwijl de zee zelf ook al tijd anders klinkt, elke dag, maar ook elk uur. Hoogwater klinkt anders dan laagwater. Het zijn de grote systemen. Nu sist de zee als een kwaaie slang. Het water zuigt met kracht door de zandribbels. De man met het schepnet is het nog niet beu. Hij heeft alweer wat. Zo zit ik daar wat te zitten en bedenksels te maken over niets. En telkens komt de zee een hapje Zeeland nemen tot dat mijn grote blote teen zal zijn bereikt. Het eerste contact zal een heel koud kusje zijn. Op dat moment, neem ik me voor, zal ik mijn stoel opvouwen en heengaan. Ik laat vandaag niet met mijn voeten spelen. Van onze verslaggever Terneuzen - In de aanloop naar de oogstperiode kijken Zeeuw se akkerbouwers reikhalzend uit naar aanhoudend droog weer. De vele regenval van de afgelopen weken heeft negatieve gevol gen voor de opbrengst van een aantal landbouwproducten, al dus akkerbouwdeskundige J. Geluk van de landbouworganisa tie GLTO. Daarnaast neemt als gevolg van het hemelwater ook de ziektedruk in gewassen toe. „De regen is goed geweest, maar het moet een keer ophouden. Niet alleen voor het humeur, ook voor het gewas," aldus Geluk. Hij zegt dat met name granen, graszaad en in mindere mate ook zaai-uien te lijden hebben aan opbrengst derving. „Waar veel regen is ge vallen, daar zijn ook veel proble men. In sommige gebieden liggen hele percelen plat door regen en wind. Van de week had ik nog een collega aan de lijn waar twintig hectare pootaardappelen gewoon verzopen zijn. Want die vele re gen is ook nog eens zeer wissel vallig gevallen." Niettemin verwacht Geluk in het zuidwestelijk kleigebied een goe de oogst voor suikerbieten, (plant)uien en ook aardappelen. Dit laatste is opmerkelijk omdat de schimmelziekte phytophtora dit seizoen hard in de aardappel teelt heeft toegeslagen, ook al een gevolg van de weersomstandig heden. De schimmel gedijt vooral bij warm en vochtig weer. Geluk verheelt niet dat de ziekte de aardappeltelers veel hoofd brekens heeft gekost. „Er is in derdaad bijna geen perceel dat niet is aangetast. Er zijn soms zware middelen ingezet om de knollen te redden. Maar de ziekte is met bestrijdingsmiddelen rede lijk onder de duim te houden. Ik verwacht dan ook grote opbreng sten." Datzelfde geldt voor plantuien en bieten. Ook de oogst van de gras zaad -al enige tijd aan de gang- is tot dusver goed. Maar Geluk waarschuwt dat de opbrengsten door de regen nu zullen afnemen. De graanoogst tenslotte noemt hij tegenvallend, met name wat betreft wintertarwe. „Door schimmel komt de korrel niet goed tot ontwikkeling. Wat dit betreft heeft gerst veel minder last van vocht. De korrel droogt veel sneller in dan bij tarwe." Uit de Landbouwtelling 1997 van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat dit jaar in Zee land meer (zomer)gerst wordt verbouwd. Het gaat om een klei ne 4800 hectare tegen iets meer dan 3000 vorig seizoen. Het are aal wintertarwe is licht gedaald, maar neemt met bijna 30.000 hectare nog altijd een prominente plaats in het klassieke Zeeuwse bouwplan -producten die akker bouwers telen- in. Dat bouwplan bestaat vooral uit granen, aard appelen en suikerbieten. Damme wel oren hebben naar een nauwere samenwerking op toeristisch gebied. Het uiteindelijke doel is beter gebruik te maken van eikaars sterke kanten. De nauwere sa menwerking is ook bedoeld om de toerist wat te bieden als het weer wat minder is. „Bij slecht weer heeft Cadzand momenteel weinig te bieden," zei De Keu ninck eerder. „Knokke en omgeving daarente gen hebben wel diverse moge lijkheden in huis op maar een paar kilometer afstand. Denk maar aan het Casino, diverse at tracties, Seaworld in Blanken- berge en de mogelijkheden van Damme en Brugge." Middelburg - Er is in Zeeland veel belangstelling voor deelna me aan de Erfgoed Trofee, een wedstrijd om het mooiste (boe renerf van Zeeland. Volgens een woordvoerder van de Stich ting Lansdschapsbeheer Zeeland hebben veel erfeigenaren zich voor de trofee aangemeld. „Uit de inzendingen komt veel enthousiasme en een grote betrokken heid bij de plek van het eigen erf in het landschap naar voren. Deelne mers maken ook veel werk van hun inzending door foto's, tekeningen en ander materiaal mee te sturen." De trofee maakt onderdeel uit van de landelijke campagne 'Maak je erfgoed', waarmee het samenwerkingsverband Landschapsbeheer de landschappelijke, natuurlijke en cultuurhistorische waarde van boe renerven onder de aandacht brengt. De campagne ging eind juni van start. De trofee, bestaande uit een gevelschild waarvan er in elke pro vincie één wordt uitgereikt, zal in Zeeland eind september worden uitgereikt. De inschrijving sluit overigens deze maand. De uitreiking van de trofee vormt een aanloopje naar de Open Boeren Ervendagen die nationaal worden georganiseerd. In Zeeland is de dag op zaterdag 4 oktober in IJzendijke. Erfeigenaren kunnen dan ook in formatie en tips krijgen om hun erf op te knappen, ook in combinatie met de moderne bedrijfsvoering van een boerderij. Daarnaast zijn er tal van activiteiten die te maken hebben met boerenerven en het werk van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland.

de Stem | 1997 | | pagina 11