Stormloop op "last-minutes' naar de zon Arbeidsbureaus overspoeld met vacatures voor automatiseerders 'Drie uitvindingen in 'n jaar, niet The Greenery ziet omzet verder dalen Philips blijft zuinig ondanks winstgroei Grensarbeiders dupe van onbekendheid met compensatiefonds FNV noemt stijging werkgelegenheid bij Philips 'flauwekul' JLAND KORT Schade voor Nederlandse bedrijven in Polen gering ECONOMIE KORT A4 DE STEM ECONOMIE A5 MMENTAAR d aan zenuwgas' iberia eigen parlement eesfraudes beu ianks protesten dag demonstreren Vakantiereizen duurder door hoge dollarkoers Bosnië gewond Meer milieu-investeringen met voordeel Omzet Ericsson blijft groeien Kwartaalwinst Dow stijgt Meer huizen met hypotheekgarantie 5 JULI 1997 VRIJDAG 25 JULk 1997 onderschatten gebaar ge tal kranten en via Internet rd van joodse slachtoffers land een geheime bankre- wel zeker dat het totaalbe- e Zwitserse banken op de jat, evenmin klopt. Joodse ekeningen met een miljar- zonder, omdat zij van een itsers hebben hun bankge- invallen van buitenaf. Het juwbare naam opgeleverd, n op slimme wijze wisten te jeutraliteit. Op de Zwiterse aten geschoten. De Zwitser- I was een fabel. De samen- dan verondersteld. Joodse Zwitserland dat geen partij niljoenen die voor en tijdens ken werden ondergebracht. mond gehouden over die n opgeëist. tnderzoekers van het Joods :t is aan een oplettende be- ik te danken dat niet alle be- d. hebben de Zwitsers hun be- ale toezichtcommissie in het jna onneembare procedures .zakelijk zijn, versoepeld, worden verondersteld dat de de bodem wordt uitgezocht, e Zwitserland met zich mee denheid dat de erfgenamen ndelijk recht wordt gedaan. soldaten kunnen theore- t gestaan aan zenuwgas, an Defensie gisteren toe- is in 1991, bij het abusie- ij de Iraakse plaats Kha- ien. Het Pentagon heeft looguit 20.000 geallieerde staan. Nieuwe onderzoe- het eventuele versprei- eoretisch vijf maal zoveel Tienduizenden veteranen lfoorlog ernstige gezond- 1. Sommige critici stellen rijten is aan blootstelling ;ou dit weten, maar gege- ontkomen. er Charles Taylor is giste- iezingen in Liberia uitge- mwinning van Taylor be de uitgebrachte stemmen •dag. Volgens de kiescom- bevolking haar stem uit. en Ellen Johnson-Rirleaf nctionaris bleef steken op e BBC zei Taylor haar een k overweegt hij andere ri em .de maand een eerste stap rregering heeft gisteren in rd voor een parlement in dubbel referendum gehou- waarop de-Schotse volks- n de Engelsen versloeg bij prnmen met de ingrijpende un eigen parlement kiezen, •uim drie eeuwen geleden. n gisteren in een open brief e aangeklaagd. De dieren- andelaren ongehinderd hun •heid actie onderneemt. Al- lesindustrie, gekoppeld aan n het tij keren, aldus de felle reactie van de Vlaam- it ontdekte vleesfraude met jven verkochten Brits vlees md. Door de gekke-koeien- ees verboden. anse staat Virginia is giste- dood gebracht. O'Dell was ting in 1985. Paus Johannes an Italië, moeder Teresa en eefs om clementie gevraagd -jarige Joseph Roger O'Dell en verkrachting van Helen jntkend. Voor zijn executie 7irginia dat die een onschul- askenland heeft Herri Bata- rische afscheidingsbeweging .n San Sebastian te demon- week nog een demonstratie tegenstanders van de ETA te onder wie ook Basken, zijn adat de ETA een gemeente- roerd en vermoord. De rege lde strenge veiligheidsmaat- Herri Batasuna in goede ba- mdse os ten en rviërs >akt. ibiel, in Novi- op de igen- •eer op en de liden Van onze verslaggever Breda/Hulst - De vraag naar auto matiseerders is op dit ogenblik bui tengewoon groot. „Een overspannen arbeidsdeelmarkt," noemt woord voerder H. van Tilborg van het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (RBA) Midden- en West-Bra bant de huidige stand van zaken. De arbeidsbureaus in Midden- en West- Brabant hebben 250 vacatures voor au tomatiseerders. „Maar wij vermoeden dat de vraag nog groter is. Veel bedrij ven melden hun vacatures niet bij ons omdat ze weten dat het aanbod zo klein is," aldus Van Tilborg. Het aanbod aan automatiseerders in de regio, zegt hij, bestaat uit 68 mensen. Van hen hebben 22 een hogere beroeps- of academische opleiding gevolgd, de overige 46 genoten een middelbare be roepsopleiding of lager. „De vraag is zo groot door de gunstige economische ontwikkeling en het aanstaande trans millennium. Voor het jaar 2000 moeten een hoop computersystemen worden aangepast. Dat brengt veel werk met zich mee," licht Van Tilborg toe. Uit het bestand van de arbeidsbureaus in Midden- en West-Brabant volgen op dit ogenblik 142 mensen een opleiding tot automatiseerder. Woordvoerster van het RBA Zeeland L. Beduwé in Hulst bevestigt dat de pro blemen zich ook daar voordoen: „Alleen heb je het in Zeeland over een kleinere schaal." De arbeidsbureaus in Zeeland tellen momenteel 28 vacatures voor automati seerders; het aanbod bestaat er uit zes hbo'ers (of hoger opgeleiden) en twee mbo'ers (of lager opgeleiden). Daarbij tekent Beduwé aan dat het dikwijls om landelijke vacatures gaat, waarvoor ook in Zeeland wordt geworven. „Scholing is daarom alleen zinvol als je met werkgevers daarover afspraken maakt." Het bedrijf Microsoft liet eerder deze week weten dat de toenemende vraag naar zijn software dit jaar leidt tot 1750 nieuwe banen in de automatisering in heel het land. Die mensen worden in eerste instantie gezocht in de bakken van de arbeidsbureaus. Microsoft steekt daarnaast vijf miljoen gulden in de wer ving en opleiding van 750 van de in to taal 1750 automatiseerders in spe. Rijswijk (anp) - De weerkundigen spreken van een normale zo mer. Veel Nederlanders die momenteel vakantie hebben, den ken daar duidelijk anders over. Ze zijn het wisselvallige weer beu en willen weg. Bij de reisbureaus is een ware stormloop ontstaan op reisjes naar de zon. Die van de grootste reisorganisatie Travel Unie (Hol land International en Arke) heb ben in juli al 20 procent meer ver kocht dan vorig jaar. „Het maakt de mensen echt niet uit waar ze terechtkomen. Ze Rijswijk (anp) - Vakantierei zen zijn het komend winter seizoen flink duurder als ge volg van de hoge dollarkoers en de gestegen koers van het Britse pond. Vooral verre reizen zijn een stuk duurder dan afgelopen winter. Bij Hotelplan zijn reizen naar de Verenigde Staten en Canada, Australië, het Verre Oosten en Afrika 15 tot 18 procent duurder dan vorig jaar. Dit blijkt uit de nieuwe winterprogram- ma's van deze touroperator. Wie het dichter bij huis zoekt, wintersport, Spanje en Canarische Eilanden, be taalt 4 a 5 procent meer dan vorige winter. Door de hoge koers van het pond zijn trips naar Londen 10 procent duurder. willen de waardeloze zomer on- vluchten. Ze willen zon," zegt woordvoerster P. Egelie. Veel keus is er niet meer. Mensen die met een gids in de hand het reisbureau binnenkomen om een gekozen hotel op een bepaalde bestemming te boeken, komen bedrogen uit. „Het kan zijn dat als je naar Mallorca wilt, je op Kreta terechtkomt. Het is heel krap, maar het lukt nog steeds ie dereen te helpen." Spanje favoriet Vooral veel mensen die van plan waren hun vakantie in Frankrijk door te brengen, besluiten we gens het slechte weer daar een vlucht naar zuidelijke streken te boeken. Spanje is als bestemming favoriet, gevolgd door Grieken land en Turkije. De last-minuteboekers zijn niet per se op een koopje uit. „De prijs speelt nauwelijks een rol. Als ze maar weg komen." De laatboe- kers moeten er wel rekening mee houden dat ze een uurtje langer dan normaal bij het reisbureau zitten om een plekje te vinden. Volgens Egelie lukt dat voor rei zen in augustus nog goed. De ANVR, de koepelorganisatie voor de reisbranche, verwacht ook voor september en oktober extra boekingen. „Dat zie je meestal na een slechte zomer. Wat we nu doen, is voornamelijk de beperkte gaten vullen die er nog zijn." Zoetermeer - De fabriek voor zuigelingenvoeding van Nutricia in het Poolse Opole zal binnen twee weken weer volledig in be drijf zijn. Het bedrijf heeft te kampen met de overstromingen van de rivier Oder, I waardoor het twee weken geleden I voor enkele dagen volledig moest I worden stilgelegd. Vanaf 14 juli zijn, 1 ra een grondige schoonmaakactie I en na overleg met de keuringsdienst I van waren, delen van het bedrijf weer opgestart. De levering aan af- I nemers kon doorgaan uit de aanwe- 1 age voorraden. I Een woordvoerster van het in Zoe- I termeer zetelende voedingsmidde- 1 laiconcern zegt dat de schade bij I bet Poolse dochterbedrijf 'gering' is. I ..De schade voor sommige werkne- I mere, wier huizen zijn ondergelo pen, is veel groter." De schade onder de in Polen actieve Nederlandse boeren lijkt mee te vallen, meent de Nederlandse landbouwraad in War schau. In het door water over stroomde gebied zijn slechts enkele boeren gevestigd van de circa dertig Nederlandse agrariërs die in Polen actief zijn. Boer Oldenziel maakt ge wag van 150 hectare ondergelopen tarwe, die inmiddels weer droog is gevallen. Terwijl zuidelijk Polen smeekt om droog weer, moet de Ne derlandse aardappelverwerker Avi- ko zijn 3000 hectare fabrieksaard appelen in de regio Gdansk be sproeien om de groei te bevorderen. Peter Polet met zijn uitvindingen: 'Je ziet wat, denkt erover na, verbetert dat en dan kan er van lieverlee wat uitkomen'. foto gerrit de heus Door Romain van Damme Willemstad - Er eens goed voor gaan zitten doet hij niet en hij wil absoluut niet de Willie Wortel van Willemstad ge noemd worden. Maar Peter Polet heeft met zijn bedrijfje inmiddels wel drie uitvindingen op zijn naam staan. „Zo nu en dan heb je wel eens eën creatief idee, je probeert wat uit en soms lukt het een idee in de praktijk te brengen," vertelt de Zeeuws-Vlaming van origine. „Ik kom uit Hulst." Samen met de Duitser Hans Dieter Schultz heeft hij vorig jaar september Rico Trading Company BV opgericht. Een bedrijf dat nieuwe innovatieve producten ontwikkelt, patenteert en op de markt brengt, staat er in een schrijven waarin het nieuwste product wordt aangeprezen: de rico-fix. Veilig Een volgens het bedrijf veilig en eenvoudig te installeren anti-inbraakmiddel. „Het is speciaal bedoeld voor naar binnen draaien de (kuntel)ramen en deuren," zegt Peter Po- let. „Volledig getest, inmiddels ook weer ge patenteerd en binnenkort vermoedelijk door een bedrijf uit Zutphen op de markt gebracht." Ook in de omringende landen wordt de rico- fix op de markt gebracht. „Want in Duits land, België en Frankrijk hebben de wonin gen meestal naar binnen draaiende ramen. Het werkt eigenlijk als een ballpoint. Door zijn eenvoud is het een prima product ge worden. Klapper Tsja, hoe kom je er op. Peter Polet, eigenaar van nog een paar bedrijven, kan dat moei lijk omschrijven. „Zo'n idee ontstaat ge woon, daar ga je mee aan de slag. We zitten hier echt niet de hele dag op dat ene grote idee te broeden. Die ene klapper? Welnee." Het eerste in Willemstad bedachte product was een soort kaasstolp van aardewerk, waarin probleemloos roomboter bewaard kan worden. Zeer gewild in Duitsland waar op vrijwel iedere eettafel roomboter te vin den is. Peter Polet: „Leg de roomboter in de koel kast en die wordt keihard. Leg de roombo ter buiten de koelkast en ze smelt. Wij heb ben een aardewerk stolp ontwikkeld waarin je die boter legt. Het werkt op de verdam ping van water dat in een schoteltje onder die stolp staat. De boter blijft goed op 14 graden. De grootmachten Unilever en Campina rea geerden laaiend enthousiast. „Ze hebben het uitvoerig uitgetest. Voor de Nederlandse markt minder interessant, want we eten nou eenmaal veel minder roomboter dan bij voorbeeld de Duitsers waar het nu een zeer gewild artikel is." Hebben we ook nog de mopi-fix. Tot 1998 exlusief ondergebracht bij de ANWB. „Noem het maar een veredelde boormachine waarmee je de pootjes van de caravan in een mum van tijd kunt in- en uitdraaien. Zit een stekkertje bij, stop je in de aansluiting voor de aansteker en je bent zo klaar met een kar weitje dat anders de nodige moeite kost." Plannetjes Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. En dat is het eigenlijk ook, vindt Peter Polet. „Je ziet wat, denkt erover na, verbe tert dat en dan kan er van lieverlee wat uit komen. Dat doen we in dit bedrijfje, lekker achter de schennen wat plannetjes uitwer ken. Wij bedenken het, patenteren dat en zoeken dan bedrijven die het op de markt brengen. En ja, drie producten in amper een jaar. Het kan inderdaad slechter." Van onze redactie economie Den Bosch - The Greenery In ternational zal dit jaar zo goed als zeker te maken krij gen met een omzetdaling. Het eerste half jaar daalde de om zet al met 9,2 procent tot ƒ1.416 miljoen. „Met deze omzetdaling is toch wel enigszins de toon gezet voor dit jaar, want doorgaans wordt 57 procent van de omzet de eerste zes maanden gerealiseerd," meldt het gisteren verschenen blad Greentime. The Greenery ontstond vorig jaar uit fusie van negen groente- en fruiveilingen, waaronder die in Breda. De omzetdaling is gerin ger dan de teruggang in de hele land en tuinbouw. Daar liep, vol- militair is woensdag zuidoosten van Banp n de liestreek door een naar hem gooiden. B«- De korporaal is inm»' maar hij zal nog enkele vi-Travnik moeten bul- Nederlandse militairen lie van de weg was ge- j de weg te krijgen, y SFOR-vredesmacht z° granaat. foor Chris Paulussen Eindhoven - De winst van Philips stijgt, de beurs juicht, maar Jan Hommen, de nieu we financiële topman, bleef er gisteren bij de presentatie van de halfjaarcijfers zuinig hij kijken. De vorig jaar onder president Cor Boonstra in gang gezette re organisaties zijn pas goed hal verwege. Er valt nog heel wat aor hout te kappen en de porte monnee wordt pas getrokken voor nieuwe investeringen als er duidelijk zicht is op resultaat. Philips is op veel fronten aan de dag om zijn resultaten structu reel te verbeteren. Voor verlies gevende activiteiten bestaat weinig consideratie meer. De bleeders', waar Boonstra van sprak, zijn inmiddels omgedoopt 'underperforming assets', "rij vertaald: activiteiten waar van de prestaties onder de maat jujn). Dat klinkt chiquer, maar bet verandert niets aan de bood schap. Voor het noodlijdende Grundig, ontwikkeling en verkoop van software voor cd-rom, de cd- en videoketen Superclub, de smart card-activiteiten en de belangen in kabel-tv is bij Philips geen plaats meer. In Nederland staan negen 'relatief kleine' bedrijven op de nominatie om te worden verkocht. De managers van hon derd bedrijfsonderdelen moeten maandelijks te biecht bij de raad van bestuur. Als herstel uitblijft, weten zij wat hun te wachten staat. De investeringen van muziek dochter PolyGram in filmactivi teiten mogen wat kosten, maar de resultaten worden volgens Hommen nauwlettend in het oog gehouden. „Het is een investe ring in de toekomst, dus die moeten we wat tijd geven." De marges van Origin laten te wen sen over. De leverancier van in formatie-technologie (IT) moet meer uren in rekening brengen aan zijn klanten. De overhead moet omlaag. Intern is een moratorium op de aanschaf van IT-producten afge kondigd. Een grondige analyse heeft uitgewezen dat er te veel verschillende systemen in ge bruik zijn. De invoering van één hoofdinfrastructuur en stan daardisatie zullen volgens Hom men een duidelijke besparing opleveren. De investeringen waren in het eerste halfjaar met ƒ2,1 miljard aanzienlijk lager dan de 3 mil jard in dezelfde periode van vo rig jaar. De hoge kapitaalsuitga ven van vorig jaar moeten nog verteerd worden, aldus de tot tweede man gepromoveerde Dudley Eustace. Intussen houdt Hommen de hand op de knip. „Voordat we ergens geld in steken, moeten we weten wat het resultaat is." Zicht op winst is er in elk geval in de halfgeleiderdivisie, die de orderportefeuille weer ziet groeien. Om de productie van de chipsfabriek in Nijmegen verder op te voeren worden bottlenecks opgeheven. Daardoor zullen de investeringen in het tweede half jaar weer wat oplopen. Behalve de reorganisaties heeft vooral de dollarkoers een stevige bijdrage geleverd aan de groei van de netto-winst van ƒ236 mil joen naar ƒ747 miljoen (per aan deel van ƒ0,69 naar ƒ4,69). Hoe groot de invloed van de Ameri kaanse munt is, blijkt wel uit het feit dat de omzet in dollars is ge daald van $19 miljard naar $17,7 miljard, terwijl in guldens spra ke is van een stijging van ƒ31,8 miljard naar ƒ33,4 miljard. Geografisch gezien is Europa nog steeds het belangrijkste voor Philips als het om omzet en winst gaat. Omzetgroei werd vooral geboekt in Oost-Europa. De aanzienlijke stijging van het bedrijfsresultaat was te danken aan Nederland, Duitsland en Frankrijk. In Azië en Latijns- Amerika vertraagde de groei. In de Verenigde Staten en Cana da zakte het bedrijfsresultaat bij een lichte omzetstijging tot iets onder nul. „Te veel mensen die geen omzet maken, te veel IT- systemen," gaf Hommen enkele oorzaken. Daarbij komen enkele miljoenen voor een reclamecam pagne om het merk Magna vox te vervangen door Philips. Ook de introductie van nieuwe consu menten-producten, waarvoor Philips de VS heeft gekozen, brengt extra kosten mee. Eustace wees erop dat die nieu we producten tijd nodig hebben. Wat dat betreft is Philips af wachtend zolang weinig soft ware beschikbaar is. Van cd-re- cordable wordt veel verwacht. Het Velo-computertje wordt in september in Europa op de markt gebracht. De Web-tv, die het mogelijk maakt om via de televisie het internet op te gaan, is in de VS geen succes en zal dus De nieuwe financiële topman bij Philips Jan Hommen (links) en tweede man Dudley Eustace in opperbeste stemming, foto anp voorlopig niet te koop zijn in Eu ropa. Is Philips voorzichtig geworden door de flop van cd-i? Eustace zegt -met een glimlach overi gens- dat de vraag bijna een steek onder water is. „Laten we het erop houden dat we voor zichtig zijn." Een bijzonder bate valt in de na bije toekomst nog te verwachten uit de verkoop van een deel van het 35-procentsbelang in de Tai wanese chipsfabrikant TSMC. Dat zal volgens Eustace heel zorgvuldig worden gepland. Of hij de verkoop van aandelen ASM Lithography ook niet zorg vuldiger had moeten plannen? „Niemand heeft de ontwikkelin gen op de beurs en de koersstij ging van ASM Lithography voorspeld," voerde Eustace ver zachtende omstandigheden aan. Met de prijs van ƒ124,50 per aandeel die Philips begin dit jaar voor ASML kreeg, toonde hij zich tevreden, ondanks het feit dat de koers inmiddels rond de ƒ180 schommelt. een i Van onze verslaggeefster Roosendaal - Nederlandse werkgevers werken vaak niet goed mee aan het compensatiefonds voor grensarbeiders dat de Bel gische overheid in het leven heeft geroepen. Ze hoeven alleen maar een hand tekening te zetten op het aan vraagformulier van hun Bel gische werknemer. Die kan dan in zijn eigen land aanspraak ma ken op een vergoeding uit dit fonds. „Maar vooral de kleinere Neder landse werkgevers zijn vaak traag met het zetten van de hand tekeningen omdat zij de situatie niet goed snappen," vertelt J. van der Borgt, secretaris van de Grensarbeiderscommissie. Sinds 1 januari bestaat het compensa tiefonds. De Belgische overheid riep dit in het leven omdat een Belgische ar beider bij een Nederlands bedrijf elk jaar netto duizenden guldens minder overhoudt dan zijn Ne derlandse collega's bij een Bel gisch bedrijf. Oorzaak is het verschil tussen het belastingsysteem en het sociaal stelsel in beide landen. Grensar beiders die in België wonen maar in Nederland werken, lijden sinds januari 1994 een inkomens verlies. Dat wordt veroorzaakt door de stijging van de premies voor de de volksverzekeringswet ten. Voor de mensen die in Ne derland werken wordt dit gecom penseerd door een verlaging van het basistarief voor de eerste schijf. De grensarbeiders die in België wonen, lopen die compensatie mis. Daarom riep de Belgische Overheid het compensatiefonds in het leven. Grensarbeiders die in Nederland werken, maar in België hun belastingen betalen, kunnen een vergoeding krijgen van maximaal 2000 Belgische francs (ƒ110) per maand. Daar moet nog wel belasting over wor den betaald. De regeling bestaat een half jaar, maar door onbekendheid bij de Nederlandse werkgevers wordt er nog niet uitputtend gebruik van gemaakt. Belgische werkne mers klagen bij de Belgische vak bond dat ze moelijk hun handte kening verkrijgen en daarom niet aan de verplichtingen kunnen voldoen om in aanmerking te ko- gens het Produktschap Tuin bouw, de omzet met gemiddeld 10,3 procent terug. De omzetdaling bij The Greenery is te wijten aan het feit dat niet alle leden van de betrokken vei ling zich bij de nieuwe combina tie hebben aangesloten. Boven dien is de prijsvorming van ver schillende producten, onder meer door de strenge vorst in januari, tegengevallen. Den Haag - Steeds meer bedrijven maken gebruik van de over heidsregeling die fiscaal voordeel biedt bij investeringen in mi lieuvriendelijke of energiezuinige technieken. In 1996 is in totaal voor bijna 900 miljoen gulden geïnvesteerd op basis van deze Va- mil-regeling. Bedrijven kunnen dergelijke investeringen fiscaal vrij afschrijven. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Vamil-rege- ling 1996. In totaal zijn in dat jaar 8272 investeringen aangemeld. De waarde hiervan was 125 miljoen gulden hoger dan een jaar eerder. Vooral de land- en tuinbouw maakte gebruik van het geboden be lastingvoordeel. Bedrijven staken de miljoenen vooral in milieu vriendelijke stallen. Rijen - Het Zweedse elektronicaconcern Ericsson meldt bij af sluiting van de halfjaarcijfers over 1997 voor de 23e achtereen volgende keer een stijgende groei. Zowel de netto-verkoopresul taten van ƒ18,3 miljard als het inkomen voor belasting van ƒ1,5 miljard zijn met 44 procent gestegen. De orderportefeuille ligt 39 procent hoger dan vorig jaar. Ook het aandeel Ericsson profiteer de van de economische groei en stond bij sluiting op ƒ1,07. In Ne derland heeft Ericsson met 2.000 medewerkers in 1996 een geza menlijke omzet behaald van ruim 1,1 miljard gulden. Terneuzen - The Dow Chemical Company heeft over het tweede kwartaal van dit jaar wereldwijd een winst van 571 miljoen dol lar geboekt, tegenover 546 miljoen dollar in dezelfde periode vo rig jaar. De winst per aandeel steeg met 13 procent naar 2,48 dol lar. De omzet steeg 4 procent naar 5,4 miljard dollar. De aandelenwinst was onder meer het gevolg van het sluiten van een ehtyleenkraker in Texas en de verkoop van het belang van Dow in Destec Inc. Destec Inc. had tot voor kort een deelneming in de warmtekrachtcentrale in aanbouw van Elsta, vlakbij het fa brieksterrein van Dow Benelux in Terneuzen. Zoetermeer - Ruim 60.000 huizenkopers hebben vorig jaar een hypotheek afgesloten met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Dat waren 15.000 garanties meer dan het jaar ervoor. De Stich ting Waarborgfonds Eigen Woningen, waarin de NHG is onder gebracht, meldt dat in het jaarverslag. Tot en met 1996 stond er een bedrag van bijna 75 miljard aan woninghypotheken met een hypotheekgarantie uit. Het fondsver mogen van NHG bedroeg eind 1996 bijna 150 miljoen. In het jaar 2002 is dat gestegen tot ƒ450 miljoen, verwacht de stichting. Van onze verslaggever Eindhoven - Ondanks uitgebreide prognoses zorgden de half jaarcijfers van Philips gisteren toch nog voor enige verbazing. Niet zozeer de winstgroei maar de gunstige werkgelegenheids cijfers in Nederland deden menig wenkbrauw fronsen. Hoewel door de recente reorgani saties werd uitgegaan van een daling, maakte Philips bekend dat het personeel de afgelopen zes maanden met achthonderd is toegenomen tot circa 47.000. De nieuwe financiële topman Jan Hommen schreef de perso- neelsaanwas gisteren toe aan de vraag naar werknemers bij met name automatiseerder Origin en de chipsfabriek in Nijmegen. Wereldwijd is de werkgelegen heid bij Philips het afgelopen halfjaar met ruim 3.500 -met na me tijdelijke- arbeidsplaatsen toegenomen tot een totaal van ruim 266.000 arbeidsplaatsen. Een woordvoerder van Philips kon gisteren geen opheldering geven over de oorsprong van de mutaties in het totaalcijfer. Jan Cuperus van de Industrie bond FNV deed de gunstige cij fers direct af als 'je reinste flau wekul'. „Philips telt alles op, ook het personeel waarvan de onder neming zelf erkent dat het tijde lijk is aangenomen. Het banen verlies tot nu toe is betrekkelijk laag, doordat veel reorganisaties nog niet zijn afgerond. De cijfers op het einde van het jaar zullen heel anders zijn dan Hommen nu beweert," aldus de FNV-bestuur- der. De Industriebond uitte vorige maand ook al kritiek op de werk- gelegenheidsaantallen die Philips hanteert. Uit een eigen onderzoek zou zijn gebleken dat bij Philips Nederland in de komende tijd 5.000 tot 5.500 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het zou hierbij gaan om banen in de facilitaire dienst verlening (zoals bewaking), PMF, industriële elektronica en reeds aangekondigde reorganisaties. Jacq Theeuwen van de Unie deelt de kritiek van de FNV slechts ten dele. „Halfjaarcijfers geven de actualiteit van de dag aan. Meer waarde moet je er niet aan hech ten. Cuperus gaat uit van een een optelsom van reorganisaties die zijn aangekondigd, maar die heb ben geen betrekking op deze cij fers. Dat neemt niet weg dat het goed is om kanttekeningen te plaatsen bij de ontwikkelingen op de langere termijn. Overigens wordt de suggestie gewekt dat de werknemers van de binnenkort te verkopen Philips-bedrijven op straat komen te staan. Voor het overgrote deel betekent het lou ter dat ze een andere baas krii- gen."

de Stem | 1997 | | pagina 5