Duitsers machteloos tegen Oder Mo Mowlam flirt voor vrede in Ulster Storm 4last-n naar Lijst slapende rekeningen bevat namen nazi's Mejdani wordt nieuwe president van Albanië Arbeidsbi Philips b Schade voor bedrijven in DE STEM BUITENLAND Hoogste alarmfase afgekondigd Klopjacht eindigt in zelfmoord Cunanan Jemenieten claimen Mars DE STEM fCEJ! COMMENTAAR Vijftig jaar te laat BUITENLAND KORT DE STEM VRIJDAG 25 JULI 1997 A4 Wenen (anp/dpa/afp) - Op de lijst met houders van slapen de rekeningen op Zwitserse banken staan zes mensen van wie de naam correspondeert met die van belangrijke na zi's. Dat zegt het Simon Wiesenthal Centrum in We nen. Of de genoemde rekeninghou ders ook daadwerkelijk nazi's zijn of joden met dezelfde na men, is niet duidelijk. Het zou onder meer kunnen gaan om ge trouwen van Adolf Eiehmann en Adolf Hitler. De Zwitserse ban kiersvereniging maakte de lijst met 1872 rekeninghouders woensdag bekend. Een verdachte naam is die van Alice Eder. Mogelijk gaat het hier om de echtgenote van de Oostenrijkse SS-commandant Ernst Kaltenbrunner. Ook komt de naam Vojtech Tuka voor. Tu- ka was premier van het fascisti sche Slowakije onder Josef Tiso, en was in die hoedanigheid ver antwoordelijk voor de deporta tie van meer dan 100.000 joden naar Auschwitz, Treblinka en andere vernietigingskampen. Het Wiesenthalcentrum merkt verder Willy Bauer, Karl Jeger, Hermann Esser, Heinrich Schmitz en Heinrich Hoffmann aan als verdachte namen. Zo is Bauer mogelijk het pseudoniem van Anton Berger, commandant van concentratiekamp There- sienstadt. Deze bediende zich vaker van deze schuilnaam. „Het is ironisch dat joodse slachtoffers hun kwelgeesten mo gelijk weer op deze lijst zijn te gengekomen," aldus het Wiesen- thal-centrum gisteren in een reactie. Ook enkele hooggeplaatste func tionarissen uit het Franco-regi me blijken voor te komen op de lijst met slapende rekeningen in Zwitserland. Onder hen is Ra mon Serrano Suner, die minister van Buitenlandse Zaken onder generaal Franco was. Onder de 73 Spanjaarden op de lijst staan naast Suner ook zes van zijn kinderen. De vondst is opzienbarend, omdat bij het zoe ken naar de rekeningen vooral gedacht werd aan joodse slacht offers van de fascistische regi mes in Europa gedurende de Tweede Wereldoorlog. Het fascistische Franco-regime in het neutrale Spanje heulde destijds met Hitier en consorten. Volgens de 96-jarige Suner gaat het om oude rekeningen van voor de oorlog, die nooit zijn gesloten. „Ik heb die rekeningen destijds geopend voor mijzelf en mijn zes kinderen, die toen in Zwitser land studeerden," zei Suner te genover het dagblad El Pais gis teren. „Er stonden slechts kleine bedragen op voor hun onder- houds- en collegekosten." Suner ontkent dat hij deze reke ningen namens een ander per soon beheerde, hoewel de Suners op de lijst staan als 'gemachtig den'. „Ik was niemands gemach tigde, die rekeningen stonden op mijn naam. Ik heb ook nooit iets met joden te maken gehad." Wel was Suner tijdens de oorlog betrokken bij de aankoop via Zwitserland van nazi-goud ter waarde van 7,1 miljoen Zwitser se francs (prijsniveau van 1940). Daarbij was ook goud dat uit de Nederlandse en Belgische cen trale banken was geroofd. Suner, een van de leiders van de fascistische Falange, was vanaf 1942 Franco's minister van Bui tenlandse Zaken. Omdat hij de schoonbroer van de generalissimo was, werd hij wel schertsend de 'zwagerissimo' ge noemd. Frankfurt aan der Oder (dpa/anp) - Meer dan tienduizend Duitse legertroepen en vrijwilligers werken in het door over stromingen getroffen oosten van Duitsland praktisch de klok rond om de dijken langs de rivier de Oder te versterken. Maar het gevaar van nieuwe dijkdoorbraken neemt toe en in het ge hele gebied is gisteren de hoogste alarmfase afgekondigd. Een nieuwe zwakke plek ligt ten noorden van Frankfurt an der Oder, waar in het gebied Oder- bruch bijna 20.000 inwoners zich op last van de autoriteiten moeten voorbereiden op evacuatie. De dij ken zijn met zandzakken en ste nen versterkt, maar alsnog drei gen de ernstigste overstromingen in vijftig jaar. Het Duitse leger is er met ruim 8000 militairen dag en nacht in touw. Het is tientallen ja ren geleden dat zoveel soldaten bij een natuurramp werden ingezet, verklaarde minister Rühe van De fensie tijdens een bezoek aan het gebied aan de grens met Polen. De waterstand in de Oder steeg gisteren verder en zelfs bij een weersverbetering zal het water nog twee weken op de dijken drukken. Nu de tweede vloedgolf in de Oder, veroorzaakt door de recente zware regenval in Mid den-Europa, stroomafwaarts naar het noorden zakt, nemen daar de zorgen toe. De dijken zijn daar al totaal doorweekt en be woners en hulpverleners vragen zich af of ze zullen standhouden onder de druk van de watermas sa. Duizenden hulpverleners zijn ook 's nachts bezig met de waterke ringen. In Eisenhüttenstadt ten zuiden van Frankfurt en bij Kietz ten noorden van Frankfurt vielen stukken uit de dijk. Op beide plaatsen konden de dammen snel worden versterkt. Het gat bij Brieskow-Flinken- heerd, waar woensdag de eerste dijk doorbrak, is inmiddels ge groeid tot ongeveer 300 meter breed. Drie dorpen zijn volledig door het water ingesloten en de inwoners werden geëvacueerd. Tot dusver hebben bijna 6000 mensen hun woningen moeten verlaten, zei minister-president Stolpe van Brandenburg. De soldaten kunnen ook worden ingezet voor de bewaking van geëvacueerde dorpen, verklaarde minister Rühe. Sommige bewo ners weigeren hun huis te verlaten uit vrees voor plunderingen. De Bundeswehr is ook voorbereid op nieuwe dijkbreuken en heeft 40 transporthelikopters gereed staan voor evacuaties. In het Poolse stadje Slubice, te genover Frankfurt, zijn de mees ten van de 18.000 inwoners geëva cueerd. In andere delen van Polen is het gevaar wat afgenomen. In Wroclaw bereidt men zich voor op nieuw hoogwater. Sana (rtr) - Twee Jemenieten hebben een aanklacht tegen het Amerikaanse ruimte vaartinstituut Nasa ingediend voor het onbevoegd betreden van Mars, De twee hebben volgens het Jemenitische weekblad Al-Thawra een plaatselijke rechtbank docu menten overhandigd, waaruit zou blijken dat zij Mars van hun voorvaderen hebben geërfd. De procureur-generaal in Sa na, Mohammed al-Bady, heeft de twee mannen boos wegge stuurd. Al-Bady zei gisteren dat de eisers niet goed bij hun hoofd waren en dat hij heeft gedreigd ze op te laten sluiten als ze hun eis niet introkken. Dat hebben ze toen maar ge daan. Tirana (afp/anp) - Het nieuwe Albanese parlement heeft gis teren de socialist Rexhep Mej dani tot president gekozen. De volksvertegenwoordiging had daarvoor de noodtoestand op geheven, omdat ze de nieuwe leider niet onder noodwetten wilden kiezen. De 52-jarige Rexhep was secreta ris-generaal van de socialistiche partij, die eind juni een overwel digende verkiezingsoverwinning behaalde. Rexhep heeft zijn chef in de partijhiërarchie, de socia listenleider Fatos Nano, tot pre mier benoemd. De socialisten hebben 100 van de 155 zetels in de volksvertegen woordiging. Ze kregen gisteren de steun voor Rexheps kandidatuur van nog eens tien afgevaardigden. Er waren 122 parlementsleden aanwezig. De parlementariërs waren voor het eerst bijeen sinds de verkiezingen. De afgevaardig den van de Democratische Partij van de vorige president Sali Be- risha bleven boos weg. Het nieuwe staatshoofd is een wiskundige en geldt als gematigd links. Hij volgt Berisha op die woensdag aftrad als gevolg van de nederlaag van zijn partij tij dens de parlementsverkiezingen op 29 juni en op 6 juli. De noodtoestand was van kracht sinds 1 maart dit jaar toen ernsti ge ongeregeldheden uitbraken. Er zijn naar schatting 1800 doden gevallen tijdens de gewelddadig heden in de nadagen van het be wind van Berisha, die in 1992 aan de macht kwam. Door Bert Ummelen Washington - Aan de klop jacht op Andrew Cunanan, de vermoedelijke moorde naar van modekoning Gianni Versace en vier andere man nen in de Verenigde Staten, is een eind gekomen. De politie van Miami Beach vond zijn lijk in een luxueuze woonboot, op nog geen vier kilo meter afstand van Versace's huis aan de oceaan. Naast hem lag het .40 kaliber pistool dat in verband is gebracht met de moord op de modeontwerper en nog twee aan Cunanan toege schreven moorden. Cunanan heeft zichzelf van het leven be roofd. „Het schrikbewind dat Cunanan over ons bracht is voorbij," ver klaarde politiechef Richard Barreto gisterochtend (lokale tijd), toen hij de pers liet weten dat vingerafdrukken van de do de overeenkwamen met die van Amerika's meest gezochte mis dadiger. In feite moet het de voorgaande middag al voorbij zijn geweest. Toen, om kwart voor vier, belde de huisbewaarder van de woon boot de politie om te vertellen dat iemand geschoten had - hij dacht op hem - op het moment dat hij de boot naderde. Achter af concludeert de politie dat het schot de kogel is geweest, waar mee Cunanan zich door het hoofd heeft geschoten. Het telefoontje leidde tot een omsingeling van de drijvende residentie door een klein leger van plaatselijke politie en FBI- agenten. Via megafoons werd geëist dat de schutter de tele foon zou opnemen of zich anders zou overgeven. Toen een reactie uitbleef, werden gasgranaten afgevuurd en bestormde een zwaar bewapende anti-terreur- eenheid de boot, om een paar minuten later te melden dat ze niemand hadden kunnen vin den. Cunanans lichaam werd pas later bij een meer uitgebreid onderzoek ontdekt. De woonboot, die al maanden te koop staat, is eigendom van een Duitse zakenman, Torsten Rei- neck. Reineck, een inwoner van Miami Beach, bezit een in ho moseksuele kring bekend kuur oord in Las Vegas. Het was gis teren niet bekend of hij Cuna nan kende. De 27-jarige Cunanan, die sinds zijn studententijd het leven van een homoseksuele gigolo leidde, werd al sinds 27 april door de politie gezocht, voor 4 moorden, waarvan 3 op ex-geliefden. Tot Amerika's 'meest gezochte mis dadiger' bracht Cunanan het evenwel pas toen op 15 juli mo de-icoon Gianni Versace voor zijn woning in Miami Beach tweemaal in het achterhoofd werd geschoten. Critici hebben opgemerkt dat de mate van pu blieke bekendheid van slachtof fers in Amerika kennelijk de prioriteiten van het opsporings beleid bepaalt. Versace's roem was in elk geval precies het ingrediënt dat nog ontbrak om de naar seks en mysterie geurende moorden in de VS tot een publieke obsessie te maken. De media was geen moeite teveel om het doopceel van de bloeddorstige gigolo te lichten en terwijl de klopjacht op Cunanan van uur tot uur op tv te volgen was, groeide hij vooral in homoseksuele kringen uit tot een Jack the Ripper-ach- tig fantoom. In heel het land hingen op plaatsen die gefre quenteerd worden door homo seksuelen, portretten van hem en politietekenaars lieten hun fantasie los op de kwestie hoe hij er vermomd als vrouw uit zou zien. Rond een show van mannenmode in New York en een homo-festival in San Diego werden extra veiligheidsmaat regelen getroffen. Politiechef Barreto noemde het feit dat Cunanan uiteindelijk vlakbij de plaats van zijn veron derstelde laatste misdaad is ge vonden, het gevolg van pressie van politie, pers en publiek. „Ik denk dat hij wanhopig was. Hij kon geen kant op." Intussen hebben alle officiële en journalistieke naspeuringen nog geen spoor van een antwoord op geleverd op de vraag wat Cuna nan gedreven kan hebben. Hij is een seriemoordenaar genoemd, en tegelijk geven deskundigen toe dat zijn handelen weinig ka rakteristiek is voor een serie moordenaar. Verondersteld is wel dat hij ge traumatiseerd was door het feit dat zijn vriend Jeffrey Trail, die hij aanbeden zou hebben, hem de rug had toegekeerd. Trail was in elk geval het eerste slachtoffer van de aan Cunanan toegeschre ven reeks moorden en ook de tweede moord, die op Trails Door Bob van Huët Londen - Temidden van alle argwaan en haat die de Noord-Ierse politiek tot zo'n beladen en vergiftigde arena maakt, is Mo Mowlam een verademing. De drie maanden geleden benoemde minister van Noord-Ierse Zaken heeft met haar ongecompliceerde en spontane gedrag heel wat harde jongens vermurwd. Ian Paisley is nog niet gezoend, maar de meeste andere acteurs in het Noord-Ierse drama hebben al een klapje op de schouder of een zoen of aai over de bol gehad van de nieuwe Labourminister. Mowlam (47) mag graag vooroor delen en ceremonie doorbreken. Als ze eet in een Belfasts restau rant is het niet ongewoon dat ze langs andere tafels zwerft voor een praatje. Al kletsend pikt ze dan frites van de borden die ze passeert. „Het is echt heel moei lijk haar te weerstaan," aldus een van haar ambtenaren. Mowlams persbriefings zijn niet minder in formeel. Diplomatieke bla-bla draagt ze niet in haar ministers- Mo Mowlam koffertje - waar haar make up in schijnt te zitten. Een groter contrast met haar Conservatieve voorganger is niet denkbaar. Sir Patrick Mayhem, een zeer stijve, op Eton geschool de beroepsmilitair, leek vleesge worden afstandelijkheid. Naar verluidt zou zelfs hij zijn gesmol ten voor Mowlams 'touchy-tou chy kissy-kissy' manieren. Toen ze Sir Patrick eens bezocht op zijn ministerie - Mowlam was gedurende 18 maanden Labours schaduwminister van Noord- Ierse Zaken - begon ze: „Paddy, foto epa ik heb net mijn kousen moeten wisselen in de taxi. Er zat zó'n ladder in." Tij dens de verkie zingscampagne hoorde men van Sir Patrick geen kritiek op zijn ge doodverfde op volger - tot grote ergernis van Con servatieve partij strategen. Marjorie Mow lam, zoals ze ei genlijk heet - maar iedereen zegt 'Mo' - is de eerste vrouw op Noord-Ierse Zaken. Volgens de Conservatieve onderminister ba rones Denton, ook al een fan, opent dat nieuwe perspectieven in het hanige Ulster wereldje. „Ik heb altijd gezegd dat de weg naar vrede korter wordt als zich meer vrouwen op het Noord-Ier se toneel begeven. Vrouwen zijn veel pragmatischer, ze kijken niet de hele tijd achterom," aldus de barones. Mowlam arriveerde in Ulster te midden van groot enthousiasme. Ze deelde handtekeningen uit op straat en verraste een jongetje door een hap uit zijn appel te ne men. Mo maakte grappen op zo wel de Falls Road als Shankill Road. De geestdrift is nu wat getem perd. Ten tijde van Drumcree verweten de Sinn Fein-bonzen Gerry Adams en Martin McGuinness haar 'verraad' en sympathie voor de Unionisten. Nu, sinds het IRA-bestand, ver wijten dominee Ian Paisley en andere Unionistische baronnen haar 'dubbelspel' en sympathie voor de nationalisten. Volgens Mowlam is die dubbele kritiek een teken dat ze het het zo slecht nog niet doet. Voordat ze de Noord-Ierse por tefeuille kreeg, maakte Mowlam van haar hart al geen moordkuil. Buckingham Palace is belache lijk groot en veel te duur in het onderhoud, de koningin kan het maar beter verkopen, zei ze bij voorbeeld. Tot afschuw van royalisten. Dat haar vader een alcoholist was en dat ze tijdens haar stu dententijd flink wat joints rook te - en inhaleerde - heeft ze nooit verbloemd. Niemand - behalve premier Blair en haar familiele den - wist echter dat de immer flirtende minister werd geope reerd aan een hersentumor. Door de behandelingen daarna verloor ze haar haar en nam haar ge wicht toe. Het nieuws van de - overigens niet-kwaadaardige - tumor kwam naar buiten nadat een van de schandaalkranten met een kolderverhaal kwam dat ze steeds dikker werd, omdat ze zo veel 'worstjes en jelly babies' verslond. „Als deze vrouw cho cola niet kan weerstaan, hoe kan ze dan de eisen van de IRA weer staan?" was de zieke vraag in een andere tabloid. Pas toen onthul de Mowlam haar ziekte - wat haar veel sympathie bezorgde vanuit het hele land. Om te bewijzen dat ze geen flauwekul vertelde, zette ze de monstratief haar pruik af tij dens een persconferentie in Washington. Een Britse journa list schreef: „Hoe moeilijk het ook zal worden in Ulster. Ieder een weet dat Mo Mowlam moe dig genoeg is om de risico's te trotseren." Het lichaam, van Andrew Cunanan wordt weggereden. De vermeende moordenaar van modeont werper Gianni Versace pleegde gisteren zelfmoord op een woonboot in Miami Beach. foto reuter vriend, past in het profiel van een crime passionnel. Maar de daarop volgende moorden blij ven in dat geval een raadsel. Een andere theorie wil dat Cuna nan ontdekt'zou hebben besmet te zijn met het aids-virus en uit wraak potentiële besmetters heeft gedood. Ook als besmetting wordt aangetoond, blijft dat niettemin weinig meer dan een veronderstelling. Sommige com mentatoren zeiden gisteren dan ook dat Cunanans dood mogelijk betekent dat zijn motief nooit achterhaald zal worden. Onopgehelderd is ook nog altijd de kwestie of Cunanan en Versa ce elkaar gekend hebben. Een van de belangrijkste aanwijzin gen daarvoor, een foto die een Braziliaanse vriendin van de mo deontwerper twee dagen voor de moord van beiden genomen zou hebben, ging in rook op toen bleek dat noch Versace noch Cu nanan erop te zien waren. DE ZWITSERSE banken hebben een niet te onderschatten gebaar ge maakt. In een advertentie in een groot aantal kranten en via Internet hebben zij wereldwijd de namen gepubliceerd van joodse slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog die in Zwitserland een geheime bankre kening hadden. De lijst is allesbehalve compleet en het is vrijwel zeker dat het totaalbe drag van 85 miljoen gulden dat volgens de Zwitserse banken op de 1800 zogenoemde slapende rekeningen staat, evenmin klopt. Joodse organisaties gaan uit van tienduizenden rekeningen met een miljar dentegoed. De stap van de Zwitserse banken is zo bijzonder, omdat zij van een langdurige traditie zijn afgeweken. De Zwitsers hebben hun bankge heim tot nu toe beschermd tegen alle aanvallen van buitenaf. Het heeft ze veel financieel gewin en een betrouwbare naam opgeleverd. Dat laatste vooral omdat ze het bankgeheim op slimme wijze wisten te koppelen aan hun zogenaamde politieke neutraliteit. Op de Zwiterse rots kon men bouwen. In die reputatie zijn de laatste jaren forse gaten geschoten. De Zwitser se neutraliteit in de Tweede Wereldoorlog was een fabel. De samen werking met Duitsland was intensiever dan verondersteld. Joodse vluchtelingen waren niet welkom in het Zwitserland dat geen partij wilde kiezen. Dat principe gold niet voor de vele joodse miljoenen die voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog bij Zwitserse banken werden ondergebracht. Ruim vijftig jaar hebben de bankiers hun mond gehouden over die enorme slapende kapitalen die niet werden opgeëist. De eerste reacties op de resultaten van onderzoekers van het Joods Wereldcongres waren ronduit vijandig. Het is aan een oplettende be wakingsfunctionaris van een Zwitserse bank te danken dat niet alle be wijsstukken bij voorbaat werden vernietigd. Geschrokken van de internationale kritiek hebben de Zwitsers hun be leid alsnog bijgesteld. Er is een internationale toezichtcommissie in het leven geroepen. De Zwitsers hebben de bijna onneembare procedures die voor opening van de rekeningen noodzakelijk zijn, versoepeld. Gelet op de huidige gang van zaken mag worden verondersteld dat de zaak van de joodse bankgeheimen tot op de bodem wordt uitgezocht, Vijftig jaar te laat. Dat is een schande die Zwitserland met zich mee moet dragen. Het stemt echter tot tevredenheid dat de erfgenamen van de joodse holocaust-slachtoffers uiteindelijk recht wordt gedaan. 'Meer soldaten blootgesteld aan zenuwgas' Washington - Niet 20.000, maar 100.000 soldaten kunnen theore tisch tijdens de Golfoorlog hebben bloot gestaan aan zenuwgas. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren toe gegeven. Volgens sommige betrokkenen is in 1991, bij het abusie velijk opblazen van een wapenfabriek bij de Iraakse plaats Kha- misiya, het zenuwgas sarin vrijgekomen. Het Pentagon steeds gezegd dat, als dit al gebeurd is, hooguit 20.000 geallieerde soldaten er aan kunnen hebben blootgestaan. Nieuwe onderzoe ken hebben nu echter uitgewezen dat het eventuele versprei dingsgebied groter is geweest, en dat theoretisch vijf maal zoveel soldaten aan het gas zijn blootgesteld. Tienduizenden veteranen hebben sinds hun terugkeer van de Golfoorlog ernstige gezond heidsproblemen van uiteenlopende aard. Sommige critici stellen dat dit zogenaamde Golfsyndroom te wijten is aan blootstelling j aan chemische wapens. Het Pentagon zou dit weten, maar g vens achterhouden om schadeclaims te ontkomen. Taylor nieuwe president Liberia Monrovia - De voormalige rebellenleider Charles Taylor is g ren tot winnaar van de presidentsverkiezingen in Liberia uitge- roepen. De kiescommissie heeft de overwinning van Taylor be vestigd. Hij vergaarde 75,3 procent van de uitgebrachte stemmen I in de verkiezingen van afgelopen zaterdag. Volgens de kiescom missie bracht negentig procent van de bevolking haar stem uit. De 49-jarige Taylor liet onder anderen Ellen Johnson-Rirleaf achter zich. De voormalige hoge VN-functionaris bleef steken op 9,6 procent. In een vraaggesprek met de BBC zei Taylor haar een ministerschap te zullen aanbieden. Ook overweegt hij andere ri valen een plaats in zijn regering te gunnen. Schotten zijn op weg naar eigen parlement Londen - De Schotten kunnen volgende maand een eerste stap I zetten naar zelfstandigheid. De Labourregering heeft gisteren is Westminster de plannen gepresenteerd voor een parlement is Edinburgh. Over de kwestie wordt een dubbel referendum gehou den, op 11 september, precies de dag waarop de-Schotse volks- held William Wallace 700 jaar geleden de Engelsen versloeg bij Stirling Bridge. Als de Schotten instemmen met de ingrijpende voorstellen kunnen ze over twee jaar hun eigen parlement kiezen. De laatste keer dat dat gebeurde was ruim drie eeuwen geleden. Vlaamse veeartsen zijn vleesfraudes beu Brussel - De Vlaamse veeartsen hebben gisteren in een open brief de wantoestanden in de vleesindustrie aangeklaagd. De dieren artsen zijn het zat dat malafide vleeshandelaren ongehinderd hun gang kunnen gaan, zonder dat de overheid actie onderneemt. Al leen een intensieve controle van de vleesindustrie, gekoppeld aan strenge straffen bij overtreding, kan het tij keren, aldus de veeartsen. Directe aanleiding voor de felle reactie van de Vlaam se Dierenartsenvereniging is de recent ontdekte vleesfraude met Brits rundvlees. Twee Vlaamse bedrijven verkochten Brits vlees via Nederland naar onder meer Rusland. Door de gekke-koeien- ziekte BSE is export van Brits rundvlees verboden. Doodstraf in Virginia ondanks protesten Jarratt/Washington - In de Amerikaanse staat Virginia is giste ren Joseph O'Dell met een injectie ter dood gebracht. O'Dell was veroordeeld voor moord en verkrachting in 1985. Paus Johannes Paulus H, de president en premier van Italië, moeder Teresa en het Europees Parlement hebben vergeefs om clementie gevraagd bij de autoriteiten in Virginia. De 54-jarige Joseph Roger O'Dell was veroordeeld voor de moord op en verkrachting van Helen Schartner in 1985. Hij heeft altijd ontkend. Voor zijn executie waarschuwde hij de gouverneur van Virginia dat die een onschul dig man ging doden. Herri Batasuna mag zondag demonstreren Bilbao - De regering van Spaanse Baskenland heeft Herri 1 suna, de politieke vleugel van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, toestemming gegeven zondag in San Sebastian te demon streren. De regering verbood vorige week nog een demonstratie van de organisatie om botsingen met tegenstanders van de ETA je voorkomen. Miljoenen Spanjaarden, onder wie ook Basken, zijn sinds 12 juli de straat opgegaan, nadat de ETA een gemeente- raadslid uit de stad Ermua had ontvoerd en vermoord. De rege ring van Spaans Baskenland kondigde strenge veiligheidsmaat regelen aan om de demonstratie van Herri Batasuna in goede ba-1 nen te leiden. Nederlandse militair in Bosnië gewond Den Haag/Sarajevo - Een Nederlandse militair is woensdag-1 avond in de omgeving van Kotovaros ten zuidoosten van I Luka gewond geraakt aan een been en in de liestreek door een 1 handgranaat die twee Bosnische-Serviërs naar hem gooiden. Bei de verdachten zijn inmiddels opgepakt. De korporaal is inmid dels geopereerd. Zijn toestand is stabiel, maar hij zal nog enkele dagen in het militair veldhospitaal in Novi-Travnik moeten blij ven. De Bosnische Serviërs stuitten op de Nederlandse militairen die probeerden hun YPR-pantserwagen - die van de weg was ge-1 raakt en vast zat in de modder - weer op de weg te krijgen, p I Serviërs, die volgens bronnen binnen de SFOR-vredesmacht 7° dronken als stinkdieren' waren, gooiden een granaat. Van onze verslaggever Breda/Hulst - De vraag n; matiseerders is op dit ogen tengewoon groot. „Een ove: arbeidsdeelmarkt," noemt voerder H. van Tilborg vai gionaal Bestuur Arbeid; ning (RBA) Midden- en W bant de huidige stand van De arbeidsbureaus in Midden- Rijswijk (anp) - De weerkunj mer. Veel Nederlanders die ken daar duidelijk anders i beu en willen weg. Bij de reisbureaus is een wa stormloop ontstaan op reisj naar de zon. Die van de groots reisorganisatie Travel Unie (Ho land International en Arke) hel ben in juli al 20 procent meer ve; kocht dan vorig jaar. „Het maakt de mensen echt ni< uit waar ze terechtkomen. Vakantiereizen duurder door hoge dollarkoers Rijswijk (anp) - Vakantierei zen zijn het komend winter seizoen flink duurder als ge volg van de hoge dollarkoers en de gestegen koers van het Britse pond. Vooral verre reizen zijn een stuk duurder dan afgelopen winter. Bij Hotelplan zijn reizen naar de Verenigde Staten en Canada, Australië, het Verre Oosten en Afrika 15 tot 18 procent duurder dan vorig jaar. Dit blijkt uit de nieuwe winterprogram- ma's van deze touroperator. Wie het dichter bij huis zoekt, wintersport, Spanje en Canarische Eilanden, be taalt 4 a 5 procent meer dan vorige winter. Door de hoge koers van het pond zijn trips naar Londen 10 procent duurder. Zoetermeer - De fabriek voor in het Poolse Opole zal binner drijf zijn. Het bedrijf heeft te kampen met de overstromingen van de rivier Oder, waardoor het twee weken geleden voor enkele dagen volledig moest worden stilgelegd. Vanaf 14 juli zijn, na een grondige schoonmaakactie en na overleg met de keuringsdienst van waren, delen van het bedrijf? weer opgestart. De levering aan af nemers kon doorgaan uit de aanwe zige voorraden. Een woordvoerster van het in Zoe termeer zetelende voedingsmidde lenconcern zegt dat de schade bij het Poolse dochterbedrijf 'gering' is. -.De schade voor sommige werkne mers, wier huizen zijn ondergelo- Door Chris Paulussen Eindhoven - De winst va Philips stijgt, de beurs juicht tiaar Jan Hommen, de nieu we financiële topman, blee er gisteren bij de presentati van de halfjaarcijfers zuini; blJ kijken. De vorig jaar onder presiden Boonstra in gang gezette re organisaties zijn pas goed hal verwege. Er valt nog heel wa| °r h°ut te kappen en de porte monnee wordt pas getrokke: voor nieuwe investeringen als uidelijk zicht is op resultaat, hilips is op veel fronten aan ai smg om zijn resultaten structu 'eel te verbeteren. Voor verlies gevende activiteiten bestaa weinig consideratie meer. bleeders', waar Boonstra De van yvaajL jjuuiisua var. Prak, zijn inmiddels omgedoopJ ot 'underperforming assets' ri] vertaald: activiteiten waar- an de prestaties onder de maa: -Hn). Dat klinkt chiquer, maai S(?haprandert niets aan de bood" Joor het noodlijdende Grundig, ontwikkeling en verkoop vi sotiware voor ed-rom, de cd- en, carri tten SuPerclub, de smart card-activiteiten en de belangen I

de Stem | 1997 | | pagina 4