n Life 'Zeeuwse gemeenten niet duur' Tilburgers vieren vakantie in eigen straat De zomer van '97 Hulsterse vreest voor familie broer in Polen Philips ziet winst stijgen DESTEM Lasten en heffingen burgers ^schreven. TOP 10 2 Richard Virenque (Fral op 6.22' 3 Marco Pantanl llta) op 10.13' 4 Fernando Escartin (Spa) op 16.05' 5 Abraham^^^^pa) op 16.40' 7 Bjarne Riis (Den) 9 Roberto Conti (Ita) Op 28.20' Opnieuw succes voor Festina's Andrea Domburg (74) overleden 'Lagere lasten via Gemeentefonds' Rundergehakt zit vaak vol met bacteriën Van Schiphol naar Londen voor 89 gulden Ik maak gehakt van die slagers LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 AfluisterenI tegenwoordig j kinderspeli pagina Scheldedijk als maritieme publiekstrekker pagina Tegenslag bij verzwaring Zeeuwse dijken pagina Nederlanders boeken massaal 'last-minutes' richting zon pagina van de particuliere mobiele waliteit (test onafhankelijk ot aantal aantrekkelijke faci- en en in New York. Ie vanaf de eerste seconde. En 12 standaarddiensten. ;eschreven. U heeft alles in de irmatie en de dichtstbijzijnde Elektro, lellway: 033 454 45 55; Na de 18e etappe ALGEMEEN KLASSEMINT 1 Jan Ullrich (Dui) 90:58.03' 6 F. Casagrande (Ita) op 17.14' 8 José Maria Jimenez (Spa) op 23142' 110 Laurent Dufaux (Zwi) op 29.29' 30 min. 20 min. 10 min. Montbéliard - Ook in de Voge zen weten Richard Virenque en zijn ploegmaten uit de Festina- ploeg van geen ophouden. De felle aanval van de Franse kop man mocht gisteren dan op nieuw nog geen kreukje in de ge le trui van Jan Ullrich veroorza ken, het leverde 'knecht' Didier Rous wel de dagzege op. De vier de alweer voor de meest aanval lende ploeg van deze Ronde van Frankrijk. i zie sport -b1 enb2 Amstelveen (anp) - De actrice Andrea Domburg is woensdag in Amstelveen overleden, zo is gis teren bekend geworden. De ver schillende keren met de Theo d'Or en de Bouwmeesterpenning onderscheiden toneelspeelster is 74 jaar geworden. Ze was al enige tijd ziek. Eén van de bekendste rollen van Domburg was die van koningin Wilhelmina in de film Soldaat van Oranje. Ook was ze te zien in Keetje Tippel en de beroemde Haanstra-film Fanfare. i zie binnenland - a3 Van onze redactie economie Eindhoven - Ondanks een be scheiden omzetgroei en toege nomen prijsdruk heeft Philips zijn nettowinst in het eerste halfjaar fors zien stijgen. Het effect van de reorganisaties wordt zichtbaar en bovendien spelen de hoge koers van de dol lar en in mindere mate het Britse pond Philips in de kaart. De beurs beloonde het resultaat met een stijging van de aandelen koers met ƒ9,20 tot ƒ171,30. Phi lips boekte in het eerste halfjaar een nettowinst van 1634 miljoen 'egen 236 miljoen gulden in de eerste zes maanden van 1996. De Nettowinst in het tweede kwar taal kwam uit op 747 miljoen. In dezelfde periode van vorig jaar 'eed het concern nog een verlies van 456 miljoen, doordat het 800 "Noen opzij zette voor reorgani saties bij de divisie Sound Vi sion. De omzet steeg in het eerste half jaar met 5 procent naar 33,4 mil jard. Philips is inmiddels ruim halver se met de reorganisaties, waarvoor vorig jaar dik 2,5 mil jard werd uitgetrokken. „We zijn met het resultaat, maar er is aok nog veel te doen," zegt Jan ommen, de nieuwe financiële 'opman. l"?er economie - a5: - fmu zuinig ondanks winstgroei hc c,k?emt st|j9ing werkgelegenheid b'l Philips 'flauwekul' Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling lezerscontaet, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 GBIAD VOOR ZUIDWEST'NED 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport B1 t/m B3 Zeeland Cl t/m C3 Surplus D1 D2 RTV-programma's D3 DE STEM Veel bewolking Er is nog geen zicht op stabiel zomerweer, omdat zowel de hoge- als lagedrukgebieden geen vaste positie kiezen. Van daag is er veel bewolking en af en toe een bui. Door Rob Oostelbos Tilburg - De Textiel-buurt in Tilburg. Als de zomerzon schijnt, leven er behoorlijk wat mensen op straat. Ge woon tuinstoelen op de stoep, daar eten, eventueel onder een party-tent met de tv er bij, maar zeker met een krat je bier onder handbereik. Van onze verslaggever Terneuzen - In Zeeland is het voor de burgers goed toeven als het gaat om de gemeentelijke lasten en heffingen. In Terneuzen, Borsele, Tholen en Goes wordt het lastenklimaat zo wel per woning als per inwoner gekwalificeerd als 'zeer gunstig'. De gemiddelde lastenstijging is dit jaar overigens 4,6 procent. Dit blijkt uit het jaarlijkse onder zoek van de Consumentenbond. Die verrichtte dit in ruim twee honderd gemeenten met elk meer dan twintigduizend inwoners en vierendertig kleinere gemeenten. De bond heeft gekeken naar de ri ool- en huisvuilkosten en de on- roerende-zaakbelasting. De zeven Zeeuwse gemeenten die in het onderzoek zijn meegeno men, zijn Borsele, Goes, Middel burg, Reimerswaal, Terneuzen, Tholen en Vlissingen. Bij berekening van de totale kos ten per gemeente is de Consumen tenbond uitgegaan van een stan daardsituatie: een gezin van vier personen met een eigen woning (van 180.000 gulden) en een pro ductie van vijfenzeventig vuilnis zakken per jaar. Voor Terneuzen komen de jaar lijkse lasten voor het standaardge zin op 958 gulden (42 gulden meer dan vorig jaar). In Borsele komen ze op 889 gidden, in Tholen op 816. De rest van de Zeeuwse gemeenten zit boven de duizend gulden: Rei merswaal (1072), Goes (1168), Middelburg (1183) en Vlissingen (1207). Daarmee vertoeven de Zeeuwse gemeenten in de landelij ke middenmoot. De standaardsituatie is volgens de Consumentenbond overigens niet helemaal geschikt om gemeenten onderling te vergelijken. Een bete re indicatie daarvoor geeft de las tendruk per woning en per inwo ner. En daarmee scoren vier van de zeven Zeeuwse gemeenten dus 'zeer gunstig'. Wie het allergoedkoopst wil wo nen, moet verhuizen naar Putten, De Bilt of Katwijk. Daar worden gemiddeld de laagste tarieven ge hanteerd, met Putten als koploper: 603 gulden. Wie geld te veel heeft, kan terecht in Deventer, Leeuwar den en Lelystad. In die laatste ge meente is een gemiddeld gezin jaarlijks 1576 gulden kwijt. De grote verschillen zijn volgens de bond te verklaren door keuzes die gemeenten maken bij de beste ding van hun geld. Een oorzaak kan ook zijn dat de ene gemeente doelmatiger werkt dan de andere. Tevens spelen geografische en de mografische verschillen een rol. De gemiddelde jaarlasten liggen voor heel Nederland boven de dui zend gulden. In de meest recente aflevering van de Consumentengids geeft de bond ook een lijstje van de gemiddelde tarieven voor aHerlei gemeentelij ke diensten. Zo kost een rijbewijs in een grote gemeente 50 gulden, een huwelijk 288 gulden, een hu welijk op zaterdag 860 gulden, een bejaardenpas 11 gulden en wie een ambtenaar een uur wil laten zoe ken in het gemeente-archief is ge middeld ruim 62 gulden kwijt. De Consumentenbond is blij dat het kabinet in de begroting voor 1998 circa 250 miljoen gulden wil reserveren voor het Gemeente fonds om een stijging van de loka le belastingen te beperken. Of dat ook gebeurt, is nog de vraag. Het kabinet wil de zekerheid dat ge meenten het geld gebruiken voor lastenverlichting van de burger. Maar de gemeenten willen zelf be slissen over wat ze er mee doen. Net zoals de mobiele telefoon. Kortom: zoals het er meestal on gedwongen en gezellig aan toe gaat in een gerenommeerde volkswijk. Een camping is er niets bij. Zeker op de hoek Textielstraat-Wever- straat. Daar staat de pas gekoch te caravan van Leon Weel. Die 'sleurhut' fungeert als kantine wanneer Leon met zijn maten uit de buurt naar de autocross gaat. De woning op wieltjes staat sinds een paar weken te pronken voor de deur van zijn zwager Jan Pols. Net na aanschaf wilde Jan, die actief is in de auto-recycling, wel even testen of alles het deed. Snoertje er naar toe voor de stroomvoorziening en de verlich ting, kookplaat, tv en ijskast sprongen aan. Zelfs de magne tron deed het. Natuurlijk een hoop mensen erbij om de nieuwe aanwinst van Leon te bewonderen. Iedereen naar binnen, koffie erbij, tuinstoelen ook want het werd toch een beet je krap in de caravan zelf. Leuk. Net vakantie. Vakantie in Nederland. Het weer is deze zomer net zo wisselvallig als de prestaties van Ajax het afgelopen voetbalseizoen. Wie in korte broek en T-shirt op de fiets stapt voor een tochtje, kan een uur later door een fikse bui worden overvallen. Dat overkwam deze familie uit Opperdoes gisteren. De familie De Lange is op fietsvakantie op de Veluwe en kreeg in Epe een plensbui over zich heen. De telefooncel was de enige schuilplaats. Weerkundigen spreken van 'een normale zomer', maar menige vakantiegan ger en in ieder geval de familie De Lange, denkt daar toch anders over. foto anp pagina En toen viel het kwartje. Waarom veel staangeld op een camping betalen? De straat is een part-ti me mini-camping en de 'sleurhut' van Leon is de kantine. Open van 's morgens een uurtje of tien tot pakweg middernacht. Een alcoholvrije kantine overi gens. „Want van zuipen komt al leen maar ruzie," weet Leon uit ervaring. „Daarom gaan we ook niet meer naar de kroeg." De vrouwen zitten altijd links in de caravan, de mannen rechts. Gescheiden, net als vroeger in de kerk. Maar er zijn wel meer tra dities die stand hebben gehou den in de Textiel-buurt. De da mes koken bijvoorbeeld, zetten koffie en houden de caravan schoon. De mannen vermaken zich on dertussen. Met tv kijken bijvoor beeld, kaarten en prutsen aan schaalmodellen van auto's. „Dat laatste hoef je thuis niet te doen," weet Jack van Aarle. „Dan maak je volgens de vrou wen zogenaamd troep." En in wèèkhèüs De Binding een eindje verderop zijn het de op bouw- en andere -werkers 'die altijd wel wat te zeiken hebben'. „Daar gaan we dus niet meer naar toe: we hebben ons eigen kwèèkhèüs," stelt Leon. De minicamping in de Textielbuurt. Jan Pols (links in stoel), Jack van Aarle (rechts van hem) en Leon Weel (staand achter van Aarle) blijven er voor thuis. foto ralph van de lisdonk Amsterdam (anp) - Het plan van het kabinet om de burger tegemoet te komen in de alsmaar stijgende milieulasten kan uitgevoerd wor den door de regels van het Gemeentefonds aan te passen. Dat stelt de Raad voor de Financiële Verhoudingen in een advies aan de rege ring. Een deel van de lastenverlichting, waarover het kabinet zich in au gustus bezint, kan vorm krijgen door binnen het gemeentefonds het bedrag dat de gemeenten per woonruimte ontvangen, te verhogen. Gemeenten kunnen de riool- en reinigingsrechten dan verlagen. Die zijn de laatste jaren flink gestegen als gevolg van het steeds scher per wordende milieubeleid. Den Haag (anp) - Niet voorver pakt rundergehakt wemelt vaak van de bacteriën. De kwaliteit van voorverpakt gehakt is min der slecht dan die van los gekocht gehakt bij de slager of de slagers afdeling van de supermarkt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Van de hon derdveertig gekochte porties ge hakt bleken er slechts veertig he lemaal in orde. Slagers werken vaak onvoldoen de hygiënisch, waardoor het ge hakt direct na aankoop al teveel bacteriën bevat. Door het onvol doende schoonmaken van de ge haktmolens komen er in het rundergehakt vaak resten var kens-, kip- of lamsvlees voor. Vooral de discountslager scoort op dit punt slecht. Slechts 52 van de 140 porties gehakt bestonden voor 100 procent uit rundvlees. Vleesfabrieken werken hygiëni scher omdat er geen mensenhand aan te pas komt. De bond raadt consumenten aan nooit rauw ge hakt te eten, thuis hygiënisch te werk te gaan en het balletje goed door te bakken. Dat doodt de bacteriën. Amsterdam - De kleine lucht vaartmaatschappij Easyjet maakt vliegen van Amsterdam naar Londen opnieuw goedkoper. Een enkeltje kost voortaan nog maar 89 gulden, een verlaging van een tientje. Easyjet is op de Londen-route één van de concurrenten die het de KLM lastig maakt. Met lage prijzen probeert de maatschappij klanten te lokken. Volgens de KLM hoort het prijsstunten van Easyjet bij 'de verworvenheden van de vrije markt'. De KLM is niet van plan om Easyjet te vol gen met een prijsverlaging. Van onze verslaggever Hulst - Paula Vermeulen uit Hulst maakt zich grote zorgen over het lot van het gezin van haar broer Walter, dat in Polen ver blijft. Er is al een paar weken niets van vernomen. Walter de Keijzer, zijn vrouw Krystyna en hun kinderen Thomas (5) en Martien (3) verblijven sinds begin deze maand in Polen. Moge lijk zitten ze in het deel dat door de overstromingen van de afgelopen tijd tot rampgebied is verklaard. Paula Vermeulen alarmeerde gis teren het Rode Kruis in Den Haag, nadat ze vernomen had dat een an dere Nederlandse familie daar sinds enkele dagen vermist is. „Mijn broer heeft op 7 juli nog even gebeld met zijn buurvrouw. Daarna hebben we taal noch teken van hem vernomen. Ik maak me doodongerust, want normaal ge sproken belt hij om de drie a vier dagen." De familie woont in het Groningse Tolbert. De echtgenote van Walter de Keijzer is geboren in Polen. Het gezin De Keijzer be zoekt onder andere haar familie. Paula weet echter alleen dat ze er gens in het zuiden van Polen zit ten. De buurvrouw van de familie De Keijzer heeft wel een telefoon nummer waar de familie te berei ken zou moeten zijn. Dat nummer is echter onbereikbaar. Rolf Muntz in subtop na eerste dag Dutch Open (ADVERTENTIE) k a B J I B r 5 a a E B B B B B.| Bt ■9 B De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze Ls: O een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.ni.v. automatische afschrijving93,50* -Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 l J kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon;Bank/Gironr: Handtekening:

de Stem | 1997 | | pagina 1