ÖE STEM Planisfeer brengt sterren in kaart Expositie en boek over eten en tafelmanieren in verleden Afluisteren voor kinderen t De Houck eesten braken caravans inrijdingen Jamaakriemen )IENSTEN Vergeten recepten Vissaus Tafelmanieren Tours en 3. Rammeloo-Wiskerke, 4. Roe- giest-Visser, 5. J. de Mul en zoon, 6. P. Pieters, 7. O. Haers, 8 en 9. P- Pladdet, 10. J. de Ritter. AG 25 JULI 1997 CB onen aan die nog een boete den openstaan. Een 22-jari- Terneuzenaar moest nog boete betalen, maar gaf aan niet te kunnen. Hij werd r vijftien dagen opgesloten. 28-jarige man zonder vaste in- of verblijfplaats werd gehouden omdat hij onder .oed van alcohol verkeerde, reed bovendien in een ge en auto en had nog een boe- ipenstaan. mwvliet - Een 58-jarige man ider vaste woon- of verblijf- ats werd gisteren aangehou- omdat hij een aantal inbra- in caravans op zijn gewe- had. Hij heeft dat inmiddels bekend. euwvliet - Een fietsende toe- t uit Geldrop werd gister- ddag rond 14.00 uur op Ter >ere aangereden door een au- die werd bestuurd door een ■jarige inwoner van Schoon- ke. De fietser moest met de ïbulance naar het ziekenhuis orden vervoerd, astburg - Een 75-jarige inwo- ;r van Oostburg werd gister- tcht van achter aangereden de Lange Heerenstraat in ostburg. Bestuurder van de :hteropkomende auto was een i-jarige inwoner van Adegem Hij heeft er vermoedelijk ïkletsel aan overgehouden. ostburg - Een 43-jarige inwo- er van Vlissingen is op de reekmarkt in Oostburg aange- ouden omdat hij namaakrie- ïen van Levi's en Calvin Klein erkocht ,1.00-11.15 uur en 17.00-17.15 lur. Boodschappen zo mogelijk roor 10.00 uur. ■lontenisse en Kloosterzande - 7an vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. I lokter Helmers, tel 0114-681277. leinkenszand, 's Heer Arends- jerke, Nieuwdorp en Wolp- haartsdijk - De praktijk van de krtsen Harten, van Driel, Aarn- mtse en v.d. Vlugt wordt van brijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter Aarn- outse. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) (Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot hnaand. 8 u. dokter Gielen en [Dokter Van Berkel, Grote Markt lil, Hulst, tel. 0114-313131. fSpreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld prak tijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Gadellaa, Europaln 49, Sas van Gent, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uit sluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter Van Haelst, tel 0115- 471955. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Ephraim, tel 694000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Meijerink, tel 613768. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 11.30 en 17 ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raad- Hulst - Buitenpolikliniek De Honte, tel. 0114-373000. Oostburg - St. Antoniuszieken- huis, tel. 0117-459000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 0115-688000. Verboden om aan je achterwerk te krabben Sur Door Hein Sluijter Het voltallige bestuur van de Dierenbescherming zou bij zonder geschokt zijn. Ik zie de n van deze vereniging al spandoeken door de stra ten marcheren of een spontane zitdemonstratie organiseren het Binnenhof. Tenminste ais mensen van nu openlijk zouden eten wat in vroegere eeuwen in Nederland soms ge bruikelijk was. In de vroege middeleeuwen ston den plevieren, merels, zanglijsters kraanvogels op het menu. Waarna in de zestiende eeuw roerdompen, reigers en kwakken (kleine soort reiger) aan de beurt jaren. Groot zou vervolgens de 'erontwaardiging zijn bij de Stichting Knobbelzwanenplat- form in Amstelveen. Want stel, dat daar het bericht binnen zou komen, dat gevulde zwanenhalzen een onderdeel waren van een staatsbanket. En toch hebben we dit allemaal zonder schroom uit gevreten, zij het eeuwen geleden. Gelukkig werd in de afgelopen twintig eeuwen ook anders gege- vooral door de gewone man. Twee jaar lang hebben Lizet Kruyff en dr. Judith Schuyf zich over de vraag gebogen of onze voorouders bij tijd en wijlen nou echt van die smerige schransers raren zoals menig keer wordt af geschilderd of dat er vaak gewoon ieel lekker werd gegeten en wel zo dat het op dit moment nog steeds smaken. Twee jaar lang heb ben beide dames, Lizet als free lance wetenschapsjournalist en Judith als wetenschappelijk on derzoeker aan de Universiteit van Utrecht, de Nederlandse litera tuur er op nageplozen. Ze doken archieven en bibliotheken en bezochten ook musea en tentoon stellingen. En twee jaar lang kookten ze zelf recepten uit kook boeken die via het begin van deze teuw terug gaan tot de Romeinen. Bet resultaat is een boek dat zo- tel een historisch verhaal vertelt als wel een reeks schier vergeten recepten weer als nieuw opdient. Twintig eeuwen koken en eten' is voor een deel geïllustreerd met oateriaal uit de befaamde Atlas 'an Stolk. Prenten en tekeningen rit diezelfde bron sieren pu ook tentoonstelling op in Het His- orisch Museum j in Rotterdam, leze expositie, Vier eeuwen eteri', s duidelijk gekoppeld aan| de ver fijning van het boek maar be- lerkt zich tot de periode 1560- De vaak fijaaie prenten, t^- reningen en menukaarten vallen e bewonderen tot en met 12 okto- w. Ze geven, net als het boek, een dee van hoe in die periode werd Luilekkerland-onderwerpen komen in de zestiende eeuw veel voor op gravures. Deze, waar boer, soldaat en klerk verzadigd liggen te slapen is van Pieter Bruegel en dateert uit 1567. getafeld. Zelf vind ik het boek leu ker ën Realistischer. Niet alleen omdat het een veel langere perio de beschrijft maar vooral ook om dat eetgewoonten en receptuur steeds tegen een historische ach tergrond worden geplaatst. En natuurlijk om al die stokoude re cepten die iedereen kan uitprobe ren. Het eerste hoofdstuk gaat vanzelf sprekend over de Romeinen maar dan wel over de Romeinen in Ne derland. Wat aten en dronken die lui zo ver van huis? De gewone soldaten aten bijvoorbeeld puls, een gerecht dat na tweeduizend jaar nog best zal smaken als je het recept bekijkt. Want puls is een dikke, hartige pap met uien, knof look, spek, geplette tarwe, witte wijn en bouillon. Ze deden daar ook zout naar smaak in en soms zelfs peper maar die was eigenljk te duur. Een Romeinse legionair had elke dag recht op 650 gram graan (meestal tarwe), maar kreeg ook groenten, kaas, zout, olijfolie en wijn. Zonder wijn was geen maaltijd compleet. Nauwelijks waren de Romeinen tot in onze contreien doorgedrongen of ze be gonnen dan ook voorbeeldig agra rische activiteiten te ontplooien door meteen wijngaarden aan te leggen, te beginnen langs de Rijn en de Moezel. Zonder garum kon je trouwens ook niet eten. Garum of liquamen was een soort saus, die je verkreeg door vis te laten rotten in zeewa ter. Het lijkt vies, maar er werd kennelijk nooit iemand ziek van. Het was zo'n beetje de Romeinse maggi. Volgens de auteurs leek garum op de huidige Thaise vis saus. Verbazingwekkend is het te ver nemen, dat burgers uit die tijd heel vaak uit gingen eten. Niet uit rijkdom, maar uit pure noodzaak. Hun huizen bevatten in de meeste gevallen geen keuken. Eenvoudig uit eten gaan, kon trouwens in vrijwel elke kroeg. Uit opgravin gen in Nijmegen is duidelijk ge worden dat het in elke Romeinse stad of nederzetting wemelde van de kroegen. Bekend in die tijd was het kookboek De Re Coquinaria, een werk in tien delen van Apicius die in de eerste eeuw na Christus leefde. In de, villa's van de meer welgestelden werd natuurlijk an ders gegeten dan bij de gewone burgers. Daar waren wél keukens. Een leuk menuutje: vooraf kwart els (in het oorspronkelijke recept lijsters) uit de oven. Vervolgens met hazelnoten gevulde meerval. Dan wild zwijnbiefstukjes met ro- zijnensaus. En tot slot kikkererw ten met komijn. Bij dat alles uiter aard wijn. En een schaal met hard gekookte eieren en olijven kwam je altijd wel tegen. In alle gerech ten werd kwistig met allerlei krui den gewerkt. Uit de Frankische tijd, toen de Ro meinen waren verdwenen, stamt een zoetzure rundvleesragout. De riblappen die daarvoor nodig wa ren, werden eerst gebraden in goed gezouten varkensvet. Gedu rende de daarop volgende Karo lingische tijd blijken er al meloe nen en augurken te worden ver bouwd. Maar ook prei, uien knof look, worteltjes tuinbonen en kropsla. Er waren nog steeds geen borden zoals wij die kennen. Er werd gegeten van vierkante plak ken hard gebakken brood. Na de maaltijd waren die goed door weekt met sappen en vet. En dat ging naar de armen en naar de honden. De gewoonte om veel groenten te eten ging verloren in de vroege middeleeuwen. Moertroel deed het toen goed bij de hongerigen. Een gerecht met verschillende soorten wild zoals fazant, patrijs en konijn. Verder met broodk ruim, gemalen kaas en eieren om te binden. Er ging ook wat gember door en ciderazijn. De eerste instructies voor tafel manieren stammen uit de vijftien de eeuw. Aan de hand van wat toen ineens als onbeleefd werd be schouwd, kun je nagaan wat er vóór die tijd allemaal gebeurde. Onwelvoegelijk was het geworden om aan tafel je neus te snuiten in je hand. Vingers mochten alleen nog worden afgeveegd aan je kraag of aan je mouwen en je mocht je vlees niet in het zout do pen. Smakken mocht ook al niet meer, vuile nagels waren onbeta melijk evenals drinken met een volle mond en krabben aan je ach terwerk. Pas later, in de zeven tiende eeuw, kon je het niet meer maken om met vieze handen aan de maaltijd te verschijnen. Waren ze schoon dan mocht je van de eend in chocoladesaus genieten of van je konijn in het zuur met pe perkoek. En als je zwezeriken met asperges en truffels wilde eten, dan moest je wachten tot de ne gentiende eeuw, toen dat gerecht voor het eerst op tafel verscheen. Wat de twintigste eeuw heeft ge bracht, vooral in de tweede helft, weten we. Elke diëtiste kan je dat vertellen. Lizet Kruyff en Judith Schuyf: Twintig eeuwen koken en eten. Uitg. Kosmos- Z&K, prijs 39,90. Tentoonstelling 'Vier eeuwen eten'. Historisch Museum (Het Schielands- huis). Korte Hoogstraat 31, Rotterdam. Dinsdag t/m vrijdag 10-17 uur; zater dag, zon- en feestdagen 11-17 uur. Tel. 010-2176767. II I II VRIJDAG 25 JULI 1997 D1 Strijd in Vrede Qroede, 41 duiven, 870,70 mpm: 1. mevrouw Buijze, 2,3,4 en 5. G. Dusarduijn jr. Keukentafereel, gravure naar D. Vinckboons (1576-ca. 1633). Kleine kinderen hebben grote oren, zoals alle ouders weten, maar speelgoedwinkel Intertoys maakt die oren nog een stuk groter met de introductie van een nieuw speeltje, de Super sonic Ear. Door Will Gerritsen 'Zet de koptelefoon op en richt de sensor. Druk op de knop en alle geluiden en ge sprekken op afstand hoor je alsof je er vlakbij staat,' zo no digt de Intertoys-fol- der de jeugd uit om zich in afluisterprak tijken te begeven. Lekker spannend. De vriendjes die zich in de keuken terugtrek ken om een woord te bedenken voor een raadselspelletje, vra gen zich verbaasd af hoe Jantje het ge zochte woord in een keer wist te raden. Triomfantelijk haalt Jantje zijn CIA-ge- reedschap te voorschijn. „Ik ben een spion", grijnst hij vals. Onschuldig vermaak, niet waar. Nu hebben de ouders van Jan tje relatieproblemen. Om de kinderen daarmee niet onnodig te belasten, houden ze die peri kelen voor hun kroost zo goed en zo kwaad mogelijk verbor gen. Maar Jantje is allang op de hoogte: 's avonds in bed speelde hij met de Supersonic Ear, richtte het ding naar het luidruchtige geruzie in de huiskamer en deed precies wat de folder voorschreef: „Druk op de knop en alle geluiden en gesprekken op afstand hoor je alsof je er vlakbij staat." Dit lukt althans in gehorige nieuwbouw. Voordat vader en moeder alle moed hadden ver zameld om in welgekozen be woordingen hun kinderen over hun echtscheiding in te lichten, wist Jantje al dat papa bij een andere mevrouw zou gaan in trekken. Toen het jongetje met zijn Supersonic Ear een ge sprek van de buren in hun tuin opving, vernam hij trouwens dat er een nieuwe papa bij ma ma kwam wonen: de buurman. Het gaat hier om een verzon nen voorbeeld. Maar dat is geen geruststelling voor wie zich realiseert dat de werke lijkheid altijd verder gaat dan dat je in de stoutste fantasieën had kunnen voorstellen. In ieder geval zou je kunnen vaststellen dat Intertoys zijn klantjes tot een „grensover schrijdende nieuwsgierigheid" prikkelt. Dat vindt althans R. de Groot van de Nationale Speelraad, nadat hij van de foldertekst notitie heeft geno men. „Rare boel hoor, dat zo'n apparaat kinderen de gelegen heid geeft om burgers af te luisteren. Zoiets tast de priva cy van anderen toch aan." Los van deze principiële bezwaren, sabelt hij het stukje speelgoed neer met de kwalificatie „wat een onzin. De speelwaarde is nihil." Ook de Registratiekamer, de Privégesprekken afluisteren met de Supersonic Ear kan strafbaar zijn. FOTO JACQUES PEETERS instantie die van overheidswe ge de privacy van de Neder landse burger beschermt, staat kritisch tegenover het speeltje. „Ik vind het een onzinappa- raat", stelt B. Crouwers van de Registratiekamer. „De aan schaf van het apparaat acht ik uit pedagogische overwegin gen niet verstandig. Je zet kin deren aan tot bespiedende en beloerende activiteiten." Strikt genomen kan het spelen met de Supersonic Ear straf rechtelijke gevolgen hebben. Het is volgens artikel 139 van- het wetboek van strafrecht verboden om met behulp van een apparaat iemand in de pri- vésfeer af te luisteren. Die re gel geldt niet alleen als het 'slachtoffer' zich in zijn wo ning bevindt, maar ook voor privégesprekken die iemand buitenshuis voert, zoals in een winkel, café of supermarkt. De afluisteraar wacht een straf van maximaal zes maanden ca chot, terwijl hij nog eens maxi maal zes maanden moet zitten als hij het beluisterde aan der den doorbrieft. Directeur R. Cornelissens van Intertoys ziet niettemin geen kwaad in het speelgoed. „Het is toch een prachtig ding om in het bos geluiden van de groene specht en zo op te vangen. Het is niet bedoeld om kinderen aan te zetten tot het afluisteren van hun buren. Misschien dat dat toch kan gebeuren, maar wij gaan er vanuit dat kinde ren het onderling gebruiken", zo wuift hij alle bezwaren weg. Gelukkig zijn de afluisterkwa- liteiten van het Ear allesbehal ve sensationeel te noemen. De richtmicrofoon ontbeert ten enen male de gevoeligheid van de apparatuur, waarmee Gene Hackman in Francis Coppola's speelfilm The Conversation op grote afstand gesprekken af luisterde. De Nederlander be hoeft zijn privégesprekken voortaan niet op fluistertoon te voeren in het bange bewustzijn van Little brother is hearing you. Willy de Houck uit Waterland- s te zien op de Gentse Feesten, rppelkotjes', maar presenteert cohol. ïëntwintig jaar de cirkel voltooid. 5 een tentoonstelling in het toen- iteld Nobody's Art. Deze werd ge- Noordstraat van de Gentse zen en zijn fanfare De Lochte Gente bij Sint Jacobs, de thuisbasis van aan de basis stond van de tegen een wachthokje van het Belgisch ïenkant bekleed met spiegels. Op e A's aangebracht, hetgeen staat ist tegen alcohol). De kunstenaar ches waarop hij te zien is als 'ge* Van het project wordt een video erdeel vormt van De Houcks ten- n de Zeeuwse Bibliotheek in Mid- *°e 'middag' met gezinwaan de maaltijd, een ets van P. van fen Berge, ca. 1726 PRENTEN ATLAS VAN STOLK Door Mark Langeslag Vaak gaan tijdens een vakantie in het buitenland pas echt je ogen open. In een an dere omgeving met zeeën van tijd zie je op eens mooie ge bouwen, natuur gebieden en steeds meer mensen krijgen ook oog voor de pracht en praal van de sterrenhemel. 's Avonds op de camping of tij dens een wandeling in de bergen. Niet gehinderd door de 'lichtver- ontreiniging' die we in Nederland kennen. Steeds vaker nemen mensen daarom een planisfeer mee om wat licht in de duisternis te scheppen. Er zijn nu betaalbare (een kleine twintig gulden) va- kantieplanisferen op de markt. De planisfeer (letterlijk hemel- plein) is een draaibare hemel kaart en bestaat uit twee delen: de sterrenkaart en de horizon schijf die daar bovenop ligt. Met een projectie vanaf de pool (het middelpunt) is de hemel in kaart Een planisfeer. gebracht. Door het simpel in stellen van de datum en de juiste tijd krijg je de sterren hemel van die avond in beeld. Op zoek naar de grote Beer, de Draak en de Kleine Hond. Wie een planisfeer koopt om er in de vakantie mee aan de slag te gaan, moet eerst goed in een atlas kijken om te zien op welke breedtegraad zijn vakan tiebestemming ligt. Elke hemel kaart is namelijk slechts in een beperkt gebied te gebruiken, bij voorbeeld tussen 25 en 35 graden NB. Voor alle planisferen geldt dat je naast sterren en sterrenbeelden ook zogenoemde 'verrekijkerob jecten' kunt opzoeken: zoals dub belsterren, veranderlijke sterren, diffuse en planetaire nevels, ster renstelsels en bolvormige sterren hopen. Deze ongeveer 200 objec ten zijn alle met een verrekijker vanaf de camping te bekijken.

de Stem | 1997 | | pagina 15