De laatste dag van Finero DESTI Expc POLITIE RAPPORT DUIVEN Kunstproject De Houck op Gentse Feesten DE STEM ZEELAND 'Ik kwam bij een Fins megabedrijf en dacht: dat kan niet kapot. Maar dat kon dus wel' Baldadigheid Sterke drank Fax-apparaat Schrikapparaat Boete Inbraken caravans Aanrijdingen Namaakriemen WEEKENDDIENSTEN Laon Tours Vergeten recepten I Het resultaat is een boek dat wel een historisch verhaal ver I als wel een reeks schier verge recepten weer als nieuw opdii I 'Twintig eeuwen koken en eter Ivoor een deel geïllustreerd r I materiaal uit de befaamde A' [van Stolk. Prenten en tekenin luit diezelfde bron sieren pu leen tentoonstelling op in Het i jtorisch Museum j in Rotterd. [Deze expositie, Vier eeuwen et [is duidelijk gekoppeld aani de v 'schijning van het bpek maar perkt zich tot de periode 15 De vaak fijaaie prenten, keningen en menukaarten ilal 'te bewonderen tot en met 12 ok jber. Ze geven, net als het boek, idee van hoe in die periode w VRIJDAG 25 JULI 1997 C3 HET was hèt succes van de jaren negentig van het Havenschap Terneu- zen. Het binnenhalen van de Finse staalgigant Outokumpu als eerste bedrijf op het nieuwe in dustriegebied de Axelse Vlakte. De Finnen bouwden er twee fabrie ken: Outokumpu Steel Processing (OSP) voor de verwerking van roest vast stalen platen en Fi nero, een pijpen- en bui- zenfabriek. De toekomst van OSP, dat eind dit jaar gaat uitbreiden, is rooskleurig. Finero, dat de afgelopen jaren 27 miljoen gulden verlies leed in een tegenwerken de markt, overleeft de landing op de Axelse Vlakte niet. Vandaag sluit de fabriek. Door Frank Deij De 6e juni van dit jaar stond Ezio Lauri op Zaventem, op weg naar een vakantie in Italië. Vlak voor zijn vliegtuig om half elf vertrok belde hij nog even naar de fa briek. Hij wist dat al het perso neel om 9.00 uur bij elkaar was geroepen. Maar dat was de afge lopen jaren wel vaker gebeurd. En iedere keer was er weer een nieuwe reorganisatie aangekon digd, zonder banenverlies. Dit keer had de directie een andere boodschap: Finero gaat dicht. Ezio Lauri was een van de 52 werknemers die in 1993 vol ver trouwen op het jonge industrie gebied de Axelse Vlakte aan een nieuwe toekomst begon. De voor uitzichten leken goed. „Ik stapte in een jong bedrijf met jonge mensen. En wilde er vol tegen aan gaan. Ik kwam bij een Fins megabedrijf en dacht: dat kan niet kapot. Maar dat kon dus wel." Terugkijkend waren er meerdere momenten waarop Ezio signalen ontving dat het de verkeerde kant opging. Finero versleet in korte tijd meerdere productiemana gers. En elke 'nieuwe bezem' bracht weer een nieuwe reorgani satie met zich mee. „Er is eigen lijk nooit rust geweest. Iedere keer weer was het opnieuw be ginnen." Ezio bracht het in zijn korte car rière tot meewerkend voorman in de fabriek. Gisteren liet hij met enkele collega's in een al bijna verlaten fabriekshal de laatste pijp uit de productielijn lopen. Een emotioneel moment is dat voor hem niet geworden. Hij kan na zijn vakantie aan de slag bij zusterbedrijf OSP dat bij de be kendmaking van de sluiting de morele verplichting op zich nam bij toekomstige uitbreiding zo veel mogelijk voorrang te geven aan mensen die er bij Finero uit moeten. Dat biedt voor dertien medewerkers soelaas. Fotolasser Ko de Jonge behoort met zijn 33 jaar al tot de oudere werknemers. De gemiddelde leeftijd van het personeel ligt zo rond de 25 jaar. Hij kwam als fotolasser bij het bedrijf en werkte zich op als su pervisor. Zijn carrièreverloop stond model voor de opbouw die bij een jong en dynamisch bedrijf past. Uitdagingen, kansen, door stroming, groeimogelijkheden. „Het was slikken", zegt hij over bijltjesdag. „Je verliest in een klap alles waar je de laatste vijf De laatste buis van Finero. jaar voor geknokt hebt." Ook Ko had gedacht een baan voor het leven te hebben bij Fine ro. „Finero was vast werk voor mij. Ik dacht: ik zit hier gebakken voor de rest van mijn leven. Ik had op een gegeven moment alle lasverantwoordelijkheden. Voor mij was het een ideale baan." Hij kan, zegt hij, zo weer aan de slag. „Als fotolasser kim je overal werken." Maar hij wil proberen een zelfstandig bedrijfje op te zetten. „Ik ben al bij de Kamer van Koophandel geweest om me te laten inschrijven. Ik ben klaar om te beginnen. Ik vind dat Fine ro goed voor ons zorgt. Ik krijg een eenmalige uitkering mee. En dat voor een bedrijf dat nog maar zo kort bestaat." Bemiddeling Martin Hol (27) valt vandaag in een donker gat. Bij OSP heeft hij niets te zoeken, vindt hij zelf. Hij wenst evenmin gebruik te maken van een bemiddelingsbureau dat Finero wil inschakelen om de ontslagen werknemers aan een ander baan te helpen. Hij vindt zichzelf mans genoeg om op zoek te gaan naar een nieuwe werkge ver. Dus pakt Martin zijn oprot premie en zet een dikke punt ach ter Finero. „We sluiten dit boek. Zo simpel liggen de zaken. Ik kijk er nuch ter tegenaan. Ik heb goede papie ren. Ik kom wel weer aan de slag. En misschien ga ik wel een heel andere richting uit. We zijn offi cieel nog tot het eind van het jaar in dienst. Die periode kan ik mooi gebruiken om naar een andere baan uit te kijken." Hij verwijt het bedrijf niets, zegt hij. Rancune heeft hij niet. Al zijn er toch wel dingen geweest die hem tegenvielen. Aan enige op vang na de mededeling van 6 juni heeft het bedrijf volgens hem niets gedaan. „We kregen de boodschap koud op ons dak. En mochten naar huis om het thuis te vertellen. Ik heb onze kwali- Finero-directeur F. Braeckman: 'Iedereen die hier heeft gewerkt mag met opgeheven hoofd over straat lopen. teitsmanager na die dag niet meer gezien. Mensen hebben in zo'n periode toch wel eens be hoefte aan een praatje. Maar in teresse in de man op de werkvloer was er kennelijk niet. En het ont brak toch ook wel aan openheid en eerlijkheid. In januari kregen we in een nieuwjaarstoespraak nog te horen dat er nieuwe inves teringen gepleegd zouden worden en dat er een nieuwe lijn bij zou komen. Zes maanden later sta je op straat. Dat is een hard gelag." Onervarenheid Ook de ondernemingsraad heeft er volgens hem niet veel van ge bakken. Die kreeg de feiten tel kens onder ogen maar heeft er niets mee gedaan of kunnen doen. „Het was misschien ook onerva renheid. Ik heb mijn zegje erover gezegd. Het maakt nu toch niets meer uit." Vreemd genoeg kan hij op een of andere manier vrede hebben met de situatie. „In ieder geval is er nu zekerheid. Iedereen liep het laatste jaar op zijn tand vlees. Telkens dachten we, het zal wel goed komen, maar het kwam niet goed. Die wetenschap is te gelijkertijd ook wel een opluch ting." De kater bij directeur F. Braeck man is groot maar het gevoel te hebben tekort geschoten heeft hij niet. „Ik vind dat iedereen die hier heeft gewerkt met opgehe ven hoofd over straat mag lopen. We hebben de productie omhoog gebracht en de kosten naar bene den. Wat we uit onze machines haalden was heel efficiënt. Ik kom op een efficiëntie van zeven tig procent. Dat is goed. In het begin was 22 procent van onze productie tweede keus, dat heb ben we terug weten te brengen tot vijf procent. Dat zegt wel iets van de motivatie. Het enige wat we niet aankonden waren de marktprijzen. Die bleven te laag. Sluiting was niet te voorkomen." De aandeelhouders van moeder maatschappij OY JARO AB, van de Outokumpugroep, draaiden FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE begin juni de geldkraan dicht. Fi nero noteerde op dat moment voor 27 miljoen gulden aan ver liezen. Het was dweilen met de kraan open en bedrijfsecono misch onverantwoord om er nog meer geld in te pompen. Braeck man schat dat het Zeeuwse avon tuur de Finse moeder meer dan vijftig miljoen gulden heeft ge kost. Een dure investering om voet te krijgen op de Europese markt. Maar dat uitgangspunt is wel gehaald. „Onze moeder wilde een marktaandeel in Europa heb ben. Daarvoor hadden we nog niet een procent marktaandeel. Dat is met 5000 ton zes procent geworden." Bruggenhoofd Hij weerspreekt het scenario, dat op de werkvloer een vruchtbare bodem had, dat moeder JARO Fi nero alleen maar heeft willen ge bruiken om een bruggenhoofd te slaan naar de Europese markt. Om vervolgens, na het bereiken van dat doel, de boel in elkaar te laten storten. Het zijn de momen ten dat Braeckman mild lacht. „We hebben alles gedaan om het te laten slagen. Er is geen enkele onderneming die zoveel inves teert en zoveel verliezen absor beert om zomaar een bruggen hoofd te slaan want daar zijn an dere methoden voor." En hij vindt dat hij best open is geweest naar het personeel. „In mijn nieuwjaarsrede heb ik ge zegd dat het eerste kwartaal doorslaggevend zou zijn voor de toekomst. Als de eerste maanden niet goed zouden lopen zou dat effecten hebben op Finero. Dat is misschien niet zo voor honderd procent overgekomen. Maat mensen kijken ook door een an dere bril als ze aan de andere kant staan. Geloof me, we hebben een prima prestatie geleverd. Al leen marktprijzen heb je niet in de hand. En op een gegeven mo ment moet je dan concluderen dat er geen toekomst meer is" Cadzand-Bad - De politie heeft dinsdagnacht vijf jeugdige per sonen bekeurd voor baldadig gedrag in de zogenaamde stap- bus die jongeren van de disco's naar de campings brengt. De vijf openden onder meer het noodluik om vervolgens een frisse neus te halen. Na klach ten over het jeugdige gedrag heeft de politie de bus verder begeleid. Philippine - Woensdag werd een inbraak gepleegd in een drankwinkel aan de Post hoornstraat in Philippine. De diefstal werd ontdekt door de 40-jarige eigenaar nadat zijn honden aansloegen. De daders waren binnen gekomen via de achterzijde van het pand. Uit de winkel werden diverse fles sen sterke drank ontvreemd, zoals whiskey, cognac, wodka en rum. Bovendien werd een onbekend geldbedrag ont vreemd. Philippine-Tussen 18 en 23 ju li is bij een inbraak in de bibli otheek aan de Meerpaalstraat een fax-apparaat ontvreemd. Saefthinge - Op de Gasdam in het Saefthinge-gebied werd een schrikapparaat en een zes tigtal blauwe weidepaaltjes ontvreemd. Deze waren eigen dom van een inwoner uit het Belgische Kieldrecht. Terneuzen - De politie van Ter- neuzen hield deze week twee personen aan die nog een boete hadden openstaan. Een 22-jari- ge Terneuzenaar moest nog 930 boete betalen, maar gaf aan dat niet te kunnen. Hij werd voor vijftien dagen opgesloten. Een 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd aangehouden omdat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Bij reed bovendien in een ge stolen auto en had nog een boe te openstaan. Nieuwvliet - Een 58-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats werd gisteren aangehou den omdat hij een aantal inbra ken in caravans op zijn gewe ten had. Hij heeft dat inmiddels ook bekend. Nieuwvliet - Een fietsende toe rist uit Geldrop werd gister middag rond 14.00 uur op Ter Moere aangereden door een au to die werd bestuurd door een 27-jarige inwoner van Schoon- dijke. De fietser moest met de ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Oostburg - Een 75-jarige inwo ner van Oostburg werd gister nacht van achter aangereden op de Lange Heerenstraat in Oostburg. Bestuurder van de achteropkomende auto was een 25-jarige inwoner van Adegem (B). Hij heeft er vermoedelijk nekletsel aan overgehouden. Oostburg - Een 43-jarige inwo ner van Vlissingen is op de weekmarkt in Oostburg aange houden omdat hij namaakrie men van Levi's en Calvin Klein verkocht HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter De Bruyckere, tel 0117-455555. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Hoef man, tel 561555/ dokter Hars kamp, tel 561666. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak; zat. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzen- dijke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Slingerland, tel 0115-481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Bonarius, tel 0117-371825. Spreekuur zat. en zond. om 11- 11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter De Me ijer, tel 0117-391366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter Zwartele, tel 351280. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waar genomen door dokter Buys, tel 0113-215462. Spreekuur spoed gevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargenomen door dokter Kooiman, tel 214450. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter Thijssen, tel 215003. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruinin- gen - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. Poldermans huisarts te Yerseke, tel. 573520. Spreekuur dringende gevallen: 11-11.15 en 17-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. dokter Plaisier. Spreekuur dringende gevallen 11.00-11.15 uur en 17.00-17.15 uur. Boodschappen zo mogelijk voor 10.00 uur. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Helmers, tel 0114-681277. Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke, Nieuwdorp en Wolp- haartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarn- outse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter Aarn- outse. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Gielen en Dokter Van Berkel, Grote Markt 11, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld prak tij kadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Gadellaa, Europaln 49, Sas van Gent, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uit sluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter Van Haelst, tel 0115- 471955. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Ephraim, tel 694000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Meijerink, tel 613768. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 11.30 en 17 ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raad plegen. Hulst - Buitenpolikliniek De Honte, tel. 0114-373000. Oostburg - St. Antoniuszieken- huis, tel. 0117-459000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 0115-688000. Strijd in Vrede Groede, 252 dui ven, 1072,37 mpm: 1,2,5 en 9. H. Simpelaar, 3. D. Aarnoutse, 4 en 7. mevrouw Scheele, 6. G. Dusar- duijn jr, 8. W. de Zutter, 10. M. Elfrink. De Reisduif Philippine, 396 dui ven, 1127,37 mpm: 1. J. Verstelle, 2 en 3. Rammeloo-Wiskerke, 4. giest-Visser, 5. J. de Mul en 6. P. Pieters, 7. O. Haers, 8 er Pladdet, 10. J. de Ritter. Strijd in Vrede Qroede, 41 duivel 870,70 mpm: 1. mevrouw Buij» 2,3,4 en 5. G. Dusarduijn jr. Een deel van de productielijn is al ingepakt. De productie en de kwaliteit die Finero leverde werd gaandeweg steeds beter. De marktprijzen had het bedrijf echter niet in de hand. Van onze verslaggever Gent - Beeldend kunstenaar Willy de Houck uit Waterland kerkje is momenteel dagelijks te zien op de Gentse Feesten. Hij hangt er niet aan de 'druppelkotjes', maar presenteert er zijn project Art against Alcohol. Met het project is na bijna tweeëntwintig jaar de cirkel voltooid De Houck had namelijk in 1975 een tentoonstelling in het toen malige Terneuzens Museum, getiteld Nobody's Art. Deze werd ge- opend met een mars door de Noordstraat van de Gentse zan- j ger/kunstenaar Walter de Buck en zijn fanfare De Lochte Gente-1 neers. Het huidige project staat bij Sint Jacobs, de thuisbasis vaJ Walter De Buck, die overigens aan de basis stond van de tegen-1 woordige feesten. De Houck staat in uniform bij een wachthokje van het Belgisch leger. Het hokje is aan de binnenkant bekleed met spiegels. OP jl verschillende plaatsen zijn drie A's aangebracht, hetgeen staal voor Art against Alcohol (kunst tegen alcohol). De kunstenaar I stempelt deze tekst ook op affiches waarop hij te zien is als 'ge' j| zonde man' en als 'dronkaard'. Van het project wordt een vide' I gemaakt die later dit jaar onderdeel vormt van De Houcks ten- J toonstelling A Glimpse of Tyl in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid' j delburg. Door Hein Sluijter Het voltallige bestuur va Dierenbescherming zou zonder geschokt zijn. Ik zi leden van deze verenigin met spandoeken door de ten marcheren of een spon zitdemonstratie organis op het Binnenhof. Tenmi als mensen van nu ope: zouden eten wat in vroe eeuwen in Nederland somf bruikelijk was. In de vroege middeleeuwen s den plevieren, merels, zanglij en kraanvogels op het rr Waarna in de zestiende roerdompen, reigers en kwal (kleine soort reiger) aan de t waren. Groot zou vervolgen verontwaardiging zijn bij Stichting Knobbelzwanen] form in Amstelveen. Want dat daar het bericht binnen komen, dat gevulde zwanenha een onderdeel waren van staatsbanket. En toch hebbe: dit allemaal zonder schroom gevreten, zij het eeuwen geled Gelukkig werd in de afgeli twintig eeuwen ook anders g ten, vooral door de gewone Twee jaar lang hebben Kruyff en dr. Judith Schuyf over de vraag gebogen of voorouders bij tijd en wijlen echt van die smerige schrar ivaren zoals menig keer word geschilderd of dat er vaak gew heel lekker werd gegeten en w< dat het op dit moment nog sfc zou smaken. Twee jaar lang ben beide dames, Lizet als lance wetenschapsjournalist Judith als wetenschappelijk derzoeker aan de Universiteit Utrecht, de Nederlandse life tuur er op nageplozen. Ze do m archieven en bibliotheken bezochten ook musea en tento stellingen. En twee jaar kookten ze zelf recepten uit ko| boeken die via het begin van d eeuw terug gaan tot de Romeir tP

de Stem | 1997 | | pagina 14