ik DE STEM Oude strijder' krijgt beloning 'mm Ploeg Priem te laat met jacht op massasprint Troostend schouderklopje van de minister VANDAAG c- B1 v Australiër Neil Stephens laat 'gevoelsformatie' Festina andermaal feesten t 9/DE V\>v'11 LETOUR DE FRANCE Michael Boogerd u-ijgt opslag Ploeg Walter Godefroot op kwart miljoen Broederliefde WÊÊÊÊÊÊ TOUR'97 TOUR'97 VARIA Ullrich geeft ploegmaten gele trui >AG 24 JULI 1997 A in in je eigen verantwootde- id en wat je als mens kunt ,eren in de wereld. geëmotioneerd gaat ze :r: „Die cursus was voor tja....zeg maar magie. Hij ie een volkomen andere kijk ïzelf en daardoor op andere en. Ik kreeg vooral een to mder lijf. Ik snapte er hele- niks van. Toen kreeg ik een r van een zesmaandenre- i, een zogenaamd human de ment program. Daar zat bestudering van het Tibet- boeddhisme bij. Dat vond ik w'n leuk onderdeel, maarik iet er toch maar bij gepakt. - in de loop van die zes iden merkte ik dat ik steeds geïnteresseerd raakte, juist it Tibetaans boeddhisme." efeningen van Tartang Tu- oeiden haar vooral, omdat ze irete technieken aanbieden het leven van alledag. „Het om handreikingen, mecha- len waardoor je het patroon doorbreken waarin je jezelf vastgezet. Zo krijg je bij beeld de smaak te pakken hoe het is als je zonder voor telen zou kunnen leven." nge broer moet een mens na deze ont- ring nou denken van zijn igere levensperiode? »ens Charaka zijn de l.cht- en de mogelijkheid var het cht er altijd geweest. Dat ze doorkomen, is volgens naar gevolg van vooroordelen „Je ft nooit naar een andere si- tie te gaan om die lichtheid te ;ven, maar ik zag het op dat nent absoluut niet. Ik gai als ware de schuld aan al die re- en aan dat schuldgevoel Ik l niet in de gaten dat ik dat zo goed naast me neer rad inen leggen." ir broer, de missionaris, heeft na enige tijd weer vaarvel eten zeggen. meende er aanvullende inspi- ie te kunnen vinden, maar in rleg met zijn overste kwam tot de slotsom dat hij daarmee est stoppen. ij is gestopt omdat in de iholieke kerk gehoorzaamleid i heel hoge deugd is," zegt araka. „Hij stelt zich nu heel eng op, zeer veroordelend. Ik i in zijn ogen een zondaar, idat ik twee keer gescheiden i en omdat ik de kerk heb ver en. Hij bidt heel veel voor mij. draagt mij een warm harttoe, lar hij is uiterst bezorgd ei hij opt dat hij mijn ziel kan red- n en zo." wat kunt u voor uw troer en? tahaha. Eigenlijk is het een etje hetzelfde. Dat is het pap- ge. Hij legt het laatste stukver- itwoordelijkheid voor zijn ioen laten bij de overste, bij de us of bij de woorden van iristus. En ik heb het gevoel t die verantwoordelijkheid el meer bij mij zit." Sport DONDERDAG 24 JULI 1997 A Colmar - In het kielzog van felekom fietst Festina tij dens deze Ronde van frankrijk van het ene naar let andere feestje. Zoals let een sterke equipe be- laamt, kon gisteren in de etappe van Fribourg naar Colmar een trouwe knecht in het zonnetje gezet wor den. Neil Stephens greep her kilometer voor de fi nish de kans op een ritzege in de Tour met beide han den gretig aan. Hij bracht het derde dagsucces bin nen voor zijn ploeg. Stephens is een 33-jarige vete raan uit Australië, die zijn loop- zelf als 'te lang en gecom- aanduidt om in een paar linnen op papier te zetten. De ro- ie draad in zijn carrière is zijn onvoorwaardelijke trouw aan de iopstukken van de ploeg. Zo werkte hij bij ONCE vijf jaar toor Zülle, Jalabert en Mauro, al- mens hij afgelopen winter ver- naar het steeds ambitieu zere Festina. „Gewoonlijk werk ivoor de kopman, maar zo af en te komt er een kans op eigen succes," lichtte Stephens de grootste triomf uit zijn carrière loe. „Bij ONCE kreeg ik die mo gelijkheden ook, maar in deze loopt het gewoon anders. Binnen ONCE wordt voor de start het hele strijdplan stap voor slap bepaald. In deze ploeg rijden we veel meer op het gevoel. Voor plannen we niets. Zo kun je veel beter inhaken op de ontwik- ielingen in de koers," zei de man ie bij Festina de toepasselijke sijnaam 'oude strijder' meekreeg. A la de Braziliaanse voetballer Bebeto eert etappewinnaar Neil Stephens zijn vrouw en de enkele maanden geleden geboren spruit Madeleine. foto reuter Rijden op gevoel past bij Step hens. De Australiër is het oertype van een man die weet hoe hij moet overleven. Ook nadat Alca- la hem tijdens een robbertje vechten een keer een gebroken neus had geslagen, fietste hij ge woon door tot Parijs. „Tot mijn zeventiende had ik nog nooit van wielrennen gehoord," zegt hij. Van alcohol en marihuana des te meer. Zijn vader haalde hem daarom over om te gaan fietsen. „Daar zul je van opknappen," zei de oude heer Stephens. Pas nadat hij de beelden gezien had van het WK in Goodwood (1982) raakte Stephens bezeten van de wielersport. „Toen ben ik voor het eerst gaan dromen van een prof carrière." Vier jaar later was het zover, maar de weg naar ONCE en Festina was lang en bochtig. Stephens scharrelde zijn kostje bij elkaar bij derde- rangsploegen als Santini, Ever Ready en het Nederlandse Zero Boys van Jos Alberts. In Neder land leerde hij Mathieu Her mans kennen en via hem be landde de Australiër acht jaar geleden in Spaans Baskenland. „Het is mijn tweede vaderland geworden," zegt Stephens. Via Caja Rural, Artiach en Paterni- na vond hij zijn rol als meester- loor Ad Pertijs Colmar - Cees Priem wilde ran geen inschattingsfout of Bunder weten. Feit was wel Jat zijn TVM-ploeg gisteren te laat de achtervolging op een kopgroep van dertien renners inzette. nadat Gan na 60 kilometer taiporijden het hoofd moe in de )t gelegd had, schoot de Ne- jerlandse ploeg de Fransen te i. De mannen van Priem be- gonnen te jagen op 30 kilometer van de finish. Ze knabbelden iets af van de voorsprong van de goed samenwerkende dertien, maar een massaspurt kregen ze nooit in zicht. „Het viel niet anders te spelen," vond Priem, wiens sprinter Blij- levens door eveneens net iets te lang aarzelen in de openingsweek meerdere kansen op een (tweede) ritzege verspeelde. „Wanneer wij met nog 100 kilometer te rijden in de tegenaanval gaan, krijgen we de hele koers op onze nek. Het is niet te doen om de laatste zeven tig kilometer de koers onder con trole te houden. Want voor wie rijden we dan? Voor Telekom en GAN. Na Perpignan hebben we al afgesproken nooit meer voor de anderen te werken. Als er een massaspurt komt, pikken we die mee, maar we gaan er niet de he le dag voor rijden. Vergeet niet dat je ook in de finale mensen moet overhouden die de snelheid op 70 kilometer per uur kunnen houden. Wanneer je dat niet kunt, dan knallen ze je in de laat ste kilometers links en rechts voorbij." Omdat Laurent Roux bij de ont snapping betrokken was, hinkte TVM lange tijd op twee gedach ten. „Ik heb ook voor de start nooit rekening gehouden met een massaspurt," vertelde Priem zon der blikken of blozen. „De groep was weg, Roux zat erbij, dus was de koers volgens mij gelopen." Pas nadat GAN erin geslaagd was de kloof te verkleinen van zeven naar drie minuten, werd de foto ANP zaken die erin beschreven sterk denken aan zowel de van Jomanda als aan New ngoed. Dit laatste is in grote il met de Rhèma-beweging, die 'attingen op nahoudt. ngetrokken Tot Het Wonderlijke^ kkelingen in charismatische kring eon, Hoornaar, f 22,50. fan onze verslaggever Colmar - Jan Raas praat vol gende week na de Tour met Michael Boogerd over een aanpassing van zijn contract. De Zeeuwse teammanager »an Eabo vindt dat de Ha genaar een salarisverhoging verdiend. Boogerd heeft bij Rabo een modaal contract, dat nog een jaar doorloopt. Vorig jaar te kende hij voor de Tour die nieuwe overeenkomst. Na de le Ronde van Frankrijk g de Hagenaar nog wel een bonus, maar inmiddels djn de salarissenverschillen tussen Boogerd en de dikbe taalde kopmannen (Lutten- [er wordt in het peloton icherend 'Mister Miljo nair' genoemd) gemeten naar prestaties erg groot ge worden. In de Tour staat hij slechts drie plaatsen achter uittenberger en ver voor Breukink en Jonker. Ik ga Michael dan ook belo nen voor zijn nationale titel de goede Tour waarmee bezig is," zegt Raas, die evens wil voorkomen dat ^ogerd ondanks zijn door kende contract wordt ver- e'd door buitenlandse ploe- 8®. Gezien zijn vierde plaats f1 de Dauphiné Libéré, de ®nde plaats in de klimtijdrit an de Tour en de huidige estiende plaats in het alge een klassement, vindt Boo- So™ het njet vreemd dat ffneg of laat een ander team '1 nem aanklopt. Colmar - Schoorvoetend begaf D66-mi- nister Els Borst zich gisteren voor het eerst op verkiezingspad. De lijsttrekker van de democraten bij de komende ver kiezingen was te gast in de Tour en voegde zich na afloop bij Erik Dekker. Ze gaf bemoedigende klopjes op zijn tengere schouders. „Je zat in de kop groep! Goed gedaan jongen, geweldig," sprak Borst. De situatie was voor Dekker even onwennig als voor Borst. De Rabo-renner stond zojuist zijn teleurstelling te verbijten. 'Geweldig?' zag je hem denken. „Het moet nog beter,zei Dekker beleefd. „Dat is de spiritV', trad de minister van Volksgezondheid in de voetspo ren van haar staatssecretaris Terpstra. Dekker had deel uitgemaakt van de kop groep van dertien man en dacht in de finale een goede kans op de ritzege te maken. De groep liet Neil Stephens echter wegfietsen, Dekker werd slechts vijfde. „Heel jammer," was zijn eerste reactie. „Dit was een van de weinige dagen waarop ik een kans kon ma ken. Ik had hele goede benen." De groep was op de Col de Pierre Pertuis (derde categorie) ontstaan. Dekker had als laatste aangesloten. In Ekimov, Oetsjakov, Farazijn, Camenzind en Dekker had de groep aardige locomotieven. De maximale voorsprong was 7.22 minuten. Podenzana, Totschnig en Stephens mochten echter niet op kop rijden omdat anders Camenzind ten koste van hun ploeggenoten zou stijgen in het klassement. In de slotkilometers profi teerde Stephens. „Een beetje vervelend," vond Dekker, „maar normaal werkt hij keihard, dus op zich gun ik hem wel eens wat." Dekker en Stephens zijn beide knechten. Dekker rijdt vooral in dienst van Peter Lut- tenberger. De Gemertenaar haaide al ontel bare bidons. „Met die rol heb ik minder pro- Erik Dekker in gesprek met minister Els Borst. foto cor vos LETOUR m FRANCE Door John Graat blemen gehad dan ik vooraf vreesde. De ploeg heeft er ook veel waardering voor. Maar je moet oppassen dat je definitief het stempel 'knecht' krijgt." Maandagochtend dacht Dekker nog dat hij Parijs niet zou halen. In de etappe naar Courchevel had hij erg veel last van zijn rug gekregen. Hij kon die ochtend zijn bed ook bijna niet uitkomen. Het herstel kwam snel. „Dinsdagavond kwam Adrie van Houwelingen bij mij op de kamer. Hij zei: 'ik verbied je om morgen bid ons te gaan halen'. Die boodschap was dui delijk. Ik ben er de hele dag ingevlogen. Toen we eenmaal weg waren, moesten we nog 150 kilometer. Op een gegeven moment gaat die overwinning door je hoofd spelen. Ik ben er dicht bij geweest." Colmar (anp) - De Tour directie moet nu al onge veer een kwart miljoen gulden op de bankreke ning van de Telekom- ploeg storten. De gele truidrager Jan Ullrich en zijn maten verdienden dat tijdens de eerste zes tien dagen van de Ronde van Frankrijk. De grootste bijdrage leverde uiteraard Ullrich dankzij de gele trui en twee ritzeges. Sprinter Erik Zabel deed met drie etappes en de groe ne trui ook een behoorlijke duit in de zak. Festina van Richard Viren- que inde ongeveer 180.000 gulden, exclusief de dag prijs van Neil Stephens gis teren. GAN staat in het geldklassement op de derde plaats met circa anderhalve ton. TVM verdiende 55.000 gul den, dat is ruim 35 mille meer dan de Raboploeg die nauwelijks boven de 20.000 gulden uitkomt en in de fi nanciële rangschikking als zestiende is geklasseerd. Be paald geen vetpot is het Voor Roslotto. De ploeg verdiende de afge lopen zestien dagen niet meer dan 8500 gulden, ge middeld nog geen 550 gul den per dag. HMnrnRnMunm knecht bij eerst ONCE en nu Festina. Deze Tour was Stephens één van de wespen in het team van Rous- sel. In de bergen viel hij met ploeggenoten als Laukka, Hervé, Brochard en Rous voortdurend aan. Ullrich kregen ze niet klein, maar Riis bezweek. In de rit naar Courchevel was hij een van de Festina's die kilometers lang tempo maakte op het moment dat Ullrich de aansluiting met Viren- que had verloren. Stephens moest een paar dagen bijkomen van die inspanning, maar gisteren was hij weer ge dreven als altijd. De Australiër mocht zijn eigen gang gaan en viel na 60 kilometer aan op de Col de Pierre Pertuis. Hij kreeg uit eindelijk twaalf renners mee, on der wie Oscar Camenzind, de man die een bedreiging vormde voor de tiende plaats van zijn ploegmakker Dufaux. Prompt hield hij ook die belangen in het oog en waakte ervoor dat de lei ders niet al te ver uitliepen. In de finale moest Stephens terug denken aan de finale van de rit naar Villeneuve-sur-Lot, waarin hij in een bocht onderuit gleed. „Die fout wilde ik niet nog een keer maken. Ik heb de bochten rustig genomen nadat ik was ont snapt," zei hij. Hem werd die tijd ook gegund omdat de rest van de kopgroep aarzelde. „Je moet er ook een beetje geluk mee hebben," wist hij. Tijdens Parijs-Nice wilde hij vlak na de geboorte van zijn dochter Madeleine zijn vrouw op passende wijze eren met een ritze ge. Gisteren kreeg Stephens zijn herkansing en in het zege-gebaar betrok hij dan ook nadrukkelijk zijn bij de streep staande vrouw. Met de ritzege (zijn 31e triomf als profrenner) is de 'oude strijder' nog altijd niet uitgeblust. Net als zijn ploeg. Die trok deze week Alex Zülle als medekopman naast Virenque aan. „Ik ben blij dat hij naar me terugkomt," zei Stephens. „Aiex gaat;iefs belang rijks toevoegen aan onze ploeg. Ik verheug me er al op om weer voor hem te werken." Zeeuw weer wakker. De kans dat Blijlevens een massaspurt wint, is immers groter dan dat Roux zegeviert als hij - zoals gisteren - met renners als Mengin, Stephens en Ekimov op het vlakke naar de streep rijdt. Volgens Priem wachtte hij daar na zeker niet te lang met het com mando om het roer vooraan over te nemen. „GAN was leeg en prompt gingen wij rijden. Het maakt niet uit of twee ploegen achter elkaar tempo maken of dat je dat gezamenlijk doet." Als je als 23-jarige aan je eerste Tour begint, je als renner nog nooit een berg hebt gezien en dan toch al de Alpen goed bent doorgekomen, dan wil je met alleen nog de Tourmalet en de Soulor in de Pyreneeën per se Parijs halen. Die laatste Pyre- neeënrit op de donderdag voor Parijs liep het echter niet allemaal naar wens." „Vijfhonderd meter na de top van de Tourmalet kreeg ik in de stromende regen een lekke band. Het was zó mistig, dat de ploegleiderswagen me voorbij reed. Ze hadden me niet zien staan. Zo kom ik nooit in Pa rijs, dacht ik toen. Gelukkig kreeg ik van de algemene ma teriaalwagen een wiel. Ik dacht al aan opgave. Richting Soulor ontdekte ik in de mist een andere renner, het was mijn broer Wim (inmiddels overleden, red.), de captain van de ploeg. Samen zijn we toen heel hard gaan rijden. We haalden in het stuk van tachtig kilometer naar Pau nog een groep renners in met onder meer Piet van Katwijk. Wim en ik reden hen voorbij. We wilden naar Pau, waar we pre cies op tijd binnenkwamen. Zo zie je maar welke steun je aan een broer kunt hebben." „In 1975 sloeg de pech op nieuw toe, ditmaal op de Gab bier in de Alpen. Een lekke band, terwijl de eerste ploeg leiderswagen al door was. Je had toen zelf altijd een tube bij je en een pomp. Je kon kiezen: of zelf de tube opleggen en pompen of een kwartier wach ten op de tweede ploegleiders wagen. Ik had echter mijn pomp verloren. Toen kwam De Kneet (Gerrie Kneteman) langs. Ik kan niet verder zo, riep ik. Hij gaf me zijn pomp. Maar na het opleggen van de tube was het met die pomp een heel gehannes. Hij paste niet in mijn frame. In de afdaling van de Galibier stond De Kneet met een lekke band langs de weg. Hij kon niets zonder zijn pomp. Die kreeg hij dus terug. We zijn samen naar Aix-les-Bains gereden." Henk Prinsen: 1974/85, '75/82 „Hoe eenvoudig ook, het was een schitterende tijd. Je bent pas een echte wielrenner als je de bijna onmenselijke Tour hebt gedaan. Ik hield er des tijds zo'n zevenduizend gulden aan over. Dat was goed ver diend want met mijn gewone werk had ik dat toen niet." »In 1974 werden de broers Henk (rechts) en Wim Prinsen in hun woonplaats Hank gehuldigd nadat beiden de Tour uitge reden hadden. foto de stem/johan van gurp Sponsor GAN, het Franse verzekeringsbedrijf, houdt het aan het eind van dit jaar na vijf seizoenen wielersponsoring voor gezien. De kans bestaat echter dat de ploeg van Frédéric Mon- cassin, Chris Boardman en Céd- ric Vasseur in zijn geheel wordt overgenomen door Visa, de fir ma van de credit cards. Uitspraak van Laurent Jala bert: „Deze Tour is een lijdens weg. Mijn hoofd beveelt me om allerlei dingen te doen. Pro bleem is dat mijn benen niet willen luisteren." Uitspraak van Pantani's ploegleider Martinelli: „Toen Marco de Tour wilde verlaten, vertelde ik hem dat alleen de doden Parijs niet bereiken. Jij bent nog niet dood, dus rij maar verder, zei ik. Zes uur later won hij de rit in Morzine." De Tour de France beheerst het leven in Frankrijk. Zo stond op de voorpagina van een Pa- rijse kwaliteitskrant premier Lionel Jospin afgebeeld op een fiets. De kop bij het verhaal /Ot 18e etappe 24 juli 175,5 km" hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Montbéliard Grand Ballon Bitschwiller les LeHundsruck 345m Colmar 1360m .^Thann p748m Ballon 180(71^ JT li1 r d'Alsace luidde: 'Jospin beklimt de col van Maastricht'. Het verhaal handelde over de huidige pro blemen van Frankrijk om de EMU-norm te halen. Ploegleider Walter Godefroot vindt het heel belangrijk dat zijn pupil Jan Ullrich zich kan ontspannen. „Maar dat is geen sinecure. Zelfs als hij op het toilet zit, wordt hij gevolgd door camera ploegen. Rustig ontbijten kan hij ook niet meer. Ik houd het wel in de gaten," zegt Go defroot. „Ik moet hard lachen om vragen als: wanneer ga je Frans stude ren. We hebben toch te maken met een groot wielerkampioen, en niet met een tolk. Ik kan me voorstellen dat Ullrich soms denkt: Jullie kunnen me alle maal de pot op." Van onze verslaggever Colmar - Jan Ullrich is een waardige kopman, die ook zijn ploeggenoten ruim be loont voor hun bewezen dien sten in de Ronde van Frank rijk. De aanstaande winnaar van de Tour deelt namelijk de gele trui en die hij verdiende en nog gaat verdienen uit aan zijn teammaat jes. Tot dusver heeft hij er acht gekregen. Als alles goed gaat, krijgt hij er nog vier exemplaren bij. Ruim voldoende voor de acht ploeggenoten. Ook in financiële zin toont de 23- jarige Duitser zich genereus. Van de overwinningspremie van ruim 700.000 gulden hoeft hij niets te hebben. „Elke premie wordt ge deeld, maar als ik win, zie ik van mijn aandeel af," aldus Ullrich, in de wetenschap dat hij zich na zijn zege nooit meer zorgen hoeft te majcen om geld.

de Stem | 1997 | | pagina 9