oom aren FOOR Unionisten tegen plan ontwapening gen m liedingen Berisha treedt af lifhuizen Drugsoorlog in Mexico na dood cocaïnebaron Schepen moeten dijkbreuk Duitsland dichten Seksueel kindermisbruik Suriname groeit schrikbarend inenet ad pESTEM BUITENLAND A4 25 JULI RSTERKERS 'PARATUUR 26 JULI ÜO'S SYNTHESZERS: Geen boycot van vredesoverleg' 6 Hun Sen wordt betaald door drugsbaronnen' Lederwaren COMMENTAAR DE STEM Sanering BUITENLAND KORT Bosnië tevreden over donorconferentie Israël blijft nederzettingen bouwen Milosevic nu president van Joegoslavië ETA bekend officieel moord op Blanco Primafoort I I I I I DONDERDAG 24 JULI 1997 at 20 Itraat 10 iergen op Zoom - 53508 Door Bert Ummelen Washington - De dood van 4niado Carrillo Fuentes, wel beschouwd als 's werelds machtigste drugsbaron, heeft een bloedige bende-oorlog ontketend om de controle over Mexico's cocaïnehandel. Carrillo liet op 4 juli het leven in jen ziekenhuis, nadat hij acht uur lang plastische chirurgie had ondergaan. De dag erop, aldus Amerikaanse autoriteiten, is de belangrijkste geldwitwasser van Carrillo's kartel, Tomas Colsa McGregor, ontvoerd uit zijn huis in Mexico City, gemarteld en door het hoofd geschoten. In de daaropvolgende twee weken zijn nog eens vijf van Carrillo's mede werkers doodgeschoten. Deze moorden vonden allemaal plaats in Juares, de hoofdstad van het rijk van de bezweken cocaïneba ron. Volgens de Amerikanen beheerst het Carrillo-kartel de drugss mokkel over de Mexicaans-Ame rikaans grens van Texas tot en met Arizona en gaat het om de grootste misdadige organisatie die cocaine de VS binnenbrengt. De organisatie zou er in een paar jaar tijd in zijn geslaagd het dis tributiestelsel voor drugs in de VS, vroeger in handen van Co- lumbiaanse groepen zoals het Ca- li-kartel, over te nemen. Nog on langs zou de heerschappij over de lucratieve markt van New York zijn veroverd. Amerikaanse experts noemen het nog te vroeg om te voorspellen wie het machtsvacuüm dat Car rillo's dood heeft geschapen, gaat opvullen. Ze zijn er evenmin ze ker van of de moorden het gevolg zijn van een interne strijd binnen zijn kartel of het werk van een ri valiserende organisatie. In dat laatste geval gaat het waar schijnlijk om de Arellano Felix organisatie, die de drugssmokkel over de Californische grens en een gedeelte van de grens met Arizona in handen heeft. Komt het tot een complete oorlog tussen beide bendes, dan zal het strijdtoneel vrijwel zeker de streek rond de grens tussen Ari zona en de Mexicaanse deelstaat Sonora zijn, aldus inlichtingen bronnen. Beide organisaties heb ben een lange geschiedenis van geweldpleging. Door Bob van Huët Londen - De grootste Noord-Ierèe partij heeft gisteren de jong ste Brits-Ierse ontwapeningsvoorstellen voor de IRA en andere terreurorganisaties afgewezen. Volgens Ulster Unionistenleider David Trimble gaan ze niet ver genoeg. Het besluit wil nog niet zeggen t de Unionisten de vredeson- I derhandeling daarom zullen boy cotten. Die 'historische' gesprek ken kunnen in principe beginnen op 15 september, in Belfast. Premier Blair was teleurgesteld, maar kon begrip opbrengen voor de twijfel van de protestanten. Trimble en de zijnen verbinden nog geen conclusies aan de afwij zing. De onbuigzame dominee Ian Paisley, leider van de kleine Democratische Unionistische Partij, en Robert McCartney, lei dervan de nog kleinere UK Inde- nendent Party hebben dat wel ge daan en de deur naar de onder handelingen al boos dichtgesme ten. „Niemand heeft gezegd dat dit allemaal gemakkelijk zou zijn. Het besluit van de Ulster Unio nisten is zeker een tegenslag, maar het belangrijkste is dat ze niet zijn weggelopen," meende Mo Mowlan, de Britse minister van Noord-Ierse Zaken. Tijdens het vragenhalfuur in het Lagerhuis benadrukte premier Blair dat ontwapeningsgesprek ken parallel zouden blijven lopen aan vredesonderhandelingen. Hij verwachtte in die periode positie ve signalen te ontvangen van Sinn Fein en de IRA, maar wei gerde voorwaarden te stellen aan progressie over ontwapening. „Een staakt-het-vuren is beter dan geen staakt-het-vuren," zo stelde hij. Gary McMichael, voorman van de Ulster Democratie Party (UDP), de politieke vleugel van de protestantse terreurgroep UDA, hekelde de opstelling van Paisley en McCartney: „Bij het eerste zicht op de vijand gaan de ze twee grote zogenaamde unio nistische straatvechters er van door. Sinn Fein laten ze zo vrij spel. Terwijl het er juist om gaat hun argumenten te weerleggen." De UDP zal wel meepraten. Overigens gaat de Noord-Ierse politiek driekwart van de Britten boven de pet. Dat blijkt tenminste uit een gis teren gepubliceerd opinie-onder- zoek. Slechts een kwart van de ondervraagden heeft een behoor lijk idee waar het allemaal over gaat. Ongeveer de helft denkt dat de Britse regering onpartijdig is in de benadering van de proble- Washington/Rijswijk (anp) - Westerse bronnen brengen de sterke man in Cambodja, Hun Sen, in verband met drugs handel. De Washington Post schreef dit gisteren. Hun Sen weet zich omringd door drugsbaronnen die de projec ten van de politicus en zelfs zijn leger betalen. Ze zijn be zig het land in een 'narco- staat' te veranderen. De drugshandel zou ook het ver loop van de politieke strijd in het land bepalen. Eerder deze maand ontaardde die in de verdrijving van co-premier prins Norodom Ranariddh en een bloedige staatsgreep door Hun Sen. Smokkel Een van aanleidingen tot de coup zou een rechtszaak zijn geweest tegen een naaste medewerker van Him Sen, de zakenman Mong Rethy. Mong Rethy zou recent betrokken zijn geweest bij de smokkel van zeven ton marihua na uit Cambodja. Een hoge functionaris van Bin nenlandse Zaken in Phnom Penh, Ho Sok, kondigde toen aan de za kenman te vervolgen. Hun Sen reageerde daarop met de botte waarschuwing dat iedereen die Mong Rethy wil arresteren, beter een helm kan dragen. Ho Sok werd na de staatsgreep door Hun Sen twee weken geleden doodge schoten door de troepen van de nieuwe sterke man. Geld en giften Washington verdenkt, zonder er veel ruchtbaarheid aan te geven, onder meer de zakenman-miljo nair Theng Bunma van betrok kenheid bij drugshandel. Hij is net als Mong Rethy een steenrijke ondernemer die Hun Sen en de zijnen met geld en giften over laadt. De zakenman Theng Bun- ma betaalt ook direct uitgaven van de overheid. Het soldij voor militairen komt sinds begin dit jaar voor het grootste deel uit de portemonnee van Theng Bunma, aldus diplomaten in Phnom Penh. Cambodja is de afgelopen jaren in Zuidoost-Azië uitge groeid tot een prominente produ cent en een belangrijke doorvoer haven van verdovende middelen, met name heroïne en marihuana. Voor het witwassen van de op brengsten uit deze activiteiten is Cambodja ideaal. Cambodja mag niet toetreden tot de Associatie van Zuidoost-Azia tische landen (Asean) zolang de l'Sali Berisha foto reuter liiana (afp/rtr) - De Albanese president Sali Berisha is gisteren afgetreden. De voorman van de Democratische Partij, die door I iet Westen wordt beschuldigd van een veel te autoritair optre- neemt echter geen afscheid van de politiek. Hij zei als parlementariër te blij- aan af te treden. Berisha weiger- |wn strijden voor de waarden de stug terwijl Albanië in vol strekte anarchie verzonk. Uiteindelijk zag Berisha geen an dere mogelijkheid dan vervroeg de verkiezingen uit te schrijven. Die brachten de linkse oppositie op 29 juni een grootse overwin ning en vaagden Berisha's DP vrijwel weg. Liever dan met de voormalige oppositie mee te rege ren, stapt Berisha nu op. I waarin hij gelooft. Berisha's af- I Wen werd al langer verwacht. I Zijn partij leed bij de algemene I iffkiezingen van eind juni een I fflorme nederlaag. Die verkiezin- 18® waren afgedwongen door de I ®P{iositie om een einde te maken Ide anarchie die was ontstaan I na de ineenstorting van het spe- I Watieve piramidestelsel in Al- I nanië. Berisha's opvolger zal naar alle waarschijnlijkheid Rex- I aeP Mejdani zijn, de algemeen- lpCreWls van de Socialistische I artij. De in 1944 in het noorden I jan het land als boerenzoon ge- I wren Berisha werd professor I oardiologie in Tirana. Berisha |®as omstreeks 1990 een van de I öe'®ngrijkste personen die een I maakten aan 45 jaar stali- I nistisch communisme in Albanië. I n11990 stapte hij na twintig jaar I '"maatschap uit de communisti- I e Partij en richtte zijn Demo- I «arische Partij (DP) op. Vervol- I Sens werd hij bij de eerste demo- I „fche verkiezingen in 1991 tot I Parlementslid gekozen en een ■Par later tot president. I vi !ma®° a's nieuwe democrati- I f r begon in het Westen al I el af te brokkelen. De verkie- l\?n Van me* verliepen I Seis waarnemers frauduleus. I st^n13'8 'democratisch' Albanië I da ^aarna 'n> na een schan- Irin met onbeh"ouwbare investe- I ^S1.nsWingen, die met een pi- k™ sPel talrijke Albanezen i„ en. In binnen- Van onze redactie buitenland Frankfurt an der Oder (dpa) - Het gat in de winterdijk van de Oder bij Brieskow-Finken- heerd wordt steeds breder. In de loop van gisteravond stroomde het water reeds over een breedte van 115 meter de Ziltendorfer Niederung bin nen. De Duitse autoriteiten overwe gen in het enorme gat in de dijk van de Oder vlakbij Brieskow- Finkenheerd schepen tot zinken te brengen om het water te stop pen. Zo'n operatie heeft echter alleen een kans van slagen als de stroomsnelheid van het water af neemt. Dit heeft de minister van Milieu, Natuurbescherming en Ruimte lijke Ordening van de deelstaat Brandenburg, Matthias Platzeck, gisteravond verklaard op de Duitse televisie. Het leger richt zijn inspanningen inmiddels op de Oderbruch, een laag gelegen gebied ten noorden van Frankfurt dat vele malen groter is dan de gisteren in feite al opgegeven Ziltendorfer Niede rung. Op de tientallen kilometers lange dijken wordt gepatrouilleerd door soldaten, die de waterkering op enkele plaatsen met zandzak ken moesten versterken om kwel water tegen te houden. Vanmorgen tussen vier en vijf zou het waterpeil in Frankfurt een nieuw recordpeil bereiken. Ondertussen is in Duitsland een politieke discussie losgebarsten of de afgelopen decennia wel ge noeg is gedaan aan dijkverster king. Daarin wordt herinnerd aan de ramp in de Oderbruch dat in 1947 door een vier meters hoge vloedgolf werd overspoeld. Plat zeck wees de beschuldiging van de hand. Volgens hem zijn nog ten tijde van de DDR miljoenen geïnves teerd in deze 'grootste waterke ring in het binnenland van Mid den-Europa'. Ondertussen zijn mensen en die ren al uit de bedreigde gebieden geëvacueerd. In scholen en ande re openbare gebouwen is noodop vang georganiseerd. Gisteren kwam het in Duitsland tot de eerste dijkdoorbraken. Binnen de dijken werd gisteren een peil van 6,36 meter gemeten. Dit is de hoogste waterstand sinds in de 18e eeuw werd begon- l'and en buiten- °ng men er bij Berisha op Door Armand Snijders Paramaribo/Willemstad - Suriname wordt geteisterd door incidenten van seksueel kindermisbruik. Dramatisch dieptepunt was de moord vorige week op een elfjarig meisje, waarna de vijf tigjarige dader zijn dode slachtoffer verkrachtte. De roep om herinvoering van de doodstraf in Suriname is weer toegenomen na deze huiveringwekkende misdrijven. Hulpver leners zien zich daarnaast de laatste jaren geconfronteerd met een drastische toena me van het aantal gevallen van incest. De elfjarige Hindoestaanse Jenny Ishri vertrok vorige week op de fiets van huis in het rijstdistrict Nickerie, in het uiterste oosten van Suriname. Haar ouders hadden haar gevraagd vlees te gaan kopen. Toen ze na enkele uren nog niet was terugge keerd, werd alarm geslagen. De volgende ochtend vroeg werd haar fiets in een trens aangetroffen. Het naakte dode lichaam lag zestig meter verderop. De dader maakte het de politie niet moeilijk: ook zijn kle ding lag op de plek des onheils. Na zijn aanhouding bekende de 50-jarige man het kind eerst te hebben gewurgd, waarna hij zich aan haar had vergrepen. In het district Commewijne werd afgelo pen week een 72-jarige man aangehouden die zijn 13-jarige kleindochter drie jaar lang had misbruikt. En een 38-jarige vader in Nickerie werd achter slot en grendel ge zet, omdat hij regelmatig ontucht pleegde met zijn dochters van zeven en tien jaar. Al deze incidenten behoren slechts tot het topje van de ijsberg. Het crisiscentrum voor de opvang van misbruikte kinderen zit bomvol, in de politiecellen is het per centage gevangenen dat is opgesloten we gens seksueel misbruik van minderjarigen opvallend hoog. „De meeste slachtoffers zijn jonger dan vijf jaar," zo zegt Lilian Ferrier van het Bureau Kinderontwikkeling (BKO) in Pa ramaribo. „Het jongste slachtoffer dat bij ons is aangemeld, was twee maanden oud. Daarnaast was er ook een geval van een kindje van drie maanden dat aan de gevol gen van verkrachting is overleden." „Dagelijks komt een golf van gevallen van seksueel kindermisbruik bij het BKO bin nen. Het probleem is echter dat door een tekort aan hulpverleners de vele meldin gen niet kunnen worden behandeld." De meeste problemen doen zich voor de in de districten Commewijne, Coronie en Nicke rie. Vooral dit laatste district, waar van oudsher voornamelijk Hindoestanen wo nen, schreeuwt volgens Ferrier al jaren om hulp. Een rol is weggelegd voor gezond heidswerkers en onderwijsgevenden, zo meent zij. „Op dit moment is het zo dat als ze gevallen van seksueel misbruikte kinde ren onder ogen krijgen, hier niet attent ge noeg op inspelen. Bij de Dermatologische Dienst bijvoorbeeld zijn vorig jaar zeshon derd gevallen van seksueel overdraagbare aandoeningen bij kinderen van jonger dan zes jaar geregistreerd. Maar er is nooit on derzocht hoe die kinderen besmet zijn ge raakt. Het wordt gewoon als een ziekte be handeld en dat is het." Socioloog Harry Mungra heeft geconsta teerd dat het aantal gevallen van misbruik van jongeren anno 1997 in vergelijking met 1991 is toegenomen met 300 procent. „Er zou meer aandacht moeten worden be steed aan de daders en de beweegredenen, DE BOEREN zitten in de hoek waar de klappen vallen. De mestproble matiek, de gekke-koeienziekte en de varkenspest zijn op dit moment de meest in het oog lopende problemen. De nu al maandenlang durende varkensepidemie houdt de gemoede ren het meest bezig. Honderden varkensboeren zitten tegen lege stal len aan te kijken. Hun hokken zijn geruimd, de beesten zijn afgevoerd. Het zijn zaken die de emoties hoog doen oplopen. Ondanks alle harde maatregelen is het virus nog steeds niet onder con trole. De Gelderse Achterhoek werd onlangs opgeschrikt door de me- dededeling dat er varkenspest was geconstateerd. Hettreurigmakende proces van massale vernietiging speelt zich nu in die contreien af. Het was te verwachten dat minister Van Aartsen van Landbouw het niet zou laten bij maatregelen die op de noodsituatie inspelen. Er is veel mis in de overbezette varkenshouderij. Van Aartsen is met drasti sche hervormingsplannen gekomen. Hij wil de dierstapel met 25 pro cent korten. Een volgens Van Aartsen noodzakelijke sanering. De plannen van Van Aartsen zijn bij de varkenshouders hard aangeko men. Duidelijk is dat er geen bereidheid is om een kwart van de veesta pel in te leveren. Toch verschilden de massaal bezochte bijeenkomsten aanmerkelijk met eerdere protest-bijeenkomsten. Daar wonnen de heethoofden het vaak van de genuanceerde denkers. Nu overheerst het besef dat agressieve acties het doel niet zullen dienen. Een juiste inschatting van de actuele situatie. De publieke opinie heeft weinig sympathie voor harde acties van boeren. Een groot deel van de Nederlandse bevolking wil dat er iets gedaan wordt aan de problemen in de agrarische sector. In dat opzicht staat Van Aartsen sterk. Dat betekent niet dat de boeren zich als makke schapen naar de slacht bank hoeven te laten leiden. Zij moeten eerst trachten de eenheid in eigen gelederen terug te brengen. Een verdeelde belangengroepering is bij voorbaat verloren. Voorts moeten ze Van Aartsen niet de oorlog verklaren, maar de dia loog met hem aangaan. De minister is zonder enige twijfel bereid te discussiëren over alternatieve plannen. Eén ding moeten de varkens houders zich wel realiseren: het zal nooit meer worden zoals het is ge weest. Aan sanering valt niet te ontkomen. Een Cambodjaans jongetje in het noordwesten van het land zit op een boomstam onder de Cambod jaanse vlag, achter een hek van prikkeldraad. Thaise autoriteiten sloten gisteren tijdelijk de grens met Cambodja, waar hevig werd gevochten. foto reuter politieke stabiliteit in het land nisatie erkent nog steeds prins persconferentie in Kuala Lum- niet is hersteld. De organisatie Ranariddh als eerste premier, zei pur. Ranariddh werd begin deze verwierp gisteren een nieuw ver- de Maleisische minister van Bui- maand in een coup door zijn me- zoek van Pnomh Penh. De orga- tenlandse Zaken Badawi op een de-premier Hun Sen is afgezet. Brussel - De derde donorconferentie voor de wederopbouw van Bosnië-Herzegovina heeft gisteren bijna 2,5 miljard gulden opge leverd. Gehoopt was op 2.8 miljard. Het geld, dat is bijeengebracht door internationale organisaties, de Europese Unie en tientallen landen, zal vooral worden gebruikt voor de aanleg van wegen, wa ter- en energievoorziening en de wederopbouw van ziekenhuizen, zei de Bosnische regeringsvertegenwoordiger Haris Silajdzic. Hij zei tevreden te zijn met deze bijdrage. Jeruzalem - Israël blijft nederzettingen bouwen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Levy heeft dit gisteren in Brus sel na een gesprek met zijn Belgische collega Derycke gezegd. Vol gens Levy valt met name de omstreden bouw van woningen in Jeruzalem niet onder de akkoorden van Oslo uit 1993. In Jeruza lem was er scherpe kritiek op de 'ruimtelijke ordening' van de Is raëlische regering. Volgens de vredesbeweging Ir Shalem is die van plan vanaf oktober ongeveer 150 Palestijnse huizen te vernie tigen die in het Arabische Oost-Jeruzalem zonder toestemming zijn gebouwd. Belgrado - Het Joegoslavische parlement heeft gisteren Slobodan Milosevic beëdigd als president van de Federatieve Republiek Joe goslavië (FRJ). Kort tevoren trad Milosevic af als president van Servië, dat samen met Montenegro de FRJ vormt. Milosevic liet zich vorige week door beide kamers van het Joegoslavische parle ment tot staatshoofd kiezen. Hij was de enige kandidaat. Milose vic moest wel een gooi doen naar het presidentschap van Joegosla vië, omdat hij krachtens de Servische grondwet niet meer dan twee termijnen mocht aanblijven. Binnen twee maanden moeten er in Servië verkiezingen voor zijn opvolger plaatshebben. San Sebastian - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft zich gisteren in een verklaring officieel verantwoordelijk gesteld voor de moord op de lokale politicus Miguel Angel Blanco, ruim een week geleden. De moord ieidde tot grote woede onder de Spaanse bevolking. „Wij aanvaarden de consequenties van het conflict, hoe hard en pijnlijk deze ook mogen zijn," zei ETA in de verklaring. (ADVERTENTIE) nen met het optekenen van de metingen. In het Poolse Slubice, tegenover Frankfurt aan de overkant van de Oder gelegen, is de situatie dra matisch. De meesten van de 18.000 inwoners zijn geëvacu eerd. In andere delen van Polen is het gevaar wat afgenomen. In Opole en Szczecin worden voor lopig geen dijkdoorbraken ver wacht. In Tsjechië gaan de waterstanden langzaam terug. Alleen aan de bovenloop van de Morava geldt nog de hoogste staat van paraat heid. Tot nu toe zijn in Polen en Tsjechië samen zeker 104 mensen omgekomen door de watersnood. De Tsjechische regering heeft de bevolking opgeroepen vandaag om twaalf uur 's middags een mi nuut stilte in acht te nemen. omdat daar de kern van het probleem ligt," zo valt zijn stelling samen te vatten. „De meeste gevallen van incest komen voor in gezinnen waarbij sprake is van een sociaal isolement en waar kinderen weinig contact hebben met de buitenwereld." De situatie is zo uit de hand gelopen dat zelfs de nationale Assemblée, het Suri naamse parlement, er niet onderuit kwam om zich hier over te buigen. „Het dreigt een cultuur te worden," meent Assemblée- lid Ronald van Ritter, die tevens Deken van de Orde van Advocaten in Suriname is. Hij pleitte voor aanmerkelijk zwaarde re straffen. Lilian Ferrier: „In Suriname ligt de straf maat voor verkrachting van een kind van jonger dan veertien jaar op ongeveer acht jaar cel, in de praktijk komt de dader er echter meestal met twee jaar vanaf. In veel landen elders in het Caribisch gebied vari eert dat van twintig jaar tot levenslang. Volgens Ferrier heeft een dergelijke zware straf positieve effecten en kan dit een pre ventief effect hebben. „Maar daarnaast moet ook veel aan hulpverlening en voor lichting worden gedaan." Primafoon maakt mobiel bellen nu wel heel gemakkelijk met deze nieuwe telefoon: de Pocketline Swing met Hi GSM- abonnement. Je kunt er in vrij wel heel Europa mee bellen. En met één toets kun je extra mogelijkheden van je telefoon benutten. Waaronder VoiceMail, je mobiele antwoordapparaat. Ook kun je het totaal van je gesprekskosten opvragen via deze toets. Pocketline Swing®. Geheugen voor 85 nummers. Zeer lange gesprekstijd (3,5 uur) en stand-by tijd (78 uur). ^erkt ook op gewone batterijen. In rood, geel, lichtblauw en zwart. houdt h*t simpel I Maar bellen met Hi GSM is ook heel voordelig. Zo krijg je overdag 50% korting op de drie meest gebelde nummers. En je belt al vanaf 35 cent per minuut. De Pocketline Swing is er al voor f 49,-. Koop je 'm vóór 1 ok tober, dan betaal je voor het Hi GSM-abonnement tot 1 januari 1998 slechts f 29,95 per maand i.p.v. f 34,95 per maand. Ga dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. DE WINKEL VAN PTT TELECOM Prijs- en modelwijziging voorbehouden Aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. De vermelde prijzen zijn nclusief BTW en gelden uitsluitend bij gelijktijdig afsluiten van een 1- of 3-jarig Hi GSM-abonnement Vefgeet niet uw legitimatiebewijs en een bankafschrift mee te nemen voor adrescontrole.

de Stem | 1997 | | pagina 5