Lijst Joodse rekeningen 'pover begin' Rechter wijst opschorten fokverbod af 'Hebben die boeren niks beters te doen?' I )e^e|Hd Skütsjesilen op Friese meren 'Na de rustperiode groeien ze een leven lang' BINNENLAND A3 Aantal Nederlanders is gering Bovag wil actie tegen hoge benzine-accijns Mestboycotzitting tegen 70 Brabantse boeren in Breda: 4Trekken de trekkers naar Den Haag? Verpleeghuis droogt patiënt bewust uit j/ v? BINNENLAND KORT Duizenden nieuwe abonnees voor Canal+ VPRO komt met sportprogramma Heeringa volgt Yan Rooy op als Kamerlid Overleg over demonstratie extreem-rechts Reve bedroefd over dood biechtvader Hengeloër bekent autobrandstichting Onderzoek Yan Brienenoord van start Transavia wil gedoogbeleid geluidsgrenzen 'VROM en Verkeer moeten samengaan' G 24 JULI 1997 A2 J JJJj] STEM I I I I I DONDERDAG 24 JULI 1997 -Brittannië en Ierland: mvelden en van tijd tot egen. Hier en daar ook perioden. Middagtem- lur van 17 graden in het westen van Schotland tot :uidoost-Engeland. en Luxemburg: Wolken- i en vrijdag kans op wat Donderdag meer zon en chijnlijk droog. Donder- iddag rond 24 graden, ig iets lager. 1- en Midden-Frankrijk: Jen met zon maar ook >p een bui. Middagtempe- X omstreeks 25 graden vrijdag in het noordwes- ts lager. Frankrijk: Donderdag ot zwaar bewolkt en en- regen- en onweersbuien, ag meer zon en vrijwel 1 droog. Mogelijk steekt istral op. Vrij warm met agtemperatuur uiteenlo- van 24 graden aan de At- che kust tot 30 of meer in ovence. gal: Vrij zonnig maar in oordwesten eerst nog wol- ilden. Vrijwel overal Vooral aan zee hogere ;raturen met maxima 30 graden; in het binnen- ruim daarboven, je: Donderdag in de ioostelijke helft nog enke en- en onweersbuien; ver- rij zonnig, droog en warm maxima van een graad of ngs de meeste kusten tot 40 graden in Andalusië; langs de Golf van Biska- nmerkelijk frisser, rische Eilanden: Vrij zon- Middagtemperatuur iets oend tot rond 30 graden, orca en Ibiza: Perioden zon en vooral op donder- nkele regen- en onweers- i; soms veel wind. Mid- emperatuur boven 30 gra- Flinke zonnige perioden, ierdag in het noorden al op een regen- of onweers vrijdag ook in het midden, warm met bijna overal ima van 30 graden of meer. kenland en Kreta: Vrij lig maar vrijdag in de loop de dag in het binnenland op een lokale onweersbui, de Egeïsche Zee tijdelijk wind. Langs de meeste en maxima rond 30 gra- landinwaarts nog warmer. :sland: Donderdag naast ook enkele buien, sommige onweer, vooral in het oos- sn zuiden. Vrijdag wolken en en af en toe regen. Mid- .emperatuur uiteenlopend net beneden 20 graden bij n tot meer dan 25 bij zon- hijn. tserland: Half tot zwaar olkt en enkele regen- of on- rsbuien. Vrijdag in de loop de dag van het westen uit dringen. Maxima meest m 25 graden. tenrijk: Wisselend bewolkt tan tijd tot tijd buien, ook onweer. Maxima meest iets en 25 graden. (4AARTJE aander Ell woonplaats van deze man volgorde de naam van zijn roep. voor de kost? jortoren; 2. taal, earl, loon, 4. tres, wrat, emoe, ban; Oeral, dolen, aleer; 7. sten, rtets, ben; 9. eer, etage, hei, ok; 11tussen, renet, Oslo; 13. aria, dot, omega, rot; I. die, heelal, flemer. istland; 2. lar, rietje, lui, rui; glas, aanleg, smash; 5. ral, rede, Kain, dole; 7. n, tolk, repen, opa; 9. olie, anie, eter, erf; 11. toto, kas- ro, mate; 13. rap, bles, bar, node; 15. neen, krank, kos- ©jfs Pen Haag (anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw) heeft terecht een fokverbod voor varkens ingesteld in de met varkenspest besmette ge bieden. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. A. van Delden, gis teren in kort geding bepaald. Het geding was aangespannen door de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW), de boe renbonden in Noord-Brabant (NCB) en Limburg (LLTB). Zij eisten opschorting van de fok- verboden en een schadeloosstel ling. De boeren willen een volle dige schadevergoeding voor het fokverbod terwijl Nederland in Brussel aandringt op een tege moetkoming van zeventig gul den per zeug per maand. „Daar valt geen zeug van te onderhou den," zei advocaat mr. T. Lins- sen namens de varkenshouders ter zitting. Van Delden is het daar op dit moment niet mee eens, omdat partijen over de schaderegeling op tal van pun ten nog overleg voeren. De boe renbonden menen dat Van Aart sen het fokverbod heeft afgekon digd op basis van wetsartikelen die daarvoor niet zijn bedoeld. Ook zou de Europese Unie in de varkenspestrichtlijn daarvoor geen juridische basis bieden. De rechtbankpresident ziet die ba sis niet. Hij zegt dat het beleid van mi nister Van Aartsen ruimschoots binnen de verkregen beleidsvrij heid blijft. De minister zou vol gens Van Delden naar een zwaarder middel grijpen 'omdat preventief ruimen in het verle den geen soelaas heeft geboden'. Advocaat mr. J. Menu (varkens houders) vond dat de rechter wel heel makkelijk de beleidsvrij heid van de minister als argu ment had aangewend. „Wij blij ven van mening dat Van Aartsen het zorgvuldigheidsbeginsel ge woon niet in acht heeft genomen en overwegen daarom hoger be roep in te stellen en een bodem procedure te starten." Varkens boerenleider W. van den Brink zag wel heil in de rechterlijke uitspraak. „In het vonnis staat dat preven tief ruimen aan het begin van de Van onze verslaggever Eindhoven - „Een pover begin". Met die woorden reageert de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Onteigend Joods Bezit (WOOJB) 1940-1945 op de gisteren gepubliceerde lijst van hou ders van slapende rekeningen bij Zwitserse banken. De WOOJB noemt met name de omvang van de lijst teleurstellend. qaaj wnp iM 'JOUS 's>|U!| se|djateM 'de>po}oW In De Telegraaf van gisteren stond over drie pagina's een advertentie van de gezamenlijke Zwitserse banken. Op de pagina's was een lijst van ruim tweeduizend namen afgedrukt van mensen die volgens onderzoek van de Zwitserse ban ken voor of tijdens de Tweede We reldoorlog geld op een Zwitserse bankrekening hebben gezet. Op de lijst komen negen Neder landse persoonsnamen voor en twee namen van firma's. Onder hen die van H.M.L. Geraerts uit Hapert. Voor zover gisteren be kend was, is die inmiddels overle den. Zijn nabestaanden waren on bereikbaar. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) zegt dat de lijst van ruim 2000 na men mogelijk niet compleet is. Binnenkort komen de Zwitserse banken met een aanvullende lijst met daarop de namen van mensen die als tussenpersoon zijn opgetre den bij het openen van een bank rekening. De rekeningen op de gis teren gepubliceerde lijst vertegen- Venlo (anp) - De belangenor ganisatie Bovag pleit voor af schaffing van de accijnsver hoging van 1 juli. De prijs van een liter benzine ging toen 13 cent omhoog. Op een bijeenkomst van pomp houders in Venlo zei Bovag- woordvoerder R. Boon ook na mens de andere belangenorgani saties, Belangenvereniging tank stations, gezamenlijke oliemaat schappijen en de Nederlandse Organisatie voor de Energie branche te spreken. Een kleine honderd pomphouders uit Lim burg, Zeeuws-Vlaanderen, Gro ningen en Drenthe waren in Ven lo bijeen. In een beladen vergade ring riepen ze hun collega's op tot harde acties tegen de Nederland se regering als de accijnsverho ging niet wordt teruggedraaid. Ze hebben een actiecomité opge richt. Volgens de pomphouders is de compensatieregeling, die van haag ingaat, volstrekt onvol doende om hun omzetverliezen goed te maken. Op 22 augustus dient in Den Haag een kort geding van een Roermondse pomphouder tegen bet ministerie van Financiën. woordigen een waarde van naar schatting 80 miljoen gulden. Het RIOD is niet verbaasd over het geringe aantal Nederlanders (ne gen personen en twee firma's) dat op de lijst staat. „De meeste Ne derlanders zagen tot mei 1940 de oorlog niet aankomen, dus er wa ren niet veel mensen die hun geld in Zwitserland in veiligheid heben gebracht. De lijst betekent niet zo veel voor Nederland. We verwach ten er niet veel reacties op," zegt woordvoerder D. Barnouw. De zo genoemde commissie Scholten van het RIOD gaat binnenkort onder zoeken of er nog slapende rekenin gen zijn van joden bij Nederlandse banken en verzekeringsmaat schappijen. Maar Barnouw ver wacht niet dat het er veel zullen zijn. „De meeste Duitsers hebben de joodse tegoeden in de oorlog in gepikt." Volgens het RIOD is het theore tisch mogelijk dat op de lijst veel niet-joodse mensen staan. Bekend is dat in de oorlog ook Duitsgezin de personen hun geld op Zwisterse bankrekeningen hebben gezet. Maar het RIOD weet niet precies hoe en of de Zwitserse banken dit nagetrokken hebben. nt Een van de niet-joodse namen op de lijst is die van verzetsstrijder Menten uit Warmond, die tijdens de oorlog een belangrijk financier van het verzet was. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar Frans liet zich niet zo snel uit het veld slaan. Hij kocht een stapel enveloppen, postzegels en briefpapier en schreef doodleuk talloze zie kenhuizen aan. „Overal in de wereld. Brazilië, de Verenigde Staten, Roemenië, Mexico, je kunt het niet bedenken of ik heb er een brief naar ge stuurd." Dat leverde hem niet altijd reac ties op, maar daar had Frans re kening mee gehouden. „Soms kwamen de brieven terug, onbe stelbaar. Want ik had natuurlijk niet alle adressen van die zieken huizen bij de hand. Toch kreeg ik best veel reacties." Frans liet het niet alleen bij het versturen van de brieven. Hij zet te ook advertenties in het inter nationale krantje 'De Vondst' dat in veel landen verspreid wordt. „Ik kreeg daarom ook reacties van particulieren, want ik geloof dat ik wel tien advertenties ge plaatst heb." Eén reactie sprong er meteen bo venuit. „Ik kreeg een tip dat er in Polen een goede kliniek was. Daar zat een prijsopgaaf bij. Ik zocht onmiddellijk contact en ik ben er naar toe gereisd. Prachtige kliniek, de modernste appara tuur, goede verzorging. Kortom, het ziet er daar picobello uit." Frans hoefde er niet lang over na te denken en bleef meteen. „Ik heb toen duizend grafts gekre gen. In iedere graft zitten twee tot vijf haartjes. Die worden in geplant. Let wel, duizend! Jawel, je krijgt groeigarantie, trouwens ook in Nederland. De methode die toegepast wordt, werkt. Dat staat buiten kijf." Het heeft hem 4000 mark gekost. „Bekende Nederlanders laten het hier in Nederland doen. Ook dui zend grafts. Zij betalen wel tus sen de 16.000 en 20.000 gulden! Een zeer groot verschil, niet dan? Bovendien durf ik te stellen dat ik in Polen beter behandeld ben dan hier in Nederland." De ingeplante haren zijn inmid dels aan het groeien. „Het duurt even, want ze zitten eerst in een rustfase. Dat duurt een paar maanden. Daarna groeien ze, een heel leven lang." Hij begrijpt het wantrouwen in Nederland. „O ja! Polen? Oost blok? Dat kan toch niet goed zijn. Nou, iedereen mag mee! Dan kunnen ze meteen zien dat ze er veel meer doen dan haartrans- plantatie. Borstoperaties, ooglid correcties, neuscorrecties, com plete face-lift, ze doen er alles." Frans is niet meer te stuiten: „In veel gevallen vijftig tot zeventig procent goedkoper dan hier. Een voorbeeld. Een neuscorrectie kost geen 4500 gulden zoals hier in Nederland, maar 1700 mark. Borstvergrotingen kosten 4870 mark, in Nederland nog eens zo duur. Dat grote verschil maakt het aantrekkelijk voor mensen die niet zo veel geld hebben." "oor Kees den Exter Breda - „Tijdsverspilling noem ik het. Voor mezelf, v°or u, meneer de politie rechter, voor de heren advo caten. Maar vooral voor de nier aanwezige boeren. Heb ben die met dit mooie weer niks beters te doen?" Zo zette officier van justitie mr. C- Eland gistermorgen de toon wj wéér een zitting tegen boeren e'É uit protest, het afsluitfor mulier van hun mestboekhou- rnng over 1995 niet instuurden vervolgens een schikking van gulden bewust negeerden. Raadsman mr. A. van Beek dien ee Eland onmiddellijk van re- pliek: „Tijdsverspilling? Hier verwijt depot de ketel." n zo regende het gisteren de he- 16 dag stekeligheden. Mr. Eland: «Uit de pleitnota van de raads- eden heb ik elf verweren gedis tilleerd en dan heb ik nog ge clusterd, anders zou ik hoger zijn uitgekomen. In feite zijn er gewoon elf pijlen afgevuurd in de hoop dat er één de roos zou treffen. Daarom is het verweer ook veel meer voer voor juristen dan voor boeren. Ik noem dit een poging tot obstructie van de rechtsgang." De officier van justitie nam het advocatenduo Linssen/Van Beek vooral kwalijk dat zij met een verweer van tien A-4-tjes kwa men terwijl inmiddels honder den boeren door politie-rechters en een kleiner aantal door ge rechtshoven in Den Bosch en Arnhem zijn veroordeeld: „Daar zijn alle verweren al voor het voetlicht geweest én verwor pen." Bovendien zijn over de mestwetgeving compromissen gesloten tussen kabinet en boe ren, zo betoogde Eland. De procesdag van gisteren was feitelijk de voortzetting van twee weken geleden. De onder breking ontstond door een wra- kingsverzoek van het advocaten duo. Zij achtten economisch po litierechter mr. G. Bleeker par tijdig, omdat rechterlijke macht en openbaar ministerie overleg hebben gevoerd over de afhan deling van de duizenden strafza ken tegen de mest-boycot-boe- ren. Het kwam de advocaten op een afranseling te staan van rechtbankpresident G. Poerink. In zijn vonnis sprak hij afgelo pen vrijdag van 'misbruik van procesrecht'. Het weerhield de advocaten er niet van gisteren alle registers nogmaals open te trekken. De zaken van de boeren die gisteren voorkwamen, zouden niet te ver gelijken zijn met eerdere zaken, zo betoogde mr. Linssen. Bij voorbeeld omdat de boeren van gisteren niet persoonlijk ver hoord zijn doch telefonisch. En omdat de dossiers uit niet meer bestaan dan een enkel proces verbaal. En omdat de Securitel-affaire sinds kort is gaan rollen. Officier van justitie Eland had zichtbaar moeite zijn woede te beteugelen: „Aan deze kwestie is niks principieels meer aan. Het is een zaakje van dertien in een dozijn. Waarom verbalisanten laten op draven? Om ze nog eens te laten verklaren wat ze al verklaard hebben? De dossiers zijn zo dun omdat de overtredingen zo een voudig zijn. Afsluitformulier niet ingevuld. Klaar. Securitel? Ook een kledingbesluit voor de rechterlijke macht is niet aange meld. Maar doet het aan de zaak van vandaag iets toe of af hoe veel knoopjes er aan mijn toga zitten? Wie er geen belang bij heeft kan geen beroep doen op varkenspest geen soelaas heeft geboden. Volgens mij betekent dat dat het ministerie in dat sta dium dus heeft gefaald. Een goe de uitgangspositie voor een rui me schadevergoeding, lijkt me. De rechter heeft de voorzet gege ven." Het aantal pestgevallen is giste ren opgelopen tot 344. Op een bedrijf in Meijel (750 dieren) en een bedrijf in Langenboom (475 varkens) werd gisteren de var kenspest geconstateerd. Beide bedrijven bevinden zich in het ingesloten gebied. De skütsjes van (vlnr) Heerenveen, Lemmer, Grou, Leeuwarden en Huizum tijdens de kampioen schappen skütsjesilen in Friesland. De wedstrijd werd gisteren in Lemmer gewonnen door Heeren veen. Dat betekende de vierde overwinning voor schipper Tjitte Brouwer, maar in het algemeen klas sement moet hij Sneek nog voor zich laten. De koploper van het klassement werd gisteren tweede. Vandaag wordt er weer gezeild in Lemmer, morgen maken de skütsjes zich op voor de eindstrijd in Sneek. foto anp Want dat is, zegt Frans, de drijf veer achter zijn actie. Dergelijke schoonheidsoperaties ook bereik baar maken voor de gewone man en vrouw. „Nee, ik verdien daar niets aan. Ik ben eerlijk. Als ik straks wat patiënten aanbreng, krijg ik misschien een gratis be handeling in Polen." De commerciële priveklinieken in Nederland reageren vijandig. „Dit kan niet goed zijn," vat di recteur Jenny Aerst van de com merciële kliniek Mediconsult in Haarlem kort en bondig samen. Frans Oomes schrikt niet van de kritiek. De Roosendaler had niet anders verwacht. „Nee, natuur lijk niet. Dit is een serieuze con currentie voor al die klinieken in Nederland en dat kost hen geld. Kijk, voor mij telt het resultaat en de kosten die heel wat lager zijn dan hier. Ik ben gewoon zeer tevreden. Geen haar op mijn hoofd die er aan denkt mij hier ooit nog eens te laten behande len." Door Twan van Lierop Den Bosch - Beramen de varkenshouders protest acties tegen het hervor mingsplan van minister Van Aartsen. Zijn ze van plan met hun tractoren op te rukken naar Den Haag? Varkenshouders beweren dat de rijksrecherche hen met deze vragen benaderd heeft. Justitie houdt bij hoog en laag vol dat er niets aan de hand is, maar de varkenshou ders weten wel beter. Zij hebben de stellige indruk dat de rijksrecherche de laatste tijd wel erg veel belangstel ling toont voor de emoties, die het hervormingsplan van minister Van Aartsen in hun gelederen teweegbrengt. En steeds draait het om die ene hamvraag: zijn de boeren van plan met hun tractoren op te rukken naar Den Haag? Wyno Zwanenburg uit Odi- liapeel kreeg onlangs vreemd bezoek, nadat hij fel van leer was getrokken tegen de aan gekondigde vermindering van de varkensstapel met een kwart. Zijn gast, die zich le gitimeerde als rijksrecher cheur, proefde in de kritiek van de varkenshouder een reële dreiging van een boe renprotest. „Hij wilde weten of er acties ophanden zijn," vertelt Zwa nenburg, die tevens regiobe stuurder is van de Neder landse Vakbond van Var kenshouders (NW). „Dan konden ze de politie-inzet tij dig bepalen. Hij stelde bij wijze van voorbeeld enkele vragen: hoeveel mensen doen er mee, komen ze allemaal per tractor, welke route ne men ze?" Een collega-var kenshouder meldt dezelfde ervaring. „Bij ons is daarvan echt niets bekend," verklaart een woordvoerster van justi tie. Opvallend is, dat de varkens houders voorlopig helemaal niet van zins lijken om de straat op te gaan. Het be stuur van de Noord-Brabant se Christelijke Boerenbond geeft de voorkeur aan overleg met de minister en raadt ac ties af. Ook de NW vindt het nog veel te vroeg voor een massaal protest, zolang de hoop op aanpassing van het plan Van Aartsen niet vervlo gen is. „Juist daarom is het zo frappant, dat justitie zich blijkbaar zo druk maakt over acties." ZIE OOK COMMENTAAR - A4 het Securitel-arrest. Zo simpel ligt het." Daar tegenover stelde mr. Van Beek dat de mestwetge ving een aantasting is van de concurrentiepositie van de Ne derlandse veehouderij, die voor een belangrijk deel is aangewe zen op de Europese markt. Ook politierechter Bleeker, die de straatvechterij de hele dag had moeten aanschouwen, deed nog een duit in het zakje. Nota bene toen de zaak al gesloten was, de verdachten de zaal had den verlaten en de advocaten hun kilo's papier in de koffer staken sprak de magistraat de raadslieden minzaam glimla chend toe: „Als u bij de Hoge Raad ('s lands hoogste rechtscol lege KdE) bent aangeland hoop ik daar óók te zitten." En weg was Bleeker, de advocaten in op perste verwarring achterlatend. Mr. Bleeker wijst op 5 augustus schriftelijk vonnis. Groningen (anp) - Het psy chogeriatrisch verpleeghuis Blauwbörgje in Groningen heeft een 62-jarige patiënt R. Mulder, die daar tijdelijk was opgenomen om te herstellen na een ziekenhuisopname be wust laten uitdrogen om hem een zachte dood te bezorgen. Door ingrijpen van de familie kon de man weer bij kennis komen. De instelling heeft over de be handeling niet gesproken met de naaste familie. De vrouw en dochter van de man hebben gis teren bij de politie in die stad aangifte gedaan van poging tot moord door de medische en ver zorgende staf van het verpleeg huis. Zij zullen ook een klacht bij de Geneeskundige Inspectie indie nen en overwegen ook civielrech telijke stappen. Directrice A. de Bie van het ver pleeghuis zegt er van uit te gaan dat de behandeling door haar in stelling wel degelijk met de naas ten is besproken. Mulder lijdt al tien jaar aan de ziekte van Altzheimer. Het afge lopen voorjaar moest hij twee keer worden opgenomen wegens problemen aan organen. Op voorstel van het Martini Zieken huis werd hij tijdelijk voor her stel opgenomen op de verpleeg- afdeling van Blauwbörgje. A M A En zo zet onze voedselketen ons steeds verder op dieet. Na het vlees zijn ook de schelpdieren linke soep aan het worden. Alhoewel, als je er soep van maakt, loop je nog het minste gevaar. Als al die regenbuien blijven aanhouden, krijgen ook de gewassen op het land steeds meer last van ziekten waar tegen dan weer hevig gespoten moet worden. Gezonder worden ze daar uiteraard niet op. Hopelijk vindt dat wagentje op Mars iets onbesmet eet baars, dan is onze toekomst tenminste veiliggesteld. Het zou natuurlijk ook kunnen dat we al die bacteriën en ander ongerief in voedsel tegenwoordig alleen maar ont dekken, omdat we er vroeger nooit naar hebben gezocht. De ontdekkingen maken ons zo bang dat we het al in onze broek doen, voordat we er daadwerkelijk diarree van hebben gekregen. Persoonlijk geloof ik dat de mens er alleen maar beter van wordt als-ie zo nu en dan eens ziek is. Daar krijg je weerstand van. Waarmee ik niet zeg dat ik ook mosselen eet. Die vind ik namelijk gewoon vies. MERIJN imi Nieuwegein - Bij het abonnee-tv-station Canal+ hebben zich de afgelopen twee weken, na de deal met de Eredivisie NV, duizen den nieuwe abonnees aangemeld. Alleen deze zender mag de ko mende vijf jaar rechtstreeks voetbalwedstrijden uitzenden uit de nationale competitie. Canal+ is de nieuwe naam van FilmNet en SuperSport. Hilversum - De VPRO komt in het nieuwe seizoen met een sport programma. Voorlopig staan er 26 afleveringen op het program ma. Wilfried de Jong, bekend van het cabaretduo Waardenberg De Jong, gaat het programma, waarvoor nog een naam moet wor den bedacht, presenteren. Hij maakte de afgelopen tien jaar on der meer tal van (sport)columns voor Radio Rijnmond. Den Haag - De 58-jarige Bob Heeringa uit Enschede volgt Yvon ne van Rooy op als Kamerlid voor het CDA. Hij is algemeen direc teur van 't Bouwhuis, een inrichting voor geestelijk gehandicap ten in Enschede. Van Rooy wordt per 1 september voorzitter van het College van Bestuur van de Katholieke Universiteit Brabant. Eerder bedankten Gert Koffeman en Helmert Koetje ervoor om haar op te volgen. De Twent, die in 1974 lid werd van het CDA, heeft nog geen politieke ervaring. Amsterdam - Amsterdam beslist zo spoedig mogelijk over een mogelijk verbod op een demonstratie van rechts-extremisten die voor de uitzetting van het Turkse gezin Gümüs zijn. De Vereni ging Volksnationalisten Nederland (WN) heeft aangekondigd dat ze zaterdag in Amsterdam wil demonstreren met een tocht vanaf het Centraal Station naar de winkel van Gümüs in wijk De Pijp. Het is onbekend hoeveel deelnemers op de tocht zullen afko men. Zondag is er in De Pijp een demonstratie uit steun voor het gezin. Haarlem/Machelen - De rooms- katholieke priester Lambert Si mon, de doop- en biechtvader van Gerard Reve, is maandag op 91- jarige leeftijd overleden. Simon was de oprichter van de kunste naarsparochie Ons Liev' Heer op Solder in de Amsterdamse Pijp. „Het maakt me droevig," zei schrijver Gerard Reve (73) giste ren vanuit zijn huis in de Bel gische gemeente Machelen. „Maar hij was oud. En ieder mens sterft een keer." Van het bisdom Haarlem had Simon de opdracht gekregen om een parochie op te zetten voor kunste naars. Op 27 juni 1966 was het dezelfde kunstenaar-priester die de toen 42-jarige Reve mocht inlijven in de Rooms-Katholieke Kerk. Daarvoor was de auteur overtuigd marxist. Simon komt voor in Reves boek Moeder en Zoon. Hengelo - Een 24-jarige Hengeloër heeft gisteren tegenover de politie bekend in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woon plaats een auto in brand te hebben gestoken. De man werd enke le uren na de brand thuis van zijn bed gelicht. Dat gebeurde me de op aanwijzing van een getuige die het autokenteken van de verdachte noteerde. Het is nog niet duidelijk of de Hengeloër ook verantwoordelijk is voor de 64 andere autobranden die Hengelo al vanaf januari teisteren. De autobrand van begin deze week werd door een enorme plensbui snel geblust. De auto liep lichte schade op. Rotterdam - Rijkswaterstaat heeft eindelijk een aannemer gevon den die onder de Van Brienenoordbrug steigers kan bevestigen waarmee onderzoek gedaan kan worden naar de roestvorming onder de nieuwe brug. Dat maakte een woordvoerster van Rijks waterstaat gistermiddag bekend. Vorig weekeinde werd al roest geconstateerd in enkele haarscheurtjes in de nieuwe Van Brie nenoordbrug, maar voor een uitgebreid onderzoek moest men on der de brug zijn.Rijkswaterstaat bekijkt vandaag wat er met de brug aan de hand is. Schiphol - Transavia vindt dat minister Jorritsma van Verkeer een gedoogbeleid voor de geluidsgrenzen van Schiphol moet in stellen tot hiervoor een definitieve oplossing is gevonden. De hui dige regels blijken in de praktijk niet te werken. Desnoods moet de minister een tijdelijke overschrijding van de geluidscontouren toestaan. Dat zei A. Groeneveld van Transavia gisteren tijdens een hoorzitting van de Rijksluchtvaartdienst over de nachtstop die Schiphol per 1 augustus wil invoeren. Als de minister de plan nen van Schiphol overneemt dupeert dat tienduizenden vakantie gangers, zo vrezen de chartermaatschappijen. Den Haag - Samenvoeging van de ministeries van VROM en Ver keer en Waterstaat biedt een uitgelezen mogelijkheid voor een betere en integrale aanpak van de milieuproblemen en van de groei van het weg- en vliegverkeer. Dit bepleitten het CDA-Ka- merlid Ten Hoopen en beleidsmedewerker Tulner gisteren in het zomernummer van Christen Democratische Verkenningen. Bei den vegen in hun bijdrage de vloer aan met het milieubeleid van Paars. Volgens de CDA'ers zou een departement van Milieu en Ruimtelijke investeringen al in de volgende kabinetsperiode een gecombineerde nota over de leefomgeving kunnen uitbrengen. Gerard Reve. foto anp i

de Stem | 1997 | | pagina 3