Tartaar en sperziebonen. Optimisme stuwt beurs naar record Dronken man rijdt duo op motor dood Dolgelukkig met van Polen Brussel geeft fiat aan luchtvaartfusie in VS Tranen bij weerzien Ullrich en moeder Ruzie familie Wagner bij Bayreuth-festival DESTEM /AKANTIE 'OORTHUIS- E MUZIEK E BIJ: Rundertartaar, QQ 100 gram 185 Z/i/ Sperziebonen, /JQ 500 gram OÏ7 D3 Overleg in Noord-Ierland opgeschort AEX groeit sinds '83 van 100 naar 1000 punten Dekker grijpt naast dagzege Loop niet te dolen haal uw haar in Polen! Itopio 4]uli'97door900-grens 21 mei '97 door 800-grens 12 februari '97 door 700-grens 13 november '96 door 600-grens 4 januari '96 door 500-grens december '93 door 400- index in juni '89 door 300-grens Golfcrisis oktober 1987: beurskrach toenmalige eoe-index in januari '83 op 100 gesteld LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 ALGEMEEN KLASSEMENT AEX doorbreekt 1000-grens Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr:... g Handtekening:, Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, 1 Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 137e JAARGANG 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 26 Juli a.s, I -'r i I" 1 i 10001 Van onze redactie economie Amsterdam - Met een enorme sprong van ruim 45 punten is de AEX-index van de Amster damse effectenbeurs, die het koersverloop van de vijfen twintig meest verhandelde aandelen weerspiegelt, gister morgen door de grens van 1000 punten heengebroken. Uiteindelijk sloot de beurs gistermiddag op het record van 988, met ruim 27 punten nog altijd de sterkste stijging op één dag. Met het bereiken van de 1000 punten is de beurswaarde van de in de AEX opgenomen fondsen sinds 1983 maar liefst vertien voudigd. De vorige mijlpaal van 900 punten werd exact twintig dagen geleden bereikt op 3 juli. Op 11 februari stond de AEX-in- dex nog op 700 punten. Alleen al dit jaar is de beursindex met meer dan 350 punten gestegen. De reuzensprong van gistermor gen is te danken aan optimisti sche uitlatingen van Alan Green span, voorzitter van de Ameri kaanse centrale banken, over de goede economische vooruitzich ten en lage inflatie in de VS. Dat leidde dinsdagavond meteen tot een nieuw record op Wall Street waar de Dow Jones-index met 154 punten steeg tot 8061. Ook de beurzen van Londen, Frankfurt en Parijs noteerden vervolgens hoger. Ook de optimistische groeicijfers van de Nederlandse economie dragen bij aan het uitstekende beursklimaat, net als de oplopen de dollarkoers. Veel Nederlandse ondernemingen noteren winsten van hun buitenlandse dochters in dollars, en zien die winsten nu derhalve stijgen. Ahold De koersen spoten gistermorgen op het Damrak omhoog, met Ahold in de hoofdrol. Dit aan deel, dat maandag werd gesplitst in een verhouding 3 op 1, joeg in zijn eentje de AEX-index boven de 1000-puntengrens. Koopop drachten zonder uiterste aan koopprijs van particulieren dre ven de openingskoers van Ahold met 12,60 op tot 74,50. Voor die koers werden 350.000 stuk ken verhandeld. Nadien daalde de koers van Ahold tot 65 en za ten vele beleggers met een verlies. „In zo'n markt vraag je om pro blemen als je orders zonder prijs- limiet afgeeft," stelt een beurs handelaar. Ook andere fondsen als Philips, ABN Amro, Fortis Amev en Uni lever profiteerden gistermorgen van de euforie. Ze noteerden aan vankelijk guldens hoger. De op- tiebeurs, waar de vraag naar call- opties (waarmee op koersstijging van aandelen wordt gespecu leerd) groot was, droeg zijn steentje bij aan het opjagen van de AEX-index. Na de verbluffen de opening viel de beurs tegen de middag echter terug naar 988 punten. GSM-telefoons Een groeiend aantal particulie ren heeft zijn geld in aandelen, opties, click- en andere fondsen gestoken. De Postbank zag het aantal beleggers sinds de opening van de Beursorderlijn in 1995 groeien van 60.000 naar 100.000. Eind dit jaar verwacht de Post bank de verdubbeling te hebben bereikt. „Ze bellen nu met GSM- telefoons vanaf strand of cam ping met de krant in de hand om orders door te geven," zegt een woordvoerder van de Postbank. ZIE OOK ECONOMIE - A6: - Greenspan en het geheim van de ver dwenen inflatie - 'Voorlopig nog geen einde aan koers stijging' G 23 JULI 1997 8 710311 000218 I I I I I DONDERDAG 24 JULI 1997 I MIN.MAX 14/25 Redelijk weer Het wordt vandaag redelijk weer. Er is weinig wind en wat zon. Maar plaatselijk blijft een bui mogelijk. DE STEM 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport B1 t/m B3 Zeeland C1 t/m C3 Grote Gids D1 t/m D4 RTV-programma's D5 (advertentie) Belfast - Het vredesoverleg in Noord-Ierland wordt opgeschort. Gisteren verwierpen de pro-Brit se protestantse partijen het voor stel om het katholieke Sinn Fein te laten deelnemen aan overleg in september. Eerst moet de IRA de wapens neerleggen, houden de protestanten vol. De Britse pre mier Tony Blair hoopt een uitweg uit de impasse te kunnen vinden. De voorzitter van het meerpar- tijenoverleg, de Amerikaanse se nator George Mitchell, zei dat de partijen maandag nog eens over leggen over de situatie. Daarna zullen de vergaderingen worden opgeschort tot half september. ZIE BUITENLAND - A4 Door Romain van Damme Roosendaal - Een kleine ad vertentie in de krant. Keurig gerangschikt onder het kopje Gezond/Welzijn en net boven het kopje Gereedsc./Bouw- mat. Puur toeval, die combi natie. Haartranspl. Borstver- gr. Neuscorr. etc. Bij ons onge kend lage prijs. HPC kliniek. De HPC-kliniek staat in Polen, in Poznan. Niet zo ver van de Duitse grens. Aardig eindje uit de buurt, maar wie informatie wil, kan ook in Roosendaal terecht. Daar woont Frans Oomes, die zich in de strijd tegen zijn dunner wordende haardos de blaren op de vingers schreef. Een wan hoopskreet op papier ging de hele wereld over en bracht hem uit eindelijk in Polen. Daar 'vond Frans zijn haar terug' en dat ge luk wil hij met anderen delen. Bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft Frans toestem ming gevraagd om te mogen ad verteren. „Ik wil het allemaal correct spelen en straks niet op de vingers getikt worden. Het was geen probleem." „Je bent inderdaad vrij een der gelijke advertentie te plaatsen," zegt inspecteur-arts M. Wester ouwen van Meeteren van de In spectie Gezondheidszorg (IGZ) in Den Bosch. „En tja, wat er verder in Polen gebeurt, gaat ons in feite niet aan. Wij zijn er voor Neder landse klachten." Dat zegt ook Carla Koopman, se cretaresse van de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Re constructieve chirurgie. „Eerlijk, die chirurg in Polen kan een uitstekende dokter zijn met een voortreffelijke opleiding. Toch vind ik het een gevaarlijke ontwikkeling. Mensen die onze vereniging bellen, verwijzen we altijd door naar de plastisch chi rurg van het ziekenhuis in de buurt." „Dat vinden we belangrijk, want dan kun je er altijd naartoe voor vragen en de nazorg. Het mag best een privé-kliniek zijn en het mag best een buitenlandse arts zijn. Als er maar gewerkt wordt door een erkend en geregistreerd plastisch chirurg. Dat is door ie dereen zo na te trekken." Voor Frans Oomes hoeft dat al lang niet meer. Hij is het wanho pig zoeken in Nederland beu. Het moet gezegd, de Roosendaler ziet er voortreffelijk uit. Hij nadert de vijftig, maar eerlijk, dat zou je Frans Oomes absoluut niet geven. „IJdel? Ja, dat ben ik wel. Ik zie er graag goed uit." Het was dan ook behoorlijk schrikken toen vijf jaar geleden de blonde haar dos van Frans hier en daar wel erg dun werd. Hij nam onmiddel lijk de handschoen op en gooide volgens eigen zeggen werkelijk alles in de strijd. Of misschien beter gezegd, op het hoofd. Geen haargroeimiddeltje ontging hem. Zalfjes, crèmes, sprays, homeo- patisch, noem maar op en Frans probeerde het. Maar niets hielp. Bovendien, niet alleen zijn haar dos werd steeds dunner, maar ook de portemonnee. Frans zocht uiteindelijk zijn heil bij een Nederlandse privé-kliniek waar hij voor 3500 gulden 250 haren liet inplanten. En het re sultaat? Niet best. Een pijnlijke kop en 250 haren zet echt geen zoden aan de dijk, ontdekte Frans. Opnieuw zocht Frans zijn heil in allerlei middeltjes. „Want voor mij is het een echt complex. Ik werd er gek van! Dat is geen woord overdreven. Jawel, ik ben er voor bij dokters geweest. Veel gepraat, maar ik kreeg geen me dische verwijzing, dus geen ver goeding voor al die dure behan delingen." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Door Bert Schampers Brussel - De Europese Commissie zet het licht op groen voor de megafusie van Boeing met McDonnell Douglas. De Amerikaan se vliegtuigbouwer ziet af van een exclusiviteitscontract met drie grote vliegmaatschappijen. Ook wil Boeing kennis en oc trooien op het gebied van defensie aan de concurrentie verko pen. Een handelsoorlog tussen de VS en Europa is afgewend. De Europese Commissie heeft ge kregen wat ze wilde, zegt Euro pees commissaris voor het con currentiebeleid Van Miert. Moei lijke punten bij uitstek waren de twintig jaar geldende exclusivi- teitscontracten van Boeing met de Amerikaanse maatschappijen Delta, American en Continental. Boeing verklaart daar gedurende een periode van tien jaar van af te zien. De Amerikaanse gigant zegt ook toe kennis en technologie die het haalt uit contracten met de Ame rikaanse overheid, beschikbaar te stellen aan concurrenten als het Europese consortium Airbus. Met de Europese Commissie zijn verder afspraken gemaakt over de onderhoudscontracten van de McDonnell Douglas-toestellen die nog in de lucht zijn. Boeing heeft de concessies op het laatste nippertje gedaan. De Eu ropese Commissie heeft daardoor gisteren nog geen formeel besluit kunnen nemen. Toch verklaart Van Miert dat de meerderheid van de Commissie tevreden is. De federale handelscommissie in de VS adviseert positief over de fusie. Morgen moeten de aandeel houders van Boeing nog hun fiat geven. De Europese Commissie is vooral bang voor een overmacht van de Amerikaanse industrie op de wereldmarkt en wil Airbus be schermen. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 1 Jan Ullrich (Dui) 86:27.46' 2 Richard Virenque (Fra) op 6.22' 3 Marco Pantan' l"a) op 10.13' 4 Fernando Escartin (Spa) op 16.05' 5 Abraham OlamP^pa) op 16.40' 6 F. Casagrande (Ita) op 17.14' 7 Bjarne Riis (Deri) op 18.07' O José Maria Jimenez (Spa) op 23.42' 9 Roberto Conti (Ita) op 28.20' 110 Laurent Dufaux (Zwi) op 29.46' 30 min. 20 min. 10 min. Van onze verslaggever Colmar - Lange tijd dacht Erik Dekker gisteren een goede kans te maken op de dagzege in de ze ventiende etappe van de Tour. De Nederlander uit de Rabo-ploeg zat in een kopgroep van dertien man en had 'goede benen'. De Australiër Neil Stephens gooide echter roet in het eten door kort voor de finish te profiteren van een moment van aarzeling bij zijn metgezellen. I ZIE SPORT -B1/B2 Jan Ullrich had gisteren een emotionele ontmoeting met zijn moeder. Op het Tour de France-podium waar de Duitser een nieuwe ge le trui kreeg, verscheen ook Marianne Kaatz. Tranen rolden over haar gezicht. Ook Ullrich had het moeilijk. „Ik heb tegen hem gezegd dat hij mijn schat is. Dat ik van hem houd, net als de hele familie. Ik heb ook gezegd dat we ons verheugen op het moment dat hij weer naar Rostock komt,zei Marianne Kaatz (44). Ze was gisteren met familieleden voor het eerst in de Tour. Ze werkt in Rostock voor een agentschap dat ondermeer handelt in mobiele telefoons, nota bene een concurrent van Ullrich-sponsor Telekom. Met zijn vader heeft Ul lrich, sinds de scheiding van zijn ouders, geen contact meer. foto corvos Dijk in Duitsland breekt door PAGINA PAGINA Fish' (Nederland 1, 21.59 ogen van joodse oorlogs- n handen is van particu- irzekeraars. tter van Federatief Joods lat de Nederlandse over- istspaarbank na de oorlog i joden op de hoogte te nogelijkheden hun bezit- rderen. Na de 17e etappe Mamoulian. Hoofdrollen: d Astaire, Cyd Charisse en er Lorre. De Russische in- cteur Ninotsjka moet in Pa- de afvallige componist Bo- E zien over te halen terug te in naar Moskou. De Ameri- mse filmproducent Edwin afield wil Boroff niet kwijt en ibeert Ninotsjka op andere lachten te brengen. Met een van onze eigen Wim Son- /eld. tuisland 1, 00.50-02.45) ven Cities of Gold Ameri- anse speelfilm uit 1955. Regie: bert D. Webb. Hoofdrollen: chard Egan, Anthony Quinn Michael Rennie. Mexico, 69. Missionaris Junipero Ser- wordt naar Californië ge- turd om het gebied voor de anjaarden te veroveren en de ven legendarische gouden ste- n te vinden. Dankzij Serras :rk komt het tot een toenade- ïg tussen de Spanjaarden en indianen, maar de gouden ;den kunnen ze maar niet vin- in. luitsland 2, 01.30-03.10) aite. NPS: 17.05 Radio UIT. RKK/KRO: 18 ip verhaal komen, met om 18.08 SchnttJ I lerden; 18,30 Kanttekeningen; 18.45 In" I jimte van de psalmen. NP5:19.00 Nieuws I dualiteiten in hetTurks. 19.45 Nieuws en t Rijswijk (anp) - De beroemde Bayreuther Festspiele worden dit jaar overschaduwd door een felle ruzie in de familie van com ponist Richard Wagner. jaliteiten in het Marokkaans en Berbers. I 0.30 Nieuws en actualiteiten in het ®aeei-1 ELEAC/NOT: 21.00 Spaans II: clar0 tarting business English. VPRO: 22.0.1 I vonden met om ca. 22.03 Huize Z°me' I 15); ca. 22.15 Ad Fransen in gesprek met y Mulisch; ca. 23.00 Arnon Grunberg van" lew York; ca. 23.10 Concert van de Mout Soats; ca. 23.45 De mannen van de raai 105:23.55-0.00 ANWB-berichten :ntie) De banden van festivaldirecteur Wolfgang Wagner en de familie met Hitier zijn nauwer geweest dan ooit is toegegeven en Wolf gang zou van Bayreuth een spek takel van Duits-nationalistische verering hebben gemaakt. Een uitvoering van Tristan en Isolde opent het festival morgen. Maar achter de glamour speelt zich een drama af. De 77-jarige Wolfgang Wagner, Richards kleinzoon, heeft het festival nog steeds in een ijzeren greep. Maar zijn zoon beschuldigt de familie in een recent boek van een heime lijke verering van Hitier en het nazisme. Wolfgangs nicht Nike, nota bene in 1945 vernoemd naar de godin van de overwinning, wil zijn rol als festivaldirecteur over nemen. Bayreuth is niet meer bij de tijd, vindt zij. 9e ruzie wordt onderstreept door een nieuw boek over Hitier en Wagner door Joachim Kohier, dat minutieus Hitiers obsessie ■net de maestro uitspit, alsmede jdjn nauwe banden met Wagners kinderen, die de dictator als fa milielid behandelden. In 'Wag ners Hitler' schildert Kohier de componist af als de slechtste van de ideologische anti-semieten die Hitier inspireerden en de weg plaveiden voor de holocaust. Dit is op zich niet nieuw, maar de vele details over de banden tus sen Hitler en Wagner en zijn fa milie zijn dat wel. Nieuwe bij zonderheden verschenen ook in een boek van Wolfgangs zoon Gottfried, die het als een nacht merrie ervoer op te groeien in Bayreuth, waar Hitier een regel matige gast was in de Villa Wahnfried van de familie. Gott fried laat doorschemeren dat de Führer een relatie had met zijn grootmoeder Winifred en zij een nazi-volgeling bleef tot haar dood in de jaren zeventig. Wolfgang, aldus Gottfried, was als een aangenomen zoon van Hitier en hij verborg na de oorlog zijn nauwe banden met de nazi's. Zijn vader en grootouders waren op de hoogte van de concentratie kampen, wisten van het lot van joodse musici die in Bayreuth speelden en staken geen vinger uit om te helpen. Door een en ander is de discussie over Wagners invloed op Hitier weer opgelaaid. De operabezoe kers lijken er niet mee te zitten. Er is een wachtlijst van jaren voor een kaartje. Wilhelminastraat 24 - Breda - 076-52iaZ1 t (advertentie) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cuituur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Ellen van Langen niet naar WK atletiek PAGINA Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* D Per kwartaal dm.v. acceptgiro97,50 PAGINA 'Geen zorgen over salmonella in mossels' Middelburger Phons Bakx in de ban van de mondharp PAGINA kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam:... Watertoren wellicht tegen de vlakte Gissingen - Een echtpaar uit Middelburg is dinsdagavond bij een on tval op de kruising Sloeweg Noord-afslag rijksweg A58 in Vlissingen uodelijk verongelukt. Het echtpaar op zijn motor kreeg geen voorrang 'an een automobilist die onder invloed van alcohol verkeerde. A- Deegens en zijn vrouw C. Deegens, beiden 55 jaar, kwamen op de sPutsing in botsing met een personenauto, bestuurd door een 31-jari- 8e man uit Well. De automobilist kwam uit de richting Oost-Souburg Wreed via de afrit van de Rijksweg de splitsing op om linksaf richting Achroebrug te gaan. e automobilist bleek onder invloed van alcohol te zijn. Een adem- Walyse wees 420 microgram aan; 220 microgram is het wettelijke De vrouw overleed op de plaats van het ongeval. Haar echtgenoot be zweek kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen.

de Stem | 1997 | | pagina 1