DE STEM Watertoren wellicht tegen de vlakte Huishuis ruin Zeeuws-Vlaamse grond moet net zo veel opbrengen als Walcherse Dierenasiel vangt al tien zwerfhonden op Bierrivier weer vrolijk buiten de oevers 'Geen zorgen over salmonellabacterie in mossels en oesters' RZVW verkoopt huizen pas na marktonderzoek C1 vissauzen, is 250 ml wl.69 t2.49 H4.49 2.99 1.25 14.90 Voor appartementenflat MERZON In 3 uur diepbruin met Haarlemmer Bruin Onderzoek naar gehandicaptenlift op Johan-Friso Beduidend meer dan vorig jaar Dit jaar al 88 ton afval op de 'Hantse Fieste' ■HHH Badritten starten in Retranchement Zeeland 11111 DONDERDAG 24 JULI 1997 sye aperls AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staal Reclameprijzen gelden t/m 26 juli a.s. o co cm Van onze verslaggever Hoek - Twintig Zeeuws- Vlaamse grondeigenaren die ruimte moeten maken voor de Westerscheldetunnel maken bezwaar tegen het prijsver schil dat Rijkswaterstaat han teert bij het uitkopen van de boeren. Rijkswaterstaat biedt volgens se cretaris L. Martens van LTO I Zeeuws-Vlaanderen 5,25 gulden per meter (52.500 gulden per hec tare) terwijl op Walcheren een gulden meer voor de landbouw grond wordt betaald. „Dat pik ken wij niet," zegt Martens. „Waarom moet er een prijsver schil zijn? Het gaat om hetzelfde project. We vinden het verschil veel te groot. Er valt met ons wel te praten over een kwartje ver schil of zo, maar geen gulden. Daar zijn we keihard in." De belangen van de Zeeuws- Vlaamse grondeigenaren worden behartigd door Harry Breukers van de Nederlandse Christelijke Boerenbond (NCB). Hij heeft in het overleg met Rijkswaterstaat, dat volgens hem pas aan het eind van het jaar wordt hervat, inge bracht dat Rijkswaterstaat de prijs van 52.500 gulden per hec tare niet kan handhaven. „Er zijn ontwikkelingen in Zeeuws- Vlaanderen die de prijs opdrij ven. Voor de uitbreiding van het industrieterrein de Axelse Vlakte is zo'n 100 tot 150 hectare land bouwgrond aangekocht. Die boe ren zoeken vervangende gronden en dat heeft een prijsopdrijvend effect." Hetzelfde geldt volgens Breukers voor grond die nodig is voor wo ningbouw. Daarnaast heeft de belangstelling van buiten de pro vincie de landbouwgrondprijzen opgedreven. In 1992 werd in Zee land nog 35.500 gulden per hec tare betaald, dat varieert nu van 48.000 tot 62.000 gulden. Breu kers wil het meningsverschil met Rjkswaterstaat niet als een im passe betitelen. „We zijn nog steeds in gesprek met elkaar. De bereidheid om te onderhandelen is aanwezig, maar niet op basis van 5,25 gulden." De boeren hebben inmiddels be zwaar aangetekend tegen de ont eigeningsprocedure en de be stemmingsplanwijziging om druk op de ketel te houden. Rijkswaterwaterstaat voelt er volgens woordvoerder Jos van Borgt weinig voor om het me ningsverschil met de Zeeuws- Vlaamse grondeigenaren via de media te te beslechten. Van Borgt wil echter benadrukken dat de prijzen die Rijkswaterstaat wil betalen tot stand komen via taxa ties door onafhankelijke bureaus. Daar heeft Rijkswaterstaat zich wettelijk aan te houden. „Uit die taxaties komen volgens ons prij zen die hartstikke reëel zijn. Wij mogen van de minister zelfs geen hogere prijzen bieden. Als we overbieden worden we op onze vingers getikt." Door Frank van Cooten Terneuzen - De watertoren in Terneuzen wordt mogelijk ge sloopt. Dit markante en beeldbepalende gebouw tussen het Oostelijk Bolwerk en de Scheldekade maakt dan plaats voor appartementen. _)solie o.a. amandelolie, sesamolie volvet. Stuk voor stuk gwaardige ingrediënten, waarvan jnieke samenstelling zorg draagt r een uitzonderlijk snel iningsproces. dverzorgend jen dag zonnebaden wil de huid wel eens droog worden, «jrdoor men sneller gaat vervellen. dat vervelende gevolg behoort tot het verleden: de natuurlijke n zijn verzorgend voor de (droge) d en houden uw huid zacht, pel en dus mooi. En het vervellen >r uitdroging van de huid is gesloten. Haarlemmer Bruin is ook ;r geschikt voor onder de inebank. Daar men tegenwoordig eds minder tijd heeft en dus in een te tijd toch diepbruin wil worden, laarlemmer Bruin voor velen letwijfeld de oplossing. Initiatiefnemer is aannemingsbe drijf Van der Poel uit Terneuzen. Bedrijfsleider M. van de Staal deed het plan gisteren uit de doe ken. „We willen in de plaats van de watertoren een nieuw apparte mentengebouw neerzetten. Mo menteel zijn we de zaak aan het onderzoeken. Het plan verkeert nog in een pril stadium." Het gemeentebestuur van Ter neuzen is er niet rouwig om dat de watertoren mogelijk tegen de vlakte gaat. „We weten dat de toren in een zeer slechte staat is. Het gebouw staat dan wel niet op omvallen maar renovatie is wel erg duur," aldus wethouder C. de Mol-Mar- cusse. Duidelijkheid IV. gemeente is op de hoogte van het plan van Van der Poel. De wethouder: „Het project wordt vermoedelijk in september gepre senteerd. Het is daarom nu wat prematuur om op het plan te rea geren. We weten immers nog niet hoe het er allemaal uit komt te zien. We hopen in ieder geval dat het een mooi plan zal worden. Het gaat immers om een markan te en beeldbepalende locatie. Na de zomervakantie is er meer dui delijkheid." Of de watertoren wordt gesloopt en of in de plaats daarvan een ap- f partementengebouw wordt neer- j gezet hangt volgens Van de Staal ton onze verslaggever I Middelburg - Er komt een on- I derzoek naar het functioneren van de gehandicaptenlift op de nieuwe veerboot Johan-Friso. als gemeld hebben gehandi- I tapten geklaagd dat de lift te klein voor gebruikers van elek trische rolstoelen. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten- "'eid en de veerdienst PSD in nu een onderzoek starten waarin ook de bewegwijzering I naar de lift aan de orde zal ko- I men. De lift, die er onder politie ke druk is gekomen, heeft 4,5 ton mede af van de verkoop van de appartementen in Stuvesande 5. „Het is immers niet de bedoeling om onze eigen projecten met el kaar te laten concurreren. De verkoop van de appartementen in Stuvesande 5 loopt vrij goed. Ik verwacht daarom dat we het ap partementengebouw op de plaats van de watertoren mogelijk over een jaar kunnen bouwen. Het is een schitterende locatie." Woontoren Eerdere plannen met de waterto ren zijn van de baan. Het was na melijk in eerste instantie de be doeling de watertoren om te bou wen tot woontoren. Rond de to ren zouden woonlagen worden gebouwd. Van de Staal: „Dit plan gaat niet door. Een woontoren is gewoon weg te duur. Om de kosten te dekken zouden de appartemen ten naar onze mening erg duur worden. De prijs-kwaliteit ver houding zou onder druk komen te staan. Een goede prijs-kwaliteit- verhouding is erg belangrijk voor ons. Daarom hebben we dit plan laten varen. Het is gewoonweg interessanter de watertoren te slopen en in de plaats daarvan een nieuw appartementencom plex te bouwen. Overigens zou de watertoren niet meer te zien zijn als daar woonlagen omheen ge bouwd zouden worden." Lelijk De Nederlandse Watertoren Stichting (NWS) zal waarschijn lijk geen bezwaar maken tegen de sloop van de Terneuzense water toren. Deze stichting maakte eerder im mers kenbaar geen actie te on dernemen tegen de verbouwing van dit bouwwerk tot woontoren omdat de stichting de watertoren gewoonweg lelijk acht. De water toren van Terneuzen staat vrijwel onderaan de ranglijst van water torens en heeft zodoende geen recht op het etiket 'behoud wa tertoren'. Dit tot groot verdriet van de Heemkundige Vereniging Ter neuzen die er alles aan doet om de watertoren te behouden. Deze vereniging pleit er al een tijd voor de watertoren op de Terneuzense monumentenlijst te krijgen. Van onze verslaggever terneuzen - Afgelopen drie weken zijn bij het Dierenasiel 'jeeuws-Vlaanderen in Terneuzen vanuit heel Zeeuws-Vlaan- f eren tien 'zwerfhonden' binnengebracht. Ze waren aangetrof- I en in het hele gebied, waarbij vooral de Clingse bossen scoor- dieren werden aangebracht J eor politie of ambtenaren van I Je gemeenten. 1 et aantal van tien is volgens be- I /8?ter Anneke de Ruyter be- IFU r hoSer dan vorig jaar. li6 a v°lgens haar voor de and dat het in een aantal geval- 11 gaat om viervoeters die wer- ,n Weggedaan omdat 'het baas- 116 °P vakantie moet. De Gentse Feesten zijn propere feesten. Toch liggen in alle hoeken van de straten kapotgetrapte plastic bierglazen. Door Cees Maas Gent - Bierwagens zetten de hele stad klem. Vloekend en zwetend rollen mannen volle vaten café's, restaurants en feesttenten binnen. Wat gis teren is opgedronken moet vanmorgen weer aangevuld. En het voedsel. Witte auto's met het opschrift 'vlees voor de horeca' verstoppen de smalle straatjes. Gent maakt zich weer op voor een dag Hantse Fieste, zoals ze hier de Gentse feesten noemen. En als Gent feest viert, viert Gent feest. Zoiets heb je nooit gezien. Op alle pleinen en hoe ken in de binnenstad staan feesttenten en kramen. Elke straat maakt er werk van zo feestelijk mogelijk voor de dag te komen met muziek, met ver sieringen en met bierpompen, die vooral. In alle hoeken van de straten liggen kapotgetrapte plastic bierglazen. Het afvalinzamelbedrijf Ivago haalde het afgelopen weekeinde 88 ton afval op, kopt de krant De Gentenaar ('aan Gent gebon den'). Vorig jaar werd zeven ton minder opgehaald, dus dat cijfer zegt wel wat. De Gentse Feesten worden jaarlijks drukker en drukker, weet een juffrouw van de VW me te informeren. „Alle hotelkamers zijn al maanden volgeboekt, de campings meest al ook, het wordt alle jaren meer lijkt het wel." Poepruimen Ivago heeft speciaal voor dit feest een poepopruimmachine aangeschaft die niet werkloos blijft ook. Een medewerker van het bedrijf legt in De Gentenaar uit waarom: 'Die wordt meestal ingezet in de straten waar auto's geparkeerd staan omdat daar nogal wat mensen hun laatste of eerste behoefte doen alvorens huiswaarts te keren'. Tot zover de vieze praatjes. 'Braadworst met ajuin', lokt een bord op de Korenmarkt. De Sint Baaf prijkt als een machtige ka thedraal boven al het feestge- wriemel uit. De terrassen lopen .alweer vol en het is nog niet eens noen. 'Mosselen, zo uit Zeeland', staat op een spandoek. Ik knab bel aan een verukkelijk kaas kroketje. Ik ben voorzichtig met de pinten want op de heenweg stond de Nederlandse politie met een fuik te controleren bij Zelzate. Maar da's geen probleem, ik ben doorgaans toch nogal voorzich tig met pinten in het verkeer. Feesten of niet. Romain Sommers baat een kraampje uit waar je hippierin- De uitbater van deze trap had er alle vertrouwen in dat die niet te beklimmen was. foto's camile schelstraete gen en dat Indiase spul kunt ko pen. Hij vindt de feesten gewel dig. „Absoluut. De stad vibreert, de stad zit dan zo vol leven, overal lopen jonge meisjes en ie dereen is blij. Vervelende dingen gebeuren er nauwelijks. Voor mij zijn de feesten het hoogte punt van elk jaar." Zijn omzet, vertelt hij, is won derwel gedaald in vergelijking met vorig jaar, hoewel er meer volk loopt. „Maar toen had ik meer schilderijen en zo in mijn kraam, misschien dat het daar aan ligt." Onderzocht is dat de gemiddel de bezoeker van de Genste Fees ten geen koper is maar een kij ker en een genieter. Een consu ment vooral. Er worden souve nirs verkocht, de delicatessen- winkels verkopen veel aan niet- Gentenaren maar er wordt toch voornamelijk ingenomen. Vloei baar en vast. Cultuur En cultuur, daar barst de stad ook van. Topgroepen als Clous- eau treden op in feesttenten. Ar tiesten van naam komen deze week naar Gent, er is toneel, ca baret, literatuur, muziek, er is van alles. Hoofdcommissaris van de Gent se politie Freddy Carlier speelde op zijn clarinet in brasserie Tar- tuffe en hij werd vocaal onder steund door de schepen van Toe risme Ernest Vanderhaeghen. Het zonnetje prikt door, de stad loopt langzaam vol. Kuierende mensenmassa's door de monu mentale straatjes. Neuzen tegen etalages van an tiekwinkeltjes. Vanavond treedt de bierrivier weer vrolijk buiten haar oevers. En het zal nog lang onrustig blijven in de binnen stad. Een club padvinders zit in een kring op een houten podium. Ze hebben shirtjes aan met 'We lo ve Belgium' er op. Daarnaast zijn er ook diverse katten binnengebracht. Dikwijls gaat het daarbij om jonge dieren. „Jong grut dat men nu kwijt wil," zegt Anneke de Ruyter. Het dierenasiel in Terneuzen zit nu vrij vol. „Mensen die zich nu van te voren aanmelden omdat zij een dier willen brengen verwij zen wij door naar Goes of Mid delburg," zegt De Ruyter. Van onze verslaggever Axel - Het op 5 september te presenteren woningmarktonder zoek Zeeuws-Vlaanderen is voor woningbouwvereniging RZVW de leidraad bij de verkoop van woningen uit zijn be stand. Zoals gemeld wil de vereniging komende vijf jaar rond 500 woningen verkopen, tien procent van het huidige bestand. Ten onrechte maakte de kop in onze krant van gisteren gewag van 5000 woningen. Afhankelijk van de uitkomsten van het onderzoek wordt bekeken wel ke woningen - de vereniging verhuurt huizen in 37 dorpen in Zeeuws- Vlaanderen - voor verkoop in aanmerking komen. Daarvoor bestaat een vaste procedure. Huidige huurders van die woningen krijgen de vraag voorgeschoteld of zij interesse hebben in aankoop van hun huurwoning. Zo ja, dan volgt een offerte van de woningbouwvereni ging, gebaseerd op de taxatieprijs. Bedoeling is niet te hooi en te gras woningen aan te bieden. „Het liefst verkopen wij ze in complete blokjes", zegt directeur C. Reinhoudt. Door Cees Maas OP de lan taarnpaal zit een duif die roekoekoe roept. Een tortelduif. De tuin van het wonderhuis staat vol met bloemen. Te gen de gevel zie ik een lich te hortensia. Of zoiets, want planten herkennen kan ik niet goed. Een man in blauwe over all op de hoek van de Zaag- straat staat op een ladder te werken aan het buurhuis. Het is dinsdag en tamelijk druk in Zaamslag. Iedereen gaat ergens heen. Een vrouw met een blauwe kinder wagen komt aangelopen. Een andere vrouw op de fiets haalt haar in. Een man met een tas lege plasticflessen. De hele we reld gaat om boodschappen. Het huis is geweldig. Het was me al vaker opgevallen. De vorm is mooi, de locatie is mooi, maar vooral: er kleeft een goede sfeer aan. Je kunt dat moeilijk beschrijven. Het huis heet Ora et Labora, bid en werk, maar dat vrome zie je er niet aan af. Wel het werk. Met ouderwets siermetselwerk. Op bepaalde plaatsen in de ge vel, in het balkonnetje en in de schoorsteen steken de bakste nen een eindje uit. Voor de de coratie. Het zijn van die bak stenen waaraan je kunt zien dat ze keihard zijn. Niet van die korrelige metselsteen, die je ook wel ziet, die afbrokke lende zachte ro de, nee, het bid- en-werkhuis in Zaamslag is op gebouwd van keiharde steen. Het is een ge zellig huis. Een huis, zoals een huis moet zijn. Een huishuis. Je ziet ze niet veel, maar af en toe komt er eentje op je weg. In Zaamslag staat zo'n huishuis. De klussende buurman, zijn huis stamt uit 1918 zegt een op schrift aan de gevel, krijgt be zoek van een stoppende fietser. Een man in een korte broek maakt een praatje, de mannen lachen wat. Op de oprit van Ora et Labora staat een klein wit autootje. De duif doet nog een keer roekoe koe. Het dak is ook bijzonder. Van geglazuurde pannen. Alsof ze altijd nat zijn. Het hek om de tuin is gesmeed, dat van het buurhuis trouwens ook. Dat soort materialen. Het zijn zo van die huizen van: zonder flauwekul. Links naast de oprit staat een witte berk. Auto's komen voor bij. Een kleine meid op een kinderfiets roept hoi tegen ie mand. De weg naar Reuzen- hoek is druk op dit moment van de dag. Ik rij maar door. Het huishuis staat er nog wel hon derd jaar. Van onze verslaggever Yerseke - De consument hoeft zich geen zorgen te maken over de mogelijke aanwezigheid van de salmonellabacterie in mos sels en oesters. Dat geluid laten instanties als de Inspectiedienst van het ministe rie en het mosselkantoor in Yer seke horen. Het Produktschap voor Vis be sloot dinsdag alle mossels en oes ters van de Yerseke Bank in de Oosterschelde een extra zuive- rmgsbeurt te geven voordat ze naar de consument gaan. De bac terie veroorzaakt namelijk ne gentig procent van de voedselver- giftingen in Nederland. Het schap ziet geen gevaar bij de con sumptie van mosselen voor de volksgezondheid omdat de bacte rie dood gaat tijdens het koken. De consumptie van oesters die traditioneel rauw worden genut tigd, is volgens woordvoerder Benno Bruggink van de Inspec- tiediedienst van het ministerie van Volksgezondheid ook geen enkel probleem. Door verwate ring wordt de oester voldoende vrijgemaakt van de bacterie, al dus Bruggink. Directeur L. Lucas van het mos selkantoor in Yerseke verwacht wel dat de aanwezigheid van de bacterie enig effect gaat sorteren voor de consumptie van mosse len. „Zoiets heeft altijd gevolgen. Alleen al door een schrikreactie van mensen. Maar wij nemen geen risico's. Dat zou onzin zijn. Minimaal tot eind van de maand gaan we door met extra zuiveren en dan hoop ik dat de salmonella verdwenen is," zegt Lucas. Het gaat volgens Lucas overigens om slechts een kleine plek in de Oos terschelde die besmet is, waar schijnlijk veroorzaakt door meeuwen, denkt Lucas. Volgens woordvoerder P. Verwijs van de vereniging Vervoex, de belangenvereniging van oester exploitanten, is het 'uitgesloten' dat er oesters uit het besmette ge bied in de winkels liggen. Restaurants in Zeeuws-Vlaande ren verwachten geen daling in de consumptie van mosselen door de aanwezigheid van de salmonella bacterie in de Yerseke Bank. C. Tieleman van restaurant Au- berge Des Moules in Philippine ziet geen enkel probleem. „Het wordt allemaal zo opgeblazen. Ik erger me daar dood aan," zegt hij. „Dat product is helemaal in orde anders ligt het natuurlijk niet in de handel." Tieleman verwacht niet dat consument zich laat af schrikken door de geluiden over de bacterie. „Enkele jaren gele den hebben we het ook al een keer gehad. Toen heb ik helemaal niets gemerkt van een dalende consumptie." In 1994 bleken mosselen besmet te zijn met de ziekmaker Campy lobacter. Deze kan maag- en darmstoornissen veroorzaken. Maar Tieleman is ervan over tuigd dat het product goed is en dat hij als restauranthouder geen last ondervindt van de eventuele aanwezigheid van een bacterie. Bij vishandel Dolf Schoot in Axel is er nauwelijks iets merkbaar van een eventuele daling van de consumptie. „Nee, een enkele reactie van iemand die lachend zegt dat 'er weer iets aan de hand is', maar verder niets, hoor," zegt een woordvoerster van de vishan del. „Mijn vertrouwen in de mos selsector is zo groot dat ik zeker weet dat ze de handel stil zouden leggen als het schadelijke gevol gen zou kunnen hebben." De oorzaak van deze nieuwe be smetting is overigens nog niet achterhaald, maar door de schelpdieren zichzelf te laten zui veren in grote bakken water en de controle op de Yerseke Bank te verscherpen wil de sector het probleem aanpakken. De mosse len en oesters ontdoen zich in de waterbakken van de laatste zanddeeltjes maar ook van bacte riën die van nature in de Ooster schelde kunnen voorkomen. Aardenburg - In Retranchement gaan vandaag de Badritten van de West-Zeeuws-Vlaamse Auto mobielclub van start. Vervolgens is het de beurt aan Cadzand (31 juli) en Groede (7 augustus). Per rit wordt een uit slag opgemaakt in zowel de wed strijd- als de toerklasse. Aan het eind van de serie volgt een totaal klassement, ook in de beide cate gorieën. „Het gaat goed met deze badrit ten. Voor velen is het een kennis making met het rallyrijden," al dus Jan van Hanegem, secretaris van de WZA. Afgaande op het vo rige jaar verwacht hij weer een groeiende belangstelling, gezien de drukte aan de kust. De lengte van de ritten ligt tussen de 25 en 30 kilometer. Vandaag kan men voor de eerste rit terecht op camping De Wildhof in Ret ranchement. Op 31 juli staat de inschrijvingstafel in hotel Du Commerce in Cadzand-Dorp en voor de slotrit op 7 augustus in De Wulpenhoek in Groede-Dorp. De inschrijftijd is steeds tussen 18.15 en 19.15 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 13