Vaticaan ontkent bezit nazi-goud Van arme stakker tot kamikaze-psychopaat IRA houdt vast aan dodelijk arsenaal Lidstaten oneens over uitbreiding van EU Tranen de vrije loop voor Versace Beroemdheden nemen afscheid van Versace Debacle dreigt voor vrede Noord-Ierland Kohl maakt handen niet vuil in Frankfurt 'Rome beheert nog steeds door Kroatische ustasja's gestolen goud' DE STEM BUITENLAND Denemarken vreest scheidslijn Europa Meer Europese steun voor °pbouw Bosnië ft DE STEM WSM COMMENTAAR Pijnlijke les i i i i i WOENSDAG 23 JULI 1997 A4 Vaticaanstad (rtr/afp/anp) - Het Vaticaan ontkent dat het ooit een goudschat van Kroatische fascisten uit de Tweede Wereld oorlog heeft bewaard. Het reageerde daarmee op de onthulling gisteren dat de Heilige Stoel Kroatisch goud zou hebben ver borgen. (iet Vaticaan heeft gisteren in de archieven gezocht naar sporen van je omstreden transactie, maar zonder resultaat. Vsfee Amerikaanse documentairemakers zeggen een document uit ok tober 1946 te hebben ontdekt die de betrokkenheid van het Vaticaan aantoont. Het stuk is ondertekend door een functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Financiën, Emerson Bigelow, die zich baseert op een betrouwbare anonieme zegsman in Italië. De door nazi-Duits- land gesteunde Kroatische ustasja's stalen volgens het document 350 miljoen Zwitserse francs (voornamelijk in gouden munten) van Ser viërs en joden in Joegoslavië. Minstens tweehonderd miljoen, kwam onder beheer van het Vaticaan in Rome, om te voorkomen dat de buit in handen kwam van de geallieerden. Volgens Bigelows zegsman werd het grootste gedeelte van het goud vervolgens doorgesluisd naar Spanje en Argentinië, twee landen waar ustasja-leider Pavelic na de oorlog verbleef. Maar Bigelow was ervan overtuigd dat het meeste goud in het Vaticaan achterbleef. Het is het eerste officiële Amerikaanse document dat het Vaticaan rechtstreeks in verband brengt met door de nazi's geroofd geld of Van onze correspondent Brussel - De vijftien landen van de Europese Unie zijn het on eens Over de verdere uitbreiding van de EU. Denemarken, Zwe den en Italië willen dat komend voorjaar met alle elf kandida ten tegelijk onderhandelingen worden gestart. De Europese Commissie heeft vorige week voorgesteld te beginnen met zes landen. ,Wij willen geen nieuwe scheids lijnen in Europa," zei de Deense minister van Buitenlandse Zaken Petersen gisteren in Brussel. De economische ontwikkelingen in Midden- en Oost-Europa gaan volgens hem zo snel dat de Euro- Unie niet vooraf kan bepa- ïen wie klaar is voor toetreding, wie niet. „Dat moet blijken aan de onderhandelingstafel." Petersen beklemtoonde wel dat samen beginnen niet betekent dat alle kandidaten ook samen aan de meet zullen arriveren. De Europese Commissie advi seert de huidige vijftien, op basis van een objectieve analyse, om gesprekken te beginnen met Po len, Tsjechië, Hongarije, Estland, Slovenië en Cyprus. „Als we star ten met een beperkt aantal lan den, zal dit in door de overige kandidaten worden beschouwd als onrechtvaardig. De bereid- hêid om hervormingen door te voeren, dreigt dan weg te vallen," aldus Petersen. De Deense minis ter kreeg bijval van Italië en Zweden. Breuklijnen Maar ook de grote lidstaten Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië waarschuwden voor nieuwe breuklijnen in Europa. De EU moet er volgens hen alles aan doen om de banden met de afvallers in de eerste ronde aan te kalen. Dat is ook de opvatting van Nederland. Staatssecretaris Patijn zei dat het geen zin heeft om met alle kandidaat-landen te gelijk onderhandelingen te star ten. „De uitkomst is ongetwijfeld dat je niet met allemaal samen aan de eindstreep komt," aldus Patijn. De Nederlandse regering heeft nog geen standpunt bepaald over de gevolgen van de uitbreiding. Volgens de Europese Commissie kan de uitbreiding tot stand wor den gebracht binnen het plafond van de bestaande financiële mid delen. Om dat te realiseren wordt een hervorming van het land bouwbeleid voorgesteld en wordt geld uit de regionale hulpfondsen doorgeschoven naar Oost-Euro pa. Die voorstellen zullen in het na jaar nog onderwerp zijn van een pittig debat. Voor Duitsland is een inkomensverlies van 20 pro cent voor de boeren onaanvaard baar. Staatssecretaris Patijn er kende dat nog de nodige onder handelingen nodig zullen zijn, maar zei dat hij het eens is met de analyse van de Europese Com missie. De Europese landbouw moet zich meer richten op de si tuatie op de wereldmarkt. Dat betekent automatisch lagere prij zen, die slechts gedeeltelijk wor den gecompenseerd met inko menssteun. De Commissie denkt de uitbreiding te realiseren bin nen de eigen middelen, die maxi maal 1,27 procent van het bruto binnenlands product bedragen. Patijn hamerde er gisteren op dat dit slechts een streefcijfer is, maar dat wat hem betreft het ook met minder moet lukken. Zo wordt de EU-begroting voor 1998 gerealiseerd binnen de 1,15 pro cent van het bbp. „Wij hechten veel belang aan een stringent fi nancieel beleid," aldus de libera le staatssecretaris. Prinses Diana en Elton John rouwen om Gianni Versace. Elton John wordt getroost door een vriend tijdens de herdenking smis in Mil aan. Diana en Elton vlogen samen naar Milaan. foto reuter Belfsst/Londen (rtr/anp/afp) - De pogingen om te komen tot wede in Noord-Ierland lijken vooralsnog vruchteloos. De Brit seregering moest gisteren toegeven dat de meeste protestantse politici vooralsnog niets zien in het Brits-Ierse voorstel voor een geleidelijke ontwapening van de paramilitaire groepen in Noord-Ierland. Bovendien kondigde de militante dominee Ian Paisley aan dat zijn Democratische Unionistische Partij afziet van verdere deelna- ®e aan de besprekingen over de condities voor het half september te beginnen vredesoverleg. Eer- te stapte al de kleine UK Unio- nisten op. Paisley sprak van een lage daad van verraad om 'terroristen aan tafel te laten zitten die nog over hun wapens beschikken en kun weg naar de onderhandelin- hebben bereikt met bom- Milaan/Miami (dpa/afp) - Duizenden vrienden, familie leden en bewonderaars heb ben gisteravond in en bij de Dom van Milaan afscheid ge nomen van de Italiaanse mo dekoning Gianni Versace, die vorige week in Miami werd vermoord. Zo'n 2000 rouwenden verzamel den zich in de gotische Dom van Milaan, waar de popzangers Sting en Elton John psalm 23 zongen. Topmodel Naomi Camp bell liet haar tranen de vrije loop. Ook de Italiaanse skikampioen Alberto Tomba en mode-ontwer pers Karl Lagerfeld en Giorgio Armani woonden de mis bij. Op het plein voor de Dom in Mil aan verzamelde zich een menigte om Versace de laatste eer te be wijzen. Als teken van rouw had den winkels in de binnenstad de rolluiken neergelaten. Eerder op de dag bezochten Versace's vrienden en naasten de urn met zijn as, die in het palazzo van de familie in Milaan was op gesteld. Elton John en prinses Diana knielden voor de stoffelij ke resten. Prinses Diana was een vriendin en vertrouwelinge van Versace, die haar een belangrijke inspira tiebron noemde en zelfs een handtas naar haar noemde. In de Verenigde Staten zette de politie de klopjacht naar hoofd verdachte Cunanan, een manne lijke prostitué, voort. De FBI heeft beroemdheden gewaar schuwd dat zij wel eens zijn vol gende slachtoffer kunnen wor den. Aangenomen wordt dat Cu nanan zich als vrouw heeft ver momd en nog steeds in Zuid-Flo- rida verblijft. Volgens politiebronnen zou Cu nanan het pistool waarmee hij Versace doodde, eerder voor twee andere moorden hebben ge bruikt: op een architect in Min nesota, en op een grafdelver in New Jersey. Een politiewoord voerder weigerde het bericht te bevestigen of te ontkenenen. De Versace-groep had een le vensverzekering van 21 miljoen dollar op de modekoning afgeslo ten, aldus een zegsman van het verzekeringsbedrijf Lloyds. Het gaat om een zogeheten sleutelfi guur-contract voor bedrijven waarvan de economische toe komst sterk van één persoon af- het vredesproces afgelopen, want als belangrijkste voorwaarde geldt dat er 'voldoende consen sus' is. David Trimble, leider van de grootste protestantse partij in Noord-Ierland, de Ulster Unio nist Party, hield de deur gisteren nog op een kier. Hij zei pas op het laatste moment een besluit te zul len nemen. De UUP eist van Lon den en Dublin ondubbelzinnige schriftelijke garanties over de ontwapening van terroristen. Door Bob van Huët Londen - Het grote probleem in het weer broze Noord-Ierse vredesproces blijft de ont manteling van terroristenar senalen. En met name dat van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Vanmiddag zouden de Ulster Unionisten zich moeten uitspre ken over de jongste ontwape ningsplannen van premier Blair. Bedoeling is om, parallel aan de vredesonderhandelingen, 'pro gressie' te boeken in de zo bela den ontwapeningskwestie. De Unionisten verstaan onder pro gressie het fysiek inleveren en vernietigen van illegaal wapen tuig. Sinn Fein en de IRA denken hooguit aan kunstige formulerin gen voor wat in een zeer verre toekomst eventueel zou kunnen worden overwogen. „Geen kogel zal er worden ingeleverd voordat er een algemene oplossing is voor alle problemen," benadrukte Martin McGuinness, vermeend (ex?) IRA-bons en tweede man van Sinn Fein. Britse veiligheidsexperts schat ten dat de organisatie nog min stens twee ton Tjechische Sem- tex-H evenals 650 kalasjnikovs overheeft van een wapenzending die de Libische leider Gadaffi halverwege de jaren tachtig deed. Daarnaast zou men beschikken over minstens 20 'pantserdoorbo- rende' machinegeweren van Rus sische makelij, 40 mortieren, 100 Webley revolvers en tenminste één SAM-7 luehtafweerraket. Plus nog een onbekende hoeveel heid zelfgemaakte bazooka's, vlammenwerpers, landmijnen en automatische schietinstallaties. De exacte omvang van het IRA- arsenaal is voer voor spionnen. Ingewijden menen dat het weinig uitmaakt of de IRA, als ze al zou willen, veel of weinig wapens in levert. De organisatie heeft grote financiële reserves en kan daar mee snel aankopen doen op de zwarte markt. Bovendien kan men gemakkelijk overuren ma ken in de eigen, illegale, wapen- werkplaatsen. Het terreurarsenaal van de loya listische commando's is zeker kleiner dan dat van de IRA, maar niet minder dodelijk. Ze beschik ken over honderden automati sche wapens. Ook de loyalisten weten hoe hun eigen machinegeweren, bommen en landmijnen te vervaardigen. De protestantse organisaties zijn evenmin van plan hun wapens in te leveren. men'. Jandaag stemmen in Castle Buii 's in Oost-Belfast de deelne- s aan het vredesoverleg over «t ontwapeningsproces. Als alle "monistische partijen zich tegen Brits-Ierse voorstel keren, is Jtessel (anp) - De Europese Unie ®kt nog eens 23 miljoen gulden 1 voor de wederopbouw van ®niê-Herzegovina, als bijdrage a» de derde donorconferentie het door oorlog getroffen ge- ®t De conferentie wordt van- Bruss 1° mor®en g^ouden in zal voorlopig geen cent gaan at de Bosnische Serviërs in de ^isehe republiek. De Europe- 7 tenisters van Buitenlandse t en kritiseerden gisteren de hifi™ voorvallen in de repu- eK zoals de aanvallen op de 5®Tationale troepen. Brazilianen zijn gewend aan sterke verhalen en bizarre ontknopingen. Maar de verwikkelingen rondom de recente vlieg ramp met een Fokker is een thriller die het be gripsvermogen van de Brazilianen behoorlijk op de proef stelt. Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Twee weken geleden overleefde Leonardo Teodoro de Castro (58) op miraculeuze wijze een mysterieuze bomaanslag bin nenin een Fokker-100 in volle vlucht. Drie dagen later grijpt een voorbijrazende bus hem vlak bij zijn appartement in Sao Pau lo. Castro zou - zo luidde de ver klaring - het vehikel niet hebben gehoord, omdat de explosie in het vliegtuig zijn trommelvliezen had gescheurd. Bestaat er dommere pech? Hoe cru is het noodlot. Bra zilië voelde mee met de arme stakker. Totdat het nationale tv-journaal volslagen onverwachts opende met de hoogstverrassende wen ding. „Politie verdenkt leraar die na vliegramp tegen bus opliep van het binnensmokkelen van de bom." Perplexiteit alom. Welke gek pleegt er zelfmoord en trekt 59 onschuldige mensen met zich mee de dood in, zo vraagt Brazilië zich verbijsterd af? Sinds de ont hulling wacht iedereen gespan nen op het moment dat de werk loze wiskundeleraar uit zijn co ma ontwaakt. Dat moment is niet ver weg, want het levensgevaar is geweken, zo garanderen de art sen. Ondertussen houdt een 'pe loton' politieagenten permanent de wacht op de intensive care-af- deling uit angst dat Castro 'uit zijn bed' springt voor een derde, ditmaal wel geslaagde, zelf moordpoging. Bij zijn mislukte tweede - de politie vermoedt dit althans - liep Castro een schedel- basisfractuur, een geperforeerde long en een aantal gebroken rib ben op. „Hij zag de stadsbus wel degelijk aankomen en maakte een timing. Vervolgens keek hij de andere kant op en sprong er voor," aldus bezweert een oogge tuige. Uit buurtonderzoek is on dertussen vast komen te staan dat Castro een vreemde vogel is. Een nors in zichzelf gekeerd en seksueel gefrustreerd type met suïcide en exbitionistische nei gingen. Hij was altijd met de dood bezig. De dag na de bom aanslag en vóór het 'busongeluk' verscheen de recherche met een huiszoekingsbevel aan zijn deur. De alleenwonende Castro was net uit het ziekenhuis ontslagen voor zijn trommelvliezen. Zijn verhoor had te ongeloofwaardig geklon ken. Na de vliegramp, waarbij een man met stoel en al door het 4 vierkante meter grote gat in de romp op 2400 meter hoogte naar buiten werd gezogen, verklaarde Castro dat hij per bus naar het 80 km verderop gelegen Sao José dos Campos was gereisd om daar te solliciteren. Hij zou het vlieg tuig naar Sao Paulo hebben ge pakt om thuis snel even een paar documenten op te halen. Die was hij vergeten. Maar het adres van de school en het bedrijf waar hij wilde solliciteren, wist Castro niet te noemen. Op de speurtocht door zijn flat stuitte de politie op een serie overlij denspolissen en een briefje met de naam van een begunstigde in geval van zijn dood. Ook trof men sporen aan van explosief materiaal en tvkee boeken over de tactieken van guerrillavoering. Zolang Castro nog niet bij kennis is, vult de politie haar tijd met het maken van schema's waarin alle bewegingen van de 55 passa giers worden vastgelegd vanaf het moment van binnenkomst tot aan de explosie zeven minuten na het opstijgen. Vast staat dat het een bom betreft en dat Castro de enige was die rondliep toen deze ontplofte. Een passagier, die hem in het gangpad bij zijn enkel vastgreep, verzekert dat Castro in eerste instantie aanstalten maakte om door het gat naar bui ten te gaan. „Maar toen hij besef te dat de Fokker gewoon bleef doorvliegen, deed hij net alsof hij flauw viel," aldus de man. Ook zei hij zich te verbazen over twee nylon tassen die ogenschijnlijk zonder eigenaar vlak in de buurt van de verongelukte ingenieur stonden. „Vreemd. Waarom liggen die niet in de bagageruimte boven de stoelen, zo vroeg ik me af?" ver klaarde de getuige tijdens zijn verhoor. Brazilië kan niet wach ten op het slothoofdstuk van deze bizarre thriller. Of volgt er nog meer? goud. Bronnen die in contact staan met onderzoekers van joodse orga nisaties noemen het document 'belangrijk en betrouwbaar'. De tv-do- cumentaire wordt zaterdag in de VS uitgezonden. Zwitserse banken hebben een lijst gepubliceerd met namen van 'verdwenen' houders van rekeningen uit de oorlog. De advertentie beslaat drie pagina's en verschijnt in 29 landen. De Zwitserse bankenvereniging (ASB) roept hen en nabestaanden of bekenden van de rekeninghouders op contact op te nemen met kantoren van het accountantsbureau Ernst and Young of om de Internetpagina www.dormantaccounts.ch te raadple gen. Voor het eerst drukken Zwitserse banken rekeningnummers over de hele wereld publiekelijk af, omdat de 'slapende rekeningen' hoogstwaarschijnlijk van vooral joodse nazi-slachtoffers zijn. De wetten en regels die ten onrechte door de Nederlandse overheid niet zijn aangemeld in Brussel, zijn openbaar gemaakt Minister Sorg- drager van Justitie heeft de lange lijst naar de Tweede Kamer gestuurd. Niet van harte. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten heeft Sorgdrager en haar collega Wijers van Economische Zaken via een kort geding ertoe moeten dwingen tot publicatie over te gaan. De hardnekkige wijze waarop Sorgdrager en Wijers zich tegen open baarmaking hebben verzet is onbegrijpelijk. De Nederlandse ministers zijn collectief in de fout gegaan door ruim vierhonderd wetten en re gels niet aan te melden. Wijers heeft namens het kabinet deemoedig schuld bekend. En vervolgens weigert hij pertinent de lijst te publice ren. Dat valt niet uit te leggen. Ook de rol van de Tweede Kamer is discutabel. De volksvertegenwoor digers hebben genoegen genomen met de openbare knieval van Wij ers. Ze hebben het kabinet niet gedwongen af te zien van de voorge nomen geheimhouding. Een ernstige inschattingsfout die het vooroor deel versterkt dat in Den Haag 'achterkamertjespolitiek' wordt bedre ven. Met de openbaarmaking is de storm die de Securitel-zaak heeft veroor zaakt, nog niet overgewaaid. De in het kort geding in het gelijk gestel de strafrechtadvocaten eisen nog meer duidelijkheid. Zij willen dat het Europees Hof van Justitie helderheid verschaft over de gevolgen van het Securitel-arrest. Het Nederlandse bedrijfsleven onderzoekt met ju risten de mogelijkheid om schadeclaims in te dienen. Minister Sorgdrager ligt er niet wakker van. De als altijd optimistische bewindsvrouw meldt dat de aanmelding van de wetten bij de Europe se Commissie voorspoediger verloopt dan verwacht. Zij gaat ervan uit dat ze begin augustus de zaken in Brussel heeft rechtgetrokken. Wel licht heeft de minister gelijk. Maar de bureaucratie in Brussel is weer barstig en heeft tot nu toe niet laten blijken op een hoge snelheid te zijn ingesteld. Het is te hopen dat Nederland iets heeft geleerd van de Securitel-affaire. Dat is hard nodig. De Nederlandse politici en topamb tenaren hebben zich tot nu toe weinig aan Europa gelegen laten lig gen. Het ontbreekt ze aan essentiële kennis. Ze beseffen onvoldoende of willen niet beseffen dat de Europese spelregels in belangrijke mate de nationale wetgeving beïnvloeden. Europa is dichterbij dan sommi gen zichzelf wijsmaken. BUITENLAND KORT Veto Jeltsin op godsdienstwet Moskou/Washington - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een controversiële wet, die de godsdienstvrijheid in Rusland inperkt. Het gevoelig liggende wetsontwerp was door het Russische parlement met grote meer derheid aangenomen. Jeltsin, van wie werd verwacht dat hij de wet zou tekenen, erkende dat de beslissing voor hem 'moeilijk' was. Een aantal van de bepalingen in het wetsontwerp druist vol gens de president in tegen fundamentele 'mensen- en burgerrech ten'. Jeltsin komt met zijn veto tegemoet aan een oproep van de Amerikaanse regering. Die publiceerde gisteren haar eerste rap port over de vervolging van christenen in de wereld en uitte onder andere kritiek op Rusland. Opening voor vredesproces M-Oosten Brussel - De ontmoeting tussen de Palestijnse president Arafat en de Israëlische minister Levy gisteren in Brussel heeft de weg geo pend voor voortzetting van het vredesproces in het Midden-Oos ten. Het gesprek kwam er na bemiddeling van de Europese Unie en haar speciale afgezant voor het Midden-Oosten, de Spaanse diplo maat Moratinos. Zowel Arafat als Levy zijn vastbesloten te wer ken aan een definitief vredesakkoord. Milosevic pakt onafhankelijke pers aan Belgrado - De Servische autoriteiten hebben in de afgelopen week zeker twaalf onafhankelijke radio- en tv-stations gesloten, omdat ze geen zendmachtiging zouden hebben. De eigenaars van de sta tions ontkennen echter dat ze geen vergunning hebben en zeggen dat het de autoriteiten erom te doen is de onafhankelijke media die zich kritisch uitlaten over de autocratische president Slobodan Milosevic de mond te snoeren, in verband met de verkiezingen die dit najaar worden gehouden. Milosevic heeft in de tien jaar dat hij aan de macht IS, de media altijd in een ijzeren greep proberen te houden. 'Ik ben geen muzikale analfabeet' Rome - De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti is woedend over be richten in de pers dat hij geen noten kan lezen. „Allemaal rotzooi, uitvindingen om een scoop te halen," zo noemde hij de verhalen gisteren. Volgens de zanger heeft de krant Corriere della Sera zondag zijn woorden verkeerd weergegeven. In het artikel zou hij ruiterlijk hebben erkend dat hij geen noten las, nadat de acteur Vittorio Gassman had onthuld dat Pavarotti op het gehoor zingt. Priebke veroordeeld tot gevangenisstraf Rome - De voormalige SS-officieren Erich Priebke (83) en Karl Hass (85) zijn gisteren in Rome tot respectievelijk vijftien jaar en tien jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het mili tair gerechtshof heeft echter onmiddellijk de straffen omgezet. Priebke krijgt vijf jaar en Hass is in vrijheid gesteld. Beiden waren betrokken bij de moord op 335 burgers in de Ardeatijnse groeven bij Rome, in 1944. Ze droegen als leden van de SS verantwoorde lijkheid voor de executie van de Italiaanse burgers en hebben ook aan enkele executies deelgenomen. Van onze verslaggever Frankfurt an der Oder - Frankfurt an der Oder heeft de schade van de overstroming tot nu toe kunnen beperken. Maar de si tuatie is er kritiek. Gisteren bezocht de Duitse bondskanselier Kohl de bedreigde grensstad. „Misschien kunt u ook een paar zakken meedragen?" Dennis Welz, een 18-jarige gymnasiast die meehelpt om zijn stad Frank furt an der Oder te beschermen tegen het water, vraagt het Hel mut Kohl zonder blikken of blo zen. De Duitse bondskanselier houdt de boot af. „Nee, nee, daar van heb ik er in mijn leven al zo veel gedragen," sputtert hij tegen om vervolgens direct afscheid te nemen. De meerderheid van de massaal uitgerukte pers volgt Kohl. Het andere deel van de journalisten stort zich op de scholier Welz en verbaast zich over diens vraag aan de bondskanselier. Zoveel vrijpostigheid is in Duitsland not done. Welz vindt niet dat hij te ver is gegaan: „Als hij hier zono dig op bezoek wil komen, kan hij ook wel een zandzak aanpakken. Al is het er maar eentje, als ge baar." Bezoeken van Kohl zijn zorgvul dig geregisseerde gebeurtenissen. In Frankfurt an der Oder is het niet anders. Al ver voor de komst van de bondskanselier zijn poli tie, leger en veiligheidsmensen massaal aanwezig. Het draaiboek is gründlich voorbereid. Kohl komt aan per helicopter. Kohl loopt de brug op die de grensovergang met Polen vormt. Kohl staat de pers even te woord en belooft dat de bondsregering alles zal doen, zonder zich op be dragen vast te laten pinnen. Kohl loopt de brug af naar de rivier oever waar met man en macht aan een nooddijk wordt gewerkt. Kohl praat met wat soldaten en wat vrijwilligers. En weg is Kohl. De bondskanselier klaart de klus zoals het een ervaren staatsman betaamt. Hij spreekt gezwollen woorden over 'de grootste cata strofe sinds de Duitse eenwor ding' en noemt dat een goede ge legenheid om voor eens en voor altijd duidelijk te maken dat 'de regering niet iets ver weg aan de Rijn is'.

de Stem | 1997 | | pagina 5