'Vaker snelheidscontrole in Sas' Hakker Jan UIT DE IN DE lillli 'Het is nu of nooit hoor, zei ik9 Honderden mensen op rommelmarkt Retranchement 'Aanvragen uitkering blijkt erg moeilijk' terra-nova Pluimpje voor uzelf! Sassenaren voelen zich onveilig binnen bebouwde kom DE STEM REGIO ZEELAND Levi's, Adidas enz VOETBALCLUBS OPGELET! en keeperhandschoenen in de voorverkoop tegen sterk verlaagde prijzen i Tel. 0117-491314 Iedere woensdag verse oliebollen, 10 v°orf 6.00 Opvallend veel zeldzame vlinders in Canis vliet Tuinhuisje vakantiewoning van Duitser mag blijven Terneuzen komt met voorlichtingsfolder DER DEKKER i WOENSDAG 23 JULI 1997 C3 JBSDJAISMG 70 4561 flf mj m Ji'J!!4:313138 M: 0114-37 3? M w luincenlrum MX: 0174-37.32 69 '"'HlVIHKfl-BOOHKtffxffin Mwwmm- Nooit meer met vuile schoenen naar binnen. 9er ,n betonnen plateau. Van 29,95 voor ^anbit^ingtn zijn wirt;,, Keuze uit dtveree kleuren. de voorraad si^n. ,J broden voor 4 bolussen voor Cctvdio, Australian, Nike, Reebok, Oxbow Vrijdag koopavond Nu honderden voetballen ^cnueiii N^~esi?n._n Meneer en mevrouw Triou uit Breskens vierden gisteren feest zonder poespas, want daar hou den ze niet van. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Breskens - Op de weg bij Oostburg. Daar gebeurde het tussen de 81-jarige J. Triou en zijn 80-jarige vrouw M. Triou-Trihou uit Breskens. „Ja, ze kon mee met de fiets. En ik zei 'het is nu of nooit, hoor'. En ja, sindsdien zijn we samen," zegt Triou. Meer dan zestig jaar nu. Tegenwoordig ontmoeten de jongeren elkaar in disco's en op feesten, weten de twee. „Maar toen ging dat anders, hoor. Er was helemaal niets. De jongens liepen langs de ene kant de straat in en de meisjes langs de andere kant. Zo kwam je elkaar tegen," vertelt Triou over de kunst van het versieren in de ja ren dertig. Samen met de drie zonen, de ze ven kleinkinderen en inmiddels drie achterkleinkinderen vierde het echtpaar gisteren het zestig jarig huwelijksfeest met een re ceptie en een etentje met de fa milie. Daarvoor had wethouder Bolijn van Oostburg nog een be zoekje gebracht aan het bruids paar. Verder geen poespas, want daar houden ze niet van. Een simpel bord voor hun huis aan de Lan- geweg maakt melding van het feest. Verder geen toeters en bel len. Ook niet in 1937. „Met een bus vol familie zijn we naar het ge meentehuis in Groede gegaan, waar we getrouwd zijn. Daarna zijn we naar Maldegem gereden om foto's te laten maken," ver telt mevrouw Triou. Ze herinneren het nog als de dag van gisteren. „Slecht weer dat het was," zegt meneer Triou. „Regen en storm. Verschrikke lijk. Zo'n dag vergeet je natuur lijk nooit meer." Het echtpaar verhuisde in 1964 van IJzendijke naar Breskens, met name voor het werk van Triou bij de snoepfabriek. Daar voor was'hij werkzaam geweest als landarbeider, vlasverwerker en vrachtwagenchauffeur. Een manusje van alles dus, oorspron kelijk afkomstig uit Schoondij- ke. En een handige man komt in huis goed van pas, weet me vrouw Triou, die geboren is in Groede. Samen hebben ze ontzettend veel meegemaakt, natuurlijk ook de oorlog. Maar altijd zijn ze met plezier samengebleven. Twee mensen afkomstig van op het oog Zeeuws-Vlaamse fami lies, dus. Maar de voorvaderen van het bruidspaar hebben ooit de overstap van Frankrijk naar Zeeuws-Vlaanderen gemaakt. Misschien, denkt de oudste zoon hardop, komen ze wel uit het Franse plaatsje Triou. Maar dat moet nog verder uitgezocht wor den. Hoe dan ook, de twee kwamen samen. En in koor zeggen beiden er graag nog een aantal mooie jaren bij te doen. Van onze verslaggever Sas van Gent - De politie moet vaker de snelheid controleren van het verkeer binnen de bebouwde kom van de gemeente Sas van Gent. Deze wens uitten de aanwezigen afgelopen maandag op de hoor zitting over het zogenaamde PIM, het Plan Infrastructurele Maatre gelen. Dit plan van het Sasse col lege gaat over het aanbrengen van snelheidsremmende maatre gelen binnen de bebouwde kom van Philippine, Sas van Gent, Westdorpe en de Zandstraat. Hierbij gaat het met name om het verkeer dat de woonkern inrijdt. Bewoners gaven tijdens de hoor zitting aan zich regelmatig onvei lig te voelen in hun eigen omge ving. Zij juichen nieuwe maatre gelen daarom toe. Maar zij ma ken zich zorgen over de controle erop. In een brief aan het college schrijven de bewoners van de Bernhardstraat in Westdorpe dat de overzichtelijkheid en het open karakter van hun straat hardrij ders uitnodigt. De hardrijders krijgen vrij baan en niet in de laatste plaats omdat er steeds minder politiecontrole is. Dat zou op zijn minst gecompenseerd moeten worden, aldus de brief. Ook andere aanwezigen op de hoorzitting oordeelden dat er nauwelijks controle is. Wethou der R. de Mul (Openbare Werken) vond controle belangrijk, maar vertelde dat hij niet verwacht dat hij zomaar meer politieagenten naar de gemeente kan krijgen. Hij beloofde de wensen mee te nemen als het definitieve plan wordt opgesteld. Sas wil verder een snelheidsrem mer in de vorm van een plateau kruising bij het toekomstige woonwagencentrum in Westdor pe, aan de westzijde van de Bern hardstraat. Maar de bewoners vinden dat geen goede oplossing. Na het passeren van dat plateau kan er weer naar hartelust gas worden gegeven, aldus de brief. De bewoners van de Bernhard straat bevelen aan om te denken aan visuele snelheidsremmers. Momenteel zijn er verschillende woningbouwwerkzaamheden in de Bernhardstraat. Door het smallere wegdek neemt het aan tal hardrijders al flink af, aldus de bewoners. Ook door de aanleg van een fietspad in de straat wordt het er al een stuk smaller. De snelheid zal dan zeker ver minderen, vertelde een bewoon ster. Ook in de Molenstraat in Westdorpe wil het college een snelheidsremmer. Binnen enkele jaren zal daar de wijk Oost-Mo- lenkreek gerealiseerd worden. Bij de kruising Singel-Molenstraat wil het college daarom een pla teauverhoging. In plan PIM staat verder dat er onder meer snelheidsremmers moeten komen in de Kasteel- straat-westzijde en de Post hoornstraat in Philippine en op de Eversdam in Westdorpe. Voor deze wegen zijn maatregelen vol gens het college urgent. Voor bij voorbeeld de Laureijnestraat en de Kasteelstraat-Oostzijde in Philippine zijn ook snelheids remmers gepland, maar deze ko men pas na de andere wegen aan bod. Bovendien krijgt de Westkade in Sas van Gent de nodige aandacht in PIM. Op de weg binnen de be bouwde kom staan al matrixbor- den die de weggebruiker een sig naal geven als deze te hard rijdt. Het college is zich er echter van bewust dat dit nog niet voldoen de is, zeker gezien de hoge ver keersintensiteit. Het wil daarom zowel aan de noord- als aan de zuidzijde snelheidsremmers aan brengen in de vorm van chicanes. Deze kosten een ton per stuk. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Sas van Gent - Op verzoek van Jo van Weele onderzoch ten leden van de insecten- groep van De Steltkluut en andere natuurliefhebbers maandag het natuurgebied Canisvliet bij Sas van Gent. Zij ontdekten ongekend veel vlinders, waaronder een groot aantal zeldzame bruine blauwtjes. De inventarisatie van de vlinder populatie in het natuurgebied Canisvliet leverde maar liefst ze ventien soorten op. Het meest opvallende tijdens de inventarisatie was het groot aan tal bruine blauwtjes dat ten noorden van de kreek op een veldje. De vlinders fourageerden op vierzadige wikke. De groep telde 56 vlindertjes. Nog nooit eerder zijn er in Oost- Zeeuws-Vlaanderen zoveel van deze vlindertjes op zo'n klein veld bij elkaar gezien. Het bruine blauwtje staat in Ne derland op de rode lijst als kwetsbare soort. Eddy Taelman van De Steltkluut hoopt dat het veldje gespaard wordt, want in opdracht van het Staatsbosbeheer is men hier vol op aan het werk. Het bruin blauwtje vliegt in twee generaties met als vliegtijd mei tot juli en eind juli tot september. De voedselplant van de rups is onder meer het zonneroosje, de ooievaarsbek en de reigersbek. De overwintering gebeurt als rups. „We hebben in totaal in dit ge bied in ongeveer drie uur 646 vlinders geteld en ook nog zes grote groene sabelsprinkhanen, echt ongekend veel," aldus Eddy Taelman. De andere soorten vlinders die geïnventariseerd zijn, waren: landkaartje (11), bruin zandoogje (361), oranje zandoogje (15), klein dipkopje (60), dagpauwoog (9), bont zandoogje (11), atalanta (15), kleine vos (8), klein geaderd en klein koolwitje (samen 61), bruine blauwtjes (56), icaris blauwtje (4), vuurvlindertje (1), klaverspanner (10), lieveling (1), gammaviltje (11) en twee soorten die geen Nederlandse naam heb ben: de Pleuropthija rualis (1) en de scotopteryx chenopodiata (8). Tussen de icaris blauwtjes zat een opvallend exemplaar. Meest al zijn de vrouwtjes bruin van kleur. Soms is het wijfje ook in het blauw te zien, net zoals het mannetje, maar dan met een oranje tekening op de (ach tervleugels. Van onze correspondent Den Haag/Nieuwvliet - De Duitse eigenaar van een va kantiewoning aan het Lepel blad in Nieuwvliet, U. Schoe- bler uit Wuppertal, mag het tuinhuisje bij zijn verblijf la ten staan. Schoebler is ten onrechte door B en W van Oostburg aangeschre ven om een tuinhuisje af te bre ken. Dat zegt de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, die de gemeentelijke aan schrijving heeft vernietigd. Het omstreden tuinhuisje dateert van maart 1992, zo'n drie maan den voordat de gemeente haar beleid vaststelde ten aanzien van bergingen rondom vakantiewo ningen. Volgens de Raad van Sta te is de aanschrijving 'in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur' en daarom vernietigt het Haagse rechtscollege het dwang bevel. r De jaarlijkse rommelmarkt trok gisteren weer een enorm aantal toeristen naar Retranchement. Met name het mindere weer zorgde voor een file van en naar het plaats je. Honderden bezoekers bezochten de rommelmarkt op het grasveldje, waar zo'n honderd kraampjes opgesteld stonden. Een keur aan voorwerpen was tegen aantrekke lijke prijzen te koop. Ook kinderen hadden de zolder nog eens goed doorzocht, zodat zij een zakcentje konden verdienen. Met sfeervolle muziek van een draaiorgel op de achtergrond waren de terrassen in Retranchement goed gevuld. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De twaalfhonderd uitkeringsgerechtigden in de gemeente Terneuzen worden door het gemeentebestuur uitge breid voorgelicht over de nieuwe Wet Boeten en Maatregelen. Uit een proefperiode van twee maanden blijkt namelijk dat nogal wat mensen veel moeite hebben met het invullen van de nieuwe aanvraagformulieren voor een uitkering. Die komen begin augustus in de plaats van de vertrouwde werkbriefjes. De Terneuzense uitkeringsge rechtigden krijgen binnenkort een voorlichtingsbrochure in de bus. Dit om te voorkomen dat ze een maatregel of boete krijgen, omdat ze het formulier niet op tijd hebben ingeleverd of niet goed hebben ingevuld. „We werden tijdens de proefpe riode met de neus op de feiten gedrukt. Veel mensen hebben best wat moeite met het invullen van de formulieren. Er zitten nog veel onduidelijkheden in de formulieren. Met behulp van de folder moet het mogelijk zijn ze goed in te vullen," aldus wet houder A. Stahl-Hemelsoet. Boete Als een uitkeringsgerechtigde toch nog iets fout doet, zijn er volgens wethouder Stahl-He- melsoet nog mogelijkheden om een boete of maatregel te voor komen. „We stellen een herstel periode in. Een aanvrager krijgt de mogelijkheid fouten te her stellen zonder gevolgen voor de uitkering. Als er dan nog steeds iets niet klopt, krijgt de aanvra ger een korting van vijf procent op de uitkering. Er is dan nog wel een periode van vijf dagen om het formulier goed in te leve ren. Als het de derde keer nog steeds fout is, volgt er een ge sprek. Als dan blijkt dat de aan vrager niets te verwijten is, vol gen er geen maatregelen of boe tes. Is dat niet het geval, dan volgt er een boete van minimaal honderd gulden of wordt de uit kering met een bepaald percen tage verlaagd. Door de folder hopen we maatregelen of boetes te voorkomen." De Wet Boeten en Maatregelen moet onder andere uitkerings fraude en het beroep op de socia le zekerheid terugdringen. Wet houder Stahl twijfelt aan de eer ste doelstelling. „Mensen die willen frauderen doen dat toch. Daar verandert de nieuwe wet weinig aan. Voor de gemeente Terneuzen voegt de nieuwe wet niets toe. Maar ja, het is een rijksmaatregel die we moeten uitvoeren. Dan is het on ze taak de mensen goed voor te lichten." Standaardformulieren Volgens T. Robijn, coördinator van de afdeling Sociale Zaken, moest de afdeling behoorlijk vloeken toen bekend werd dat de nieuwe wet ingevoerd zou wor den. „Je kunt met de nieuwe for mulieren praktisch niet meer in gaan op individuele gevallen. Het gaat immers om standaard formulieren. Daarnaast zijn we als het ware politieman gewor den, omdat het toekennen van uitkeringen in de strafrechtelij ke sfeer wordt getrokken. We moeten immers boetes uitdelen als mensen de formulieren be wust of onbewust niet goed heb ben ingevuld." De uitkeringsgerechtigden van de gemeente Terneuzen worden begin augustus met de nieuwe formulieren geconfronteerd. Dit formulier moet iedere maand worden ingevuld om voor een uitkering in aanmerking te ko men. de kroon op uw interieur B'l een grenen select dealer op de U'e AntieMiandel den Dekker slaat voor de beste Ud/o''d eigen'iidse meub^ des cend,gacWn een opvallende service Uw grenen select dealer weel als géén ander sfeer m uw woning Ie creëren. Een belangrijke Jcwoli- 'ei'swaarborg, zodat u een juiste keuze J§ kunf maken. 'V' \'j' i Een keuze mei Si!®?* 6^* zekerheid *-Egx.: 011721 da IQ

de Stem | 1997 | | pagina 16