Nederlanders kopen minder bedrijven in buitenland Liberia Bruynzeel in Japanse handen Parijs gaat grote bedrijven extra belasten Beheerd vermogen Robeco groeit met 12 miljard gulden 0800-8051 6Maanmannen9 krijgen bier niet aangesleept Handel nagemaakte artikelen neemt toe KLM ziet lichtpuntjes in opstelling piloten Overname Bergse fabriek Overname Bell Lijn door Deka en ECT definitief DE STEM ECONOMIE A5 COMMENTAAR TENLAND KORT tmatum eiders ex-regime kt bommenfabriek e Bosnië al naast zich neer Postbus 51 infolijn Rotterdam Shortsea Terminal nieuwe naam ECONOMIE KORT Benzine opnieuw duurder Vitamex niet naar Nutricia Actie Zuid-Korea voor Kia Topjaar voor schimmels in landbouw Siemens rekent op winstherstel Boeing maakt enorme omzetsprong )AG 22 JULI 1997 i i DINSDAG 22 JULI 1997 orlogsmisdadigers in de Servische vaardigheid te hebben verloren, edigingsalliantie hadden zo vaak waargemaakt, dat de uitspraken inomen. nekeer in het beleid tot stand. Tij- in actie te komen tegen verdach- wee weken geleden sloeg de Na- je. De beruchte Servische politie- epoging doodgeschoten. Een an- aangeklaagde oorlogsmisdadiger naar Den Haag afgevoerd, de situatie in de Servische Repu- s trachten de SFOR-troepen te in door de Navo geleide vredestroe- de voormalige Bosnisch-Servische heeft hem als nummer één op de geplaatst. Angst voor een bloed- roofdverdachte te arresteren. ;che Republiek in een crisis. De re- n in Madrid voor samenwerking weekend uit de regerende Demo- radzic en zijn stromannen verzet- vredesproces, Plavsic daarentegen wilde zoeken bij de internationa- n in de machtsstrijd die zich in de ra complicatie is dat de dood van ionalistische gevoelens onder de leken de buik vol te hebben van hermen nog steeds aan alle touw- teun van de Serviërs die hun haat Wil het stagnerende vredesproces ]van slagen hebben dan zullen Ka- ichtsposities moeten worden ver- tenslotte de enige taal die in krin- ed wordt begrepen. man in Cambodja, Hun Sen, land snel als lid toe te laten, atische landen (Asean) Cam- t het voor hem helemaal niet als lid omdat Hun Sen er deze inten in Thailand hebben gis- 'ezette eerste co-premier van veekeinde een belangrijke ba- en heroverd op de manschap- astuken van het vorige regime hun berechting in het land nsen die onder het zeventien Haile Mariam volkerenmoord zouden hebben gepleegd. Van hijnlijk 2481 het land uitge- se militaire junta,- begin 1991. woont in Zimbabwe. eeft in een appartement op de itorium .ygp^fjgt n^ken van idt dat de woning in gebruik beweging Hamasj, dip,het vre- afwijst. Volgens kolonel Ka- ilehem werd het laboratorium avist Issa Khalil Shouka, die n. ganisaties komen morgen en m bijdrage aan de wederop- jnferentie werd eerder dit jaar vreden waren over de manier vredesakkoorden van Dayton it keurde de afgelopen weken .maatregelen goed die in Day- _;eriaal over de vermeende oor- :r te dragen aan het Joegosla- ring in Zagreb zint op mogelij- klaring van het staatspersbu- roatische minister van Defen- lijk voor 18 augustus naar Den Blaskic. innen houden en dan de twee ronde op 2 augustus had kun- a winnen. Ze had alle goede 'alificaties: gestudeerd aan irvard, ex-minister van Fi- nciën, voormalig directrice rika van de Ontwikkelingsor- nisatie van de Verenigde Na- Is en niet betrokken bij de oor- Volgens de eerste uitslagen aide ze nog geen vijfde van de mmen. Ze roept dan ook luid- els 'fraude'. Maar de 500 in- mationale waarnemers waren itengewoon tevreden over de ledzame stembusgang na ze- n jaar van burgeroorlog. 'Vas- waarnemer Jimmy Carter, -president van de VS, sprak Ifs van een 'wonder', lereen, behalve de verliezers tuurlijk, lijkt genoegen te ne- m met de verkiezingsuitslag, 5 die maar een einde maakt n de burgeroorlog. Van Taylor irdt weinig goeds verwacht, tar hij beantwoordt eenvou- aan het stereotype beeld van n Afrikaanse staatsman, die rijkdommen van het land rdeeld onder aanhangers en eigen stam. ;t is wel een droeve afgang or een land, dat zo'n 150 jaar :rd gesticht door vrijgelaten nerikaanse negerslaven met doel er een modelstaat van te ken met de prachtige naam beria: vrijheid. ^sterdam (anp) - Het aantal fusies en over nemingen van Nederlandse bedrijven in het buitenland is in de eerste helft van dit jaar fors gedaald. In de eerste zes maanden hadden 123 transacties plaats tegen 161 in dezelfde perio de van 1996. pe gezamenlijke waarde van de transacties daalde eveneens flink, van 7,7 miljard tot 2,8 miljard dol lar. Dit blijkt uit onderzoek van de accountants- en adviesgroep KPMG. Ook het aantal acties van bui tenlanders in Nederland daalde, van 68 naar 63. Het verschijnsel van het minder zoeken haar samenwer king over de grenzen deed zich over de hele wereld voor. In de eerste zes maanden vonden 2317 grens overschrijdende transacties plaats tegen 2707 in de zelfde periode van 1996. De transactiewaarde steeg echter van 111 miljard naar 130 miljard dollar. Dit betekende een stijging van de gemiddelde transac tiesom met 37 procent. Het Zwitserse farmaciecon cern Roche deed de grootste aankoop. Het kocht voor 11 miljard dollar de Duitse Boehringer. De meeste Nederlandse aankopen gebeurden in Frankrijk, negentien transacties met een waarde van 500 miljoen dollar. De overneming van de uit- zendgroep Bis door Vendex nam daarvan 479 mil joen dollar voor haar rekening. Nederlandse bedrij ven namen voor 776 miljoen dollar achttien Ameri kaanse ondernemingen over. De grootste was de deelneming die de luchthaven Schiphol in het land nam voor 480 miljoen dollar. Het aantal overnemin gen in Groot-Brittannië bleef met negen nagenoeg gelijk. De totale waarde steeg echter flink van 518 miljoen naar 718 miljoen dollar, wat vooral te ver klaren viel uit de koop van Imry Holdings door het vastgoedfonds Rodamco. De grootste buitenlandse investering in Nederland deed het Amerikaanse United International Hol dings, dat voor 420 miljoen dollar het Philips-be- lang van 50 procent in kabelexploitant UPC over nam. Behalve de Amerikanen bleven ook de Britten in ons land actief. De Duitse investeringen liepen onder invloed van de Duitse economische proble men sterk terug, net zoals in andere landen. Bergen op Zoom (anp) - De bekende Bruynzeel-potloden ko men in Japanse handen. De Japanse verf- en schrijfwarenpro- ducent Sakura neemt Bruynzeel Potlodenfabriek uit Bergen op Zoom over. Er werken ruim honderd mensen. De overname heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Dit heeft een woordvoerder van de Bouw- en Houtbond FNV beves tigd. Bruynzeel weigert elk com mentaar. De overname wordt vandaag bekendgemaakt. Bruynzeel is een-bekende naam binnen de Nederlandse teken- en onderwijswereld. De kleurpotlo den behoren tot de top. Binnen de Nederlandse kunstenaarswereld controleert het Britse merk Ka- risma de nummer-éénpositie, ge volgd door het Zwitserse Caran d'Ache en Bruynzeel. Sinds enke le maanden probeert Bruynzeel het hoogste marktsegment bin nen te dringen met de introductie van een nieuwe potlodenlijn die 120 verschillende kleuren kent. Miljoenen Jaarlijks produceert Bruynzeel tientallen miljoenen potloden die in meer dan vijftig landen ver kocht worden. De laatste jaren richt Bruynzeel zich ook op de verkoop van teken- en schrijfma teriaal dat het bedrijf bij anderen inkoopt. Bruynzeel wil sterker groeien, waarvoor "het aansluiting zocht bij Sakura. Bijkomend voordeel is het feit dat Sïkura sinds 1991 eigenaar is van de bekende inkt en verffabrikant Koninklijke Ta- j lens uit Apeldoorn. Sakura krijgt door de overname van Bruynzeel een sterkere positie op de Euro pese teken- en schildermarkt. Ondanks het feit dat Talens en Bruynzeel in één concern zitten, blijven de twee zelfstandig draai en. De Bouw- en Houtbond FNV is 'tevreden' over de afspraken die net Sakura zijn gemaakt. Over de 'eigenzinnige' directietop van Bruynzeel is de bond minder te spreken. De onderneming uit Bergen op Zoom wil een eigen cao hebben omdat het zich steeds meer ontwikkelt tot een handels bedrijf. De bond ziet een eigen bedrijfs-cao niet zo zitten omdat de rechten van vooral oudere werknemers dan in gevaar kun nen komen. Bruynzeel onderhan delt momenteel dan ook liever met de ondernemingsraad. Groot tekort Houtbewerkingsfabriek Bruyn zeel begon op initiatief van de overheid in 1948 met de produc tie van de potloden. Er bestond immers na de Tweede Wereldoor log een groot tekort aan schrijf materiaal. Nederland kende, tot Bruynzeel begon, geen enkele potloodfabrikant. Bruynzeel heeft een bewogen verleden. In 1982 dreigde het keuken- en deurenbedrijf Bruyn zeel failliet te gaan door het uit blijven van overheidssteun. De zaak werd gered na de verzelf standiging van de gezonde afde lingen. Potloodgebruiken Sindsdien ontwikkelde de afge splitste potlodenfabriek zich goed. Zo bezit het na een miljoe neninvestering een moderne pot loden- en kleurstiftenfabriek. In 1996 werd de opslagcapaciteit nog vergroot. Elk land heeft zijn eigen potlood- gebruiken, zo is bij Bruynzeel be kend. Nederlanders willen alleen potloden met een puntje eraan, terwijl Amerikanen de potloden puntloos kopen. Die willen er juist zelf een punt aan slijpen. fen onze verslaggever Botterdam - Robeco Groep heeft een uitermate goed half jaar achter de rug. Het beheerd vermogen van de grootste beleg gingsinstelling van Nederland is het eerste half jaar met 12 miljard gestegen tot 93,5 miljard. Aan nieuwe inleg en waar degroei is dat op jaarbasis bijna dertig procent. Bet gaat hierbij om een gemid- correctie'bleef echter uit en daar- deld percentage van aandelen-, mee de mogelijkheid een flinke obligatie- en geldmarktfondsen, extra koersgroei te realiseren. 1 deze laatste twee waren de toers- en rendementsontwikke- luigen veel geringer dan bij de aandelen, Rorente (obligaties) I wekte een resultaat van 7 pro- ■W-, het Nettorent Fund dat op geldmarkt belegt, kwam niet "wderdan, netto, 1,6 procent. "Kaar zelden is er zo'n groot ver schil geweest tussen wat analis- en strategisten verwachtten wat er werkelijk gebeurde," constateren de beleggingsspecia- Bsten van Robeco. Absolute topper was het RG Zelf weet Zwitserland dat over zes Maanden met 49,6 procent steeg. Bet America Fund steeg over ™aalf maanden met 69,6 pro- cent. Belangrijke drijfveer was de Wverwacht sterke groei van de Amerikaanse economie (alleen eerste kwartaal al 5,9 pro cent). jan de twee grootste aandelen- °adsen haalde Robeco het eerste a'f jaar een beleggingsresultaat Wit is inclusief herbelegging van i ""lidenden) van 31,2 procent en I °'inco, ook een fonds van Robe- 27,0 procent. Doordat de ver- mtwoordelijk belegger van Ro- ,nco in april nog rekende op een |e koerscorrectie had hij een Het fonds belegt ook voor een groter deel in het Verre Oosten, terwijl de beste rendementen af gelopen half jaar in Europa en Amerika werden behaald. Gevolg hiervan is dat de koersen van bei de fondsen elkaar niet veel meer ontlopen. FOTO THEO VAN ZWAM Een 'maanmannetje' verricht zijn dorstlessende arbeid tijdens de intocht van de Nijmeegse Vierdaagse. DE REGELMATIGE be zoeker van een popcon cert of een voetbalwed strijd kent het probleem. Je verlangt hevig naar een biertje, maar het schouwspel voor je biedt geen gelegenheid tot een gang naar de bar. Wat nu? Je wacht gewoon op een 'maanmannetje'. Door Jeroen Roth Hoe zegt u? Een maanmannetje? Inderdaad, de laatste tijd geven ze bij de grotere evenementen steeds vaker acte de présence. Jongeren met een'vaatje bier in een rugzak en daaraan beves tigd een slangetje met een tap- kraantje en een buis met beker tjes. Ze banen zich een weg door gro te menigten om op afroep een gekoeld bekertje pils -letterlijk- aan de man of vrouw te brengen. Ter herkenning is de rugzak voorzien van een vlaggetje met knipperende lichtjes. Ziedaar, de alcoholische astronaut. Oranjeboom Bierbrouwerij uit Breda heeft al enige tijd erva ring met het fenomeen. En, naar woordvoerder J. Laurijssen con stateert, met succes. „We zij er een jaar of tien geleden mee be gonnen in het Feyenoord-sta- dion. Het bleek toen nog wat problematisch omdat er destijds onder de tribunes buffetten za ten die al verpacht waren. Daar door zaten we in het vaarwater van anderen." „De laatste tijd zetten we de biermannetjes weer wat inten siever in. En ze beantwoorden zeker aan het gestelde doel. Enerzijds is het natuurlijk een aardige promotie voor ons be drijf en anderzijds levert het ook wat extra omzet op. Onze erva ring leert dat op plaatsen waar de bierdragers actief zijn, ge middeld vijf tot tien procent meer wordt omgezet." Onverstoorbaar Onlangs waren de 'maanmanne tjes' nog actief op het North Sea Jazz Festival in Den Haag. In een kokend hete en tot de nok toe gevulde Statenhal vulden ze, in een uitgelaten deinende mas sa, onverstoorbaar talloze be kertjes bier. Op het door Oranje boom gesponsorde North Sea Jazz lopen ze sinds drie jaar. En volgens Laurijssen zal dat de komende jaren zeker ook nog wel het geval zijn. Daarvan is ook mede-eigenaar W. van Hese van 'Major Tom' wel overtuigd. Het Haagse be drijfje -inderdaad genoemd naar de astronaut uit David Bo wies Space Oddity- speciali seert zich sinds twee jaar in 'portable catering'. Op aanvraag leveren zij materiaal en mensen. „Tijdens North Sea hebben we over drie dagen meer dan vijf duizend liter bier omgezet. Dat zit dus wel snor," meent Van Hese. Major Tom kan de drank -naast bier wordt ook frisdrank en zelfs koffie rondgebracht- let terlijk niet aangesleept krijgen. Sinds het eerste jaar is de omzet al verdubbeld. Een kleine greep uit de evenementen waarop het bedrijf, bestaande uit vijf vaste medewerkers en zestig oproep krachten, actief is geweest: Sail Amsterdam, concerten van Mi chael Jackson en The Rolling Stones, de presentatiedag van PSV, de Elfstedentocht, maar ook festiviteiten op veel kleinere schaal, zoals huwelijks- en be drijfsfeesten en carnaval. Van Hese: „We hebben een druk gevulde orderportefeuille. Na het North Sea Jazz Festival wa ren we de afgelopen week bij de Vierdaagse van Nijmegen. Mo menteel doen we ook testen in de Amsterdam Arena. De eerste indrukken zijn positief en als de gesprekken met de Arena goed verlopen, zullen we het komend seizoen bij de thuiswedstrijden van Ajax lopen." Omzichtigheid Volgens Van Hese moet er bij dit werk de nodige omzichtigheid worden betracht. „Je kunt niet zomaar zeggen: ik loop het strand op en ga bier verkopen. Dan zul je het toch eerst eens moeten worden met de betrok ken strandtenthouder. In vrij wel alle gevallen doen we zaken met een opdrachtgever met wie we van tevoren afspraken ma ken. Zo voorkom je problemen. Want bijna nergens zijn de te nen zo lanjj rfts'in dehoreca." En de maanmannetjes zelf? Die zijn ondaiiïts'de me(''altijd ge makkelijke werkomstandighe den (drukte, warmte, opgescho ten volk), volgens Van Hese 'su per-gemotiveerd'. „Ze worden meegezogen door de sfeer van het evenement. We proberen ze ook altijd zoveel mogelijk din gen te laten doen waarmee ze de meeste binding hebben." Maar ook het gegeven dat de jongeren werken op provisie basis, draagt uiteraard in be langrijke mate mee bij deze en thousiaste instelling. (ADVERTENTIE) Meer informatie? Haal de folder op postkantoor of bibliotheek of bel de ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 Rotterdam (anp) - Deka en ECT nemen het in faillissement ver kerende overslagbedrijf Bell Lijn over. Het bedrijf, dat gespe cialiseerd is in afhandeling van containerschepen voor korte zeetrajecten, wordt voortgezet onder de naam Rotterdam Shortsea Terminal (RST). Het personeel van Bell Lijn is in meerderheid akkoord gegaan met het sociaal plan dat Deka (dochter van Lehnkering Montan Nederland en Steinweg Handelsveem) en ECT hebben aangeboden, zo heeft een woordvoerder van de ondernemingsraad bevestigd. Voor 54 van de huidige 153 werknemers is geen baan in het nieuwe be drijf. Zij krijgen een aanvulling op de WW. Van de overigen krijgen 71 een vast contract en 28 een tijdelijke baan. De officiële doorstart vindt vandaag plaats. Directeuren worden D. Lievaart (directeur van Deka, dat tweederde van de aandelen van RST heeft) en T. Postma, afkomstig van ECT. Vorige week escaleerden de problemen rond Bell Lijn toen de werkne mers zich verzetten tegen een overname door ECT en Deka. Uit pro test hielden ze de poorten van ECT, ook een overslagbedrijf, twee da gen geblokkeerd. I flink B stuk van de beleggingen in Jjiuide middelen omgezet. De DoorWilko Voordouw Parijs - Door de bedrijven ex tra te belasten hoopt de Fran se regering het begrotingste kort dit jaar binnen de perken te houden. Ook de ministeries moeten fors inleveren. Defen sie schrapt 700 miljoen gulden uit de begroting. Op die ma nier hoopt de Franse regering volgend jaar te voldoen aan de eisen die worden gesteld voor de Euro, de Europese munt. Als niets aan het regeringsbeleid wordt bijgesteld, kan Frankrijk niet meedoen aan de Euro. Dat was de boodschap gistermorgen van de twee magistraten van de Franse rekenkamer die opdracht hadden gekregen om 's lands fi nanciën onder de loep te nemen. Jacques Bonnet en Philippe Nas- se berekenden dat het begro tingstekort oploopt tot een per centage tussen 3,5 en 3,7. De doelstelling was om dit jaar uit te komen tot 3 procent. Maar om dat cijfer te halen moet tussen 34 en 51 miljard franc extra (tussen 12 en 17 miljard gulden) worden bezuinigd of extra belast. Zover wil de Franse regering niet gaan. Jospin moet twee in de hui dige situatie tegenstrijdige zaken bijeen brengen. Ten eerste wil hij het begrotingstekort terugbren gen zodat Frankrijk aan de Euro pese muntunie mee kan doen. Ten tweede wil hij een ambitieus en kostbaar regeringsprogramma uitvoeren met onder meer het scheppen van 700.000 banen. De eerste stap bij het volbrengen van dat programma is het halen van het criterium van een begro tingstekort van maximaal 3 pro cent. Met de nu aangekondigde bezuinigingen (32 miljard franc) is dat niet mogelijk. Maar dit jaar zal het begrotingstekort wel da len tot een percentage tussen 3,1 en maximaal 3,3. Dat moet voor de Franse regering voldoende zijn. Hoewel in het Verdrag van Maastricht omschreven staat dat het begrotingstekort maximaal 3 procent mag zijn, hopen Jospin en de zijnen dat de andere part ners met de hand over het hart strijken. In ruil daarvoor belooft hij dat het tekort in 1998 niet ho ger zal zijn dan 3 procent. De winstbelasting van bedrijven met een omzet van meer dan 17 miljoen gulden gaat met 15 pro cent omhoog. Het percentage wordt in 1997 en 1998 41,6 pro cent. In Nederland wordt 35 pro cent geheven. In 1999, verklaarde Strauss-Kahn, daalt winstbelas ting weer. De opbrengst van die extra belas tinginkomsten wordt begroot om ruim 7 miljard gulden. Het bete kent in de praktijk dat 20 procent van de Franse bedrijven extra be last zal worden. „Maar we ont zien het kleine en middelgrote bedrijfsleven. Dat is de sector waar de meeste banen worden geschapen. En bedrijven die acti viteit creëren, willen we niet tref fen," aldus de Franse minister. Daarnaast moet de Franse over heid ook een forse stap terug Utrecht (anp) - De handel in nepmerkartikelen en illegaal gekopieerde computerprogramma's en muziek neemt toe. Volgens de Economische Controledienst (ECD) zijn impor teurs en producenten van nagemaakte producten ook steeds beter georganiseerd. Kreeg de ECD in 1994 nog 185 verzoeken om een onderzoek naar handel in namaak te be ginnen, het afgelopen jaar wa ren dat er 332. Wegens tekort aan personeel kon de ECD slechts 281 verzoeken inwilli gen. De ECD wil het capaciteitspro bleem aanpakken door eenvou dige zaken over te laten aan de douane, zodat de dienst zelf meer tijd heeft voor de grote bendes. Hierover wordt nog overlegd. Vorig jaar werd voor een waar de van vijf a zes miljoen gulden aan nagemaakte spullen in be slag genomen. Dat is volgens plaatsvervangend directeur J. Stalenhoef van de ECD maar een klein deel van de schade die namaak in Nederland aan richt. Hij wijst erop dat niet alleen de fabrikanten schade lijden, maar ook de overheid (derving belastinginkomsten) en han delaren (oneerlijke concurren tie). In totaal zou het om hon derden miljoenen guldens aan schade gaan in Nederland. Volgens Stalenhoef is de han del veel georganiseerder dan enkele jaren geleden. „Het is duidelijk door criminelen ont dekt," aldus Stalenhoef. Organisaties die zich met nage maakte producten bezighou den, zitten soms ook in de drugshandel. „De winsten voor de criminelen in beide sectoren beginnen elkaar aardig te na deren," aldus Stalenhoef. Rotterdam - Benzine wordt opnieuw duurder. Ging afgelopen za terdag de prijs van de autobrandstof al een cent per liter omhoog, woensdag komt er nog een cent bij. Een liter ongelode benzine kost dan ƒ2,19, super met loodvervanger ƒ2,31 en super plus onge lood ƒ2,24. Diesel wordt deze keer niet duurder. Volgens een woordvoerder van Shell zijn de verhogingen gedeeltelijk het ge volg van de duurdere dollar. Zoetermeer - Nutricia gaat niet in zee met het Zweedse bedrijf Vi tamex dat voedingssupplementen maakt. Met de Scandinaviërs zou het Nederlandse concern een nieuw gebied betreden, maar „Vitamex was niet het bedrijf dat we zochten. We blijven echter zoeken naar een passend bedrijf in Europa," aldus een woordvoer der. Nutricia kondigde eerder dit jaar aan dat het bedrijf in mei een belang van 40 procent hoopte te nemen in Vitamex. Seoul - In Zuid-Korea is gisteren een actie van start gegaan om autofabrikant Kia en daarmee het hele Kia-conglomeraat van de ondergang te redden. Tientallen burgergroeperingen en het perso neel van de onderneming hebben toegezegd er alles aan te zullen doen om Kia er weer bovenop te helpen. „Er bestaat grote be zorgdheid over de mogelijkheid dat wanneer Kia instort de hele economie van Zuid-Korea schade lijdt," aldus een van de groepen die is opgericht om Kia te helpende hand te reiken. Barendrecht - De boer die zich dit jaar niet strikt aan het spuit- schema van bestrijdingsmiddelen houdt, krijgt moeilijkheden met zijn gewassen. Het warme en vochtige weer zorgt namelijk voor een topjaar voor schimmels. Dat zegt de voorzitter van de Weste lijke Land- en Tuinbouworganisatie (afdeling akkerbouwers) op de Zuid-Hollandse Eilanden, K. de Wit. "ii Berlijn- 'Het Duitsêllélffb-' eh elektronicacdmcétó Siemens ver wacht het komende boekjaar weer meer winst te maken. Over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar bedroeg de winst 1,71 miljard mark. Siemens, na Daimler-Benz de grootste indus triële onderneming van Duitsland, tilde de omzet 10 procent bo ven het peil van dezelfde periode vorig jaar tot 71,2 miljard mark. doen. Het ministerie van Defen sie gaat bij voorbeeld ruim 700 miljoen gulden van de begroting schrappen. De Franse regering heeft er bewust niet voor gekozen om de belastingen op de huishou dens te verhogen. De coalitiepartners van de socia listen -groenen en communisten zijn blij met de maatregelen. „Dit gaat de goede kant op. De rijken moeten meer betalen dan de ar men," aldus een communistisch kamerlid. De conservatieve op positie noemt de plannen van Jospin 'desastreus' voor de eco nomie. „De bedrijven moeten niet extra worden belast. Want dat geld gaat dus niet in de investe ringen, die broodnodig zijn om extra banen te scheppen", aldus liberaal Gilles de Robien. Amstelveen (anp) - Luchtvaartmaatschappij KLM ziet licht puntjes in de harde opstelling van haar piloten. Hoewel de vlie gers geen enkele aantasting van de arbeidsvoorwaarden dulden en veel kritiek hebben op de financiële onderbouwing van KLM's bezuinigingsplan Focus 2000, gaan de partijen na de zo mervakantie weer om de tafel zitten. De Vereniging van Verkeersvlie- van piloten zouden 20 procent gers (VNV) presenteerde gisteren omlaag moeten. In afwachting haar eigen visie op Focus 2000. van het eigen VNV-onderzoeks- Met dit in november vorig jaar rapport, waarbij hulp werd inge- gepresenteerde ombuigingsplan schakeld van de Amerikaanse wil KLM voor de eeuwwisseling collega-bond US Alpa, zijn de 1 miljard bezuinigen en nog onderhandelingen met de piloten eens ƒ500 miljoen aan extra ver- maandenlang vertraagd, diensten binnenhalen. De kosten De pilotenvakbond VNV riep het luchtvaartbedrijf gisteren op de strijdbijl te begraven om geza menlijk betere plannen te ont wikkelen. „De vraag is of KLM de strijd tegen de vliegers moet doorzetten of dat we gezamenlijk de strijd tegen de concurrenten aangaan," zei VNV-president P. Griffioen. „Wij willen het verle den achter ons laten. De pilotenbond is daarbij bereid in het eigen bedrijf te investeren, bijvoorbeeld door de eindejaars uitkering om te zetten in KLM- aandelen. Verkoop van aandelen aan de vliegers zou in tegenstel ling tot de personeelskosten bui ten de winst- en verliesrekening kunnen worden gehouden en zo het resultaat omhoog kunnen krikken. De vliegers eisen via een eigen commissaris wel zeggen schap over investeringen en stra tegische beslissingen. Een KLM-woordvoerster ver klaarde 'verheugd te zijn over de opstelling van de vliegers om het verleden achter ons te laten'. Vol gens haar biedt het rapport 'een constructieve opening voor een goede dialoog'. De KLM noemt Focus 2000 nodig omdat de opbrengsten onder druk staan, terwijl de kosten ver der stijgen. Bij ongewijzigd be leid dreigt KLM in de rode cijfers te duiken. Uit het VNV-onder- zoek zou echter blijken dat de kosten van KLM wel degelijk concurrerend zijn, terwijl die van de piloten zelfs 'zeer concurre rend' zijn. Seattle (dpa) - De Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk meer vliegtuigen afgeleverd dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Het resultaat was dat de om zet heel hard toenam, van 10,6 miljard tot 16,6 miljard dollar. De winst steeg van 587 mil joen tot 712 miljoen dollar. Boeing leverde 160 vliegtui gen af tegen 102 in de eerste helft van 1996. Voor heel 1997 denkt Boeing aan een omzet van 34 miljard dollar na 22,7 miljard in 1996. Er komt nog eens veertien miljard dollar aan omzet bij wanneer de overname van McDonnell Douglas rond is. Deze transactie is in Europa helemaal verkeerd gevallen omdat de concurrentieposi tie van Boeing er veel sterker door wordt, ten koste van de Europese vliegtuigfabrikan ten. Morgen bepaalt de Europese Commissie of ze de fusie te genhoudt of niet.

de Stem | 1997 | | pagina 5