Huurhuizen in Zeeland vaker leeg E| 'trouwen Einde Securitel-zaak is juridisch steekspel 'Eenheid varkenshouders verbrokkelt' Mir-hemanning mag naar huis Landelijke actie voor watersnood DE STEM Wroclaw vecht tegen het water Inspecteur maakt zich zorgen Good Vibrations beste single ooit 2 Richard Virenque (Fra) op 6.22' 3 Marco Pantam^ta^^ op 10.13' 4 Bjarne Riis (Den) op 11.55' 7 F. Casagrande (Ita) op 17.14' 9 Roberto Conti (Ita) op 28.20' 10 Laurent Dufaux (Zwi) op 29.46' RTNIEUWS KORT dachida Moerman in Hechtel ;ene IEJUER SPATTEN liet-Dorp kapelle lamstede Pantani 'koning van de Alpen' Potlodenfabriek Bruynzeel in Japanse handen Aanmelden wetten in Brussel gaat snel Haringvlietbrug Duikers vinden liehaam Jansson 40 meter van Daar krijg ik koude rillingen van TOP 10 Boeren slagen er niet in één vuist te maken tegen Van Aartsen Vloedgolf nadert oosten Duitsland Kabinet Israël overleeft motie LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA PAGINA ALGEMEEN KLASSEMENT De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich B afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31 - of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 wekpn gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijvingL32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* D Per kwartaal dm. v. acceptgiro*.jƒ97,50 0 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkérpen. r. Naam: Adres:....P Postcode:Plaats:..i.1 Telefoon:Bank/Gironr:.,,i,.g Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: P Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, I Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda g I. 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 137e JAARGANG Londen (afp) - Good Vibra tions is de beste single ooit. Tenminste, volgens een jury van 140 mensen uit de mu ziekwereld, bijeen gebracht door het Britse muziekblad Mojo. Zij verkozen de single van de Beach Boys uit 1967 boven andere klassiekers als Strawberry Fields Forever, Penny Lane (beiden van The Beatles) en Like a Rolling Stone van Bob Dylan. Buien Het blijft de komende dagen wisselvallig. Vooral vandaag vallen er buien van betekenis. Daarna volgt weer een lichte verbetering. 5 Fernando Escartin (Spa) op 16.05' 6 Abraham OlanP^pa) op 16.40' 8 José Maria Jimenez (Spa) op 23.42' 30 min. 20 min. 10 min. lijk 0,62 en 0,49 procent wel een stuk hoger. Vooral in Bergen op Zoom en Roosendaal is de leeg stand vergeleken met het provin ciaal gemiddelde hoog. In het Stadsgewest Breda is de leegstand echter vrijwel te ver waarlozen. Huurstijging Over de ontwikkelingen van de huurprijzen is Ringersma heter te spreken. „Landelijk daalde de huurstijging van 3,9 procent per 1 juli 1996 naar 3,5 procent per 1 juli 1997. In Zeeland daalde het van 3,7 procent naar 3,2 procent en in Noord-Brabant van 3,8 pro cent naar 3,4 procent," aldus Ringersma. In Zeeland was de huurstijging vorig jaar het hoogst op Walcheren (3,35 procent, wat overeenkomt met 19 gulden) en het laagst in Zeeuws-Vlaanderen (2,93 procent, 17 gulden). iNDAG 21 JULI 1997 B6 DESTE 8 710311 000218 lllll DINSDAG 22 JULI 1997 ling in Haamstede. Voorafgaand en op het programma. De jeugd kilometer terwijl om 19.15 uur pen kan worden. Het parcours is tede. de atletiekvereniging Delta Sport i uur worden ingeschreven in Ho- et bijprogramma tijdens de nacht Laats op de 1500 meter. De Zuid- rereniging Atletica, noteerde een1: i de 21e wielerronde in Kortgene I end om 15.45 uur met een wed- en C-trimmers en recreatieren- portieven en A-trimmers in actie I elite- en neo-amateurs om 19.00 mge parcours. Zij moeten 90 kilo- ers zich aangemeld. Onder hen de I ine Goense, Wilfred Geijs, Michel j ant is vertegenwoordigd door on- Mario van Vlimmeren en Peter I /trimmers behoren tot de favorie- men, Marcel Gunst, Robbie Meijer I irie verwacht men rond de vijftig Beveland en tevens Zeeuws dis- M. L. Everaers, lost het startschot ia Klippel. reed in het Belgische Hofstade naar een vijfde plaats bij de WAOD. FONNÏ KINT uit Axel werd er zesde. „inderlecht en Club Brugge, knoet tot gevolg hebben dat Lokeren rste acht in de competitie zal eindi- tiierbij een stille hoop wordt gekoes- ipees te gaan, zal niemand bevreem- les waar te maken trok Lokeren een auwe spelers aan. Doelman Danny eert na twee jaar terug op het oude r hij eerder zestien jaar actief was. jsbrecht werd van KV Mechelen men, Bert Lamaire kwam van Cer- ;e over en Martin Penicka van Slavia et name over laatstgenoemde trans it Roger Lambrecht nog met volle elle verdediger hebben we pal voor net enkele minuten voorsprong, vsfl mtern weggekaapt," lachte hij- K2' :kx (23 jaar) werd bij landskampioen ie weggehaald en staat bekend om eldige actieradius. Braneo Stojano- ls 'gouden man' werd betiteld, wer" oegoslavische Mladost Lucani over- en tekende voor vijf jaar. Samen lijvers Joel Bartholomeeussen, Gau- :ka Lisasi, Valclav Budka, Hans Hans de Waele, Elonga Ekakia. m Janssens, Brima Kanu, Musa Ka- Eoller, Tony Mols, Koen Schockaert Staelens, Roman Vonacek en Vidal maakt dat Lokeren met een gr nbitieuze spelers van start gaat. e groep mag zeker van Musa KanU vacht worden, want hij blikte tijde® telling van de ploeg al verder voor®1 n sportief slagen. „Ik ga voor een nsfer," zei hij onomwonden. En ®e lleen verkrijgen door positief en oP" e presteren. bij Lokeren de tendens wordt, dan lorzitter Roger Lambecht, trainer*1 f en PR-man Johan Coppieters, ande seizoen weinig hoofdbrekens Het zou tevens inhouden dat de een ehaalde uitspraak 'Lokeren is terug kreet is. Drugstest automobilisten op komst PAGINA Kans op baan voor personeel Finero PAGINA PAGINA ng in het Belgische Beveren hep de winst en twee persoonlijke "g, lid van de atletiekvereniging ter zonder tegenstand naar een beterde daarmee haar persoon- iconden. Ook de 200 meter won nieuwe persoonlijke recordtijd staat dinsdag 22 juli de derde [ging De Wielingen op het pro aar gaat om 19.30 uur van start 19.40 uur is het de beurt aan de 3 gaat over 1700 meter. De groep 119.50 uur van start. Hun keuze ilf kilometer. Het parcours gaat en rondom Nieuwvliet-Dorp. Er schreven in Dorpshuis 'De Heer- ieuwvliet. .at op woensdag 23 juli de tradi- de rol. Deze wedstrijd door het< om 18.30 uur van start op de vorden ingeschreven in sporthal e organisatie is in handen van de i It donderdag 24 juli de veertien- )eze 10 kilometer lange straten- ers die op de provinciale kalen- pen voor senioren en veteranen Jforzine - Marco Pantani werd gisteren definitief de 'koning van de Alpen' in deze Tour de France. Ondanks een slapeloze nacht en liefdesverdriet behaalde de Itali aanse klimmer in Morzine zijn tweede indrukwekkende zege in drie dagen tijd. Net als zaterdag in Alpe d'Huez zegevierde de ka le Mercato Uno-kopman met rui me voorsprong. Pantani, die zijn totaal aan etappe-zeges in de Tour op vier bracht, passeerde Riis in het algemeen klassement, maar de Deen, die een betere tijd rit aflevert, houdt de beste kans op de laatste podiumplaats in Pa rijs. De Duitse leider Jan Ullrich liandhaafde zijn voorsprong op concurrent Richard Virenque. IZIE VERDER SPORT-B1 en B2 Bergen op Zoom - Bruynzeel Pot lodenfabriek in Bergen op Zoom komt in handen van de Japanse 'erf- en schrijfwarenproducent Sakura. De overname heeft geen 'olgen voor de honderd werk nemers van het bedrijf, bevestigt ie Bouw- en Houtbond FNV. Bruynzeel weigert elk commen taar. Jaarlijks produceert Bruyn zeel tientallen miljoenen potlo den die in meer dan vijftig landen verkocht worden. Bruynzeel wil harder groeien, en zocht daarom aansluiting bij Sakura. ZIE ECONOMIE -A5 Van onze verslaggever Terneuzen - In Zeeland staan huurwoningen steeds vaker en langer leeg. Dat baart de inspecteur voor de Volkshuisvesting in Zeeland en Noord-Brabant, mr. A. B. Ringersma, grote zor gen. Vooral Zeeuws-Vlaanderen springt er negatief uit: daar staat bijna 1,6 procent van de huurhuizen langer dan drie maanden leeg. Uit de voorlopige huur- en leeg standsenquête 1997 blijkt dat 0,8 procent van de huurwoningen in Zeeland langer dan drie maanden leeg staat, 0,5 procent zelfs lan ger dan een half jaar. Hoewel dat laatste aantal verge leken met vorig jaar iets is ge daald, vermindert dat niet de zorg van mr. Ringersma. Volgens hem blijft de structurele leeg stand te hoog. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen stond 1,57 procent van de voorraad sociale huurwoningen langer dan drie maanden leeg en 0,92 procent langer dan een half jaar. Grote boosdoener hier is een niet met naam genoemde woningcorpora tie, die een leegstand kent van meer dan 3 procent. In de Oosterschelderegio kampt een corporatie met een leegstand -wan meer dan 1 procent. In Noord-Brabant zijn de cijfers ~heel wat gunstiger dan in Zee land: slechts 0,1 procent van huurwoningen staat langer dan drie maanden leeg, 0,06 procent langer dan zes maanden. In het gebied van het Streekge- west Westelijk Noord-Brabant liggen die cijfers met respectieve- Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is nog volstrekt onduidelijk wat de juridische gevolgen zijn van de openbaarmaking van de zogenaamde 'Se- curitel-lijst'. Juristen zullen dat de komende weken uitzoeken. De aanmelding van wetten bij de zijn bij de Europese Commissie. Europese Commissie verloopt sneller dan verwacht. „De Euro pese Commissie toont zich zeer ®öperatief," schrijft minister zorgdrager van Justitie aan de »eede Kamer. De 'hersteloperatie' ligt daardoor j®® een maand voor op schema. plaats van begin september öenkt Sorgdrager het overleg met Brussel' al op 1 augustus te heb ei afgerond. Inmiddels zijn al 'en wetten - onder andere de al cohol- en vuurwapenwet - geno- ïïieeerd. De lijst die het kabinet gisteren gedwongen door de rechter open- Paar maakte, bestaat uit zo'n v'erhonderd wetten, regelingen en algemene maatregelen van be- j. uur. Het betreft wetten en rege- ®gen met uitgebreide techni que voorschriften. Juist de voor- ehriften zouden niet aangemeld In haar brief aan de Kamer her haalt Sorgdrager dat een niet-ge- notificeerde wet of regeling geen recht op vrijspraak betekent. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) denkt daar echter anders over. Twee weken geleden dwong de NVSA samen met de Nijmeegse advocaat Janssen de publicatie van de lijst af bij de rechter. Bestuurslid A. Röttgering wijst erop dat uiteindelijk de rechter bepaalt of een wet al dan niet geldt. „Op de lijst staat bijvoor beeld DNA-onderzoek. De vraag is dan of iemand vrijuit gaat in een zaak waarbij bewijs via zo'n onderzoek is aangeleverd. Dat moet uiteindelijk de rechter be slissen." ZIE OOK BINNENLAND-A3: - Securitel zorgt voor overuren juristen - 'Hoe breed moet een gleuf zijn' 'Maanmannetjes' krijgen bier niet aangesleept Larsson voor twee miljoen naar Celtic Van onze verslaggever Willemstad - De 21-jarige Ze venbergenaar Vincent Jans- son is hoogstwaarschijnlijk door verdrinking om het leven gekomen. Op het stoffelijk overschot van Jansson - gis terochtend door een duikers team van de Koninklijke Ma rine in het Hollands Diep (ter hoogte van Willemstad) terug gevonden - zijn geen sporen van uiterlijke verwondingen zichtbaar, aldus woordvoer der H. Hardy van de waterpo- litie Willemstad. Door Twan van Lierop Wanroij/Gemert - Geen enke le varkenshouder ziet het zit ten om een kwart van zijn vee stapel te moeten inleveren. Toch slagen de boeren er niet in samen één front te vormen tegen het ingrijpende hervor mingsplan van minister Van Aartsen, waardoor ze een kwart van hun varkens kwijt dreigen te raken. Dat de varkenshouders te hoop zullen lopen tegen Van Aartsen staat vast. De grote vraag is, waar ze bijeen zullen komen. Vanavond om 20.00 uur houdt de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) een discussie in 't Wapen in Wanroij. Op dat zelfde moment begint tien kilo meter verderop, in discotheek Ti me Out in Gemert, een vergade ring van de Nederlandse Vak bond van Varkenshouders (NVV). Is dat wel zo verstandig, twee vergaderingen tegelijk? „Wij be treuren het zeer dat de NCB niet met ons meedoet," zegt W. Zwa nenburg, bestuurder van de NW-regio Veghel-Oss. „Overal in het land is het gelukt om geza menlijke bijeenkomsten met de belangenorganisaties te beleg gen, behalve in het zuiden met de NCB. Alleen in de regio Veghel- Oss zijn al driehonderd NW-le- den, van wie de meesten ook lid zijn van de NCB. Zij vinden het gruwelijk vervelend dat er aparte vergaderingen zijn." Meer dan ooit zullen de varkens houders als één front moeten op trekken, meent Zwanenburg. Terwijl de varkenspest nog in volle hevigheid woedt, dreigt met de aangekondigde inkrimping van de varkensstapel met een kwart immers al meteen de vol gende klap. „Als we niet samenwerken, zul len we tegen elkaar uitgespeeld worden," vreest hij. „Onze een heid dreigt te verbrokkelen en dat zal averechts werken in ons verzet tegen de plannen van Van Aartsen." De NCB ziet geen enkel bezwaar tegen eigen bijeenkomsten, apart van de NW. „Wij zijn nog steeds een eigen organisatie, die met de eigen leden wil discussiëren," zegt woordvoerder W. van Dijk. „Bovendien is het niet de bedoe ling dat wij straks met een eigen verhaal naar Den Haag gaan. Dat laten we over aan de LTO (de lan delijke belangenorganisatie voor de land- en tuinbouw, red.), die de uiteindelijke gesprekspartner met de minister en de Tweede Kamer zal zijn." Niet alleen Gemert en Wanroij zijn tekenen van verdeeldheid, ook noord en zuid zitten nog lang niet op één lijn. Varkenshouders boven de grote rivieren voelen er weinig voor de tol te betalen voor de problemen in Brabant en Lim burg. „Bij ons is geen sprake van een teveel aan varkens," zegt var kenshouder J. van Bergen uit het Drentse Odoornerveen. „Ook kennen wij hier geen mestover schot. Waarom zouden wij dan onze veestapel moeten korten?" ZIE VERDER BINNENLAND - A3: - Rijtijdenwet aangepast in pestgebieden 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport B1 t/m B3 Zeeland Ct t/m C3 RTV-programma's D1 Warlord Taylor gekozen als president van Liberia Na de 15e etappe 1 Jan Ullrich (Dui) 76:58.59' Li Inwoners van het Poolse Wroclaw proberen met zandzakken nog droge delen van hun door het water bedreigde stad te beschermen. Deze ochtend vertrekt een Nederlands militair konvooi met pomp- systemen naar Polen. In diverse plaatsen in Nederland komen hulpacties op gang. De gemeente Breda adopteert het T. Marci- niak Ziekenhuis in Wroclaw. Alle geld en goederen die Bredanaars bijeen brengen, gaan naar dit ziekenhuis. Ook in Oosterhout, Ma de, Etten-Leur, Baarle-Nassau/Hertog en Zevenbergen komen hulpacties van de grond. Voorzitter C. Lafeber van de Nationale Stichting Nederland-Polen GMP beziet de grote actiebereidheid met bezorgdheid. Lafeber vreest dat 'we ons doel voorbij gaan schieten als we het overzicht kwijtraken'. foto ruben schipper Van onze redactie binnenland Den Haag - De Samenwerkende Hulporganisaties in Neder land schieten de slachtoffers van de overstromingen in Midden- Europa te hulp. Morgen vertrekt een konvooi met hulpgoederen naar het gebied. Het gironummer 555 is geopend voor giften. Het levenloze lichaam van de Ze venbergenaar (een zoon van de Zevenbergse ex-wethouder J. Jansson) lag nauwelijks veertig meter verwijderd van de plaats waar hij vrijdagavond samen met zijn 22-jarige vriend Fred-Erik Vissers vanaf de Haringvlietbrug in het water sprong. Vissers over leefde de landing in het vier me ter diepe water. Jansson is na de sprong plat op het water neergekomen, zo ver moedt de politie. „Daarna is hij waarschijnlijk zijn oriëntatie vermogen kwijt geraakt," zegt Hardy. „Je ziet daar onder water vrijwel niets en het was ook bijna donker." Nadat Janssons stoffelijk over schot door een GGD-arts is on derzocht, is het gisterochtend aan de familie vrijgegeven. De Zeven bergenaar wordt vrijdagochtend begraven. Het Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen, Mensen in Nood, Memi- sa en Kerken in Aktie/SOH heb ben de handen ineen geslagen. Van het geld gaan ze hulpgoede ren kopen. Er gaan geen medici naar het gebied, omdat er al hulpverleners genoeg zijn. Een Nederlands militair konvooi vertrekt vanochtend met vijftien pompinstallaties naar Polen. Het door Rijkswaterstaat uitgeleende materiaal gaat naar het over stroomde gebied rondom de stad Wroclaw. Als het waterpeil daar zakt, zijn de pompen nodig om het achterblijvende water weg te pompen. De overstromingen die al weken lang Midden-Europa teisteren, rukken verder op in de richting van het oosten van Duitsland. Ri vieren in Tsjechië en Polen zwol len gisteren verder door de aan houdende regen. De watermassa kan morgen Duitsland bereiken. De Duitse autoriteiten houden voor van daag rekening met een stijging van het water met een halve me ter. In Polen zette de tweede golf overstromingen gisteren in korte tijd de stad Legnica onder water. Door Wierd Duk Moskou - De huidige beman ning van het Russische ruim testation Mir mag de op stapel staande reparatiewerkzaam heden niet uitvoeren. De drie kosmonauten moeten zich voorbereiden op een terugkeer naar de aarde. Commandant Vasili Tsiblijev (43) en ingenieur Aleksandr Lazoet- kin (39) maken over twee weken plaats voor twee ervaren kosmo nauten. De komst van een derde (Franse) astronaut is uitgesteld. Ook de Amerikaan Michael Foale wordt afgelost door een vrouwe lijke collega. De vluchtleiding in Koroljov, bij Moskou, besloot de reparatie werkzaamheden over te laten aan een nieuwe ploeg, nadat een van de kosmonauten vorige week per abuis een computerkabel lostrok en daarmee de Mir voor enige tijd onbestuurbaar maakte. Die - bij na fatale - fout wordt toegeschre ven aan vermoeidheid en stress. De rol van gezagvoerder Tsiblijev staat momenteel ter discussie. Aangenomen wordt dat de bot- De Poolse autoriteiten vrezen dat de dijken het water niet meer kunnen tegenhouden, hoewel de bevolking nog steeds bezig is ze te versterken. Gisteren heeft het in de regio minder hard geregend dan ver wacht. Toch zijn verscheidene zijrivieren van.de Oder overgelo pen, waardoor dorpen blank zijn komen te staan. Langs de Oder is de toestand stabiel, maar het wa ter zakt slechts langzaam. De ste den Opole en Wroclaw bereiden zich voor op een tweede vloed golf. De toestand in Tsjechië is in de meeste getroffen gebieden sta biel, behalve rond de stad Ostra- va. Wegens de steiging van het water in de Oder moesten hier honderden mensen uit hun wo ning vertrekken. Het aantal do den in Polen en Tsjechië door de watersnood is inmiddels opgelo pen tot 98. ZIE OOK BUITENLAND - A4: - 'Achtung! Der Rommel kommt...' Jeruzalem (rtr) - Een meerder heid in het Israëlische parlement heeft gisteravond gestemd vóór een motie van wantrouwen tegen premier Netanyahu. Maar zijn kabinet kan aanblijven omdat de: oppositiepartijen onvoldoende' steun hadden om de regering uit eindelijk ten val te brengen. De Knesset stemde met 49 tegen 44 stemmen voor de motie vanj wantrouwen. Maar om de rege ring ten val te brengen is een ab solute meerderheid van 61 stem men nodig in het 120 leden tel lende parlement. De motie was ingediend door de Arbeiders- en Meretzpartijen in de oppositie wegens de toenemende werkloos heid. Het werd benauwd voor Netan yahu omdat de Nationale Reli gieuze Partij in de regeringscoa litie niet aan de stemming deel nam wegens een meningsverschil met de premier over de benoe ming van religieuze functionaris sen. sing tussen Mir en het Progress- vrachtschip het gevolg was van een inschattingsfout van Tsi blijev. Wie van de bemanningsle den verantwoordelijk is geweest voor het lostrekken van de com puterkabel, waardoor de Mir be gon te tollen en de stroomtoevoer in de knel kwam, is niet bekend. ZIE OOK BUITENLAND - A5: - 'Problemen Mir voorproefje toekomst' (ADVERTENTIE) De Amerikaanse astronaut Michael Foale (links) en zijn Russi sche collega's Aleksandr Lazoetkin en Vasili Tsiblijev aan boord van de Mir. foto epa

de Stem | 1997 | | pagina 1