Slot FM gaat weer de lucht in 'Een man vindt zo'n dingetje snel leuk' n i i i i i i Basisbeweging Zeeland stuurt weer een hulptransport naar Bosnië Gezellige gezinsdag Zomerorkest strijkt weer neer in Zeeland POLITIE RAPPORT UITSLAGEN Monnikenpad voert langs erfgoed Groede Zeeuws-Vlaanderen bij TROS op herhaling Vanaf begin september VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE WERKERS VAKANTIE VAKANTIE de stem REGIO ZEELAND C3 I 3 x plaatsen 2 x betalen [Fietstocht Belgen waken over kwaliteit mossel Studenten Kennis Aanhouding Onder invloed Snelheidscontrole Personenauto Drugs in beslag Schietingen Koersbal Kaartingen Lnge Twee petten I I I I I DINSDAG 22 JULI 1997 Stem Izerscontact jummer 112 leda ne Kempen te gebruiken. hsturen svp. 131.97.07 bellen: 076-5.312.313 of faxen: uw tekst 3 x binnen en ongewijzigd laat sen hoeft u slechts ertenties te betalen. r in deze serie een dag voorkomt, wordt die Ier geval berekend. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag iriefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 10.26 13.68 20.48 13.68 18.24 27.31 ƒ17.10 22.80 34.13 20.52 27.35 40.96 23.93 31.91 47.79 27.35 36.47 54.61 30.77 41.03 61.44 ƒ34.19 45.59 68.27 ondernummer 14.70 il.nr Stuur mij een rekening Kan onze verslaggever Aardenburg - De Basisbewe- j Zeeland gaat in de twee- Je week van augustus voor de twaalfde keer met een hulp transport naar Bosnië. instantie helpt mensen in diverse plaatsen in Bosnië aan materialen waarmee direct aan de gewenste activiteiten begon nen kan worden. Door persoon lijk contact onstaan diverse 'boodschappenlijsten'. T. Besselink uit Aardenburg roept namens de Basisbeweging mensen op de benodigde finan ciën beschikbaar te stellen voor de aanschaf van de spullen. In to taal is 6900 gulden nodig. „Vele vluchtelingen zitten nog steeds in een uitzichtloze situatie en dreigen langzaam vergeten te worden. Zeker nu de internatio nale hulporganisaties het land gaan verlaten zonder dat er structurele voorwaarden zijn ge schapen, die de bevolking in staat moeten stellen het eigen bestaan waar aan te vangen," aldus Bes selink. De spullen die voor dit transport nodig zijn bevatten onder andere een rolstoel, lasapparaat, naai machines, computer, elektrische kookplaten, potten en pannen, breiwol, gereedschap en voetbal en sportkleding. Ook is de Basisbeweging op zoek naar een Servox. Dit is een appa raat dat de stembanden ver sterkt. Het is bestemd voor Rem- za Ramie in Kakanj. Zij woont in een zigeunerkamp en is vanwege kanker aan haar stembanden ge opereerd. Zij heeft dit hulpmid del nodig om zich verstaanbaar te maken. De rolstoel is bedoeld voor haar zoon die kreupel is. Hamo, een vluchteling uit Vitez, zoekt gereedschap waaronder een C02 lasapparaat. Met dit ap paraat kan hij zich een bestaan opbouwen voor vrouw en kinde ren. De naaimachines zijn voor diverse vrouwen bestemd. De computer is nodig voor de 15-ja- rige Kenan die hiermee voor zichzelf via internet een toekomst kan opbouwen. De kookplaten, potten en pannen zijn nodig bij diverse door de Basisbeweging eerder bezochte gezinnen. De Basisbeweging Zeeland richt haar activiteiten in de toekomst enkel op de vluchtelingen in Donja Crkvina, een groep van achttien personen, die wellicht nooit meer terug kunnen naar hun woonplaats. De Basisbewe ging richt verder nog alle aan dacht op de zigeunerfamilies in Kakanj. Beide groepen worden projectmatig benaderd om te kij ken waar de meeste behoefte aan bestaat. Tijdens de reis in augus tus worden de wensen geïnventa riseerd. ïan onze verslaggever teneuzen - De Stichting Lokale Omroep Terneuzen (SLOT) is met ingang van begin september weer in de lucht. Rond die tijd worden de uitzendingen hervat. Adviseur J. van Rooijen maak te dat gisteren bekend. Volgens Van Rooijen zijn alle nog te doorlopen procedures eind au gustus afgerond zodat Slot FM vanaf begin september weer op de radio is te beluisteren. Het Commissariaat voor de Me dia is inmiddels akkoord gegaan met de statutenwijziging. Tevens is bij de gemeente een zogenaamd representativiteits-advies inge diend. Dit houdt onder andere in dat de gemeente akkoord moet gaan met de nieuwe opzet van Slot FM. Van Rooijen verwacht hier weinig problemen mee. „Ook de gemeente moet immers inzien dat Slot een waardevolle bijdrage heeft geleverd. Zodra het nieuwe hestuur is gevormd en de statuten akkoord zijn bevonden kan weer met de uitzendingen worden be- Slot was een tijd uit de lucht om dat de vrijwilligers uit onvrede over het bestuur het bijltje erbij neerlegden. De vrijwilligers waren in conflict geraakt met het Slot-bestuur dat zich in hun ogen te veel bemoeide met de inhoud van de program ma's. Ook de slechte verhouding tussen het Slot-bestuur en de Fa cilitaire Stichting Zeeland (FSZ) was de vrijwilligers een doorn in het oog. Van Rooijen adviseert en bemid delt sinds eind januari om Slot weer op de rails te zetten. Zijn werkzaamheden hebben ertoe ge leid dat een nieuw bestuur van vijf personen is geformeerd. De medewerkers van Slot willen zo snel mogelijk opnieuw in de lucht zijn met een eigen programma. Er is een jaarbudget nodig van twee ton om weer volwaardig radio te kunnen maken. Volgens Van Rooijen hebben een aantal geldschieters toezeggin gen gedaan maar is nog niet de volledige financiering gedekt. „Dat is iets voor het nieuwe be stuur. Zoals het er nu naar uitziet kan in ieder geval begin septem ber weer met de uitzendingen worden begonnen." ïe pnir ïan onze verslaggever Middelburg - Voor de elfde achtereenvolgende maal treed het Zomerorkest Nederland (ZON) in juli en augustus aan op di verse plekken in Zeeland en Brabant om een pittig stukje blaasmuziek ten gehore te brengen. Het orkest is een initiatief van de stichting Melomaan ('muziek- gek') waarvan Dick Broers uit Middelburg de spreekbuis is. De ruim vijftig getalenteerde ieugdige muzikanten in de leef tijd van 16 tot 23 jaar, uit ver schillende delen van Nederland, iebben zich al een tijd van te vo ir ingeschreven voor de tien- toernee 1997. Die voert meer naar Veere, Breda, [Kamperland en Antwerpen. Dit jaar komt het merendeel van Me jonge muzikanten uit Zeeland, de Achterhoek en Lim- „Opvallend genoeg hebben :le dit jaar geen aanmeldingen Zeeuws-Vlaanderen, een ge bied waar toch best veel jeugdig [muzikaal talent zit," zegt Broers. mee te mogen doen aan ZON loeten de aspirant-deelnemers *istens beschikken over het C- 'iploma van de muziekschool. Dan praat je over hele goede 'Hnzikanten. In drie repetitie- "eekeinden moeten ze toch zo'n Wntig nummers instuderen om ten ruim twee uur durende geva derd concert te kunnen geven, repertoire omvat een zo 1 mogelijk scala. Variaties klassieke muziek, popmuziek, «muziek en specifiek werk jjaor blaasorkesten. En natuur den mars. Een vast program- te is er niet tijdens de uitvoerin- Dat laten de dirigenten af- 'gen van het soort publiek. Op manier ben je verrassend en tear wij hopen ook boeiend be- |bi'gangspunt is dat elk jaar een |Zaamslag - Op woensdag 30 juli P op vrijdagavond 1 augustus °rdt de Stroopielekkerstocht IWiouden. Deze fietstocht van I e% kilometer voert door de (800 VB Breda, zegel nodig). ERPLAAlSfNGSGARANTffi ons bollen voor een GRATIS herplaatsing rond Zaamslag. Tijdens Ie tocht krijgen deelnemers en- In streeklekkernijen en een lo v. 'n fe Appelgaard aan- JBoden. Ook kan het Schelpen- Iteseum bezocht worden. Kosten: Ij i gulden (volwassenen) en I, (kinderen). Aanmelden: IU5-431697. nieuw orkest wordt samenge steld. „Nieuwkomers hebben voorrang," zegt Broers. „De be doeling is jonge getalenteerde muzikanten bij elkaar te bren gen, met elkaar te leren spelen en wat ervaring in concerteren te la ten opdoen." Deelname aan ZON is niet vrij blijvend. Niet alleen wordt inten sief gerepeteerd, maar voor de toernee moeten de muzikanten ook een eigen financiële bijdrage leveren. Om dirigent te mogen zijn van ZON staan de kandidaten te dringen. „Het is een gewilde sta- ge-plaats voor conservatorium studenten," zegt Broers. Dirigen ten blijven twee jaar in functie. Elk jaar treedt er een terug en wordt vervangen. „Ook dirigen ten moeten betalen om met het orkest op toernee te kunnen," zegt Broers. Hoewel de kwaliteit van de muziek voorop staat, is ZON ook een vakantiegebeuren. „Geen uniformiteit, om maar iets te noemen. Ieder kleedt zich zoals hij zelf wenst, al is het in een zwembroek. Een grap op zijn tijd tijdens de concerten kan best, als het muzikaal maar verantwoord is." Van onze correspondent Gent - Tijdens de Gentse Feesten worden traditioneel veei mossels gegeten. De affiches van bekende Yerseker mosselhandelaars han gen dan ook bij menig etablisse ment aangeplakt. Ambtenaren van de economische inspectie wilden vorige week ha ring of kuit van een partij mosse len hebben. Zij vielen binnen in een Gentse vishandel en telden de aanwezige mossels per kilo. Douanepapieren werden nageke ken en certificaten gecontroleerd. De controle omvatte ook het tel len van het aantal mossels per ki lo van de zogenaamde goudmerk- kwaliteit. Dat mogen er maxi maal 40 per kilo zijn, die dan bo vendien minstens 220 gram mos selvlees in totaal moeten herber gen. De controle leverde geen on regelmatigheden op. jnsvsn nsv ps:.. ,,16Em 19(3 Door Michel Reijns Terneuzen - Zelf zou hij het nooit doen. Zo maar op straat een mobiele telefoon kopen. Toch is dat juist het vakantiebaantje van de 23-jarige Edwin Lammers uit Vlissingen. Hij verkoopt de zogenaamde /u-telefoons van PTT-Telecom in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik zou wel overtuigd raken van het nut, maar daarna ging ik gewoon naar de winkel om het apparaat te kopen," zegt Edwin. De Havenfeesten in Terneuzen, Dolle woens dag in Breskens en de zondagen bij Morres Meubel in Hulst liep Edwin ai af om zijn koopwaar kwijt te raken. En het gaat het hem goed af. „Dit vind ik echt hartstikke leuk werk. Het is afwisselend, je ontmoet en spreekt leuke mensen en je voorziet in een behoefte," verklaart Edwin de charme van zijn vakantiebaantje. De maanden juli en augustus is hij in dienst van de PTT. Net afgestudeerd in de richting commerciële economie aan de heao in Vlis singen kwam hij via een vriend en het uit zendbureau aan dit baantje. De PTT voert momenteel een landelijke cam pagne om de tó-telefoon aan de man te bren gen. Met name studenten, gekleed in een net pak van het bedrijf, worden voor dit werkje ingezet. Verdere eisen worden niet aan de medewerkers gesteld. „Toen moest ik naar Den Haag voor een trainingsdag. Daar kregen we alle informatie over mobiele telefoons. Bovendien leerden we daar enkele verkooptechnieken," vertelt Edwin. „Je moet mensen niet te direct benaderen. Nee, ik begin gewoon een gesprek over het werk of over hobby's. Dan blijkt al snel of de ze mensen een hi zouden kunnen gebruiken. Ik stel een aantal vragen en probeer ze ervan te overtuigen dat het toch best een handig apparaatje is," legt Edwin zijn techniek uit. PTT richt zich met hi op de categorie 20- tot 35-jarigen, maar Edwin weet inmiddels uit ervaring dat leeftijd geen rol speelt. „Het eni ge dat je merkt is, dat een man het dingetje snel heei leuk vindt, en dat zijn vrouw dan begint over de kosten," vertelt hij lachend. Meestal krijgt hij leuke reacties. „De meesten zijn in ieder geval bereid om mijn verhaal eventjes aan te horen. En dan moet ik het zo leuk mogelijk proberen te brengen. Het is toch zaak om mensen over een drempel te trekken." Met zijn aangeleerde commerciële instelling is dat meestal geen probleem. Gemiddeld verkoopt hij er een stuk of tien tijdens een feest of braderie. Vooral de Nederlandse vakantievierder aan de kust is vaak bereid om een hi aan te schaf fen, is de ervaring van Edwin. „Mensen zien zo'n apparaat al gauw als een vervanger van een antwoordapparaat. Ze willen toch be reikbaar zijn." Dat was voor Edwin ook de reden om zelf een mobiele telefoon aan te schaffen. Als voorzit ter van een Vlissingse studentenvereniging Edwin Lammers uit Vlissingen probeert in zijn vakantie mobiele telefoons aan de man te brengen. „Een vrouw begint meestal over de kosten.foto camile schelstraete moet en wil ook hij altijd te spreken zijn. De mobiele telefoon als statussymbool is steeds minder aan de orde, vindt Edwin. „Het grote publiek wil gewoon gebeld kun nen worden. Als ze nog twijfelen, laat ik ze altijd even met de hi naar huis bellen, naar moeders. En dan zeggen ze 'goh, best een leuk dingetje'." „Ik was eerst zeker niet overtuigd. Ik dacht 'wat moet ik met zo'n ding'. Ik heb hem nu een paar maanden, maar ik zou absoluut niet meer zonder kunnen." Dagelijks vaart Edwin op en neer tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Als er een activiteit is dan gaat hij verkopen op straat, anders staat hij als verkoper in de Primaf oon in Terneuzen. „Zo hou je je kennis van de mobiele telefoon een beetje bij." Maar het liefst loopt hij lekker buiten, aan de kust. Dat verkoopt ook beter. „De mensen zijn op vakantie, vaak toch al in een vrolijke bui. Dan kan er best een abonnementje van af. Terneuzen - De politie hield in de binnenstad een 41-jarige Terneuzenaar aan. De man bleek een aantal boetes niet te hebben betaald. Omdat hij niet in staat was om zijn 'schulden' te voldoen is hij ingesloten in het politiebureau. Sas van Gent/Terneuzen - In de Statenstraat in Sas van Gent betrapte de politie een 41-jarige inwoonster van Sas van Gent die met teveel alcohol op, toch achter het stuur van haar auto was gekropen. De ademanalyse wees het dubbele uit van wat wettelijk is toege staan. Zij kreeg een dagvaar ding en een rijverbod van drie uur. Ook op de Rooseveltlaan in Terneuzen was sprake van teveel alcoholgebruik. De poli tie hield daar een 21-jarige Terneuzenaar aan. De man kreeg een boete. Philippine - Bij een snelheids controle maandagochtend tus sen 9.30 en 11.30 op de provin ciale weg tussen Philippine en IJzendijke ter hoogte van de Dijckmeesterpolder zijn 64 au tomobilisten bekeurd. Zij re den harder dan de toegestane 80 kilometer. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 119 kilo meter per uur. Terneuzen - Een 27-jarige in woner van Terneuzen deed aangifte van diefstal van zijn personenauto, een Chevrolet Corvette U9. De auto is ont vreemd in de nacht van zondag op maandag vanaf de parkeer plaats aan de Stuvesande. Terneuzen - Een surveillance van de Koninklijke Mare chaussee heeft zondagavond laat in de binnenstad twee Fransen aangehouden wegens bezit van drugs. De beide mannen hadden 33,8 gram hennepprodukten bij- zich. Ze kregen een boete van 170 gulden elk en een verbod om zich in de binnenstad te be vinden. Heikant - T Heike, zeventien schutters, KBO: hoge vogel: G. Ivens, eerste zij vogel: O. de Schrijver, tweede zijvogel: M. Hengelen Hofkens, grootste aantal (7): L. van Kerkchoven. mens 2. Th de Blijzer 3. mevr. Vergauwen. Extra prijs: mevr. v.d. Gucht. Clinge - Malpertuus, ANBO. Mat 1: 1. mevrouw Emeleer/G. de Witte, 2. mevrouw Van Dor- selaer/J. Heye. Mat 2: 1. me vrouw Heye/O. Rombaut, 2. me vrouw Roelands/W. de Windt. Mat 3: 1. mevrouw Baeyens/J. Boonman, 2. mevrouw De Vos/C. Baeyens. Clinge - Malpertuus. Jokeren. Aantal deelnemers: 41. 1. J Rie- Clinge - Clingse Hengelaarsver eniging, 33 personen. Uitslag: Jeugd: 1. Hans Ferket, Nieuw- Namen, 2800 gram 2. Nele de Loos, Clinge, 2100 gram 3. An- gelo van Mullem, Nieuw-Na- men, 1250 gram 4. Stefan Brack, De Klinge, 1250 gram 5. Stefan IJzewijn, Clinge, 1000 gram. Se nioren: 1. Patrick de Vos, Clin ge, 3500 gram 2. Pascal Verbeke, St.Gillis, 3400 gram 3. Robert Vertenten, Clinge, 3000 gram 4. Hugo Wülaert, Clinge, 3000 gram 5. Jimmy Vertenten, St.Gillis, 2400 gram. Kinderdagverblijf De Tjasker in Zaamslag hield gisteren een gezinsdag. Van 9.00 tot 14.00 uur kwamen op het orthopedagogisch cen trum in totaal ongeveer honderd ouders, verzorgers, broertjes en zusjes van de kinderen bijeen. Er waren activiteiten zoals snoezelen (controle zintuigen), zwemmen, knutselen en sensopatisch spel. Familieleden van de 34 kinderen die het dagverblijf bezoeken konden op die manier kennis maken met de mogelijkheden binnen het dagverblijf. Bovendien was er een optreden van muziektherapeut Dirk Scheele uit Amsterdam. Die probeert met zijn muziek reacties los te krijgen bij de kinderen en hij slaagde hier ook gisteren weer in. De feestelijke dag werd afgesloten met een gezamenlijke barbecue. foto camile schelstraete Een puik artikel van Cees Maas over de oorlogsvoering in West Zeeuws-Vlaanderen. Het beperkt aantal personen (poli tici) die hier de scepter zwaai en en alles naar eigen inzcht wensen uit te voeren, krijgen nu het deksel op de neus. Cees Maas heeft het mijn inziens (en velen met mij) bij het rechte eind als hij spreekt over het ophebben van twee of meer petten van de bestuurders. Vanwege het (neo)corporatis- tische karakter vervagen de grenzen tussen het publieke en private domein. Bevordering van particuliere belangen op kosten van de gemeenschap en ten koste van publieke belan gen, kan misbruik van publie ke macht en gebrek aan pu blieke moraal genoemd wor den. Het is de hoogste tijd dat er daadkrachtige, eerlijke en jon- Lezers reageren °p °e Stem ,nZenV00rdeze rubriek eed'?ondertekenen 2ltri langer zijn dan 200 woorden De redactie behoudt zich i te korten en te bewerken Geen brieven op ri/m autnCat'ebetekentniet automatisch dat de Zdnfiehetmet»» standpunteens/s. ge mensen bijkomen, die be- stuursambities hebben los van het eigenbelang. De toekomst van (West-) Zeeuws-Vlaande ren kan en mag niet overgela ten worden aan de huidige machthebbers! Groede, Matthieu Colsen Van onze verslaggever Groede - De monniken zijn terug in Groede. Door de vingerwij zingen te volgen van de monnik kan de geïnteresseerde het zo genaamde Monnikenpad volgen. Een route die langs het cul tuur-historisch erfgoed van Groede voert. Het Monnikenpad is een initiatief van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen in samen werking met de gemeente Oost burg en de Stichting Groede. De route in Groede is een van de zes dorpswandelingen in Zeeuws- Vlaanderen. Eerder al werden soortgelijke dorpswandelingen aangelegd in de kernen van IJzendijke (Mau- ritspad), Aardenburg (Kikker pad), Sas van Gent (Schepentrek- kerspad), Terneuzen (Vliegende Hollanderroute) en Oostburg (Eenhoornpad). Voor de dorps wandelingen komen uitsluitend kernen in aanmerking met zicht bare historie, aldus het Toeris tisch Bureau Zeeuwsch-Vlaande ren. De monniken in Groede herinne ren aan de tijd dat delen van West-Zeeuws-Vlaanderen inge polderd werd. De monniken van verschillende Belgische abdijen speelden hierbij toen, de dertien de en veertiende eeuw, een be langrijke rol. Zij kwamen naar deze streek en stichtten onder meer ook abdijen. Aan de hand van monnikenbord jes kan de bezoeker de beziens waardigheden van Groede langs gaan, zoals de Nederlands-her vormde kerk, de rooms-katho- lieke kerk en het voormalige ge meentehuis. De wandelroute brengt de geïnte resseerde verder nog in de Molen straat en in het Vlaemsche Erf- De wandeling duurt ongeveer een uur. Van onze verslaggever Terneuzen - De TROS zendt vanmiddag om 14.00 uur een her haling uit van het televisieprogramma 'Verrassend Nederland'. In dit programma staat Zeeuws-Vlaanderen ruim een half uur centraal. Een aantal hoofdthema's is meegenomen in de uitzending zoals bollen met de krulböl in Aardenburg, het museumstraatje in Groede, de beel den van O. Gielliet, Deltavliegen in Nieuwvliet en het kokkels rapen op de mosselbank in de Westerschelde. Voor het levensverhaal van J.H. van Dale (van kleine jongen tot archi varis) zijn opnames gemaakt in het Streekmuseum in Axel, het pas ge opende schoolmuseum in Terneuzen en de Regentenkamer van het weeshuis in Aardenburg. J.H. van Dale wordt als kleine jongen ge speeld door Thierry de Beule uit Kapellebrug.

de Stem | 1997 | | pagina 15