Zeei ecor in d< 4Cynisme is de IRA niet vreemd' WÊKltÊÈI IlÉill 'Do you want a pint of Guinness?'' Wroclaw's haat-liefdeverhouding met het water Einde watersnood niet in zicht Crisis in Servische Republiek verscherpt Bestuurt Suriname beklaagt zich over drugsbeschuldigingen Niet mindei Kanskaart huursubsidi DE STEM BUITENLAND DE STEM COMMENTAAR President Plavsic uit de SDS gezet Onverwachte vooruitgang BUITENLAND KORT Nieuwe overstromingen Midden-Europa MAANDAG 21 JULI 1997 A4 Door Bob van Huët Londen - Uitgezonderd 'die hard' Sinn Fein-supporters wa ren er weinig Noord-Ieren die dit weekeinde de straat opgin gen om het jongste IRA-bestand te vieren. Velen herinnerden zich het laat ste staakt-het-vuren, dat nog maar drie jaar geleden begon. Het hield nog geen 18 maanden stand en werd beëindigd met een gruweldaad. De enorme bom in de Londense Docklands kostte twee mensen het leven en richtte voor ruim een miljard gulden schade aan. P. O'Neill Cynisme is de IRA nooit vreemd geweest. In de als altijd door 'P. O'Neill' getekende verklaring van het Ierse Republikeinse Le ger werd het nieuwe staakt-het- vuren bevestigd in een beladen formelering. 'We hebben bevel gegeven tot een ondubbelzinnig herstel van het bestand van au gustus 1994. Alle IRA-eenheden zijn daarover geïnstrueerd'. De verwijzing naar 1994 is aller minst geruststellend. Want hoe wel er tussen 31 augustus 1994 en 10 februari 1996 formeel een IRA-bestand gold, waren de tus senliggende activiteiten van de terreurgroep allerminst vreed zaam. Wekelijks belandden er mensen in het ziekenhuis na in elkaar te zijn getimmerd door 'strafbrigades' van de IRA, de zogeheten punishment beatings - protestantse terreurgroepen de den trouwens niet anders. Zater dagnacht, slechts enkele uren voor het ingaan van het jongste bestand, werd een zoveelste katholieke tiener in Belfast 'ge straft' met een kogel in elke knie. De beruchte knee capping is een manier waarop men zelf 'de orde handhaaft' in de 'eigen' wijken. Ook bleef tijdens het laatste be stand een soort vendetta aan de gang waarbij protestanten katholieke kerken in brand sta ken en katholieken antwoorden met het in de as leggen van de Orange Halls, de historische ver gaderzalen van de protestantse Oranje-orde. Een postbeambte in de grens plaats Newry werd doodgescho ten bij een bankoverval door IRA-leden. De fondsenwerving van de organisatie, door middel van overvallen, chantage, inti midatie of handel in illegale al cohol en video's, ging gewoon door. Schijnaanslagen Tijdens het vorige bestand voer den IRA 'vrijwilligers' ook diver se 'schijnaanslagen' uit in de Ci ty, het internationale zakenhart van Londen. Gesimuleerde ter reuracties werden uitgevoerd bij het Londense beursgebouw en het hoofdkantoor van de verze keraar Lloyds. De nepaanslagen zouden de instemming hebben gehad van het militaire com mando van de IRA. De realis tische 'oefeningen' van zogehe ten 'actieve dienst eenheden' in Londen heetten een 'concessie' Een jongetje zwaait tijdens een herdenking voor de vermoorde katholieke vrouw Bernadette Martin, een van de slachtoffers in de strijd tussen katholieken en protestanten in Noord-Ierland. De spandoeken roepen op tot vrede. De herdenking viel samen met het staakt-het-vuren dat door het Ierse Republikeinse Leger, de IRA, werd afgekondigd. foto reuter aan de voorstanders van een har de lijn. Michael Cassidy, hoofd veilig heidszaken in de City, verklaar de informatie te hebben over transporten van wapens en ap paratuur in en rond het centrum van Londen: „Tijdens het staakt- het-vuren hebben we nepuitvoe- ringen gezien van acties tegen doelen die ze zouden willen tref fen. De IRA test bijvoorbeeld hoe lang het duurt eer het parkeren van een gestolen auto wordt op gemerkt. En er waren bewijzen van nep-kofferbommen die wer den rondgedragen." De explosieven bleken panklaar voor gebruik toen het bestand formeel werd beëindigd. De met explosieven afgeladen oplegger die in dfe Docklands ontplofte, was maanden daarvoor gestolen en geprepareerd. Een zo expliciete verwijzing naar het 'bestand' van 1994 be looft daarom weinig goeds. Als Sinn Fein geen winst kan boeken aan de onderhandelingstafel, dan nemen de harde jongens van de IRA het heft ongetwijfeld weer in handen. Het is de aloude tactiek van de bullet and ballot box, van de ko gel en de stembus. Het nationa listische ideaal (een herenigd Ierland) moet hoe dan ook wor den verwezenlijkt. Op geweldda dige of democratische wijze. Hoe het uitkomt. Belgrado (afp) - De politieke crisis in de Bosnisch-Servische Republiek Srpska is gisteren aanzienlijk verscherpt doordat de meerderheid van haviken in het bestuur van de regerende De mocratische Servische Partij (SDS) president Biljana Plavsic uit de partij zette. De aanwezige 66 van de 84 be stuursleden riepen Plavsic op nieuw op haar functie neer te leg gen en haar bevoegdheden over te dragen aan vice-president Dra- goljub Mirjanic. Plavsic had tot begin gisteravond nog op geen enkele wijze publie kelijk gereageerd op de nieuwe oproep. Zij was in de verkiezin gen van vorig jaar door de bevol king van de republiek tot presi dent gekozen, maar raakte in de afgelopen weken met haar partij in conflict, omdat zij naar meer samenwerking met de internatio nale gemeenschap streeft. Zo wil zij de Bosnisch-Servische Republiek uit haar isolement ha len. Bovendien eist zij een onder zoek naar corruptie en illegale economische activiteiten waar aan haar voorganger Radovan Karadzic en ministers in de rege ring zich schuldig zouden maken. De haviken, die in de SDS de overhand hebben, verzetten zich hiertegen. Zij hebben de steun van Karadzic, die door het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag wegens oorlogsmisdaden is aan geklaagd. Plavsic riep haar voor ganger zaterdag op zich vrijwillig in Den Haag te melden, maar sloot uit dat de Bosnisch-Servi sche Republiek hem uitlevert. Op 3 juli ontbond Plavsic het parlement, waarin haar tegen- Van onze verslaggever Belfast - Het staakt-het-vuren van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) werd afgelopen zaterdag in Belfast met een flinke portie scepsis begroet. Protestanten kunnen niet geloven dat de IRA nu echt vrede wil en katholieken zien weinig heil in het ko mende onderhandelingsproces. Biljana Plavsic standers eveneens de meerder heid hebben, en schreef voor sep tember nieuwe verkiezingen uit. Het parlement veroordeelde deze maatregel en vroeg het Constitu tioneel Gerechtshof een onder zoek in te stellen. Franse en Italiaanse troepen van de door de Navo geleide vredes macht SFOR voerden zaterdag met pantserwagens en helikop ters operaties uit rond het huis van Karadzic in Pale. Na een uur trokken de soldaten zich weer te rug. De Navo heeft tot nu toe nog geen serieuze pogingen onderno men tot arrestatie van Karadzic, die zich naar eigen zeggen door tweeduizend zwaarbewapende lijfwachten laat beschermen. Paramaribo (anp) - De Surinaamse regering eist van Den Haag maatregelen tegen de voor malige defensie-attaché in Paramaribo, kolo nel Van Nugteren, en de voorzitter van het college van procureurs generaal, Docters van Leeuwen. Zij hebben volgens Paramaribo in de actuali teitenrubriek Nova vorige week vrijdag en zaterdag 'verregaande beledigende uitspra ken' gedaan over het Surinaamse leger en de adviseur van staat Desi Bouterse. De eis staat in een protestnota die vrijdag avond in Paramaribo aan ambassadeur Schelto baron van Heemstra is overhandigd. Van Nugteren, die vier jaar in nauw contact stond met het Surinaamse leger, beweerde in het programma dat alle rangen en standen van het leger betrokken zijn bij de handel in cocaine. Een deel van het leger zou een drugs bende zijn. De Surinaamse regering vindt het raar dat Van Nugteren zijn bevindingen nooit in Para maribo kenbaar heeft gemaakt. „Nu crimina liseert hij op laakbare wijze de instituten waarmee hij op goede wijze heeft samenge werkt, zonder enig bewijs of ondersteunende rationele onderbouwing," aldus de nota. Docters van Leeuwen heeft volgens Parama ribo in het tv-programma opnieuw verdacht makingen geuit aan het adres van adviseur van staat Bouterse, zonder concreet aan te ge ven waarop ze zijn gebaseerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat de protestnota per fax is aangekomen. Hij verwacht dit weekeinde nog geen inhoudelijke reactie. Het is 12.00 uur 's middags, dus de drinkers in de Republikeinse pub The Hatfield zijn nog nuch ter. Op het nieuws dat de IRA zo juist een staakt-het-vuren heeft aangekondigd wordt met verba zing gereageerd. „Betekent dat dat we nu werkloos worden?" roepen de veertigers Hugh en Tommie. De IRA geeft zich over, mooi is dat. Ik vertrouw de Brit ten voor geen cent, daarom ben ik tegen." Hugh en Tommie hebben allebei enige jaren in de gevangenis ge zeten vanwege hun IRA-lidmaat- schap. Na enig aandringen geeft Tommie op fluistertoon toe dat een staakt-het-vuren onvermij delijk was. „De mensen hier zijn doodmoe van het geweld. Nie mand wil een volgende generatie zien opgroeien met bommen en geweren op straat. Wij oudere IRA-mannen zijn uit de tijd. De jongere generatie ziet het niet zit ten om jaren in de gevangenis te zitten. Helaas, maar het is waar. Wil je nog een pint of GuinnessT' Het eerste geschilpunt tijdens de komende onderhandelingen zal zijn de ontwapening van de IRA en de protestantse para-militai ren. „Ach, dat stelt niets voor," zegt Tommie. „Niemand weet hoeveel wapens we hebben, dus dat valt niet te controleren," Een groepje protestantse dames win kelt in het centrum van Belfast. „Hoe kunnen we de IRA vertrou wen als ze hun wapens nog heb ben?" zegt een van hen. „Zolang dat het geval is, moeten we niet met ze praten." Annie en Bill, een ouder echt paar, zien de wapenpauze als een geschenk van God. „Als het nu maar stand houdt, dan kan ieder een hier een normaal leven gaan leiden. We bidden elke dag dat dat gebeurt." Conor loopt in de Republikeinse buurt rond de Falls Road met een tas vol blikjes bier in zijn hand. Hij draagt een shirt van het Ierse nationale voetbalteam, dus naar zijn politieke voorkeur hoef je niet te vragen. Hij is een aanhan ger van de IRA en steunt de be slissing om de politici een kans te geven. „Het betekent dat ik niet meer over mijn schouder hoef te kijken om te zien wie er achter me loopt." In de Celtic Bar aan de Falls Road wordt er stevig op los ge dronken en lopen de emoties hoog op. „Deze wapenpauze houdt geen stand, geloof me nou maar," roept Sean, met zijn vuist op tafel slaand. „Een burgeroor log, dat is de enige oplossing." Waar twee geloven slapen op een kussen, daar slaapt de duivel tussen, hielden bezorgde ouders aankomende gemengde echtparen indertijd voor. Ze leken doorgaans gelijk te krijgen, want godsdiensttegenstel lingen eindigden zelden vreedzaam. Toch schijnt de duivel nu een dutje te willen doen. In Noord-Ierland, tientallen jaren het brandende bewijs van principiële religieuze onver draagzaamheid, is onverwacht een nieuw staakt-het-vuren ingegaan. De IRA heeft voorlopig de wapens neergelegd. Of het gaat om een serieuze poging de conflicten aan de onderhande lingstafel op te lossen is nog onduidelijk en of de protestantse Unionis ten de uitgestoken hand zullen aanvaarden eveneens. Toch is een bescheiden optimisme gerechtvaardigd. De afgelopen we ken hebben enigszins gematigden aan Unionistische kant besloten de tegenstellingen niet op de spits te drijven. Eén met alle traditionele 'pomp and circumstance' omgeven, dreigende Oranjemars bleek vol doende om het triomfalistische gevoel te bevredigen. De overige wer den teruggebracht tot betrekkelijk ingetogen optochten. Aan de andere kant heeft de IRA het gevoel serieus genomen te wor den door de Britse premier Blair. Hij eist niet, als zijn voorgangen Ma jor, dat de katholieke extremisten eerst hun wapens inleveren en dus zo hun machtsmiddelen opgeven, hij stelt zich tevreden met een bewijs van vredesgezindheid in de vorm van slechts zes weken geen aansla gen. Overdracht van de wapenvoorraad komt in zijn opzet aan de orde tijdens het onderhandelingsproces. Voor de enigszins gematigden in het katholieke kamp is deze opstelling net toereikend gebleken om zelf ook een stap te doen. Maar wat belangrijker is: de achterban van beide tegenover elkaar staande extreme bewegingen wordt oorlogsmoe. Dat heeft de com promisbereidheid meer bepaald dan de vredesvoorstellen uit Londen en dat biedt perspectief. Guerrilla's laten zich in hun verblinding zelden leiden door de gevoe lens van anderen. Voor een succesvolle strijd hebben ze evenwel min stens de stilzwijgende sympathie van een grotere groep van node. Als die verdwijnt, ontstaat er hoop voor de toekomst. Taylor aan kop bij verkiezingen Liberia Monrovia - De Liberiaanse ex-krijgsheer Charles Taylor, die een bloedige burgeroorlog ontketende, staat aan kop in de presidents verkiezingen in zijn land. Na telling van tien procent van de stem men staat Taylor aan kop met 62,38 procent, aldus de kiescommis sie. Waarnemers zeiden gisteren dat de verkiezingen vrij eerlijk en vreedzaam zijn verlopen. Taylor stortte zijn land in 1989 in een bloedige burgeroorlog, toen hij ten strijde trok tegen president dictator Samuel Doe. Hoewel Doe in 1990 op gruwelijke wijze werd vermoord, is Taylor er nooit in geslaagd de hoofdstad M rovia in te nemen. De oorlog kostte zeker 155.000 levens. Windhoos treft kustplaats boven Venetië Bibione - Een buitengewoon sterke windhoos heeft gisteren het kustplaatsje Bibione veertig kilometer ten noordoosten van Vene tië getroffen. Er vielen vijftig gewonden onder mensen die sliepen op kampeerterreinen of in bootjes in de haven. Ook daken in het dorp raakten beschadigd. Omgeblazen pijnbomen troffen auto's en gebouwen. Harnas demonstreert tegen vrede Hebron - Ongeveer 15.000 aanhangers van de fundamentalistische moslimbeweging Harnas hebben zaterdag in Hebron op de West oever gedemonstreerd tegen vrede met Israël. Het protest verliep betrekkelijk vreedzaam. Plaatselijk Hamas-leider Naif Rajub noemde joden in een toespraak tot de menigte 'de kinderen van varkens en apen'. De demonstratie vormde een teken van de groeiende Palestijnse oppositie tegen het Israëlisch-Palestijnse vredesproces, dat overigens al stil ligt sinds Israël in maart begon met de bouw van een joodse wijk in Oost-Jeruzalem. Bomexplosie oorzaak ongeluk met Fokker Sao Paulo - De explosie verleden week aan boord van een Fokker I F-100 in Brazilië is niet veroorzaakt door fabricagefouten, maar door een bom. Tot die slotsom zijn deskundigen van het Crimino logisch Instituut in Sao Paulo gekomen. Op de kleding van het enige slachtoffer, dat met stoel en al op 2400 meter hoogte door het gat in de romp naar buiten werd gezogen, zijn sporen gevon den van nitrieten en een zoutverbinding die lood bevat. Deze laat ste stof wordt gebruikt om bommen tot ontploffing te brengen. Het is niet bekend of de bom door iemand binnen het toestel tot explosie is gebracht, of vanaf de grond. Oppositie Servië boycot verkiezingen Belgrado/Rijswijk - Tien Servische oppositiepartijen hebben za terdag besloten de parlements- en presidentsverkiezingen te boy cotten die de komende herfst in de Joegoslavische deelrepubliek worden gehouden. Dit heeft het onafhankelijke Joegoslavische persbureau Beta vernomen van woordvoerders van de partijen. De tien partijen zijn boos over de nieuwe kieswet die vrijdag in het Servische parlement is aangenomen met de stemmen van de socia listische regeringspartij van president Slobodan Milosevic. De uit breiding van het aantal kiesdistricten van negen naar 29 werkt volgens de oppositie op een oneerlijke manier in het voordeel van de socialisten. Zoran Djindjic en Vesna Pesic hebben ook de Ser vische Vernieuwingsbeweging van Vuk Draskovic gevraagd zich aan te sluiten bij de boycot en bij een 'anti-verkiezingscampagne'. Dat Polen geteisterd gaat worden door een nieuwe toestroom van water, is na de regen van afgelopen dagen ze ker. Of de gevolgen even rampzalig zullen zijn als de eerste keer is nog de vraag. De stad Wroclaw wil er echter niet op wachten. Door Paul van der Steen Wroclaw - De inwoners van Wroclaw hebben het water me nigmaal verwenst sinds ander halve week geleden grote delen van de Poolse stad onderliepen. Maar die periode maakte ook pijnlijk duidelijk dat datzelfde water een eerste levensbehoefte is. Nog altijd komt er niets uit de Wroclawse kranen en zijn men sen aangewezen op de rantsoe nen van tankauto's: te weinig voor een douche, te weinig voor de afwas, te weinig voor het doorspoelen van de wc en te wei nig voor het wegspuiten van het slib dat de Oder in vele huizen heeft achtergelaten. Op het waterleidingbedrijf van Wroclaw wordt met man en macht gewerkt om ervoor te zor gen dat de stad binnen enkele dagen weer van water kan wor den voorzien. Directeur Nowa- kowski is al tien dagen niet meer thuis geweest. Slapen doet hij op kantoor. Ongeveer een meter hoog stond het Oder-water vlak na de over stroming op de terreinen van zijn bedrijf. „Toen ik hier met een waterbroek tot aan mijn middel in het water liep, zag ik het niet meer zitten," blikt No- wakowski terug. „Nu alles is drooggevallen en de machines weer grotendeels schoon zijn, zie ik weer een beetje licht aan het einde van de tunnel." Minstens vijf jaar denkt de di recteur nodig te hebben voor het oplappen van zijn bedrijf, dat grotendeels vooroorlogs is. Het leveren van water is een kwestie van dagen. Nowakowski en zijn staf hebben een faseplan uitge dacht waarbij steeds weer in een nieuwe wijk de kranen openge draaid kunnen worden. Grondwater Wroclaw heeft een geluk, de stad gebruikt het grondwater en niet het water van de Oder. Dat is volgens de Poolse regering door de meegevoerde chemicaliën en stoffelijke overschotten van ver dronken vee zo vervuild, dat in de overstroomde gebieden min stens drie jaar niet aan land bouw gedaan mag worden. Het grondwater is volgens Nowa kowski niet aangetast. „Het is alleen nog de vraag of de drink waterleidingen in Wroclaw ver vuild zijn." Epidemieën De gouverneur van het distriet Wroclaw, Zaleski, volgt de werkzaamheden bij het water leidingbedrijf met grote belang stelling. Omdat hij voor zijn po litieke loopbaan als waterbouw kundig-ingenieur werkte, maar ook omdat hij inziet hoe noodza kelijk het is dat de stad - inclu sief zijn eigen huis en kantoor - weer snel van water wordt voor zien. „Er heersen nog geen epi demieën, maar als de situatie lang voortduurt, kan dat nog veranderen. Voor iedereen die wil, zijn er nu daarom al injec ties te krijgen. We raden dat de mensen sterk aan, want voor wie eenmaal besmet is, komt een spuitje te laat." Waarschijnlijk heeft de over stroming al drie doden in het district Wroclaw geëist. Zaleski: „Helemaal duidelijk is dat niet, omdat mensen in dit soort situa ties al gauw de neiging hebben om ieder ongeluk toe te schrij ven aan het water. Ook over het aantal vermisten bestaat door de verwarring van het moment geen duidelijkheid." Ook Zaleski maakt de laatste tijd lange dagen. De uiterlijkhe den die bij het gouverneursambt horen zijn even niet aan hem be steed: hij werkt in spijkerbroek en hemdsmouwen. Als de alom geuite kritiek op de rol van de overheid bij de watercatastrofe te sprake komt, reageert Zaleski zeer geïrriteerd. „Al het com mentaar op de regering is wel héél erg gemakkelijk. Het is ook een beetje Poolse traditie om af te geven op de overheid. We zijn bovendien weinig zichtbaar ge weest voor het publiek. We zijn nauwelijks op tv geweest, omdat we ons wilden concentreren op de coördinatie van de acties. Zonder ons hadden de hulpdien sten en gemeentes als blinden hun werk gedaan." Waterstanden De gouverneur moet zijn ge sprek onderbreken. Een mede werker komt zijn kantoor bin nen met de laatste waterstanden in plaatsen stroomopwaarts aan de Oder en aan de rivieren en ri viertjes die erin uitmonden. Na kort geïnformeerd te zijn, zegt Zaleski dat Wroclaw en omge ving rekening moeten houden met een tweede watergolf. „Woensdagavond, uiterlijk don derdagmorgen heel vroeg is die hier. Een gevolg van de aanhou dende regenval van de afgelopen dagen. De hoogste waterstand zal echter een meter lager zijn dan die van tien dagen geleden, althans dat is waarschijnlijk. Maar het betekent in ieder geval dat de gebieden, die nu onder water staan, nog minstens twee weken moeten wachten op het droogvallen." Rondom Wroclaw wordt volgens de gouverneur hard gewerkt om de doorgebro ken dijkjes en wallen van zand zakken te repareren, zodat de tweede toestroom van water zo min mogelijk gevolgen voor de stad zal hebben. De inwoners van het grotendeels weer drooggevallen Wroclaw weigeren af te wachten of die ac ties succes hebben. Zij hebben hun door het water verwoeste huisraad aan de kant de weg ge zet. Wroclaw - waar de straten ook nog steeds vol liggen met barricades van zandzakken - oogt daardoor als een stad in oorlog. In afwachting van de vij and die water heet. Als die nog een keer toeslaat, zal de stro ming de nodige inboedels mee voeren richting Oostzee. Frankfurt an der Oder/War- schau/Praag (dpa/afp/anp) - De aanhoudende regen in Zuid-Polen en Tsjechië heeft de situatie in het watersnood- gebied aan de Oder het afge lopen weekeinde verder verer gerd. De deelstaat Brandenburg in het oosten van Duitsland bereidt zich voor op een tweede grote hoog- watergolfEr is geen weersverbe- tering in zicht, wat de komende dagen kan leiden tot nog hogere waterstanden. In Frankfurt an der Oder bereik te het water de hoogste stand sinds 67 jaar. Gevreesd wordt dat de dijken onder de al dagen aan houdende druk van het water zullen bezwijken. In Polen be reikten tal van rivieren en beken een verontrustend hoog niveau. Sinds het begin van de waters nood in het Oost-Europese land twee weken geleden zijn 140.000 mensen geëvacueerd. Ook in Tsjechië heeft de waterstand van enkele rivieren een dreigend ni veau bereikt. Het aantal dodelij ke slachtoffers in Polen en Tsje chië samen is inmiddels opgelo pen tot 96. De problemen met de Oder, die over meer dan 160 kilometer de grens vormt tussen Polen en Duitsland, hebben inmiddels ook tot politieke problemen geleid. De minister van Milieu van Bran denburg verweet de Polen dat zij zonder overleg waterbekkens hebben geopend, wat tot een stij ging van het waterpeil van meer dan twintig centimeter in de Oder heeft geleid. Tevens is de Poolse crisisstraf in Wroclaw al dagenlang telefonisch onbereik baar. De hevige regenval in Midden- Europa heeft ook tot waterover last in de Zuid-Duitse deelstaat Beieren geleid. Talrijke rivieren zijn buiten hun oevers g Landbouwgebieden staan ondff water. De situatie is het ernstigs in de stad Passau aan de gr; met Oostenrijk. Daar komen o rivieren samen: de Donau, Inn® Iiz. In de Alpen bij Berchtesga®" zijn gisteren na een grote spe®' actie zestien grotonderzoek®5 gered. De zestien onderzoek®5 waren ingesloten geraakt door® sterke regenval. Duikers met tra zuurstofflessen bevrijdden hen uit hun benarde positie. Door Frank van Cooten Cadzand/Breskens - Keuninck uit Cadzand op als bestuurslid va Kust-WV Zeeuws-Vla ren. Hij deelde zijn beslt weekend mee in een brie de overige bestuursleden De Keuninck uit zijn t\ over de rechtsgeldigheid v benoeming van dit bestuur samenstelling van de groep, ze twijfels werden naar mij ning nog eens bevestigd doi gezamenlijk schrijven va Door Frank van Cooten Terneuzen - De Zeeuwse e periode wordt voor de kon De werkgelegenheid neemt Het aantal werkzoekenden d als gevolg van deze groei ecl niet omdat de Zeeuwse berot bevolking ook behoorlijk grc Dat blijkt uit het rapport Hoe lijnen Arbeidsmarktontwikke gen RBA-regio Zeeland 1997. rapport is in opdracht van beidsvoorziening Zeeland or steld. v Volgens het rapport van Arbei voorziening is de groei van Zeeuwse economie dit jaar en 1998 beduidend groter dan die Nederland als geheel. Het g7 om 6 en 4,8 procent tegeno landelijk 3,2 en 3,3 procent. Dienstverlening De groei van de werkgelegenhi houdt met 2,1 procent dit jaar 1,7 procent volgend jaar geli: tred met die in de rest van i land. Groei wordt met name vi wacht in de dienstverlening, bouw en de detailhandel. Naast de positieve economise groei, met een lichte stijging v de werkgelegenheid, zijn er v< gens het rapport ook bedreigi gen van de bestaande werkgel genheid. Het rapport noemt overplaatsing en inkrimping v. bedrijfsvestigingen en instelli gen en op termijn de sluiting de kerncentrale in Borssele. De Zeeuwse beroepsbevolkh groeit, net als in de rest van h nd, met ruim een procent pi jaar gestaag. Dat is wat mindi aan de afgelopen twee jaar tod ae beroepsbevolking in Zeelar beduidend sneller groeide dan fle rest van het land. Voor dit e §end jaar wordt een groei ve: wacht van respectievelijk 1,2 e» procent tot 178.000 personer "et aandeel van vrouwen in c beroepsbevolking neemt tot 202 gevolg van een hogere ai SSïelname- Naar geslacht c "tijd wijkt Zeeland nauwelijk van het landelijke beeld. He£ „al oudere vrouwen en man oen tussen 45 en 64 in de be oePsbevolking 2al fors toene terwijl de leeftijdscategorii I H f ■'aar nauwelijks groeit. ,raPP°rt noemt het wel op. merkelijk dat in Zeeland het aan ■n jonge mannen (tot 24 jaar) snol er°ePsbev°dking twee keer z<a Nerf/i fimt a's 'n rest var erland. Deze cijfers bevesti- ir zc y?n 0n2e verslaggever rneuzen - De Woningbouw ezer dagen een zogenaamde huurders die nog geen 1 ïhu op l iem eei „a= aart is ervoor bedoeld sn°f de kans bestaat dat aanS Onderzocht is dat vraa^S"8 komt voor huursubi Dit §aat ongeveer om tit wJ?arkriÏSen circa vijftienhor DrnAT?ouwveremging Terneuzi te Wijzen d de vei"®niging ong Bii a P 1111 recht op huursu bjL 8 Senreente, eventueel oc WorriC° aanvraagformulieren J^aen bepaald of iemand' ook b te in aai

de Stem | 1997 | | pagina 4