Philips trekt zich terug uit media-sector GOED KOOP Ruimen Gelderse varkens op schema 'Allergie tiert welig in Nederland' Piet D ankert gelooft niet in PvdA-informant voor de CIA Roest nieuw probleem op Van Brienenoord Van Thijn wil actie PvdA in zaak-Giimüs Wanneer gaat üw geld profiteren van de beurs? A2 {"DE STEM BINNENLAND A3 1 I42 Wegens dubieuze affaires Eerherstel voor 'winkeldief' Wet pen in been Allergoloog Pelikan schat aantal patiënten op 20 tot 25 procent WESERGOLD SINAASAPPEL- OF APPELLIMONADE Oud-minister dreigt met breuk partij VSB'BANK 21 JULI 1997 i i i 11 MAANDAG 21 JULI 1997 rittannië en Ierland: In d en Wales vrij veel igs de Noordzeekust en itland ook wolkenvel- Ierland geleidelijk toe- bewolking en vooral lag perioden met regen, temperatuur van circa len in de noordelijke ieden tot circa 25 in in Luxemburg: Zonnige n, in het oosten ook maar vrijwel droog, temperatuur rond 22 en Midden-Frankrijk: perioden en maandag aosten nog kans op een of onweersbui. Middag- atuur tussen 20 en 25 rankrijk: Vrij zonnig, g later in het zuidwes- ns op een lokale on- ui. Temperatuur 's mid- issen 25 en 30 graden, g in de Provence plaat- og warmer, al: Zonnig. Dinsdag in het noorden wolken- Middagtemperatuur 25 tot 30 graden, in het land ruim boven de 30 Zonnig. Dinsdag in het ïland toenemende kans enkele (onweers)bui. In orden naast zon vrij veel Maxima tussen 28 en den. Langs de Golf van e iets minder warm. ische Eilanden: Vrij zon- droog. Aan de noordzij- :er bewolking. Middag- ratuur bijna 30 graden. :ca en Ibiza: Zonnig, ag kleine kans op een liddagtemperatuur rond den. Veel zon, maar maandag .oop van de dag ook kans lokale bui. Middagtem- ïur tussen 27 en 35 gra- enland en Kreta: Zonnig, na tussen 30 en 35 gra- land: In het oosten en osten regen- en onweers, Met name maandag lo- nog veel neerslag. In het n en noorden een stuk r en geleidelijk meer zon. agtemperatuur met zon 23 graden, maar tijdens lurige regenval hooguit 15 :n. ierland: Maandag in het n nog kans op een enkele <e regen- of onweersbui, het zuidwesten uit steeds zon en droger. Dinsdag zonnige perioden en ma oplopend tot circa 25 :n of hoger. enrijk: Wolkenvelden en ijd tot tijd regen, vooral in ïoorden en oosten. In het :n wat zon. Van tijd tot veel wind. Dinsdag overal Ier regenachtig en steeds zon. Middagtemperatuur pend tot 25 graden. 0 11 15 16 2c^ 21 26 31 135 3b 39 43 44 ,48 52 53 54 |59 60 |65 |68~ jp Botterdam (anp) - Rijkswa terstaat verwacht dat op zijn vroegst woensdag duidelijk is wat de oorzaak is van de pro blemen met de Van Brie- nenoordbrug. Dat heeft woordvoerder H. Boekaar meegedeeld. Tijdens de reparatie van scheu ren in het wegdek van de Van Brienenoord is Rijkswaterstaat op een nieuw euvel gestuit: roest. Bij het onderzoek van één van de lossing cryptogram zaterdag -izontaal: 5. Boze tongen; 6 ■mbaan; 8. Milaan; 9. rebus; 11 [gaatje; 12. spoed; 14. beurzen moorkop; 18. jeugd; 19- lan(i g; 21. beweegreden; 22. keur- ppen. ■tikaal: 1. Voetgangersgebied; 2- |ronwagen; 3. robbertje; 4. neon- 7. kilometer; 10. bezorgen; 13. Inderwel; 16. roofdier; peurt; 20. zwart. @JFS scheuren ontdekten medewerkers oxidatie. De onderkant van de oeververbinding wordt vanaf vandaag in de loop van de dag uit voorzorg helemaal nagekeken. Het onderzoek neemt waar schijnlijk ook (een deel van) mor gen in beslag. De uitgebreide inspectie is pre ventief en het is nog niet zeker of de brug inderdaad door roest wordt bedreigd, zegt Boekaar. „Het is beter om dit karwei, dat toch moest worden gedaan, nu uit te voeren." Rijkswaterstaat begon woens dagavond met het herstelwerk aan de brug. Medewerkers ont dekten de scheuren in één van de rijstroken bij een periodieke con trole. Het werk aan de scheuren kon zaterdag niet worden afge rond. Het weer was spelbreker. Er moet nog één afdeklaag, een zogenoemde epoxielaag, worden aangebracht. Daarvoor is droog weer nodig, en zaterdag viel er geregeld een bui. De woordvoerder van Rijkswa terstaat verwacht weinig proble men van de afsluiting van een deel van de brug, omdat veel mensen op vakantie zijn waar door het in de spits veel minder druk is dan normaal. Door de controle van de brug op roest blijft de rechterrijstrook van de hoofdrijbaan richting het zuiden voorlopig afgesloten. Het werk aan de brug valt samen met de afsluiting in noordelijke richting van het Terbregseplein. Verkeer dat vanuit het zuiden via de Van Brienenoord langs Rotter dam naar het noorden wil, wordt omgeleid. De afsluiting, voor het aanleggen van een speciale rijst rook voor vrachtwagens, duurt tot vijf augustus. Deze werkzaamheden zouden aanvankelijk vrijdagavond be ginnen, maar werden tot zater dagochtend uitgesteld in verband met de reparaties aan de brug. Var onze verslaggever Eindhoven - De dubieuze manier van zaken doen in de wereld van de media is volgens president Cor Boonstra een van de re denen waarom Philips besloten heeft om zich uit deze branche terug te trekken. „Als je naar een nieuw gebied gaat waar je nog tastend je weg moet vinden, dan kom je allerlei affaires te gen waar wij niet mee geconfronteerd willen worden," aldus de Philips-topman zaterdag in een interview met NRC Handels blad. De terugtocht van Philips uit de wereld van de media - met uit zondering van muziek- en film dochter PolyGram - is geen nieuws. Het argument dat Boons tra aanvoert is wel nieuw. Tot nu toe waren vooral de verliezen en het ontbreken van het vooruit zicht om op korte termijn winst te maken de redenen die Philips aangaf om zijn kabel-tv-belan- gen, de cd- en videoketen Super club, de activiteiten op het gebied van abonnee-tv en de ontwikke ling en verkoop van multimedia- software te beëindigen of te ver kopen. Mooie toekomst Boonstra's voorganger Jan Tim mer zag voor Philips een mooie toekomst weggelegd in de media wereld. Dat leidde onder meer tot het debacle van Sport 7, de sport zender waarvan Timmer presi dent-commissaris was. In het vraaggesprek met NRC Handels blad bevestigt Boonstra het beeld van een turbulente branche, waarin snelle jongens er vooral op uit zijn om snel rijk te worden. Er wordt volgens Boonstra op een andere manier samengewerkt dan Philips gewend is in een 'sta biele organisatie als PolyGram' of bij zijn activiteiten op het ge bied van componenten, halfgelei ders, medische systemen en beeld- en geluidsapparatuur. Aanleiding voor het vraagge sprek is de zogenaamde Tele- world-affaire waarin volgens Boonstra grenzen zijn overschre den. In deze affaire zouden be stuurders van RTL4 zich per soonlijk hebben verrijkt met me deweten van managers van Phi lips en KPN. De betrokken be stuurders van RTL4, Huib Boer- mans, Henri Roemer en Freddy Thyes, zijn inmiddels op straat gezet. Dergelijke affaires zijn volgens Boonstra niet meer mogelijk bij Philips, omdat de richtlijnen zijn aangescherpt. Timmer zou daar al mee zijn begonnen en Boonstra zegt de regels verder te hebben aangescherpt. Ook betrekkelijk kleine transacties worden nu be keken door de stafafdeling Mer gers and Acquisitions (fusies en overnames) en voorgelegd aan de raad van bestuur. Het risico van ontsporingen, dat naar zijn me ning in een groot bedrijf altijd bestaat, moet zo klein mogelijk worden gemaakt, aldus de Phi lips-topman. Boonstra stelt ook met nadruk dat Philips nergens smeergeld betaalt. Ook niet in landen als Italië, Mexico en Brazilië waar dat in het zakenleven niet onge bruikelijk is. Boonstra verklaart te kunnen zeggen dat Philips 'echt schoon' is, omdat hij de con trole heeft aangescherpt, nadat Timmer daar ook al veel aan had gedaan. Steenderen (anp) - Het ruimen van 35 varkenshouderijen in het gebied rond het Gelderse Toldijk die mogelijk met varkenspest zijn besmet, ligt op schema. Zaterdag werden de varkens van dertien bedrijven gedood en afgevoerd. Gisteren ging het om de dieren op elf varkenshouderijen. h Toldijk is zaterdag een tweede pestgebied, uitbreiding van het geval van varkenspest geconsta teerd op een bedrijf met 1200 be drijven. Ook op een bedrijf in Boekei bleek de uiterst besmette lijke virusziekte te hebben toege slagen, het ging hier om 180 die ren. Daarmee is het aantal be- s®ette varkenshouderijen opge spen tot 342. Hij het tweede geval in Toldijk hetreft het volgens een woord voerder van het ministerie van Landbouw 'praktisch de buur- roan' van boer Bulten, waar I w°ensdag de ziekte werd gecon stateerd. De twee nieuwe geval- 'en liggen binnen het varkens poot) 'uaAoq uauais 'sitpeJ 'uu3|j jeapueH ^venter (anp) - Wie een bot breuk heeft laten herstellen raet stalen pennen kan beter gnen warenhuis bezoeken. inwoner uit Diepenveen ontdekte dat zaterdag toen "'j met zijn aankopen een winkel in Deventer wilde ver- Sten. Bij het passeren van de detectiepoort ging het alarm 3f. Jle man besloot vrijwillig mee ',e gaan naar het politiebu reau om tekst en uitleg te ge ven. Hij ontkende iets te heb- en gestolen, maar uitte het vermoeden dat de stalen pen- "en in zijn been, aangebracht na een motorongeluk, het farm in werking hadden ge- seld. Een praktijkproef in e' warenhuis toonde zijn ge- llJk aan. vervoersverbod is daarom niet nodig. De eigenaren van de Gelderse be drijven die worden ontruimd, hadden ermee ingestemd ook gis teren door te gaan met de werk zaamheden. Het ministerie van Landbouw had zaterdag op een bijeenkomst in Steenderen ge vraagd of zij er bezwaar tegen hadden in verband met de zon dagsrust. Het ruimen van de 35 bedrijven zal tot halverwege deze week duren. De verdachte bedrijven bevinden zich onder meer in de gemeente Steenderen, waartoe Toldijk be hoort (tien), Zutphen, Hengelo in Gelderland, Doesburg, Wehl, Hummelo-Keppel, Boekei en En schede. Landbouw kan nog niet zeggen om hoeveel dieren het in totaal gaat. Het ministerie is nog bezig met het onderzoek naar bedrijven die mogelijk in contact zijn geweest met de varkenshouderijen in Tol dijk waar varkenspest is gecon stateerd. De coördinator van het departement, Oomen, verwacht niet dat er nog veel bedrijven bij zullen komen. Van de dieren op de betrokken bedrijven zijn vori ge week bloedmonsters genomen. De onderzoeksresultaten zijn woensdag bekend. Het verbod op het vervoer van dieren en mest dat sinds woens dagavond in de zone geldt, is in het weekeinde niet overtreden. Het was heel rustig, aldus de po litie. Tot vrijdagmiddag werden er 21 overtredingen geconsta teerd, vooral door vervoerders van schapen, paarden en mest. Eén keer werd een varkenstrans port onderschept. Tegen alle overtreders is proces-verbaal op gemaakt. Dr. Z. Pelikan onderzoekt een patiënte op allergieën door middel van een zogenoemde neusprovocatie. Hierbij worden door de neus stoffen toegediend die allergie-reacties kunnen veroorzaken. foto de stemuohan van gurp Door Joep Trommelen Breda - „Je kunt voor je nieuwe huis de laatste snufjes op het gebied van elek tronische beveiliging kopen, maar als je vrouw dan vergeet het raam van de slaapkamer dicht te doen, is de hele in stallatie waardeloos. De boeven komen via een achterdeur binnen..Dat is eigen lijk de essentie van allergie." Volgens dr. Z. Pelikan, hoofd Centrum voor Allergolo- gie en Immunologie aan De Klokkenberg in Breda, heeft 'de politiek', maar ook een groot aantal medici, te weinig oog voor het raam van de kinderslaapkamer. Allergie verdient meer aandacht, vindt hij, net als de tweeëntwintig Europese allergologen die deze week in het Europees Witboek Allergie aan de bel trokken. Zij schatten op basis van epidemiologisch onderzoek het aantal allergie-patiënten in Europa op 15 tot 30 procent. Volgens Peli kan is het allemaal nóg erger. „In Nederland heeft zeker 20 tot 25 procent van de bevol king allergie of aanleg ervoor. Exotisch Nederland bevindt zich met Denemarken, België en Engeland in slecht gezelschap, legt hij uit. Zij kennen het hoogste percenta ge in Europa. „Geen bergen die een natuur lijke barrière vormen, geen duidelijke win ter, een lange natte periode, veel weilanden, lange kusten met veel onkruid, en veel huis dieren en duivenmelkers in met name België en Nederland. Ze hebben ook traditionele banden met exotische landen, zijn zeevaren de naties, die veel exotisch fruit, groente en andere 'vreemde' producten importeren. Dat draagt allemaal bij aan het veel voorko men van allergieën." Pelikan ziet de allergie-ellende dagelijks aan zich voorbij trekken. Jaarlijks behande len hij en zijn medewerkers ongeveer zeven honderd nieuwe patiënten, die al gemiddeld 2,9 specialisten hebben bezocht voor dat ze - vaak ten einde raad - in De Klokkenberg terecht komen. Daar ervaart Pelikan dat lang niet alle klachten van mensen vroegtij dig als allergie worden herkend, zodat het epidemiologisch onderzoek niet alles bloot legt. Vandaar dat hij tot een hogere schat ting van het aantal patiënten komt dan de tweeëntwintig allergologen in het witboek. Voedsel speelt een belangrijke rol in het ontstaan van allergieën, legt hij uit. Het ligt niet alleen aan de veelgenoemde luchtver vuiling, stelt Pelikan. De lijst producten die hij opnoemt als mogelijke allergie-veroor zakers is haast eindeloos. Chocola, wijn, no ten, broccoli, avocado, courgette, dadels, vijgen, chips, kaasblokjes; allemaal 'moder ne' producten die we in tegenstelling tot vo rige generaties in grote hoeveelheden consu meren. Vandaar dat allergie een 'welvaarts ziekte' wordt genoemd. Pelikan; „En vroeger wasten we onszelf met één stukje gewone zeep, van onze tenen tot en met de haren. Tegenwoordig gebruikt ie dereen een hele waslijst aan geparfumeerde zeep-producten." Waarom blijven allergieën vaak zo lang on ontdekt en lopen mensen vaak jarenlang vruchteloos langs allerlei specialisten voor dat de werkelijke oorzaak van hun kwalen bekend wordt? Volgens Pelikan komt dat doordat het orgaan in het lichaam waar een allergie ontstaat vaak niet hetzelfde is als waar de symptomen zich openbaren. Er zijn 350.000 allergenen en diverse typen aller gie-reacties, en dan is het vaak zoeken naar een speld in een hooiberg. Pelikan: „Door voorafgaand, onnodig en niet-relevant onderzoek duurt het langer voordat deze specifieke allergieën ontdekt worden. Deze lange weg met onnodig werk verzuim betekent daarna onkosten die be spaard kunnen worden. Dus het allergolo- gisch onderzoek is niet duur, maar al die an dere onderzoeken. Daaraan zouden beleids makers en het ministerie van Volksgezond heid iets kunnen doen." Gelukkig sturen artsen en specialisten hun patiënten steeds vaker door naar een aller goloog, constateert Pelikan. In drie jaar tijd is het bezoek aan zijn polikliniek met 40 procent gegroeid. „We kunnen de stroom bijna niet verwer ken," zegt hij. Allergie krijgt in de medische wereld steeds meer erkenning. 'Het blijkt steeds vaker dat klachten als 'zomergriep', eczeem, netelroos, bloeddrukschommelin gen of zelfs reuma een allergische oorzaak kunnen hebben. Kwaliteit van leven Nu 'de politiek' en de beleidsmakers in die medische wereld nog, stelt Pelikan net als de tweeëntwintig allergologen in het wit boek. Hij stelt dat een maatschappij die zichzelf als 'sociaal' bestempelt, iedereen het recht op gezondheid en kwaliteit van le ven moet toekennen. 'Je moet er maar mee leren leven', gaat er bij hem niet in. Maar medisch onderzoek is duur en regerin gen kiezen in mindere tijden vaak de ge zondheidszorg om op te bezuinigen. „Ge zondheidszorg is net zoiets als een geloofso vertuiging. Het is een non-profit activiteit. Ze behoort tot de a-vakken, levert altijd 'verlies' op, is nooit 'productief'. De b-kant, de industrie, levert geld op. Daar is dus wél aandacht voor. Maar ik zie het zo: die indus trie moet het geld verdienen dat in de ge zondheidszorg wordt geïnvesteerd." „Er moet geld naar die non-profit activitei ten, omdat ze op termijn wel degelijk winst opleveren. Als gezondheidszorg er voor kan zorgen dat er minder werkverzuim door al lergieën komt en dat volwassenen langer en met optimale productiviteit kunnen werken, dan is dat toch winst. Dat telt niemand mee en toch kost het elk jaar een fortuin." (ADVERTENTIE) KNIP WIT OF BRUIN BROOD heel NU HAMBURGERS GEPANEERD 5 stuks NU Aanbiedingen geldig van ma. 21 t/m wo. 23 jut 1997 A&p Services b V. tel (05-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Door Bas de Vries Den Haag - Volgens onderzoe kers C. Wiebes en B. de Graaf van de Universiteit van Am sterdam heeft de Amerikaanse inlichtingendienst CIA eind jaren zeventig geprobeerd PvdA-Kamerleden te recrute- ren. Doel zou zijn geweest meer informatie te krijgen over het dwarse standpunt van de PvdA tijdens de kruis- rakettencrisis. Oud-Kamerlid Piet D ankert kan het zich moeilijk voorstellen. Nee, Piet Dankert is persoonlijk nooit door de CIA benaderd. Dankert, aan het eind van de ja ren zeventig Navo-woordvoerder van de PvdA-fractie, kreeg wel regelmatig bezoek van medewer kers van de Amerikaanse ambas sade. Vooral de 'politieke advi seur' van de ambassadeur wipte nogal eens langs in Dankerts werkvertrek of in het Kamerres taurant. Maar van hevige druk op de socialistische 'dwarsliggers' was geen sprake. „Het was meer een kwestie van nog eens de Amerikaanse argumenten naar voren brengen." De vraag of ons land wel of niet 48 Amerikaanse kruisraketten moest plaatsen, verdeelde de Ne derlandse politiek in die dagen in twee kampen. Onder druk van de vredesbeweging en de eigen ach terban schoof oppositiepartij Pv dA - met 53 zetels de grootste fractie in het parlement - steeds meer op naar een absoluut 'nee'. Bedenkingen „Uiteindelijk bleef alleen Max van der Stoel er anders over den ken," herinnert Dankert zich. „De rest van de fractie ging op één lijn zitten. Maar daar ging wel het nodige gestoei aan voor af. Ik had zelf aanvankelijk ook mijn bedenkingen." Die discussie werd echter 'bijna op straat' gevoerd, stelt Dankert. Hij kan zich dan ook moeilijk voorstellen dat de CIA het nodig zou hebben gevonden om PvdA- Kamerleden te recruteren, zoals Hilversum (anp) - PvdA-coryfee Van Thijn overweegt serieus zijn lidmaatschap van de partij op te zeggen als de fractie in de Tweede Kamer zich niet hard maakt voor een verblijfsvergun ning voor het Turkse gezin Gümüs. De oud-burgemeester van Amsterdam en tweemalig minister van Binnenlandse Zaken zei dat gisteren in De Kwestie van RTL5. „Ik verwacht van mijn partij dat zij hier buitengewoon kritisch naar kijkt. Anders weet ik niet wat ik nog in die partij te zoeken heb," aldus Van Thijn. Hij vindt dat de Nederlandse samenleving 'niet zo hard mag zijn om de ogen te sluiten voor wat Gümüs inmid dels zelf heeft bewerkstelligd om te integreren'. Legaliteit De familie Gümüs moet Neder land uit omdat de vader slechts kan aantonen dat hij twee jaar en tien maanden wit heeft gewerkt. In die periode voldeed hij ook niet aan de minimumeis van 200 verzekerde dagen per jaar. Gümüs komt door te late aanmel ding niet in aanmerking voor le galiteit. Hij kan niet aantonen dat hij minimaal zes jaar onon derbroken volgens de regels in ons land heeft gewerkt, terwijl hij hier al zeven jaar zit. Staatssecretaris Schmitz (ook PvdA) van Justitie heeft vorige week het gezin Gümüs een maand respijt gegeven. In plaats van de uiterste datum van ver trek van 10 augustus krijgt de fa milie uitstel tot 10 september. Dat om het debat in de Tweede Kamer af te wachten waar Sch mitz het oordeel van het parle ment wil horen over de zoge noemde 'witte'-illegalenregeling voor mensen die kunnen aanto nen dat zij langer dan gemeld in ons land conform de regels heb ben gewerkt. PvdA-Kamerlid Apostolou steunt de stellingname van Sch mitz om geen uitzondering te wil len maken voor Gümüs en de zij nen, zo zei hij in dezelfde uitzen ding. Schmitz ziet vooralsnog geen enkele mogelijkheid tot in williging van de aanvraag tot verblijfsvergunning, maar „mocht het debat in de Kamer tot een andere conclusie leiden, dan kan dat uiteraard consequenties voor de familie Gümüs hebben," zo liet zij de Kamer afgelopen week weten. Zekeriya Gümüs en actiecomité 'Gümüs moet blijven' reageerden gisteren blij op de steun van Ed van Thijn. „Dat zo'n man dat voor ons wil doen." De met uit zetting bedreigde familie schaamt zich een beetje voor alle bijval. „Al die mensen en ik ken ze helemaal niet," zegt Gümüs regelmatig tegen Anja Versnel van het actiecomité. Anja Versnel noemt de voormali ge burgemeester en minister een 'kanjer'. Ze vindt het grandioos dat hij op zo'n manier stelling durft te nemen. „Als zo iemand dreigt zijn partijlidmaatschap op te zeggen, gaat het echt diep." BINNENLAND KORT Hoger beroep leidt vaak tot lagere celstraf Voorburg - Een veroordeelde die bij het gerechtshof in beroep gaat, krijgt in tweederde van de gevallen een lagere straf opge legd. In ongeveer 20 procent van de zaken is de straf van het hof dezelfde als die eerder door de rechtbank werd opgelegd. Dat con cludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ruim de helft van de veroordeelden krijgt in beroep zelfs helemaal geen celstraf op gelegd. Naar het gerechtshof stappen is echter niet zonder risico. In 5 procent van de zaken legt het hof een hogere straf op dan de rechtbank. 'ME-patiënten hebben afwijkend enzym' Rijswijk - Onderzoekers van de Temple Universiteit in Philadelp hia hebben een afwijkend menselijk enzym ontdekt, dat verant woordelijk lijkt voor het chronisch vermoeidheidssyndroom (ME). Het afwijkende enzym is uitsluitend aangetroffen bij ME-patiën ten en is volgens de onderzoekers zeer waarschijnlijk de oorzaak van chronische vermoeidheid, neurologische problemen, verhoog de vatbaarheid voor virussen en traag lichamelijk herstel na in spanning. Dat meldt het Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Journal of Interferon and Cytokine Research. Supermarkt favoriet voor vlees Rijswijk - De Nederlander laat de slager steeds meer links liggen en gaat voor zijn vlees naar de supermarkt. De traditionele slager verliest steeds meer terrein op het levensmiddelenbedrijf. Het af gelopen jaar hebben 145 zelfstandige slagers er de brui aan gege ven. De meesten daarvan waren de zogeheten 'papa-mama'-be- drijven. Het Bedrijfschap Slagersbedrijf meldt dat zaterdag in het jaarverslag 1996. Na de golf van publiciteit over de gekkekoeien- ziekte BSE daalde het rundvlees in kilo's en prijs met respectieve lijk 3 en 5 procent. Oogst appels en peren valt tegen Den Haag - De zware nachtvorst van april eist zijn tol in de fruit sector. De oogst van appels en peren valt dit jaar fiks lager uit dan in 1996. De appelproductie wordt geschat op 405.000 ton, dat is een terugval van 17 procent vergeleken met vorig jaar. De peren- oogst komt naar verwachting uit op 130.000 ton, iets minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit zaterdag gepresenteerde cijfers van de oogstramingscommissie van het Productschap Landbouw. Vooral in Zeeland en West-Brabant heeft de nachtvorst hard toe geslagen. De voor het tweede achtereenvolgende jaar achterblij vende oogst houdt overigens niet in dat er een tekort aan appels komt. (ADVERTENTIE) stunsinDSX de onderzoekers C. Wiebes en B. de Graaff beweren in een bijdra ge aan een boek over de 50-jarige inlichtingendienst. Goede contacten Dankert: „Ik heb inmiddels met Wiebes gesproken, en ik heb niet de indruk dat hij daar bewijzen voor heeft. De Amerikanen wis ten behoorlijk goed hoe de ver houdingen lagen. Zij hadden goe de contacten op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Wij werden een paar keer per jaar door de ambassadeur uitgeno digd voor recepties en diners. Zij konden ook via de normale weg best aan hun informatie komen." Dankert, die later staatssecreta ris werd en anno 1997 actief is als Europarlementariër, twijfelt er niet over dat er op de Amerikaan se ambassade enkele CIA'ers werkzaam waren. „Wiebes houdt het op een stuk of zes, dat zou kunnen. Maar dat is niets bijzon ders. Op iedere grotere ambassa de werken mensen voor inlichtin gendiensten, dat is bekend." VSB BeursprofijtSparen: wèl het rendement, niet het risico. Het mooie van VSB BeursprofijtSparen is, dat u de voordelen combineert van sparen en beleggen. Niet alleen krijgt u uw inleg altijd gegarandeerd terug, maar u profiteert ook van de positieve ontwikkelingen van de beurs. Geïnteresseerd in deze spaarbeleggingsvorm, waarbij u geen enkel risico loopt? Wacht dan niet te lang. Slechts een beperkt aantal deelnemers kan zich inschrijven. Kom dus snel langs. Of bel gratis met de adviseurs van VSB Bank: 0800-8182, 24 uur per dag, 7 dagen in de week. VSB. Daar kom je verder mee. Internet: www.vsb.nl een ffOTtif onderneming

de Stem | 1997 | | pagina 3