oh 1 Sm» IRA kan twijfels niet wegnemen «KOPEKS ARKT- ËEUW. Twee doden op A58 Marine zoekt verder naar vermiste man Hotels en campings Zeeland goed bezet bij start hoogseizoen DE STEM tratie m/v Staakt-het-vuren zou niet permanent zijn Wapenoverlast in horeca G OP TOPNIVEAU. Met v.d. Born valt te praten j LEENDERT V.D. BORN DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D 0 9 José Maria Jimenez (Spa) op 22.22' M/V 'Kopman' Riis ontpopt zich als meesterknecht Voetballers Irak voelen de zweep Pavarotti kan geen noot lezen Grote brand in loods Rotterdam Politie haalt drugstoeristen uit treinen Jongens hangen Utrechtenaar op zijn kop in boom Pavarotti: hoge noot s In s w e a r X 69 zijn er klaar voor. tracht nodig. wie durft? Welke jonge tn paar jaar ervaring en in grote affiniteit met nze branche durft de Drong naar supermarkt- ïanager nieuwe stijl bij bert Heijn te wagen? /ie durft en wordt aan- ;enomen, heeft een tevige interne oplei- ng van twee jaar voor e boeg, waaronder ien manageme.ntoplei- jjgen we niet om onszelf omdat we er stellig van 21e eeuw alleen met niveau aan't roer dezelf- ;eden als in deze eeuw. 'er de functie van super winkels in de regio n a/d Rijn, Capelle a/d eeland of als je gelijk wilt! aar het Clusterkantoor Beije, ;A Schiedam, f712451. i de huidige functionaris, een r de streekgewestelijke bodes afdelingen; ngen moeten gaan, hetzij ter iststukken; inst; jn voor deze afdelingen; istratieve ondersteuning. Koop met zekerheid... NISSAN SPINVELO 33 en 37 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 137e JAARGANG 2 katernen De Binnenkrant a2 Binnenland a3 Buitenland a4 Zeeland a51a6 RTV-programma's a7 Sport 81 t/m B6 8 710311 "000218" I I I I I MAANDAG 21 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Water blijft Midden-Europa teisteren PAGINA Marcel Laros ondanks valpartij naar WK atletiek pagina p 3 Elfde plaats voor Van den Goorbergh in Duitsland pagina Zeeuwse economie in de lift pagina' Bestuurslid Kust-WV stapt op pagina f MtH./MAK. 14/25 Redelijk Hoewel er overal wel een bui viel, was het toch redelijk weekendweer. Ook de kortiende dagen verandert er maar weinig. Vandaag opklaringen en kans op een enkel buitje. ALGEMEEN KLASSEMENT op 16.32' op 20.05' I Roberto Conti (Ita) op 25.29' 30 min. 20 min. 10 min. aatsvinden op een salaris van schaal 3, bij een full-time positieregelingen van het ngéwonnen bij mevrouw 3165) 586480. binnen 5 werkdagen na het bant, t.a.v. de heer P.J. SahetapV, 10 AA Roosendaal. mmmeerde herenkledingzaken i jroei na. Dit zal worden gerealiseer breiden. la zijn wij op zoek naar happen beschikt u over aantoonbar zier in het vak en intereresse voor wa •HN EDWARD Courchevel - Mede dankzij de onvoorwaardelijke steun van zijn voormalige kopman Bjarne Riis bleef het Alpenweekeinde voor gele-truidrager Jan Ullrich zon der gevolgen. De jonge Duitser miste gisteren op weg naar Courchevel een bocht, waarop de Festina-ploeg van zijn concurrent Richard Vi- renque massaal ten aanval trok. Riis sleurde Ullrich hoogst per soonlijk terug naar de frontlinie waar Virenque uiteindelijk wel de rit mocht winnen, maar geen seconde terugpakte op de gele trui. Zaterdag ging de zege op de be roemde Alpe d'Huez naar de her boren Italiaanse berggeit Marco Rantani. In het algemeen klasse ment gaat Ullrich aan de leiding met 6.22 minuten voorsprong op Wrenque. Riis is derde, Pantani derde. Michael Boogerd steeg als beste Nederlander naar de acht tiende plaats in het algemeen klassement. Ren groot aantal renners ont snapte gisteren aan uitsluiting. Hen generaal pardon van de wed strijdleiding voorkwam dat ruim te laat binnengekomen ren ners voortijdig hun koffers moes ten pakken. ZIE SPORT- DEEL B Van onze verslaggever Bagdad - De uitslag werd al ruim een maand geleden bijgeschreven 111 de boeken: Irak - Kazakhstan 1-2. Be Britse krant The Observer onthulde gisteren dat alle voet ballers van Irak na de wedstrijd "aar de meest beruchte gevange- Dls van het land werden gedre in. Diplomatieke bronnen heb- ben tegenover de krant verklaard "at zich daar op 6 juni een 'lichte ®arteling' heeft voltrokken. Op evel van Uday Hussein, de oud- ste zoon van Saddam Hussein, S'ng de zweep over de rug en de ®len van de voetballers, day staat bekend om zijn voor- eur voor gewelddadig optreden. tj is ook voorzitter van de voet- lbond van Irak. Van onze correspondent Londen - Sinn Fein-leider Gerry Adams ontkent dat het giste ren van kracht geworden IRA-bestand een 'tactische manoeu vre' is met een beperkte duur. Britse en Noord-Ierse kranten melden echter dat IRA-commandanten hun 'vrijwilligers' ver tellen dat het staakt-het-vuren niet permanent zal zijn. Het geweld zou mogelijk al in no vember worden hervat, als de IRA-leiding geen heil meer ziet in de vredesgesprekken. Volgens Adams is het bestand wél een op rechte poging vrede naderbij te brengen. In de IRA-bestandstekst ontbreekt het woord 'permanent', en dat vergroot de scepsis bij de protestantse Noord-Ieren. De Britse premier Tony Blair zal daarom vanmiddag al zijn over redingskracht nodig hebben om de Noord-Ierse protestantse lei der David Trimble in zijn spreek woordelijke 'vredestrein' te hou den. Want als de protestanten uitstappen voordat het feitelijke overleg kan beginnen, op 15 sep tember, heeft een bestand weinig zin. Blair had een ondubbelzin nig bestand en een proeftijd van zes weken als voorwaarde jpsteld om Sinn Fein een plaats te geven aan de onderhandelingstafel. Twee protestantse partijen, de Democratische Unionistische Partij van de onbuigzame Ian Paisley en de kleinere UK Inde pendent Party hebben al laten weten niet met Sinn Feiners te zullen praten zolang de IRA wa pens heeft. Alles hangt daarom af van David Trimble, de leider van de Ulster Unionisten, de grootste Noord-Ierse partij. Het grote struikelblok voor progressie blijft de ontmanteling van de ar senalen van de IRA en van de protestantse tegenhangers. Pre mier Blair heeft voorgesteld de gesprekken over ontwapening gelijktijdig te houden met de al gemene vredesonderhandelingen. Tijdens de vredesbesprekingen zou de IRA wel, in fases, wapens moeten inleveren. Een binnen kort te benoemen internationale commissie moet hierop toezien. Trimble wil echter dat alle IRA- wapens worden ingeleverd vóór dat het vredesoverleg begint. Volgens de protestanten is het onmogelijk te onderhandelën 'met een pistool tegen je hoofd'. In een tv-interview zei Sinn Feins tweede man Martin McGuinness dat de IRA 'geen kogel' zou inle veren voordat een voor de natio nalisten aanvaardbare oplossing was gevonden voor de Noord-Ier se problemen. In de zaterdag uit geven verklaring herhaalt de IRA ondertussen dat 'beëindiging van de Britse heerschappij' het eind doel van de organisatie blijft. ZIE VERDER BUITENLAND - A4: - 'Cynisme is de IRA niet vreemd' - 'Do you want a pint of Guinness?' ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 .-A I r~<wi Citta' di Castello (anp) - De wereldberoemde Lu ciano Pavarotti kan geen noten lezen. Dat is na een gezamenlijk optreden ont huld door de acteur Vitto- rio Gassman. Pavarotti geeft het gebrek ruiterlijk toe: „Ja, het is waar. De partituur is één zaak, de rol van de zang is iets anders. Als je de muziek in je hoofd hebt en haar met je lichaam zingt, dan heb je het voor el kaar. Leone Magiera, die Pavarotti al 44 jaar op de piano bege leidt: „Veel zangers kunnen geen noten lezen. Luciano lijdt er een beetje onder. Hij had het nog graag willen le ren, maar nu is het te laat." Pavarotti en Magiera zijn bei den 62 jaar oud. Rotterdam - Wapens in horeca-gelegenheden hebben dit weekeinde voor veel beroering gezorgd in Rotterdam en Brielle. Een agent moest gisterochtend een waarschuwingsschot lossen om een man te bevrijden die werd aangevallen door een groep woedende café bezoekers. Het 38-jarige 'slachtoffer' had even daarvoor in het Rotter damse etablissement met een vuurwapen schoten gelost. Bij het ontruimen van het café en het fouilleren van de bezoekers ar resteerde de politie een 20-jarige man, die een zogeheten 'knalpa troon' bij zich droeg. De nacht ervoor overmeesterden bezoekers van een andere Rotterdamse horecagelegenheid een man die hen bedreig de met een geladen Uzi-pistoolmitrailleur. Een onbekende heeft gis termorgen rond half drie traangas gespoten in het gezicht van disco theek-bezoekers in Brielle. Eén van de slachtoffers is in het ziekenhuis beland met ernstige vergiftigingsverschijnselen. Bij een ongeval zaterdagmiddag op het knooppunt Annabosch op de A58 bij Breda is een echtpaar uit Lage Mierde om het leven gekomen. De man en de vrouw, 80 en 78 jaar oud, stonden in een file richting Antwerpen toen hun auto van achteren in volle vaart werd aangereden door een man uit Hoogvliet. Het echtpaar was op slag dood. Bij de botsing raakten in totaal vier auto's betrokken. De ravage was enorm. De auto van het echtpaar (de middelste op de foto) vloog na de klap direct in brand, evenals twee andere per sonenauto's. Door ingrijpen van automobilisten kon de man uit Hoogvliet net op tijd uit zijn auto worden gered. Hij is met kneu zingen in een Bredaas ziekenhuis opgenomen. Een gezin uit Weert, vader, moeder en twee kinderen, wist zichzelf tijdig in veiligheid te brengen. foto cor viveen Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland vertoont bij de start van het hoogseizoen weer het beeld van volle campings en hotels. Vol gens directeur R. ter Heide van het Bureau voor Toerisme Zee land is op de campings ongeveer 95 procent van de standplaat sen bezet. Ook de hotels laten een behoorlijke bezetting zien. Ter Heide maakte dit weekeinde het bedrijfsleven ook nog de twee Gisteren gingen duikers van de marine (foto bovenverder met de zoektocht, nadat duikers van brandweer en politie (foto on der) tevergeefs hadden gezocht. foto 's rob de ruijter Van onze verslaggevers Willemstad - Zes duikers van de marine uit Den Helder hebben gisteren de zoek actie voortgezet naar de 21-jarige Vin cent Jansson uit Zevenbergen. Hij sprong vrijdagavond van de Haringvlietbrug bij Willemstad in het water en wordt sinds dien vermist. Jansson is beroepsmilitair bij de marine. Politieboten en duikers van brandweer en po litie staakten hun zoekactie zaterdagmiddag, omdat de kans dat de jongeman nog in leven is, nihil werd geacht. De duikers van de mari ne meldden zich om de zoektocht naar hun collega voort te zetten. Ze zullen daar zeer waarschijnlijk ook vandaag mee doorgaan. Volgens B. Jansma van de waterpolitie Wil lemstad is de kans uitgesloten dat hij nog leeft. „We hebben op alle voor de hand lig gende plaatsen gezocht. In zo'n grote water vlakte als het Haringvliet/Hollandsch Diep, waar de stroming zijn werk doet, is de kans om zolang te overleven nihil." De Zevenber genaar sprong eerder vorige week ook al van de brug. Toen liep het goed af. Vrijdagavond keerde hij samen met een maat in een taxi te rug om het huzarenstukje nog eens over te doen. De vriend hield aan de duik geen licha melijk letsel over. Volgens de politie hadden de twee wel gedronken, maar niet extreem veel. Op het punt waar de jongemannen van de brug sprongen, is die zestien meter hoog en het water vier meter diep. „Wie hier duikt," zegt Jansma, „neemt een groot risico. Het kan wel eens goed gaan, maar groter is de kans dat je plat op het water valt en een paar rib ben breekt. Of je klapt met je hoofd op de bo dem. Want het water is te ondiep in verhou ding tot de hoogte waarvan je springt." Hij en zijn collega's halen wel meer waaghal zen van de brug. „Maar over het algemeen proberen ze het vanaf een lager niveau. Een waarschuwing van onze kant is meestal wel voldoende. een rondvlucht boven de provin cie om de bezetting goed in beeld te krijgen. „Ik heb het hele kustgebied vanaf Het Zwin tot aan de Brouwers- dam gezien. Het ziet er gezond uit." Bij de diverse accommodaties zijn nog beperkt plaatsen be schikbaar. „Als het weer beter zal worden, zullen meer mensen naar Zeeland komen. Voor die mensen zijn nog plaatsen be schikbaar. Het verblijfstoerisme scoort goed, maar vanwege het tegenvallende weer dit weekend was het aantal dagbezoekers be perkt." Ruimte Volgens Ter Heide is de meeste ruimte nog beschikbaar op Schouwen-Duiveland. „Daar zijn nog behoorlijk wat plaatsen vrij. Maar ook in de andere regio's zijn wat verder van de kust af nog plaatsen beschikbaar. De komen de vier weken zijn in ieder geval goed voor het toeristische be drijfsleven. Het is te hopen dat het weer beter zal worden, zodat Rotterdam (anp) - In een loods aan de Sluisjesdijk in Rotterdam is gisteravond laat brand uitge broken. De brandweer van de Maasstad heeft groot alarm geslagen. Vol gens een woordvoerder dreigde het vuur bij het ter perse gaan van deze krant over te slaan naar andere loodsen. Het pand is ei gendom van een staalverwer- kingsbedrijf. weken na die periode een goed seizoen kan draaien." Voorzitter A. Boomert van de Zeeuws-Vlaamse Vereniging van Camping Exploitanten (WCE) spreekt ook van een heel goede bezetting van de accommodaties langs de Zeeuws-Vlaamse kust. „Als het weer een beetje omslaat ziet het ernaar uit dat we een goed seizoen kunnen noteren," hoopt ook hij. Van onze redactie binnenland Roosendaal - De politie Rijn mond en de Belgische Rijkswacht hebben tijdens een gezamenlijke actie zaterdagmiddag en -avond zevenentwintig drugstoeristen aangehouden in de treinen tussen Rotterdam, Roosendaal en Ant werpen. De arrestanten hadden allen soft en harddrugs bij zich. Het gaat om vijftien Belgen, zes Fransen, twee Spanjaarden, twee Nederlanders, een Luxemburger en een Pool. In totaal werden ruim een kilo heroïne, 43 gram cocaïne, 379 gram softdrugs en 45 gram pad do's in beslag genomen. Het over grote deel van de harddrugs werd bij de Nederlandse koeriers aan getroffen. Utrecht (anp) - Een groep jon gens heeft zaterdagochtend in Utrecht een 22-jarige man onder steboven aan een boom gehangen en hulpeloos achtergelaten. Voorbijgangers bevrijdden hem een kwartier later uit zijn benar de positie. De man werd onderweg naar huis rond vijf uur door zeven jongens omsingeld en tegen de grond ge duwd. De jongens bonden de enkels van de man met een kabel aan elkaar en hingen hem vervolgens in een boom. (advertentie) t t a a a a 'a a a De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31, of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch l>etalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres; Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND s t 0 k e s ■i

de Stem | 1997 | | pagina 1