De wieken en dalen van Ullrich SENS 'Het was vechten, knokken en sleuren' Festinaploeg weet nog altijd niet ophouden Beginnersfout gele truidrager blijft dankzij Bjarne Riis zonder gevolgen AMERACTIE: Duitse invasie op komst ■■■OP TV 97 Service :-Vous Privé** ABRIEK extra Kleintje Tour Anekdotes Taboe Nieuwe pech Lotto-ploeg >r 22 mm dik. ƒ79.50 per' '.2 mm dik. 59." P® 1 Patricfc Jonker ziet af op weg naar Courchevel. Tijdsoverschrijding van bus vol Nederlanders kwijtgescholden 076-571 77 61 5421370 sks van de fabriek een bankstellen zitkussens OQS laalstraat 6 - Oosterhout Tel. 0162-454336 MAANDAG 21 JULI 1997 Courchevel - Even leefde de Tour op. Dankzij een beginnersfout van Jan Ullrich zag de Festina- ploeg van uitdager Richard Vi- renque gisteren eindelijk de kans schoon om de gele truidrager met een vroege aanval in paniek te brengen. dat net na dat nachtelijke be zoekje van mijn vrouw ik geen meter meer vooruit kwam." Jan Siemons: '1936/0, '89/120, '90/143, '91/146, '92/0. „We hebben alles gegeven wat we had den," zei Virenques meesterhelper Lau rent Dufaux over de manier waarop hij, Virenque en Brochard de geschrokken Duitser dertig kilometer lang lieten zwe ten. Omdat Ullrich vlak na de passage van de Glandon (na 36 kilometer) een bocht miste, verloor de jeugdige Duitser het contact met Virenque, Dufaux, Bro chard en Casagrande, de enige niet Fes- tina-renner in de kopgroep. Na een vergeefse en hachelijke achter volging in de afdaling probeerde Ullrich nog even op de vlakke aanloop naar de Madeleine de kloof te dichten, maar met de wind vol in het gezicht, zag de Duitser al snel het onmogelijke van die missie in. Hij deed daarop de verstandigste zet: wachten op een groep, waarin zijn ploeg genoten Riis, Bölts en Totschnig reden. Ullrich hield de benen stil en hield ze al schuddend warm tot hij werd mgelopen. De groep die hem oppikte, had op dat moment een achterstand van anderhalve minuut op de ontketende Festina's. Steun „Echt op mijn donder heb ik niet gehad, omdat ik toch zou stoppen. Wel heb ik het nog re gelmatig moeten horen van dol lende ploeggenoten. Het haal de toen trouwens ook een van de Nederlandse dagbladen. Die krant kopte: 'Jan Siemons: ...echt-geno- te:?'...." srgirls scort. 5225 ia en |en u ;.gevr jeliek vrijen 150 compleet de BOUWVAK zijn wij IMAAL GEOPEND! Tot uw dienst Vrouwen zijn m de Tour altijd taboe geweest. In mijn laatste Ronde van Frankrijk, dat was in 1992, wil de mijn echtgenote na de laat ste bergetappe naar Alpe D'Huez toch even langsko men." "Omdat ik al had aangekon digd dat ik na dat seizoen zou stoppen en we nog maar een dag of vier te rijden hadden, vroeg ik aan de ploegleiding of ik die nacht misschien een ka mer voor mij alleen zou kun nen krijgen. Normaal slaap je met twee Tenners bij elkaar. Ik kreeg mijn zin en 's nachts kroop mijn vrouw een paar uurtjes bij me. We hadden el kaar zo'n drie weken niet ge zien dus je kunt je voorstellen dat ik bijzonder voldaan in slaap viel..." „Toen ik de volgende ochtend wakker werd, schrok ik me rot, zo slap voelde ik me. Ik liep zwalkend de trap af, had echt pap in m'n benen. Precies waar je altijd voor gewaar schuwd wordt. Aan de ontbijt tafel werd het niet beter, ik kreeg geen hap door m'n keel." „Ondanks het feit dat de bergen ach ter de rug waren, vloog het peloton er die dag weer vol in. Ik moest al bin nen 30 kilometer lossen, werd steeds misselijker en moest zelfs een paar keer overge ven. Nog voor de eerste bevoorra ding lag ik al een half uur achter op de kopgroep. Niet veel later moest ik definitief van m'n fiets en opgeven. Ik zal gewoon al ver op geweest zijn, misschien was het ook door de hoogte of had ik wel iets van een virus opge lopen maar het was natuurlijk wel sterk Jan Siemons. FOTO DE STHWJOHAN VAN GURP Morzine 2085km Taninges 174km s OjAJdux Plane 196km Samoëns 1B3km la Croix Fry /-y* 119km la Colombière 143km La Forclaz^Ttof>es lOBkmX 85km Qfaverges71km Albertville 47km J Tourseri Savoie 44km La Léchère 29km Moütiers 20km frankrijk Courchevel MBBMBUBBI anp I Socwletlu Tour tie Fiance Courchevel La Croix Fry 1477m Jmk Plane Morzine 1360m laFnrrJa? I LaColombière 1700m x «SST br—11618m Chatillon 41157m jhones 1 725m Tamié 62km1 Courchevel - Voor de Belgische Lotto-formatie verloopt de Tour de France voor het tweede opeenvol gende jaar desastreus. Gisteren kreeg de ploeg van Jean-Luc Van- denbroucke een nieuwe slag te ver werken. Drie renners arriveerden buiten de (verlengde) tijdslimiet en moeten de Tour verlaten: Andrei Tsjmil, Jo Planckaert en Mare Wauters. Eer der verloor de ploeg al Andrei Tete- riouk (opgave) en Djamolidine Ab- doesjaparov (doping). Mare Wauters had zich gisteren ge forceerd op de eerste klim, zei hij direct na aankomst. „Ik probeerde met de eerste grote groep mee te gaan, maar dat bleek te hoog gegre pen. Halverwege de laatste klim wist ik al dat ik te laat zou zijn. Maar, het is toch te dol dat je in zo'n etappe met drie beklimmingen, zes tig kilometer bergop rijden, maar een half uur mag verliezen. Dat is te weinig voor mij. Op de laatste berg waren mijn benen helemaal weg. En als het op is, is het op. Dat is de Tour. Ik heb mijn best gedaan. [el. 076-5411251 FaxTi^9] i incl. BTW \TIS ber thuisbezorgd, kilometer. Escort me met style, op discr. wijze aan PTEASE. cr.crd.acc. DAME gevr. Courchevel - Donderdag wordt in Frankrijk een ware Duitse invasie verwacht, als de Tour-karavaan neerstrijkt in Colmar, op enkele tiental len kilometers van Jan Ullrich's woonplaats Merdingen in het .Zwarte Woud. De afgelopen dagen zijn de Duitse wielerfans opgeroepen om naar de Vogezen af te reizen, gewapend met vlaggen en gele verf voor aanmoedingsleuzen op het wegdek. Tijdens Tour-uitzendingen zijn dor pen uitgestorven. Iedereen zit voor de televisie. Cafés lokken Mantenmet 'Tour de France Live'. RTV-zaken reppen van een speciale Tour-service. Kapotte televisies worden ter plekke gerepareerd. Als 'Der Jan' weer in zijn gele trui het huldigingspodium beklimt, knallen op veel plaatsen de kurken van de champagneflessen. Het verhaal wil dat alle telefooncellen in Duitsland geel geverfd worden als Ullrich het geel naar Parijs brengt. De wielerliefhebber kan er van daag uitgebreid voor gaan zitten. Vanaf 1D.55 uur zijn Nederlan- d 2 en BRT 2 in de lucht om de wielrenners door de Alpen te vol gen. Courchevel-Morzine is de vijftiende etappe uit de Tour de France, een rit van 217 kilometer. Eurosport begint om 11.00 uur. UETOUR DE FRANCE Door Ad Pertijs Courchevel - Sinds Richard Virenque zijn triomfgebaar maakte, zijn twintig minuten verstreken als achter de streep verlangend de weg 'naar ach teren' wordt gekeken. Rabo- topman Herman Wijffels ge bruikt zijn hand als zonne- klep en tuurt aan de zijde van Theo de Rooy de weg af. Wijffels is bezorgd, De Rooy is gespannen. Zoals iedereen achter de meet, want niemand weet pre cies hoe het zit. Michael Boogerd, veilig binnen op 12.57 achter Vi renque, gooit nog wat kolen op het vuur. „Er gaan een hoop jon gens crisis krijgen. Het wordt een slagveld." Als er 23 minuten op de klok staan, arriveert Patrick Jonker. Totaal kapot, gedesillusioneerd en sprakeloos hangt hij in een hek. Hij schudt alleen zijn hoofd, kan geen woord uitbrengen. Op de Col du Glandon ging hij nog met de besten mee, maar later ontmoette hij de man met hamer. In de laatste klim naar Courche vel werd hij door Boogerd eerst voorbij gestoken en vervolgens op ruim tien minuten gereden. En een grote bus is veilig. De spurter uit Rijen had artikel 20 van het reglementenboek in het hoofd. „Ik wist dat als meer dan 20 procent van de renners te laat binnen komt, de jury het percen tage kan verhogen," zei Blijle- vens. Dat klopte: de jury ver hoogde het percentage van 12 naar 14 procent waardoor de he le bus alsnog in koers mag blij ven. In de laatste klim, naar Courche vel op 2000 meter hoogte, zag Blijlevens zwarte sneeuw. Hij werd gelost, had honderd meter achterstand, kwam weer bij, werd weer gelost. „Op die mo menten is het zaak om tempo te blijven rijden," zei hij. „Ik was niet goed vandaag. Ik heb veel afgezien, maar goed, dat is mijn lames va 18 jr. Privé sy...Wij vrijen echt! ISaskia 22, Kim 22, Sylvia 24, i 32 Haagweg 456. 076-53093og insueel, stijlvol sexy e, Vanessa, Soraya, Kirsten, Demi Jacky, Estelle, Sandy, Miranda, d c. acc. Ma-vr 11-24u Za 11-19u 084 (Ook lesb. trio's). Ultieme grens Maar Jonker is, evenals Breuk- ink, op tijd binnen. Dat geldt nog DoorJohrrGraat niet voor de andere Nederlan ders. De verzorgers van TVM en Rabo hebben nog veel handdoe ken in hun tas als de klok naar de ultieme grens van 32 minuten en 55 (12 procent van de tijd van de winnaar) tikt. Er zijn pas 62 ren ners binnen als die limiet wordt overschreden. Dan verschijnt Je an-Marie Leblanc aan de meet. De Tour-directeur zegt dat de ju ry in dit geval beslist, maar even later overlegt Leblanc met die zelfde jury. Toen is al besloten dat de eerste grote bus die aan zou komen een 'generaal pardon' zou krijgen. Die bus blijkt de capaciteit van een dubbeldekker te hebben. Liefst 94 renners komen binnen op 36.56. Plots is de TVM-verzor- ger druk. Alle resterende Neder landers zaten in de bus. En ze hebben verschrikkelijk afgezien. „Ik ben helemaal leeg," zegt Ser- vais Knaven. „Ik heb alles moe ten geven. Het was ieder voor zich. Toen Jeroen Blijlevens in de laatste klim moest lossen, kon ik hem ook niet meer terugrijden. Dat moest hij toch zelf doen. Het is gewoon aanklampen en hopen dat je in de groep kunt blijven." Verwijt Knaven blaast eens. Het is ge lukt. „Vanuit het vertrek zijn ze er vol ingevlogen." Het klinkt als een verwijt. Nee, echt jolig was de stemming in de bus niet ge weest. „Het was vechten, knok ken en sleuren," schetst Erik Dekker de sfeer. Dekker had voor de start nog gezegd dat het niet zo erg zou zijn als het peloton wat 'uitgedund' zou worden. Jeroen Blijlevens had in de bus vooral op de achterbank ver toefd. Zijn verblijf in de Tour hing gisteren aan een zijden draad. Blijlevens had last van een verkoudheid en slijm in zijn lon gen. „Het leek vandaag wel 250 kilometer. Dit was de zwaarste rit tot nu toe." Steun in stofvanaf W w W zitkussens leder_ vanerf 995.- nen [invraag komen j u langs met Ider ren van 9.00-17.00 uur. FOTO COR VOS Grote groep „Op de eerste berg, de Glandon, werd alles al uit elkaar geslagen. Ik zat toen een eind achter de groep. Iedereen wilde zo langmo- gelijk mee, maar ik kon dat tem po niet volgen. Op een gegeven moment is het redelijk bij elkaar gekomen. In de afdaling van de Madeleine ben ik bij die grote groep gekomen," vertelt Blijle- De toejuichingen van het publiek hadden hem enorm gesteund. Blijlevens rochelt eens, spuugt het resultaat op de grond en con stateert: „Weer een dag over leefd." In totaal verlieten afgelopen weekeinde zeventien renners de Ronde van Frankrijk, onder wie de Fransman Luc Leblanc en proloogwinnaar Chris Board man, die zaterdag al na 54 kilo meter afstapte. Admin.advies eisies be- 153 privé. Tel. tv.in ig.v. 197. Clubs BED! srie 10 17. BOEKHOUDER voor adm. en aang.biljet.J Slagboom, Marijke Meustr.j 100, Breda, Tel. 5214282, Rioolontstop. Voor al uw VERSTOPPINGEN OONINCX. 076-5878658, De Massagesalons voor Thaise body- en erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-2127799 Den Bosch 073-6211070 Maak een reclame met een Het helpt. Dankzij de steun van Riis kwam tot gro te opluchting van Ullrich alles toch weer op zijn pootjes terecht. In de afdaling van de Madeleine, 75 kilometer na de aanval van Virenque en co, werd de Fransman in de kraag gegrepen en vanaf dat moment streden de nummers een en twee van het klassement weer zij aan zij om de zege. In de klim naar Courchevel won de ex plosievere Virenque logischerwijze het eindsprintje, waardoor de dappere Fransman tenminste nog een troostprijs overhield aan de veldslag, die zo fel ge streden werd dat onder normale om standigheden 93 renners vanwege tijds overschrijding het loodje hadden ge legd. Beginnersfout Telekom-ploegleider Walter Godefroot bleef aanvankelijk kalm onder de aanval van de Festina's, maar toen hij hoorde waarom Ullrich de aansluiting op de Glandon had verloren, ontplofte hij zo wat. „Dat is een beginnersfout," zei de Belg nadat hij had vernomen dat Ullrich bijna een bocht miste, omdat hij zat te rommelen met een in zijn mond gestoken etenszakje. „Iedere renner weet dat je op de eerste plaats alle aandacht bij het da len moet hebben. Na de passage van een col moet je je zo snel mogelijk concentre ren voor de afdaling. Alle andere dingen zijn bijzaak. Pas nadat je in het juiste ritme bent gekomen, kun je gaan denken aan zaken als eten." Dat Ullrich na zijn misser zowat iedere bocht in de afdaling van de Glandon ver- i keerd en onzeker nam (waar Virenque dankzij zijn ervaring als rallyrijder als een mes naar beneden sneed), verbaasde Godefroot. „Jan is normaal geen slechte Bjarne Riis (rechts) neemt Jan Ullrich op sleeptouw tijdens de beklimming van de Madeleine. Achter de gele trui volgen Fernando Escartin en uiterst links Fran cesco Casagrande. fotoreuter alleen gisteren duidelijk- dat Ullrichs ei gen onervarenheid de voornaamste be dreiging is voor de gele trui. Afgelopen woensdag in de etappe naar Perpignan tikte Riis zijn kopman ook al een keer ernstig op de vingers. „Hij reageerde vroeg in de wedstrijd op een onnozele aanval van Virenque. Ik heb hem gezegd dat hij zoiets niet moet doen wanneer Vi renque nog meer dan honderd vlakke ki lometers naar de streep moet rijden. Vi renque had zich in zijn eentje helemaal stuk moeten rijden om voorop te blij ven. Gisteren al wilde Ullrich iets terug doen voor de steun die Riis hem geeft. Nadat het tweetal samen met Virenque en Es cartin aan de slotklim was begonnen, spraken ze na een kort overleg af om Ri is aan de dagzege te helpen. De Deen viel nog wel aan, maar Virenque stak een stokje voor het Telekom-plannetje. Met enkele venijnige aanvallen sloopte hij Riis. Eenmaal samen voorop met Virenque drong Ullrich ook zelf niet meer aan. Hij gunde Virenque de etappe-overwinning in de hoop dat de Fransman hem de ko mende dagen niet nog een keer laat schrikken. Van onze verslaggever Courchevel - Ze weten niet van ophouden deze Tour. De Festina's van Bruno Roussel oogsten meer en meer bewondering voor de manier waarop ze zich ondanks alle krachtdemonstraties van Jan Ullrich weigeren neer te leggen bij de eindzege van de Duitser. Ook gisteren trokken Virenque en zijn maten massaal in de aanval. Op de eerste col van de dag, de Glandon, maakten ze met zeven renners het tempo. „Ik geloof dat niemand ons kan verwijten dat we niet hebben geprobeerd de koers te doen exploderen," zei Richard Virenque over de manier waarop zijn ploeg het buiten kansje na de stuurfout van Ullrich zon der enige terughoudendheid had aange pakt. De poging om tijd af te pakken van Ullrich mislukte uiteindelijk, maar Vi renque zei een tevreden man te zijn. „Za terdagavond hadden we afgesproken dat dit onze etappe moest worden en ik ben blij dat we in ieder geval de overwinning gepakt hebben." Virenque greep op Courchevel zijn twee de zege van het seizoen. Eerder won hij na een winter van hard trainen de ope ningskoers, de GP La Marseillaise. Vi renque werd daarna echter ziek en vreesde niet op tijd klaar te zijn voor de Tour. Roussel: „De avond na het succes op de veertiende juli (waar Brochard won, red.) zei ik de jongens dat ze me de mooi ste overwinning van mijn carrière bij Festina hadden bezorgd. Ik heb ze ook gezegd dat we nog veel meer konden. En vandaag ben ik blij dat Richard heeft la ten zien dat hij ook in een zo zware etap pe als naar Courchevel van start tot fi nish kan domineren." daler. Ik heb hem voor de start gezegd geen risico's te nemen met het dalen. Ik hoop dat hij dat ook gedaan heeft." Ook Ullrichs ploeggenoten Riis en Bölts hoorden het verhaal van het etenszakje hoofdschuddend aan. „Ik vind het niet erg om voor hem te werken, maar dit was niet nodig geweest," zei Bölts. Riis was nog feller in zijn reactie. „Besefte Jan wel dat hij door die actie helemaal alleen kwam te zitten. Precies zoals Festina dat wilde. Jan had geluk dat hij een aantal ploeggenoten trof in de volgende groep, anders had hij vandaag misschien veel tijd verloren." Beschermheer Nu Riis zijn kansen op een tweede Tour zege praktisch tot nul heeft zien dalen, werpt hij zich met verve op tot de fiet sende beschermheer van zijn jonge ploeggenoot. Volgens de Deen werd niet

de Stem | 1997 | | pagina 11