Clin geei met Britse steun tribunaal in Den Haag 'Keper mobiel* Incidenten aan boord van Mir houden al drie weken aan Even niet naar boven Londen legt wapenexport aan banden Kennismaking met vrije markt doet Roemenen sidderen El Al Vliegramp op Java kost 26 mensenlevens DE STEM BUITENLAND pE STEM Om fusie Bo Lichte stijt in vacatur* bedrijfslev Telfort: 'Max DE STEM Miljoen voor extra zittingszaal COMMENTAAR Liberale onverdraagzaamheid BUITENLAND KORT i i i i i VRIJDAG18 JULI 1997 A4 Schiphol (anp) -De vaartmaatschappij zijn vrachtvliegtuig Schiphol te laten vli De maatschappij voe] noodzaakt in verband startverbod dat de li augustus wil invoeren. Brussel/washington zich gisteren gemenj se Unie wil opwerpe rikaanse vliegtuigb Clinton zei te hopen beurt dat niet, dan '1 tails wilde hij niet g( De Amerikaanse presid zaak nog niet erg hooj opspelen. „We hebben f ke procedure om deze handelen. Dat is beter een handelsoorlog aan liet hij verder weten. H beroep op de betrokkf de kwestie niet uit de 1 ten lopen. Het Amerikc greslid Norman Dicks donderdag een handels lemaal niet uit te sluitg Europese Commissie listische eisen stelt, mo ring vergeldingsmaatri men," aldus de Democr De kwestie is de jong reeks van meningsven de laatste anderhalf ji Washington en Brussel pese Commissie is bang sie tussen McDonnell E Boeing de concurrem vliegtuigbouw verstoort Voorburg (anp) - Het vacatures in het bedri is in 1996 licht gestegt september stonden er het Centraal Bureau Statistiek 61.000 va open. Dat waren er 60 dan een jaar eerder. Viervijfde van de stijf trof de vraag naar met een beroepsopleu was vooral veel vra< commercieel en mid administratief person Ook de vraag naar aci trok aan. Daarentegen de belangstelling vooi neel met algemeen vot onderwijs (mavo, h; vwo). Ook de voorgaa ren was er al sprake i daling. Het aantal va voor schoolverlaters b rig jaar ongeveer gelij Door onze redactie economii Den Haag - Het aanta hi Nederland moet be uat er naast de huidig Plaats is voor twee ni< Dat zei de woordvoerdei iprt gistermiddag in D Nens een hoorzitting ve tusterie van Verkeer ei staat over de verdeling Twenties voor mobiele »De markt is te krap v aanbieders." Dit najaar verkoopt de 'J opbod twee vergunnii ®°biele (DCS 1800)telef l°?[ he inschrijving is ebben zich drie gegadi td: Telfort (het gezE le£o°nbedrijf van Brit rem en de NS), France Te ertel, een consortium a - en energiebedrijven. Spertel, dat evenals Telf J t aptief is met draadj lefonie, beschuldigt P* wrtragingst ardoor de veiling var Pfjmg verlaat wordt, bereikten PTT Telecom yU, eerder van hef endeipark) een akkoord Sfaken van frequentie zpm Van m°hiele telefi eah d maakt volgend jaa zm waarmee de stun^SOpafstendworde p d> en schakelt over Moskou (afp) - Hieronder volgt een overzicht van de reeks incidenten die zich aan boord van het ruimte station Mir heeft voorgedaan sinds de botsing op 25 juni. - 25 juni: een botsing tussen het vracht ruimteschip Progress en het Russische station Mir tijdens een koppelingsma noeuvre. Door de schok ontstaat een scheur van drie vierkante centimeter in de huid van de wetenschappelijke mo dule Spektr, waar de druk onmiddellijk wegvalt. De drie kosmonauten - twee Russen en een Amerikaan - sluiten de module af, maar door de beschadigde zonnepanelen vermindert de elektrici teitsvoorziening met 40 procent. - 26 juni: de kosmonauten richten het station opnieuw op de zon om meer energie op te vangen. - 27 juni: de bemanning verliest de be- sturingscontrole over het station voor meer dan een uur door problemen met de computers. Om het station weer in een normale positie te brengen, moeten zij de motoren gebruiken van het aan gekoppelde Sojoez-bevoorradingsvaar- tuig. - 28 juni: de bemanning moet zuurstof maskers op, omdat wegens stroomge- brek de zuurstofgenerators zijn uitge vallen. - 7 juli: een bevoorradingsschip arri veert bij de Mir met 2,4 ton aan beno digd reparatiemateriaal, alsmede voed sel. De bemanning is drie dagen bezig het uit te laden. - 14 juli: commandant Tsiblijev lijdt aan een onregelmatige hartslag terwijl een reparatie was gepland. Deze wordt uitgesteld. - 16 juli: de reparatie wordt uitgesteld en bepaald voor de nacht van 24 op 25 juli. De Russische artsen verbieden het definitief aan gezagvoerder Tsiblijev aan de reparatiewerkzaamheden deel te nemen. - 17 juli: in de vroege ochtend valt de stroom in de Mir uit. De bemanning tracht het station met een motorstoot van de Sojoez weer op de zon te richten om energie op te vangen. Rond de Mir deden zich de afgelopen ja ren al diverse incidenten en bijna-onge- lukken voor. Zo verliep een koppelings poging van de Kvant-module aan de Mir in 1987 dramatisch door een ge blokkeerd luik. Twee kosmonauten moesten de schade tijdens een ruimte wandeling herstellen. Bij reparatiewerkzaamheden aan het aan de Mir gekoppelde ruimteschip So joez TM-9 raakten in 1990 twee kosmo nauten door zuurstofgebrek in acuut le vensgevaar. Door andere pech moesten zij langer in het heelal blijven. In sep tember 1994 mislukten twee koppe lingspogingen van het bevoorradings schip Progress M-24 aan de Mir door een computerfout. Pas een derde po ging, door handbesturing, slaagde. In oktober 1994 liep stroomuitval in de Mir bijna uit op een ramp. De beman ning kon door een gewaagde manoeuvre met de aangekoppelde Sojoez-capsule de energievoorziening herstellen. In fe bruari raakt een luchtfilter in het sta tion in brand. De bemanning kon het vuur snel blussen. Londen/Den Haag (anp) - De regering van Groot-Brittannië trekt 330.000 pond (ongeveer 1,1 miljoen gulden) uit voor een tijdelijke tweede zittingszaal van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dat heeft minister Robin Cook van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. De regering in Londen wil zo de processen voor het tribunaal met 'misschien wel een jaar' bespoe digen. Op dit ogenblik dienen voor de rechtbank twee proces sen, een tegen de Kroatische ge neraal Tihomir Blaskic en een te gen drie moslims en een Kroaat die worden beschuldigd van mis daden tegen Serviërs in het kamp Celebici. Omdat het tribunaal over maar één zittingszaal be schikt, worden de processen te gen Blaskic en tegen de 'vier van Celebici' momenteel beurtelings in blokken van twee weken ge houden. De president van het VN-tribu- naal, de Italiaan Antonio Casse- se, heeft 'met innige dankbaar heid' kennis genomen van het ge baar van de Britse regering. Het tribunaal heeft binnen het com plex aan het Churchillplein in Den Haag, waar het gevestigd is, al een ruimte gereserveerd voor een tijdelijke tweede zittingszaal. Cassese hoopt dat deze ruimte nog voor het einde van dit jaar voor processen kan worden ge bruikt. De voorlopige tweede zittings zaal zal een kleinere versie van de huidige zaal zijn. Zij zal worden gebruikt totdat een definitieve tweede zaal gereed is gekomen. Maar ook als er voldoende geld voor een permanente tweede zaal is, blijft de tijdelijke ruimte no dig. De ruimte zal dan worden gebruikt voor diverse andere ju ridische procedures. '3 5l99rüotjB Jakarta (rtr/afp/anp) - De ramp met een Fokker 27 bij de Indo nesische stad Bandung in West-Java heeft aan zeker 26 inzit tenden het leven gekost. Eveneens 26 mensen raakten gewond. Onder de slachtoffers zijn geen Nederlanders. Fokker Services, tegenwoordig onderdeel van machinebouwer Stork, heeft een technisch team naar West-Java gestuurd om te helpen bij het onderzoek naar de ramp. Het vliegtuig kwam neer op ongeveer dertien kilometer van de luchthaven van Bandung, enkele minuten na het opstijgen. Volgens minister Haryanto Dhanutirto van Transport probeerde de piloot kennelijk een noodlanding te ma ken op een naburig militair vlieg veld. Het vliegtuig scheerde over enkele huizen en kwam in een modderig terrein naast de huizen neer. De Fokker, die 52 passagiers kan vervoeren, was op weg naar de hoofdstad Jakarta. Aanvankelijk hadden de autoriteiten gemeld dat alle inzittenden het leven hadden verloren, maar dat bleek onjuist. Op de grond raakten twee inwo ners van de buitenwijk Margaha- vu Permai van Bandung door wrakstukken gewond. De oorzaak is nog niet bekend, maar de officier van het regionale luchtmachtcommando sprak van een mankement aan een van de twee turbomotoren. Er zouden geen buitenlanders aan boord van het toestel zijn geweest. Later meldde het officiële persbu reau Antara dat een van de doden een man uit Singapore is. Deskundigen hebben vaak hun twijfels geuit over het opleidings niveau van de Indonesische pilo ten en het onderhoud van de vlieg tuigen in het Aziatische land. Het ongeluk van gisteren is het derde in vier maanden tijd. Bij de twee eerdere kwamen in totaal achttien mensen om. Parijs (anp) - Duizenden toe risten in Parijs kunnen opge lucht ademhalen. De staking van het personeel van de Eif- feltoren is voorbij. De 108 jaar oude attractie gaat weer open. Het personeel en de directie van de toren sloten gistermiddag een akkoord. Het ontslag van de 60- jarige gids, dat de aanleiding voor de staking was, wordt ge handhaafd, maar de directie zal alles eraan doen hem aan nieuw werk te helpen. Bovendien ont vangt hij een schadevergoeding. De directie had de gids ontsla gen omdat hij volgens diverse getuigen een Britse toeriste met hoogtevrees ruw had behandeld. Hij had haar uitgescholden en bij haar schouders gegrepen en geduwd toen zij niet verder naar boven wilde. Dagelijks bezoeken enkele tien duizenden toeristen de Eiffelto- ren. Zij zagen de afgelopen da gen him vakantie in Parijs half mislukken vanwege de staking van het personeel. Want bij een retourtje Parijs hoort voor de meesten een tocht naar de derde etage, om daar te genieten van het weidse panorama over de Franse hoofdstad. Maar de liften stonden stil. „De directie wil niet luisteren. Dan moeten ze maar voelen," aldus een postende vakbondsman gis termorgen. „Nou, dan neem ik toch een foto van beneden." Schouderopha lend pakte Juan uit Barcelona zijn camera en klikte de Eiffel- toren. Het meest bezochte Pa- rijse monument is elke dag open en ontvangt'jaarlijks bijna tien miljoen bezoekers. „Dit kost ons dagelijks /350.0'OOngillden," res- kende de woordvoerder van de exploitatiemaatschappij voor. 'Nou, dan neem ik toch een fo to van beneden.' Voor de circa 25.000 bezoekers per dag van de toeristische topattractie zat er gisteren niets anders op. FOTO ANP Londen (anp) - De nieuwe Britse regering gaat de criteria voor de wapenexport ver scherpen. Regeringen die de mensenrech ten schenden, krijgen geen wapens meer die voor onderdrukking van de bevolking kunnen worden gebruikt. Minister Robin Cook van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in zijn eerste belangrijke toe spraak sinds hij begin mei aantrad, onder streept dat de mensenrechten centraal zullen staan in het buitenlandse beleid van de rege- ring-Blair. Hij noemde een reeks maatregelen om hieraan uitdrukking te geven. Cook kondigde bijvoorbeeld aan dat Groot- Brittannië op internationale fora maatregelen en resoluties zal steunen die schending van de mensenrechten bekritiseren. De eerste helft van volgend jaar is Groot-Brittannië voorzit ter van de Europese Unie en Cook legde uit dat hij naar een 'duidelijke en samenhangen de' Europese boodschap zal streven tijdens onder meer de bijeenkomst van de VN-com- missie voor de mensenrechten begin volgend DE NIEUWE rijken bouwen aan de rand van de stoffige steden grote villa's op nog grotere stukken grond. Ver weg van de oude armen die alleen maar armer worden. Ruim zeven jaar na de revo lutie probeert Roemenië wan hopig aansluiting te krijgen met het Westen, dat onlangs de uitgestoken hand weiger de. Nog geen lid van de Navo, laat staan van de Europese Unie. Roemenië slikte man moedig de teleurstelling weg maar weet dat hulp van bui tenaf onontbeerlijk is. Door Romain van Damme HET ADVIES om vooral de weg van de grensstad Oradea naar centraal Roeme nië te mijden, doet je schrikken. „Bijna geen doorkomen aan," zeggen enige Roemeense priesters die in het Hon gaarse dorpje Abony bijkomen van de vermoeienissen. Op weg naar een congres in het Oosten rijkse Graz zijn ze halverwege. De reis naar de Hongaars/Roemeense grens was slopend en leidde langs kuilen en op stoppingen. Niet omdat de Roemenen geen waarde hechten aan een goed wegennet. Inte gendeel, maar de middelen om de slech te wegen om te toveren tot een goed lo pend lint asfalt zijn nauwelijks toerei kend. Met man en macht wordt er ge werkt om de veelal smalle tweebaans- wegen in een redelijke conditie te hou den. Het is onbegonnen werk, want al het verkeer dat Roemenië doorkruist moet over diezelfde weg. In no-time rijden zware vrachtwagens de goede bedoelin gen meedogenloos aan diggelen. En het is druk, want Roemenië heeft massaal ingekocht op de tweedehands auto markt in het sinds enkele jaren bereik bare Westen. In de grote steden is het monopolie van de Dacia - de Roemeense Renault - al lang doorbroken. Auto's uit voorname lijk Duitsland, Nederland en vooral Ko rea bepalen steeds meer het straatbeeld waar de staatsauto - de Dacia - dapper de achtervolging heeft ingezet. Het nieuwste model zet je probleemloos in een Westerse showroom neer. Het zijn veranderingen die meteen op vallen. Zoals het ook opvalt dat vrijwel alle winkels goed gevulde etalages en schappen hebben. Geen gebrek aan voe dingswaren, geen gebrek aan kleding, geen gebrek aan elektrische apparatuur en geen gebrek aan luxe-artikelen. Maar wat ook opvalt, het gebrek aan klanten. De winkels zijn vol en leeg. De gewone man en vrouw lopen er moede loos voorbij. Geen geld. Wel cynisme. „Ha, Constantinescu beloofde eind vo rig jaar dat binnen tweehonderd dagen alles anders zou zijn," zeggen de Roe menen. „Klopt, we hebben nu helemaal »Emil Constantinescu, sinds een half jaar president van Roemenië, voerde de vrije markt in, wat tot enorme prijsstijgingen leidde. foto anp geen geld meer." Emile Constantinescu is sinds november vorig jaar de nieuwe president van Roe menië. De voormalige hoogleraar geolo gie aan de universiteit van Boekarest is de opvolger van Ion Iliescu. Volgens het Westen is het vooral aan oud-commu nist Iliescu te wijten dat het democrati seringsproces na de revolutie zo traag verliep en verwelkomde Constantinescu daarom met open armen. Constantinescu is aanvoerder van de Democratische Conventie, een samen raapsel van vijftien verschillende par tijen en partijtjes van liberale, centrum rechtse en groene signatuur. Samen met de Sociaal Democratische Unie van de voormalige premier Petre Roman vormt de Democratische Conventie de rege ring. Die regering kondigde meteen harde maatregelen aan om de aansluiting met de rest van Europa voor elkaar te kun nen krijgen. De regie voor de economi sche hervormingen wordt eigenlijk ge voerd door het Internationaal Monetair Fonds dat doodleuk liet weten geen geld te lenen als er geen pogingen gedaan werden de vrije markteconomie in Roe menië van de grond te krijgen. Constantinescu begreep het en de vrije markt deed zijn intrede. De Roemenen weten inmiddels wat dat betekent. Enorme prijsstijgingen. Met een gemid deld maandsalaris van vierhonderddui zend lei - ongeveer 110 gulden - haakte de Roemeen snel af. En het einde is nog lang niet in zicht. Binnenkort gaat de prijs voor elektrici teit met weer eens 80 procent omhoog. Zoals gebruikelijk zullen gas en tele foon snel dat voorbeeld volgen. In de kale portieken van de sobere flats han gen de gevolgen achter glas. Op een for mulier staan de namen van flatbewo ners die een betalingsachterstand heb ben. Elke maand groeit de lijst. Wat ook groeit is de sociale onrust. Aan vankelijk kreeg Constantinescu het voordeel van de twijfel. Zeker toen be gonnen werd om de wijdvertakte cor ruptie aan te pakken. Maar inmiddels zetten steeds meer Roemenen vraagte kens bij al die hervormingen. „Investeren, investeren, moedigt de re gering aan," zegt Tibi Jude. Hij staat in de middelgrote stad Targu Mures achter de toonbank van een winkel waar je ar tikelen voor de hengelsport en jacht kunt kopen. „Het loopt, maar houdt niet over. Een eigen zaak? Hoe dan?" „Stel dat je een paar miljoen lei nodig hebt. Je gaat naar de bank en die vraagt een onderpand van een miljard lei. Zo gaat het. Want die bank is bang dat-ie anders wel eens naar de centjes kan fluiten. Nou, wie heeft er een miljard lei?" Tibi heeft het antwoord klaar. „De men sen die net na de revolutie geld hadden en meteen in zaken gingen. Zij profi teerden van de chaotische veranderin gen, wisten waar ze naar toe moesten en rijden nu in dure auto's en gaan op va kantie naar andere Europese landen. In heel het land proef je de verbittering. „Tsja, dan wordt er gezegd vanuit het. Westen, jullie krijgen geld maar jullie mogen geen subsidie verlenen aan de landbouw," verzucht een zakenman. „Overal in Europa mag het wel, krijgen de boeren geld van de regeringen. Hier niet. Hoe kun je dan concurreren? Is het dan zo gek dat de mensen wantrouwend worden? Geduld zeggen ze. Maar geloof me, dat raakt snel op! VRIJHEID van godsdienst, van onderwijs en organisatie zijn basisrech ten en gaan daarom vrijwel altijd voor. Wil iemand lid worden van eer zwarte-kousengemeente en daarom op zondag niet langer zwemmen autorijden of geld tellen, het zij hem gegund. Het is een zaak van het individu en die doet er niemand anders kwaad mee. Het wordt al ingewikkelder als een gelovige op basis van zijn overtui ging vindt dat hij zijn van hem afhankelijke kinderen, of het nu jon gens zijn of meisjes, moet laten besnijden. De lichamelijke integriteit van een ander komt er immers door in het geding. Geen wonder dan ook dat er de laatste tijd in joodse kring een diepgaande discussie qe- voerd is over circumcisie. Over clitoridectomie, de in het Westen onge bruikelijke vrouwelijke besnijding, zijn de meningen in Nederland min der verdeeld. Zoiets kan niet. De zaak ligt buitengemeen helder als een rechtzinnig gelovige op ba sis van zijn diepste levensovertuiging van mening is dat hij zijn vrouw haar plaats moet wijzen en haar daarom slaat. De persoonlijke vrijheid komt hier in strijd met andere rechtsbeginselen. Enige tijd geleden heeft WD-leider Bolkestein gewaarschuwd voorde gevaren van opkomend moslim-fundamentalisme. Hij werd nauwelijks serieus genomen. Zijn pleidooi zou niet veel meer zijn dan inspelen op de onderbuikgevoelens van de kiezers. Toch blijkt hij minstens voor een deel gelijk te hebben. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) meldt in zijn laatste jaarver slag dat het radicalisme onder islamieten terrein wint. Grote groepen allochtonen voelen zich in een uitzichtloze situatie, ze zijn arm en vaak zonder werk en de tweede generatie heeft er moeite mee haar draai te vinden in en tussen de twee culturen. Vandaar dat er teruggegrepen wordt op het oude houvast van de godsdienst. Religieuze en politieke radikalinski's uit binnen- en buitenland maken hier handig gebruik van. De grote aanhang van de onverdraagzame Milli-Görüsbeweging, een met de fundamentalistische politieke partij van de voormalige Turkse premier Erbakan in verbinding staande organisatie, de hoofddoekinci dentjes op moslimscholen en de protesten tegen gemengde zwemles sen, zijn hier tekenende voorbeelden van. De BVD zegt over aanwijzin gen te beschikken dat radicale stromingen trachten de macht over te nemen binnen de besturen van islamitische scholen en dat rijke Saoe- di's hiervoor grif geld beschikbaar stellen. Integratie in de Nederlandse cultuur zou bewust tegengewerkt worden. Iedere Nederlander is vrij zich te organiseren en te geloven wat hij wil. Zolang hij anderen daarmee niet benadeelt en zolang hij de rechtsor de niet aantast. Wie via een eigen schotel naar buitenlandse zenders wil kijken, mag dat gelukkig. Maar wat niet mag, is het verdraagzame klimaat, waaruit al deze rechten voortkomen, in gevaar brengen. Dat is waar Bolkestein indertijd voor waarschuwde. Met een beroep op li berale vrijheden kunnen diezelfde vrijheden bestreden en ondermijnd worden. Hoe daar, zonder in onverdraagzaamheid te vervallen, paal en perk aan gesteld moet worden, dient nu eindelijk serieus besproken te wor den. jaar in Genève. Dit jaar slaagde Nederland er als EU-voorzitter niet in alle lidstaten van de Unie achter een kritische resolutie over China te krijgen. Vooral Frankrijk hield een veroor deling van Peking tegen. China strafte Neder land door het bezoek van een handelsdelega tie onder leiding van minister Wijers van Eco nomische Zaken af te zeggen. Cook kondigde aan dat hij Britse onderne mingen wil aanspreken op hun gedrag in lan den waar de mensenrechten worden geschon den. Fischler wil verbod orgaanvlees Brussel - EU-landbouwcommissaris Fischler is vast van plan een Europees verbod door te drukken op de consumptie van bepaalde organen van schapen en geiten. Dat heeft hij gisteren in Brussel laten weten. Fischler wil elk risico uitsluiten dat mensen besmet raken met de gekkekoeienziekte BSE. Fischler opperde vorig jaar september het plan een verbod in te stellen op het gebruik van ruggemerg, hersenen, ogen, amandelen en milten van schapen en geiten voor menselijke consumptie. Aanleiding waren weten- 'SBhapipëlijke aanWljMngëft tï&t schapen en geitefn "cfcik* besmet kunnen worden met de gekkekoeienziekte BSE. BSE is waar- usffiqnlijk ook overetaa'gbaKP'öp mensen. Polen houdt leger paraat Warschau/Frankfurt a/d Oder - De regering van Polen heeft het leger in staat van paraatheid gebracht in verband met de dreiging van nieuwe overstromingen in het zuidwesten en westen van het land. Weersdeskundigen voorspellen vooral vandaag, maar ook het komende weekeinde nieuwe stortbuien in het gebied waar de watersnood volgens de politie al aan 46 mensen het leven heeft gekost. Premier Wlodzimierz Cimoszewicz riep de bevolking in de getroffen gebieden op zich 'ernstig en rustig' op nieuwe over stromingen voor te bereiden. De 17.000 inwoners van de stad Slu- bice aan de grens met Duitsland worden waarschijnlijk geëva cueerd. Nieuwe leden Veiligheidsraad Washington - De Verenigde Staten willen drie ontwikkelingslan den als permanent lid in de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties. Daarnaast moeten Duitsland en Japan worden toegelaten als permanent lid. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wilde geen namen van ontwikkelingslanden noemen die mo gelijk in de Veiligheidsraad komen. Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika moeten zelf landen voordragen. In totaal mag de Veiligheids raad uitbreiden van vijftien nu naar twintig of 21 leden, waarvan tien permanent. Vrijgelaten FIS-leider wil vrede Parijs - De dinsdag vrijgelaten FIS-leider Abassi Madani wil er alles aan doen om een einde te maken aan het bloedvergieten in Algerije. Sinds 1992 kwamen bij de strijd tussen fundamentalis tische moslims aan de ene kant en het leger en de regering aan de andere kant al zeker zestigduizend mensen om het leven. Madani zei dat hij al had gesproken met de top van zijn verboden partij Islamitische Heilsfront FIS. Hij en zijn aanhangers zullen er alles aan doen om de huidige situatie te verbeteren. Madani werd vrij gelaten nadat hij zes van zijn twaalf jaar gevangenisstraf had uit gezeten. Hongerend Noord-Korea exporteert maïs Tokio - Het door hongersnood getroffen Noord-Korea blijkt voedsel te exporteren. In de Noord-Japanse haven Aomori werd gisterochtend een Noord-Koreaans schip met een lading van dui zend ton maïs gelost. De Japanse regering stelde inmiddels een onderzoek in. Het betreft een transactie tussen particuliere fir ma's. Volgens de Japanse krant Sankei Shimbun bestelde een pluimveebedrijf in Yokohama de maïs via een in Japan gevestig de Noord-Koreaanse handelsmaatschappij. De graansoort moet als kippenvoedsel dienen. De export van maïs staat in schril con trast met de meldingen over duizenden hongerenden mensen in het communistische land. Noord-Korea ontvangt van verscheide ne internationale organisaties en landen voedselhulp. Shelton voorgedragen als chef van staven Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft generaal Henry Shelton gisteren officieel voorgedragen als chef van sta ven, de hoogste militaire functie binnen de Amerikaanse strijd krachten. De 55-jarige Shelton was hoofd van de Amerikaanse troepen in Haïti. Als de Senaat de benoeming goedkeurt, wordt Shelton de opvolger van generaal John Shalikashvili, die in sep tember met pensioen gaat. Nederlander vermist in Frankrijk Rijswijk - De 66-jarige J. Veelders uit Den Helder is sinds 6 juli zoek in Frankrijk. De man, die lijdt aan de ziekte van Parkinson, was gaan wandelen in de buurt van de Mont Ventoux (bij Carpen- tras). Hij is voor het laatst gezien op twee kilometer van de cam ping waar hij kampeerde. Nederlanders in Marokko vast Rabat - Twee Nederlanders moeten 22 juli voor een rechtbank m de Marokkaanse stad Casablanca verschijnen wegens de smokkel van 31 kilo marihuana. Volgens de Nederlandse ambassade w Rabat zijn de twee, de 58-jarige Johan D. en de 40-jarige Alexan der van Z., eerder deze maand in Casablanca aangehouden.

de Stem | 1997 | | pagina 4