Tilburgse politiechefs de laan uit Afvalovens ongeschikt Stalker heeft juridisch tamelijk vrij spel Van Brienenoordbrug gedeeltelijk afgesloten Uitzetting familie Giimüs uitgesteld Huisartsen gaan zelf kleine ingrepen doen Voor verbranding varkens 'Nog geen verdachten' DB STEM BINNENLAND A3 Prijzen mestquota explosief omhoog BINNENLAND KORT AG 18 JULI 1997 A2 ot-Brittannië en Ierland' gs de Noordzeekust flink t wolkenvelden, mogelijk t regen en tamelijk winde- Verder geregeld zon, droog rustig. Middagtemperatu- rond 20 graden, aan de ordzeekust wat lager, lgië en Luxemburg: Flink t wolkenvelden en tamelijk ote kans op buiige regen. In loop van zaterdag vanuit t westen meer zon. Middag- peratuur rond 20 graden, ord- en Midden-Frankrijk: ink wat bewolking en met me in de oostelijke helft van d tot tijd buiige regen, mis- hien onweer. In Bretagne en rmandie meest droog. Mid- gtemperatuur tussen 20 en graden. id-Frankrijk: Geregeld zon, n de noordflank van de Py- neeen hardnekkige wolken- Iden. Afnemende neerslag- ~sen en een aantrekkende 'stral. Maxima van circa 23 aden langs de westkust tot in de Provence, rtugal: Droog en flink wat n. Middagtemperatuur aan ee rond 28 graden, landin- aarts hoger. panje: Droog en op veel aatsen veel zon. Maxima aan e Costa's rond de 30 graden, ndinwaarts beduidend ho er, aan de Golf van Biskaje at lager. anarische Eilanden: Droog, ink wat zon, maar soms wol- envelden. Middagtempera- ur ongeveer 28 graden, allorca en Ibiza: Droog en 'j veel zon. Middagtempera- ur rond 30 graden, alië: Naast zon met name in et midden en zuiden ook kans p een onweersbui. Middag- emperatuur tussen 27 en 32 aden. riekenland en Kreta: In het lgemeen zonnig en droog. Yddagtemperatuur aan zee 0 graden. uitsland: In het algemeen 'j veel bewolking en op veel laatsen buiige regen, soms et onweer. Zaterdag in het oorden opklaringen. Middag- emperatuur vrijdag op veel laatsen nog 20 graden of iets oger, zaterdag op veel plaat- en wat lager. witserland: Aan de zuidflank an de Alpen flink wat zon, in et westen en noorden plaat- elijk veel regen; ook kans op nweer. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 26 rond Locarno. Oostenrijk: In Karinthie soms wat zon. Elders bewolkt een buiige regen, misschien met onweer. Plaatselijk valt veel neerslag. Daling van tempera tuur, met op zaterdag maxima rond 22 graden. HUH TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 5-0-4-6 2-5-3-3-7-3 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Doppen; 4. kasza- ken; 6. vaak; 8. bits; 9. ruisvoorn. Vertikaal: 1. Dok; 2. pasta; 3. elan; 5. natura; 6. vers; 7. kast; 8. brok. Visitekaartje: N. de Dril uit Heeze is 'helderziende'. }ad 'df|ds)jaojq 'iue)| '6u!una||eots '10°H i i i i i VRIJDAG 18 JULI 1997 Van onze verslaggever Tilburg - De chef van het po litiedistrict Tilburg, R. Ger and, en teamchef J. Bekkers van politieteam Binnenstad moeten vertrekken. Die be slissing maakte plaatsver vangend korpschef P. van Zunderd van de politieregio Midden- en West-Brabant gisteren bekend. Aanleiding is het onvoldoende slagvaardig optreden van beide topfunctionarissen bij het oplos sen van de al geruime tijd heer sende problemen bij team Bin nenstad. Teamchef Bekkers (51) meldde zich in december ziek en heeft inmiddels zijn functie beschik baar gesteld. Op korte termijn wordt een nieuwe chef voor het team benoemd. Districtschef Gerrand (55) is sinds enkele weken ziek thuis. In verband met zijn ziekte is een definitieve beslissing over zijn positie uitgesteld, totdat er een gesprek met hem heeft plaatsge vonden. Al snel na de grootscheepse reor ganisatie in 1994 kwamen er sig nalen naar buiten dat het team Binnenstad, verreweg het groot ste van de dertig politieteams in de regio, niet goed liep. In het verleden zijn ook al diverse maatregelen genomen. Zo kreeg het team assistentie van andere Tilburgse politieteams bij het arbeidsintensieve horeca-toe- zicht in de weekeinden. In januari bogen korpschef B. Lutken, die binnenkort naar Rotterdam vertrekt, en zijn plaatsvervanger P. van Zunderd zich al over de problemen bij het Tilburgse team. Eind februari en begin maart hebben de vakorganisaties bij Lutken geklaagd over de 'ernstig verstoorde communicatie' tussen districtschef Gerrand en de Til burgse teamchefs. Daarop be sloot de korpsleiding een onaf hankelijk onderzoek te laten uit voeren door de organisatie-advi seurs drs. Van Dijk en ir. K. Hal- bertsma. Enkele weken geleden presen teerden zij hun keiharde conclu sies: op korte termijn een nieuwe teamchef aanstellen voor team Binnenstad, bevorderen dat lei dinggevende functionarissen binnen het district van stoel ver wisselen en beter gebruik maken van de capaciteiten van de poli tiemensen binnen het district. Bovendien concludeerden de ad viseurs dat districtschef Ger rand in de huidige situatie niet de juiste man op de juiste plaats is. De korpsleiding onderschrijft de conclusies van de onderzoekers en de voorgestelde maatregelen. Gistermorgen lichtte plaatsver vangend korpschef Van Zunderd achtereenvolgens de Tilburgse teamchefs en de medewerkers van team Binnenstad in. De poli tievakbonden zijn tevreden over de wijze waarop de korpsleiding de signalen opgepikt heeft en over de voorgenomen maatrege len. Van onze verslaggever Duiven - De tien afvalverwerkingsinstallaties in Neder land zijn onvoldoende ingericht voor de verbranding van varkens. Alleen met de invoering van een gesloten transport- en verwer kingssysteem is de vernietiging van de restprodueten van de ka davers in de huisvuilverbranders uit technisch oogpunt haalbaar. Hiermee is een eenmalige inves tering van minimaal twee tot drie ton per installatie gemoeid. Dat heeft de Vereniging van Af valverwerkers zeer recentelijk in een brief aan het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij bekend gemaakt. Het depar tement heeft de vuilverbranders gevraagd onderzoek uit te voeren naar de mogelijkheden van ver nietiging van de kadavers in de afvalovens. Het ministerie is namelijk met spoed op zoek naar extra verwer kingscapaciteit voor dode var kens, omdat varkenspestepide- mie steeds grotere vormen blijft aannemen. De ziekte is onver wacht uitgebreid tot boven de grote rivieren, namelijk in de Achterhoek. De epidemie dreigt een landelijke omvang te krijgen. Het destructiebedrijf Rendac, met vestigingen in Son en Ber- gum, kan zijn huidige verwer- kingscapgflb§i!inü8qftQ'" ton,.» per. week) opvoeren,, behalve pp het punt van [de rsterifertieOp ini tiatief van het ministerie van Landbouw hebben vier afvalver branders onderzocht of het mo gelijk is de waterige en stroperige substantie die na het pasteurise ren ontstaat, in een afvalverwer kingsinstallatie mee te verbran den. Dit onderzoek is uitgevoerd door de vuilverbranders in Duiven (Avira), Rijnmond, Roosendaal en Wijster. Volgens een eerste grove schatting zouden, aldus de Vereniging van Afvalverwerkers, de vuilverbranders wekelijks 1 VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens woordvoerder P. van de Graaf had de politie gisteren nog geen verdachten op het oog, 'want er is nog niets strafbaars vastgesteld'. „Sectie moet uit komst geven." Hij verwacht wel dat het stoffelijk overschot spoe dig zal worden vrijgegeven, zodat de gebedsdienst en crematie aan staande maandag in Bergen op Zoom gewoon door kunnen gaan. Volgens een kleindochter van mevrouw Antes ging men in De bndenburgh eerst wel uit van een natuurlijke dood. „Mijn oma ■s dinsdag overleden en ze is toen gewoon opgebaard in een rouw- centrum in Roosendaal, Woens dag was eigenlijk alles al gere geld voor de crematie, de rouw kaarten waren grotendeels ge geven. Toen kregen we ineens e® telefoontje dat er getwijfeld verd aan de doodsoorzaak. Die mededeling zorgde uiteraard jwreen hoop paniek bij de fami- dlhoewel mevrouw Antes niet zo ang geleden een herseninfarct beeft gehad, (ze had last van "aderdomssuiker en ze is twee ®eken terug nog met uitdro- S'igsverschijnselen in het zie- er>nuis opgenomen) kwam haar °verlijden heel onverwacht, "daar hart was nog heel gezond," *eet de kleindochter. De e deur teren, den, 1500 ton kunnen verwerken. De Huisvuilverbranding Roosen daal heeft het ministerie aange boden wekelijks 250 ton gepas teuriseerde varkens te verbran den. De afvalverwerker raamt de eenmalige investering op 380.000 gulden. Dat is nog exclusief de extra kosten voor het verbran dingsproces dat door de varkens resten langer duurt dan gebrui kelijk. Het ministerie vindt de eenmalige investeringskosten on aanvaardbaar hoog. De vuilverbranders Avira, AVR en VAM hebben alles afwegende besloten om geen offerte uit te brengen. Ze wijzen op de investe- ringslast, maar ook op de techni sche problemen bij de verwer king van varkensresten. Het ministerie van Landbouw zoekt momenteel met spoed naar andere verwerkingsmogelijkhe den van de varkens. Enkele alter natieven zijn: tijdelijk invriezen van kadavers, inblikken en stor ten van de gepasturiseerde massa of nog meer verwerking in het buitenland, met name in België en Duitsland. Tot dusver zijn zo'n 35.000 biggen en varkens, opge- kocht.door het ProduktscJjap Vee en Vlqes, vernietigd. ntjqu UBvuu ybui; Nieuwegein (anp) - De prijzen voor mestquota zijn in juni explosief gestegen. Boeren reageerden daarmee op ge ruchten dat minister Van Aartsen van Landbouw de varkenssector zou willen aan pakken. Door snel mestrechten te kopen hoopten ze de gevolgen van een naderende inkrimping voor te zijn. In Brabant steeg de prijs voor het recht een kilo fosfaat te produceren in een maand met ruim 40 procent naar bijna 88 gulden. In de regio Gelderland ging de prijs van mei tot juni met bijna 50 procent omhoog naar 68,83. November vorig jaar lag de prijs nog op 28,10. „Boeren hebben snel gekocht om een eventueel verbod op uitbreiding voor te zijn. Er was even een pa niekstemming," aldus voorzitter Teeuwsen van sectie agrarisch onroerend goed van de NVM (Ne derlandse Vereniging van Make laars). In een week is er zeven keer meer verhandeld dan nor maal. Teeuwsen stelt dat daarvoor de handel vrij normaal was. „Een aantal boeren in Brabant van wie de stallen geruimd zijn, gebruik ten de tijd die ze daardoor vrij hadden, om uitbreidingsplannen uit te werken. Een aantal is mest rechten gaan kopen, maar dat heeft de prijs niet echt opgedre ven." Hij denkt niet dat de make laars veel omzet zullen verliezen als Van Aartsen zijn inkrim pingsplannen doorzet. „Er ko men varkensrechten voor in de plaats. Dat betekent veel papie ren rompslomp. Als specialist kunnen wij daar onze diensten aanbieden." Van onze verslaggever Rotterdam - Het verkeer op de Van Brienenoordbrug dreigt dit weekend behoorlijk vast te komen zitten. De hoofdrijbaan van de nieuwe Van Brienenoordbrug bij Rot terdam (A16) is sinds woens dagavond negen uur groten deels afgesloten voor het ver keer. Rijkswaterstaat constateerde gisteren scheurtjes in het wegdek in de richting Dordrecht. De weg blijft tot zaterdag 13.00 uur ge deeltelijk afgesloten wegens re paratiewerkzaamheden Daardoor zullen de grootscheep se werkzaamheden aan het Ter- bregseplein, het verkeersplein waar de A16 en A20 bij elkaar komen, pas als het werk aan de van Brienenoordbrug klaar is be ginnen. Het Terbregseplein zou vrijdagavond vanaf 21.00 uur voornamelijk in noordelijke richting grotendeels afgesloten worden. Vanwege de verkeersveiligheid heeft Rijkswaterstaat nu beslo ten met het werk aan het ver keersplein pas te beginnen als de brug klaar is. De beschadigingen aan de Van Brienenoordbrug zijn ontdekt tijdens de periodieke technische inspectie. Het gaat om scheuren in de asfaltlaag op het beweeg bare gedeelte van de brug. Nader onderzoek wees uit dat er ook scheuren in ijzeren bak on der de asfaltlaag, zitten. Ze be vinden zich op de uiterste rech- terrijstrook op de nieuwste Van Brienenoordbrug, precies in het spoor van de wielen. Daarvan maken veel vrachtwagens ge bruik. Wat de oorzaak van'de beschadi gingen aan de brug is, is nogniet bekend. jSkidsi.wlöïOi toen dp nieuwe brug in gebruik werd ge nomen, is het aantal auto's dat beide bruggen overgaat, toege nomen van 145.000 tot 220.000. Volgens woordvoerder W. Bouckaert van Rijkswaterstaat kan dat echter geen verklaring zijn. „De brug wordt berekend op een bepaalde belasting. En dan mag het niet uitmaken of je daarmee tien of honderd keer de brug over rijdt." Dat het euvel zich juist voordoet op de nieuwe brug, wekt bij Bouckaert geen verbazing. „Het gaat om twee totaal verschillend geconstrueerde bruggen. Boven- Gisteren werden scheuren dichtgelast in de bovenste ijzeren plaat onder de asfaltlaag op het be weegbare gedeelte van de brug. foto anp dien is slijtage altijd mogelijk, al hoop je dat zo lang mogelijk uit te stellen." Om de brug te repareren zullen eerst de scheurtjes in de ijzeren bak worden uitgeslepen en ge last, waarna er een nieuw stuk asfalt overheen gaat. In totaal gaat het om negen vlakken met scheuren, in grootte variërend van drie tot veertig centimeter. Rijkswaterstaat maakt zich de nodige zorgen over met name het vakantieverkeer dat in de loop van vandaag op gang komt. De dienst adviseert vakantiegangers die naar het zuiden willen, de A2, de A4 of de A27 te nemen. Bezoe kers aan het popconcert van U2 vanavond in De Kuip, wordt ge adviseerd via de A15 te rijden. Amsterdam (anp) - Staatssecretaris Sehmitz (Justitie) heeft besloten de uiterste vertrekdatum voor de Amsterdamse fa milie Gümüs met een maand te verlengen tot 10 september. Zekerya en Esme Gümüs zijn daar 'verschrikkelijk blij' mee, net als veel van hun medestanders. Hoewel iedereen beseft dat uitstel geen afstel betekent. De bewindsvrouw wil snel na de zomer debatteren met de Twee de Kamer over de zogenoemde 'witte' illegalenregeling en de mogelijke uitzonderingen daar op. Het gezin woont al sinds 1989 in Nederland. De vader drijft een kledingreparatiewin- kel in De Pijp. Omdat de familie niet voldoet aan de vereisten voor een verblijfsvergunning, moeten de vier gezinsleden het land uit. Zo kan Gümüs niet aantonen dat hij zes jaar lang ononderbroken inkomen uit ar beid heeft gekregen en daar pre mies over heeft betaald. De staatssecretaris houdt on danks het sprankje hoop vast aan uitzetting, omdat zij geen uitzondering voor de familie zegt te kunnen maken. Omdat nog een groot aantal andere ge zinnen in Nederland in deze si tuatie verkeert, wil de bewinds vrouw er met de Tweede Kamer over praten. De coalitiepartijen noemen het besluit van de staatssecretaris gisteren ver standig. De WD blijft voor uit zetting, D66 wil bekijken of en wanneer een uitzondering mo gelijk is. De PvdA maakt de fa milie en haar medestanders ver wijten. Gümüs' advocaat zet de voor vandaag aangekondigde kort gedingen tegen de uitzet ting hoogstwaarschijnlijk door. Dordrecht (anp) - Huisartsen in Dordrecht, Gorinchem en Gou da gaan zelf meer kleine ingrepen doen, zoals het inbrengen van een spiraaltje en het hechten van grote open wónden. Inita- tiefnemer zorgverzekeraar Trias (vooral actief in het Land van Heusden en Altena) verwacht dat huisartsen goedkoper kunnen werken dan specialisten. Zorgverzekeraars mogen sinds kort 3 procent van hun variabele budget vrijer besteden. Trias wil dit geld gebruiken voor het huis artsenproject. De Ziekenfonds raad heeft het plan goedgekeurd. Trias heeft in eerste instantie ge kozen voor vier handelingen die de huisartsen kunnen gaan doen. Dit zijn naast het inbrengen van een spiraaltje en het hechten van grote wonden, het verwijderen van moedervlekken en vetbulten en het uitvoeren van een allergie test. De 250 huisartsen in het gebied kunnen op basis van vrijwillig heid deelnemen aan het project. De zorgverzekeraar verwacht dat de belangstelling onder artsen groot zal zijn. „Artsen zijn en thousiast. We verwachten dat er veel mee gaan doen," zegt J. de Boer van Trias. De huisartsen krijgen een vergoeding per in greep, waardoor het ook voor hen aantrekkelijker wordt om mee te doen. Huisartsen krijgen normaal voor elke ziekenfondsverzekerde een vast bedrag per jaar (abonne mentensysteem), ongeacht hoe vaak de patiënt komt. De Landelijke Huisartsen Vere niging (LHV) staat achter het ini tiatief. Woordvoerder F. Seegers is niet bang dat de werkdruk zal toenemen. „Het is belangrijk werk te doen dat je leuk vindt. Veel huisartsen doen deze ingre pen graag. Als ze er geen tijd voor hebben, doen ze niet mee," aldus Seegers. ig eens versterkt omdat gis- precies drie maanden gele- °pa Antes overleed. „Oma afl het daar heel moeilijk mee, e «hi zich er niet over uiten. Na e dood van opa gaf ze eigenlijk "«gens meer om." •stermiddag wist de familie nog zeker of de crematie inder- l i kan gaan. „Dat is af- nkelijk van het resultaat van sectie. We kunnen nu niet -Eer d°en dan afwachten." Utrecht (anp) - Wat kan een vrouw doen om zich te beschermen tegen een ex- echtgenoot die blijft bedreigen, mishandelen, treiteren en intimideren? Niet veel, bleek gisteren tijdens een kort geding in Utrecht. Een vrouw uit Amersfoort verzocht de vi- ce-presidente haar voormalige partner voor de derde keer een straatverbod op te leggen, gekoppeld aan een dwangsom van vijfhonderd gulden per overtreding. Twee- de-kamerlid B. Dittrich (D66) heeft in maart aangekondigd voor het einde van dit jaar een wetsvoorstel in te dienen om het zogenoemde stalking strafbaar te stel len met maximaal drie jaar cel. Voor de Amersfoortse zou een dergelijke oplossing tenminste voor enige tijd rust betekenen. Want met de huidige juridische mogelijk heden komt ze niet ver. Tweemaal eerder legde de rechter een straat- en contactverbod tot het jaar 2000 op aan haar ex G.M.. En telkens belde hij toch weer midden in de nacht op om haar dood te wensen en schold hij haar op straat de huid vol. Andere trucs kende de aan alcohol verslaafde man inmiddels ook: de woningbouwvereniging bellen met de mededeling dat de vrouw de woning ille gaal onderverhuurde, verhuisberichten sturen aan de PTT, waardoor de post we ken zoek raakte of met de bumper van de auto achter de fietsen van hun twee kinde ren kleven. En dat alles, omdat hij haar te rugwilde. Presidente mr. W. Koning beaamde dat in dit geval het inschakelen van „de sterke arm" niet langer toereikend is. De obses sieve dader is moeilijk strafrechtelijk aan te pakken, omdat de rechtbank aangiften van bedreiging pas na lange tijd behan delt. Bovendien volgt vaak slechts een lichte veroordeling. Daarnaast leeft M. van een uitkering, zodat de rechter norma liter een lage dwangsom oplegt. „Het heeft geen zin een bedrag te eisen dat in de praktijk niet te innen is. Mevrouw wordt daar niet wijzer van. Het enige wat zij wil, is rust," zei De Koning. Wat haar raadsman mr. F. van Eeckhoutte betreft, mag de man wel flink in de knip geraakt worden. „Dat is de enige plek waar hij nu nog te pakken is. Iedere cou- lantie in het vonnis zal hij uitleggen als een superieure overwinning." Hij vroeg daarom een dwangsom van vijfhonderd gulden op te leggen bij iedere overtreding van het contactverbod." Uitspraak 24 juli. Keelontsteking hield me de afgelopen dagen uit de krant. Opgelopen omdat ik me naar het weerbericht van Kroll en consorten had gekleed. In Amerika kun je voor zo'n gevalletje miljoenen schade claimen, maar hier, ho maar. Soms snap ik echt niets van dit land. Pal nadat charter maatschappijen te horen hadden gekregen dat nacht vluchten binnenkort taboe zijn, kwam de NS met de me dedeling dat er voortaan ook van buiten de Randstad nachttreinen richting Schiphol zullen rijden. Is het spoorwegennet hier te lande nou echt zo gevoelig voor onweer of helpt de NS zichzelf naar de bliksem? Een paar van die dagen thuis brengen je automatisch bij de Tour op de buis. Ligt het aan mij of zijn tegenwoordig ook de uitzendingen op de Nederlandse zender weer te genieten? De media hebben ons de afgelopen weken willen doen geloven dat een Tour de France zonder Jean Nelissen niet meer hetzelfde zou zijn. En inderdaad, qua geniet baarheid is die wielerronde er enorm op vooruit ge gaan. MERIJN Opvolging Van Rooy kost moeite Den Haag - Na Gert Koffeman heeft ook oud-parlementariër Helmer Koetje bedankt voor de eer om het scheidend CDA- Tweede-Kamerlid Yvonne van Rooy op te volgen. Een reden voor de weigering gaf een woordvoerder van het CDA gisteren niet. De christen-democraten zitten behoorlijk knel met de op volging van Van Rooy, die per 1 september de Kamer verlaat om bestuursvoorzitter te worden van de Katholieke Universiteit in Tilburg. Het probleem is dat de huidige Kamer nog maar tot mei volgend jaar heeft te gaan. Niet veel mensen voelen er voor om voor zo'n korte periode een goede baan op te geven, terwijl al zeker is dat zij na de verkiezingen niet kunnen terugkeren. Boete wanbetalers omroepbijdrage Den Haag - De controleurs van de Dienst omroepbijdragen mo gen voor de inbeslagneming van een radio- of televisietoestel van een zwartluisteraar of -kijker in het vervolg vijftig gulden in rekening brengen. De afgelopen tien jaar was dat veertig gul den. De aanmaning voor te late betaling gaat 6,25 gulden kosten tegen vijf gulden voorheen. Staatssecretaris Nuis (mediabeleid) heeft dit bekendgemaakt in de Staatscourant. Er zouden in Ne derland volgens een raming van de dienst nog hooguit enkele honderdduizenden mensen zijn die het vertikken kijk- en luis tergeld te voldoen. Dienstverlening geëist tegen Browri Rotterdam - Zes maanden cel, om te zetten in 240 uur dienstver lening, en een half jaar voorwaardelijk. Dat eiste officier van justitie mr. R. Gerding gisteren voor de rechtbank in Rotterdam tegen de zingende politieman die bekend is geworden als Frank lin Brown. Door-zijn populariteit binnen en buiten het korps' wist de ver dachte niet meer hoe ver hij kon gaan bij zijn vrouwelijke colle ga's, zo zei Gerding. In februari werd hij gearresteerd wegens aanranding.Franklin Brown ontkende de vrouwen tegen hun wil in de billen te hebben geknepen, omarmd, of op schoot te hebben getrokken. Wanneer iemand zei niet van zijn aanrakin gen gediend te zijn, hield hij er onmiddellijk mee op. Maar dat kwam niet vaak voor, aldus de verdachte. Zijn advocaat mr. Moszkowicz vroeg vrijspraak. De aanrakingen van Brown wa ren niet ongewenst en als dat wel zo was, werd dat niet duide lijk gemaakt, betoogde hij. Actrice E. de Thouars overleden Amsterdam - Zondag 14 juli is in Amsterdam de actrice Ellen de Thouars overleden. Zij kreeg bekendheid door haar karakter rollen in vele producties bij achtereenvolgens de toneelgroepen Gemeentelijk Theaterbedrijf (1941-44), Comedia (1945-51), het Rotterdams Toneel (1951-54), Toneelgroep Test (1955-56) Puck (1985-61), Centrum (1961-67, Theater (1968-69) en vrije gezel schappen. Bovendien trad zij in de jaren zeventig op in tal van programma's rond Swiebertje (NCRV), diverse andere tv-pro- gramma's en in 1980 in een moederrol in de film Spetters van Paul Verhoeven. Ellen de Thouars was van 1951 tot 1955 ge huwd met Ko van Dijk. Zij werd 82 jaar. Ontwerp-wet 'deals' met criminelen Den Haag - Officieren van justitie die een 'deal' willen sluiten met een criminele getuige, moeten dat in een vroeg stadium mel den aan de rechter-commissaris. Die beoordeelt de rechtmatig heid van de afspraak die op papier moet staan. Dat staat in het ontwerpwetsvoorstel Toezeggingen aan getuigen in strafzaken, dat minister Sorgdrager van Justitie voor advies aan de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR), het Openbaar Mi nisterie, de Orde van Advocaten en de Recherche Adviescom missie heeft gestuurd. Het wetsvoorstel regelt op welke wijze het OM afspraken mag maken met criminele verdachten die bereid zijn tegen anderen een getuigenverklaring af te leggen in ruil voor een lagere straf. Officieren mogen een dergelijke getuige nooit volledige vrijwa ring van straf toezeggen. Uitgangspunt is dat de criminele ge tuige altijd wordt vervolgd. De afspraak wordt pas definitief als de rechter-commissaris de afspraak rechtmatig acht. Securitel-lijst wordt maandag openbaar Den Haag - Het kabinet publiceert maandag de lijst met wet- en regelgeving waarover door het Securitel-arrest twijfel is ont staan over de juridische werking. Dit blijkt uit een brief van mi nister Sorgdrager van Justitie aan de Tweede Kamer. Het kabi net volgt hiermee het vonnis dat de president van de rechtbank in Den Haag afgelopen dinsdag wees. Vlaams Blok niet welkom in Nieuwspoort Brussel/Den Haag - Het Vlaams Blok krijgt van perscentrum Nieuwspoort in Den Haag geen gelegenheid een persconferentie te beleggen over de noodzaak van samenwerking tussen Vlaan deren en Nederland. Fractievoorzitter Filip Dewinter van het Vlaams Blok weigert zich bij dit besluit neer te leggen. Hij heeft zich tot minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken ge wend en hem gevraagd de persvrijheid, de vrijheid van me ningsuiting en het recht op vergadering te waarborgen en des noods een ruimte voor een persconferentie ter beschikking te stellen. Alleenstaanden achtergesteld bij Pas-65 Utrecht - Alleenstaanden worden achtergesteld bij de verstrek king van de Pas-65. Alle 60-plussers met een partner van 65 jaar en ouder krijgen een Pas-65, maar alleenstaande 60-plussers komen hier niet voor in aanmerking. Het is in strijd met de wet om onderscheid te maken op grond van burgerlijke staat. Dit oordeelt de Commissie Gelijke Behandeling naar aanleiding van een klacht van de Stichting Centrum Individu en Samenleving (CISA). Met een Pas-65 kunnen mensen vanaf 65 jaar gratis of tegen een verlaagd tarief naar een museum of reizen met het openbaar vervoer. De uitspraak van de commissie is overigens niet bin dend.

de Stem | 1997 | | pagina 3