:e Inenting van varkens blijft taboe Mitsubishi verrast Nederland opnieuw, de stem Een beetje voorbarig Justitie onderzoekt doodsoorzaak van Steenbergse bejaarde Nieuw probleem Mir door menselijke fout Nieuwe Kamervragen over ambulance-zorg A_ LETOUR 07 de y' FRANCE Autoschade? Damrak duikt omlaag DE STEM 1.98 L.49 1.95 1.49 1.49 9.98 splan 'Nieuw Othene' ^//ODËLBO^S- Elf ruimingen in Achterhoek Danny Nelissen uit de Tour Bent u de MTS-er bouwkunde die Brecon Systeemwanden zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures AUTOBEDRIJF JANSSENS B.V. AGBLAD VOOR Z UI D W E S T-N E D E R L A N D 'Ik loop niet met f-tekin m tt mwi". Vanaf 18 augustus ook in Roosendaal 0165 - 52 20 20 Russen bidden voor Mir-akel X 67 I M kjjtyg AH Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat Reclameprijzen gelden t/m 19 Juli a.s. B CM cd ethouders van Terneuzen bren- l aan het bepaalde in artikel 26 Ruimtelijke Ordening en artikel ne Wet Bestuursrecht - ter ken- van 21 juli 1997 gedurende vier jenstellingstijden bij de balie van wikkeling en -beheer in het stad- srk 4 te Terneuzen, ter inzage ligt interaad tijdens zijn vergadering vastgestelde bestemmingsplan raad heeft bij de vaststelling ten twerp één wijziging aangebracht heeft betrekking op de gronden jen de Westerschelde, de Marga- nhoeksedijk, de Drieweg, de M°" che Kreek en het Afwateringska- flargarethaweg, de Reuzenhoek- eringskanaal en gedeelten van de nweg eveneens tot deze gronden Buurtschap Othene niet. Dit plan g van bestemmingen voor deze hriften omtrent het gebruik van e zich daarop bevindende opstal- neeft tot doel volkshuisvesting op elijk te maken. Voor een gedeelte dt tevens een aanwijzing ten aan- erwerkelijking van het plan in oe dig wordt geacht, kei 27, lid 1van de Wet op oe kan: to- zijn zienswijze bij de gemeente- ;eft gemaakt, jende, die aantoont dat hij reaei |- staat is geweest overeenkomstig 2, van de Wet op de Ruimtelijk fienswijze kenbaar te maken, ai adenkingen heeft ten aanzien van ng door de gemeenteraad aang oemde periode schriftelijke beden plan inbrengen bij Gedeputeer d, postbus 6001, 4330 LA Middei 1997 emeester en wethouders van euzen, ameester, drs. R.C.E. Barbe taris, Th.J. de Brauwer .ees de 25 grootste successen an de milieubeweging in het lubbeldikke jubileumnummer- iel: 030-2331328 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Surplus RIV-programma's Van onze redactie binnenland Baak - Minister Van Aartsen van Landbouw blijft bij zijn wei gering om varkens te vaccineren, ook al is het pestvirus nu op gedoken in de Achterhoek. Hij negeert daarmee de wens van de boeren-organisatie LTO-Nederland, die gisteren nadrukkelijk pleitte voor inenting. Van Aartsen heeft echter al meer malen laten weten dat vaccinatie onherroepelijk uitdraait op een exportverbod, opgelegd door de Europese Commissie. Uiteindelijk betekent dat voor de sector een miljardenstrop. Deze aanpak heeft de steun van een meerder heid in de Tweede Kamer. Het ministerie van Landbouw laat Saint-Etienne - Danny Nelissen heeft gisteren op de rustdag de Eonde van Frankrijk verlaten. De 25-jarige Limburger is in het zie kenhuis van Saint-Etienne opge nomen. Daar ondergaat hij enke le dagen een antibiotica-kuur. De renner uit de Rabobank-ploeg heeft een infectie opgelopen aan de rechter knie. Nelissen kwam vorige week dins dag tijdens de etappe naar Plu- melec ten val. Daarbij blesseerde hij zijn knie. Hij liep een diepe vleeswond op. De ontsteking is ontstaan doordat stof in de wond terecht is gekomen, ffij is de tweede renner uit de ploeg van Theo de Rooy die voor tijdig de Tour heeft verlaten. Leon van Bon ging hem vorige week voor. De Apeldoorner brak in de rit naar Marennes zijn mid- denhandsbeentje. *®SP0RT-B1/B2 (ADVERTENTIES) elf varkensbedrijven in de Achter hoek binnen een week ruimen. Waarschijnlijk begint de actie al vandaag. Het gaat om negen be drijven in het Gelderse buurt schap Toldijk, waar woensdag de pestbesmetting is vastgesteld, en om twee bedrijven die handel hebben gedreven met de getroffen boer. Het betreft in totaal vijfdui zend dieren. De Gelderse Land- en Tuinbouw Organisatie heeft de beslissing gisteravond bekendgemaakt. De organisatie acht het zeer waar schijnlijk dat Van Aartsen van daag besluit nog meer bedrijven in de omgeving te laten ruimen. Volgens het ministerie van Land bouw zal het achterhalen van de oorzaak van het uitbreken van de pest in de Achterhoek nog lange tijd vergen. Directeur Regio Oost K. Oolmen van het ministerie en deskundigen van de Landbouw universiteit in Wageningen sluiten niet uit dat een concert van de popgroep Normaal eind juni de oorzaak is. De feesttent stond op tweehonderd meter van de boer derij waar de varkenspest uitbrak. Een deel van het publiek kwam uit het al geruime tijd met var kenspest besmette Brabant. In het getroffen gebied huist ook een station voor kunstmatige inse minatie. Dat is halsoverkop geslo ten en heeft voorlopig in een café net buiten het gebied een tijdelijk onderkomen gevonden. Varkens slachterij Sturko in Doetinchem heeft de slacht gestaakt. Het vervoersverbod voor vee dat vanaf woensdagavond acht uur geldt in een cirkel van twintig ki lometer rond Toldijk, is volgens de politie al tien keer overtreden. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw heeft de veewagens aangehouden. Een po litiewoordvoerder kon gisteren nog niet zeggen of de bestuurders met opzet het verbod hebben ge negeerd. Het aantal bedrijven waar var kenspest is geconstateerd, be draagt inmiddels 340. Gisteren werd de ziekte op een bedrijf in het Brabantse Uden geconsta teerd. De 1725 varkens worden zo snel mogelijk geruimd. ZIE OOK BINNENLAND-A3: Afvalovens ongeschikt voor verbranding varkens Kom dan naar ons, wij als Erkend Focwa Schadeherstelbedrijf zorgen voor een deskundige reparatie. Bredaseweg 243, 4705 RN Roosendaal "SE Tel. 0165 - 54 91 30 =5SSr-: DE STEM Van fuchsia's krijg je nooit genoeg PAGINA Rentree André j Agassi j mislukt Zeeland aan kop in huizenhandel PAGINA Bereikbaarheid van stranden wordt beter PAGINA I PAGINA De lichtkrant op de Amsterdamse effectenbeurs werd gisteren vervangen voor het geval de 1000-puntengrens zou worden over schreden. De uiterste waarde die de oude lichtkrant kon weergeven, was 999,99 punten. Het was een beetje voorbarig, want de in dex eindigde uitgerekend gisteren in de min. foto wfa Door Joep Trommelen AANDELEN zijn tegenwoordig des volks. En het volk koopt ze massaal. Ondanks hier en daar klinkende waarschuwingen voor het uiteenspatten van de zeep bel-koersen. Sparen is uit, beleg gen is in. Maar wat nü, nu de eer ste scheurtjes zichtbaar worden en iedereen wellicht massaal gaat verkopen? Wat blijft er over van de tientallen procenten winst, die nog slechts op papier zijn geboekt? Raakt het volk in paniek? De Axeise belegger - 'Ik heb geen verstand van aandelen' - doet het om te profiteren van de fiscale vrijstelling voor dividend, want de tweeduizend piek rente-vrij stelling zijn al 'opgesoupeerd'. Hij heeft sinds een maand voor veertien mille aandelen Vedior, Alpinvest en Brunei. Nieuwe fondsen, want die leveren vaak snel veel op, weet zelfs hij. En in derdaad, in een maand zijn de koersen van zijn aandelen met 1290 gulden gestegen. Bijna tien procent in één maand, dat is voorzichtig gezegd toch iets meer dan de schamele vier procent die ouderwetse spaar ders jaarlijks in december op hun rekening zien bijgeschreven. Wie zijn financiële heil van een spaarrekening verwacht, moet onderhand bang zijn op verjaar dagsfeestjes uitgelachen te wor den. „Ik ben nu niet in paniek," stelt de Axelaar 's morgens, terwijl de koersen op de Amsterdamse beurs nog vrolijk richting de 1000-puntengrens doordende ren. „Maar ik word wel een beet je ongedurig. Ik lees in de krant alleen maar dat de institutionele beleggers uit de handel in aande len stappen omdat de stukken te duur zouden zijn. En de particu lieren gaan maar door als gek ken. Wat moet ik nou?" Verkopen misschien, voordat de koersen als een zeepbel uiteen spatten? „Ik weet het niet. Ik be sef dat er een klap komt, en dat ik die niet wil meemaken. Maar als ik nu verkoop, heb ik nog niks aan dat dividend." Een inhalig type vindt hij zich zelf echter niet, hoewel verschil lende mensen hem influisteren dat hij moet verkopen. „Ik ben een echte calvinist. Ik loop niet met /-tekentjes in mijn ogen." Toch maar verkopen misschien dan, voordat de on-calvinistische hebberigheid wordt afgestraft? 's Middags voegt hij de daad bij het woord. „Een krach verwacht men niet, hoor," verzekert een Prinsen- beekse, lid van de particuliere Amsterdam (anp) - De Amsterdamse effectenbeurs is gisteren, ondanks flinke koerswinsten in de ochtenduren, in de min geëin digd. De index eindigde op 953,37 punten, wat een verlies bete kende van 11,88 punten. De handelaren waren niet erg verbaasd over de ontwikkelingen. Het gevolg was wel een rommelig beeld op de aandelenmarkt, waar fors hogere koersen vaak omsloegen in zware verliezen. „Maandag, na de zware vrijdag die ons te wachten staat, gaan we weer op weg naar de duizend punten," viel te beluisteren. Het door de directie van de Amsterdam Exchanges (AEX) voor bereide rampenplan voor de optiebeurs kon gisteren in de kast blijven. Wanneer de administratieve verwerking van de orders vier tot vijf uur achterstand zou hebben opgelopen, had de beurs de handel opgeschort. De achterstand was echter nooit langer dan een uur, hoewel 411.000 contracten moesten worden ver werkt. Dat was een evenaring van het in januari bereikte record. Voor vandaag wordt opnieuw grote drukte verwacht, maar de AEX-directie denkt de dag opnieuw zonder kleerscheuren door te komen. ZIE OOK BEURS-A6 beleggingsclub Jakob Fugger genoemd naar een succesvolle zestiende-eeuwse Duitse edel- man-financier. „Dat hebben ze me tenminste op de bank verteld. Er komt misschien wel een cor rectie naar de 800 punten of zo, maar dan zitten we nog altijd veel hoger dan het jaren is ge weest." Geen paniek dus, daar bij Jakob Fugger. „In het voorjaar hebben we wel wat winst genomen," zegt de Prinsenbeekse. „Want al een paar jaar verkochten we telkens te laat, nadat de koersen waren gedaald, en nu wilden we er wel eens op tijd bij zijn. Maar ja, ach teraf zijn die aandelen nog meer gestegen." Dat is nou net het probleem met aandelen, geeft ook zij toe: achteraf... De beleggingsclub opereert 'voorzichtig', legt ze uit. 'Veilige' aandelen worden gekoesterd en slechts met een deel van het be schikbare geld wordt 'wat ge speeld'. „Je moet niet met $-te- kens in je ogen lopen," zegt ze. „Want dan kan het wel eens mis gaan." Jakob Fugger vergadert één keer per maand over wat te kopen en te verkopen. „Dan kun je wel eens te laat zijn als er plotseling iets gebeurt," vertelt ze. „Maar we hebben een penningmeester die ook privé erg actief is. Die volgt de koersen dagelijks op zijn beeldscherm en waarschuwt ons wel als het nodig mocht zijn." (ADVERTENTIE) De Carisma 1.8 GLX Limited Edition. Nu met gratis extra's t.w.v. 3.145,-. Een speciale Carisma, uitgerust met gratis airco, 4 airbags en tal van luxe extra's waar- f voor u niets betaalt. Dat betekent zeer comfor tabel rijden vanaf 39.490,-. MITSUBISHI MOTORS Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Prijs incl BPMIBTW, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: MMSN B V, (0252) 26 61 II. SP-Kamerlid Marijnissen neemt geen genoegen met de antwoorden van Terpstra op eerdere vragen. Hij heeft gisteren nieuwe Kamer vragen gesteld, ditmaal aan mi nister Borst van Volksgezondheid. Marijnissen maakt zich onder meer bezorgd over de erkenning van.Terpstra dat het in Zeeland soms langer duurt dan de voorge schreven vijftien minuten voordat er een ambulance ter plaatse kan zijn. Hij vraagt zich af wat de zin is van zo'n wettelijke limiet als die van haar mag worden overschre den. Eerder stelde de Districts Huis- 8 "7103 000218" I I I I I VRIJDAG 18 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 Op eigen houtje op vakantie PAGINA li MIN./MAX. 12/19 Geen zomerweer Van het weer is vandaag niet veel goeds te verwachten. Het wordt een dag met veel bewolking en buien, mogelijk met onweer. De wind is matig tot vrij krachtig. Van onze verslaggevers Steenbergen - De politie is gisteren een onderzoek begonnen naar de dood van de 79-jarige Maria Antes uit Steenbergen. Ze overleed afgelopen dinsdag in verpleeghuis De Lindenburgh in haar woonplaats. Omdat de dienstdoende arts geen natuurlijke doodsoorzaak kon vinden, werd justitie ingeschakeld door de directie van het verpleeghuis. In opdracht van officier van jus titie mr. J. Bijvoet is het stoffelijk overschot van de bejaarde vrouw woensdag in beslag genomen. Gistermiddag werd in het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk sectie verricht. De uitslag was gisteravond nog niet bekend. Justitie benadrukt dat het nog slechts om een vermoeden van een onnatuurlijke dood gaat. Di recteur Patiëntenzorg P. Brou wer van het ABG in Bergen op Zoom, waaronder De Linden burgh valt, beperkt zich tot de mededeling dat 'de normale pro cedure is gevolgd in dit soort ge vallen'. Vanwege het medisch beroepsge heim kan Brouwer niets vertellen over de omstandigheden waarin de bejaarde vrouw is overleden. Hij wil zich ook niet uitlaten over het eventuele verband met een incident van enkele weken terug. Want het is de tweede maal in korte tijd dat De Lindenburgh de aandacht van justitie trekt. Zes weken geleden raakte in het Steenbergse verpleeghuis een 87-jarige vrouw in coma, waarna ze opgenomen werd in het Roosendaalse St. Franciscus-zie- kenhuis. Artsen troffen bij haar een hoge dosis chemische insuli ne aan, terwijl de vrouw geen suikerpatiënte is. Hoewel ze na drie dagen uit haar coma ont waakte, hield ze er een hersenbe schadiging aan over. Onderzoek van de politie leverde destijds geen strafbare feiten op. Deson danks zal het zeventien man ster ke recherche-bijstandsteam dat gisteren is geformeerd voor het onderzoek naar de dood van Ma ria Antes ook die coma-zaak nog eens tegen het licht houden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'Nog geen verdachten' Koroljov (dpa) - Het Russische ruimtestation Mir heeft sinds gisteren te kampen met een nieuw probleem bij de stroomvoor ziening. De vluchtleiding hoopt dat de problemen morgen weer zijn verholpen. De nieuwe tegenspoed is te wijten aan een menselijke fout: één van de kosmonauten trok per abuis een vitale kabel los. Hij herstelde de fout onmiddellijk, maar toen was het al te laat. De kabel was een belangrijke ver binding voor één van de compu ters aan boord. Het tijdelijk uit vallen ervan zorgde ervoor dat het stabiliseringssysteem van Mir zichzelf uitschakelde. Dat systeem zorgt er normaal voor dat de zon nepanelen van het ruimtestation steeds in een ideale positie staan ten opzichte van de zon. De om haar as wentelende Mir lag giste ren slechts af en toe in een gunsti ge positie voor het opladen van de accu's van het stabiliseringssys teem. De bemanning moet daarom zuinig zijn met stroom. Bijna alle systemen in het middenstuk van Mir zijn uitgeschakeld, evenals de computers. De temperatuur in het station is gedaald en er is geen kunstlicht. De astronauten vluchtten gisteren korte tijd naar de ruimtependel Sojoez, waar ze wel de beschik king hebben over stroom en com municatiemiddelen. Ze volgden daarmee de procedures voor noodgevallen. Maar al snel keerde de bemanning weer terug naar de centrale module van Mir. Direc teur Solovjev van de vluchtleiding onderstreepte gisteren dat er niet aan wordt gedacht de inzittenden van Mir te evacueren, ook al is de toestand er 'zeer onaangenaam'. OP BUITENLAND - A4: Incidenten aan boord van Mir houden al drie weken aan (ADVERTENTIES) GROOTHANDEL VOOR DE BOUW hang- en sluitwerk gereedschappen ijzerwaren ROOSENDAAL Beider 45, Borchwerf Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) moet van de So cialistische Partij meer doen om de ambulance-zorg in Zeeland te verbeteren. Zij schuift de verantwoordelijkheid voor dit pro bleem te makkelijk af op het provinciebestuur, vindt de SP. Zo nodig moet er extra geld van het Rijk komen. artsen Vereniging dat 'in Zeeland jaarlijks enkele doden vallen om dat het ziekenvervoer niet deugt'. Terpstra ontkent dat. De SP is het met de staatssecreta ris eens dat één regionale ambu lance-voorziening de beste oplos sing zou zijn. Volgens Marijnissen zou zij zich daar voor moeten in zetten, in plaats van de nieuwe opzet aan de provincie over te la ten. Het Kamerlid is er bovendien niet van overtuigd dat uitbreiding van het aantal ambulances zal lei den tot versnippering van het er varen personeel, zoals Terpstra stelt. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich B afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en 1 cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. f Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor/ 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 g U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres Postcode:Plaats:8 Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, 8 Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda dagblad voor zuidwest-nederland

de Stem | 1997 | | pagina 1