Hebbedingetjes voor op vakantie Nieuwe modellen moeten Koreanen door zwaar weer loodsen m A Q. Gidsen voor lekkerbekken DE STEM SURPLUS Peperduur Uitrusting óf Zaklamp Handdoekharing Voedseltubes i Geldbuidel Stapel- Dompelaar Pannenset bestek Driepootkrukje t f is r„ m iil^t T Reiskapstok Chemisch toilet Gasbrander Vuilniszakhouder Kookplaat AUTONIEUWS kort Porsche met waterkoeling 8000 wagens in autogids Sterkere motor Peugeot Partner Boek over ontwikkeling auto BMW-dag in Baarlo Vijf dagen MotoRai Turbo voor Volvo S/V40 Multimedia bij de ANWB pgSTEM VRIJDAG 18 JULI 1997 d2 Moeilijke fase voor Daewoo Door Rien van der Steen We maken geen auto's met techni sche hoogstandjes, zegt Daewoo. Wij willen gewone auto's met een hoge kwaliteit. Daewoo zit in een moeilijke fase op de Nederlandse markt. De bekendheid is er wel, daar hebben de miljoenen kosten de campagnes wel voor gezorgd. Met de verkopen is het minder goed. Ook Daewoo ervaart nu dat meer merken aan de prijzenoorlog meedoen en de concurrentie har der wordt. De gigant uit Zuid-Korea bouwt auto's, elektronica, landbouwma chines, vrachtwagens en schepen. De onconventionele reclamecam pagne is inmiddels tot gewone proporties teruggebracht. Maar of de vaderlander echt toe is aan een Daewoo moet nog blijken. Voorlo pig heeft het merk dit jaar een kleine duizend auto's minder ver kocht dan vorig jaar. De bedaagde Nexia en Espero zijn inmiddels opgevolgd door de La nos en de Nubira. En na de vakan tie volgt de grotere Leganza, voor afgegaan door een stationcar. Daewoo maakt er ernst mee. En da's nodig ook, want de nieuwe Daewoo's moeten eindelijk geld in het laatje brengen. Er zijn immers lang niet zoveel Nexia's en Es pero's verkocht als Daewoo had gehoopt en het concern wil einde lijk wel eens wat terugzien van de peperdure campagnes van de af gelopen paar jaar. Wederom zijn Italiaanse ontwer pers betrokken in de styling van de twee nieuwe modellen. En het uiterlijk van de Lanos en Nubira is dan ook aardig gelukt. Het merk is sinds februari 1995 op de Nederlandse markt en ver kocht hier in 1996 8.000 auto's. Minder dan gepland dus. Voor de Nexia en de Espero telde Daewoo De Daewoo Lanos. Beter dan de Nexia, maar niet indrukwekkend. De wat grotere Nubira gedraagt zich rustiger. per jaar bijna 15 miljoen gulden neer om de Nederlandse markt murw te krijgen. Dat lukte voor een deel, al moet de waarde van de tweedehands Daewoo uitwijzen of het allemaal geholpen heeft. Of de consument de auto slikt dus. De Nexia en Espero blijven nog even. Er zijn dealers die u zelfs zullen vertellen dat de nieuwe mo dellen een aanvulling zijn en geen vervanging. En dat is dan klets koek. Maar de Nexia en Espero blijven inderdaad nog even te koop. De Lanos heeft dezelfde wielbasis als de Nexia en diens grote voor beeld, de Opel Kadett. De auto is uitstekend uitgerust, daar valt weinig van te zeggen. Niet dat het er allemaal lekker uit ziet, bin nenin. Ordinair is te zwaar ge zegd, maar goedkoop doet het in elk geval wel aan. Plasticcerig. En de afwerking is ook niet van dien aard dat je zwaar de neiging krijgt daar lange brieven over naar huis te schrijven. De Lanos is te krijgen met 1.3,1.4,1.5 en 1.6 liter motoren, die nog steeds sterk aan de aloude Opel-aggregaten herinneren. De Lanos kost met 1.5 liter motor bijna 27 mille en dat is duizend gulden meer dan de Nexia. De au to is die meerprijs ook echt wel waard. Immers een veel frisser ontwerp. Als u vergeet de gordel om te doen wordt u daar indringend aan her innerd door een belletje en een lampje. Zo indringend dat het op perst irritant is. De rechter bui tenspiegel is elektrisch verstel baar, de linker moet met de hand. Het koppelingspedaal heeft wei nig gevoel en er is een onduidelijk aangrijpmoment. De stuurbe krachtiging werkt prettig, niet te licht in elk geval. Eenmaal op snelheid blinkt de auto niet uit door stabiliteit. Het interieur is een beetje rammelig. De motor is plezierig stil, als de toerentallen niet te hoog oplopen tenminste. Af en toe houdt hij een beetje in bij stevig doortrekken. De elek tronica in de krachtbron werkt niet feilloos. Vering en demping gedragen zich iets te week. In bochten gaat de auto dan ook sterk hangen. Verder is de ophan ging nogal rumoerig bij slecht wegdek. De remmen zijn wel goed. De 1.3 motor komt pas begin vol gend jaar voor de Lanos. De auto heeft standaard stuurbekrachti ging, anti-diefstal startonderbre ker, een deelbare achterbank, twee airbags, airconditioning, in hoogte verstelbaar stuurwiel, mistlampen voor, centrale verg rendeling, elektrisch te bedienen ramen voor, elektrische antenne en abs op het remyssteem. En kom daar maar eens om bij de ge middelde kleine middenklasser. De Lanos 1.6/106 pk (prijs 33.995,-) weegt 1016 kilogram en kent een verbruik van 1:12. Niet indrukwekkend zuinig voor een auto van dit formaat. Daewoo heeft bij het construeren van de motor duidelijk gekozen voor vin nige prestaties ten koste van brandstofverbruik. Dat laatste geldt ook voor de Nu bira, een auto die een slag groter is dan de Lanos, zich veel comfor tabeler gedraagt, maar hier en daar struikelt op afwerking. De Nubira 1.6 met vijf deuren kost 32.995,-, de vierdeurs sedan 33.995,-. Met 2.0 motor komt daar in beide gevallen zeven mille bij. De auto ziet er strak uit, rijdt heel verdienstelijk en biedt een hoop ruimte, maar het is ergerlijk dat het kofferdeksel een jammerlijke rammel vertoont bij het sluiten ervan. Het op de campirig te Vèraangenamen. Met hulp van een vari'Öe grootste 'kampeerwinkels' van het land presenteert Surplus een staalkaart van hebbedingetjes. In het donker van de tent of caravan naar het toiletgebouw lopen, dan is een eenvoudige zaklamp geen overbodi ge luxe. De Ucar Energi- zer heeft nog iets extra's. De lamp geeft niet alleen een lichtbundel, als je de kap uittrekt ontstaat een sfeer lampje. Voor op tafel of om op te hangen. De lamp werkt op batterijen en kost ongeveer twintig gulden. Opwaaiende badlakens en picknickdekens die niet op de grond willen blijven liggen kunnen voor de nodige ergernis zorgen. Een tentharing door de handddoek of de ken steken is niet echt een geschikte oplossing. Nieuw is een haringva riant van de Amglad Pro ducts: een klemmetje bo venop een grondpin. De klem, in de vorm van een walvisje of een krokodil, 'bijt' zich vast in het stof. Met de pin kan het laken strak op de grond worden vastgelegd. Voor vier klemmen moet onge veer tien gulden worden betaald. r<'7„gij§^k Bestolen worden op vakantie, een angst die vele reizigers hebben. Vooral als het om geld en belangrijke papieren gaat. Deze kunnen daarom maar het beste goed worden opgeborgen, bij voorkeur op het lichaam. Een geldbuidel of heuptas onder de kleding is een oplossing. Ze zijn er in tal van modellen, kleuren en maten. Zeer eenvoudig, maar daardoor niet minder handig, is het geldtasje van Active Leisure voor aan de riem of om de hals. Het tasje is te koop vanaf een gulden of zes. oiiqj.nwi De gietijzeren pan van oma doet het natuurlijk prima, maar ach terin je rugzak zou een lichter modelletje toch wel prettig zijn. In de kampeerwinkels is de keu ze aan lichtgewicht pannetjes van aluminium legio. Modellen en maten te over. De verschillen de pannen met deksels passen vaak naadloos in elkaar, waar door een compact setje ontstaat. De prijzen van de pannensetjes variëren sterk, de getoonde va riant kost circa veertig gulden. De rugzaktoerist en fietser weten hoe belangrijk ge wicht en volume zijn. Hoe minder hoe beter. De kleinste dingen moeten nog com pacter. Zelfs het bestek moet eraan geloven. Mes, le pel en vork kun nen in elkaar wor den geschoven, waardoor er een compact pakketje overblijft. Het set je kost slechts drie gulden, maar de vraag is natuur lijk of deze (geringe) voordelen be langrijker zijn dan comfortabel en goed eetgereedschap. m llil „r i, H Pindakaas, hazelnootpasta, mayonaise en ketchup. Het past allemaal in voedseltubes. Ge sleep met een zware potten en flessen hoeft dan niet meer. De tubes kunnen van onderuit zelf worden gevuld en met clips worden afgesloten. Zijn de plastic tubes leeggegeten, dan even afwassen en ze zijn weer klaar voor hergebruik. Twee tubes kosten onge veer zes gulden. Ook op vakantie moeten we er mooi en netjes bijlopen en willen we orde in de tent of caravan. Vandaar de reiskapstok, een aluminium stok met zeven haken van zwart plastic. Kleding en andere produc ten kunnen zo gemakkelijk en keurig worden opgehangen. De reis kapstok weegt bijna niets en is eenvoudig met twee haken in tent, caravan of hotelkamer op te hangen. De prijs: zo'n vier gulden. Voor één enkel kopje soep, thee of oploskoffie is een dompelaar zo gek nog niet. Het verwarmingselement verhit het water binnen enkele seconden tot het kookpunt en droogkoken is dankzij een beveiliging niet moge lijk. Een stopcontact is wel gebo den. De dompelaar ligt voor onge veer zesentwintig gulden in de winkel en wordt geleverd in een beschermend tasje met daarin een bijpassend glas. Ze stinken en het idee, een bak vol poep en plas in een chemisch goedje, is heel smerig. Maar het chemische toilet kan op vakantie ook enorm handig zijn. Want als 's nachts de nood hoog is, ben je blij als er een in de buurt staat. De nadelen wegen wel op tegen de nachte lijke tocht naar het toiletgebouw. De Porta Potti van Thetford is er in verschillende modellen. Bij de nieuw ste is met de hand pompen er niet meer bij, spoelen gaat elektrisch op batterij en. Dit model, de 465, kost bijna 230 gulden. Eenpansgerechten zijn waar schijnlijk de meest gegeten maaltijden op de camping. Geen wonder, met slechts één gaspitje - meer hebben veel vakantie gangers niet - vraagt een meergangenmenu wel erg veel creativiteit. De pitjes van Cam- pinggaz zijn overal royaal vertegenwoordigd, van het meest eenvoudige model tot een hypermoderne uitvoering. Deze laatste werkt bij zeer lage temperaturen en op grote hoogten en heeft vijf pandragers, maar kost dan ook ongeveer tachtig gulden. Het lichtgewicht schermpje van aluminium houdt de warmte bij de pan en weert de wind van de vlam. Prijs: ruim twintig gulden. Vliegjes en andere insecten zijn er dol op, open vuilniszakken. Heel vervelend, maar op de camping kom je er bijna niet onderuit. Want een vuilnis emmer met deksel meeslepen op vakantie is bijna ondoen lijk. De oplossing is echter simpel: een eenvoudig te monteren rekje, waarin een vuilniszak van zeventig li ter kan worden gehangen, met een deksel. Ingeklapt is het een klein pakketje ter grootte van de deksel. Voor informatie over de beschreven artikelen: Camping Sport De Wit in Schijndel, tel. 073-5492356. Is dit krukje wel veilig genoeg om op te zitten? De inklapbare pootjes en het kleine driehoeki ge zitje maken een wankele in druk. Maar het tegendeel is waar. Confortabel is het stoeltje natuurlijk niet, maar dankzij de kleine afmetingen, is het ook voor fietsers en wandelaars mo gelijk een krukje mee te nemen. Prijs: circa twintig gulden. Voor op de camping als warm- houd- of zelfs kookplaatje of op de hotelkamer om een tussen doortje op te warmen: het elek trische kookplaatje van Parker. Het apparaatje heeft één plaat, verbruikt 450 watt, is klein, en daardoor handig voor onderweg. Een stopcon tact moet echter wel aanwezig zijn. Prijs: 47 gulden. De nieuwe 911 Carrera. Porsche borduurt er al bijna 35 jaar op verder. Vooral technisch, want uiterlijk blijft de auto on miskenbaar een 911. Na bijna 35 jaar wordt de luchtgekoelde boxermotor van Por sches succesmodel, de 911, afgelost door een nieuwe krachtbron. Met minder inhoud (3,4 liter), maar natuurlijk meer vermogen (300 pk) en meer trekkracht en mét waterkoeling. Daar werd in de Porsche Boxster De moderne motor sleurt de nieuwe Porsche 911, die in september zijn première beleeft, naar een topsnelheid van 280 km/h. De 911 heeft de koplampen van zijn kleinere broer, de Boxster, overgenomen. De auto is voor het eerst te zien op de autotentoonstelling van Frankfurt van 11 tot 21 september. Gegevens en prijzen van nieuwe en gebruikte auto's zijn te vin den in de Auto Koopgids Nieuw Gebruikt. De gids bevat gege vens van meer dan 8000 auto's en onder meer de ervaringen met het zoeken van een auto via Internet. De gids, een uitgave van Ui- lenstein, is in de tijdschriftenwinkel te koop voor 6,95. Peugeot rust de Partner Break voortaan uit met een benzinemo tor met een inhoud van 1,8 liter. De motor levert 90 pk en is rechtstreeks afgeleid van de krachtbron uit de 406. De eigenzinnig ogende Partner verscheen eind vorig jaar met een 1.4 benzinemotor en een 1.9 diesel. Tot nu zijn er 4.500 van ver kocht in Nederland. De auto wordt sinds kort geleverd met een in delen neerklapbare achterbank. In plaats van een grote achter klep zijn daar voor dezelfde prijs ook twee deuren mogelijk. De Partner Break 1.8 kost 32.430,-. Wie zich een mening wil vormen over de auto en zich afvraagt waarom we vandaag de dag met benzine- of dieselauto's rijden in plaats van elektrisch aangedreven voertuigen, komt tot een aar dig beeld na het lezen van het boek 'De auto: van avonturenma- chine naar gebruiksvoorwerp' van Gijs Mom. Het boek is geïllus treerd met veel foto's die in de Nijmeegse tentoonstelling 'En toen kwam de auto' te zien waren bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de automobiel. Het boek wordt uitgegeven door Kluwer, ISBN 902 012 979 1, prijs 39,75. Op en bij circuit De Berckt in het Limburgse Baarlo komen op zondag 10 augustus liefhebbers van het Duitse auto- en motor- fietsenmerk BMW-dajeeaHDit'heel Europa verwacht de organisa tie duizenden eigenajjg&gj} belangstellenden. Er zijn sprints, sla loms en demonstraties. Er is ook een verkiezing 'mooiste BMW van het jaar'. Het publiek is welkom vanaf 11.00 uur. De entree prijs bedraagt 12,50. De MotoRai duurt dit jaar vijf in plaats van vier dagen. Van woensdag 22 oktober tot en met 26 oktober tonen de motorfabri kanten hun primeurs in de verschillende hallen van de RAI. De scooters krijgen voor, het eerst hun eigen plek in een aparte hal. Volvo levert vanaf september de in Born geproduceerde S40 en V40 als T4, voorzien van een 1.9 turbomotor, die 200 pk levert. De S40 en V40 zijn nu precies een jaar op de markt. Er zijn er in Nederland 15.000 van verkocht. Naast de 1.8 en 2.0 benzinemoto ren en de sedert begin dit jaar leverbare 1.9 turbodiesel wordt de T4 de snelste uitvoering. Om de grotere krachten de baas te blij ven, beschikt de S40/V40 over de zwaardere versnellingsbak, die ook in de S/V70 gemonteerd is. Verder hebben de auto's een trac- tiecontrolesysteem, dikkere banden en een straffer afgeveerd on derstel. Abs is standaard. De S40 T4 kost 57.400,- (de basisver sie 1.8 kost 45.400,-), de stationcar V40 T4 kost 59.400,- (ba sisversie 47.400). De ANWB heeft samen met IBM (van de com puters en zo) in vijftig winkels een 'multime- diahoek' ingericht. Be zoekers kunnen hier zelfstandig bladeren in de nieuwe Europese Campinggids en met hulp van de ANWB Routeplanner de kort ste weg naar hun va kantiebestemming uit stippelen. De gegevens die op de pc staan, zijn op diverse cd-roms te koop in de ANWB- winkel. Wat is een gebakken eitje in het Italiaans? En als je in Frankrijk bent, welke wijn past dan goed bij een 'foie gras de canard'? Antwoord een. occhio di bue. Antwoord twee: een zoete dessertwijn. Tenminste, als we de twee nieuwste ANWB-reisgidsen mogen geloven. Die organisa tie heeft onlangs de Culinaire Reisgids Frankrijk en de Culinaire Reisgids Italië uitgegeven. Fris vormgegeven gidsen die zijn bedoeld voor de vakantieganger met oog voor gastronomie. Beide gidsen bevatten beschrij vingen van zo'n zevenhonderd re gionale lekkernijen. Daarnaast staan er aanbevelingen in voor on geveer driehonderd restaurants, delicatessenwinkels en markten en worden tal van combinaties van gerechten en wijnen gegeven. Veel culinaire achtergronden, een gastronomische woordenlijst, een overzicht van de beste wijnjaren, kleurenfoto's en diverse kaartjes completeren de nieuwe Culinaire Reisgidsen. Weliswaar veel infor matie, maar smaakvol opgediend. De twee boeken (prijs 32,95 per deel) zijn vertalingen van Engel stalige gidsen van Mare en Kim Millon. Voorjaar 1998 komt er nog een deel bij over Nederland- Uit bouw tot een heuse serie ligt n» meteen voor de hand, aldus ANWB-woordvoerster E. de Rui- ter. Voor culinaire gidsen over bij voorbeeld Duitsland of Engeland voelt de organisatie niet zo. „Daar verwachten we te weinig belang stelling voor. Spanje en Portugal. Kan, maar er is ook nog het pro bleem om goede schrijvers te vin den. Die moeten een buitenge woon grote kennis van culinaire zaken hebben. Heel misschien ko men er nog een paar delen over verre bestemmingen, echt exoti sche culinaire gidsen." NEDERLAND 1 [800 Journaal [807 Linda, Linda (herh) 88 32 Bestemming Schiphol (herh) [900 Journaal [808 Get the Picture (herh) 88 36 close-up (herh) 1031 Wat bezielt hen? (herh) II o3 Een koninklijk gezelschap (h tot 11.45) U 08 Alles kits, kindermagazine Kissyfur; 17.35 Kinderen van wereld 1806 Growing Pains, comedy 1832 Get the Picture, quiz 1801 Paradijsvogels (herh) 18 29 Wie van de drie?, spelletje 20.00 Journaal 20 23 Netwerk, actualiteitenrubriek 2056 Weeroverzicht 21.01 Het gevoel van... 2) 54 Coverstory, serie 22.50 Aardige mensen, satire 23 24 Small Town USA, serie (deel 1, 00.47) NEDERLAND 2 13.00 14.00 14.30 14.50 15.25 17.59 19.00 19.51 20.26 20.57 22.29 23.14 23.30 23.33 23.39 Journaal AC-TV (herh) Ik weet het beter (herh) De verandering (herh) Tour de France: 12e etappe (i viduele tijdrit) bij Saint Etie over 55 km 2Vandaag, actualiteiten met 18.00 Journaal; 18.43 Sportji naai en vanaf 18.51 Hoofdpun uit het nieuws gevolgd door weer Studio Sport Zoovenirs 10ers, comedy Contract for Murder, mini-se Afl. 1+2 Goede raad, reportage-si waarin een gevarieerd beeld wr geschetst over het werk van ac caten Pond Life, animatieserie Vlekken en vegen, uitzenc Vereniging Het Nederlands B den- en Slechtziendenwezen Journaal Sesjun: The Texas Guitar S gers (tot 00.14) NEDERLAND 3 18.00 18.15 18.30 18.43 19.03 19.33 20.03 20.30 21.05 Villa Achterwerk, kindermagaz met Pinkenplace; 18.06 Het man tje Jakob; 18.09 Hardop kijken Sesamstraat Jeugdjournaal Het klokhuis Lingo, spelletje Van gewest tot gewest, ree naai magazine Frasier, comedy Met hët rtièd'bp tafel, ken /blufquiz Lolamoviola: Hoerenpreek Ineke Smits BELGIË FRANS 1 12.50 Nieuws 13.15 Fame, serie 14 Autant savoir 14.30 Dunia, magaz 15.45 Le blamatoscope 16.40 Homefrc serie 17.30 The Fall Guy, misdaadst 18.30 Régions soir 18.45 Le quotidien sports 18.55 Maguy, serie 19.30 Niei 20.10 Pour la gloire, talentenjacht 21 (2W) Jean Gabin-cyclus: Un singe en hi' Franse speelfilm uit 1962 23.15 Compli ment télé 00.05 Le jeu des dictionna 00.30 Laatste nieuws BELGIË FRANS 2 18.00 Le blamatoscope, kindermagaz 18.55 Régions soir 19.10 Gourmandi tulinair magazine 19.30 Nieuws 20 Concours Musical International Reine sabeth de Belgique '97 21.05 Du sitar guitare, concert met wereldmuziek var Cirque Royal in Brussel met o.a. Ravi Sh kar 22.00 Laatste nieuws DUITSLAND 1 05.30 Morgenmagazin 09.00 09.03 Ferien-Fieber met Urmel, tekenfi wie. Aansl. Streich die Katze die Ohr leugdfilm 11.00 Heute 11.04 wlkstümliche Hitparade im ZDF12. Goldene 112.55 Presseschau 13.00 sdiau live/tennis: ATP-toernooi van W, kwartfinales 17.00 Tagessd R.15 Brisant, boulevardmagazine iportschau extra 17.55 Verbotene serie 18.25 Marienhof, serie 18. beiterem Himmel, serie 20.001 *15 Sportschau live/voetbal: Leverkusen-Karlsruher SC 22.30 men 23.05 Wat is?, talkshow 23. ™a|k, speelfilm 01.20 Nachtmag 140 The Satan Bug, speelfilm 03, rac"° on tour, muziek (tot 04.00) He 1.10 3.00 Sp. St >SCl 17 Lie 3.55 0 Tagessd tal: Bayer 2.30 Tagest 1.50 Ni iga 1.30 DUITSLAND 2 ^•30 Zie Duitsland 1 09.03 Dallas, s 1345 Bodyfeeling 10.00 Heute 10.03 andsjournal 10.35 Info Abeit und Be ■00 Zie 13.45 Gesundheit!, medisch "?e 14-10 Who's minding the Sto Pee film 15.35 Vorsicht, Falie! 16.0071 "'e Show, amusement 17.00 Heute 1? Deutschland, magazine 17.50 enhof, serie 18.45 Leute heute, mag "e 19.00 Heute 19.25 Weissblaue j ten, serie verhalen 20.15 Faust, adserie 21.15 Die ZDF-reportage: enrnisharideling binnen de EU 21.451 ac15 AsPelrte' cultureel maga; 45 Killer on Board, speelfilm 0( iw!f nac'lt 00,35 Fr'tz Tbe Cat, teken (,°t 01.50)

de Stem | 1997 | | pagina 16