DE STEM Zeeland aan kop in de huizenhandel Tunnelvermoeden 2799- 399,- 699. 599.-1 199.- -P s 1 Overheid maakt duinovergangen toegankelijk voor gehandicapten Zeeland wil opkomst van 70 procent voor baarmoederonderzoek Dag juffrouw, dag meester! Economie Delta groeit minder dan landelijk Zaak tegen rijschool Terneuzen afgeblazen mmmm m een ot 50°o NIEUW IN DOOS MU NU NU STOFZUIGERS NU 1EENTE HULST 5E ILLUSTRATIES Prima DAKLEER in I Nieuw- 0 I Vossemeer C1 prijs laag vergeleken met rest land Vijf jongens mishandelen meisje (12) Advocaten fluiten officier terug Reptielenzoo krijgt zeldzame giftige hagedissen Strandrolstoel de Jutter in gebruik aan kust Hulst bekijkt afsluiten centrum mm 82 cm breedbeeld Dolby Prologlc incl. 4 losse boxen, Pip enz, enz. .E di BA ioset wisselaar afst. liening ■m dioset -wisselaar s., radio, axen Bosch cïö® wasautomaat 1000 toeren, tfÊ rvs-trommel +kuip Bosch droger i elektronische J|yi$J vochtmeting I volautomatisch |EUW IN DOOS oliand Elektro ofzuiger !00 watt Jaar garantie d motor an 249,- nu Walstraat 50, VLISSINGEN Tel.: 0118 - 4113 70 Vrijdags koopavond betalen met uw pincode it is voornemens haar voorraad uit te breiden met een e. Het ligt in de bedoeling om een nieuwe illustratie met een ervaardigen, zodat een unieke ozen voor het thema 'Reynaert neentebestuur van Hulst roept een aquarel/tekening/etc. met ert de Vos' ter beoordeling voor ■neest geschikte illustratie zal Dp een formaat van 30 x 42 cm dienen als relatiegeschenk van 3t. van de uitverkoren illustratie in 500.- worden aangeboden, die ter beoordeling worden n samen met de gegevens van erper vóór 19 september 1997 landigd aan mevrouw M. van 119 van het Stadskantoor te selecteerde illustraties worden ngsdatum aan de ontwerper informatie omtrent het unt u contact opnemen met /an Bunder, bereikbaar op 0114-389146. wethouders van Hulst, mr. dr. A.A.L.G.M. Kessen VA.M. de Deckere .pm Mi Niet voor niets ontmoeten ruim 260.000 lezers en adverteerders uit Zuid-West Nederland elkaar dagelijks in De Stem. EEN ADVERTENTIE IN DE STEM BEREIKT RUIM 260.000 LEZERSIN HET ZUIDWESTEN. Zeeland 11111 VRIJDAG 18 JULI 1997 DB w onze verslaggeefster Cadzand - De gemeenten Oostburg, Sluis-Aardenburg L waterschap Het Vrije van I Sluis gaan minimaal drie juin- en dijkovergangen in Iftst-Zeeuws-Vlaanderen op- ial toegankelijk maken ióor gehandicapten en oude- Itn. 5e gemeente Oostburg werkt te vens aan een project om de par keerproblemen voor fietsers langs de kust op te lossen. Oost burg wil meer fietsvoorzieningen creëren en is momenteel bezig geld te krijgen om deze plannen te realiseren. „Het plan wordt half september ingediend om in aanmerking te komen voor Euro pese subsidie, de zogenaamde 5B-gelden. Het mag duidelijk zijn dat onze gemeente voor het zomerseizoen 1998 flink haar best gaat doen om de toeganke lijkheid van het kustgebied te verbeteren," aldus de Oostburgse wethouders L. Cuelenaere en A. Rosendaal gistermiddag tijdens de presentatie van het rapport 'Toegankelijkheid Duinovergan gen West-Zeeuws-Vlaanderen' in hotel Noordzee te Cadzand. Dit rapport is opgesteld door de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid (ZSG) en de Werkgroep West-Zeeuws-Vlaan- deren Gehandicaptenbeleid (WWG) in opdracht van de ge meente Oostburg. De ZSG en WWG hebben in de maanden maart en april van dit jaar zo'n 34 duin- en dijkovergangen geïinventariseerd. Het predikaat 'goed' kon worden uitgedeeld aan de overgangen bij de strandpavil joens De Boekanier, Matournelle, Caroussel Bazar, hotel Strandho- tel, Panoramaweg, bij het oude haventje in Cadzand en bij de ho tels Noordzee en De Wielingen. Het predikaat 'niet toegankelijk' kregen de overgangen bij hotel St. Pierre, promenade en woon- flat De Wulpen in Breskens. De overige overgangen verdienden het predikaat 'redelijk toeganke lijk' of 'moeilijk toegankelijk'. Het rapport doet veel aanbeve lingen om de overgangen te ver beteren en om die te realiseren pleitte voorzitter H. de Mul van de WWG voor overheidssubsi dies. „De gemeenten hebben toch voldoende overschotten uit de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG), dat geld kan mooi voor dit project worden ge bruikt," aldus De Mul. Die toe zegging kreeg de WWG gisteren dan ook. Van onze verslaggever Goes - In Zeeland en Drente worden procentueel gezien meer huizen verkocht dan in de andere provincies. Uit gegevens van t Kadaster blijkt verder dat in deze twee provincies de ge middelde verkoopprijs van woningen in verhouding tot de rest van het land relatief laag blijft. Die ontwikkeling is af te leiden tor de cijfers over het eerste half jaar van 1997 af te zetten tegen dezelfde periode van het vorig jaar. A -A De eerste zes maanden van dit jaar zijn er in Zeelaqd ruim twee duizend huizen verkocht. Dat is twintig procent meer dan vorig jaar. Ook de verkoop van apparte menten vertoont een stijgende Ejn, zij het niet zo spectaculair als de woonhuizen. Het eerste half jaar van 1997 zijn in deze provin cie 187 appartementen gekocht en dat is drie procent meer dan vorig jaar. Acht procent De tabel waarin het Kadaster de koopsom-ontwikkeling van woonhuizen en appartementen in het land op een rijtje zet, laat zien dat de prijzen dit jaar gemiddeld ia totaal met acht procent geste- jen zijn ten opzichte van de verge lijkbare periode in 1996. De ge middelde verkoopprijs van een kuis ligt op 188.299 gulden 9%). De prijs van appartementen daar entegen is met drie procent ge daald tot 144.726 gulden. Ook de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) presenteer de gisteren halfjaarcijfers over de woningmarkt. De NVM stelt vast, dat de woningprijs in Zeeland iets langzamer is gestegen dan lande lijk het geval is. Volgens de cijfers van de makelaarsvereniging zijn de prijzen in Zeeland met 7,7 pro cent toegenomen tot 203.000 gul den. Landelijk ligt het percentage "P 9,7 procent, hetgeen leidt tot een prijs van 266.000 gulden. De voorzitter van de NVM Zee land, de Goese huizenverkoper drs. M. Faasse, stelt vast dat lie ten als 'woningnood' en 'wegens enorme belangstelling met spoed te koop gevraagd' overtrokken kreten zijn. „Die zijn niet geba seerd op de realiteit. Het aanbod neemt toe," aldus Faasse, „met name voor wat betreft de tussen woningen. Daarvan vindt thans een zekere prijsafvlakking De prijsstijgingen van de laatste jaren deden zich met name voor in het goedkoopste segment van de woningmarkt. Daardoor werden ook de duurdere woningen in prijs opgedreven. „Nu die druk wegvalt of weg zal vallen," voorspelt de Zeeuwse NVM-voorzitter, „zullen ook de duurdere woningen minder in prijs stijgen of gelijk blijven. Een prijsdaling is niet te verwach ten. De prijzen van appartemen ten zijn enigszins gedaald, maar dat kan ook komen doordat er naar verhouding meer goedkopere appartementen verkocht zijn." Nieuwbouw De NVM Zeeland verwacht verder dat nieuwbouw in beperkte mate zal gebeuren. Omdat gemeenten te weinig bouwgrond beschikbaar hebben of omdat ze daar hoge prijzen voor gaan vragen. „Op zich is dat jammer, want er is nu een woningvoorraad die te weinig is aangepast aan de vraag van de markt. Met name door de vergrij zing zijn er te weinig woningen die geschikt zijn voor ouderen." 'in onze verslaggever Goes - De opkomst van het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker ligt in Zeeland iets boven het landelijk ge middelde. Dat blijkt uit de informatie van de stichting Preven tie Zeeland. Juirn 57 procent van de uitgeno digde vrouwen in Zeeland hebben ïorig jaar meegedaan aaan het onderzoek. De landelijke opkomst js vijftig procent. De hoogste opkomst is in de vroe- j>ere gemeente Westkapelle be taald. Hier liet 72,9 procent van «e uitgenodigde vrouwen een uit- jtiijkje maken bij de huisarts. De 'aagste opkomst (44,2%) noteerde voormalige gemeente Brou wershaven. D'nds mei vorig jaar worden vrou wen van dertig tot en met zestig jtar eens in de vijf jaar uitgeno- 'gd om aan het bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskanker eel te nemen. Doel is deze vorm ,an "anker in een vroeg stadium e ontdekken, wat genezing in bij na alle gevallen mogelijk maakt. ®ig jaar is bij 106 van de in to- al ruim elfduizend onderzochte" ouwen nader onderzoek geadvi- ^Bij het merendeel had dit trekking op een vroeg stadium °n baarmoederhalskanker. e wijze van uitnodiging van ouwen om aan het onderzoek Al te nemen, verandert. Nu doen 1 l=e,neenten dat, in de toekomst de GGD dat doen. Dat ge beurt in de nauwe samenwerking met de huisartsen. De verwach ting is dat het verzenden van de uitnodigingen via de huisartsen positief werkt op het opkomstper centage. Het streven is er op ge richt in Zeeland een opkomst van zeventig procent te behalen. Clinge - Een twaalfjarig meisje uit het grensdorp De Klinge is afgelo pen woensdag op de Sterredreef in Clinge mishandeld door vijf jonge knapen uit dat dorp. Een van de jongens, een dertienja rige Clingenaar, is door de politie al aangesproken op zijn gedrag. Voor hem is een afspraak gemaakt bij het Buro Halt. Zijn vier com- panen wacht dezelfde behande ling. Het meisje werd door het vijftal rond 16.00 uur lastig geval len. Een van de jongens sloeg het meisje onder aanmoediging van de anderen, met kracht tegen het hoofd. Ze liep daarbij een gezwol len oog en kaak op. Door Cees Maas Een meneer laat een dier aan een touw uit. Rode plantjes met verschoten blaadjes sprie ten tussen de betontegels. Het dier blaft. De Westerschelde maakt een kolkgeluid, de wind vult mijn oren met ruis. Ter- neuzen is een silhouet, een waas van schemerglas in grijze hoogbouw. Het zeilbootje voor de rede lijkt op het water te zijn getekend. Dow is een stad van moskeeën met witte bollen en slanke minaretten. Daar zit ik dan. Met m'n kont op een koude betonnen paal. Op paal 55 om precies te zijn. Naar Zeeuws-Vlaanderen te kijken. Paal 55 is een half me- tertje hoog, een achterwerk breed, dus als paal best com fortabel om op te zitten. En: paal 55 bevindt zich op de dijk bij Ellewoutsdijk. Ellesdiek, zeggen Zeeuwen, Het wordt koud, ik rits mijn jas dicht. Aan de dijkvoet drijft klap- wier. Ik zit naar de Zeeuws-Vlaamse overkant te loeren. En probeer me voor te stellen hoe het hier straks zal zijn, want ik zit pre cies op de plek waar in het jaar 2002 de tunnel naar Zeeuws- Vlaanderen zal steken. Ik kijk uit over het kale wateropper vlak, de overkant lijkt be- driegelijk dichtbij, zeker geen zes kilometer. Maar dat is het wel. Daar is het water. Een deinen de plaat van grijs. En zestig meter onder het punt waar dat visdiefje een sprotje uit de stroomnaad vist, komen de twee tunnelbuizen te liggen. Ik zit op paal 55 en kan me er nauwelijks een voorstelling bij maken. Zestig meter is 32 Ceesjes Maas op elkaar gesta peld en dan zo de diepte in! De meneer met het dier aan een touw is verdwenen. Aan het water zul je niets zien van heel die tunnel. Het water zal altijd blijven. Grijsbollig, zoals nu. Of azuur, als op die zeldzame paradijsdagen dat de Schelde geheel uit flonker be staat. Uit niets zal blijken dat hieronder duizenden auto's per maand naar overkanten razen. Het water zal er geen rimpeltje extra door baren. Vanaf mijn bescheiden paal 55 kun je die enorme tunnel al leen maar vermoeden. Het gras prikt onder mijn broekspijpen. Ik kijk nog even heel strak naar het stuk water tussen hier en de overkant. Maar ik kan er geen tunnel onder bedenken. Later misschien. En heeft het zin? Ik moet weg. In de verte vergaat Vlissingen. Van onze verslaggever Middelburg - De economie in de Rijn-Schelde-Delta groeide vorig jaar wel, maar minder dan de landelijke economie. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg is gisteren niet toe gekomen aan de eerste behandeling van de fraude van rijschool en taxibedrijf Kielman in Terneuzen. Middelbare scholieren gingen hen al een weekje of twee gele den voor, maar nu is het dan ook grote vakantie voor de leer lingen van de basisscholen. De rapporten zijn uitgereikt en in het Zeeuws-Vlaamse 'vierden' basisscholen gisteren de laatste schooldag, anderen doen dat vandaag nog. Met een pick-nick, een speurtocht, met spelletjes, met muziek, met play-back, met zelfverzonnen optredens en nog veel meer. Want de riem kan er dus echt af, zes hele weken lang. „Eindelijk af van die juf frouwen en die meesters." juichtte een vijfdegroeper in Ter neuzen gistermiddag, koud uit school op weg naar huis. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het is het tweede jaar op rij dat de economie van de regio aantrekt, maar achterblijft bij het landelijk gemiddelde. Er kwamen wel 9400 banen bij in het gebied"dat" zich uitstrekten Rotterdam itofeWgpfon Brabant, Terneuzen en Vlissingén. Dit zijn de belangrijkste conclu sies uit de Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling (Erbo) die jaarlijks door de Nederlandse Ka mers van Koophandel in de delta wordt gehouden. Aan dit onder zoek hebben vorig jaar bijna 11.000 bedrijven meegewerkt. De omzet bij die bedrijven steeg gemiddeld met twee procent ten opzichte van 1995. De export laat echter een ongun stige ontwikkeling zien met een daling van een procent ten opzich te van 1995. De investeringen groeiden me twee proeèiSrqg"we^|elegenhei( met 1,8 prQ8fÓA,vKaOJte,bedrijvei bleek 87 procërlt wihstgevend t< zijn, 68 procent scoorde voldoende rendement. Over de verwachting van 1997 zijn de ondernemers in de delta optimistischer gestemd dan dat zij voor 1996 waren, vooral die uit de sectoren chemie, groothandel en zakelijke dienstverlening. In de Rijn-Schelde-Delta werken bijna 647.000 mensen bij 111.000 bedrijven. Dit is zeventien procent van alle bedrijven in Nederland. Het grootste gedeelte van de ten lasteleggingen tegen de v.o.f. Kielman, de vennoten P. K. (59) en zijn 58-jarige echtgenote uit Sluiskil plus de 29-jarige Koe- wachtse N. L. werd op verzoek van de advocaten mr. I. de Groot en mr. J. de Bliek door de recht bank nietig verklaard. Officier van justitie mr. J. Groen had ge kozen voor een 'ruime, algemene tenlastelegging', maar daar na men de advocaten geen genoegen mee. Zij eisten dat elk vervalst document en elke vermeende ontduiking van zowel de belas tingdienst als de sociale verzeke ringsinstanties apart omschre- Van onze verslaggever Vlissingen - De Reptielenzoo Iguana in Vlissingen heeft van het ministerie van Fish and Wildlife in Arizona drie zeldzame giftige hagedissen gekregen. De gilamonsters, want zo he ten ze, waren in Amerika in beslag genomen omdat het beschermde dieren zijn. De dieren mogen van de over heid niet meer teruggezet worden in hun natuurlijke omgeving. Ze zijn aan Iguana geschonken voor voorlich ting en educatie en om ermee proberen te fokken. Gilamonsters zijn met uit sterven bedreigd en staan evenals bijvoorbeeld de reu- zenpanda op de lijst van met uitsterven bedreigde dier soorten. De kleurige hagedissen die ongeveer een halve meter lang zijn, zijn zeer gevaarlijk. Een beet kan dodelijk voor een mens zijn en voor het gif bestaat geen antiserum. ven diende te worden. „Op deze manier is het voor de verdediging onduidelijk en lijkt het meer op een grabbelton," stelde verdelger mr. Groot vast. Het bedrijf wordt ervan verdacht te hebben gefraudeerd geduren de de periode 1991 tot en met be gin 1996. De belastingdienst en het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) zijn in die periode voor vijf ton benadeeld. Inmiddels heeft de v.o.f. al een boete van 100.000 gulden aan de belasting betaald en zijn de reke ningen met zowel de fiscus als het GAK weer gladgestreken. De verdenking van fraude kwam aan het licht, toen in maart 11995 een werknemer van Kiel man zich ziek meldde bij de Be drijfsvereniging voor Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (BVG). Hij bleek officieel niet in dienst te zijn van Kielman. Uit gesprekken met werknemers kwam naar voren dat werkne mers deels zwart zouden zijn uit betaald. Een daarop volgend on derzoek leidde op 17 januari 1996 tot een grootscheepse huis zoeking bij het bedrijf, waarbij de volledige administratie in be slag werd genomen. Wanneer de zaak verder wordt behandeld is nog niet bekend. Van onze verslaggeefster Cadzand - De Jutter, een rolstoel met grote dikke, gele banden en volledig van plastic, wordt deze zomer voor het eerst gebruikt aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Met de Jutter is het mogelijk over het losse zand en ook in nat zand en zelfs in zee te rijden. Deze strandrolstoel wordt vanaf van daag tot en met 8 augustus bij camping De Zwinhoeve in Ret- ranchement neergezet. Van 9 au gustus tot en met 29 augustus bij recreatiecentrum de Pannen- schuur in Nieuwvliet en van 30 augustus tot en met 19 september bij fietsenverhuurbedrijf St. Pierre te Nieuwvliet. De Werkgroep West-Zeeuws- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid (WWG) begeleidt en evalu eert dit project. In de herfst zul len aanbevelingen worden ge daan om tot verdere aankoop en spreiding van deze rolstoelen aan de stranden te komen. Het ideaal van de werkgroep is dat er bij ie der strandpaviljoen en elke goede duinovergang een Jutter beschik baar komt. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat bekijken of de middenstand het ziet zit ten om bij wijze van proef de binnenstad op zondagmiddagen gedeelte lijk af te sluiten voor autoverkeer. Wethouder G. van de Voorde zegde dat toe op een suggestie van CDA- raadslid J. Steijaert. Op dit moment wordt de binnenstad al af en toe af gesloten als er evenementen plaatsvinden. „Misschien dat het zinvol is om dat iedere zondagmiddag te doen," opperde Steijaert. „Met een proef zouden we kunnen kijken hoe dat uitpakt." Wethouder Van de Voorde zei er niet meteen onwelwillend tegenover te staan, maar stelde dat het afsluiten van het centrum wel moet gebeuren in overleg met de ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad. Voor de hand ligt het dan om de Gentsestraat en Steenstraat af te sluiten. Daarnaast moeten er volgens de wethouder dan toch goede mogelijkheden blijven om de bin nenstad via de Dubbelepoort en de Bagijnepoort te bereiken. ID-"TA HH

de Stem | 1997 | | pagina 11