Varkenspest bereikt Achterhoek Roomijs en kersen. 1.69 s AMR Beurs Amsterdam vreest voor chaos Nederlander eet meer mossels Even ontspanning voor Varkens'-minister 'Ziekenhuizen dumpen doodgeboren baby's' onverwacht met f1500.- gestegen e DE STEM rvice -Vous 0162-688084 'Islamitische scholen in greep van radicale stromingen' V^ode LBO^ DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T - N E D E R L A N D a4 1089 Clubs De Massagesalons Privé s voor... H u i ze Sandra 076-5811733 2 Richard Viranque (Fra) 3 Abraham Olano (Spa) 6 Fernandotscartin(Spa) op5.46' 0 Oscar Camenzind (Zwi) 9 F. Casagrande (Ita) Bedrijf in Toldijk besmet ;ge Desbiens na deklassering van Oetsjakov Huizenprijzen blijven stijgen Oh Vanille roomijs, ytr\ bak 1 liter 239 -L/ri/ Zoete kersen, 500 gram De aandeelhouder wint verstoppingen |fe a a a a a 1997 X 56 137e JAARGANG DE STEM 8 "71 0311 "000218" I I I I I DONDERDAG 17 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T M VRIJDAG, 2.00 - ZATERDAG' 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Grote Gids A2 A3 A4 A5 A6 B1 t/m B4 Cl t/m C3 D1 t/m D4 RTV-programma's D5 Europese Unie zet deur open PAGINA Kluivert aan lopende band in opspraak Gent neemt drugs ook in 'Houdgreep' PAGINA Plan voor aanpak van verdroging PAGINA PAGINA U2 brengt de rock-cultuur als supermarkt Buiig weer ..>£4 In de loop van vandaag neemt de bewolking toe en is er een grote kans op buien. Die kunnen vergezeld gaan van onweer. De wind is zwak tot matig. Voor morgen wordt nog meer regen verwacht. ballen. I voor- 0106. Klein, Halfords, Hifi Center Video, Horn, In Car an telecommunicatiewinkel bij jou in de buu op escort, div.mass.* raagd voor Thaise body- en erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-2127799 Den Bosch 073-621107__ is leuk, de praktijk is leuker vinden w|.- auty's ontv. u op nivo in onze discr. vi« a 11-19u. Ook (lesb.) trio's. Cr.cards a jit de band, bel voor info en kom lang^. :alle, Cindy itaalbaar 341241. zie t pag.271 Angeliek echt vrijen ,-383850 terstraat 17 Jen in ling. Ie borsten 75,- £8-405225 strikt privé. >-22u. Tel. sme gevr. ret in BEDI lingerie (-556410 99*** Stacey19 scr. 11-22u 6-5221051 ZEVENBERGEN 3 meisjes 18 jr. lesbisch Trio wil leven t echt 0168-33025 NIEUW Zomers voor 'n speciaal ,,05 Rioolontstop. 1 Jan Ullrich (Dui) 60:06.17' LaMMrfMMMIIEMMaMM op 2.38' op 4.46' 4 Bjarne Riis (Den) op 4.53' r 5 Marco Pantani (Ita) op 5.29' Wr -■*& 1 Laurent Dutaux (Zwi) op 6.02' j&r op 7.00' op 7.20' IU Cédric Vasseur (Fra) 8 min. 6 min. 4 min. o|> 7.31' 2 min. Van onze verslaggever Toldijk - De varkenspest-epidemie heeft gisteren de Achter hoek bereikt. De zeer besmettelijke ziekte is aangetroffen op een bedrijf met 560 varkens in het Gelderse Toldijk (gemeente Steenderen). In een straal van twintig kilometer rond die plaats geldt sinds gisteravond acht uur een vervoersverbod voor alle vee. Perpignan - De Fransman Des- is is gisteren via de jurytafel winnaar van de elfde Touretap pe geworden. Hij kreeg de zege toegewezen, omdat de Oekraïner Oetsjakov, die als eerste over de streep im, in de laatste tweehon derd meter van de rechte lijn af- ik. De Fransman werd daar door gehinderd. Het was de tweede deklassering vaneen ritwinnaar. Eerder over kwam het Erik Zabel, de drager van de groene trui. De rit van gisteren had niet veel om het lijf. De renners namen na te zware bergetappes een hal ve rustdag op. IZIE SPORT-B1/B2 Het ministerie van Landbouw heeft nog geen idee hoe de var kenspest is overgebracht naar het Achterhoekse bedrijf. Een woordvoerder noemt het 'schok kend' dat de ziekte zich nu ook zo ver buiten het oorspronkelijk besmettingsgebied voordoet. Het ministerie is gisteravond meteen begonnen met een inven tarisatie. Gekeken wordt naar het aantal varkensbedrijven in die regio en naar de contacten van de besmette onderneming met andere varkenshouders. In Diessen, bij Hilvarenbeek, werd gisteren eveneens Varkens pest geconstateerd. Het gaat hierbij om een bedrijf met 1800 dieren. Ook in die plaats gold nog geen vervoersverbod. Dat is er nu wel, in een straal van tien kilometer rond Diessen. Met de twee nieuwe gevallen is het aan tal besmette varkenshouderijen opgelopen tot 339. De varkens in Toldijk en Diessen worden op korte termijn geruimd. Door de onverwachte moeilijk heden waarmee het ministerie van Landbouw kampt vanwege de uitbraak van varkenspest in Van onze redactie economie Amsterdam - De financiële markten in Amsterdam dreigen volledig dol te draaien. De optiebeurs rekent erop morgen tijdens het aflopen van de juli-contracten overspoeld te worden door opties, waardoor de afhandeling van de op drachten in gevaar kan komen. En beleggers smeken om aandelen, tegen welke prijs ook, maar niemand wil die kwijt. De AEX in Amsterdam bereik te gisteren een nieuw record op 965,25 punten. Volgens hande laren stoomt Amsterdam ge woon door naar de duizend punten. Wall Street doorbrak gisteren overtuigend de magi sche grens van 8000 punten, een historische mijlpaal. Het bestuur van de Amster damse beurs zal morgen maat regelen nemen als de verwer ing van de juli-contracten op de optiebeurs fout dreigt te gaan. In het meest extreme ge val wordt er, voor het eerst in geschiedenis, zelfs op zon dag gewerkt. Het aanbod kan morgen enorm °P'open, omdat de handel tot °P de laatste dag wil profiteren van de enorme koersstijgingen. Vooral de particuliere beleg gers storten zich massaal op wis, in de hoop rijkdom te ver garen. Een nieuw handelsre- eord hangt in de lucht. Het vo- nge stamt uit januari van dit Jaar, toen de optiebeurs op de expiratiedag 411.000 contrac ten verwerkte. e ABN Amro, één van de gro- ere handelaren op de optie- eurs, noemt de handel 'hart- a utke druk'. „Er gaat drie keer o veel om als normaal," ver- aart de woordvoerder van de ank. Grootste probleem is de let-geautomatiseerde order erwerking. De orders worden Merwets op een papiertje ge kalkt, wat de verwerking zeker niet ten goede komt. De beurs- orderlijnen van de diverse ban ken zijn ook gedeeltelijk ver antwoordelijk voor de dreigen de chaos. De drempel om orders te geven, is een stuk lager ko men te liggen. Bij de professionele handel groeit de ongerustheid. Er is sprake van een 'absolute gekte'. De Amsterdamse beurs is 'te link' geworden. De koersen op Beursplein 5 zijn in vergelij king met de Europese collega's te sterk gestegen. Het aanbod aan stukken is zo minimaal, dat de handel massaal op zoek is gegaan naar verkopers. „Het is dé nieuwe uitdaging. Je bent de man van de dag als je een ver koper hebt gevonden," aldus een handelaar. Institutionele beleggers uit Ne derland steken bijna geen geld meer in Nederlandse aandelen, omdat ze te duur zijn gewor den. De particulieren echter kopen zich rot. Via de optie beurs en middels clickfondsen zuigen zij de markt leeg. Bij ge brek aan aanbod springen de koersen omhoog. De beursanalisten zitten intus sen met een analyse-probleem. De oude economische modellen werken niet meer door de snelle stijging van de beurs. „De we reld is zo veranderd, dat we met nieuwe methodes moeten gaan werken," zegt één van hen. de Achterhoek, zien de veetrans porteurs af van hun plannen om vanaf vandaag geen varkens meer te vervoeren. Het kort ge ding tegen de Staat gaat gewoon door, want hun eisen - tijdelijke ontheffing van de Rijtijdenwet - zijn nog niet ingewilligd. Het mi nisterie van Van Aartsen is wel bereid zo snel mogelijk met de vervoerders te gaan praten over de rij- en rusttijden, maar richt alle aandacht nu op de uitbraak van de varkenspest in Gelder land. OP BINNENLAND-A3: LTO weigert overleg met Van Aartsen OP ECONOMIE -A6: Slachterijen gekweld door pest en BSE Apeldoorn (anp) - De huizenprij zen blijven stijgen. De gemiddel de prijs lag de eerste helft van dit jaar bijna twaalf procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. De gemiddelde verkoopprijs ligt nu op 240.850 gulden. De prijsstijging verschilt per provin cie. De prijzen in Utrecht en Overijssel stegen met vijftien procent het hardst. Van onze verslaggever Yerseke - Het mosselseizoen 1997 is gisteren in Yerseke feestelijk geopend. Met com mercieel uitstekende vooruit zichten voor de handelaren, de kwekers en de restaurateurs. Want de mosselconsumptie in Nederland, en ook in België, blijft stijgen. In Nederland is de mossel zelfs het sterkst groeiende visproduct op de markt, maakte directeur Lucas van het Mosselkantoor gisteren bekend. Vooral het feit dat super markten mossels zijn gaan verko pen, zorgt voor een forse afzet- groei. De totale consumptie in de tweede helft van vorig jaar en het eerste kwartaal van dit jaar lag liefst 54 procent hoger dan het sei zoen daarvoor. Promotiecampagnes moeten de mosselconsumptie in Nederland nog verder opschroeven, want de Nederlander begint de mossels nu pas te ontdekken. In België wor den ongeveer dertig miljoen kilo mossels verorberd, in Nederland elf miljoen. Twaalf procent van de Nederlandse huishoudens, is uit onderzoek gebleken, zette vorig jaar wel eens een pan mossels op tafel. Dan gaat het om ongeveer 800.000 huishoudens. De consumptie is ten zuiden van de grote rivieren het hoogst. Zee land, Noord-Brabant en Limburg nemen maar liefst 44 procent van de Nederlandse afzet voor hun re kening. Omdat vraag en aanbod elkaar dit jaar in evenwicht zullen houden, zal een bordje mossels in een res taurant of een zak mossels bij vis boer of supermarkt ongeveer even duur zijn als vorig jaar. Alleen zijn de mossels kleiner dan vorig jaar, al kan dat zich in de loop van het seizoen nog herstellen. Door Romain van Damme Bergen op Zoom/Amsterdam - De Bre dase advocaat mr. P. Dingemans ver moedt dat de stoffelijke resten van doodgeboren baby's regelmatig bij het ziekenhuisafval terecht komen. Dat af val wordt vervolgens vernietigd bij een afvalverwerkingsbedrijf. Dingemans vindt dat onverteerbaar en zal daarom bij minister Borst van Volksgezond heid schriftelijk aandringen op een nader onderzoek en eventuele maatregelen. Onlangs ontdekte een echtpaar uit Bergen op Zoom dat vier jaar geleden de stoffelijke resten van hun doodgeboren dochtertje Ilona naar de Afvalverwerking Rijnmond zijn af gevoerd. Dat was tegen de afspraak die de ouders gemaakt hadden met het Ooster- schelde-ziekenhuis in Goes. Artsen van dat ziekenhuis hadden het echtpaar beloofd dat de stoffelijke resten zouden worden gecre meerd. „Ik heb het gevoel dat dit veel vaker gebeurt in Nederland," zegt Dingemans, die door het echtpaar in de arm is genomen. „Een rondje langs specialisten heeft me geleerd dat zij niet verbaasd zijn over het voorval. Daarom ga ik de minister een brief schrijven, waarin ik vraag de lacune in de Wet op de Lijkbe zorging op te vullen. Het echtpaar uit Bergen op Zoom ontdekte bij toeval dat hun dochtertje niet gecre meerd was. Zij wilden weten waar de as uitgestrooid was en vroegen dat aan de artsen van het Oosterschelde-ziekenhuis. Het echtpaar kreeg van hen te horen dat Ilona niet gecre meerd was. Het ziekenhuis gaat nu onderzoeken wat er mis is gegaan en zal daartoe ook contact op- (ADVERTENTIES) 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbiedingen gelden van donderdag 17 juli t/m zaterdag 19 Juli a.s. De Mitsubishi Colt. Nu al vanaf 25.995,-. Financiële meevallers: 1.500,- op de GLX en 1.000,- op de GL. De Colt, met 1.3 en 1.6 liter hightech motor. Compleet met o.a. airbag en stuurbekrachtiging. Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Prijs incl. BPM/BTW, excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Multigarantiellnter-Euro Service. Imp.: MMSN B.V., (0252) 26 6J II. Landbouwminister Van Aart sen (midden) en zijn Belgische collega Pinxten rechtswaren gisteren de eregasten tijdens de officiële start van het mosselsei zoen in Yerseke. En gezellig was het aan tafel met directeur Lucas van het Mosselkantoor (links). FOTO JAAP WOLTERBEEK (ADVERTENTIE) ACCESSOIRES T.W.V. 1 .OOO,- Bij aanschaf van een nieuwe Opel. U maakt bovendien kans op een geheel verzorgd weekend Warner Bros. Movie World. Kom dus langs! nemen met het pathologisch laboratorium in Zeeland waar de baby is onderzocht. „Juridisch gezien kan ik er niets tegenin brengen," zegt Dingemans, „want het zie kenhuis heeft formeel niets verkeerds ge daan. De baby was bij de geboorte negentien weken oud. De Wet op de Lijkbezorging zegt dat een overleden foetus of baby pas be graven of gecremeerd hoeft te worden als de zwangerschap minimaal 24 weken heeft ge duurd of, als de duur van de zwangerschap onbekend is, minimaal een pond weegt." Dingemans vindt toch dat hij er wat aan moet doen. „Want die moeder heeft haar ba by wél vastgehouden. Een meisje met tien vingertjes en tien teentjes. Dat is heel emo tioneel en dan past het niet om die wet zo strikt toe te passen. Ik vind dat bedrijfs blindheid." VERVOLG OP BINNENLAND - A3: 'Lacune in de wetgeving' Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Telefoon: 0165-57 85 40 Van onze Haagse redactie Den Haag - Saoedi-Arabische financiers krijgen een steeds grotere greep op het islami tisch onderwijs in Nederland. Dat stelt de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) in het jaarverslag over 1996. „Binnen de Islamitische School besturen Organisatie (ISBO) heeft een zeer traditionalistische stroming, die zich gesteund weet door Saoedische fondsen, de overhand gekregen," aldus de BVD. „Diverse incidenten rond islamitische scholen, onder meer over kledingvoorschriften voor leerkrachten en gemengde zwem lessen, kunnen hierop worden te ruggevoerd." De secretaris van de ISBO, M. Douiyeb, reageert furieus op de aantijgingen. „Wij hebben met het buitenland helemaal niets te maken. Ja, we laten onze leerme thodes in Arabische landen druk ken, omdat ze daar de taal ken nen. Dat is alles. Ik zou graag wil len weten waar de BVD dit alle maal op baseert." De BVD geeft in het jaarverslag geen achtergronden of bronnen prijs, vanwege de geheimhou ding. Douiyeb: „Nou, dan kan ik ook wel zeggen dat daar alleen maar raddraaiers werken." De BVD heeft sowieso 'serieuze signalen' dat binnen diverse mos lim-organisaties 'anti-westerse stromingen' aan kracht winnen. Doel is het proces van integratie te blokkeren. „Teleurstelling over de sociaal-economische malaise en uitzichtloosheid waarin grote groepen allochtonen zich bevin den, vormen een belangrijke oor zaak voor een groeiende afkeer van de Nederlandse samenleving. Orthodoxe en radicale krachten uit zowel binnen- als buitenland spelen hier dankbaar op in," al dus de BVD. „Gevolg is dat voor standers van integratie en parti cipatie in eigen islamitische kring in toenemende mate afgeremd en tegengewerkt worden." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. '4 I I Uw abonnementskeuze is: g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- g of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. 8 Per maand d.m.v. automatische afschrijving....32,50* g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres...... Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling tezersconract, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda OONINCX. 076-6878658 21-202 DAGBIAD VOOR ZUIDWEST-NEOERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1