Drinkwater duurder dan nodig Bel nu 0800-0503 Xtc-gebruik jeugd Zuidoost-Brabant hoog Hoge Raad beperkt buitenlandertarief voor grensarbeider 'Massale grondonteigening Betuweroute' 'Welvaartsziekte' aHergie nog onderschat Vierdaagse van Nijmegen van start 'Naambordjes op tafel rechterlijke macht' DE STEM BINNENLAND A3 Meer marktwerking geboden Douane in Breda onderschepte kunst uit Congo BINNENLAND KORT Zes jaar geëist tegen vrouwenhandelaar Schooladvies steeds vaker genegeerd Hulpgoederen naar Tsjechië Güinüs verlaat zelf Nederland Tonnen schade bij brand Rijksmunt Monument voor Hercules-slachtoffers Heeft u al de nieuwe Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt ANWB PULI 1997 A2 pnnië en Ierland- i Engeland, Wales land overwegend i|er tamelijk wissel- Sddagtemperaturen latsen tussen 17 en Luxemburg: Zowel olkenvelden en tot middag op de mees- droog. Middagtem- an 20 tot 24 graden. Midden-Frankrijk: ook bewolking en zuiden van de lijn he - Metz kans op |en, soms met on- diddagtemperatuur rond 27 graden, i, wat lager, ikrijk: Van het zui- penemende kans op én en onweer. Plaat- veel regen. Woens- g maxima op veel fond 30 graden, don- ngs de westkust be- ager. Minder buien, meer dagtemperatuur met nderdag aan zee 30 landinwaarts hoger, dinder buien, meer derdag zijn de buien [g in het noordoosten, mperatuur aan de egen de 30 graden, arts donderdag ho- de Golf van Biskaje rond 23 graden, he Eilanden: Droog wolkenvelden. Mid- |eratuur ongeveer 28 en Ibiza: Zowel zon biking en waarsehijn- enkele regen- of on- li. Middagtemperatuur >n of hoger, pel zon, maar vooral in delijke helft ook kans onweersbui. Middag- tuur op veel plaatsen graden. |land en Kreta: Naast Griekenland ook kans onweersbui. Rond de Zee een stevige noor- i. Middagtemperatuur |en of iets lager, ad: Naast zon ook wol- Ëen en kans op enkele of onweersbuien. Mid- -.peratuur van 23 tot 27 rland: Eerst zon, daar- folking en kans op regen veer. Middagtempera- loensdag rond 28 gra- pnderdag wat lager, rijk: Eerst flink wat ^nderdag in Tirol regen veer. Middagtempera- [-oensdag van 26 graden Venen tot 29 in Tirol; jrdag met name in het i minder warm. 10 11 12 13 14 15 lichting; 6. Cats; 8. papa; 9- uit- ht; 3. sate; 5. gapers; 6. club; 7. "ver-onder-st-ellen". 'tsjoq do 'auiep 3iu>| 'looq ues |!3Z i i WOENSDAG 16 JULI 1997 Eindhoven - Vergeleken met landelijke gemiddelde slikken in Zuidoost-Brabant anderhalf tot twee maal zo veel jongeren xtc. Regionale instanties noch het landelijke Trimbos-instituut kennen hiervan de oorzaak. „Maar het zou simpelweg in het ste delijke karakter van Eindho ven en omstreken kunnen lig gen. Ook in bijvoorbeeld Am sterdam is het percentage ge bruikers hoger." De medewerker van Trimbos-in stituut (voor geestelijke gezond heidszorg en verslaving) gelooft in ieder geval niet dat de oorzaak gezocht moet worden in het feit dat veel xtc-pillen in deze regio geproduceerd worden. Het insti tuut waarschuwt er overigens voor dat- momenteel de xtc- markt zwaar is vervuild. Slechts éen op de drie pillen bestaat uit echte xtc-stoffen. Afgelopen maandag presenteer den de GGD's Eindhoven en Zuidoost-Brabant de resultaten van enquêtes onder duizenden scholieren en jongeren in de re gio. Er wordt meer gerookt, ge dronken en geslikt, zo blijkt hieruit. De cijfers zijn volgens de GGD's betrouwbaar, aangezien zij heel erg overeenkomen met de resultaten van soortgelijke on derzoeken elders in het land. Directeur C. Breemer ter Stege van de GGD Zuidoost-Brabant over het gebruik van xtc- en co caïne (onder 15- en 16-jarige jongens twee maal zo hoog als landelijk): „Daar durf ik niets over te zeggen. Er staan vervolg onderzoeken op de rol die duide lijk moeten maken waarom er hier meer xtc wordt gebruikt. Of er inderdaad ook meer cocaïne wordt gebruikt, is nog maar de vraag. Het gaat het om zulke kleine aantallen (4 procent) dat je bij een hele kleine foutmarge al meteen weer op of onder het landelijk gemiddelde kunt zit ten." Het hoge alcoholgebruik onder jongeren is opmerkelijk, hoewel Breemer toegeeft dat dit van alle tijden is. „Ook vroeger uitte ex perimenteergedrag zich inder daad in roken en drinken. Maar dat een kwart van de jongeren meer dan 20 glazen per week dr inkt, is wel erg veel. Bovendien kan de jeugd nu ook nog kiezen uit drugs als hasj, speed of xtc." Een andere opmerkelijk enquê te-resultaat: de helft van alle jongeren vrijt niet veilig. „Alles wijst erop dat de situatie onder bepaalde groepen is verslech terd. Wij vermoeden dat dit vooral te wijten is aan een voor barige reactie van jongeren op de positieve berichten in de media over nieuwe geneesmiddelen te gen aids. Het bewijs daarvoor moeten we echter nog vinden." Eveneens schokkend is het 'wa penbezit' onder jongeren. Ge- middels droeg één op de drie jon gens afgelopen jaar wel eens een mes of ander wapen op zak. Breemers geeft toe dat dit een onrustbarend hoog percentage is. „Maar er is niet gevraagd naar de bereidheid om die wa pens te gebruiken en of ze daad werkelijk zijn gebruikt. Die ant woorden zijn minstens zo be langrijk." Hoe de opmars van drugs-, alco hol- en tabaksgebruik gestopt moet worden, is nog maar ten de le duidelijk. „Gelukkig kennen we in Nederland al enkele me thoden die in de praktijk succes vol zijn gebleken. Zoals het pro ject 'De Gezonde School en Ge notmiddelen', waarbij in de laat ste groep van de basisschool en de eerste klassen van de middel bare school uitvoerig voorlich ting wordt gegeven over genot middelen. Onder die scholieren blijkt drie jaar later het gebruik aanzienlijk lager dan elders." Den Haag (anp) - Het Nederlands drinkwater is duurder dan nodig. In 1995 reserveerden de drinkwaterbedrijven 120 miljoen gulden om zich voor te bereiden op de vrije markt. Die reserveringen zijn niet nodig om kosten te dek ken. Begin jaren negentig bestonden dergelijke reserverin gen niet. Daarnaast kunnen ze efficiënter werken als ze daartoe worden ge dwongen door meer marktwer king. De drinkwaterbedrijven zorgen vaak voor de afvalwater zuivering. Meer marktwerking kan in totaal een jaarlijks kosten voordeel opleveren tussen de 220 en 640 miljoen gulden. Dit blijkt uit een onderzoek dat de afdeling marktwerking van het Ministerie van Economische Za ken heeft laten uitvoeren. De on derzoekers stellen dat de sector over het geheel genomen 'niet slecht' presteert. Alleen op het ge bied van kosten-efficiëntie, winst nemingen en informatie over ser vice kan het beter. De watersector is nu een publiek bedrijf dat regionaal het monopo lie heeft. Vanwegë het publieke karakter gaat men ervan uit dit het voldoende zekerheid biedt dat de bedrijven de prijzen niet op drijven. Volgens de onderzoekers ontbreekt echter elk toezicht op de drinkwaterprijs en de veront reinigingsheffing. Om te beginnen zou er een onaf hankelijk controleorgaan moeten komen dat de prijsvorming con troleert. Dat zou de bedrijven on derling moeten vergelijken. „Door deze studie zal de druk op de wa terbedrijven om beter te presteren toenemen," aldus het rapport. Daarna kan op de middellange termijn geëxperimenteerd worden met aanbesteding. Dat bevordert de directe concurrentie tussen de waterbedrijven. Als die succesvol zijn, moet er volgens de onderzoe kers een splitsing komen van het eigendom van de transportleidin gen en de operationele taken als drinkwaterbereiding en afvalwa terzuivering. Die laatste taken kunnen dan volledig worden aan besteed. „Dan kan een zeer flexi bele watermarkt ontstaan met grote efficiëntieprikkels." Den Haag (anp) - Nederland mag werknemers die over de grens wonen en in Nederland een deel van hun inkomen verdienen, niet onderwerpen aan een verhoogd buitenlandertarief van 25 procent in de eerste inkomensschijf. De Hoge Raad trekt dit verbod, dat het Europese Hof van Justi tie vorig jaar velde voor de be lastingheffing van zelfstandige ondernemers, in een gisteren ge wezen arrest door naar werkne mers. Het buitenlandertarief van 25 Den Haag (anp) - De politie on derzoekt een door de douane in Breda onderschepte zending van cultuurgoederen uit de Democra tische Republiek Congo. Dat schrijft minister Sorgdrager (Jus titie) naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid Ver- sPaget (PvdA). De zending bevatte maskers, beeldjes, een halssierraad en een zogeheten waardigheidsstaf (ce remonieel wapen) van de Lwena. De zending was omschreven als machine-onderdelen'. De am bassade van Congo heeft de offi cier van justitie van Breda om te ruggave gevraagd. Het is de tweede keer in korte tijd uat de douane een dergelijk on derzoek verricht. In april trof de douane in Rotterdam een aantal beschilderde onderdelen van een e' 18e eeuwse houten huiskapel en 19de eeuwse houten panelen uit India aan. De goederen wer en onderschept omdat het ver moeden bestond dat voor de ex- brfkt6 ^UiSte ver§unninS ont" Sorgdrager ontkent dat er sprake is van systematische bestellingen van handelaren in de Europa en de Verenigde Staten. Verspaget f 111 haar vragen de recente unstroof uit het Insituut van «atonale Musea in Kinshasa in verband gebracht met deze inter nationale „handel" procent werd vanaf 1990 toege past om misbruik door fiscale vluchtelingen in België te voor komen. Die hoefden vanaf 1990 geen sociale premies meer in Ne derland te betalen. Door een deel van hun inkomen via Nederland te laten lopen, moesten zij slechts circa 7 procent belasting in de eerste inkomensschijf af dragen. De Tweede Kamer stak daar een stokje voor met een spe ciaal tarief voor deze mensen van 25 procent inkomstenbelas ting. Het buitenlandertarief werd tot voor het Europese Hof van Justi tie aangevochten door de dia mantair Asscher, die als direc teur-grootaandeelhouder een be scheiden deel van zijn inkomen uit zijn Nederlandse bedrijf ver wierf. In het deze week gewezen arrest draait het om een Neder lander in België die als deeltijd directeur van een Nederlands bedrijf als werknemer in loon dienst wordt beschouwd. In een tweede arrest verwierp de Hoge Raad gisteren een verzoek van een Belgische zelfstandige ondernemer die enkele dagen per week in zijn Nederlandse zaak werkt om onder de Nederlandse volksverzekeringspremies uit te komen. Het Europese Hof heeft eerder in deze zaak geoordeeld dat het aan de lidstaten zelf is om uit te maken of zij premie heffen, en dat daarbij geen acht hoeft te worden geslagen op eventuele 'dubbele' verzekerin gen in Nederland en België - het mag overigens wel. De Hoge Raad gaat in beide ge vallen uit van de meest ongunsti ge interpretatie voor de Belg. Hij verricht hier in zijn eigen zaak voor de sociale premieheffing werkzaamheden in loondienst en moet dus premie betalen. Boven dien wordt die niet gematigd, omdat hij hier maar twee dagen werkt en voor de rest al in België is verzekerd voor zijn oude dag. 36.827 wandelaars uit 49 verschillende landen begonnen gisteren welgemoed aan de 81e Vierdaagse van Nijmegen. Dat waren er ruim 1700 minder dan zich hadden ingeschreven. Voor 854 wandelaars betekende de eerste dag ook de laatste dag van de Vierdaagse. De eer ste wandeldag heeft het Rode Kruis ongekend veel werk bezorgd. De vrijwilligers van de organisatie waren tot laat in de avond bezig met het doorprikken van blaren. Rond half negen ging het al om bijna 1600 behandelingen. De wandelaars ondervonden veel hinder van het warme, benauwde, broeierige weer. Het Rode Kruis heeft dit jaar voor het eerst een noodhospitaal ingericht, voor de zwaarde re blessures. Dat kreeg gisteren 128 mensen binnen en dat was volgens artsen opvallend veel. In de meeste gevallen ging het om over verhitting en overbelaste spieren en gewrichten. Eén wandelaar kreeg hartproblemen en is overgebracht naar een ziekenhuis, foto anp Van onze verslaggever Den Haag Om vertraging in de aanleg van de Betuweroute te voorkomen, kiest de rijks overheid voor een groot scheepse onteigeningsproce dure. Twaalfhonderd particu liere grondeigenaren en on dernemingen en zo'n driehon derd huurders en pachters krijgen bij Koninklijk Besluit een 'aanwijzing ter onteige ning'. Dat heeft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer be kend gemaakt. Met de aanwij zing, een administratieve proce dure, is de eerste formele stap ge zet in de grondverwerving. Een gerechtelijke procedure volgt, in dien geen overeenstemming wordt bereikt over grondaan koop. Dat kan zijn, omdat een tracébewoner absoluut niet weg wil, dan wel het bod op zijn grond en huis of bedrijf te laag vindt. De daadwerkelijke onteigening kan pas volgen na vonnis van de rechtbank. Uiteindelijk bepaalt de rechter of de grond mag wor den aangekocht en welke vergoe ding daarvoor moet worden gege ven. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft voor een onor thodoxe aanpak gekozen. Er is nu besloten om collectief te onteige nen, nog voordat de onderhande lingen met elke individuele eige naar zijn afgerond. Door de ge volgde gang van zaken worden grondeigenaren geconfronteerd met een onteigeningsprocedure, terwijl ze nog in onderhandeling zijn over de verkoop van hun grond en bebouwing. Minister Jorritsma vindt dat zo'n situatie bij een grootschalig project zoals de Betuweroute onontkoombaar is. Het volgen van de 'koninklijke weg' in de onteigeningsprocedu res kost, aldus Jorritsma, te veel tijd. Normaal gesproken voert de rijksoverheid eerst een gesprek over de verkoop van de grond. Pas als er geen akkoord komt over de grondtransactie, komt de rijksoverheid met de aanwijzing voor grondonteigening. Deze strategie is volgens de rijksover heid voor het infrastructurele megaproject Betuweroute on werkbaar. „Reeds vanwege deze omvang (1500 transacties) is het al niet mogelijk om in de administratie ve procedure in alle gevallen de onderhandelingen al vergaand gevoerd te hebben, laat staan een bod uit te brengen," aldus Jor ritsma. Daar komt volgens haar bij dat veel grondeigenaren wachten op een individuele op lossing, zoals kavelruil of com pensatie. Tijdens de onteigeningsprocedu re kunnen, aldus NS Railinfrabe- heer, grondeigenaren en onder nemingen blijven onderhandelen over de verkoopprijs van grond en gebouwen. Zelfs op de stoep van de rechtbank kunnen par tijen nog een akkoord sluiten. Door Joep Trommelen Breda - Het Europees Witboek Allergie geeft voor het eerst een goed inzicht in het voorkomen van allergieën. Er be staan al langer aanwijzingen dat aller gieën explosief zijn toegenomen, maar het witboek laat daar geen misverstan den meer over bestaan. „De allergologen luiden de alarmbel," zegt R. Kompier, landelijk coördinator van het UCB Instituut voor Allergie. „We hebben te maken met aandoeningen die vaak onterecht als 'maar een allergie' worden afgedaan, maar waar misschien wel dertig procent van de be volking aan lijdt. Er is sprake van een opmars van allergieën, alleen de overheid ziet dit nog niet. Er moet iets gebeuren." Er moeten redenen zijn voor de enorme toe name van het aantal gevallen. Volgens Kom pier is het niet alleen te wijten aan de sterk verbeterde diagnostiek. Doktoren zijn tegen woordig veel beter dan vroeger in staat een allergie te herkennen. Dat verklaart welis waar een deel van de cijfers, maar volgens Kompier niet alles. „Steeds meer deskundigen noemen ook erfe lijke aanleg als oorzaak, met name bij chroni sche luchtwegaandoeningen. Overgevoelig heid voor voedsel is een andere, steeds meer genoemde oorzaak. We eten in het Westen steeds meer voedsel met allerlei toevoegingen in de vorm van smaak-, geur- en conserveer middelen. We komen toch al steeds meer in aanraking met synthetisch^ stoffen. Een an dere hypothese is dat lqchtwegproblemen met luchtvervuiling te maken hebben. Zestig procent van de medische stand gelooft dat, veertig niet." Het is niet altijd duidelijk of astma, eczeem of hooikoorts een allergische oorzaak hebben, zo valt in het witboek te lezen. Er zou daarom in Europees verband meer onderzoek gedaan moeten worden. Badinerend Chronische hooikoorts wordt meestal veroor zaakt door pollen, de inmiddels beruchte huisstofmijt, vogels, honden en katten, maar vaak is de oorzaak onduidelijk. Kompier: „Als iemand in de zomer een paar weken last heeft van hooikoorts door gras, zegt men: 'Oh, dat is een paar weken lastig, maar stelt niet veel voor.' Maar als je daar naast ook nog last hebt van allergie door huisstofmijt en huidschilfers van vogels, ben je heel het jaar de klos. Dat wordt vaak on derschat. Er wordt vaak badinerend over hooikoorts gesproken, maar het kan een hoop ellende met zich meebrengen." Ook zijn er bij verschillende allergie-soorten frappante verschillen tussen volwassenen en kinderen. Het immuunsysteem raakt ergens door van slag en herstelt zich soms weer, de vraag is alleen waardoor. Om bij hooikoorts te blijven; de aandoening kwam een eeuw geleden nog maar bij één procent van de wereldbevolking voor. Nu lijdt naar schatting vijftien tot twintig pro cent er aan, vooral adolescenten en jonge vol wassenen. Op latere leeftijd verdwijnt de hooikoorts vaak weer. De 'hooikoorts-explosie' wordt door medici vaak in verband gebracht met luchtvervui ling in de steden, vooral door uitlaatgassen. Anderen leggen een verband met etnische ge voeligheid, sociale klasse, de gezinsgrootte en het roken door de moeder van jonge pa tiëntjes. Allergie-onderzoek levert vaak verrassende resultaten op. Zo zagen onderzoekers bij de hereniging van Duitsland een unieke kans de invloed van luchtvervuiling te bestuderen. Astma en hooikoorts bleken tegen alle ver wachtingen in, in West-Duitsland vaker voor te komen dan in de 'smerige' DDR. Veronder steld wordt nu dat astma en hooikoorts beïn vloed worden door uitlaatgassen en dat de zware DDR-industrie bronchitis veroor zaakt. Maar wie zal het zeggen? Welvaartsziekte Er bestaat een voorzichtige consensus over de invloed van de westerse levensstijl, die gelei delijk het vermogen van het immuunsysteem om binnendringende micro-organismen te verdrijven zou ondermijnen. Kompier: „Er wordt ook wel gezegd dat allergie een wel vaartsziekte is." Het UCB Instituut voor Allergie is in 1987 in het leven geroepen nadat een aantal professo ren de farmaceutische multinational UCB om geldelijke steun vroeg voor allergie-onder- zoek. In de Verenigde Staten was men daar veel verder mee dan in Europa. Omdat UCB uiteraard belang heeft bij dat onderzoek, kwam het instituut er. Maar een statuut waarborgt de onafhankelijkheid. Kompier: „De overheid speelt een belangrijke rol in de ontwikkeling van nieuwe genees middelen. Een nieuw middel kost tegenwoor dig zo'n vier- tot vijfhonderd miljoen gulden. Omdat een patent slechts relatief kort geldt, moet je dat als bedrijf snel terugverdienen. Maar het probleem in Nederland en ook in de rest van Europa, is dat men tegenwoordig al leen nog praat over kostenbeheersing in de gezondheidszorg en dat het daardoor steeds moeilijker wordt om goede nieuwe medicij nen op de markt te brengen." Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager van Justitie gaat met de rechterlijke macht praten over het plaatsen van naam bordjes op de tafels van rechtsprekende colleges. Dit blijkt uit haar antwoord op schriftelijke vragen van het 'zelfstan dige' Tweede-Kamerlid Hendriks. Hendriks denkt dat rechtzoe- kenden op die manier optimaal gebruik kunnen maken van hun recht op wraking. Dat kan aan de orde zijn als een rechter een nevenfunctie heeft die zijn objectiviteit bij een bepaalde rechtszaak zou kunnen aantas ten. De betrokken rechter moet dan plaatsmaken voor een col lega. Volgens Sorgdrager is tot nu toe geen grote belangstelling gebleken voor het plaatsen van naambordjes. Maar zij is bereid het onderwerp binnenkort met de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) te bespreken, Sorgdrager wijst op de moge lijkheid voor rechtzoekenden om openbare registers met ne venfuncties van rechters(- plaatsvervangers) te raadple gen om eventueel gebruik te maken van het recht tot wra ken. Die registers zijn per 1 ja nuari van dit jaar ingesteld. Er wordt nog gewerkt aan de ver dere vervolmaking van dit sys teem, meldt Sorgdrager. Hendriks stelde zijn vragen naar aanleiding van de weige ring van de griffier van de Ho ge Raad om de groepering 'Ver ontruste Burgers' inzage te ge ven in civiele arresten van het hoogste rechtscollege. De groe pering, die actie voert tegen de vermeende vooringenomenheid van de zittende magistratuur, wilde de arresten napluizen op eventuele belangenverstrenge ling van rechters. Sorgdrager vindt die weigering rechtmatig. Derden kunnen volgens haar wel een afschrift of uittreksel krijgen van onder meer arresten waarin de namen en andere privacy-gevoelige aspecten van betrokkenen veelal zijn geschrapt. Maar het recht van inzage hebben zij niet. Rotterdam - Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren zes jaar celstraf geëist tegen de 45-jarige vrouwenhandelaar M.V.. Justitie beschuldigt de man ervan jarenlang vrouwen uit het buitenland te hebben geëxploiteerd in zijn nachtclub de Ritz in Rotterdam. Ook zou hij fraude hebben gepleegd om zijn seksimperium te kunnen uitbreiden. Tegen vier medeverdachten eiste officier van justitie mr. R. de Rijck straffen van twee tot vier jaar. Ook kondigde mr. De Rijck aan dat er een apart onderzoek loopt naar de criminele win sten van de bende van V. Justitie zal het veelal zwarte geld terug vorderen. Voorburg - Steeds meer leerlingen slaan het schooladvies dat zij aan het einde van de basisschool krijgen, in de wind. Leerlingen kiezen steeds vaker voor een lagere opleiding dan geadviseerd. Dit staat in het Kwartaalschrift Onderwijsstatistieken van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren is verschenen. Ongeveer een kwart van de leerlingen volgt het schooladvies niet op. In de meeste gevallen wordt gekozen voor een lagere opleiding. Dit komt het meeste voor bij jongeren met een mavo-advies. Zij gaan dan liever naar het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo).De schooladviezen pakken steeds hoger uit. Kreeg in 1977 slechts 12 procent van de kinderen een vwo-advies, in 1993 was dit percenta ge gestegen tot 16. Het aantal leerlingen met een havo-advies steeg met van 18 tot 21 procent. Steeds minder kinderen kregen kregen een vbo- of mavo-advies. Eindhoven - Een Hercules van de Koninklijke Luchtmacht heeft gisteren zeventien ton hulpgoederen vanuit'Eindhoven tiaar Tsje chië gebracht. De vlucht was een initiatief van het Nederlandse Le ger des Heils. Vandaag gaat een tweede soortgelijke vlucht. Het Le ger des Heils stuurt verder de komende dagen drie volle vrachtwa gens op weg naar het door overstromingen getroffen Tsjechië. Het transport van gisteren bestond onder meer uit voedsel, dekens, wa terzuiveringstabletten, veldkeukens en tenten. De goederen waren voor een groot deel ter beschikking gesteld door het ministerie van Defensie, Mensen in Nood en een aantal bedrijven. De Tsjechische ambassade in Den Haag heeft gisteren een reke ningnummer geopend voor vrijwillige financiële bijdragen aan de slachtoffers van de overstromingen in Tsjechië. De ambassade heeft hiertoe besloten nadat er veel reacties voor financiële hulp binnenkwamen. Het bankrekeningnummer voor vrijwillige giften is 428196128, ten name van de ambassade. De ambassade verzoekt alle gulle gevers bij de overboeking duidelijk hun naam te vermel den. Amsterdam - De leden van het Turkse gezin Gümiis zullen, als er echt niets meer tegen hun uitzetting is te doen, zelf het land verla ten. Zij wachten niet op het moment dat de politie hen zal uitzet ten. Woensdag krijgt het gezin van de vreemdelingenpolitie de de finitieve datum te horen wanneer het moet vertrekken. Gümüs, kleermaker in de Amsterdamse wijk De Pijp, wil geen tussenkomst van de politie „Ik ben geen crimineel," stelt hij. Het gezin woont sinds 1989 in Nederland. Utrecht - Bij een zolderbrand in het pand van de Rijksmunt aan de Leidsekade in Utrecht is gisteravond voor enkele tonnen schade aangericht. Vermoedelijk is het vuur ontstaan doordat er bij sloop- en herstelwerkzaamheden iets misging. Na ruim een uur was de brandweer het vuur meester. Niemand is gewondgeraakt. Eindhoven - Overlevenden van de Herculesramp op de vliegbasis Eindhoven- en nabestaanden hebben gisteren de 34 omgekomen slachtoffers herdacht op de plek, waar de Hercules op die fatale maandagavond brandend tot stilstand kwam. Zij deden dat door de onthulling van een monument, door gebed en door enkele minu ten stilte in acht te nemen, precies om 18.05 uur, het officieel gere gistreerde tijdstip waarop de slachtoffers hun laatste adem uitblie zen. Het monument bestaat uit een bronzen kruis met daaromheen een cirkel van 34 stenen. Op het spoor van brandend gras dat de Hercules ten tijde van de crash achterliet, is door de luchtmacht een weg aangelegd. Deze loopt naar het monument. Op de stenen kan een kaars aangestoken worden. De stenen hebben geen namen. De slachtoffers staan gezamenlijk vermeld op een plaquette. (advertentie)

de Stem | 1997 | | pagina 3