iAMMA) Artsen slaan alarm over allergieën Het extraatje van Coca-Cola. CG Kabinet gedwongen Securitel-lijst openbaar te maken Veetransporteurs staken morgen vervoer varkens Gerritsma Modekoning Versace vermoord in Miami Eerbetoon Tourpeloton aan Casartelli Harde kritiek curatoren op leiding Fokker Dubbelslag Jan Ullrich Smartegeld in zaak-Robin DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D 'Politiek moet ernst inzien' Jonge verdachte steekpartij Breda op vrije voeten feze week alleen bij Albert Heijn.Cfll m ff® üHPSf im'i'i'L Opkoopregeling fors uitgebreid Voor topkwaliteit en de beste service naar... Vanaf 18 augustus ook in Roosendaal 0165 - 52 20 20 Hatsjieeee ExtraT minlmaar voor 'n maximaaT gevoel van zekerheid! ^i^ÖDELBVgS' DE STEM 8 '710311 000218" I I I I I 137e JAARGANG WOENSDAG 16 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Lijf Leven A2 A3 A4 A5 A6 BI t/m B3 Cl t/m C3 D1/D2 RTV-programma's D3 Mariniers landen uit zinkend schip FIS-leider Madani op vrije voeten Kans op project van miljoenen in Terneuzen PAGINA 'Bestuur Kust-WV moet weg' PAGINA PAGINA Zomervakantie: hoe bruin te worden zonder risico's Door Joep Trommelen Breda - Tweeëntwintig vooraanstaande Europese allergologen luiden de alarmklok in het Europees Witboek Allergie. Aller gieën bedreigen de Europese volksgezondheid, stellen zij, en de Europese beleidsmakers onderkennen dit niet. Allergieën als hooikoorts, astma en overgevoeligheid voor melk producten komen steeds vaker voor. Vijftien tot dertig procent van de bevolking heeft er mee te maken, meldt het witboek, in Ne derland uitgegeven door het UCB Instituut voor Allergie in Breda. Het spreekt van een 'onthutsend beeld' van de snelheid waarmee allergieën om zich heen grijpen. In twintig jaar tijd is het aantal patiënten verdubbeld. De totale Van onze verslaggever Breda - De 14-jarige Bredase jongen die samen met zijn vader was aangehouden in verband met de dodelijke steekpartij zater dagnacht in de Gielis Beijsstraat in Breda, is vrijgelaten. Volgens de politie heeft hij niets te maken met deze zaak. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat de jongen zater dagavond pas na de steekpartij, waarbij Bredanaar A. Christi- aanen om het leven kwam, ter plaatse kwam. De jongen was een avondje uit geweest met vrien den. Zijn vader, de 43-jarige P.L., heeft de steekpartij bekend, maar de politie weet nog steeds niet wat de precieze aanleiding was voor de ruzie. kosten (medische kosten, maar ook verlies aan productiviteit en werkdagen) die allergieën in Eu ropa met zich meebrengen, be dragen volgens het instituut zo'n 63 miljard gulden per jaar. Tijd dus om de opmars van allergieën een halt toe te roepen, aldus de samenstellers van het witboek. Voedsel, water en lucht bevatten micro-organismen en organische moleGulen die bij sommigen een overgevoeligheidsreactie van het immuunsysteem veroorzaken. De toename van allergieën komt niet zomaar 'uit de lucht vallen'. Het heeft volgens de Europese aller gologen alles te maken met de kwaliteit van huisvesting, voe dingsgewoonten en veranderin gen in de 'industriële en chemi sche' omgeving. Om de oorzaken en gevolgen pre cies in kaart te brengen, is uitge breid epidemologisch onderzoek nodig, stellen de allergologen. De inzichten in allergische aandoe ningen zijn de afgelopen twintig jaar weliswaar enorm verbeterd, maar tegelijkertijd zijn er met de veranderingen in de welvaarts maatschappij veel voordien on bekende allergieën bijgekomen. De Europese Commissie, het Eu ropees Parlement, het ministerie van Volksgezondheid, de Tweede Kamer en een waslijst aan in stanties in de gezondheidszorg hebben een exemplaar van het witboek ontvangen. ZIE OOK BINNENLAND-A3: 'Welvaartsziekte' allergie nog onderschat Miami (rtr) - De wereldberoemde Italiaanse mode-ontwerper Gianni Versace (50) is gisteren voor zijn villa in de Amerikaan se stad Miami doodgeschoten. Hij kreeg twee kogels in het hoofd. Volgens de politie is Versace het slachtoffer geworden van een doelbewuste aanslag op zijn leven. 0e modekoning werd volgens een politiewoordvoerder van zeer dichtbij doodgeschoten, Raar het zich laat aanzien van achteren. Er wordt gezocht naar een blanke man van ongeveer 25 jaar die hem zou hebben opge wacht. Versace gold als een buitenge woon fantasievol en ambitieus ontwerper. Zijn gedurfde crea ties vielen vooral op door hun sex-appeal en verraadden zijn hang naar glamour. OP BUITENLAND - A4: Versace, bemind enfant terrible (ADVERTENTIE) Op t terras of t balkon, naar strand of bos? Hopelijk heeft u uw zonnebril nodig En die Is dan prima beschermd in de schitterende aluminium design- brijlenkoker, met originele Coca-Cola opdruk In prachtig Coca-Cola rood. "Nu gratis bij 3 flessen... Coca-Cola! Nu bij 3 flessen: Coca-Cola, regular, light of caffeine free light, 3 flessen 5 1.5 liter een exclusieve Coca-Cola design-brillenkokerj r gratis. Aanbieding geldt t/m zaterdag 19 Juli aanstaande. "i Kf<- .-71 t^v >4» >V; xb v v-'Smt IP*** f 'H pM?" - i>'JV. l f: *-■ m j 7 y.- - rib j ,A s Het Tourpeloton stond gisteren op de Portet d'Aspet enkele mi nuten stil bij het monument ter nagedachtenis aan Fabio Casartel li. De Italiaanse renner verongelukte twee jaar geleden in de afda ling van de Pyreneeën-col. foto reuter Den Haag (anp) - Het kabinet maakt uiterlijk maandag de lijst met wetten en regels openbaar waarvan de juridische werking ter discussie staat door het Securitel-arrest. I f TOUR OF F RANC f Het kabinet is daartoe gedwongen door een vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag. Die bepaalde gisteren in het kort geding dat de Nederlandse Vere niging van Strafrechtadvocaten had aangespannen, dat de lijst openbaar moet worden gemaakt. De ministers Wijers van Economi sche Zaken en Sorgdrager van Justitie hadden vorige week tij dens de behandeling van het kort geding via de landsadvocaat al la ten weten het vonnis te zullen res pecteren, ook als dat voor hen ne gatief zou uitpakken. Wijers en Sorgdrager vrezen dat de publicatie van de lijst nodeloze verwarring en onrust zal veroor zaken, omdat de lijst een voorlo pig en ambtelijk karakter heeft. Bovendien zou openbaarmaking de onderhandelingen met de Eu ropese Commissie bemoeilijken. Rechtbankpresident mr. D. Alle- wijn verwierp die bezwaren. Hij acht het buiten kijf dat een zwaarwegend belang bestaat bij openbaarmaking van informatie waaruit burgers kunnen afleiden dat bepaalde wettelijke voor schriften in voorkomende geval len rechtskracht zouden kunnen missen. Dat belang weegt zwaar der dan de angst van de ministers dat door publicatie de onderhan delingen met Brussel worden doorkruist, aldus de rechtbank president. Allewijn wijst in zijn uitspraak ook op het belang van openbaar making voor de opsporing en ver volging van strafbare feiten. Offi cieren van justitie moeten weten waar ze aan toe zijn als verdach ten een beroep op het Securitel- arrest doen. Het Securitel-arrest van het Eu ropese Hof van Justitie bepaalt dat technische voorschriften van wetten en regels door de lidstaten van de Europese Unie aan Brussel moeten worden voorgelegd. Enige weken terug bleek dat Nederland dit op ruime schaal heeft nagela ten. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 1 Jan Ullrich (Dui) -HËüic- L Richard Virenque (Fra) 0| >2.58' 3 Abraham Olano (Spa) o| 3 4.46' 4 Bjarne Riis (Den) »l 14.53' - u Marco Pantani (Ita) 0| p 5.29' 6 Ferna^^^^artin (Spa) op 5.46' I Laurent Dufaux |Zw li) op 6.02' 0-»SÉ1£- 8 Oscar Camenzind (Zwil op 7.00' 3 F. Casagrande (Ita) op 7.20' 10 Cédric Vasseur (Fra op 7.31' 8 min. 6 min. 4 min. 2 min. j Andorra-Arcalis - Jan Ullrich heeft de koninginnenrit in de Ronde van Frankrijk gewonnen. De pas 23-jarige Duitser kwam na diverse zware beklimmingen alleen aan in het hoog gelegen Andorra-Arcalis. De nieuwe fa voriet uit de Telekom-ploeg nam met zijn fraaie zege de gele trui over van de Fransman Cédric Vasseur. De Italiaan Marco Pantani kwam als tweede over de streep, de Fransman Richard Virenque eindigde als derde. Beiden had den een achterstand van ruim een minuut op Ullrich. De Tour winnaar van vorig jaar, Bjarne Riis, verloor 3.22 minuten op zijn Telekom-ploegmakker. Bes te Nederlander was Michael Boogerd op bijna acht minuten van de winnaar. ZIE SPORT - B1/B2 Van onze verslaggever Amsterdam - De curatoren van Fokker hebben ernstige kritiek op de opeenvolgende Raden van Bestuur en Com missarissen van de failliete vliegtuigbouwer, de Staat en het accountantskantoor KPMG. Er zijn weliswaar onvoldoende gronden om de complete Raden van Bestuur en Commissarissen aansprakelijk te stellen voor de tekorten in het faillissement, maar de curatoren houden de handen vrij om individuele be stuurders wel aan te spreken. „Wij gaan de individuele rol van bestuurders verder onderzoe ken," zegt curator mr. Schimmel- penninck in een toelichting op het gisteren verschenen rapport 'Onderzoek naar de oorzaken van het faillissement van Fokker', dat de curatoren hebben opgesteld. De curatoren zijn in dit verband uitermate kritisch over het valu- ta-beleid van Fokker. Het niet af dekken van de dollarkoers 'was naar zijn aard uiterst riskant en had een speculatief karakter', schrijven de curatoren, wat wel een verlies in de orde van 900 miljoen gulden ten gevolge had. Een voorzichtig beleid had dat grotendeels kunnen voorko men'. Ook de ministers van Economi sche Zaken Andriessen (CDA) en Wijers (D66) hebben in het Fok ker-dossier fouten gemaakt, dan wel inconsequente politiek ge voerd. Het accountantskantoor KPMG heeft bovendien jaarreke ningen goedgekeurd die een veel te positief beeld van de onderne ming schetsten. De curatoren constateren dat Fokker een zwak geleid bedrijf is geweest. Sinds het aantreden van Frans Swarttouw begin jaren tachtig heeft de vliegtuigbouwer voortdurend gekampt met een verdeelde Raad van Bestuur, die door persoonlijke en zakelijke te genstellingen onvoldoende lei ding heeft gegeven. Het besluit begin jaren tachtig om tegelijkertijd twee nieuwe toestellen te ontwikkelen, de Fokkers 50 en 100, heeft een zwa re wissel getrokken op de toe komst, omdat Fokker een derge lijk ingrijpende operatie zowel organisatorisch als financieel niet aankon. De curatoren con stateren dat sinds de lancering van de Fokkers 50,70 en 100 van- PAGINA (f| MIN. MAX. 14/21 Regenachtig Er is vandaag veel bewolking, met kans op wat regen. De wind is zwak tot matig. Van onze redactie binnenland Breda - De transportbedrijven die varkens in het pestgebied vervoeren, stoppen morgen met hnn werkzaamheden. En dat terwijl de Europese Commissie Nederland gisteren toestem ming gaf om de komende maanden nog eens bijna 3,4 miljoen varkens op te kopen en te vernietigen. De transportbedrijven zeggen door de lange wachttijden bij de boerderijen, vanwege de vaak te late komst van controleurs, niet langer te kunnen voldoen aan de wettelijke voorschriften voor rij en rusttijden. Zij zijn daarmee in overtreding en willen daarom duidelijke afspraken met de overheid. De Saveetra, de orga nisatie waarbij de veetranspor teurs zijn aangesloten, had de overheid daarvoor een ultimatum gesteld. Dat liep gistermiddag af. Het ministerie van Landbouw overlegt vandaag met Justitie en de Rijksverkeersinspectie over de vervoersproblemen. Het departe ment zegt dit beraad nodig te hebben, omdat het niet eigen machtig een beslissing kan ne men over versoepeling van de rij en rusttijden. Met de uitbreiding van de op koopregeling komt het aantal varkens dat mag worden vernie tigd op 8,2 miljoen. Daarvan is inmiddels al de helft gedood. Het aantal op te kopen mestvarkens zwaarder dan 25 kilogram gaat omhoog met 825.000 tot 2,3 mil joen stuks. De vergoeding gaat van 99 naar 88 gulden. Het aan tal op te kopen biggen van 8 tot 25 kilogram stijgt met 1,67 mil joen tot 3,8 miljoen. De vergoe ding gaat van 66 naar 55 gulden. Het aantal op te kopen biggen jonger dan twee weken gaat om hoog met 900.000 tot 2,1 miljoen. De varkenshouder ontvangt niet langer 60, maar 50 gulden per big. Nederland heeft in Brussel aan gedrongen op een tegemoetko ming van zeventig gulden per zeug per maand voor varkens- boeren die door het fokverbod worden gedupeerd. Landsadvo caat mr. G. Houtzagers zei dit gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Den Haag. Het geding was aangespannnen door de boerenbonden in Noord- Brabant (NCB) en Limburg (LLTB) en de Nederlandse Vak bond Varkenshouders (NW). De bonden eisen opschorting van de fokverboden en een schadeloos stelling. De landsadvocaat verwacht dat het Beheerscomité van de Euro pese Unie, waarin topambtena ren op landbouwgebied zitten, vrijdag de knoop doorhakt over een financiële tegemoetkoming. Als Brussel minder wil geven dan zeventig gulden, zal minister Van Aartsen van Landbouw zich be raden over eventuele aanvullen de vergoedingen, aldus Houtza gers. De boerenbonden menen dat Van Aartsen het fokverbod heeft af gekondigd op basis van een wets artikel dat daarvoor niet is be doeld. Bovendien vinden zij een fokverbod ineffectief. De achter liggende reden zou zijn dat het doodspuiten van pasgeboren big getjes op emotionele bezwaren stuit en de opkoopregeling voor jonge biggen te duur uitpakt voor de Staat. De president doet 23 ju li uitspraak. De werknemers van de met slui ting bedreigde vleesverwerker Dumeco in Goor hebben gister morgen hun bedrijf bezet. De ruim honderd medewerkers wil len zo een goed sociaal plan af dwingen. Vorige week kondigde de directie aan de slachterij te sluiten. (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Breda - Het Openbaar Ministerie heeft aan twee, van alle blaam ge zuiverde ex-verdachten in de zaak van de vermoorde Bredase kleuter Robin Bogers forse schadevergoedingen toegekend. Jean-Paul de Kruif en Marjan Gorissen krijgen respectievelijk 85.000 en 75.000 gulden voor geleden leed en gederfde inkomsten. Beide ech telieden hebben vorig jaar volledig ten onrechte ruim honderd dagen in de cel doorgebracht. De vrouw beviel in de gevangenis bovendien van hun eerste kind. Hun advocaten hadden respectievelijk 102.000 en 100.000 gulden geëist. Ze toonden zich niettemin tevreden met de bedragen die zijn toegekend. autoschade Keulsveld 6 telefoon 0165 - 53 3815 GROOTHANDEL VOOR DE BOUW hang- en sluitwerk gereedschappen Ijzerwaren ROOSENDAAL Beider 45, Borchwerf af 1987 nagenoeg geen vliegtuig met winst is verkocht. De verliezen zijn tot 1992 steeds als aanloopkosten onder de post 'onderhanden werk' weggeboekt. Fokker hoopte de kosten terug te verdienen als de markt weer zou aantrekken, maar de lange-ter- mijnplannen van de vliegtuig bouwer bleken keer op keer veel te optimistisch. De curatoren betwijfelen of die boekhoudkundige aanpak ge rechtvaardigd was, temeer daar 'de toelichting in de jaarrekening op deze methode te algemeen en niet toereikend was om een goed oordeel over de aard en de om vang van deze balanspost te kun nen vormen'. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 OOK OP ECONOMIE-A6: - Fokker was in handen van brokkenpiloten De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stern de eerste 2 weken gratis ontvangt, Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal dm.v. automatische afschrijving93,50* D Per kwartaal d.m.v. acceptgirof 97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening:.... Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda de stem DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1