Zwincollege krijgt nieuwe huisvesting IN DEMIHI:q I-SHIRTS ZAMAN Bakker Jan ■HHIHBUURT 25,- Politie laat bouwplan bureau aanpassen na bezwaren van buren Rosemnöller: 'Dikke streep door megastallen' Bouw energiezuinig waterstaatskantoor start eind dit jaar Tweejarige doffer van Ulijn in de top £C£sn Raad van State eens met weghalen stieren 10 voor 6.00 de stem Massaal protest Rilland tegen sluiting peuterzaal kortingsbon doet het overal» terra-nova op voor u met vakantie gaat nog even binnen bij uw da drogist ZEELAND Dorpsfeest in Draaibrug Oostburgse fracties eensgezind Acteurs uit De Kampioenen op kermis van St. Margriete „Een japon voor iedere beurs Keuze uit ruim 500 modellen ran d,verse bekende merken, °ok grote maten. B'|'v. voor geneesmiddelen en een goede bescherming in de zon. VAN OVERBEEKE één tientje ƒ2.00 Iedere woensdag verse oliebollen, Kinderhu i i i i WOENSDAG 16 JULI 1997 C3 (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse po litie probeert tegemoet te ko men aan de bezwaren van omwonenden bij de bouw van haar toekomstige onderko men aan de Claushof in Ter- neuzen. Daartoe studeert de architect momenteel op aanpassingen van het bouwplan voor het nieuwe politiebureau nabij de rotonde aan de Willem de Zwijgerlaan. Een nieuwe huisvesting voor de politie is noodzakelijk in ver band met ruimtegebrek in het huidige, verouderde bureau aan de Rosegracht. De bouwkosten voor het bureau worden ge raamd op 8,5 miljoen gulden. De politie is met de gemeente Terneuzen tot overeenstemming gekomen over de aankoop van 4600 vierkante meter grond aan de Claushof. Die locatie is voor wat de politie betreft als beste uit de bus gekomen. Beter dan het terrein van de voormalige betonfabriek van De Hoop aan de Haarmanweg en bedrijven terrein Handelspoort. Maar de bezwaarmakende be woners van Claushof en Nas- saustraat vonden dat de politie op een van die twee plaatsen haar nieuwe onderkomen maar moest realiseren. Ze zijn bang voor verkeersoverlast als het bu reau aan de Claushof wordt ge vestigd. Ook zijn ze niet gechar meerd van de metershoge muren die volgens het oorspronkelijke ontwerp om het gebouw heen komen. Na herziening van het ontwerp gaan vertegenwoordigers van de politie en de gemeente opnieuw met de bezwaarmakers om de ta fel zitten. Dat gebeurt volgens een ge meentewoordvoerder naar ver wachting deze, of uiterlijk vol gende maand. De delegatie van GroenLinks bezocht onder andere het biologisch kruidenteeltbedrijf 'Marleen'. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Het plan van landbouwmi nister Van Aartsen om het aantal var kensstallen in Nederland met 25 procent te reduceren, biedt een aanknopingspunt om een dikke streep te halen door de komst van varkensmegastallen in Zeeuws-Vlaanderen. Fractieleider P. Rosenmöller van GroenLinks in de Tweede Kamer zei dat gisteren tijdens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. „Het beleid van de minister is een nieuw en extra element om de komst van megastallen definitief een halt toe te roepen. Tevens is het beleid een steun in de rug voor die gemeenten die er alles aan doen de stallen te weren. Ik roep de Zeeuws-Vlaamse gemeenten om de komst stevig te blijven afhouden tot het mo ment van een eventuele wetswijziging. Dat is echter een punt voor het volgende kabinet. Er moet volgens Rosenmöller immers nog veel gebeuren voordat het beleid van de minister is omgezet in een wetswijziging. „De minister heeft een nieuwe koers uitgezet. Daar is poli tieke moed voor nodig. Nu moet er voldoende draagvlak komen van de Kamer en van de sa menleving. Het plan wordt zeker niet met ge juich door de varkensboeren ontvangen, maar het is wel van belang voor deze boeren om de ze keuze te maken." Enkele varkensboeren dreigen momenteel met enorme schadeclaims omdat de komst naar Zeeuws-Vlaanderen wordt afgehouden. Rosenmöller toonde zich gisteren niet echt onder de indruk van die eventuele claims. „Ik praat nu wel als politicus en niet als jurist." De fractieleider van GroenLinks bezocht gis teren onder andere het biologisch kruiden teeltbedrijf 'Marleen' uit Axel. Hij was zeer onder de indruk van dit bedrijf en noemde het een schoolvoorbeeld van economische bedrij vigheid zonder het milieu aan te tasten. „De tuin is uniek in haar soort. Er ligt veel toekomst in het op biologische wijze gebrui ken van grond. Van Aartsen heeft daar een begin mee gemaakt, maar moet nog een forse stap zetten om meer boeren deze overstap te laten maken. Biologische landbouw biedt im mers perspectief voor zowel de sector als de regio." Van on7.e verslaggever Terneuzen - De bouw van het nieuwe kantoorgebouw voor Rijkswaterstaat Zeeuws-Vlaanderen en de Scheepvaartdienst Westerschelde in Terneuzen gaat naar verwachting rond de jaarwisseling van start. Een jaar later is het nieuwe gebouw dan in gebruik te nemen. Wisselwerkplekken voor mensen die niet zo vaak op kantoor zijn en toiletten die gespoeld kunnen worden met kanaalwater zijn en kele in het oog springende zaken in het ontwerp voor het nieuwe waterstsiatskantoor. De architect ontwierp een ge bouw dat op de middenlandtong van het Terneuzense sluizencom- plex moet komen te staan. Op het eerste gezicht doet het kantoor denken aan een Chinese tempel. Het is een vooruitstrevend ont werp. Alle materialen zijn ecolo gisch verantwoord, dat wil zeg gen dat ze duurzaam zijn en het milieu zo min mogelijk aantas ten. Dat is niet het enige opmerkelijke aan het kantoor voor de dienst- kring Zeeuws-Vlaanderen, de af deling Terneuzen van de scheep vaartdienst Westerschelde en de werktuigkundige dienst. Dat zijn ook de aankleding met binnen- en buitenvijvers, zonnecollecto ren en -panelen, muren met phi- lodendrons en sedums op vleu- gelvormige daken. Allerlei nieuwe snufjes zijn in de bouw verwerkt, zoals bijvoor beeld zogenaamde 'flowforms' in de vijvers om door niveauver schillen het water te reinigen en diafragma-wanden die de warm te vasthouden. Dat laatste moet de bouw finan cieel verantwoord maken, want r het is een duur project. Het ge bouw kost naar schatting tussen de twee en tweeëneenhalf miljoen gulden. De achterliggende ge dachte is echter dat het gebouw zich door energiebesparingen te rug kan verdienen. Van onze verslaggeefster Draaibrug - Voor de tweede keer wordt in Draaibrug op zaterdag 19 en zondag 20 juli het dorps feest gehouden. Het feest begint zaterdag om 08.00 uur met een rommelmarkt. Om twee uur begint het middag programma met touwtrekwed strijden, een darttoernooi en kin derspelen. De mini-playback- show begint om 19.30 uur in de openlucht. Na afloop begint in café Tram- zicht een feestavond met live mu ziek. Tijdens deze avond zal ook de prijsuitreiking van de play back-show plaatsvinden. Een dag later wordt een fietszoek- tocht van vijftien kilometer ge houden. Tussen 09.30 en 11.00 uur kan er gestart worden, 's Middags vindt op het sportveld een mini-voet baltoernooi plaats (vijf tegen vijf). Waterlandkerkje - Een tweejarige doffer van Eduard Ulijn uit Waterlandkerkje vloog afgelopen zaterdag naar de eer ste provinciale en wellicht de tweede of derde nationale prijs in de internationale eendaagse ZLU-fondvlucht van uit Bordeaux. Internationaal zit de duif eveneens in de top. Gelost om 06.45 uur in de Franse wijnstad met een ver anderlijke noordwestenwind arriveerde de doffer om 18.21 uur op de plank in Waterland kerkje. Afstand 800 kilometer. Het was zijn derde getekende duif. Ulijn maakte op Bor deaux trouwens de uitslag van zijn leven. De tweede werd om 19.35 uur 'gedraaid', terwijl er zaterdagavond al vijf van de zeven ingekorfde duiven de thuishaven hadden bereikt. „De zesde zat zondagmorgen al op de plank toen ik wakker werd," aldus Ulijn. De 47-jarige Ulijn is toch al bezig aan een sterk seizoen. Drie weken terug op Pau pakte hij ook al de zevende provin ciaal. Op Tarbes vloog hij voortreffelijk, onder meer met dezelfde duif die afgelopen za terdag in de provincie alles en iedereen klopte vanuit Bor deaux. De overige vroegste meldingen in de provincie kwamen van de combinatie Reyngoudt uit St.- Philipsland (19.39 uur), combi natie Eyerkamp/Muller (Wil- helminadorp) 18.55 uur en P. Verburg (Kattendijke) 19.00 uur. De prestatie van Bressi- aander S. van de Velde en zoon mocht er eveneens zijn. Hij klokte zijn eerste duif om 19.13 uur en was daarmee de tweede in Zeeuws-Vlaanderen. Nationaal werden 4747 jaar lingen en 2297 oudere duiven ingemand, waaronder een to taal van 1000 Zeeuwse. Van onze verslaggever Rilland - Inwoners van het dorp Rilland hebben gisteren mas saal geprotesteerd tegen de verhuizing van de peuterspeelzaal De Doordouwertjes. Een delegatie van inwoners bood burgemeester Verbree van Rei- merswaal een pakket van achthonderd protesthandtekeningen aan. Verbree beloofde een overleg waaruit oplossingen zouden komen. De peuterspeelzaal heeft nu twee lokalen, gaat dicht en moet over enkele jaren verhuizen naar een multifunctioneel centrum. In de tus sentijd zouden de peuters moeten verblijven in één lokaal van basis school De Wiekslag. Maar bijna niemand wil dat. Gevraagd is om een volwaardige tijde lijke ruimte met bok twee lokalen. Van onze verslaggeefster Oostburg - De Oostburgse fracties waren gisteren eensgezind: de nieuwe huisvesting van het Zwincollege moet er komen. Rector C. Hoek van het Zwincollege hield voorafgaande aan de extra commissie Financiën een helder en duidelijk betoog waarom de nieuwe school volgens het bestuur gerealiseerd moet worden. Qua organisatie, onderwijskwali teit en financiën biedt een ge bouw zoveel meer voordelen dan de huidige drie panden dat het volgens Hoek een noodzaak is dat alles in één gebouw wordt onder gebracht. Ook de raadleden van WD, D&T, D66, CDA en PvdA waren dezelfde mening toege daan. Twaalf miljoen Het college van B en W legde de commissie een notitie voor in te stemmen met een investering van bijna twaalf miljoen gulden voor de nieuwe vestiging. De locatie aan de Nieuwstraat 50 (voormalig Eloy) heeft voor iedereen de voor keur boven de andere twee loca ties (voormalig KWL en LTS). Vooral financieel gezien is Nieuwstraat 50 de eerste keus omdat dit gebouw groter is dan de andere twee, wat minder uitbrei- dingskosten met zich meebrengt. Wat ook meetelt, is het gymon- derwijs. Daarvoor zijn drie loka len nodig. Aan de Nieuwstraat is een lokaal aanwezig en voor een ander lo kaal wordt verwezen naar het sportcomplex De Eenhoorn. De uitbreiding bevat in dit geval nog maar één lokaal en bovendien ligt Nieuwstraat 50 vlakbij De Een hoorn. Rector Hoek stelde dat het Zwin college dit jaar een negatief saldo dient weg te werken. „Vooral voor het personeelsbestand heb ben we een groot tekort, maar liefst drie ton. We hebben een re servepotje, maar dat raakt snel op. Als de bouw doorgaat, dan redden we het net." Broekriem Er is dus een investering nodig van twaalf miljoen die de ge meente Oostburg voor het groot ste gedeelte zelf moet ophoesten. Er wordt drie miljoen uit de re serves betaald en de rest wordt over een periode van veertig jaar afgeschreven. Ook ontvangt de gemeente van het Rijk een bedrag van ruim drie ton. „Veel te weinig natuurlijk voor zo'n grote investering als deze, Oostburg zal de broekriem de ko mende jaren dan ook wat steviger moeten aantrekken," oordeelde wethouder A. Rosendaal. Oost burg hoopt dan ook vurig dat de gemeente Sluis-Aardenburg als co-financierder twintig procent op jaarbasis wil meebetalen. Ongeveer twintig procent van het aantal leerlingen aan het Zwin college is afkomstig uit Sluis- Aardenburg en alle commissiele den en het college waren van me ning dat deze gemeente een more le verplichting heeft jegens Oost burg om mee te betalen. „De school vervult een duidelije streekfunctie en het lijkt me zeer verstandig Sluis-Aardenburg hierbij te betrekken. In Sluis le vert het parkeergeld genoeg op, dus dat lijkt me geen probleem," aldus PvdA'er L. Wille. Geen antwoord Rosendaal meldde dat ondanks herhaaldelijk vragen en een brief, Oostburg nog geen antwoord heeft ontvangen van Sluis-Aar denburg over de co-financiering. „Wij wachten dan ook met span ning af wat hun standpunt is, ho pelijk kent onze buurgemeente haar verantwoordelijkheid. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg stelde in een reactie dat het college nog geen officieel standpunt over medefi nanciering heeft ingenomen. „Er loopt nu een ambtelijk onderzoek van ons naar de bijdrage van het Rijk. Wij willen wel eens weten of Oostburg echt maar drie ton krijgt. Pas daarna komen wij met een voorstel richting raad." Als alles volgens planning ver loopt, kan begin volgend jaar met de bouw van het Zwincollege worden begonnen. Eind 1999 zou alles af moeten zijn. Van onze correspondent St. Margriete - St. Margriete, amper zeshonderd inwoners groot grenzend aan de Aarden- burgse buurtschap 't Eiland, is gereed voor de kermis. Van vrijdag tot en met zondag staat dit Belgische grensplaatsje op zijn kop. De climax ligt in het weekend. Zaterdag staan twee wielerwedstrijden (nieuwelingen en junioren) op het programma en wordt er uiteraard gedanst. Voor zondag staat om 14.00 uur een hondenhappening op de rol met tal van demonstraties, waar bij Carry (Oscar) Goossens en Marijn (Boma) Devalck uit de succesvolle tv-serie De Kampioe nen trekpleister zijn. Him rol wordt door voorzitter Ivan de Wilde van het organisatiecomité nog in nevelen gehuld. aan de Zwaanweg 7a in Koude- kerke, S., W. en A. Kluijfhout, hebben zich altijd met hand en tand verzet tegen de dreigende ontruiming die uiteindelijk op 3 mei 1995 plaatsvond. De rechtszaak waar de Raad van State nu uitspraak heeft gedaan, betreft een zogenaamde bodem procedure die de Kluijfhouts hebben doorgezet om onrecht matig gedrag van de gemeente Valkenisse aan het licht te bren gen. Het rechtscollege heeft hun beroep echter definitief verwor pen. Hoger beroep is niet moge lijk. B en W van Valkenisse hadden de Kluijfhouts al enkele malen ge waarschuwd dat zij hun bedrijf in orde moesten brengen. Bij controles bleek, aldus de ge- extra op "'et-afgeprijsde T-SHIBTS SCHOENEN MODE SPORT ■ju unjfu' De Erodium Rose is een heel keurige plan, eiaa' absoluut niet kieskeurig Zed« het net zo goed als fn een tuip. In de tuin net ,0 goed als op het balkon. °P het terras «L goed als op de Patio. En altijd even enthousiast, qua bloei, als u haar af en toe maar een bijknipt. Duur? Welnee! Ze 9aat al met u mee, van 8,95 voor maar USDMIKWES 70 JSRi nr MSDMlSflIIEB 70 4561 Rf HUIU m DIH-JI I, """""'iti'imTüiJimiffl-mat.t.t,,, Jarenlang waarschu gevolgen van overm heeft er niet toe gele en masse de zon mij worden tijdens de v steeds belangrijk. M wel bewuster gesme re beschermingsfact jaar steeg de verkoo blocks met ruim 23 jaar richt de zonvoo vooral op kinderen. Door Jetty Ferw gedragen japonnen uit eigen zaak open van r 9. Oostburg. tel. 0117-464861 "van 10 tot 17 uur't Drogisterij-P arfumerie Van onze correspondent Den Haag/Koudekerke - B en W van Valkenisse hebben in mei 1995 terecht een veehouderij ontruimd waar 45 verwaarloosde stieren in de stal stonden. Tot deze conclusie komt de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in de rechtszaak. De eigenaren van het veebedrijf meente, dat de runderen tot aan Axelsesfraaf 59a Terneu: 'zen 5 Broden voor 4 bolussen voor hun dijbenen in de mest stonden. De natte mest sijpelde vanuit de stal naar een sloot, aldus rappor ten van de Dienst Gemeentewer ken en de Regiopolitie Zeeland van 23 januari 1995. De toestand van de dieren was zo ernstig dat de Landelijke Inspec tiedienst Dierenbescherming werd ingeschakeld. Het gemeen tebestuur wees er voorts op dat het op het bedrijf een rommeltje was met brandgevaarlijke situa ties. Klachten van de Kluijfhouts over het optreden van de gemeente hebben niet mogen baten. De Af deling bestuursrechtspraak heeft uitgemaakt dat het overduidelijk is geworden dat het bedrijf aan de Zwaanweg werd verwaar loosd. Schattig hè, zo'n geb~ ter spelend aan de v zond ook, die zon op het stimuleert immers aan D en dat is goed voor ster' ouders realiseren zich ec kinderhuid nu al onherste loopt en dat bij verbrand'" huidkanker op latere leeftij 2,7 stijgt. Het beste advies, uit de zon houden. Een kinderhuid moet, aldu schouwd worden als een ap donkerharige kinderen met zon zet of roodharige met chronische zonschade die h lopen is even groot. Bij kin nog geen onderscheid te ma zoals bij volwassenen. De 1 grote vijand van de huid, wa lijk voor zonnebrand en h zorgt voor veroudering van lijke allergieën. Ten eerste hebben kinderen waardoor UV-B-stralen di kunnen doordringen. Het ge- op verbranding en aantastin len. Ten tweede komt de huidbeschermende kleursto zaam op gang. Ten derde is h nog niet in staat beschadig gevolg van zonnebrand opti len. Uit onderzoek van de Ai heid blijkt, dat jongeren op h de helft van alle UV-straling ven hebben opgedaan. De hui voelig voor zonlicht tot na de Een te hoge UV-A- en UV-B vooral voor kinderen gevaar kans op pigmentvlekken, voo: Hoe schadelijk zonli voor de mens is, han af van twee factoren hoeveelheid ultravio te straling die op de huid terecht komt en gevoeligheid van de huid voor zonnebran Het Koninklijk Mete rologisch Instituut h een manier gevonder die factoren tegen el kaar af te wegen. To vreugde van de Nede fandse Kankerbestri] ding. Door John van Oppen er jaar sterven in Nede inmiddels twee keer Wensen aan huidkanker a baarmoederhalskanker. D ae reden waarom het KNMI z°mer begonnen is met het sPellen van de zonkracht Weerberichten, Mensen me| gevoelige huid die snel randt, kunnen hierdoor forgsmaatregelen treffen. ef .het derde 'medische ent in het weerpraatje, vl banger bestaande s nrspelling voor patiënter aandoeningen aan de lucfc gen en de hooikoorts-bericl f

de Stem | 1997 | | pagina 16