DE STEM Honderden overtreders op de bon 4 Volgens mij rijden we zo het water ert rder Veelkleurig volksfeest in Hulst 'Verpleeghuisbedden spreiden Kanaalzone' Partij D&T Oostburg wil teruggave leges Hulst in 400 plaatjes MMENTAAR LAND KORT rustig aangehouden se vliegramp taking ebron politie houdt verscherpte snelheids-en alcoholcontroles in Zeeuws-Ylaanderen Brokkenpiloot: dronken en geen rijbewijs Provoost wint vlucht vanaf Dax Verkeersdode in Sint-Annaland A5 Inspraak wijkraden bij lichtplan Hulst Pontje Sluiskil uit de vaart Agressieve snelheidsduivel JULI 1997 A4 de snelwegen. Doorhalen ssie vorige week even aan erlaging tot 100 kilometer Procureur-generaal Steen eter per uur, tenzij dever- ich daar tegen verzetten mdat automobilisten zich an inzien. pleit voor 100 en de ander op 120 liggen. Dat prefe- erstaat dus ook in onze za- een paar van de gebruikte g. Want evenals Steenhuis neraal portefeuillehouder van de haalbaarheid, ometer per uur onhaalbaar zou haar gevoelig moeten als voorbeeld neemt dat op ige uren veilig 140 gereden soms harder mogen rijden re momenten ook te doen. Boer (verlaging naar 100) onisering van de maximum- r valt echter over een maxi- g te bereiken, mogelijk wel cussie oplaait over de maxi- lijk te hebben met haar stel- 120 maar niet. Zet vooral ex en 80-kilometerlimieten bin- Daar liggen de grootste ge- t pleidooi van Steenhuis zou nnodige energie aan contro- 40 gereden kan worden. ro-Britse protestantse ge- •lopen. Het besluit van de n optochten af te gelasten tienduizenden protestan- an de slag om de Boyle te Brits-Nederlandse koning rdreven rooms-katholieke en Scandinavische, Duitse ar kleine incidenten mar- d-Ierse katholieken geha- Londonderry bekogelden n en benzinebommen. Zuid-Frankrijk de 29-jari- an heeft bekend een week sjes en moeder te hebben ha. Lecrenier verbleef op ez aan de Cote d'Azur. Vol- udige moord onmiddellijk die net waren gearriveerd, oto in de krant en aangege- rige week maandag had hij jongere zussen van zijn ex- n enkele uren later de moe- vam, werd zij in de keuken I bracht ook zijn ex-vrien- an een Cubaans toestel, dat erleefd. Dat hebben de Cu- gavond waren zeventien li- t vliegtuig was op weg van avana. Het stortte drie mi- ren acht buitenlanders aan zal in de loop van deze week g van stewards en steward- de Britse luchtvaartmaat- van haar intercontinentale "ow bij Londen uitvoeren. 0 procent van deze lijndien- estelijke Jordaan-oever zijn ond geraakt, onder wie vijf meramensen. Premier Neta- - t ze een hoge prijs zullen be- kunnen brengen. De Neder- teerde namens de Associatie het legeroptreden. en het afgelopen weekein- elegd. Honderdduizenden ische afscheidingbeweguig ende 29-jarige dorpspoliti- nua heeft vermoord, ren op dat Blanco zeven jaar ud was toen generaal Franco verleed. „De enige dictatuur 'e Blanco heeft gekend is die an de ETA." De ETA, ooit oortgekomen uit een anti-fes- istische guerrilla, is nu zelf de nderdrukker. e terreurbeweging is evenwe 'et echt geïnteresseerd in de ublieke opinie. Niettemin ge- oven sommige waarnemers da 'e militaire ETA en de politiek leugel HB zich met de op Blanco in een isolement he ben gemanoeuvreerd waar z niet meer uitkomen. Het foruf™ van Baskische democratise partijen die ETA's extremisme afwijzen, is eendrachtig en g sterkt uit het drama naar vor gekomen. Het windt geen dof jes om wie ze voor de nw°r naars houden: „De crimine van de ETA én hun dekmantel- de HB". Zeeland Van onze verslaggeefster ■femeuzen - Door de verscherpte alco hol- en snelheidscontroles van de Zeeuws-Vlaamse politie zijn er afge lopen weekend honderden overtreders op de bon geslingerd. Door het mooie weer, vakantiedrakte en enkele grote festiviteiten als de Havenfeesten in Terneuzeri had de politie het de afge lopen drie dagen razend druk. Er werd vooral gelet op alcoholovertre ders in het verkeer en dat had effect. In Terneuzen, Hulst, Clinge, Sas van Gent, Sluiskil en Sluis werden bestuurders van zowel auto's en bromfietsen be keurd omdat ze te diep in het glaasje hadden gekeken. En ook hét controle ren op snelheid had resultaat. Op de Provinciale weg bij Vogelwaarde bijvoorbeeld werden zaterdagmiddag van de 2340 passerende voertuigen er maar liefst 360 bekeurd. Zij reden alle maal harder dan de toegestane 80 kilo meter per uur. Een overtreder reed zelfs 158 km per uur. Op diverse andere locaties zoals Koewacht, Axel en Sint Jansteen was de radar eveneens actief. Ook op deze plaatsen reden tientallen bestuurders harder dan de toegestane limiet. „Druk, druk, druk, dat kan je wel zeg gen. De kust zit sinds dit weekend hele maal vol. Campings, hotels en apparte menten zijn bijna overal 100 procent bezet. Sinds vorige week hebben we ex tra mankracht ingezet in West-Zeeuws- Vlaanderen en tot nu toe hebben we al les daar onder controle," aldus een poli- tewoordvoerder. In het kader van het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig is de aandacht van de politie vooral gericht op alcohol in het verkeer. „Gedrags beïnvloeding heet dat met een duur woord. Het moet de mensen in ieder ge val duidelijk zijn dat het ernst is met de alcohol-problematiek en dat we daar extra op letten. Kijk maar naar dit weekend, we hebben een paar controles gehouden en het was gelijk raak. Eigen lijk een trieste zaak natuurlijk, zo zie je dat er nog meer controles nodig zijn om dit soort overtreders te pakken. Het is Van onze verslaggeefster Tholen - Een 35-jarige inwo ner uit Bergen op Zoom had in de nacht van zaterdag op zondag beter niet in zijn auto kunnen stappen. Binnen de bebouwde kom van Tholen reed hij in de bocht bij het politiebureau rechtdoor en knalde tegen een boom. De Bergenaar raakte lichtgewond aan rib ben en mond, ziekenhuisop name was niet nodig. Na het politie-onderzoek bleek dat de bestuurder te veel alcohol op had (1,8 pro mille), zijn auto was onverze kerd, zijn rijbewijs was tien jaar verlopen en de auto was niet APK gekeurd. Boven dien droeg de man geen gor del. Terneuzen - De combinatie Pro voost uit Hulst was succesvol in de wedvlucht vanaf Dax. Zijn duif kwam thuis om 09.14 uur met een snelheid van 1134 meter per minuut; De overige vroege duiven waren: P. Schrijver, 's-Heer Hendrikskin deren 1055 mpm; J. Walput en zoon, St.-Philipsland 1054; J. van Hecke, Goes 1052; C. Bal, Oosterland 1043; J. Dekker, Krabbendijke 1042; S. de Vos, 's-Heerenhoek 1041; J.M. Ste- ketee, Bruinisse 1029; S. van de Bos, Hengstdijk 1028; P. de Koster, Clinge 1020; K. van Iwaarden, Kruiningen 1007; J.D. Schroevers, Arnemuiden 1004; combinatie J. en M.vanBelzen, Colijnsplaat 1002; C. Aarts, Kruiningen 1000; J.M. Wis- kerke, Borsele 998; combinatie Hil- lebrand, Nieuwerkerk 995; C. de Nooy, Yerseke 993; G. Snelders, Sas van Gent 987; G. Dusarduijn, Groe- de 986; J. Wieland, St.-Maartens- dijk 985; J. Kapelle, Oud-Vosse-, meer 984; A. Schroevers, Vlissingen 977; L. Dingemanse, Terneuzen Honderden mensen verzamelen zich rond de Kaai in Sluis om te kijken naar Fiets 'm d'r in van de TROS. Voor veel deelnemers was de 25-meter lange en smalle balk te moeilijk en kwamen terecht in het water. Deze molen kreeg de originaliteitsprijs. foto wim kooyman 976; A. de Klerk, Hansweert 9712; J- Goossens, Rilland-Bath 969 mpm. Van onze verslaggeefster Tholen - De 24-jarige R.J. Tangerman uit Sint-Annaland op Tholen is in de nacht van zater dag op zondag om het leven geko men door een verkeersongeval in zijn woonplaats. De man reed met zijn auto door n°g onbekende oorzaak van de weg, klapte frontaal tegen een boom, waarop de wagen zich mnd een tweede boom vouwde. Het slachtoffer was op slag dood. He politie Tholen werd gassis- 'eerd door de brandweerkorpsen van Sint Annaland en Sint Maar tensdijk. Van onze verslaggeefster Sluis - De twee vriendinnen Claudia Verbeke en Vera Die- rikx uit Aardenburg stonden zaterdag gespannen in de Sluisse Vleeshouwerijstraat. Zij behoorden tot de deelne mers aan het Tros tv-pro- gramma Fiets 'm d'r in, dat voor de tweede keer binnen vier jaar in Sluis werd opge nomen. Claudia en Vera waren een van de 48 formaties die in actie kwa men in een door honderden men sen omzoomde Kaai. De twee 'kikkers' hadden weinig vertrou wen in hun avontuur over de smalle evenwichtsbalk. De twee zwembandjes om hun nek spraken boekdelen. „Volgens mij rijden we zo het water in," lachte Claudia. „Het maakt ons allemaal niet uit, het gaat toch om het meedoen en als we de bel halen is het mooi meegenomen." Ze leken wat te schrikken van het harde startschot maar ondanks wat gebibber aan het begin, ble ven ze op de 25-meter lange balk rijden. Tot hun stomme verba zing haalden ze ook nog eens de overkant. De meiden hadden de grootste lol en doken alsnog het water in. De twee bootjes van de reddingsbrigade en de duikers waren paraat en ze werden weer snel uit de Kaai gehesen. Jubileum En toen kwam Johan Flemming uit Eindhoven aan de start. Johan die aan elk onderdeel van Ter land, ter zee en in de lucht mee doet en zaterdag een jubileum vierde: het is maar liefst de hon- derste keer dat hij deelneemt aan het programma en dat zal Sluis weten. Een hele supportersbus uit Eindhoven was meegekomen richting het vestingstadje. Jong en oud liep in gele T-shirts met de opdruk 'Johan 100'. Zelfs het dweilorkest van de plaatselijke carnavalsvereniging was uit Brabant meegereisd om de aanmoedigingen muzikaal te ondersteunen. De groep had zelfs een heus lied over Johan gecom poneerd en op de klanken van Borsato's 'De meeste dromen zijn bedrog' begon de jubilaris aan z'n fietsavontuur. Hij had werk gemaakt van zijn honderste creatie. Op een soort skifiets bewoog hij zich langzaam voort richting bel. Gekleed in een tirolerbroek met bijpassend hoedje hanteerde hij z'n twee ski- stokken als stuur. De supporters en alles wat Sluis is schreeuwden hem naar de finish. De alcohol beïnvloedde steeds meer de kwa liteit van het hoempapa-orkest maar dat mocht de pret niet drukken. Johan deed er een paar minuten over, maar hij haalde het wel en werd als een held onthaald. Ook de organisatie van het program ma, Rene Stokvis Produkties had aan hem gedacht. Twee grote boeketten waren zijn deel. Rob Fruithof Johan vertelde aan presentator Rob 'Waku Waku' Fruithof dat dit de laatste keer is dat hij mee heeft gedaan. Een schorre Fruit hof, bijna niemand kon hem ver staan, probeerde de Eindhoven- aar ervan te overtuigen vooral mee te blijven aan het program ma. Johan zou er nog eens over nadenken. Een greep uit de vele creaties die in Sluis te zien waren, leerde dat er in feite drie categorieën zijn die meedoen. De echte snelheids duivels, op blitse racefietsen pro beerden ze zo snel mogelijk aan de bel te rammelen en de eerste prijs te halen. Dan had je de cate gorie 'Lang leve de lol', gewoon meedoen om het meedoen. Niks moest en alles kon. Van deze ca tegorie viel bijna iedereen in het water en daar ging het bij de meesten ook om. Tenslotte nog de creatievelingen. Ze hadden flink hun best gedaan om hun fiets èn zichzelf zo mooi mogelijk te ma ken. Vliegende Zeeuw Een molen waar meel uitkwam (winnaar originaliteitsprijs), een rups, een vliegende Zeeuw, Ko ning Willem, de fietsende besjes en ga zo maar door. Tot de tweede categorie behoorde Jaschenka van den Bussche uit Sluis die samen met drie vrien dinnen meedeed. Ze hadden kleurige clownspakken aan en Jaschenka was 'teamleider' van de vier. Hun formatie bestond uit twee fietsen met in het midden een versierd karretje waar twee meiden inzaten. Jaschenka zelf zat voorop. De vier hadden een hoog startnummer, 34. Dat bete kende dat ze lang moesten wach ten. „Al om 8.00 uur moest ieder een zich melden voor de keuring. Rond één uur zijn ze begonnen met de opnames en het is inmid dels vier uur en nog steeds zijn Van onze correspondente Hulst - Het was aangenaam warm tijdens het tiende Muziek- en Folklorefestival gisteren in Hulst. Inwoners en dagtoeristen genoten van net veelkleurige spektakel Ut de binnenstad. Na de officieie ontvangst in de "al van het stadhuis, waar de organisatie in het zonnetje werd-gezet vanwege- het dub- 'e lustrum, ging^um IÏ.U0 our de optocht van start. ™n bonte stoet van volksdans groepen, muziekgroepen, ven- uelzwaaiers, shöwbands eirau- entieke boerenkarren trok uoor Hulst-, De groepen kreeg veel applaus nadat de optocht was ont bonden, verzorgden de volks dansers van Hava Naguila, Po- ajdok, Scaldis (uit Hansweert) en Vsetin (uit Tjechië) optre dens op de Vismarkt. De vendeliers van de groep Al- feritax Krawabelli uit het Bel gische Lille maakten er een waar spektakel van op de Gro te Markt. De vaandels werden handig en beheerst rondge draaid, in de lucht gesmeten en opgevangen. Heel wat mensen keken hun ogen uit naar de oude rijtuigen waarin de berijders, gestoken in originele klederdracht, tij dens hun rondje een scherpe spies door een ring probeerden te steken. Door de straten mar cheerden de majorettes in vlot te kledij en de muzikanten kraakten menig noot. De terrassen zaten vol en het publiek genoot zichtbaar. Ook de muzikanten zochten af en toe de schaduw op en verkwik ten zich met een grote frisse dronk. De bierkragen kregen nauwelijks tijd om in te zak ken. „Spelen is een waar genot voor ons, maar we moeten wel regel matig bijtanken. Ook dat hoort bij dit volksfeest," vertelde een van de muzikanten die daarna in een klap een glas in zijn keelgat goot. Het zweet gutste van de dan sers hun gezichten. De prachti ge originele kledij oogde mooi, maar was niet bepaald Tuch tig' te noemen. Het eerste weekend met een zomers ka rakter, kreeg een speciale in vulling in Hulst en was tropi- scher dan de Tropical Parade van een week geleden. Klapper werd de taptoe op de Grote Markt, waar alle groe pen aan deelnamen. Op de mu ziek van de Bruiloftsdans werd het festival besloten. Een van de publiekstrekkers van het Muziek- en Folklorefestival was de volksdansgroep Pofajdok. FOTO wim KOOYMAN I I I I I MAANDAG 14 JULI 1997 echt levensgevaarlijk om zo achter het stuur te kruipen.aldus de woordvoer der. Ondanks de drukte aan de kust was het in dit gebied dus vrij rustig. Met name in de Kanaalzone en Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn alcoholovertreders op de bon geslingerd. „Het mooie weer no digt velen kennelijk uit om flink wat al coholische versnaperingen tot zich te nemen en dat geldt niet alleen voor toe risten. We blijven dan ook in geheel Zeeuws-Vlaanderen verscherpt toezicht houden,",besluit de politiezegsman. we niet aan de beurt. Het is een lange dag maar heel gezellig. Toch hoop ik dat we snel mogen want ik moet vanavond nog naar Helmut Lotti," schaterde de Sluisse. Rond vijf uur 's middags klonk het startschot voor de vier. Na ongeveer tien meter reed Ja schenka met nog een vriendin het water in, de andere twee hielden het droog. Scouting Ook de Sluisse en Oostburgse scouting hield het niet droog in tegenstelling tot de Sluisse brandweer die onder leiding van stuurman Ronny de Ruiter een knappe tijd van 14 seconden neerzette. Ze deden het beter dan vier jaar geleden toen de mannen na tien meter in het water vielen. Dit was zomaar een greep uit de deelnemers. Vaak moest er lang worden gewacht, de regie was niet tevreden of er was een tech nische storing. Het meeste volk was rond zes uur dan ook al naar huis. Toch zullen de meesten met span ning uitkijken naar de uitzending van Fiets 'm d'r in. Het is nog niet bekend wanneer de Tros de opna men gaat uitzenden. Van onze verslaggever Hulst - Na de promotiefilm 'Hulst, de meest Vlaamse stad van Nederland', die vorig jaar mei werd gepresenteerd, be schikt de gemeente Hulst nu ook over een fraaie fotorepor tage van de gemeente. De reportage is gemaakt door foto graaf Roland van Damme uit Nieuw-Namen. Een jaar lang stroopte hij de gemeente af met zijn fotocamera. Het resultaat is een reportage van 400 foto's waarin alle facetten van Hulst worden belicht. De reportage 'Hulst in beeld' is onderver deeld in diverse rubrieken, waaronder de gemeente en gemeente lijke voorzieningen, monumenten, vesting, dorpskernen, platte land, wonen en woongenot, cultuur en sport, bedrijfsleven en Rey- naert de Vos. De gemeente gaat de foto's gebruiken voor alle mogelijke voor- lichtings- en promotie-activiteiten. Om de waarde van de reporta ge in tact te houden moet het fotomateriaal regelmatig ververst worden. Zoals in het geval van de basiliek. Als de restauratie ach ter de rug is moeten alle foto's waarop het gebouw in de steigers staat worden vervangen. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld ook voor Den Dullaert, die op dit moment een nieuwe entree krijgt. Uit de forse stapel foto's zijn vergrotingen gemaakt van 20 afbeel dingen die samen een zo volledig mogelijk beeld van de gemeente geven. De vergrotingen hangen van donderdag 17 tot en met don derdag 31 juli in de centrale hal van het stadskantoor, waar ze tij dens kantooruren te zien zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - Het is de bedoeling dat nog dit jaar overeenstem ming wordt bereikt over het spreidingsplan verpleeghuisbed den tussen de verpleeg- en verzorgingshuizen in de Kanaalzo ne. Dat is althans de inzet van interim-directeur E. Sloot van verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Sloot wil zo snel mogelijk een nieuwe gespreksronde met deze instellingen om een door de regio gedragen spreidingsplan te krij gen. Pas als er overeenstemming is bereikt gaat het verzoek van Ter Schorre voor de bouw van een nieuw verpleeghuis in Ter neuzen naar de minister. „De minister besluit uiteindelijk of wé een nieuw gebouw mogen bouwen of dat we noodgedwon gen moeten renoveren. Wij doen in ieder geval ons uiterste best een goed huis te bouwen." Het nieuwe Ter Schorre wordt, zoals de plannen nu zijn, aan zienlijk kleiner van omvang dan het huidige. Honderddertig 'bedden' moeten elders in de Kanaalzone worden geplaatst. Hiervan gaan er zestig naar De Vurssche in Axel en dertig in de vorm van een verpleegunit naar De Blide in Terneuzen. Over het resterende aantal moet nog - door het spreidingsplan vast te stellen - overeenstemming worden bereikt. „We zijn er nu al een half jaar mee bezig. Er zijn plannen ge noeg, maar er is nog geen uitge werkte gezamenlijke overeen komst," aldus Sloot. „Ik heb er goede hoop op dat die overeenkomst er komt. De sa menwerkende verzorgingshuizen in de Kanaalzone hebben een ge willig oor." Van onze verslaggeefster Oostburg - De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) in Oostburg wil weten hoeveel geld de provincie Zeeland moet te rugbetalen aan de gemeente Oostburg voor te veel betaalde le ges. In een brief aan het Oostburgse college van B en W wijst D&T op een uitspraak van de Hoge Raad van 11 juni dit jaar over het hef fen van leges door de provincie Zuid-Holland. Het gevolg van die uitspraak is dat provincies geen leges kunnen heffen bij gemeenten voor de af gifte van verklaringen van geen bezwaar. De partij heeft inmid dels vernomen dat de provincie Zeeland leges die vanaf 1 januari Hulst - De gemeente Hulst gaat bekijken of de dorps- en wijkra den misschien een zinvolle bij drage kunnen leveren bij het op zetten van een gemeentelijk be- leids- en uitvoeringsplan voor de openbare verlichting. Wethouder G. van de Voorde zeg de dat toe in de commissie Stads en dorpsontwikkeling, op aan dringen van J. Habraken (PvdA). De gemeente Hulst is proefge- meente in Zeeuws-Vlaanderen voor het maken van zo'n beleids- en uitvoeringplan. „Dit soort plannen moeten voortijdig met de raden worden doorgesproken," betoogde Habraken, „want die weten toch vaak meer over ver lichtingsproblemen in hun omge ving dan de gemeente." Sluiskil - In verband met de jaarlijkse onderhoudswerk zaamheden, wordt de pont in Sluiskil van maandag 21 juli tot en met zaterdag 9 augus tus uit de vaart genomen. Van deze stremming zal door middel van borden aan het fiets- en voetverkeer bekend heid worden gegeven. Een vervangende veerdienst wordt niet ingezet. 1996 ten onrechte zijn ontvangen, gaat terugbetalen aan de ge meenten. D&T vraagt aan het college hoe hoog het bedrag is dat de ge- meent Oostburg van de provincie kan verwachten en of de gemeen te deze leges heeft doorberekend aan de aanvragers via een aan passing van de gemeentelijke le gesverordening. „Is Oostburg bereid leges die ten onrechte zijn geclaimd van aan vragers ter waarde van 450 gul den per aanvraag, terug te beta len? Graag zouden wij van het college vernemen of zij bereid is alles in het werk te zetten om over te gaan tot terugbetaling van deze leges," aldus de fractie. De D&T-vragen zullen worden behandeld tijdens de raadsverga dering van de gemeente Oostburg die plaatsvindt op donderdag 17 juli. Van onze verslaggeefster Sluiskil - Een 23-jarige be stuurster uit Zelzate werd vrijdagavond betrapt op te hard rijden in zowel Sluiskil als Sas van Gent. Vanaf Sas van Gent naar Sluiskil reed ze met een snelheid van 133 kilometer per uur terwijl 80 is toegestaan. Verder haalde ze auto's in via verdrijvingsvakken en op een traject waar 50 kilometer per uur was toegestaan door wegwerk zaamheden reed de Belgische 142 kilometer per uur in plaats van 50. Bij haar aanhouding bleek ze on der invloed van drank en ze ver zette zich danig tegen de politie die haar wilde inrekenen. Ze schopte een gat in de bekleding van het portier van de politieau to. Na overleg met de officier van justitie in Middelburg werd haar auto in beslag genomen. Proces verbaal wordt opgemaakt.

de Stem | 1997 | | pagina 5