NCB toetst plan van Van Aartsen GOED KOOP 'Duinen beter beschermen bij aanleg Tweede Maasvlakte' North Sea Jazz danst, vermaakt en streelt IJsselmuider zorgmanager wars van betutteling Stralingsincident KLM lijkt met sisser af te lopen Linschoten: "Fors besparen in sociale zekerheid mogelijk' A2 I PE STEM Inkrimping varkensstapel Driedaags festival houdt revolutie buiten de deur HEINZ WITTE BONEN IN TOMATENSAUS CDA vraagt opheldering Betuwelijn BINNENLAND KORT Politieman schiet vrouw neer Aantal faillissementen gestegen Politie verwijdert extreem-rechtsen Noodklok over zeebaars Duikers vinden vliegtuigwrak in IJsselmeer Bliksem legt treinverkeer in westen stil Ruzie wordt man en vrouw fataal I JULI 1997 i i i i BINNENLAND (tannië en Ierland: der en daar zon en op sen droog. Dinsdag i op regen. Middag, ur van 17 tot 22 gra- Luxemburg: Maandag I de Ardennen en in |-g flink wat regen en onweer. Dinsdag ^>og en geregeld zon. nperatuur van 17 tot In Midden-Frankrijk: in de oostelijke helft gen- en onweersbuien, ;ten perioden met zon.' overal kans op wat in het westen later re- agtemperatuur van 20 den. rijk: Maandag voor- (ostelijke helft actieve onweersbuien. Verder zon en droog. Aan- i Mistral. Middagtem- meest van 25 tot 30 Maandag wolkenvel- waarschijnlijk droog, |in het noorden flink naar het zuiden toe Itevige enkele regen- en luien. Middagtempera- ^veer 27 graden, in het nd - en maandag ook bsta Verde - aanmerke- Iln de zuidelijke helft ide kans op enkele ste en- en onweersbuien; e maandag ook zon. In den maandag wolken- nsdag flink wat zon en tiddagtemperatuur 30 E hoger, maandag langs an Biskaje wat koeler, aandag in het noord- ans op enkele stevige onweersbuien. Verder en op veel plaatsen Middagtemperatuur I graden, in het midden n plaatselijk hoger, land en Kreta: Zonnig, [en misschien een lokale if onweersbui. Rond de Zee een stevige noor- Middagtemperatuur |;n of iets lager, id: Maandag in het oos- t nog zon, elders enkele regen- en onweersbuien. liggen de buien vooral et noordoosten, de zuid- re helft heeft weer gere- i maar ook nog wel een fider warm, met op dins- na van 18 tot 23 gra- tland: Maandag vanuit ten stevige regen- en on- uien. Dinsdag aan de fle van de Alpen weer i de noordkant aanhou- Èans op bewolking en een ddagtemperatuur rond Ben, maar dinsdag aan de kant van de Alpen bedui- fger. rijk: Maandag vooral [lenen nog flink wat zon, vanuit het westen stevige en onweersbuien. Dins- lart het in Tirol weer wat [dagtemperatuur rond 25 sing cryptogram zaterdag jontaal: 5. Jaarverslagen; 8. lur; 9. apezat; 11. studierichting, lara; 13. getroffen; 14. bedor- 15. fret; 16. knijpers; 19- waard; 21. stuifmeel. (kaal: 1. Vrouwengevangenis; 2- itten; 3. madeliefje; 4. genan- 6. avondjapon; 7. slachtoffer, ralen; 17. plasma; 18. boots; 20. ©JFS Voome (anp) - Natuurmonumenten en het Zuidhollands Landschap vin den dat de duinen van Voorne en Goeree bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte beter moeten worden be schermd. Dat hebben beide natuurorganisaties za- r laten weten in een reactie op het principe-besluit van het kabinet om de Tweede Maasvlakte aan te leggen. Zowel Natuurmonumenten als het Zuid hollands Landschap vreest dat de natuur de grote verliezer wordt bij de aanleg van de zuidwestelijke variant van de Tweede Maasvlakte. Deze variant komt het dichtst bij de kust van Voorne en Goeree. Beide organisaties zijn bang dat de in dustrie en bedrijven ervoor zorgen dat unieke natuurwaarden verdwijnen. „De aanleg van Maasvlakte I heeft in het noordelijk duingebied al geleid tot het dichtgroeien van duinvalleien met brandnetels en struikgewas." De organi saties noemen de beloofde aanleg van een nieuw natuur- en recreatiegebied van 750 hectare 'sympathiek', maar vrezen dat de schade die de zuidwestelijke va riant toebrengt aan de natuur daardoor niet kan worden goedgemaakt. Het liefst zien zij dat nog eens gekeken wordt of bestaand haventerrein beter kan worden benut. Stemt de Tweede Kamer in met de Twee de Maasvlakte, dan pleiten Natuurmonu menten en het Zuidhollands Landschap voor de noordelijke variant. Daarin blij ven de duinen aan open zee liggen en kunnen zeldzame en beschermde planten zoals teer guichelheil, parnassia en wilde orchideeën behouden blijven. Daarnaast moeten volgens de organisaties nieuwe duingebieden worden ontwikkeld, omdat in het verleden de nodige duinen zijn prijsgegeven aan havenontwikkeling. Van onze verslaggeefster Den Bosch - De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond i (NCB) gaat berekenen wat de financiële gevolgen zijn van het plan van minister J. van Aartsen (Landbouw) om de varkens stapel met een kwart in te krimpen. Daarbij wordt ook gekeken naar de uitwerking op de werkgelegenheid in de gehele provin cie. „Als die cijfers duidelijk zijn, zal Brabant beven," voor- spelt NCB-voorzitter A. Vermeer. De NCB wil 'met open vizier en zakelijke argumenten' de strijd aangaan met Van Aartsen. Harde acties komen nog niet in de plan nen van de bond voor, aldus Ver meer. „De kracht moet komen van onze argumenten." Het hoofdbestuur van de NCB vergaderde zaterdag over de plan nen van de minister. De bond be stempelt die als 'diefstal'. „Een kwart van de varkensstapel In krimpen betekent niet dat een kwart van hét inkomen verloren gaat. Dat betekent dat het volledi ge inkomen van veel varkenshou- ders zal verdwijnen." I De NCB verwacht half augustus samen met LTO-Nederland een Plan van Aanpak klaar te hebben. „Dan begint ook de inspraakpro- t cedure," aldus Vermeer. De vak groep Varkenshouderij van de I NCB houdt van 21 tot en met 24 juli negen bijeenkomsten voor varkenshouders in Brabant en Zeeland over Van Aartsens voor- stel. Het ministerie van Land bouw maakte zaterdag twee ge vallen van varkenspest bekend. Het betrof een bedrijf in het Lim burgse Oostrum en in Wanroij, Er zijn nu totaal 334 bedrijven door de varkenspest getroffen. De veetransporteurs die betrok ken zijn bij het afvoeren van var kens in verband met de varkens- i pest luiden de noodklok. Zij zeg gen dat de regels waar zij zich aan j moeten houden met elkaar in te genspraak zijn. Vandaag hebben I zij spoedoverleg met het ministe rie van Landbouw. De wachttijden bij de te ruimen boerderijen lopen vaak onaan- j vaardbaar hoog op, waardoor rij en rusttijden in gevaar komen. Door dit alles lopen de vervoer ders kans op hoge boetes. Volgens een woordvoerder van Transport en Logistiek Nederland (TLN) inden de transporten vaak op za terdag en zondag plaats zonder extra vergoeding. De kosten be dragen echter wel 150 a 200 pro cent. Doordat er geen varkens van verschillende boerderijen bij el kaar mogen, rijden de transpor- 'curs vaak met halflege wagens, j De tarieven zijn wel gebaseerd op volle wagens. De wachttijden worden veroor zaakt doordat controleurs, vaak militairen, niet op tijd kunnen ar riveren of doordat de te vervoeren dieren niet kunnen lopen. Als de ivagens te lang moeten wachten (ADVERTENTIE) blik 480 gram vanff29r 'J3oa 'uaqqntps '>|OOJ 'siu!l S'huzarensalade ak 1000 gram «jiq Artfcfc-n-U Va"349Z. A»or van "V"14 JUf't/mwalSM 1997 WSeiwes BV tel. 035-5483333 kan het gebeuren dat de ritver- gunning wordt ingetrokken en er helemaal niet meer wordt ge transporteerd. Zowel de vervoer der als de boer zit dan met een probleem. De plannen van Van Aartsen om de varkensstapel met een kwart in te krimpen heeft grote gevolgen voor de werkgelegenheid in de sector. Dat is de verwachting van woordvoerder A. Godee van mengvoederfabriek Cehave NV te Veghel. In de varkenshouderij in Nederland werken nu 17.225 man. Godee: „In de mengvoedersector zal er een verschrikkelijke con currentieslag ontstaan. Dooie var kens vreten niet. Als je 25 procent minder varkens hebt, zal in de he le sector rekening gehouden moe ten worden met minstens vierdui zend minder banen. Niet alleen de mengvoederbedrijven en de boer derijen zullen de klappen voelen, maar zo'n maatregel trekt ook de detailhandel, de slachterijen, transporteurs, de stallenbouwer en loonwerkers mee." Den Haag - De CD A-fractie in de Tweede Kamer wil opheldering van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) over de private fi nanciering van de Betuwelijn. Dat na een publicatie van de hoogleraar staathuishoudkunde prof. Heertje en universitair hoofddocent dr. Kanning in de Staatscourant van begin juli. Volgens de twee heeft Verkeer en Waterstaat voor de private finan ciering van de Betuwelijn een aanpak gekozen waarmee miljoe nen guldens verspild worden. Celliste Akua Turre-Dixon tijdens het optreden van Henry Threadgill's Society Situation Dance Band op het North Sea Jazz Festival. FOTO FRANS SCHELLEKENS Door Rinus van der Heijden ZO ER de laatste jaren nog sprake was van revolutie in de jazz, is die nu voor bij. Dat is de belangrijkste boodschap die het North Sea Jazz Festival 1997 achterlaat. Wegbereiders als Henry Threadgill, Charlie Haden en Don Byron hebben het verleden opgezocht en treden daarmee in het voet spoor van eerdere revolutionairen, die vaak in alle eenzaamheid hun weg terug in <ie ge- ischiedenis zochten. De >1997-editie gaat der halve de boeken in als een estafette, die enerzijds aanklampt bij de nieuwe ontwik kelingen in pop en jazz en anderzijds de his torie wat te nadrukkelijk eert. Jazz als instrument om te dansen, om te ver maken, om te strelen, dat lijkt de opgave die alle jazzmusici zich op dit moment opleggen. Henry Threadgill trad aan met de Society Situation Dance Band, met in de frontlinie zangeres Aster Aweke. 'Dans' was immer aanwezig, maar wel op de typische Thread- gill-wijze. Vaak moest het publiek moeite doen om binnen vertraagde ritmes en wijd uiteenspattende orkestpartijen de diep lig gende 'groove' te kunnen ontdekken. Charlie Haden, de lyricus van de contrabas, kon nauwelijks imponeren. Met een twintig koppige strijkerssectie had hij zijn muziek ontdaan van het hem kenmerkende intellec tualisme en er een fondantzoete 'schoonheid' voor in de plaats gelegd. Don Byron presen teerde zijn project Bug Music, waarbinnen bij de destijds vernieuwende componisten Duke Ellington, Billie Strayhorn, John Kir- by en Raymond Scott in herinnering bracht. Het resultaat was een indrukwekkende men geling van klassiek en swing, die aan de ba sis lag van de jazz uit de jaren dertig, en de nieuwe opvattingen van hedendaagse jazz. Leuk voor een half uur, maar daarna wordt de band met het verleden toch te knellend. Tot de toppers van het festival behoorde Third Rail, een 'superformatie' met bassist Bill Laswell, gitarist James 'Blood' Ulmer, slagwerker Jerome Brailey en de organisten Claudine Amina Myers en Bernie Worrell. Third Rail verenigt alle ontwikkelingen van de jaren negentig in zich: een dwingend dansritme, vrije improvisaties en pompende orgelklanken die de historie naar buiten zui gen. Onder een keihard volume ontwikkelt zich muziek'zo strak als chroom, druipend van individuele details en zo overrompelend dat ze je de adem beneemt. Indruk maakte ook het Elvin Jones Special Quartet. De ex-Coltraneslagwerker bracht muziek van zijn vroegere werkgever. Geo pend werd met A Love Supreme, waarbij Wynton Marsalis de saxofoonpartijen op trompet vertolkte. Naarmate het concert vorderde, kwam Elvin Jones letterlijk in zijn ritme en toonde hij Zich weer de goochelaar, die net iets voor de beat uit de onbedwingba re beul van weleer werd. Een opvallende verschijning was verder pia nist Brad Mehldau. De man behandelt zijn instrument op een bijna-seksuele manier en toont zich in met name de langzame stukken een poëtische improvisator, die Zijn thema's eeuwigheidswaarde meegeeft. Hetzelfde geldt voor de zwaar onderschatte" koperbla zer Tom Harrell, die de Lennon/McCartney- compositie Yesterday zomaar het jazzkamp binnentrok. Madeleine Peyroux, een nieuwe ontdekking op vocaal gebied, demonstreerde haar affini teit met Billie Holiday. Maar ook haar oner varenheid en daardoor het feit dat het voor haar iets te hard gaat: haar uitvoering van Dreamland bijvoorbeeld rammelde dusdanig dat je je als toeschouwer stilletjes stond te schamen. North Sea Jazz 1997 was ook het festival van de verschuivingen en in een enkel geval van de afzeggingen. De balans in de programme ring raakte daardoor wel eens verstoord. Maar dat had ook zijn prettige kanten: de laatste dag werd wat betreft programmering aangenaam topzwaar. elke dag goed nieuws Door Jari Smit (anp) IJsselmuiden - Dé gehandi capte bestaat niet. Iedereen, ook iemand met een zware verstandelijke handicap, be schikt over de nodige talen ten. Hulpverleners moeten het geduld opbrengen om die te stimuleren. Alleen zo kan er een einde komen aan de bemoedering van de gehan dicapte. Gerard van der Ziel, hoofd van dagcentrum De IJsselbrug in het Overijsselse IJsselmuiden, kan het niet genoeg benadruk ken: de maatschappij moet op houden verstandelijk en licha melijk gehandicapten te isole ren. Die kunnen veel meer dan de meeste mensen denken. „Als je kinderen nooit leert zelfstan dig te worden, leren ze het ook nooit." Van der Ziel kan bogen op ja renlange ervaring in de hulp verlening. Hij werkte onder meer in een gezinsvervangend tehuis in het Gelderse Hattem en zestien jaar in De Ambelt in Zwolle, een orthopedagogisch centrum voor moeilijk opvoed bare jongeren. Sinds drie jaar heeft hij de leiding over De IJs selbrug. Bij zijn komst schrok hij zich rot. „Het leek hier wel een cre matorium. Bezoekers vulden hun dagen met koffiedrinken. Ze stroomden toe als de bel luidde. Dat deed mij denken aan de periode dat ik in Hongarije werkte in een tehuis voor zigeu nerkinderen. Die zwierven her en der over het terrein. Ze kre gen een keer per dag eten; oud brood in emmers. Een harde De manege van De IJsselbrug, waar ook zwaar gehandicapten paardrijden. gong lokte ze naar de trog." Inmiddels is de situatie op De IJsselbrug drastisch gewijzigd. De term bezoeker is geschrapt. Het dagverblijf kent alleen nog maar medewerkers. Die maken zich op allerlei manieren ver dienstelijk voor de maatschap pij- Zij kunnen aan de slag op ver schillende projecten. Eén van de bekendste is het voetveer over de IJssel bij Zalk. Gehandicap ten runnen het pontje inmiddels twee jaar zonder problemen. Van der Ziel: „In eerste instan tie verklaarde iedereen mij voor gek. Zelfs het ministerie van VWS hing afkeurend aan de lijn. Maar na een werkbezoek zijn ze inmiddels om." Naast het voetveer heeft De IJs selbrug een eigen kwekerij (De Stormgieter), een manege, een fabriek in Dalfsen en - binnen kort - een dierenverblijf (het Zoddepark). Verder kunnen de gehandicapten aan de slag in het dagverblijf. Daar verrichten zij de meeste administratieve en huishoudelijke werkzaamheden zelf. Ook is er intern een compu teropleiding. De ervaring die gehandicapten zo opdoen, maakt sommigen rijp voor een functie in de maat schappij. Die doorstroming lukt aardig, al houdt de animo bij het bedrijfsleven niet over. „On terecht," meent Van der Ziel. „Een gehandicapte verbetert de sfeer. Mensen krijgen meer zorg voor elkaar. Bovendien komen werkgevers die een gehandicap te in dienst nemen voor een smak subsidie in aanmerking." Van der Ziels onorthodoxe aan pak stuit echter ook op weer stand. Ouders vragen zich af of hun kinderen nog wel gehandi capt mogen zijn. Krijgen ze niet teveel verantwoordelijkheid? Loopt de uitkering geen gevaar? Kwekers uit de omgeving vrees den concurrentievervalsing. De zorgmanager gaf ze gelijk. Met die toevoeging dat ze de gehan dicapten dan maar zelf in dienst moesten nemen. Dat argument sneed hout. Inmiddels werkt De Stormgieter zelfs veel in op dracht van diezelfde kwekers. Overigens is Van der Ziel zich er terdege van bewust dat gehan dicapten niet alles kunnen. Daarom zijn op alle locaties deskundigen aanwezig. De eindverantwoordelijkheid ligt echter bij de medewerkers. Zo moet het Zalker voetveer bin nen enkele jaren op eigen benen staan. Met een gehandicapte als directeur. Die huurt vervolgens extern deskundigheid in. Ook die opzet stuit op kritiek. Van der Ziel krijgt tot in den treure te horen wat er allemaal fout kan gaan. Veel trekt hij zich daarvan niet aan. „Wat heb ik te verliezen? Ik ga alleen af als ik het niet probeer. Dan zat iedereen hier nu nog steeds bierdoppen te plakken. Ze kun nen mij hooguit ontslaan." Steun vindt hij bij de vele posi tieve reacties vanuit het hele land. Van collega-hulpverle ners, maar ook van gehandicap ten. Zo bestaat er voor de mane ge een lange wachtlijst. Om die weg te werken gaat het paard-, rijcentrum binnenkort aanzien lijk uitbreiden. Van der Ziel put veel energie uit zijn werk. Maar hij zal zich niet op de borst kloppen. „Op com plimenten zit ik niet te wachten. Ik heb mij altijd ingezet voor mensen die op één of andere manier vastzitten. Met de na druk op helpen. Uiteindelijk zijn het de medewerkers die het hem doen." MAANDAG 14 JULI 1997 Leeuwarden - Een politieagent heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een twintigjarige vrouw uit Sneek in haar buik geschoten. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis en geopereerd. Zij ver keert inmiddels buiten levensgevaar. De agent was met een collega naar een woning aan de M. Gerritzstraat gegaan na een melding over een vechtpartij. Toen zij daar aankwamen kwam de vrouw de woning uit met een vleesmes, waarmee zij de agenten bedreigde. Omdat de vrouw ondanks enkele bevelen weigerde het mes weg te gooien, schoot een van de agenten vanaf ongeveer twee meter op haar. Rotterdam - In de eerste helft van dit jaar zijn 2905 bedrijven en particulieren failliet gegaan. Dat is 6 procent meer dan in dezelfde periode in 1996. Toen waren er 2740 faillissementen. Met de stij ging lijkt er een einde te zijn gekomen aan de daling van de afgelo pen jaren. De meeste 'slachtoffers' vielen onder eenmansbedrijven, firma's met twee tot vier werknemers en bedrijven met 50 tot 99 man personeel. De provincies Drenthe en Utrecht kregen de hoog ste stijging te verwerken, respectievelijk 65 en 48 procent. In Noord-Brabant deed zich een daling voor. Delft - De politie heeft zaterdagmiddag leden van de nieuwe ex treem-rechtse partij Volksnationalisten Nederland (VNN) en van de CD-jongerenorganisatie verwijderd uit de Nieuwe Kerk in Delft. Een kleine groep extreem-rechtse actievoerders was de kerk binnengedrongen om een herdenking te houden bij het graf van Willem van Oranje. Rotterdam - De Nederlandse Vissersbond heeft de noodklok geluid over de op jaarbasis honderden tonnen zeebaars die de vissers te rug in zee moeten gooien omdat ze te klein zijn. Negentig procent is al dood als zij de zee weer in gaan. Voorzitter J. Nooitgedagt van de bond heeft in een brief aan het productschap Vis in Rijswijk aange drongen op verlaging van de minimumlengte voor zeebaars. De vis sers langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust moeten de baarzen teruggooien, als zij niet de vereiste lengte van 36 centimeter heb ben. Enkhuizen - Duikers van de stichting Onderzoek Vermiste Militai re Oorlogsslachtoffers OVMO hebben dit weekeinde in het IJssel meer een vliegtuigwrak uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. Het gaat om een Brits verkenningstoestel van het type Lockheed Hudson dat in 1944 is neergestort. Er zouden zich nog een beman ningslid, munitie en springstoffen aan boord bevinden, aldus de politie. Utrecht - Blikseminslag bij Oudewater heeft er zondag aan het be gin van de avond voor gezorgd dat het treinverkeer in een belang rijk deel van het westen van het land stil kwam te liggen. Interci ty's reden niet tussen Rotterdam en Utrecht, Den Haag en Utrecht en Leiden en Utrecht. De NS wisten gisteravond nog niet hoe lang de storing zou duren. Den Haag - Een 30-jarige man en een 32-jarige vrouw zijn zater dag in Den Haag om het leven gekomen na een val van vier hoog. De twee vochten een ruzie uit en zijn daarbij over het hek van hun galerij getuimeld, zo bleek de politie na onderzoek en horen van ge tuigen. Den Haag (anp) - Er komt waarschijnlijk geen schadeclaim te gen de KLM en de leverancier van radioactief materiaal Mal- linckrodt. De hoeveelheid straling waaraan passagiers van de KLM-vlucht op 2 mei hebben blootgestaan door lekkage van een pakket is zo gering dat zij geen schade hebben ondervon den. Dit heeft mr. F. Vreede, advocaat van enige passagiers, za terdag meegedeeld. Na dreiging met een kort geding tegen de KLM en Mallinckrodt kreeg de raadsman alsnog de conclusies van een TNO-rapport. Hieruit blijkt dat zijn cliënten aan maximaal 0,63 millisievert per uur hebben bloot gestaan. „Dat is niet erg schokkend," al dus Vreede. Binnenkort krijgt de advocaat het complete rapport met alle meetgegevens. „De pas sagiers willen zelf zien hoe hoog de straling uit het lekkende pak ket was." Vreede stelt samen met zijn kan toorgenoot H. Bunjes op verzoek van zes Nederlandse en Britse passagiers een onderzoek in naar het stralingsincident. Ook heeft het Amerikaanse advocatenkan toor Speiser Krause Madole Lear namens Amerikaanse pas sagiers de twee advocaten in de arm genomen. Vreede gaat ervan uit dat de zaak met een sisser af loopt. „Als er geen straling is ge weest, is er ook geen schade en dus geen claim." Direct na het bekend worden van het incident liet de KLM al weten dat het gevaar voor de gezond heid van de passagiers verwaar loosbaar was geweest. Slechts enigen zouden aan maximaal 1 millisievert hebben blootgestaan, bij de rest lag dat ver daaronder. De natuurlijke stralingsdosis die Nederlanders jaarlijks ontvangen is 2,1 millisievert. KLM liet weten het vervoer van radioactieve lading voorlopig niet te hervatten. De maatschap pij stelt samen met de Rijkslucht vaartdienst een uitgebreid onder zoek in naar een aanscherping van de veiligheidsprocedures. Hilversum (anp) - Voormalig staatssecretaris van Sociale Za ken Linschoten verwacht niet dat er in een volgende kabinets periode nog veel gesneden zal worden in de sociale zekerheid. Wel meent hij dat er 'enorme besparingen' mogelijk zijn door een doelmatiger uitvoering van de sociale zekerheid. Linschoten, voorzitter van de commissie die het verkiezingspro gramma voor de WD schrijft, heeft kritiek op de manier waarop de uitvoeringsinstanties, zoals de bedrijfsverenigingen, de arbeids bureaus en de gemeentelijke so ciale diensten momenteel samen werken. „De reïntegratiepro gramma's zijn tot nu toe weinig succesvol gebleken," stelde hij gisteren vast in een vraaggesprek met Radio 1 Journaal. Op dit terrein kan de privatisering dan ook nog verder gaan, meent de vorig jaar wegens de CTSV-af- faire afgetreden staatssecretaris. Als voorbeeld noemde hij het scheppen van de mogelijkheid voor bedrijven 'zich aan te sluiten bij de (publieke) verzekeraar die het het beste doet'. „Er is nu nog steeds sprake van een verplichte winkelnering. Wat geeft de overheid het recht werk gevers in een bepaalde bedrijfstak te dwingen zich aan te sluiten bij betreffende bedrijfsvereniging, ook al doet deze het slecht en kost het de werkgever geld?" Linscho ten verwacht dat er stap voor stap een einde zal worden gemaakt aan deze verplichte winkelnering. Linschoten wilde niet ingaan op de vraag hoe groot de omvang is van de bezuinigingen die de WD in het verkiezingsprogramma zal opnemen.

de Stem | 1997 | | pagina 3