making in DE STEM 'Het is gewoon een dreamteam' Na valkuilen maken bergen nieuw algemeen klassement Betalen met je PINcode op z'n Frans. Zabel wil bij jury op de koffie VANDAAG Twee nieuwe sprintzeges Zabel sluiten de rangen bij getergde ploeg van Godefroot Analyse /aterstaat 260.000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. r«L LETOUR DE FRANCE B1 Deal TOUR'97 OP TV TOUR'97 X 56 Lekker Luchtig Lentegevoel? één van de vele voor- SB a la Carte-rekening. |k standaard 50% rood I je doorlopend krediet, [ring wil toch iedereen? bel gratis 0800-8182. I uur per dag bereikbaar, Ik voor meer informatie. een ffOft/Sonderneming Ginnekenweg 310. Wassenaarstraat 1 GS Terneuzen, op werkdagen [10.00 uur tot 15 .00 uur en op Jierdag van 19.00 uur tot 22.00 uur loorafgaande telefonische afspraak 10115-642264). heente Hontenisse, afdeling alge- fie zaken, Hof te Zandeplein 1 Iloosterzande, op werkdagen 108.30 uur tot 12.00 uur en van uur tot 16.00 uur, alsmede (vrijdag van 18.00 uur tot 20.00 uur Ie openbare bibliotheek, Europa- In 2 te Kloosterzande. tingen jnieder kan tot en met 12 augustus Ichriftelijk bedenkingen inbrengen Ihoofdingenieur-directeur van de laterstaat in de directie Zeeland, Is 5014, 4330 KA Middelburg. Jie die een bedenking inbrengt kan lijdig en bij aparte brief verzoeken laar persoonlijke gegevens niet bekend Iken. u telefonisch (tel. 0118-686428) lorkeur vóór 5 augusus 1997 daarom lekt, zal op een nog nader te bepalen lp de gelegenheid worden geboden ■ver het ontwerp van gedachten te wis- 1 Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor Invrager wordt uitgenodigd, wordt u 1 gelegenheid gesteld mondelinge Inkingen in te brengen. pelburg, 14 juli 1997, ninister van Verkeer en Waterstaat, lens deze, Roofdingenieur-directeur, j.dr. H.L.F. Saeijs i Waterstaat im 260.000 lezers en Ierland elkaar dagelijks m. 't elke dag opnieuw. Sport MAANDAG 14 JULI 1997 I I i„„ - Telekom is in vlie gende vaart bij de voet van de bergen aangekomen. Het voornemen van afgelo pen donderdagmorgen om voor de Pyreneeën even ;as terug te nemen, werd vrijdagavond rücksichtlos de prullenbak ingegooid. Zabel werd die dag in Marennes gedeklasseerd en dat besluit van de jury had binnen de ploeg de uitwerking van de bekende rood j op een stier. „Van mij had- n we diezelfde avond nog naar luis mogen gaan," verwoordde Jens Heppner de woede binnen het team. De Mannschaft kwam zaterdag rgd aan de start, maar na het machtsvertoon in de finale van de rit naar Bordeaux en het af maken door Erik Zabel was de revanchehonger van de Duitsers j altijd niet gestild. Gisteren in de etappe naar Pau resulteer de het eendrachtige rijden an dermaal in een spurtzege van Zabel (zijn derde van deze Tour), al moest er dit keer wel een foto finish aan te pas komen om Mi- nali en Blijlevens terug te ver wijzen naar respectievelijk de tweede en derde plaats. „Het is gewoon een dreamteam," sprak assistent-ploegleider Ru dy Pevenage vertederd. „We hadden al een hechte ploeg, r de deklassering van Erik heeft de jongens nog dichter bij elkaar gebracht." Erik Zabel pinkte zaterdag een traantje weg na zijn tweede ntzege en gisteren was zijn gebaar op het podium er één van de ultieme wraak. „We hebben goede helpers bij Telekom," sprak de Duitser met een grijnslach van Aken tot Keu len. „Een team moet als één fa milie zijn. Iedereen moet elkaar voor de volle honderd procent vertrouwen. Ik heb bewondering voor Walter Godefroot en voor de manier waarop hij deze ploeg de afgelopen jaren heeft opge bouwd." De hechte eenheid waar het Duits/Belgische team zo prat op t, is deze Tour van levenshe il Omdat de samenbundeling van de krachten van Bjarne Riis en Jan Ullrich zo explosief is, kan het kleinste conflict de boel intern laten ontploffen. Dat noodlottige vonkje ligt in de Tour dagelijks op de loer. Links De millimeterspurt in Pau, v.l.n.r. Moncassin (vierde), Zabel (eerste), Minali (tweede) en Blijlevens (vierde). foto cor vos en rechts blijven in de pers vraagtekens geplaatst worden bij het kopmanschap van Riis. „Ze moeten me geen woorden in de mond leggen," merkte Ullrich zaterdag op, nadat een van de Duitse bladen opnieuw wist te melden dat 'Der Jan' vindt dat hij klaar is voor het geel. Enkele dagen daarvoor onder mijnden verhalen over een om kooppoging van de manager van Ullrich de eenheid binnen het team. De man zou Bölts geld geboden hebben om niet voor Riis, maar voor Ullrich te werken. 'Keurige Udo' ging daar vanzelfsprekend niet op in. Het betrof volgens hem ook louter een knullige be nadering door een onbekende persoon. In een reactie op al die verhalen betuigt Ullrich keer op keer zijn trouw aan de Deen. „Voor mij is de Tour geslaagd als Bjarne in Parijs het geel heeft," aldus de Duitser. In Pau liet Walter Godefroot nog maar eens weten dat de rangen nog altijd gesloten zijn. „Riis is en blijft de kopman. Niet alleen op papier is hij onze nummer één, ook in de praktijk zal hij dat de komende dagen zijn. Hij is op dit moment sterker dan Jan." De Deen zelf liet zijn goede be nen het afgelopen weekeinde duidelijk zien. Samen met Ull rich reed hij Zabel tot twee keer toe in een zetel naar de zege. Jeroen Blijlevens was een van de sprinters die zijn tanden beide dagen stuk beet op de Duitse spurter. Twee keer werd hij der de. Na de hectiek van vrijdag kon hij dit weekeinde steeds vrijuit sprinten. „Maar uitgerekend op de dag dat ik ideaal zat, had ik de minste benen van de hele Tour," sprak hij zaterdag. „Het heeft denk ik te maken met de warmte. De overgang naar het hete weer verteer ik nooit zo goed." Gisteren durfde niemand te jui chen bij of na het passeren van de eindstreep. Zo dicht zaten Zabel, Minali en Blijlevens bij elkaar. Gespannen keken de ren ners naar elkaar, maar geen van drieën wist het zeker. Blijlevens werd voor de zekerheid naar het erepodium gedirigeerd, maar na vijf bange minuten zei de man die hem opgehaald had: 'Sorry, maar het is Zabel.' Voor de vijfde keer de afgelopen week restte 'Jerommeke' de te leurstelling. „Ik ben een paar keer gewoon te laat de spurt aangegaan. De ene keer had ik dat zelf moeten doen, de andere keer kon ik niet eerder beginnen. Iedere sprint is weer anders. Vandaag zat ik goed. De laatste meters reed ik hard langs de an deren, maar op de streep kwam ik enkele millimeters te kort. Omdat Zabel en Minali niet stil vielen, was ik dus kennelijk iets te laat begonnen. Het geluk dat ik vrijdag wel had, kwam ik van daag te kort. En dat is kloten." «Erik Zabel geeft in Pau aan dat hij met miniem verschil heeft gewonnen. foto reuter (ADVERTENTIE) Maestro op uw PINpas staat, kunt u in het buitenland overal waar u dit logo tegenkomt pinnen. O.a. in Frankrijk, Italië, Spanje en Turkije. Maestro: je vakantiegeld. Pau - In de verte lonkten gis teren de Pyreneëen. Tot op luchting van de klassements renners. In Pau werd een reeks van acht 'vlakke', ner veuze ritten afgesloten. Het was een aanloop vol valkui len, waaruit podiumkandi daten als Rominger, Zülle, Berzin en Gotti niet meer op stonden. Anderhalve week lang zullen de mannen van het klassement het rijk voor zich hebben. „We krij gen eindelijk de ruimte," meld de Kelme-kopman Fernando Escartin met een lachend ge zicht. Die vrijheid houdt tevens in dat de mannen op weg naar Loudenvielle met de billen bloot gaan. Vanavond zal blijken met wie de komende dagen serieus rekening moet worden gehou den. Het klassement zoals het er nu staat, is voor het grootste ge deelte bepaald door de proloog en een reeks valpartijen. Chris Boardman en Jan Ullrich staan nog altijd slechts twee seconden (het verschil tussen winst en verlies in de proloog) van el kaar. Zij verloren geen tijd van wege valpartijen. Datzelfde geldt voor Olano, Jalabert, Ca- menzind en Etxebarria. De rest van de concurrentie kwam de eerste week niet zonder kleer scheuren door. De beide buitenlandse kopman nen van de Nederlandse ploe gen, Luttenberger van Rabo en Hamburger van TVM, staan dicht bij elkaar. 'Lutti' verloor zaterdag in de etappe naar Bor deaux op ongelukkige wijze 50 seconden, omdat hij die dag de 'onvermijdelijke laatste val voor de finish' niet wist te omzeilen. Van de Nederlanders staat Mi chael Boogerd er volgens ver wachting het beste voor. Qua tijd dan wel te verstaan, want de Hagenaar heeft sinds enkele da gen last van twee ontstoken gro te tenen. Met opengeknipte schoenen trekt hij de bergen in. In de strijd om het geel is de Ra- bo-man geen pion van beteke nis. Riis, UUrich en Olano zijn op dit moment de top-drie bij de 'bookmakers' binnen het pelo ton. De Telekom-tandem versus Door Ad Pertijs de opvolger van Indurain bij Banesto. „We zien Olano als on ze voornaamste concurrent," zegt Telekom-assistentploeglei- der Rudy Pevenage. „Hij heeft de afgelopen week op ons de meeste indruk gemaakt. Olano reed gemakkelijk mee op de eer ste rij." De Spanjaard zegt vertrouwen te hebben in de goede afloop. „Tijdens de Dauphiné Libéré was mijn vorm wisselend. Na een week meerijden in de kop van het peloton is de regelmaat teruggekomen," zegt Olano. De Spanjaard verwacht dat de ko mende dagen links en rechts klimgeiten hun kans wagen. „Maar daar zal ik me niet aan storen. Ik rijd mijn eigen koers. Bjarne Riis zal dat zeker ook doen. En volgens Rudy Pevena ge betekent dat maar een ding: aanvallen. „Tenzij de rest ge woon al lost." Het Festina-duo Virenque-Du- faux komt als eerste in aanmer king om zich te mengen in de Duits-Spaanse oorlog. Renners als Escartin en Luttenberger zijn regelmatig genoeg om dag na dag langzaam te stijgen op de hitlijst. En dan is er altijd nog Laurent Jalabert. 'Jaja' rekende op een behaaglijk plekje in de schaduw van Alex Zülle, maar aangezien de Zwitser al naar huis is, is de Fransman voorlopig het boeg beeld van ONCE. De kleine Da vid Etxebarria heeft echter alles in zich om de komende dagen weer alle aandacht van Jalabert af te leiden. Mapei moet na de rode kaart van Steels 'het geweer op de an dere schouder leggen'. „Maar of Oscar Camenzind sterk genoeg is om met de hele ploeg voor het klassement te gaan rijden, weet ik nog niet," zegt ploegleider Lefevere. Voor Rabo begint na een week van vruchteloze aanvalspogin- gen de Tour vandaag pas echt. Luttenberger oogt sterk. Boo gerd hoopt dat het weer koeler wordt. „Want dan heb ik minder last van mijn tenen." Jonker wachtte rustig de bergen af, al kostte het achterin het peloton rijden hem veel tijd vanwege de valpartijen. Bij TVM staat Bo Hamburger voor zijn definitieve Tour-exa men. „Na jaren van leren, moet hij het nu maar eens laten zien," sprak TVM-directeur Bos bij de start van de Tour. Het meren deel van de ploeg zal na de ge dane arbeid voor sprinter Blijle vens een paar dagen 'rust' krij gen. Ik heb in de Tour driemaal de groene trui gewonnen. De eerste keer, in 1964 tij dens mijn tweede Tour, ge beurde dat dankzij een deal met Jacques Anquetil. Tij dens de etappe Luchon-Pau, met alle bekende Pyreneeën- cols, ging Bahamontes vanuit het vertrek weg. Met een man of tien - ik herinner me de na men van Anglade, Gilbert Desmet, Junckerman, Gabica, Anquetil, Mahé, Grousard en Delisle - zaten we na de Col de Mente in de achtervolging. Bijna boven op de Aubisque voelde ik dat ik eraf moest. Dat bezorgde me geen prettig gevoel, want als ik inderdaad gelost zou worden, moest ik in mijn eentje de 70 kilometer door het dal naar Pau afleg gen. Met zo ongeveer een laatste krachtsinspaning wurmde ik me naar voren, waar Anquetil op kop reed. In m'n beste Frans, dat toen nog niet zo goed was, vroeg ik of hij het wat langzamer aan wil de doen. Anquetil voelde er echter niet zoveel voor, om dat hij met zijn billen tegen el kaar zat. Hij was er niet gerust op, omdat Bahamontes op het eind van zijn carrière met een opmerkelijke prestatie bezig was en op dat moment al vijf minuten voor iag. Nadat ik beloofd had dat ik mijn in spanning zou leveren in het dal, liet hij het tempo iets zak ken, waardoor ik bij kon blij ven. Jan Janssen: 1963/0, 1964/24/groene trui, 1965/9/groene trui, 1966/2, 1967/5/groene trui, 1968/1,1969/10, 1970/26. Ritzeges: '63 7e etappe, '64 7e etappe en eerste gedeelte 10e etappe, '65 12e etappe, '67 13e etappe, '68 14e etappe en tweede gedeelte 22e etap pe. Aan de finish had Bahamon tes amper twee minuten over en won ik de sprint van de achtervolgers. Als ik in Pau niet bij de eerste tien had ge zeten, zou ik de groene trui niet hebben gewonnen. Door de tactisch geweldige oplos sing had mijn val op de baan van Toulouse, waar mijn gro te concurrent Seis won, geen catastrofale gevolgen voor de eindzege in het puntenklasse ment." Jan Janssen verslaat in Pau Gilbert Desmet (derde), Jun- ckermann (vierde) en Gabica in de sprint voor de tweede plaats, waarmee hij een zeer goede zaak deed voor de groene trui. foto anp Van onze verslaggever Pau - Erik Zabel wil op de rustdag (donderdag in St. Etienne) onder het genot van een bakje koffie zijn deklassering van af gelopen vrijdag in alle rust doornemen met de mannen van de jury. „Ik wil mijn verhaal doen en zij mogen dat verhaal van hun ver tellen," zei de Duitser, die zich neer heeft gelegd bij het besluit, maar nog altijd van mening is dat hij onschuldig is. Zabel zou vrijdag in de massa sprint in Marennes met ongeoor loofde middelen een opening hebben geforceerd, waarbij hij de anderen zou hebben gehin derd. Blijlevens werd na zijn de- De negende Tour-etappe wordt vandaag rechtstreeks op tv ver slagen door Nederland 2 en BR- T 2 vanaf 10.55 uur en Eurosport vanaf 11.00 uur. TArros-Nay 13km FRANKRIJK Argelès-Gazost 69km Ste. Marie de Campan V 123km A ijVAspin 136km St. Lary XSoulan 159km ouron ZV-, 171 kra \Jl82km Loudenvielle klassering tot winnaar uitgeroe pen. De sprint en het jurybesluit hiel den de gemoederen in de Tour karavaan nog twee dagen bezig. „We staan onder toezicht van de jury en ik accepteer daarom iede re beslissing, maar ik ben niet al léén schuldig aan wat er gebeurd is. Bij het bekijken van de helico- pterbeelden heb ik nog vier of vijf renners gezien die iets deden, waarvoor ze naar dezelfde maat staven ook gestraft hadden moe ten worden. Ik heb met Cipollini gesproken en hij gaf toe dat we beiden vijftig procent schuld hadden aan onze aanvaring." De namen van de andere renners wilde hij niet noemen. „Want ik ben niet uit op een polemiek." Hij kon echter moeilijk verbloe men dat Nazon en Moncassin twee van de boosdoeners waren geweest. „Er was in ieder geval geen Raborenner bij betrokken, zoals ik eerst vermoedde," sprak hij Robby McEwen vrij. Waar anderen schouderophalend het incident afdede met 'in de Tour is het altijd al zo erg ge weest', vond Zabel dat vrijdag grenzen overschreden waren. Tom Steels is daar volgens de Duitser het slachtoffer van ge worden. „Het was fout wat Tom deed, maar ik weet wat er op dat moment in hem omging. Zijn ploeg wilde nog een keer alles op alles zetten en uitgerekend op het moment dat het allemaal moet gebeuren, snijdt iemand je de pas af. Die samenbundeling van kracht en spanning moest er ge woon uit. Het was een school voorbeeld van een reactie op een actie. Okee, de reactie wordt ge straft, maar wat me mateloos stoort, is dat de actie vrijuit gaat."

de Stem | 1997 | | pagina 11