Alcoholverbod voor jongeren lijkt kansloos rerbreg*eVx Bel nu 0800-0503 de Afsluitingen Het ongenoegen van staatssecretaris De politieke wil van Annemarie Jorritsma M> Kok: 'Huurder mag subsidie niet mislopen' Spoorwegen krijgt 3 nieuwe concurrenten A2 n> Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis 7jdiétbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt pESTEM BINNENLAND A3 Kamer ziet niets in voorstel Psycholoog van Brinkman wilde strijd met Peper 'Mij hoor je niet zeggen dat een tweede paars kabinet er per se komt' 18 juli - 4 augustus H> BINNEtyMND KORT Toneelstuk 'Bende van Venlo' ongewijzigd NU'91 en verpleging bieden petitie aan Illegale Somaliërs mogen worden uitgezet North Sea Jazz voor aanvang uitverkocht Heeft u al de nieuwe ANWB G 12 JULI 1997 t-Brittannië en Ierland- s de Noordzeekust op veel tsen mist of laaghangende olking. Verder perioden zon en zondag kans op een n- of onweersbui. Middag- eratuur van 18 graden in westen en langs de Noord- ust tot ongeveer 23 in En- nd. en Luxemburg: Flinke ige perioden, maar vooral e Ardennen ook een kleine s op een regen- of onweers- Middagtemperatuur onge- 26 graden. rd- en Midden-Frankrijk: ke zonnige perioden en in 'ogezen een kleine kans op lokale bui. Zondag later op g in de zuidwestelijke de- tementen kans op onweer dagtemperatuur oplopend tegen de 30 graden. d-Frankrijk: Zaterdag in de rt van de Pyreneeën nog ele wolkenvelden, verder nig. In de loop van zondag- nd in het zuidwesten kans stevig onweer. Middagtem- atuur oplopend naar 30 gra- aan zee en 35 lokaal land- aarts. tugal: Zaterdag zonnig, gs de westkust ten noorden Lissabon ook enkele wol- velden. Zondag overal meer "olking en toenemende kans een regen- of onweersbui, ddagtemperatuur aan zee i 20 graden aan de Costa de tot 30 in de Algarve. ndinwaarts maxima tot 35 den. Zondag wat lagere "peraturen. anje: Zonnig. In de loop van ndag van het westen uit toe- mende bewolking en enkele rspreide, mogelijk zware, re- n- en onweersbuien. Mid- gtemperatuur aan de Golf n Biskaje tussen 20 en 25 aden, aan de andere stranden ssen 25 en 30. Landinwaarts kaal 35 graden. Zondag latei- de dag in het westen afkoe- g- lië: Zonnig. Middagtempe- tuur rond 30 graden, iekenland en Kreta: Aan de anden zonnig. In het binnen- nd vooral 's middags enkele apelwolken en zaterdag in t noorden mogelijk een loka- regen- of onweersbui. Zon- g op de Egeïsche Zee een toe- mende noordenwind. Mid- gtemperatuur ongeveer 28 aden, in het binnenland iets ven de 30 graden, uitsland: Flinke zonnige pe- oden en in het zuiden en wes- n een kleine kans op een lo- ale bui. Middagtemperatuur an 22 graden langs de Oost- ekust tot ongeveer 27 in het uidwesten. witserland: Flinke zonnige erioden en vrijwel overal "oog. Middagtemperatuur ssen 25 en 30 graden, ostenrijk: Flinke zonnige pe- ioden,. In het oosten wat meer ewolking en kans op een loka- regen- of onweersbui. Mid- agtemperatuur ongeveer 25 aden. 20 tnagram: erk-kaper-Karper e in- ru ine - Rui. t en res-snert-Unster tiên-niets-Intens veer-vrede-Derven keet-steek-Ekster taan-satan-Naaste reis-slier-Israel orde-ronde-Eirond (lCD reus-beurs-Rubens KRUIDENIER '|30)S e|q '6u!uns|po}s 'auiep jeeq 'said33-"51 ZATERDAG 12 JULI 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet is akkoord gegaan met een voorstel van minister Borst om de verkoop van alcohol aan jongeren on der de achttien te verbieden. Maar het wetsvoorstel lijkt al bij voorbaat kansloos. De Tweede Kamer reageert totaal afwijzend op het plan. De regeringsfracties PvdA, WD, D66 en ook oppositiepartij CDA voelen er niets voor de leeftijd grens voor de verkoop van zwak- alcoholische dranken, zoals bier en wijn, te verhogen van 16 naar 18 jaar. „Het is heel moeilijk te controleren. Je oudere broer kan het bijvoorbeeld ook voor je ha len," aldus de woordvoerster van dePvdA-fraetie. Premier Kok beaamde gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat een verkoopverbod in de praktijk inderdaad moeilijk af te dwingen is. „Een verbod biedt in derdaad geen garantie. Je kunt het niet waterdicht maken. Maar toch hoop ik dat er een bepaalde preventieve werking van uit gaat. Het is een belangrijk signaal." Ook de WD ziet een verhoging van de leeftijdsgrens niet als de oplossing om het alcoholgebruik onder jongeren af te remmen. „Als je een regel instelt, moet je die ook kunnen handhaven en dat kan in dit geval niet," aldus WD-Kamerlid Van Blerck. D66-Kamerlid Fermina betwij felt of het verbieden van verkoop wel helpt om het alcoholgebruik onder jongeren terug te dringen. „Misbruik bestrijden is iets an ders dan gebruik onmogelijk ma ken. Op deze manier bereik je de probleemgroep misschien hele maal niet." Met Fermina vindt CDA-Kamer- lid Lansink dat het 'geen kwaad' kan als jongeren onder de 18 jaar soms een paar glazen bier of wijn drinken. Lansink vindt het op zich wel begrijpelijk dat Borst het alcoholgebruik onder jonge ren wil bestrijden. „Maar dit is een kwestie van symboolpolitiek. Het is niet pit te voeren." Lan sink ziet meer in goede voorlich ting. Door Paul Kokke Den Haag - Hij kreeg er bijna het schaamrood van op zijn ka ken, onze staatssecretaris van Cultuur Aad Nuis. Een tijdje ge leden bekende hij dat hij zich in het buitenland wel eens minis ter van Cultuur liet noemen. Want dat was toch wel handiger als hij tegenover een echte cultuurminister zat. Zo van: gelijke jongens onder el kaar. Al was het maar omdat Nuis zich dan niet hoefde te laten af schepen met een hoge ambtenaar, omdat de echte minister zich niet met een staatssecretaris wenst te onderhouden. De staatssecretarissen van het ka binet-Kok zouden hun functie graag opgekrikt zien. Want tja, de benaming van hun baan legt toch wel erg veel nadruk op het woord secretaris. Je mag wel af en toe er gens bij zijn, maar echt beslissen, ho maar. Dus wat deden de staatssecreta rissen deze week. Op initiatief van staatsecretaris Kohnstam (Bin nenlandse Zaken) gingen ze maar eens dineren in een mooigelegen uitspanning buiten Den Haag om zich te bezinnen op hun positie. Niet dat ze met de vuist op tafel hebben geslagen. Nee, het was vooral gezellig. Het meest belang rijke besluit was bovendien dat ze snel weer eens een keer met z'n al- Rotterdam (anp) - De psycho loog die korpschef Brinkman van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond ter zijde stond, heeft aangestuurd op een akkoord tussen de bonden en de korps chef om gezamenlijk ten strijde te trekken tegen burgemeester en korpsbeheerder Peper. fat gebeurde tijdens een zes uur durend gesprek op zondagavond april tussen de psycholoog Lankamp en de politiebonden ACP en NPB in het Barbizon-ho tel in Capelle aan den IJssel. volgens bestuurder Tournier van de politiebond ANPV, die een dag later werd ingelicht, was het on duidelijk of het idee rechtstreeks van Brinkman afkomstig was of dat Lankamp op eigen houtje het voorstel deed. „In elk geval heb- en wij het idee op 21 april afge ven, omdat het geen oplossing bood voor het probleem dat wmkman als persoon niet in staat vjas het korps te leiden," aldus tournier. "e Psycholoog had eerder een re organisatie begeleid in het district van het regiokorps. De com- bussans daar was tevreden over e werk van Lankamp en raadde Mi aan ook Brinkman te helpen '1 zijn conflict met de onderne- ingsraad en de bonden. omstreden voorstel dat Lan- amp deed wordt ook bevestigd ™or NPB-bestuurder De Neef en *Nuis, 'minister' van Cultuur. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP len zouden gaan eten. Van een op stand der staatssecretarissen die met gouden letters in het geschie denisboek zou kunnen worden ge schreven, was vooralsnog geen sprake. Dat neemt niet weg dat de positie van de staatssecretaris enigszins curieus is. In zekere zin is hij of zij het hulpje van de mi nister, maar de staatssecretaris draagt wel degelijk politieke ver antwoordelijkheid. Maar van de andere kant maakt hij geen deel uit van de ministerraad en is hij daardoor evenmin lid van de rege ring. Hij mag alleen de minister raad bijwonen als het zaken uit zijn portefeuille betreft en kan de heren en dames ministers alleen maar van een adviserende stem voorzien. Des te pijnlijker is het dat als een minister opstapt, ook de staatssecretaris zijn portefeuil le ter beschikking moet stellen. En tot slot is hun dienstauto ook goedkoper dan die van hun depar tementale baas. Jorritsma dirigeert het wegenbouworkest bij de opening van een beurs gewijd aan Grond-, Water- en Wegenbouw. FOTO ANP Door Paul Kokke en Jeroen den Blijker Den Haag - Laatst werd ze door haar ei gen partijleider Bolkestein nog genoemd als mogelijk nieuwe premier van Neder land. Maar WD-minister van Verkeer en Waterstaat Annemarie Jorritsma heeft geen zin om daarover te speculeren. De partij die als grootste uit de verkiezingen van mei volgend jaar tevoorschijn komt, levert de premier. „Dat is gebruikelijk in dit land. Punt." Maar over namen laat ze zich niet uit, ook al ziet meer dan de helft van de WD-aanhang het liefst PvdA'er Kok terugkeren in het Torentje. WD-leider Bolkestein blijkt bij zijn eigen partij aanmerkelijk minder populair. Jorrits ma vindt het maar een malle discussie. „Elke zittende minister-president zal beter scoren dan iemand die het nog niet is. Kijk naar de opvattingen over Lubbers voordat die pre mier werd. Of over Kok tijdens de laatste ver kiezingen. Wat hadden we voor verhalen over de grijze muis Kok en weet ik wat allemaal. En hij blijkt het te kunnen en goed ook. Prima zelfs. Kok heeft anders ook zijn tekortkomingen. „Die heeft iedereen." En wat zijn die van bijvoorbeeld Bolkestein? „Die ga ik jullie niet aan je neus hangen. Bol kestein zou een buitengewoon goede premier zijn." Ondanks zijn matige dossierkennis? Ze moet er hartelijk om lachen. „Hij heeft een buitengewoon goede dossierkennis op het moment dat het nodig is. Bolkestein is de lijst trekker; hij heeft de fractie op een buitenge woon goede manier geleid. En hij is nog popu lair in het land ook. Maar eigenlijk vind ik het een non-discussie. Die moet pas plaatsvinden wanneer je in de formatie-onderhandelingen zit. Wij kiezen in dit land de premier niet en dat is maar goed ook." De vraag die aan de minister was voorgelegd, was betrekkelijk simpel: hoe zou zij het ver kiezingsprogramma van haar eigen partij in vullen. Of zij wat extra's zou willen doen voor de minima, bijvoorbeeld, zoals de FNV graag zou willen zien. Voor een structurele verho ging van de uitkeringen voelt zij echter niets. „Daar help je misschien tijdelijk de koop kracht van die mensen mee. Maar die extra uitgave moet wel betaald worden uit belas tingmiddelen of premies. Bovendien wordt het verschil tussen uitkering en minimumloon kleiner. Je haalt een stukje prikkel bij de mensen weg om de arbeidsmarkt op te gaan. Dat is heel slecht." Dat de minima er sinds de jaren tachtig twin tig procent op achteruit zijn gegaan, vindt u geen probleem. „We pogen al een groot aantal jaren de koop kracht voor de minima op peil te houden. Kijk, het kan natuurlijk altijd mooier en fraaier, maar het lukt heel redelijk. Als je in die koopkracht meer geld stopt, kun je dat niet besteden aan werkgelegenheid. Ik vind wel dat je iets moet doen aan de probleemge vallen. Daar zijn ook afspraken over." Voor de problemen in de zorgsector wilt u na tuurlijk wel extra gelden uittrekken. De zorg wordt absoluut een hot item tijdens de verkiezingen, gelooft Jorritsma. „Zij zit momenteel krap in het jasje. Er is door het ka binet elke keer behoorlijk toegegeven als er grote nood was. Ik vind ook dat dat hoort. Maar ik zou niet zo ver willen gaan als minis ter Borst (Volksgezondheid) die haar begro ting er structureel ruim twee procent op voor uit wil laten gaan. Dat de 1,3 procent in dit re geerakkoord niet genoeg zou zijn, was duide lijk. De gezondheidszorg is helaas geen markt en dat zal ze helaas ook nooit worden. Daar om moeten er prikkels blijven bestaan om steeds zo zuinig mogelijk met de middelen om te gaan. En ik ben er echt van overtuigd dat op een aantal terreinen van de gezondheids zorg nog behoorlijke efficiency-slagen te ma ken zijn." Wat zou er in het WD-verkiezingsprogram- ma trouwens over de maximumsnelheid moe ten staan? „Dat de handhaving van de huidige maxi mumsnelheden verbeterd moet worden. Daarmee zit het nog steeds niet goed. Al gaat het op de rijkswegen steeds beter. Ons groot ste probleem zit op de 50- en 80-kilometerwe- gen. Samen met provincies en gemeenten gaan we investeren om via de infrastructuur de wegen veiliger te maken zodat ze niet meer uitnodigen tot te hard rijden. Maar dat is een lang traject. Ook moeten we de mentaliteit van de weggebruiker veranderen. Er gebeu ren helaas nog teveel ongelukken op provin ciale wegen en binnen de gemeentes die door hard rijden worden veroorzaakt. Dus moet daar een slag gemaakt worden." Maar waarom zou je 's avonds laat nog krampachtig aan de maximumsnelheid vast houden wanneer de snelwegen zijn uitgestor ven? „Omdat wanneer mensen eenmaal gewend zijn dat ze op een bepaald moment harder mogen rijden, ze dat ook doen op het moment dat het niet kan." Minister De Boer (Milieu) wil de maximum snelheid zelfs nog verder verlagen. „Ik ben daar heel realistisch over. Het is nu al enorm moeilijk om de huidige honderd kilo meter te handhaven. In Europa valt nog niet eens over een harmonisering van de maxi mumsnelheden op 120 kilometer te praten. Dan is het heel onverstandig om hier verder naar beneden te gaan. Ais het de opvatting van minister De Boer is om de snelheid te ver lagen, mag ze die van mij uiten. Maar ik ben heel benieuwd wat er in het verkiezingspro gramma van de PvdA over zal staan." Een ander punt. Het in de WD zoveel ge roemde dualisme. Daar hebt u knap veel last van gehad. Bij het debat over de Hoge Snel heids Lijn bijvoorbeeld, toen de PvdA onder het regeerakkoord probeerde uit te komen. „Maar ik ben wel voor dualisme. Zij het met grenzen. Dualisme is belangrijk. In principe hoort het debat in de Kamer gevoerd te wor den. Maar de fracties die zich aan een kabinet verbonden hebben, hebben ook een stukje verantwoordelijkheid voor de coalitie. Dus heeft dualisme zijn grenzen." „Waar ik problemen mee heb is het grote ge mak waarmee allerlei moties de Kamer passe ren waarin om honderden miljoenen extra wordt gevraagd. Zonder dat wordt aangege ven waaruit dat allemaal betaald moet wor den. Dat soort profileringsdrang is risicovol, bedreigend. Maar goed, daar leer je ook mee leven. Het is alleen lastiger opereren. Het ka binet moet nog al eens een keer zeggen dat we iets niet doen omdat de middelen er niet zijn. Je moet oppassen dat het niet lijkt alsof de coalitie niet van de fracties is. Dat er nauwe lijks iets meer door de Kamer komt waar de coalitie gewoon voor is." Misschien moet een volgend paars regeerak koord meer dichtgetimmerd zijn dan driejaar geleden het geval was. „Nee, het moet dezelfde stringentheid heb ben, maar dan op andere onderwerpen. Dat zouden luchtvaart, inpassing van infrastruc tuur, het investeringsniveau, veiligheid, wel licht onderwijs kunnen zijn. Kijk, je hoeft geen afspraken te maken over dingen waar je het met elkaar over eens bent. Je moet een re geerakkoord juist richten op die punten waar je verwacht dat een kabinet grote risico's gaat lopen. Wat ik echter heel belangrijk vind is dat we dezelfde systematiek gaan hanteren. Uitgavenplafond, financieringstekort, dat soort disciplinerende zaken. Daar ben ik zeer voor." Ispaars-II overigens mogelijk zonder D66? „Misschien wel mogelijk, maar of het verstan dig is weet ik niet. Als je een kabinetsperiode goed en intensief met elkaar hebt samenge werkt, is het logisch om als eerste keuze die coalitie voort te zetten. Want dan heeft het toch iets met die drie partijen te maken. Ais je een regeerakkoord kunt sluiten met een partij erbij, moet je dat altijd doen. Als het breder kan, is het mooi meegenomen. Bovendien heeft die partij in het kabinet een aantal goe de ministers. En zeventig procent van de ka binetsvoorstellen gaat toch ook met steun van D66 door de Kamer?" Desondanks is een tweede paars kabinet voor Jorritsma geen vanzelfsprekendheid. Het CDA komt weer even om de hoek kijken. „Mij hoor je niet zeggen dat zo'n kabinet er per se komt. Voor mij behoren er ook alternatieven te zijn. Laten we in vredesnaam niet hopen dat we straks in -feite maar één coalitie kun nen maken. Wat dat betreft hoop ik dat het CDA een alternatief als regeringspartner kan zijn. Dat is die partij zeventig jaar geweest, dus waarom zou dat na de komende verkie zingen ook niet kunnen?" (ADVERTENTIE) 0I®™ ™id burgemeester Pe rt; "CP-bestuurder Van der Zee, w Veneens k'i ket gesprek aan- ~!g Was> ontkent in alle toon- «Ja m een week na ge- dL, zegden de bonden en de on- i_ r. ern|lnSsraaci het vertrouwen tP-R1 an °P' waarna de affai- r "nnkman losbarstte. DEN HAAG Minder files dankzij extra rijstrook De Ring rond Rotterdam is een belangrijk knooppunt in het Nederlandse hoofdwegennet. Het verbindt het Rotterdamse havengebied met andere gebieden in Nederland en belangrijke corridors naar D£LFT het buitenland. Het vrachtverkeer is van groot belang en krijgt daarom een aparte strook van de A16 naar de A20 richting Hoek van Holland en zorgt daarbij voor minder vertragingen voor het overige verkeer. Uitvoering Tijdens de 'bouwvak' wordt de laatste (en lastigste) hand gelegd aan de vrachtwagenstrook nabij het Terbregseplein. We hebben onze activiteiten bewust gedurende deze rustige periode gepland, zodat de verkeershinder minimaal is. De nieuwe rijstrook zorgt- voor minder vertragingen in de bocht richting Hoek van Holland, Tegelijkertijd vernieuwen we het wegdek, de verlichting, de vangrail en het geluidsscherm. Op deze manier is de overlast slechts éénmalig. Duidelijke omleiding door routeletters Op de bewegwijzeringsborden langs de omleiding zijn. letters aangebracht die de alternatieve route verduidelijken. De ietter 'H' staat voor richting Den Haag, de 'S' betekent richting Schiedam en verder richting Hoek van Holland, de 'A' is richting Pr. Aiexanderpoider. VOLLEDIGE AFSLUITINGEN A16 Afrit ROTTERDAM - Pr. ALEXANDERPOLDER 18 juli '97 van 21.00 uur t/m 23 juli '97 05.00 uur A20 GOUDA - HOEK VAN HOLLAND 18 juli '97 van 21.00 uur t/m 28 juli '97 22.00 uur A16 ROTTERDAM - HOEK VAN HOLLAND/DEN HAAG 18 juli '97 van 21.00 uur t/m 4 aug. '97 05.00 uur Ministerie van Verkeer en Waterstaat Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Directie Zuid-Holland UTRECHT VOLG DE OMLEIDINGS ROUTES Richting PR. ALEXANDERPOLDER volg de borden: Richting DEN HAAG volg de borden: Richting SCHIEDAM volg de borden: Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok wil niet dat huurders huursubsidie mislopen als ze plotseling minder inkomen krijgen. „Mensen die die pech hebben, mogen noch linksom noch rechtsom verder gedupeerd worden." Dat zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Maandag moet staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) in de Tweede Kamer verschijnen om tekst en uitleg te geven over een compen satieregeling van de nieuwe huursubsidiewet. De regeling is juist bedoeld om de subsidie op peil te houden van mensen die opeens minder inkomen krijgen. Maar PvdA, CDA, SP en Groen- Links vinden haar te beperkt. Om met Tommei te overleggen roepen zij de Kamercommissie voor Volkshuisvesting terug van va kantie. De oorzaak van het pro bleem is het jaarinkomen van aanvragers van huursubsidie. De nieuwe huursubsidiewet schrijft voor dat het inkomen bij de aan vraag op 1 juli moet worden ge schat: dat 'geschatte inkomen' is bepalend voor de hoogte van de huursubsidie voor het komend jaar. Als er sprake is van een onver wachte inkomensterugval, bij voorbeeld bij arbeidsongeschikt heid of werkloosheid, dan stijgt de huursubsidiebijdrage in prin cipe pas een jaar later. Maastricht - Het toneelstuk over de Bende van Venlo hoeft niet te worden gewijzigd. De president van de rechtbank in Maastricht heeft dit gisteren bepaald in een kort geding. Het geding was aan gespannen door Astrid van Boekholdt, de voormalige, vrijgespro ken vriendin van bendeleider Frenki P. Ze eiste dat haar persona ge uit het stuk zou worden geschrapt. Ze voelde zich in haar per soonlijke levenssfeer aangetast door de manier waarop het Maas trichtse gezelschap het Kruis van Bourgondië het stuk opvoert. Den Bosch - Het spoedberaad over de financiële problemen in de zorgsector heeft weinig opgeleverd. Gedeputeerde L. van Nistel- rooij van Volksgezondheid en de directies van verzorgings- en ver pleegtehuizen overlegden gistermorgen op het provinciehuis in Den Bosch over de ontstane situatie. De gedeputeerde wilde van de directieleden zelf horen hoe de financiële tekorten zijn ontstaan en hoe zij denken die in de toekomst op te lossen. „Toen de signa len hier langzaam maar zeker binnendruppelden, steeg bij mij de adrenaline," liet Van Nistelrooij zijn gehoor weten. „Zeker omdat deze CAO verdere verschraling van de zorg betekent, zeker in Bra bant. En dat is absoluut onaanvaardbaar." De Abvakabo en de CFO en de Nederlandse zorgfederatie krijgen volgende week een brief van de gedeputeerde waarin hij zijn zorg uitspreekt over de huidige problemen. Daarbij zal hij de petitie insluiten die hij gis teren van NU'91, de enige bond die de huidige CAO niet onderte kend heeft, en vertegenwoordigers van de verpleging kreeg aange boden. Den Haag - Justitie kan Somaliërs die in Nederland zijn uitgepro cedeerd, uitzetten naar Somaliland (Noord-West Somalië). De au toriteiten in Somaliland hebben zich verplicht mee te werken aan vrijwillige én gedwongen terugkeer, zo heeft staatssecretaris Schmitz (Justitie) de Tweede Kamer laten weten in antwoorden op schriftelijke vragen van het Kamerlid Sipkes (GroenLinks). Schmitz gaat ervan uit dat vooralsnog 500 a 600 Somaliërs voor (gedwongen) terugkeer in aanmerking komen. Schmitz ontkende dat Justitie gebruikt zou hebben gemaakt van valse Somalische paspoorten om Somaliërs te kunnen laten terugkeren. Een voor malige IND-medewerker had dat afgelopen week verklaard. Den Haag - Het North Sea Jazz Fes tival is voor het eerst in de geschie denis al voor aanvang uitverkocht. Dat heeft T. van den Hoek namens de organisatie gistermiddag gezegd. Volgens hem heeft het wat betreft de programmering dit jaar goed meegezeten. De 22e editie van het jazzfestijn ging gisteravond om 18.00 uur van start met een optreden van de gele genheidsband Legends '97. Vijf top pers (Marcus Miller, Eric Clapton, David Sanborn, Joe Sample en drummer Steve Gadd) beten het spits af in de Statenhal, terwijl een andere held (Ray Charles) in de PWA-zaal van start ging. In totaal zullen 70.000 mensen dit weekeinde North Sea Jazz in het Haagse Con gresgebouw bezoeken. Eric Clapton tijdens zijn optreden gister- FOTO ANP avond. Rijswijk (anp) - Na Lovers wachten de NS nog eens drie nieu we concurrenten. Dat zijn de Duitse Bentheimer Eisenbahn, de afvaltransportcombinatie ACTS uit Utrecht en Short Lines uit Rotterdam. Zij willen alle drie op korte ter mijn goederentreinen laten rijden over het NS-spoor. Dat heeft de actualiteitenrubriek Netwerk gisteren bekendgemaakt. De drie ondernemingen zouden inmid dels al door het ministerie van Verkeer en Waterstaat als spoor wegmaatschappij zijn erkend. ACTS wil zelf treinen naar het noorden (VAM in Wijster) in gaan zetten. Nu vervoeren de NS voor de afvalverwerkers jaarlijks 800.000 ton afval. Op korte ter mijn wil ACTS daarvan 120.000 ton zelf gaan vervoeren. Short Lines ziet nieuwe kansen voor opgeheven goederenspoorlijnen. Ook wil het bedrijf concurreren mei NS op verbindingen tussen Rotterdam, Venlo, Leeuwarden en Veendam. De Bentheimer Eisenbahn ten slotte is van plan met eigen trei nen drie keer per dag het Duitse Nordhorn met Coevorden en Rot terdam te verbinden. De Eisen bahn heeft al sinds 1910 een ei gen lijntje vanuit Duitsland naar Coevorden. (ADVERTENTIE) r

de Stem | 1997 | | pagina 3