jpg The Webm f 'Ik lE jj ]l OVR: ultieme reiswijzer via PC en telefoon ip§ jpg I ed5.jpg Bü 15pjenrig.jpg tfftffjpg jpg Wente-f «iöMLp.3Pg tlviffitt.jjpfl 14yrs_82.jpg 1st-suk1.jpg Content is koning in Cyberspace Link tussen graf en een biljartbal? II Duitse internetwet instrument om aanbod pornografie aan banden te leggen 383.jpg ögirls -Jpg alijaS6.jpg aus 886j pg w m Microsoft. windows nt- [Dagblad De Stem] INTERNET http://www.stem.nl mail: Leon@stem.nl In Duitsland wordt op 1 au gustus een wet van kracht waarmee toezicht wordt ge houden op internet. De zo genoemde multimediawet, die gisteren door het hoger- huis van het Duitse parle ment, de Bundesrat, werd aangenomen, kan volgens de regering van bondskanselier Helmut Kohl een goed juri disch instrument zijn om bijvoorbeeld het aanbod van pornografie op internet aan banden te leggen. fftt2.jpg tffipn.jpi bigcones a-89596.jpq 0i-158.jpg inn Veroordelingen INTERFACE 1MB buigt voor Microsoft Genetische manipulatie Iedereen is even een ster Nieuwe spelling op de computer <=£>o j ZATERDAG 12 JUL11997 D4 Location: Reacties: Door Nico Koolsbergen De OVR Reiswijzer is het ultieme hulp middel voor mensen die met het open baar vervoer reizen. Men wordt letterlijk van deur tot deur gegidst .en zelfs meldt de Reiswijzer hoeveel minuten de reiziger moet lopen van station naar tramhalte of van huis naar de bus. Heeft een station een fietsenstalling, wat kost die, wanneer zijn de loketten open, hoe veel zones is dat met de bus, wat kost een eersteklas retourtje naar waar dan ook in Neder- land? Het is allemaal te vinden. Nog verdergaand: als de NS bussen inzet - wat nogal eens voorkomt - is zelfs dat via OVR Reiswijzer te achterhalen. Want het we hebben het over een computerpro gramma dat zijn informatie online via de telefoon op het beeldscherm toont. Niet via het Internet, maar via een ander net werk (voor 22 ct per minuut). De verbin ding komt vlot tot stand en de informatie verschijnt razendsnel op het scherm. De meest actuele dus, waarbij bijvoorbeeld ook rekening is gehouden met stakingen of storingen door slecht weer. Net als het informatienummer 0900-9292 (dat 75 ct per minuut kost). Het programma bestaat al een paar maanden en kost 19,75 (te koop op sta tions en bij stads- en streekvervoer). Wie nog voordeliger uit wil zijn, koopt het ju li/augustusnummer van het computer blad PC-Active voor 12,95. De OVR Reiswijzer staat op de maandelijkse cd- rom van dit blad. Gratis, men mag het ge woon op de eigen computer installeren en gebruiken. Er is echter een maar: de ver sie op cd-rom is uitsluitend voor Win dows 95 en die in de handel werkt ook met Windows 3.1. De gebruiker van deze gratis versie krijgt ook geen ondersteu ning van de helpdesk. En de installatie van de OVR Reiswijzer onder Win dows 95 is zeer ingewikkeld. Al heeft PC-Active er alles aan gedaan - tot en met een filmpje en gesproken tekst op de cd-rom - om daarbij te helpen. Stimulans of afschrikking? Van onze redactie internet Bovendien is Duitsland het eerste land ter wereld dat wettelijke regels heeft voor zogenaamde digitale handtekenin gen. Dat zijn codes die worden gebruikt om de communicatie in de handel via internet of via de elektronische post te waarborgen. Deze digitale handteke ningen krijgen de status van wettelijk documenten, waaraan dus rechten en plichten kunnen vyorden ontleend. Vol gens de regering-Kohl betekent de wet een stimulans voor de handel via inter net. Tegenstanders hebben echter beweerd dat investeerders in internetdiensten door de Duitse wet zullen worden afge schrikt. Bovendien is volgens de critici volstrekt onduidelijk in hoeverre de be drijven die voor de internetaansluitin gen zorgen aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor het bedenkelijke mate riaal dat door hun abonnees op het net wordt gezet. In de wet staat dat deze providers kun nen worden vervolgd als ze willens en wetens als trefpunt dienen voor illegaal materiaal en als het „technisch moge lijk en redelijk" zou zijn geweest om dit misbruik van het internet te voorko men. De Duitse jurist Christopher Kuner, ex pert op het gebied van informatietech nologie, zegt echter dat de wet „veel dingen open laat". De Amerikaanse ka mer van koophandel in Duitsland liet weten dat pas uit de toekomstige juris prudentie moet blijken wat de reikwijd te van de nieuwe wet is. Daardoor zul len voorzichtige investeerders mis schien twijfelen om internetprojecten in Duitsland op te zetten, aldus de Ameri- ftf sas bih ixgiï -■ B3 ■W Een onderzoeker van de Duitse politie bekijkt op een projectiescherm de namen van grafische bestanden in een directory die, op de namen van de files afgaan de, kennelijk (kinder)pronografie bevat. foto reuter kaanse kamer van koophandel. Vorige week sprak de Amerikaanse pre sident Bill Clinton zijn voorkeur uit voor zo min mogelijk overheidsbe moeienis met internet. De handel via in ternet noemde Clinton het „wilde wes ten van de mondiale economie". Daar bij is wel enige overheidsregulering ge boden op het gebied van bijvoorbeeld auteursrecht en patenten, maar de over heid moet vooral geen struikelblokken opwerpen voor deze nieuwe mogelijk heid van internationale vrijhandel, al dus Clinton. Eerder deze week werdenb in Hamburg en in Zwitserland een man en een vrouw veroordeeld wegens het versprei den van kinderporno via het net. In Hamburg kreeg een 27-jarige student zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Bovendien moet de aanstaande bedrijfseconoom, die aan de universiteit van Gottingen studeert en een bekente nis heeft afgelegd, 1.000 mark boete be talen, zo bepaalde de rechtbank. De po litie vond bij de student 27 fotocollec ties die hij op de universiteit uit het in ternet had gehaald. „Ik wil dat u de zaal verlaat met de ze kerheid dat deze markt, waarvoor kin deren absoluut niet virtueel, maar in werkelijkheid misbruikt worden, door mensen zoals u ontstaat", zei de rechter. De rechtbank van Lausanne veroor deelde op dezelfde dag een Zwitserse vrouw tot 15 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens het vanuit de VS via het internet versturen van kinderpornofoto's naar haar vriend in Zwitserland. De Zwitserse, die in de VS woont, was in januari door een lagere rechtbank tot vijf dagen voorwaardelijke celstraf ver oordeeld, maar daar was zij tegen in be roep gegaan. Volgens de aanklagers had de vrouw in 1995 zo'n tien kinderpornofoto's bij in ternetaanbieders in de VS verzameld omdat haar vriend die website's vanuit Zwitserland niet kon bereiken. Een aantal van de aanbieders is inmiddels in de VS verboden, aldus de aanklager. De vrouw, die in de computerindustrie werkt, heeft een aantal van de foto's per E-mail naar haar vriend verstuurd. Tussen de foto's zat er een van een acht jarig meisje dat verkracht wordt en ge dwongen tot orale seks. De politie ontdekte de foto's bij toeval toen een onderzoek naar de man werd ingesteld wegens handel in illegale computerprogramma's. Hij verklaarde tijdens het proces een „ongezonde be langstelling" te hebben en zei dat zijn vriendin hem de plaatjes had gestuurd omdat hij „wel eens wilde zien wat het was". De man weigerde te zeggen wat hij met de plaatjes en ander bij hem gevonden pornomateriaal heeft gedaan. De aan klager omschreef het paar als „vunzige handelaars" en de rechtbank stelde dat het verspreiden van porno op kleine schaal niet minder erg is dan op grote schaal. De rechters voegden daar aan toe dat de vrijheid om het materiaal op te pikken van het internet geen excuus is om de foto's te verspreiden. In Zwit serland is het verboden pronografisch materiaal waarin kinderen onder de 16 en dieren zijn afgebeeld te verzamelen of te verspreiden. In het land der blinden is éénoog koning, maar in cyberspace heet - ie content. Want wat heb je aan een mooi uitziende site waar niets te vinden is? Aan de elektronische snelweg bevinden zich talloze ge vels waar lang geschilderd en getim merd is door grafische tovenaars, HTML-artiesten en Java-kunste naars, maar waar verzuimd is om meubels in de kamers te zetten en waar de boekenplanken leeg zijn. Dat geeft allemaal niks, want het oogt best leuk, al die frisse voorge vels, en er komt nogal wat kijken bij het op orde houden van zo'n digita le kiosk. Da's geen dédain, want ik ben heus nog niet vergeten hoe ik heb zitten zweten en kankeren bij het in elkaar zetten van de eerste tabellen en frames. Met dat soort dingen is het zo dat je er een hele tijd geen jota van snapt, vervolgens begint het een tijdje te dagen ter wijl er nog van alles fout gaat, en dan ineens, pats, gaat er in je bo venkamer een schakelaar om en maak je voortaan uit je blote hoofd in een ordinaire tekst-editor gelik te tabellen en vergeet je nooit meer hoe het moet. Ik kan geen regel Java-script of -code schrijven, maar ik weet in tussen wel hoe ik die Java-applets en scriptjes moet jatten en ze met enige chirurgische ingrepen om kan bouwen tot een loopkrantje dat er net uitziet alsof ik het helemaal zelf geproduceerd heb. Al doende leer ik, maar al doende leer ik ook dat er genoeg dingen overblijven die ik nooit zal leren. Sommige omdat ze te moeilijk zijn en andere omdat ik er geen tijd voor kan vinden om ze onder de knie te krijgen. Da's gelukig ook niet nodig, want het heeft niet zoveel zin om iedere keer opnieuw het wiel uit te vinden. Doe dus uw voordeel met alle wie len die al uitgevonden zijn, me de-amateurs, en wentel u intussen in het respect dat ik voor de eerst geproduceerde frames en tabellen heb. Chapeau en ga zo door, Jasper, Orson, Pirn, Henk, Jeroen, Marcel, Evert, Gerben, Louis, Fon.'en de 65 anderen die avonden lang hebben zitten zwoegen op hun persoonlijke digitale uithangbord. Er staan nu 75 links naar homepages van Stem-lezers die hun product aangemeld hebben en die een link naar De Stem Online hebben aange bracht. Op naar de honderd, leder een die een internet-aansluiting heeft kan kijken wat onze abon- nee's ervan gebakken hebben en kan zijn voordeel doen met de kunstjes die zij al uitgevonden en/of toegepast hebben. Maar wat ik dus jammer vind, is dat er aan sommige professionele sites zo te zien hooggekwalificeerde ont werpers en programmeurs bezig zijn geweest terwijl aan de inhoud, sorry, da's gewoon Nederlands voor content, niet al te veel aandacht is besteed. Nou hebben we bij een krant natuurlijk wat gemakkelijker praten dan bij een bedrijf waar iets anders dan nieuws geproduceerd wordt. Wij beschikken hier over een een paar van die web-monkees on der mijn vrienden had, zouden we samen misschien iets moois gaan doen. Monkey? Is volgens mij in Amerika zo'n beetje het alweer wat belegen whizz-kids aan het vervan gen. Was een scheldwoord, maar Door Léon Krijnen onuitputtelijk reservoir van tekst en foto's waaruit iedere dag opnieuw een selectie voor de digitale editie gemaakt kan worden. Maar het lijkt mij alleen maar weg gegooid geld om een of ander col lectief van handige whizz-kids voor een paar honderd, of, wat zelfs re gelmaat schijnt te zijn, een paar dui zend harde guldens een site van een paar pagina's in elkaar te laten flan sen zodat daarna de URL vet op het visitekaartje gedrukt kan worden. Let wel: ik scheer hier niet over één kam, want ik ken ook voorbeelden van eenlingen, duo's of trio's (HTML-monkey, grafische monkey en computer-monkey) die voor wei nig geld schitterende dingen doen en maken. Ik wilde wel eens dat ik lijkt nu een beetje een eretitel aan het worden. 'Hey, hey, we're the Monkees', zongen ze zelf in de six ties en ik wed dat er mooie monkey- sites op het web zijn. Ik zal er een paar opzoeken en de links op de adressen-pagina van De Stem Onli ne zetten. Goed, content dus, inhoud achter het smoel. Gelukkig zijn er ook voorbeelden te over van hoe het wel moet. Wat mij betreft komt er één site in aanmerking voor de titel 'Moeder van alle sites'. Dat is de on volprezen 'Library of Congress'. Wat is me dat een juweel van een site. Voor zover ik na kan gaan vieren twintig uur per dag bliksemsnel, en als je er iedere dag een uur op be zoek gaat, ben je nog een paar jaar kwijt voordat je inhoud een beetje bekeken hebt. Watje ook zoekt aan Amerikaanse wetten is er te vinden, uit heden en verleden. In tekst, in tentoonstelling, in haarscherpe fo to's, in geluidsfragmenten, in oude en nieuwe videobeelden. Dat alle site-bouwers, amateurs of professionals, minstens een keer rond gaan snuffelen in de Library of Congress en eens kijken hoe de structuur van dat monument in cy berspace in elkaar zit. Wat kunnen we daar met zijn allen een hoop van leren. Tenslotte heb ik een mooi cadeautje klaargezet op de server van De Stem Online. Alle lezers van de papieren krant hebben gisteren de prachtige fo to op de voorpagina kunnen zien van die horde mantelbavianen die vanuit het Noorderdierenpark naar de dierentuin in Melbourne gaan verhuizen. Gisteren heeft hij ook op de voorpa gina van De Stem Online gestaan, zodat sommigen van u hem mis schien al gedownload hebben. Die afbeelding was, vanwege snelheid, in een grove 'progressive' resolutie slechts 480 pixels breed en nam niet meer dan 18.000 bytes in beslag. Voor de liefhebbers staat hij nu ook driemaal klaar op de server van De Stem Online: respectievelijk 1024 maal 768,800 maal 600 en 600 maal 480. Het mooiste komt hij uit in 1024 maal 768, als uw monitor dat aankan. In die resolutie neemt hij ruim 0.7 megabyte in beslag, zodat het downloaden via een 28K8 mo dem een paar minuten kan duren. Maar voor wie even geduld heeft doet hij het daarna schitterend als achtergrond in uw Win dows. Links naar de foto's staan op de voorpagina van De Stem Online en op de internetpagina van onze digitale uitga ve. 4 Co. ie Godzilla Systems of Operating^^ CtopjWght© Microsoft CoiporMiciii 1992. All Rights Restivêd. Dit logo wordt door OS/2 bezitters vaak gebruikt om zich af te zetten te gen Windows (95 en NT). Beetje voorbarig misschien, nu blijkt dat IBM de slag om de thuismarkt heeft opgegeven... CHIPS BITES IBM stopt met de levering van het besturingssys teem OS/2 in computers voor privé-gebruik. „De slag is gele verd, Windows is de heerser op de markt, dat moe ten we erken nen", zei William Etherington, di recteur IBM-Eu- ropa, gisteren in Stuttgart. Windows 95 is het besturings programma van het Amerikaanse computerconern Microsoft, dat di rect concurreer de met het sys teem van IBM. Laatstgenoemde kondigde ongeveer een jaar geleden aan de positie van Mi crosoft aan te zullen vallen. Dat mislukte, een dure recla mecampagne ten spijt. De gebruikers bleken veel problemen te hebben met het aansluiten van hun software op het systeem. IBM zal OS/2 wel verder ontwikkelen, maar dan voor bedrijven en in stellingen. Het systeem wordt geschikt gemaakt voor een netwerk van computers. Studenten bioprocestechnologie van de landbouwuniver siteit Wageningen hebben een enquête over de ethische as pecten van biotechnologie en genetische manipulatie op het net gezet. Op de site staat een vragenlijst, gericht op de Nederlandse internetters. Wie de moeite neemt de enquête in te vullen, maakt kans op een T-shirt. De uitkomsten van de opiniepeiling staan uiteraard ook op de website en wor den wekelijks bijgewerkt. Ze verschijnen tezijnertijd ook in het jaarboek van hun studievereniging. De studenten zien de enquête als een middel om 'de mensen bewust te maken van het maatschappelijk belang van het hanteren van een goed ontwikkelde ethiek bij wetgeving en uitvoe ring van genetische manipulatie'. Ze hopen dat hun initia tief de maatschappelijke discussie over genetische mani pulatie verder helpt. Voor het adres: zie de internet-pagina op De Stem Online. De mediabewuste popart-kunstenaar Andy Warhol voor spelde eens dat in de toekomst voor iedereen vijftien minu ten beroemdheid is weggelegd. Mensen die dat kwartier niet op eigen kracht halen, maar wel eens in him leven in de nabijheid van een heuse beroemdheid hebben verkeerd, kunnen al hun verhalen kwijt op een hoogst vermakelijke website vol ervaringen van deze zogenaamde 'minor cele braties'. Dat beroemdheid een erg relatief begrip is, blijkt wel uit de wervende tekst op de homepage. Die gaat name lijk over iemand die het geluk had met Tim Allen in de lift te staan. Tim wie? Het blijkt een Amerikaanse komiek te zijn. Het is maar dat u het weet. Een link naar de pseudo- beroemdheden vindt u op de internet-pagina op De Stem Online. Door Raoul van den Booren Wat is de overeenkomst tus sen een biljartbal en een graf steen? En wat hebben een as pirine en een pianola met el kaar gemeen? Het zijn geen flauwe raadseltjes, maar se rieuze vragen waarop weten schapsgoeroe James Burke een antwoord probeert te ge ven via het computerspelletje Connections. James Burke is vooral bekend vanwege zijn tv-programma's op Discovery Channel waarin hij wetenschappelijke onder werpen op een populaire wij ze belicht. Dat doet hij ook op de CD-ROM Connections, waarbij de computeraar op speelse wijze op zoek moet naar schakels waaruit onze geschiedenis is opgebouwd. Het ziet er op het computer scherm allemaal fraai uit. De speler belandt in een surrea listische wereld waarin op al lerlei voorwerpen geklikt moet worden. Als er een scha kel is gevonden die in de ket ting van de geschiedenis past, krijg je een leerzaam video filmpje te zien. Zo leer je bij voorbeeld hoe een stoomma chine of lucifer werkt. Het geld, de sleutel, de aarde: ze De nieuwe spelling bezorgt veel mensen nog grote proble men. Vooral de tussen-n is ingewikkeld. Het is pannen koek, maar gedachtesprong; kerkenraad maar apetrots. Door de nieuwe spelling zijn ook de spellingcontroles in al le elektronische tekstverwerkers achterhaald. Weliswaar is in de nieuwste edities daarvan alles weer keurig in orde maar dan moet je weer wel in de buidel tasten. Er zijn andere oplossingen. Voor Word voor Windows is al een tijdje een patch te downloaden van het Internet bij www.microsoft.com die de bestaande spellingscontrole aanpast aan de nieuwe regels. WordPerfect-gebruikers (van DOS- of Windowsversie 5.1 tot en met 6.0b) kunnen in de boekhandel een diskette kopen die hetzelfde doet met de WP-spellingscontrole en bovendien bestaande fouten corrigeert en duizenden nieuwe woorden toevoegt. Deze Sdu/Standaard Spellingschijf kost 34,90. hebben in de ogen van Burke allemaal een onderlinge con nectie. Maar welke precies, dat wordt ook na het spelletje niet hele maal duidelijk, vooral omdat Burke nogal kriskras door de tijd heen stapt. Daardoor ben je de wetenswaardigheden over carbonpapier alweer ver geten als moet blijken dat hier toch echt een verband ligt met het ontstaan van de lucifer. Desalniettemin is Connec tions boeiend genoeg voor urenlang leerzaam speelple- zier, ook al omdat in het echte spel weer allerlei andere spel letjes verstopt zitten. En dat allemaal met een computer die rechtstreeks afstamt van een weefgetouw. De CD-ROM Connections is uitgegeven door Valkieser en kost ƒ89,95. Afspeelbaar op PC en Mac. John! Door Max Steenberghe Vorig jaar hingen ze in het I delijk, nu in het Helmondse meentemuseum: de foto's Anton Corbijn. Portretten voornamelijk pop- en ook andere sterren. Zelf woont hi ruim twintig jaar in Lond maar over de wereld staat bekend als die Nederlan popfotograaf. En als de beste Hij is de beroemdste popfotograaf de wereld. Iedereen stond voor lens, vroeg, smeekte soms zelfs om portret. Maar wat was de dag van leven? De sessie met Sting? Met de Pistols? Met Sinatra? Beefheart, B( of Bono? Nee. Dat was toen hij bij vrienden van Depeche Mode mi drummen. Playback, dat wel, voor de BBC-tv. „Geweldig. En un Ik ben de beste drummer ter werelc enige die debuteerde in Top of Pops." Dichterbij het podium komen, was het zo'n 25 jaar geleden om bej nen. Daarom nam Anton - toen 17 42 - de camera van zijn vader mee i een optreden van popgroep Solut „Ik heb ooit saxofoon geprobe maar ik begreep al snel dat ik niet muziek bij de muziek zou komen." Met de popfotografie lukte dat b< Wat heet: hij wordt de beste genoe Zijn grofkorrelige zwartwit-portre zijn trendsettend; zijn naam is een grip, al is die in de internationale gelstalige popwereld nauwelijks spreekbaar en staat hij daarom b bekend als Ze Famouz, zoals hij bedrijf gekscherend noemde. Zijn roem dringt door tot in alle uit! ken van de wereld. En in Helmond ten ze gedaan te krijgen dat hij hoe persoonlijk zijn expositie FOTi kwam inrichten. Dat was een dins Die woensdag moest hij eerst even huis (Londen), dan donderdag vooi lezing naar Scandinavië, vrijdag Italië voor een andere tentoonste en zaterdag weer terug in Hein voor de opening. Niks bijzonders, ben in totaal misschien vier maai Per jaar thuis." Guerilla-unit Hij schurkt onrustig heen en weer i lobby van het Helmondse hotel, moeizaam. Niet uit onzekerheid: weet wat hij waard is en hij kent de reld. Maar hij praat gewoon niet gi Iedereen bedelt om anekdotes, 1 rend bij zijn beroemde beelden, die vertelt hij niet. „Een foto stae Z1ch, moet niet gehinderd worden e® bijbehorend verhaaltje. De moet als foto geïnterpreteerd en waardeerd worden, de omstandigb doen er niet toe." En verder is er weinig te verte vmdt hij. Want wat gebeurt er nu 1 maal? Ze vragen een foto, hij k ®ngs, met een camera, en knipt Plaatje. Hoho. Dat alleen is al bijzonder komt alleen met die camera. Hoe e lenzen. Geen licht, geen dei geen assistentes, maar enkel Anton en een guerilla-unit: I go in, I shi 9Jon t

de Stem | 1997 | | pagina 32