Vakantie reizen Zeilen langs de kust biedt totale ontspanning TT Slenteren door een veelbezongen buurt D2 I DE STEM D3 ir Prachtig landschap m«P?s3 .XL lij vtfpifiiy Loveboat Britse toeristen lopen Frankrijk onder de voet Boekje met drie wandelroutes in De Jordaan Cruisen naar zonsverduistering Luxe vliegen is duurder Handige Reiswijzers Sologids '97 voor alleenstaanden Nieuwe route luxe trein Ook themagidsen van Odyssee Londen houdt 'open huis' Kano Zesdaagse JULI 1997 11 ZATERDAG 12 JULI 1997 d Turkije vanaf het water i de stem/dick de boer I ie stad werd ingenomen, in liet was, en is nog altijd, de l:he gebeurtenis in de ge- I: stad. Niet alleen werd een li op Zoom kapotgeschoten, Iste ook veel mensenlevens. I ggetuigeverslag, geschreven liannes Janssen, die ten tijde |>g maar net beroepen was. I mssen heet Kort en beknopt lepasseerde ten tyde van de I er stad Bergen op Zoom op >r 1747. Alsmede de detaïlje en de dispositie des daags te oor Johannes Janssen. Bene- rs wedervaren en bittere ont- dag en volgende dagen over- lor die ongelukkige overrom- tot een beschreijelijk treur- Janssen, „waarop niet dan mingen van moord en wreed- n en plunderen, met allerlei gezien wierden, en 't bloed onder klein of groot, zonder tsten, ja zonder Roomsche of te ontzien, als beeken uitge- er ooggetuige van geweest is, 'denken van alle die gewelde- dheden nog t'zidderen en be ft: „De stad krielde van Fran- 13 en herwaards liepen met de e snaphanen. In de huizen aan m de straat hoorde men een waardoor kisten en kasten in fn geslagen, alsmede het aller- eeuw van de arme inwoon- lar werd Bergen op Zoom door :et gehouden, en al die tijd lag :en puinhoop bij. Zo trots was ?t veroveren van de stad, dat er i gedichten over verscheen. De Jtrrijver was Voltaire. Van de be- l werd een grote maquette ge- Parijs tentoongesteld werd. Er gedaan die maquette naar Het te halen, maar dat is niet ge- ïs beschikt Het Markiezenho maquette, die permanent te nu. De tenoonstelling 'Bergen is in die maquettezaal inge" 1748 werd de Vrede van Aken •ede tussen Frankrijk en Neder- isen gaven Zeeuwsch-Vlaande- op Zoom terug. Het beleg ha 4000 doden gekost. De ü]ke ven in de Franse loopgraven, reet werden dichtgegooid, werd iets later een pariemental gesteld naar het hoe en waaro n de stad. De inmiddels ronström beriep zich daarbij op ehoor. In Bergen op Zoom deropbouw. Al vier jaar la el herbouwde Grote Kerk op jd, compleet met de karakteri Uus' die nu nog het silhouet vai alt. Zoom 1747'. Prenten, tekeningen, n. Het Markiezenhof, Steenb^jl srgen op Zoom. Geopend dinso y van 11.00-17.00 uur. (t/m 28 sep Een zacht deinende boot en een fluwelen briesje dat de blote i ruggen op het voordek streelt. Stralende zon en verdwenen stress. Een vaarvakantie in de Turkse wateren kan dat alle maal bieden. Ook al komt er re gelmatig alleen maar koud wa ter uit de douche. Een anti stress-vakantie voor degenen die «raag luieren en toch ook enkele bezienswaardigheden willen meepikken. Door Karen Wijnen De boot schommelt zachtjes. Een zacht briesje strijkt over de blote ruggen op het voordek. Een stra- j lende zon schijnt op het glasheldere water van Je Aegische Zee. Na twee uur al lijkt Neder land heel ver weg. De Yosun, een van de tien toten van de Nederlands-Turkse maatschap pij Tussock Cruising (gevestigd in Amersfoort en Bodrum) zet koers van Bite? naar een kleine i baai, een paar uur varen, j De avond tevoren zijn de passagiers op het vliegveld door een Turkse delegatie ontvangen en met de bus naar de boot gebracht. Iedereen schuift aan voor een glas champagne en een nachtelijk hapje. Ondertussen worden de kof- j 'eis naar de kooien gebracht, en heeft de eerste «snismaking op het dek plaats. De volgende ochtend waan je je in een droom. Het ontbijt staat klaar, de boot blijkt in een j schilderachtig haventje te liggen en de beman ningsleden lachen vriendelijk als je de trap op tornt. Goed, één minpuntje: omdat de motoren niet draaien, is er geen warm water en moet je dus koud douchen. Maar is er een betere ma nier om goed wakker te worden en de dag fris te beginnen? Zo'n vaarcruise is een ideale vakantie voor wie veel wil zien, maar geen zin heeft daar uren I voor in een bus, auto of trein te zitten. Vanaf het dek van de boot zie je een prachtig land schap aan je voorbijtrekken: koningsgraven, witte stadjes, bergen en strand. Uitrusten is onvermijdelijk: binnen een paar uur glijdt alle stress van je af, zelfs de grootst workaholic denkt echt niet meer aan het bureau vol ach terstallig werk. I Uiteraard is het belangrijk met welke mensen ;eop de boot zit. De klassieke, houten zeiljach- {guletsvariëren in grootte en bieden alaats aan zes personen op de kleinste boot tot achttien op het grootste exemplaar, de Grandi I-Datje het grootste deel van de dag in eikaars doorbrengt, blijkt over het alge- toch weinig problemen of wrijving op te JMK >-• Een zeïlcruise in de Turkse wateren is vooral rustgevend. Maaltijden en drankjes aan boord zijn bij de prijs inbegrepen. leveren. Uiteindelijk weet iedereeen waar hij aan begint en gaat iedereen met dezelfde in stelling aan boord: een week genieten. En daarbij zijn de boten groot genoeg voor afzon dering als iemand daar behoefte aan heeft. De ervaring leert echter dat er nagenoeg altijd in heel korte tijd hechte vriendschappen ont staan. Het klimaat, de totale ontspanning en natuurlijk de Raki, de nationale Turkse drank, zijn daar allemaal debet aan. Al snel ontstaat een soort dagelijkse routine. Ontbijten, en dan de zeilen omhoog als er ook maar een beetje wind staat. De sportievelingen mogen helpen met zeilen, de luiaards gaan op het voordek liggen lezen en zonnen, of blijven voor een praatje en een spelletje op het achter dek. Zo tegen het middaguur wordt aangelegd in een van de ontelbare baaitjes die de Turkse kust hier rijk is. Volstrekt onbewoond lijkt de omgeving, maar dat is vaak maar schijn. Want na de lunch aan boord blijkt op heel korte af stand de bewoonde wereld te zijn. Zo'n keer of drie per week wordt een excursie georganiseerd. Naar een Turks badhuis, een oude ruïne of een andere bezienswaardigheid. Maar het motto blijft: vrijheid, blijheid. Wie geen zin heeft, gewoon lekker lui wü zijn, kan op de boot blijven. Wie wat avontuurlijker is ingesteld, ook nog wat van het land wü zien, kan mee op een kameel. Of in een eng klein bootje de rivierdelta op waar enorm grote schildpadden dicht langs de boot zwemmen. Een cruise met de 'loveboat' is het zeker niet, daarvoor is er te weinig glamour. Vaak geen warm water (zeker niet als er gezeild wordt in plaats van op de motor te varen) en maar op beperkte tijden elektriciteit. Maar romantisch is het wel. Wie in een totaal verlaten baai zit te barbecuen, maalt niet om electriciteit. Dan is het puur genieten. Van de boot die ligt te dob beren in het licht van de ondergaande zon, van de bemanning die, zichzelf begeleidend op een trommel, Turkse liederen zingt. Toch is er wel luxe. Want drie keer per dag staat er eten voor je klaar. Afwassen hoeft niet, je koffie wordt op verzoek geserveerd. Door ui terst vriendelijk personeel. Voor een weekje pure ontspanning betaal je vanaf 1.550 gulden, inclusief vlucht, maar ex clusief excursies. Een flinke hap uit je vakan tiegeld, maar daar zitten ook maaltijden bij en drankjes aan boord. En één ding is zeker: het is rustgevend, gezellig en de vaargast ziet veel. Niet voor niets kom je op deze boten vaak vakantiegangers tegen die al voor de vierde, vijfde, soms zelfs voor de vijftiende keer hebben geboekt. Informatie over vaarvakanties is bij het reisbu reau te krijgen. Informatie over zeilcruise-specia- list Tussock Cruising: 033-4631644. Het vaarsei- zoen van Tussock, in de wateren langs de Turkse Zuid-West kust, ligt tussen begin april en eind oktober. Volgens een woordvoerder van Brittany Ferries doet vooral de combinatie van de dure pond in het buitenland en slecht weer thuis wonderen voor het vakan tieverkeer. Het aantal boekingen voor een veerbootretour naar Normandië en Bretagne is al met 20 procent gestegen vergeleken met 1995. Dat betekent dat alleen al Brit tany Ferries de komende weken 3,3 miljoen passagiers zal over varen. De haven van Dover registreer de in de eerste vijf maanden van 1997 al een groei van 30 procent tot 7,4 miljoen passagiers. Meestal dagjesmensen die van de sterlingkoers profiteerden en bierinkopen deden in Calais of Boulogne. Hoewel de Fransen zeker niet de beste vrienden van de Britten zijn, prijzen alle kranten de laatste dagen het goede leven in het land van Chirac. „Je kunt er een steak frites verorberen voor de helft van wat je daarvoor in Groot-Brittannië betaalt," al dus de Daily Telegraph. Dezelfde krant rekende voor dat een gezin met twee kinderen dat een week in een vakantiebunga low in Nice verblijft dit jaar 450 pond (inmiddels een slordige 1500 gulden) beter af is dan vo rig jaar. Dat inclusief de tolwe gen naar het zuiden en een ho telovernachting bij Macon. Zo enthousiast is de normaliter zeer nationalistische Daily Te legraph over Frankrijk dat een economisch redacteur zelfs een nieuwe tekst bedacht voor een bekend lied: 'Happy days are here again, we can now afford our kirs again, let us raise a glass with 'cheer's again, ten franc pound is here again'. bvanHuët fransen, en niets vermoedende federlanderse vakantiegangers a Frankrijk, kunnen zich maar beter voorbereiden op een Brit- I se toeristeninvasie. 5 schattingen van Britse '■eerbootmaatschappijen en reisorganisaties zal een record aantal Britten in juli en augus- I 'as het Kanaal oversteken voor I fen onverwacht aantrekkelijke I rakantie bij de overburen. Vorig Dar kozen 9,6 miljoen Britten ■oor Frankrijk. Maar dit jaar I rallen dat er zeker 25 procent "eer zijn, zo wordt voorspeld, itse reisorganisaties hebben o 'fenomenale' belangstelling registreerd voor met name de I °'e d'Azur, de Atlantische -plaatsen en de Parijse regio. I 0or(ie plotselinge reislust naar fallische land bestaan drie ™®en: 1. de zeer hoge waarde I ïan het Britse pond sterling, I l°or het eerst sinds acht jaar is pond weer tien franc waard; bet beroerde weer in juni, I nfse meteorologen hebben de I ,e 'un' Semeten sinds 1860 A 'extra vakantiegeld' miljoenen Britten hebben «gehouden aan de lucratieve "sformatie van hun coopera te spaarkassen tot commer- ,ee banken. Gemiddeld is Klim voor een waafde van gulden aan gratis aandelen ^gereikt. Jatten zoeken dus massaal I hnse zon. Bovendien bul- 3 ze van het geld en zijn ze °okr„ tatsti 5 eens goed gemutst. Het ie vanwege recente sport- !ssen' Opiniepeilingen wij- onti Wens °P een algemene Mhstischer stemming sinds Blai6 ng van Premier Tony Vorige maand was het 25 jaar geleden dat de bekendste volkswijk van Ne derland, De Jordaan in Amsterdam, van de slopershamer werd gered. Ter gelegenheid hiervan is een klein, maar fijn boekje verschenen met drie wandelingen door deze veelbezongen buurt. Door Johan van Grinsven et is een bescheiden, maar desondanks ui- I terst fraai boekje: 'Wandelen langs oud en JL J^nieuw door de Jordaan'. Uitgegeven om te markeren dat het in juni 25 jaar geleden was dat de bekendste volkswijk van Nederland van de slopersha mer werd gered. Drie wandelroutes staan erin; ze nodi gen uit tot langdurig slenteren door een wijk vol nos talgie, valse romantiek, vergane glorie en yuppie- nieuwkomers. De Jordaan ontstond bij dezelfde stadsuitbreiding waarin de wereldberoemde Amsterdamse grachten gordel werd aangelegd. We schrijven de zeventiende eeuw. De buurt, ongeveer 95 hectare groot, was be doeld voor minder draagkrachtige burgers en eenvou dige ambachtslieden. Het aantal mensen dat er woon de, nam snel toe in dit voormalige tuinbouwgebied. Daardoor waren de leefomstandigheden er verre van optimaal. Omstreeks 1900 woonden er 80.000 mensen in De Jordaan. De buurt kenmerkte zich door gesloten straatwanden, inpandige huizen, sloppen, gangen, ste gen en sloten, die voor transport en als riool werden gebruikt. Vanaf de negentiende eeuw zette de verkrotting en ver paupering van De Jordaan in. Daarom werden er na de Tweede Wereldoorlog rigoreuze plannen ontwikkeld om de buurt op te knappen. De gemeente daarentegen had lange tijd het voornemen om de vervallen wijk he lemaal te slopen en te vervangen door nieuwbouw. Maar dat leverde een storm van protesten op. De meest bezongen wijk van Nederland bleef gespaard. En kleinschalige nieuwbouwprojecten maakten De Jor daan weer leefbaar, iets van de oude romantiek keerde er terug. Toch is De Jordaan sterk veranderd. Voor veel van de oude bewoners liet de nieuwbouw te lang op zich wachten. Ze trokken weg. Nu wonen er nog zo'n 19.000 mensen in de wijk, de vroegere arbeiders zijn er opge volgd door meer draagkrachtige nieuwkomers die ge lokt zijn door de centrale ligging van de wijk. Of zoals voorzitter Gerrit Lageman van de Stichting 25 Jaar Stadsvernieuwing Jordaan het stelt: „In de plaats van de oorspronkelijke Jordaners - die, op houten trapjes gezeten of uit het raam hangend, de laatste nieuwtjes uitwisselen - komen 'die juristenvrouwen, die vijf ton neertellen voor een afgekeurde woning hier aan de Noordermarkt en die vervolgens klagen dat ze 's nachts last hebben van de klokken van de Noorder- kerk'." Lageman citeert Opera Pietje in een Daklozenkrant. Toch vindt hij dat er „een bijzondere vermenging van oud en nieuw is ontstaan, die een wandeling door de opgeknapte volksbuurt tot een ware belevenis maakt." De drie wandelingen in het gidsje hebben elk een ande re thema. De eerste tocht kreeg als motto 'Een lach en een traan, het Jordaan-gevoel', de tweede 'Langs pau pers en fÜantropen' en de derde 'Kunst, kitsch en cu riosa'. Ze duren alledrie twee uur. De tochten voeren langs de bakens van beroemde volkswijk: de Wester- kerk, het voormalige pakhuis van firma Hoppe, Café Nol ('altijd lol'), de authentieke hals- en trapgevels, de plek waai in 1886 het 'palingoproer' begon en het standbeeld van schoolmeester, journalist en politicus Theo Thijssen (van 'Kees de Jongen') en 'zijn' museum. En natuurlijk passeert de wandelaar het Noorderplein, de plaquette voor tenore Napolitano Willy Alberti, de bruggen, de grachten, eeuwenoude hofjes, het pand waar Anton Dreesmann in 1878 zijn eerste eigen ma- nufacturenzaakje begon en de kamer die Israël Queri- do vanaf 1909 huurde om het ware Jordaanleven te le ren kennen en erover te kunnen schrijven (zijn mag num opus zou uiteindelijk zes delen bevatten; Querido wordt gezien als de grondlegger van het romantische beeld van De Jordaan en haar bewoners). Het handzame gidsje, fraai uitgevoerd, bevat duidelij ke routekaartjes en een schat aan informatie over De De Jordaan: valse romantiek of nietHet baken in de wijk blijft als vanouds de Westertoren. Gezien vanuit de Leliedwarsstraat. foto cor salverius Jordaan. Het biedt een grote toegevoegde waarde aan een slentertocht door deze beroemde volkswijk. Maar in één kwestie kan ook deze gids geen duidelijk heid verschaffen: waar de naam De Jordaan vandaan komt. Mogelijk is het afgeleid van het Franse 'jardin' (tuin). Er woonden in de zeventiende eeuw veel Franse Hugenoten die naar Amsterdam waren gevlucht en veel straten waren vernoemd naar bloemen, vandaar. Maar de naam kan ook afgeleid zijn van de bijbelse ri vier De Jordaan; de Prinsengracht werd in de zeven tiende eeuw beschouwd als de grens tussen het arme en rijke deel van de stad. Of de buurt is simpelweg ge noemd naar de Jordanengang, een gang tussen huizen aan de Lindengracht, zo genoemd naar het huis De Jordaan dat er stond. Wandelen langs oud en nieuw in De Jordaan is te koop voor 9,90 gulden bij onder andere de vijf informatiekan toren van WV-Amsterdam en in de boekhandel. Als de geleerden het bij het rechte eind hebben, vinden er deze eeuw nog twee totale zonsverduisteringen plaats: in fe bruari 1998 en augustus 1999. Diverse cruise-rederijen, waaronder Holland Amerika Lijn, Royal Olympic Cruises en Celebrity Cruises, hebben hun routes in deze perioden aangepast om hun passa giers van dit natuurfenomeen te laten genieten. Zeetours Cruises heeft infor matie: 010-2823860. Wie een beetje luxe wil vliegen, is steeds duurder uit. Dat is de conclusie uit het jongste periodieke onderzoek naar vlieg- tarieven van American Express. Tickets voor business class vanuit Europa zijn in het eerste kwartaal van 1997 gemiddeld 5 procent duurder geworden. Dat is de hoogste kwartaalstijging sinds twee jaar. In Nederland stegen die tarieven 4 procent. De prijzen voor de toeristische markt gingen gemiddeld met 2 procent omhoog, aldus American Express. Traditiegetrouw verschijnen aan de vooravond van het vakantieseizoen nieuwe ANWB-reiswijzers. Daarin vin den vakantiegangers informatie voor het reizen naar en in het land van hun be stemming. Vaste ingrediënten in de han dige brochures zijn onder meer toltarie ven, tanken, hulp bij pech en ongevallen en openingstijden van banken, winkels en postkantoren. Er zijn Ledenwijzers over alle belangrijke Europese vakantie bestemmingen en over Amerika/Canada. Daarnaast geeft de ANWB enkele speci fieke brochures uit: 'Aanrijding en boe tes in het buitenland' en 'Zwemwater kwaliteit buitenland'. Alle brochures zijn voor leden gratis verkrijgbaar bij de ANWB. De Solovakantiegids 1997 is uit; er' staat een overzicht in van reisorganisaties en hun vakantiemogelijkheden voor alleen- gaanden. In de gids zijn allerlei soorten vakanties te vinden: van avontuurlijk en actief tot cultuurrondreizen en luierva kanties aan zonnige kusten. Alle vermel de reisorganisatie hebben het predikaat 'Alleengaande vriendelijke organisatie' gekregen. Dat betekent onder meer dat zij geen of weinig toeslag rekenen voor alleengaande vakantiegangers en dat I^J van de deelnemers tenminste 40 pro- gcent alleenstaand is. De gids wordt uitgegeven door de Ver- ug,- eniging Vakantie Partners, dat zich 'de gJjjgJP grootste organisatie voor alleengaande W vakantiegangers in Nederland' noemt. De vereniging bemiddelt voor haar le- JJJjï den om samen als vakantiepartners of J2| met een groepje op reis te gaan. De So- lovakantiegids 1997 kost 7,50 gulden, w Bestellen door dit bedrag over te ma- j**"" ken op girorekening 3537051 ten name SJLI van de Vereniging Vakantie Partners |y» Rijswijk NB. Informatie via 0183- ftE 443354. JjjjjJ De toeristische trein Eastern O- Oriental Express voegt dit najaar een nieuwe route toe aan het reisschema. Dan rijdt de luxe trein ook tussen ■M Bangkok en Chiang Mai in Noord- Thailand. De trip van een dag en een nacht omvat ook een excursie naar de vroegere Thaise hoofdstad Sukhothai. Elke passagier ontvangt een gratis ticket voor de terugvlucht per Thai Airways tussen beide steden. Gedurende het jaar rijdt dit 'zusje' van de Venice Simplon- Orient Express tussen Singapore en Bangkok, via Kuala Lumpur. Informa tie: Incento in Bussum, telefoon 035- 6955111. De themareisgids is aan een opmars be zig. Zo kwam Gottmer onlangs met een nieuwe serie: Dominicus Thema. De pri meur in deze reeks was voor een wandel- gids over de Pyreneeën. Collega-uitgever Babylon-De Geus is in samenwerking met reisorganisatie SNP Natuurreizen ook een themaserie gestart. De eerste reisgids in de serie Odyssee/SNP Na tuurreizen is toevalligerwijs ook een wandelgids over Spanje, alleen gaat de ze eersteling over Midden- en Zuid- Spanje. In deze uitgave staan 29 wandelingen beschreven door natuurgebieden in deze Spaanse regio. Met routekaartjes, ach tergrondinformatie en wandeltips. De gids kost 32,50 gulden. Ook verschenen bij dezelfde uitgever: een herziene versie van de Odyssee-reisgids Ierland. Dit keer is Noord-Ierland toegevoegd. De gids kost 34,90 gulden. Meer dan vijfhonderd van Londens be langrijkste gebouwen doen mee aan Londen's Open House Weekend. Dat vindt plaats op 20 en 21 september. Be zoekers kunnen dan gratis een kijkje ne men in bijvoorbeeld filmstudio's, thea ters en brandweerkazernes. Veel gebou wen zijn normaal niet toegankelijk voor het publiek. Het Open House Weekend omvat ook nog begeleide wandelingen, tentoonstellingen en lezingen. Een bro chure is vanaf augustus beschikbaar bij de Londense VW's. De veertiende Internationale Kano Zes daagse vindt plaats van 27 juli tot en met 2 augustus. Deze volledig verzorgde ka- no-kampeervakantie is bedoeld voor jong en oud, geoefend en ongeoefend. De tocht voert langs mooie plekjes in Noord-Holland, met afstanden van zo'n vijftien kilometer per dag. De organisa tie is in handen van Kanocentrum Ka- yaction in Kolhorn, informatie via 0224- 531342. Prijzen: vanaf 310 gulden voor volwassenen.

de Stem | 1997 | | pagina 31