Weekend Hoe Bergen op Zoom zijn reputatie van onneembaarheid verloor de stem Heken de stem 4esdtenaangratiSaandele Haar bijnaam was De Maagd. Nooit had iemand haar vero verd, maar de Fransen slaagden er in 1747 in om haar binnen te dringen. De val van Bergen op Zoom was wereldnieuws: tot in Engelse kranten verschenen er spotprenten. De Franse filosoof Voltaire schreef een lofdicht, en een reusachtige maquette van Bergen op Zoom moest de Parij- zenaars eerbied afdwingen. Bergen op Zoom, zomer 1747: een belegerde stad, verdedigd door een generaal van 86 jaar! Een zacht deinende boot fluwelen briesje dat de b ruggen op het voordek s' Stralende zon en verdwe stress. Een vaarvakantie Turkse wateren kan dat maal bieden. Ook al kcr gelmatig alleen maar ko ter uit de douche. Een a stress-vakantie voor deg graag luieren en toch oo bezienswaardigheden w meepikken. Britse toeristen onder ZATERDAG 12 JULI 1997 D2 Beschaving zit van binnen, wilden grootmoe ders hun huwbare kleinzoons vroeger doen ge loven. En het klonk bijna synoniem aan schoon heid die aan een uiterlijk niet af te lezen viel. Aankomende schoonkleindochters, wier aan trekkelijkheid niet bleek uit strakke lijnen of overeenkomst met kalendermodellen, konden op zulk een welwillendheid rekenen. Mits ze natuurlijk op tijd een rolletje flikken, een flesje 4711 of een stukje Mayazeep meebrachten. Het lieve karakter, de goede inborst en de veron derstelde zorgzaamheid werden ermee bewe zen. Een frisse toet of thee drinken met gehe ven pink waren interessant, maar niet meer dan uiterlijkheid. Waar het echt om ging, was slechts door ervaring te herkennen maar ver welkte nimmer. De moderne tijd gelooft hier niet meer in. Intel lectueel niveau wordt vertaald in golf-handi- caps, inkomstenbelasting in space wagons en carrière in zonnehemels. Een helikopter-skiva kantie in Alaska betekent succes, een collectie Hugo Boss kostuums suggereert specialistische bekwaamheid, een zwierig mannelijke hoed impliceert creativiteit en een verzameling van vijfhonderd zelden gedraaide cd's staat voor beschaving. Het innerlijk wordt afgemeten aan de buiten kant. Een sollicitant naar de functie van afde lingshoofd in een bejaardencentrum, kan die baan vergeten als hij voor komt rijden in een ongewassen auto. Iemand die zo weinig inte resse blijkt te hebben voor zijn spullen, kan niet zorgzaam zijn. Een voetballer zonder drie knoopjes openstaande polo en een suggestief pluisje borsthaar, maakt geen schijn van kans op een miljoenencontract. Geen vent, waarmee gescoord kan worden en zodoende geen ver mogen waard. Een examenkandidate met van nervositeit uitgelopen mascara, krijgt minstens een punt minder. Geen zelfvertrouwen, geen uitstraling en dus ook minder kennis. Een zachte g duidt op onbetrouwbaarheid. Roomse gluipkoppen zijn het, die niet in staat zijn tot de schraperige beschaving van Bezui- denhout, Minervapiein en Schieweg. Noorde lijk knauwen is gierig, terughoudend en wan trouwend. Een oostelijke tongval is hoken, truckerspensen, Normaal en gooien met bier. In elk geval voor de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij. Want een meisje, misschien zeifs da me, die stewardess wilde worden, kwam niet door de selectie. Haar accent uit de buurt van de IJssel bleek onverdrageiijk. Hoe haar Engels was, de voertaal in de lucht, haar dienstbaarheid, haar snelheid van serve ren was niet aan de orde. Evenmin of ze be stand was tegen jet lags, of hoe ze kapers wist te pareren. Haar n's schrokken Bouw af. Want hoe mooi en vruchtbaar ze ook toonde, er was geen garantie dat ze midden boven de oceaan niet ineens oerendhard zou loeien. Had ze zuiker gezegd of zoep, er was geen vuil tje aan de lucht. Dat mag, want dat is randste delijk modern. Zelfs een spoor van Rotterdamse 'rooje kool' is niet langer een bezwaar. Radio en televisie gaan immers voor. Een accent uit Holland is re$u. Surinaams mag, want niemand wil te boek staan als racist. Een weerman met een klank van mist en mest wordt zelfs populair. Want wie kan beter voorspellen dan een uit de klei getrokken boer of de zwaluwen morgen weer vertrekken. Maar dezelfde Surinamer of ama teur-meteoroloog moet niet verwachten se rieus genomen te worden als de zender sluit. Dan bewijst zijn dubbele w of volkse 'slaop' hoe dom en achterlijk zwartjes en buitenlui zijn. Nederland heeft een standaardtaal, vroeger Al gemeen Beschaafd geheten. Een dialect uit de Randstad. Ontsproten aan het huwelijk van Hollands en import-Brabants, in de zeventien de eeuw meegenomen door Antwerpse aan zienlijken in hun ballingschap. Dit taaltje van vermenging en bastaardij kreeg de macht. Aan de Amsterdamse grachten, op het Haarlems Groot- en Klein Heiligland en op het Binnenhof van Den Haag. Deze taal werd voorbeeld en dus norm, net als het Parijs' van het hof der Lo- dewijken de na te volgen uitspraak werd in Frankrijk. In grote landen werkt het echter anders dan in kleine. Hoe centralistisch de cultuur ook is, niet alle macht en aanzien wordt verzameld in het middelpunt. In Groot Brittanniê is de Received Pronunciation de taal der Queen en Oxbridge. Maar ook aan de universiteiten van Edinburgh en het Welshe Bangor leeft en werkt nog wel een enkele grote, uit de streek afkomstige ge leerde. Ook zo iemand dient een paar keer per jaar zijn deskundig commentaar te laten horen op de toestand in de wereld. Zijn accent is geen probleem voor de BBC. Zo lang de inhoud maar de moeite waard is. Britse mediapersoonlijkheden mogen laten ho ren waar hun wieg heeft gestaan. Amerikanen helemaal en voor Duitstaligen is het vanzelf sprekend de enigszins geacheveerde variant van hun streektaal te gebruiken. Geen Oosten rijker of Beier die wil klinken als Beriijner. In Nederland is zoiets ondenkbaar. Een vakbonds man die met collegae in zachte g's communi ceert, doet zijn best een keelgeluid op te zetten als hij naar de bondsraad moet. Nederlands is pas van niveau als het een uiterlijk heeft van het Westen. Gewestelijk en westelijk verschil len meer dan een lettergreep. De verovering van De Maagd Het Franse bombardement op Bergen op Zoom, juli 1747. Door Hans Rooseboom Op 12 juli 1747 sloeg de Franse ge neraal Woldemar von Lowenthal zijn tenten op voor de poorten van Bergen op Zoom. Een week later, op 19 juli, begonnen de beschietingen op de stad. Het zou tot in september duren voordat de Fran sen de zwaar beschadigde vesting konden binnentrekken. Het waren maanden waarin er zwaar op de stad werd gebeukt. Bergen op Zoom gold als een onneembare vesting. De stad droeg de bijnaam De Maagd (in het Frans La Pucelle), en dat was niet voor niets. Nooit had iemand haar veroverd, ook tijdens de Tachtigjarige Oorlog was het de ge niale veldheer Spinola niet gelukt. Degene die Bergen op Zoom binnen wilde dringen, moest nog opstaan. Maar in 1747 was het zo ver. Het kostte twee maanden en er waren volgens sommige schat tingen 70.000 soldaten aan Franse zijde voor nodig om de schepping van vestingbouwer Menno van Coehoorn te bedwingen. Op het moment dat de soldaten binnentrokken, lag de stad als gevolg van de zware bombarde menten grotendeels in puin. De Grote Kerk was aan flarden geschoten, de Hoogstraat en de Huijbergsestraat waren kapot. De stad moest na 1747 opnieuw gebouwd worden. Prenten Over het beleg en de val van Bergen op Zoom in de zomer van 1747, precies 250 jaar gele den, is in het gemeentelijk museum Het Mar kiezenhof een tentoonstelling ingericht. Op 60 prenten uit die tijd wordt de hele geschie denis uitgebeeld. Het beleg van Bergen is uit stekend gedocumenteerd: het was destijds groot nieuws in heel Europa. Het was het ge sprek van de dag. Veel tekenaars en schrijvers hebben er hun krachten aan gewijd. Opval lend is het aantal spotprenten dat in de inter nationale pers aan Bergen op Zoom werd ge wijd. Behalve plaatjes zijn er op de tentoonstelling ook huiveringwekkender zaken te aanschou- De Franse generaal Von Lowenthal leidde het beleg van Bergen op Zoom in de zomer 1747. FOTO'S GEM. ARCHIEFDIENST BERGEN OP ZOOM wen. Het zijn de kanonskogels waarmee de Franse artillerie vanuit het zuiden de stad be schoot. Er zijn ontzagwekkende projectielen bij, die zelfs de sterkste man van Nederland geen centimeter van de grond krijgt. Als je dergelijke kogels ziet, besef je de verwoesten de impact die ze gehad moeten hebben. Politiek De vraag die hier gesteld moet worden luidt: waarom werd de Nederlandse vestingstad Bergen op Zoom in het midden van de 18e eeuw door Frankrijk belegerd en veroverd? Het antwoord op die vraag heeft alles te ma ken met de internationale politiek. Met het Europese krachtenveld waarop de groot machten Frankrijk, Pruisen, Oostenrijk en ook de republiek Nederland hun spel speel den. Het beleg van Bergen op Zoom was onderdeel van de Oostenrijkse Successie Oorlog. Suc cessie betekent troonopvolging. In het zeer grote Oostenrijk (waartoe ook België hoorde) bestond sinds 1740 een crisis rond de keizers troon. Er was wel degelijk een keizerin, Maria Theresia, maar er waren kapers op de kust. Verschillende pretendenten betwistten haar het keizerschap. En zoals dat gaat grepen de andere Europese landen de gelegenheid aan om de verscheurdheid van Oostenrijk uit te buiten. Frankrijk koos partij voor de ene pretendent, Pruisen (Duitsland) voor de an dere, Nederland en Engeland stonden aan de kant van de zittende keizerin. Oorlog Zo leidde, ook toen al, een relatief kleine zaak tot bittere tegenstellingen en zelfs oorlog in Europa. Het zou later nog ettelijke malen ge beuren, met veel gruwelijker gevolgen. In 1747 verklaarde de Franse koning Lode- wijk XV Oostenrijk de oorlog. Het meest na bije object was de Oostenrijkse Nederlanden, oftewel België. In het kielzog van de verove ring van België ondernam het Franse leger ook aanvallen op vestingssteden in het zuiden van Nederland, als straf voor het steunen van Maria Theresia. De Franse troepen veroverden Sluis en Sas van Gent, en waren belust op Maastricht. Maar Maastricht werd verdedigd door een enorm garnizoen, dat voornamelijk uit Brit ten bestond. Om dat garnizoen van Maast richt weg te lokken besloot Frankrijk in juli 1747 om Bergen op Zoom te belegeren. Maar in de loop der navolgende maanden verander de het beleg van de Markiezenstad van aflei dingsmanoeuvre in hoofddoel. Garnizoen We zeiden het reeds, de stad had vermaarde vestingwerken met een reputatie van on neembaarheid. Toch was de verdediging van de stad een probleem, en dat lag aan de aard en de samenstelling van het garnizoen. Ne derland kende in de 18e eeuw geen dienst plicht. De landsverdediging was uitbesteed aan buitenlandse huurlingen, met inbegrip van buitenlandse officieren. Het garnizoen van Bergen op Zoom bestond voor een deel uit Duitse huursoldaten. De in totaal negen regimenten, een kleine 15.000 man, stonden onder leiding van een aantal Duitse prinsen, die elkaar het licht in de ogen niet gunden. Een gezonde samenwerking tus sen deze heren zat er niet in. Dus toen de be dreiging van de stad in juli 1747 goed duide lijk werd, greep Den Haag in. De verdediging van de stad werd toever trouwd aan een oude rot, de generaal baron Isaac von Cronström. Dat was een ervaren ge neraal met een lange staat van dienst. Een zeer lange staat van dienst, want de man was inmiddels 86 jaar oud. Zelf had deze Cron- stöm helemaal geen zin in het karwei. Hij voerde zijn zwakke gezondheid en talrijke kwalen als argument aan, maar er hielp niets aan: op 14 juli, twee dagen na de aankomst van de Fransen aan de zuidzijde van Bergen op Zoom, nam Cronström zijn intrek in het Markiezenhof - zijn hoofdkwartier tijdens het beleg. Professioneel Over de uiteindelijke val van Bergen op Zoom bestaat nog altijd geen duidelijkheid. Lange tijd ging men uit van verraad, maar het wordt steeds aannemelijker dat de inname van de stad door de Fransen uitstekend en professio neel is voorbereid. Vóórdat het beleg daad werkelijk begon, wemelde het in de stad al van spionnen, vooruitgeschoven waarnemers, die de staat van de vestingwerken nauwkeu rig vastlegden en doorgaven. Vervolgens groeven de Fransen, eenmaal voor Bergen op Zoom aangekomen, een uitgekien de stelsel van gangen en loopgraven. Vanuit hun stellingen, tamelijk ver buiten de stad, groeven zij zigzagsgewijs loopgraven en wal len. Door die gangen konden zij, niet gedeerd door Bergs afweergeschut, tot vlak onder de wallen van de stad komen. Voeg daarbij het feit dat Frankrijk in maarschalk Sebastian Vauban een even geniale vestingbouwer had als 'onze' Menno van Coehoorn, en je beseft dat er aan die kant een grote kennis bestond van de sterke en zwakke zijden van verde- dingswerken. FOTO DE STEM/DICK DE BOER Hoe het ook zij, de stad werd ingenomen, in september 1747. Het was, en is nog altijd, de meest traumatische gebeurtenis in de ge schiedenis van de stad. Niet alleen werd een derde van Bergen op Zoom kapotgeschoten de verovering koste ook veel mensenlevens. Er bestaat een ooggetuigeverslag, geschreven door dominee Johannes Janssen, die ten tijde van de inname nog maar net beroepen was. Het boekje van Janssen heet Kort en beknopt verhaal van 't gepasseerde ten tyde van de overrompeling der stad Bergen op Zoom op den 16 September 1747. Alsmede de detailje van 't garnizoen, en de dispositie des daags te voren gemaakt, door Johannes Janssen. Bene vens des autheurs wedervaren en bittere ont- moetinge op dien dag en volgende dagen over gekomen. „Onze stad is door die ongelukkige overrom peling geworden tot een beschreijelijk treur toneel," schrijft Janssen, „waarop niet dan gruwzame vertooningen van moord en wreed heid, van rooven en plunderen, met allerlei mishandelingen gezien wierden, en 't bloed van onnozele, zonder klein of groot, zonder zieken of gequetsten, ja zonder Roomsche of Gereformeerde te ontzien, als beeken uitge stort wierd. Die er ooggetuige van geweest is, moet bij het herdenken van alle die gewelde- naryen en wreedheden nog t'zidderen en be ven." Snaphanen Janssen vervolgt: „De stad krielde van Fran- schen, die ginds en herwaards liepen met de bajonetten op de snaphanen. In de huizen aan beide zyden van de straat hoorde men een vreeslyk geklop, waardoor kisten en kasten in stukken wierden geslagen, alsmede het aller naarste geschreeuw van de arme inwoon- ders." Méér dan een jaar werd Bergen op Zoom door de Fransen bezet gehouden, en al die tijd kg de stad er als een puinhoop bij. Zo trots was Frankrijk op het veroveren van de stad, dat er een stroom van gedichten over verscheen. De beroemdste schrijver was Voltaire. Van de be faamde vesting werd een grote maquette ge maakt die in Parijs tentoongesteld werd. Er zijn pogingen gedaan die maquette naar He' Markiezenhof te halen, maar dat is niet ge lukt. Overigens beschikt Het Markiezenhof over een eigen maquette, die permanent te zien is, en ook nu. De tenoonstelling 'Bergen op Zoom 1747' is in die maquettezaal inge richt. Vrede In december 1748 werd de Vrede van Aken gesloten, de vrede tussen Frankrijk en Neder land. De Fransen gaven Zeeuwsch-Vlaande- ren en Bergen op Zoom terug. Het beleg ha" naar schatting 4000 doden gekost. De lijken werden begraven in de Franse loopgraven, d® vervolgens direct werden dichtgegooid. In Den Haag werd iets later een parlement®" re enquête ingesteld naar het hoe en waart® van de val van de stad. De inmiddels 88-jan- ge generaal Cronström beriep zich daarbij op zijn slechte gehoor. In Bergen op Zoom zp begon de wederopbouw. Al vier jaar late werd de geheel herbouwde Grote Kerk op Markt ingewijd, compleet met de karakteris tieke 'peperbus' die nu nog het silhouet va de stad bepaalt. 'Bergen op Zoom 1747'. Prenten, tekeningen documenten. Het Markiezenhof, Steenberg estraat 8, Bergen op Zoom. Geopend din™"3 t/m zondag van 11.00-17.00 uur. (dm 28 sep tember) Door Karen Wijnen De boot schommelt z zacht briesje strijkt ruggen op het voord lende zon schijnt op het glashelde de Aegische Zee. Na twee uur al land heel ver weg. De Yosun, ee boten van de Nederlands-Turkse pij Tussock Cruising (gevestigd en Bodrum) zet koers van Biteg na baai, een paar uur varen. De avond tevoren zijn de passa vliegveld door een Turkse delegat en met de bus naar de boot gebra schuift aan voor een glas cham" nachtelijk hapje. Ondertussen wo fers naar de kooien gebracht, en h kennismaking op het dek plaats. De volgende ochtend waan je je Het ontbijt staat klaar, de boot schilderachtig haventje te liggen ningsleden lachen vriendelijk als j komt. Goed, één minpuntje: omda met draaien, is er geen warm wa' dus koud douchen. Maar is er ee nier om goed wakker te worden te beginnen? Prachtig landschap Zo'n vaarcruise is een ideale vaka veel wil zien, maar geen zin he voor in een bus, auto of trein te het dek van de boot zie je een p schap aan je voorbijtrekken: k witte stadjes, bergen en strand, onvermijdelijk: binnen een paar stress van je af, zelfs de groots denkt echt niet meer aan het b- terstallig werk. Uiteraard is het belangrijk met je op de boot zit. De klassieke, ho ten (gulets) variëren in groott plaats aan zes personen op de kl achttien op het grootste exempla I. Dat je het grootste deel van de gezelschap doorbrengt, blijkt o meen toch weinig problemen of Door Bob van Huët Fransen, en niets vermoedende Nederlanderse vakantiegangers m Frankrijk, kunnen zich maar beter voorbereiden op een Brit se toeristeninvasie. Volgens schattingen van Britse veerbootmaatschappijen en reisorganisaties zal een record aantal Britten in juli en augus tus het Kanaal oversteken voor een onverwacht aantrekkelijke vakantie bij de overburen. Vorig jaar kozen 9,6 miljoen Britten voor Frankrijk. Maar dit jaar zuilen dat er zeker 25 procent meer zijn, zo wordt voorspeld. tse visorganisaties hebben e® fenomenale' belangstelling Se_registreerd voor met name de °te d'Azur, de Atlantische ustplaatsen en de Parijse regio. Pl°tselinSe reislust naar e, Gallische land bestaan drie e enen: 1. de zeer hoge waarde van het Britse pond sterling, °or het eerst sinds acht jaar is pond weer tien franc waard; het beroerde weer in juni, itse meteorologen hebben de en T Semeten sinds 1860 tlai 'extra vakantiegeld miljoenen Britten hebbe' "vergehouden aan de lucratiev i: ortnatie van Imn coöpera cjiile spaarkassen tot commer rLf, .hanken. Gemiddeld i innn voor een waarde v~ de p ritten zoeken dus massaa ken se zon' Bovendien bul ook W Van ^et Seld en zijn z lanter eens S°ed gemutst. He - e vanwege recente sport vv e-gc ieceiue sp zen teS6n' Opiniepeilingen wij 0Dtim°^Wens op een algemen deve u Cher stemming sind Blair Van Premier Ton

de Stem | 1997 | | pagina 30