r- ren PSV wil behalve Iwan ook Ooijer 'Financieel is Ajax meer dan gezond' kf Brenda Schultz opent tegen Kleinova 'Hoofdprijs' voor kopie wereldbeker Patrick Kluivert deed poging tot schikking Gulheid leidt tot staking UITSLAGEN standen löf )LLUIKEN TE KOOP pESTEM SPORT B3 Spoedarbitrage bij KNVB over 'zaak-Larsson' Nieuwe zakelijkheid heerst Ajax met twee verschillende elftallen Transfer van Baggio naar Parma ketst af Fiorentina strikt Edmundo sportnieuws KORT UEFA-Cupfiiiale één wedstrijd Frankrijk zonder Mary Pierce Boris Becker doet toch mee aan US Open Rolf Muntz mag door in Schotland Raymond Ceulemans gehuldigd Verstappen ver in achterhoede Ozols wint Ronde van Rijnland-Palts Barcelona trekt aan Karembeu X 80 |V& v iproeven doen bij par- naar rechts: Tasmara foto marc bolsius FAX. 0115-618579 ZATERDAG 12 JULI 1997 Van onze verslaggevers Eindhoven - PSV wil midden velder André Ooijer van Roda jC overnemen. De landskam pioen staat op het punt om onderhandelingen over Ooijer jjet de Limburgse club te openen. Frank Arnesen, di recteur voetbal van PSV, wil de gisteren de belangstelling voor Ooijer bevestigen noch ontkennen. André Ooijer heeft bij Roda JC nog een contract van een jaar. Hij stond enige tijd geleden ook in de belangstelling van Feye- noord. De Rotterdamse club wil de hem in ruil voor Denis Klioe- jev, maar de overgang naar Feye- noord ketste op het laatste mo ment af. Ooijer zou nu tussen 4 en 5 miljoen gulden moeten kos ten. Ooijer komt uit de Ajax-oplei- ding en speelde eerder ook bij Volendam. Bij Roda is hij verde digende middenvelder. De overgang van Tomek Iwan van Feyenoord naar PSV is gis termiddag definitief geworden. De Pool tekende bij PSV een driejarig contract. Naar verluidt heeft PSV voor hem een afkoop som van TA miljoen gulden be taald. Iwan begint waarschijn lijk begin volgende week met de training, als de formaliteiten rond een nieuwe werkvergun ning afgewikkeld zijn. Mogelijk gaat hij ook mee naar het inter nationaal toernooi in Dublin, waaraan PSV dinsdag en woens dag deelneemt. De Zweedse aanvaller Henke Larsson heeft bij de KNVB om een spoedarbitrage gevraagd. Hij wil met onmiddellijke ingang overstappen van Feyenoord naar Celtic. Volgens de 25-jarige internatio nal kan hij voor een gelimiteerde afkoopsom naar Schotland ver trekken. Feyenoord wil voorlopig echter niet meewerken aan een tussen tijdse transfer. De Rotterdamse club beticht Celtic bovendien van onreglementaire handelin gen. De Schotse werkgever van trai ner Wim Jansen (ex-Feyenoord) bereikte eerst een akkoord met Larsson en nam daarna pas con tact op met Feyenoord. Voorzit ter Jorien van den Herik wil voor deze formele overtreding van de transferbepalingen de UEFA in schakelen. Volgens Rob Jansen, de zaak waarnemer van Larsson, dient de arbitragezaak bij de KNVB woensdag in Zeist. „Het gaat om een verschillende interpretatie van een aantal clausules in het contract," zei hij. De verbintenis van Larsson loopt bij Feyenoord tot medio 1999 door. Door Bert Willemsen Amsterdam - Een voetbalfan in Tokyo grasduint in Inter net en belandt daarbij op de website van Ajax (www.ajax.nl). Hij kan dan via zijn computer een Ajax- shirt kopen. „Gemakkelijk bestellen, veilig betalen en veertien dagen later heeft hij de bestelling in huis," zo schetste Ajax-voorzitter Michael van Praag gisteren de voordelen. Met ingang van vandaag zit Ajax op Internet. „Op een professione le manier en in meerdere talen. We willen Ajax internationalise ren," zo schetst Van Praag de 'nieuwe zakelijkheid' bij het Am sterdamse voetbalbedrijf. „Ajax is financieel meer dan ge zond," grinnikt penningmeester Arie van Os en dat mag gerust een understatement genoemd worden. Ajax zwemt als oom Da- gobert in het geld. Dat komt door de inkomsten uit de meestal uit verkochte Arena en enkele suc cesvolle seizoenen in de Cham pions League. Maar Ajax wil nóg rijker worden. De merchandising speelt daarbij een hoofdrol. Sinds dit seizoen heeft de Amsterdamse club de uitbating van alle mogelijke arti kelen met het clublogo in eigen hand. Eindelijk is de souvenir winkel verhuisd van een bouw- container naar een luxueuze ruimte naast de hoofdingang van de Arena. „We hebben de inkom sten heel laag begroot omdat we met iets nieuws beginnen," laat Van Os weten. Geluk Zoals Ajax ook maar twee ronden Europees bekervoetbal in de fi nanciële ramingen heeft opgeno men. Met een beetje geluk houdt de club weer gigantische kapita len over. Ajax had in dit post-Van-Gaal- tijdperk genoeg spek op de rib ben om zonder blikken of blozen tientallen miljoenen op tafel te Van onze verslaggever Amsterdam - Ajax speelt de eer ste oefenwedstrijden met twee verschillende elftallen. In de rust wisselt trainer Morten Olsen de bele ploeg voor een lading verse spelers. Dat kan gemakkelijk, want de selectie telt meer dan 30 spelers. »°p die manier krijgen alle spe lers de kans om wedstrijdritme °P 'e doen," legde Olsen gisteren ut. „Bovendien krijgen onze fans de nieuwelingen allemaal te zien." Ajax begint de voorbereiding te gen de amateurclubs ARC (van daag, Alphen aan de Rijn), Ger- manicus (15 juli, Coevorden), wiek 20 (17 juli, Oldenzaal) en kobur et Velocitas (19 juli, Apel doorn). Daarna komen de sterke re tegenstanders: Everton (26 ju li toernooi Liverpool), Newcastle United of Chelsea (27 juli, toer nooi Liverpool), Sunderland (30 Mi. Birmingham), Club Brugge G augustus, Brugge) en Real Ma- ™d (10 augustus, Malaga). Jerez (sid) - De gulheid van Pedro Pachedo, voorzitter van Jerez LD dat naar de Spaanse tweede divisie is gepromoveerd, komt hem duur te staan. Letterlijk en figuurlijk. Hij beloofde zijn spelers, om do promotie kracht bij te zetten, allemaal een nieuwe Mercedes. Toen Pachedo het wagenpark Pachedo besloot daarom al- onderdag kwam bestellen, leen de voetballers die afge- v'el hem het chequeboek van loen seizoen meer dan 1000 ennk uit de handen. De rijke minuten in actie zijn gekomen, voorzitter had zich bij het op- een auto te geven. Dat zette pellen van het 'kostenplaatje' veel kwaad bloed in de selec- ,.°P''Verrekend. Het begeer- tie. Die dreigt nu met staking ]ke Duitse staal was flink wat als de voorzitter zijn belofte Pnjziger dan hij had gedacht. niet nakomt. leggen voor het aantrekken van tien nieuwe spelers: de Denen To- biasen en Michael Laudrup, de Nigeriaan Oliseh, de Zuid-Afri kaan McCarthy, de Costa-Ricaan Ledesma, de Pool Rudy, de Geor giër Arveladze en de Nederlan ders Gorré, Sibon en Sier. Zij moeten niet alleen het vertrek van Kluivert, Bogarde, Over- mars, Wooter en Scholten com penseren maar ook de selectie uitbreiden. Want met een ruime re selectie was de club vorig sei zoen door de blessuregolf nooit zo diep gevallen, luidt de mening in het Ajax-kamp. Gabrich De overtollige spelers kunnen vertrekken. Dat zijn zoals bekend de Argentijn Gabrich, de Brazili aan Santos, de Rus Demtsjenko, John Veldman en eigen kweek Dennis Schulp (19), die op huur- basis bij buurman Volendam gaat spelen. Ivan Gabrich is ook al weg, naar het Spaanse Merida (voor vijf jaar). De Argentijn speelde bij Ajax geen fatsoenlijke wedstrijd, maar leverde toch nog ruim vijf miljoen gulden op. „De clubs stonden voor hem in de rij," genoot Arie van Os. Veldman traint bij Ajax alleen nog mee in afwachting van een nieuwe club. Santos en Demtsj enko zijn verhuurd aan respectie velijk Atletico Mineiros en CSKA Moskou. Voor hen lijkt er bij Ajax geen toekomst meer te zijn. De tegenvallende resultaten in de competitie en het nationale be kertoernooi van vorig seizoen hebben geen negatieve uitwer king op de belangstelling voor de thuiswedstrijden van Ajax. Pen ningmeester Van Os: „We hebben al 35.000 seizoenkaarten ver kocht. Nu beginnen we aan de mensen die op de wachtlijst staan. Ik verwacht dat we uitko men op 44.000 seizoenkaarthou ders en voor elke wedstrijd nog 4000 kaarten in de losse verkoop hebben." F-side Niet iedereen van de vaste bezoe kers is tevreden. De Ajax-leiding kreeg vorig seizoen grote proble men met de voormalige F-side. Die harde kern van de fans was na de verhuizing van de Meer naar de Arena verspreid door het nieuwe stadion. Ze wilden bij el kaar zitten en kregen na stevig aandringen hun zin. „Daardoor heeft een aantal mensen een nieuwe plaats gekregen. Sommi gen hebben die knarsetandend aanvaard," aldus Van Praag. „De F-siders moeten beseffen dat ze nu ook verantwoording dragen. Ze willen bijeenzitten om te zor gen voor een betere sfeer. Daar reken ik ook op. Als ze erbij zit ten als etalagepoppen, zullen we nooit meer aan hun wensen tege moet komen." Praag (anp) - Brenda Schultz- McCarthy opent vandaag de halve finale van het tennis toernooi om de FED Cup te gen het Tsjechische talent Sandra Kleinova en niet zoals verwacht tegen Adriana Ger- si. Daarna speelt Miriam Ore mans tegen Jana Novotna, de nummer één van haar land. Coach Hana Mandlikova gaf de voorkeur aan de 19-jarige, tem peramentvolle Kleinova omdat die de laatste tijd op gravel enke le aansprekende resultaten heeft geboekt, onder anderen tegen Mary Pierce (Fra) en Iva Majoli (Kro). Bij het tennistoernooi van Amelia Island won Schultz overigens vrij gemakkelijk van Kleinova (6-4 6- 2)„ om daarna ook Novotna te verslaan. „Ze was toen vooral niet bestand tegen mijn topspin- ballen op haar forehand," zei de hoogst geklasseerde Nederlandse over haar eerste opponente, die 54e is op de wereldranglijst. Novotna hield zich ook gisteren bij de loting voor het speelsche ma groot. Ze raakte donderdag na een urenlange, pittige training geblesseerd aan het rechterdij been. De behandeling vergde een half uur, maar ook daarna liep ze allesbehalve vlot. Niettemin hield ze vol dat ze vandaag kan spelen. Blijkt dat te optimistisch, dan begint Oremans tegen Gersi. Voor zondag staan nog de single partijen Novotna - Schultz en Kleinova - Oremans op het pro gramma, alsmede het dubbelspel. Parma (afp/rtr) - De trans fer van Roberto Baggio naar Parma is afgeketst. Trainer Carlo Ancelotti wilde de voormalige Itali aanse international, die weg wil en moet bij AC Mi lan, namelijk helemaal niet. Baggio past niet in zijn systeem. „Ik voel er niets voor de ba lans in de ploeg te verstoren. Laat het duidelijk zijn, dat ik tegen Baggio persoonlijk ab soluut niets heb," zei de oe- fenmeester van Parma giste ren gedecideerd. De besturen van Parma en Milan waren al tot een ak koord gekomen. De manager van Baggio liet daarna weten dat de transfer voor 99 procent rond was. Als gevolg van het mislukken van de deal heeft Parma-directeur Sogliano zijn functie neerge- Londen (dpa) - Een onbekend gebleven voetballiefhebber heeft bij een veiling van Sotheby's in Londen een 'hoofdprijs' geboden voor de 'wereldbeker'. Het gaat overigens om een ko pie van de Jules Rimet Cup. De vergulde replica is in 1966 in opdracht van de Britse voetbalbond in het geheim gemaakt om het origineel te vervangen. Vier mensen boden gisteren te gen elkaar op om het kleinood, geschatte opbrengst een kleine 100.000 gulden, te verwerven. De veiligmeester hamerde het stuk af bij 254.500 pond, ruim drie kwart miljoen gulden. „De koper wil anoniem blijven", zei een woordvoerder van Sotheby's. „Ik kan ook niet zeggen of het in En geland blijft of naar het buiten land gaat." Vooral in Brazilië is veel belang stelling voor de Jules Rimet Cup, die tot 1970 aan de wereldkam pioen werd uitgereikt. Vier jaar daarvoor werd het ding bij een tentoonstelling in Londen gestolen. Vandaar de opdracht aan de Engelse goudsmid Alexander Clarke een nieuwe te maken. Terwijl hij daar nog mee bezig was, vond speurhond Pick le de ontvreemde trofee terug. Engeland werd in 1966 wereld kampioen. Brazilië zegevierde vier jaar later, voor de derde keer in de historie, en mocht de gou den bokaal voorgoed in de prij- zenkast van de voetbalbond zet ten. Daar bleef de cup overigens niet erg lang. Opnieuw sloeg het die vengilde namelijk toe. Tot dus ver is het origineel nooit boven water gekomen. De Londense goudsmid behield de kopie. Tot gisteren. ATLETIEK Turku. EK tot 23 jaar, tweede dag MANNEN 100 m: 1. Pavlakis (Gri) 10,18, 2. Ca- lado (Por) 10,29, 3. Devonish (Gbr) 10,32. Hinkstap: 1. Taranov (Rus) 16,95, 2. Safiullin (Rus) 16,29, 3. Erogbobgo (Gbr) 16,28. Kogelslingeren: 1. Tikhon (WRu) 77,46, 2. Ziolkowski (Pol) 73,68, 3. Avlasevich (Wru) 72,40. Tienkamp (100m-ver-kogel-hoog- 400m-l 10mh-discus-pols-speer- 15OOm): 1. Isekenmeier (Dui) 7926, 2. Yurkov (Oek) 7888, 3. Vial (Fra) 7866, 6. Bermema 7598 (10,79-7,12- 14,18-1,96-49,63-14,10-40,44-4,60- 50,94-5.14,23), 9. Wassenaar 7244 (11,34-7,20-14,07-1,81-50,71-15,43- 41,34-4,40-52,78-4.54,12). VROUWEN 100 m: 1. Ivanova (Bul) 11,50, 2. Moller (Dui) 11,53, 3. Dogbo (Fra) 11,54. 100 mh (+1,9): 1. Korotya (Rus) 12,97, 2. Allahgreen (Gbr) 13,03, 3. Halkoaho (Fin) 13,35, halve finale: Den Boer (Ned) uitgevallen. Verspringen: 1. Kotova (Rus) 6,57, 2. Nicolau (Roe) 6,43, 3. Schulte (Dui) 6,39. Kogel: 1. Kleinert (Dui) 18,27, 2. De Bruin (Ned) 18,06, 3. Korolchik (Wru) 17,98, 6. Koeman (Ned) 16,82. Discus, kwalificatie: 1. De Bruin (Ned) 56,54, 2. Koeman (Ned) 55,46. BADMINTON Sabah. Malaysian Open. Mannen, kwartfinales: Christiansen (Den) - Alan Budi Kusuma (ino) 18- 17 15-11, Susanto (Ino) - Rashid Si- dek (Mal) 15-5 15-6, Suprianto (Ino/1) - Luo Yigang (Chn) 15-10 11-15 18-14, Budi (Ino) - Ong Ewe Hoek (Mal/2) 10-15 15-6 15-11. Vrouwen, kwartfinales: Ye Zha- oying (Chn) - Lee Kyung Won (ZKo) 11-4 11-1, Zhaou Mi (Chn) - Popat (Ina) 11-3 11-8, Dai Yun (Chn) - Marfuan (Ino) 11-1 11-5, Susanti (Ino) - Mizui (Jap) 11-4 11-4. DAMMEN Rheden. NK vrouwen. Derde ronde: De Vos - De Boer 0-2, Graas - Beekman 1-1, Doumesh - Danilevichienne 2-0, Jankovskaja - Kamyshleeva 1-1, Wanders Tchoub 1-1. Stand: 1. Kamyshleeva, Tchoub, Wanders 4 punten, 4. De Boer, Dou mesh, Graas, Jankovskaja, De Vos 3, 9. Beekman 2,10. Danilevichienne 1. GOLF Arnhem. NK strokeplay profs. Stand na twee ronden: 1. Giles 142 slagen (69-73), Bos 142 (71-71), 3. Watkins, Bensdorp 143. PAARDENSPORT Luhmühlen. CCI, int. military. Stand na dressuur: 1. Hoy (Aus) Wanden Park 44,2, 2. Tait (NZe) As- pyring 45,4, 3. Blocker (Dui) Linos 45,6, 4. Lesch (Dui) Point to Point 48,8, 5. Landolt (Zwi) Stroke of Luck 50,4, 6. Smeulders (Ned) Olympic Dingo 50,8; 35. Eddy Stib- be (Ned) Eton 58,8, 43. Stibbe/Sp- lendid Style 61,8. SCHAKEN Rheden. NK vrouwen. Derde ronde: De Mie - Kouwenho- ven 0-1, Peng - Van den Berg 1-0, Schiermeier - Fongers A-lA, Jap Tjoen San - Bos 'A-A, Pater - Lan- chava 0-1. Stand: 1. Peng 3, 2. Jap Tjoen San, Kouwenhoven, Lanchava 2, 5. Bos, De Mie VA, 7. Van den Berg, Fongers 1,9. Pater, Schiermeier Vt. TENNIS Gstaad. Mannen, 995.000 gulden. Kwartfinales: Viloca (Spa) - Kiefer (Dui) 6-4 6-3, Corretja (Spa/2) - Be- rasategui (Spa/7) 6-4 6-0, Wayne Ferreira (ZAf) - Rosset (Zwi) 7-5 7- 6, Matilla (Spa/6) - Javier Sanchez (Spa) 6-4 6-3. Bastad (Zwe). Mannen, 620.000 gulden. Kwartfinales: Carlos Costa (Spa) - Fredriksson (Zwe) 6-2 6-3, Norman (Zwe/4) - Tarango (VSt) 6-2 6-3, Kucera (Slw/5) - Larsson (Zwe/3) 6-4 opgave, Marin (Spa) - Nydahl (Zwe) 6-2 6-1. Newport. Mannen, 500.000 gulden. Kwartfinales: Paes (Ind/7) - Radu- lescu (Dui/1) 6-3 7-6, Sargsian (Arm/5) - Stolle (Aus/4) 6-3 7-5. WIELRENNEN Emmen. Finale clubcompetitie, proloog: 1. Westland (Hooglander veen) 10 km in 12.22, 2. Van Kloos ter (Goes) 0.20, 3. Eijkelenboom (Zevenhuizen) 0.40, 4. Bakker (Bir- daard) 0.43, 5. Wegdam (Sleen) 0.47. ZEILEN Gdansk. WK Finn. Vierde race: 1. Trujillo (Spa), 2. Lööf (Zwe), 3. Rohart (Fra), 32. Van Muy- den, 54. Blees, 57. Kok, 63. Meyer, Snieder niet gefinisht. Stand na vier races: 1. Rohart 16 punten, 2. Papathanassiou (Gri) 18, 3. Lööf 18, 38. Van Muyden, 55. Kok, 57. Blees, 65. Meyer, 75. Snie der. Amsterdam (anp) - Voetballer Patrick Kluivert heeft geprobeerd een schikking te treffen met de vrouw die hem van verkrachting beschul digt. Dat gebeurde op het moment dat er nog geen aangifte was ge daan. Dat blijkt volgens mr. A. Mosko- wicz, de advocaat van de vrouw, uit de verhoren bij de politie. Hij is verbaasd over de poging om een schikking te treffen. „Waar om zou je dat doen als een rein geweten hebt?" De advocaat zal de schikkings poging van Kluivert, die de vrouw niet persoonlijk bereikte, inbrengen bij de behandeling van het klaagschrift dat hij heeft ingediend bij het gerechtshof in Amsterdam. Moskowicz wil daar voor elkaar krijgen dat justitie de voetballer van AC Milan als nog vervolgt. De advocaat wil een mondelinge behandeling van de zaak. De zitting vindt waar schijnlijk na de zomer plaats. Het Openbaar Ministerie maakte onlangs bekend dat Kluivert zich niet voor de rechter hoeft te ver antwoorden omdat er onvol doende bewijs van verkrachting is. Volgens de vrouw verkracht ten Kluivert en enkele vrienden haar na een bezoek aan een dis cotheek in het huis van de voet baller. Brenda Schultz (rechts) trapt een balletje met Manon Bollegraf op het centre court van het Tsjechische tenniscentrum waar vandaag de strijd om de FED Cup begint. foto anp De Nederlandse coach Fred Hemmes rekent op de sterke combinatie Oremans/Manon Bol legraf. Mandlikova koppelde Eva Martincova aan Novotna, maar mag tot een kwartier na de enkel spelen nog van mening verande ren. Praag. Loting voor halve finale FED Cup, Tsjechië - Nederland: Vandaag: Sandra Kleinova - Brenda Schultz-McCarthy, Jana Novotna - Miriam Oremans. Zondag: Novotna - Schultz, Kleino va - Oremans, Novotna/Eva Martin cova - Oremans/Manon Bollegraf. Milaan (rtr) - Een voorhoede met de Argentijn Batistuta en de Braziliaan Edmundo. Een droom voor menig club voorzitter in Europa. Fio rentina zegt eind dit jaar over de beste aanval van de wereld te beschikken. Dan voegt Edmundo zich name lijk bij de Italiaanse selectie. De temperamentvolle spits teken de een vierjarig contract bij Fio rentina. Van zijn Braziliaanse club Vasco da Gama mag hij echter pas in december naar Italië vertrek ken. Het is overigens nog maar de vraag of Batistuta bij Fiorentina blijft. De creatieve spits lonkt naar Spanje. Real Madrid en Barcelona zijn echter nog niet van plan de af koopsom van ruim veertig miljoen gulden te betalen. Zonder Batistuta begint Fiorenti na zondag aan de oefenperiode. De Argentijnse aanvaller zegt behoef te te hebben aan een iets langere vakantie. Oslo - De eindstrijd van het toernooi om de UEFA-beker is volgend seizoen nog maar één duel. Dat heeft Lennart Johansson, de Zweed se voorzitter van de Europese voetbalbond, gisteren in Oslo bekend gemaakt. De afgelopen jaren ging het bij de finale van de UÉFA Cup altijd om een uit- en een thuiswedstrijd. De UEFA hield wel vast aan de gebruikelijke volgorde op de agenda. De UEFA-Cupfi- nale is volgend jaar op 6 mei, voorafgaande aan de eindstrijd van de EC bekerwinnaars (13 mei) en die van de Champions League (20 mei). De plaatsen van handeling zijn nog niet bekend. Nice - Frankrijk moet het in de halve finale van het toernooi om de FED Cup tegen België doen zonder Mary Pierce. Zij testte haar ge blesseerde schouder gistermorgen maar dat bleek geen succes. De Franse ploegleider Yannick Noah schoof in haar plaats Sandrine Testud naar voren. Verrassend is ook de afwezigheid van Nathalie Tauziat in de singles. Noah, ook de Franse Davis-Cupcaptain, gaf de voorkeur aan Alexandra Fusai. New York - Boris Becker is teruggekomen van zijn beslissing nooit meer een Grand Slam-toernooi te spelen. De Duitser heeft zich in geschreven voor de US Open, eind augustus op Flushing Meadow in New York. Vorige week zei hij na zijn uitschakeling op Wimbledon tegen Pete Sampras voortaan Grand Slams te mijden omdat de toernooien fysiek te zwaar voor hem zijn geworden. De US Open is het laatste Grand Slam-toernooi van het seizoen. Het ligt voor de hand dat Becker daarna zijn uitspraak alsnog nakomt. „Ik ben in elk geval zeer gelukkig dat Boris in New York nog in ac tie komt," aldus toernooidirecteur Jay Snyder. Luss - Rolf Muntz mag door hij de Loch Lomond World Invitatio nal. De Nederlandse golfer had voor de tweede ronde, die wegens het noodweer in Schotland pas gisteren voltooid kon worden, 74 slagen nodig. Dat bracht zijn totaal op 143, evenveel als bijvoor beeld Ian Woosnam en net genoeg om de cut te halen. De Spanjaard Jose Maria Olazabal en de Duitser Bernhard Langer redden het niet. Zij waren als prominente afvallers in gezelschap van Severiano Ballesteros. De Spaanse aanvoerder van het Europe se Ryder Cup-team liet twee ronden van 79 noteren. De Amerikaan Tom Lehman, die volgende week op Royal Troon zijn Britse titel verdedigt, leidt bij Loch Lomond met 131 slagen. Loch Lomond. World Invitational. Stand na de tweede ronde: 1. Lehman (VSt) 131 slagen, 2. Jones (VSt) 134, 3. Curry (GBr), Haeggman (Zwe) 135, 5. Norman (Aus), Field (GBr) 136, Muntz (Ned) 143. Grobbendonk - De Billiards Worldcup Association (BWA) heeft gisteren initiatiefnemer Raymond Ceulemans gehuldigd wegens zijn 60e verjaardag, vandaag. De Belgische nestor van het drieban den was met zijn vrouw onder valse voorwendselen naar een hotel in Grobbendonk gelokt. Daar benoemde Cor van Erp, die de van een hartinfarct herstellende Duitse BWA-voorzitter Bayer vervangt, Ceulemans tot ambassadeur. Silverstone - Jos Verstappen is gisteren bij de vrije training voor de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Silverstone ver in de achterhoede geëindigd. De Nederlandse formule 1-coureur kwam in de Tyrrell-Ford niet verder dan de 22e tijd. Hij was daarmee laatste. Zijn beste ronde ging in 1 minuut en 27,923 seconden. Verstappen had bijna twee seconden achterstand op ploeggenoot Mika Salo en vijf op diens landgenoot Mika Hakkinen, die de snel ste was bij de eerste training in zijn McLaren. De Fin bleef daarmee de Williams-coureurs Jacques Villeneuve en Heinz-Harald Frent- zen voor. Arrows is nu ook zeer openlijk ontevreden over de verrich tingen van zijn coureur Damon Hill. Een boze stalbaas Tom Walk- inshaw liet gisteren weten de Brit eruit te gooien als het niet snel be ter met hem gaat. „Als Hill nu niet langzaam maar zeker op gang komt, kan hij inrukken. Hij rijdt niet als een wereldkampioen en is momenteel zijn geld absoluut niet waard." Hill heeft op zijn beurt gedreigd zelf op te stappen omdat hij bij Ar rows niet direct een einde ziet komen aan de sportieve misère. De Britse coureur schermde met belangstelling van McLaren, waar de contracten van Hakkinen en Coulthard aflopen. Ook Prost, Benet ton en Sauber zouden volgens hem interesse hebben. Silverstone. GP Engeland. Vrije training: 1. Hakkinen (Fin) McLaren-Mercedes 1.22,935 (223,114 km/uur), 2. Villeneuve (Can) Williams-Renault 1.23,266, 3. Frentzen (Dui) Williams 1.23,327,4. Herbert (Eng) Sauber-Petronas 1.23,581, 5. Alesi (Fra) Benetton-Re nault 1.23,785, 6. Fisichella (Ita) Jordan-Peugeot 1.23,883, 7. Michael Schuma cher (Dui) Ferrari 1.24,132, 14. Salo (Fin) Tyrrell-Ford 1.26,023, 20. Hill (GBr) Arrows-Yamaha 1.26,810, 22. Verstappen (Ned) Tyrrell 1.27,923. Koblenz - Dainis Ozols heeft gisteren de Ronde van Rijnland-Palts op zijn naam gebracht. De 31-jarige Letse wielrenner, bij de Olym pische Spelen van Barcelona in '92 derde, had na een spannende fi nale welgeteld drie seconden voorsprong op de Deen Michael Ky- neb. Kyneb droeg de leiderstrui bij het begin van negende en laatste etappe op grond van een betere klassering in de chronorit. Tijdver schil in het algemeen klassement was er niet tussen de twee. Dat moest dus onderweg bij de bonificatiesprints of door een ontsnap ping worden bewerkstelligd. Ozols was het gehaaidst. De slotrit leverde een zege op voor de Nederlander Richard Groe- nendaal. Hij legde de 155,8 kilometer van Kirn naar Koblenz af in 3 uur, 47 minuten en 35 seconden. Koblenz. 32e Ronde van Rijnland-Palts Negende en laatste etappe Kirn - Koblenz: 1. Groenendaal (Ned) 155,8 km in 3.47.35, 2. Henrix (Dui), 3. Holestol (Noo), 4. Liese (Dui), 5. Meijs (Ned), 6. Moe renhout (Ned). Eindstand: 1. Ozols (Let) 40.41.21, 2. Kyneb (Den) 0.03, 3. Kappes (Dui) 0.57, 4. Simensen (Noo) 1.10, 5. Gottschling (Dui) 1.19,6. Van den Meulenhof (Ned) 1.58. Madrid - FC Barcelona, de nieuwe club van Louis van Gaal, heeft 20 miljoen gulden op tafel gelegd om de Franse international Chris tian Karembeu in te lijven. De speler van Sampdoria heeft echter zijn woord gegeven aan Real Madrid en lijkt van zins dat gestand te doen. In zijn woonplaats Hamburg is gisteren het voormalige Duitse voetbalidool Erwin Seeler overleden, de vader van de minstens zo bekende oud-international Uwe Seeler. Erwin Seeler is 87 jaar ge worden. Hij was in de periode 1938-1949 de ster van Hamburgei*SV op de linkervleugel. Erwin Seeler speelde tot zijn 40e bij HSV, waarvan zijn zoon Uwe tegenwoordig voorzitter is. Begin jaren der tig baarde de havenwerker al opzien als voetballer. Bij de Arbei- derssportolympiade in Wenen maakte hij in de wedstrijd Duitsland - Hongarije alle doelpunten: 7-0.

de Stem | 1997 | | pagina 15