DE STEM Alex Zülle houdt het voor gezien Zabel bedankt voor gele trui VANDAAG Markstad Makelaar Duitse sprinter heeft sleutel van 'onbegrepen' succes Vasseur in handen TRAKTOR- CHAUFFEUR Gebrs.Verkooyen Vakantiewerk in Frankrijk! MEMO Systems b.v. FIL.MANAGER m/v MAKELAAR o.g. /L LETOUR DE 'Het was niet mogelijk om op deze manier door te gaan' Lotto vreest naast Vasseur te pakken Platonische liefde... mi? Niemand kent dienstmaatje Jari Litmanen TOUR'97 KM TOT KM In de slag TOUR'97 Tony Rominger met succes geopereerd TOUR'97 OP TV TOUR'97 VARIA 1 JULI 1997 A6 on sfe cific dison quipm. tnemours ta :hemical ïan kodak corp otor brands ectric otors ear tt-pack. us.mach. ustries rlines nel) co. oil grinten a financ. s dutch roebuck tr. o ine. Iers er nv techn. righouse an corp orth 28% 74% 14% 38% 63 13 41% 70 132 35 73% 55% 42 111% 55% 95% 14 34% 128% 30 13% 91% 78 61% 41% 36% 69% 56% 63% 36% 42% 34% 74% 54% 55% 23% 26 25% advieskoers vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim gedaan/bieden 350 305 aan en laten ex dividend daan en bieden ex dividend 8,00 7,90 5,50 5,30 b 3,20 2,90 1,30 M0 0,50 0,40 8,40 b 8,40 6,50 6,00 b 4,50 4,40 b 3,20 3,10 a 2,30 2,10 a 3,30 3,10 22,00 21,80 19,20 18,80 b 15,00 b 14,80 b 11,90 11,80 10,00 9,60 080 7,20 2,80 2,80 7,00 7,40 6,60 6,50 18,00 a 12,40 12,50 8,80 a 8,90 5,50 0,90 1,10 1,20 1,50 4,60 6,70 2,50 a 1,40 11,50 13,00 2,50 2,60 7,80 8,10 5,20 5,50 a 7,20 a 6,30 4,30 a 12,50 a 11,50 49,00 a 47,20 39,00 37,40 30,90 a 29,40 24,20 a 23,00 2,00 2,50 4,80 a 5,20 9,00 9,90 15,60 b 17,00 2,60 1,20 9,70 8,20 7,00 a 5,70 a 15,00 13,00 0,70 a 0,90 2,80 6,60 Gevr. voor landbouwmachines Landbouw loonbedr. Langeweg, 0168-324918 Animatrice/serveerster op 4-sterren camping in Zuid- Bretagne. Bel voor meer informatie: Inter Employ, 0168-330807. leverancier van computers zoekt MET SPOED voor nieuw filiaal B.op Zoom: Functie: beheer van- en verkoop in de winkel het in- en bijbouwen van cd-roms, verrichten van reparaties. Eisen: MBO-opl., techn. kennis van computers, comm. instelling. Schrijf m. recente pasfoto en CV naar Memo Systems BV Afd. P.Z., Postbus 92 5276 ZHDen Dungen Opleiding tot beëdigd taxateur o.g. 1- en 2 jarige opl. incl. oP'- tot beëdiging te Breda. Info: 076-5208692. Gericht stuaeren voor het diploma Praktijkopl. Beëdiging/W^ -tax. NOMOG 010-411p°/£ T.k. SALONTAFEL TV kastje eiken pattinee E-d 076-5424364 Sport CDAMrP VRIJDAG 11 JULI 1997 Door Ad Pertijs La Chatre - De Zwitsers heb ben twee dagen na de nood lottige val van Tony Romin- hun tweede Tour-troef verloren. Alex Zülle ging gis teren niet van start voor de vijfde etappe van Chanton nay naar La Chatre. Als het een bergetappe was ge lest, had Alex nog niet opgege ven," zei zijn ploegleider Manoio Saiz bij de start. Juist de vlakke ritten bleken voor de Zwitser vol valkuilen te zitten. „Iedere dag het gevaar om de hoek. Het was niet mogelijk om op deze manier door te gaan," vertelde Saiz. De ONCE-renner brak bijna drie weken geleden zijn sleutelbeen bij een val tijdens de Ronde van Zwitserland. Hij wilde echter zo graag de Tour rijden, dat hij zes tien uur na zijn operatie - waar bij het op vijf plaatsen gebroken gewricht met platen en schroe ven in elkaar was gezet - al weer op de hometrainer stapte. De Zwitser, die inmiddels naar Barcelona is vertrokken voor een controle bij dokter Villarubia, begon afgelopen zondag na een valpartij ook zelf te twijfelen over de juistheid van de beslis sing om alsnog de Tour te rijden. „Ik wil gewoon zeker weten dat ik de juiste keuze maak. Ik zou niet willen dat ik achteraf het gevoel krijg dat ik toch de Tour had kunnen winnen," zei hij woensdagmorgen. Zülle zag diezelfde avond in dat hij onmogelijk voor de overwin ning kon rijden. „En in dat geval zet ik mijn gezondheid niet op het spel." Het uitvallen komt de man met een Nederlandse moeder slecht uit nu hij had besloten ONCE te verlaten. Een eerder mondelinge overeenkomst over een verlen ging van zijn contract bij de Spanjaarden wil Zülle niet met een handtekening bekrachtigen. Casino is een van de ploegen die interesse heeft in de Helveet. Ook Rabo wil hem graag hebben. „Het zou geen onlogische keuze zijn," merkte Zülle enkele we ken geleden op. Rabo-baas Jan Raas liet echter weten dat de man uit Wil te duur is voor zijn ploeg. De Zwitser bewees vorig jaar tij dens de Vuelta dat hij een grote ronde kan winnen, maar inmid dels beginnen al zijn valpartijen zijn imago van mogelijk toekom stig Tour-winnaar af te brokke len. Vorig jaar luidden twee val partijen (waarvan in een ravijn) een eveneens mislukte Tour in. Zülle is brildrager en dat hindert zijn zicht nog al eens. De val tij dens het wereldkampioenschap van vorig jaar was echter een he le domme. Hij tuimelde van zijn fiets bij het aanpakken van een etenszakje in de bevoorradings zone. Dit jaar blesseerde hij zijn arm bij een val in de Dauphiné, brak zijn sleutelbeen in de Ronde van Zwitserland en was in de Tour bij twee (massale) valpartijen betrokken. „Beide keren was dat pure pech," verdedigt Zülle zich. Dat gold volgens hem ook voor Tony Rominger. „Ik noem het daarom maar de 'Schwitzer- Pech'." Een beteuterde Alex Zülle stapt in Barcelona voor onder zoek het lokale ziekenhuis bin nen. foto reuter gl öflö uc x La Chatre - In de Tour worden de stellingen voor het grote gevecht, dat maandag losbarst in de Pyreneeën, zo zoetjesaan betrokken. Gisteren haak te Telekom als eerste af in de moordende en slopende jacht op de dagzeges, de bonificatieseconden en de luttele tellen die geel kun nen opleveren. „Als wij zo blijven rijden als tij dens de afgelopen dagen, zijn we al kapot wanneer volgende week het eigenlijke werk begint. En dat terwijl Olano al dagen op zijn gemakje meerijdt," liet Te- lekoms assistent-ploegleider Ru dy Pevenage al voor de aan komst weten. in het spoor van de ploeg van Ri- is, Ullrich en Zabel wisten ook de andere sprintersteams giste ren op de eindeloos lange wegen tassen Chantonnay en La Chatre niet wat ze aanmoesten met de dappere Cédric Vasseur, die 150 kilometer voor de finish op avontuur was gegaan. De noor derling, zoon van oud-prof Alain Vasseur, was de laatste dertig kilometer de instorting nabij, maar het besluiteloze peloton kon en wilde hem niet inreke nen. Zevenentwintig jaar nadat zijn vader in de Tour-etappe naar Felsberg zijn 'finest hour' had beleefd, pakte zoonlief diens eerste grote overwinning als prof. Toegift De gele trui kreeg hij er als toe gift bij, Na afloop zocht iedereen een verklaring voor de lamlendi ge houding van de grote groep, die voor het eerst deze Tour een eenzame vluchter liet winnen. Dat Vasseur meer dan 15 minu ien voorsprong mocht nemen, was nog tot daaraan toe, maar waarom werd er daarna niet zo als de andere dagen massaal ge reageerd? Jeroen Blijlevens, die voor het eerst sinds twee jaar niet de vijf de Tour-etappe won, vroeg het Van onze verslaggever La Chatre - Cédric Vasseur, de winnaar van de Tour etappe van gisteren, is se rieus in beeld bij Lotto. De Fransman woont een steen worp afstand van de Bel gische grens en is een trainingsmaatje van Frank Vandenbroucke. Bij Lotto vrezen ze na de ritzege dat Vasseur, wiens Gan-ploeg ophoudt te be staan, alsnog voor Frankrijk kiest. La Frangaise des Jeux heeft al naar hem geïnfor meerd en ook Guimard zit op het vinkentouw. „Cofidis komt uit het noorden van Frankrijk en die ploeg zit hard verlegen om renners. Ik vrees daarom het ergste," zei assistent-ploegleider Braekevelt van Lotto. zich ook af. „We hebben even met drie renners tempo gemaakt, maar niemand werkte echt mee. Op een gegeven moment had het dan ook geen zin meer om door te gaan. Ik snap vooral Saeco niet. Die verspelen én de gele trui én een kans voor Cipollini om te winnen." Irritatie De irritatie die eergisteren was ontstaan in de rit naar Le Puy- du-Fou speelde ook een rol. Nie mand wenste nog langer een an der te laten profiteren van het beulswerk. „Het was onwil, on macht, en onkunde," somde Ma- Een geconcentreerde Cédric Vasseur is op weg naar de ritzege én de gele trui. pei-baas Lefevere een aantal oorzaken van het uitblijven van een gezamenlijke tegenstoot op. Van onze verslaggever La Chatre - Mapei-ploegleider Pa trick Lefevere gaf het zonder dralen toe- Mario Cipollini wil volgend ]aar graag voor ons rijden." De sprinter vreest dat hij volgend jaar gevangen raakt in een fusie tussen MG en Saeco. Mooie Mario' zegt bang te zijn dat binnen de fusieploeg niet langer de alleenheerser is. „Ik verlang terug naar Johan Museeuw. Naar de man die zoveel mooie spurts voor me heeft aangetrokken," sprak Cipollini haast poëtisch. Beide renners waren bij MG-GB een tijdlang ploeggenoten, dok Lefevere steekt zijn liefde voor de Italiaan niet onder stoelen of ban den. „1 still love him," zei de Belg Koteren uit de grond van zijn hart. "Lhe liefde is wederzijds, maar ik Wees dat hij niet zal kunnen komen. eerste zal zijn prijs hoog zijn (naar verluidt iets boven de miljoen Kulden, red.) en ten tweede mogen we van de UCI volgend jaar maar 22 renners onder contract hebben; 21 Plekken zijn al bezet. Onze liefde zal daarom, vrees ik, platonisch blij- Cipollini. foto reuter Hij zei dat zijn ploeg als eerste het initiatief had genomen om de sprinters (onder wie zijn poulain La Chatre - Acht jaar geleden waren ze dienstmaatjes in het Finse leger. Jari Litmanen ver trok naar Ajax en is inmiddels een bekende en populaire voet baller in Finland en Nederland. Joona Laukka (25) koos voor een Frans wieleravontuur en debu teert dit jaar als knecht van Ri chard Virenque (Festina) ano niem in de Ronde van Frankrijk. „Litmanen is in Finland een even grote held als in Nederland," zegt de in Helsinki geboren Fin. „Ik ben niet jaloers. Ik fiets niet om beroemd te worden, maar voor mezelf. Ik zou echter wel willen dat mijn landgenoten een beetje meer verstand van wiel rennen zouden hebben." Deze Tour heeft pas één Finse journalist contact gezocht met Laukka. „In mijn land weten ze echt niet wat ik doe. Er vroeg mij eens iemand wat ik deed. Op mijn antwoord dat ik wielrenner was, zei de man: Oh, dan ben jij postbode. Dat is het bewijs hoe het wielrennen leeft in mijn land." Tom Steels) een vierde massa sprint te bezorgen. „Maar niemand reageerde op een poging van Wilfried Peeters om de achtervolging op gang te brengen," zei Lefevere schou derophalend. Waarom niet, werd ook hem ge vraagd. „Misschien heeft het iets te ma ken met de omstandigheden, die de Tour de laatste dagen enorm zwaar maken. Het is warm, iede re dag zijn er lange verplaatsin gen (de Tour doet de laatste tijd de kleinste plaatsjes aan, waar door de ploegen tientallen kilo meters moeten rijden alvorens ze him hotels bereiken, red.) en de ploegen van de sprinters hebben dagenlang op kop gereden. Op den duur komt er dan een einde aan de wil en de mogelijkheden om voluit te gaan in de finales. Het is logisch dat renners bang worden voor de weerslag van al die inspanningen. Per slot van rekening komen de bergen er over een aantal dagen aan." Zabel Zo dacht Erik Zabel er in de nacht van woensdag op donder dag in zijn kamer van het Climat de France-hotel in La Roche- sur-Yon ook over. De acht ploeg genoten van Telekom hadden die avond besloten hun sympathieke spurtkanon aan de gele trui te helpen. Vier seconden slechts scheidden hem na de etappe van woensdag van de gele trui van 'mooie Ma rio' Cipollini. Met wat hulp bij de tussensprints en het zorgdra gen en aantrekken van de mas saspurt moest Zabel in het geel gehezen worden. 's Morgens aan het ontbijt liet Erik Zabel echter weten dat hij bedankte voor die eer. „Ik wil niet dat de ploeg zich gaat stuk rijden voor een trui, die ik toch zo weer kwijt ben. Laten we ons vanaf nu concentreren op de po sitie van Bjarne Riis," sprak Za bel - die nog nooit eerder de gele trui droeg - zijn ploegmakkers geëmotioneerd toe. De Duitser illustreerde daarmee niet alleen de eenheid binnen de equipe, hij draaide daarmee in direct de etappe van gisteren op slot. 0 km - 192 renners vertrekken in Chantonnay voor de vijfde etappe naar La Chatre over 261,5 km. De Zwitser Zülle verschijnt niet meer aan de start. 42,5 km - Peloton na een uur compleet nadat een aantal ontsnappingen op niets is uit gelopen. 53 km - Zen ontsnapt, hij krijgt gezelschap van onder anderen Nelissen, Den Bak ker, Van Bon, Oetsjakov, Ab- doesjaparov, Jaerman en Gar- mendia. 60 km - De groep van achttien heeft een voorsprong van 1.15. 69 km - Tussensprint: 1. Ab- doesjaparov, 2. Lamour, 3. Jaerman. Voorsprong 0.42. 78 km - Oetsjakov, Den Bak ker, Nelissen, Lamour en Bourgeignon laten hun mede vluchters, die worden terug gepakt, in de steek. 80 km - Ook de vlucht van het vijftal is voorbij. 114 km - Demarrage Vasseur. 126 km - Voorsprong 4.15, Fransman virtueel leider. 133 km - Voorsprong 7.36. 152 km - Voorsprong 14.20. 154 km - Peeters ontsnapt uit peloton. 156 km - Peeters op 14.00 en peloton op 15.00. 164 km - Voorsprong respec tievelijk 15.08 en 17.45. 167 km - Saugrain, Aldag, Brasi, Desbiens en Moncassin gaan op jacht naar Peeters en Vasseur. Tartaggia, Abdoesja- parov en Den Bakker sluiten aan. 180 km - Peeters wordt door de acht ingelopen, de voor sprong van Vasseur is 14.50, op het peloton 15.20. 190 km - Tussensprint: 1. Vas seur, op 13.20 2. Abdoesjapa- rov, 3. Moncassin. Peloton op 13.25. 198 km - Vasseur heeft 12.00 voorsprong op vier overgeble ven achtervolgers (Aldag, Brasi, Saugrain en Peeters), peloton volgt op 13.15. 209 km - Voorsprong 11.35 en 12.00. 222,5 km - Voorsprong 9.40, vier achtervolgers terugge pakt. 245 km - Tussensprint: 1. Vas seur, op 7.05: 2. Zabel, 3. Ci pollini en peloton. 247 km - Een groep van tien in de achtervolging. Vergeefs, hoewel ze in vijftien kilometer bijna vijf minuten goedma ken. 261,5 km - Vasseur wint de etappe en neemt de gele trui over van Cipollini. Ploegmak- ker O'Grady tweede, Cabello derde. Een zaak kan verloren lij ken, maar hoeft het niet altijd te zijn. Een spre kend voorbeeld daarvan is voor mij de Tour van '71. In de etappe naar Orcière-Merlette werd Merckx door Ocana op ruim acht minuten gereden. Merkcx, in wiens ploeg ik toen reed, zat in zak en as. 'Mijn God, mijn God,' zei hij. 'Dat kan ik nooit meer goedma ken.' Terwijl Merckx 's avonds de ene na de andere meeleven de bekendheid aan de telefoon kreeg, tot koning Boudewijn aan toe, bedacht ik een plan om de zaak recht te zetten." „Ik vond het een goed idee om in de etappe na de rustdag, die op het echec volgde, meteen in de aanval te gaan, tijdens de afdaling van Orcière-Merlette. Merckx stemde ermee in. Op de rustdag trainden we erop en op de dag zelf reden we goed warm. 's Morgens vroeg nam ik een man of vijf, zes, onder wie Jos van der Vleuten, in de slag. Stuk voor stuk mannen, die goed konden dalen. Al die mannen stonden met ons op de eerste startrij. Ocana werd volkomen verrast. Hij was nog achterin het peloton een inter view aan het geven, toen wij er al vandoor gingen, met vijf man van onze ploeg Molteni erbij, van wie er later overi gens een paar afvielen." „Wij legden de 251 kilometer in zo'n vijf uur af. We gingen zo hard, dat er nog geen pu bliek en journalisten aan de fi nish waren en 51 renners, van wie een stuk of 20 clementie kregen, buiten de tijd arriveer den. Een kleine twee minuten na ons kwam Ocana. Er zeiden mensen tegen mij: 'Heb je daar nou zo'n lange ontsnap ping voor gedaan'. Ik ant woordde: 'Heb je z'n gezicht wel gezien'. Rini Wagtmans: 1969/6e plaats; '70/5e; '71/16e; '72/54e. Ritzeges: '70:15e etappe: '71:3e etap pe; '72:18e etappe. Het gezicht van Ocana zag net zo geel als zijn trui. Een paar dagen later in de Pyreneeën, toen er echt noodweer was met stromende regen, donder en bliksem, kwam Ocana ten val in de afdaling van de Col de Mente. Hij ging onderuit, terwijl hij stapvoets reed. Ago- stinho reed naderhand nog bo venop hem. Ocana bleef liggen en werd later afgevoerd naar het ziekenhuis. Maar hij man keerde niks. Hij kon gewoon niet meer omhoog komen van ellende. In de etappe naar Marseille had hij een dreun ge had, waar hij niet van was be komen. Voor mij was dat zo duidelijk als wat." Rini Wagtmans (links) trekt de sprint aan voor zijn kopman Eddy Merckx tijdens de Tour van '71. foto de stem/johan van gurp Bazel (afp) - Tony Rominger heeft gisteren een operatie wegens een dubbele sleutelbeenbreuk onder gaan. De artsen noemden de in greep geslaagd. De Zwitser brak het gewricht dinsdag bij een val tijdens de derde etappe van de Ronde van Frankrijk. Waar schijnlijk kan hij op 6 september aan de start verschijnen bij de Vuelta. Alex Zülle begon zaterdag amper twee weken na zijn operatie aan een gebroken sleutelbeen aan de Tour. De renner stapte gisteren af. Rominger: „Het verschil met Zülle is dat zijn sleutelbeen netjes was gebroken, mijn sleutelbeen was in duizenden stukjes verbrijzeld." Nederland 2, BRT 2 en Eurosport beginnen om 15.00 uur met de uitzending van de zesde etappe. De wielrenners leggen tussen Le Blanc en Marennes 216 kilometer af. Ondanks de druk van het moe ten presteren, blijft er in de Tour ook nog tijd over voor een goede grap. Zoals Wilfried Peeters uit haalde met de Belgische sprinter Tom Steels. Peeters sneed aan het ontbijt een stokbrood open, holde het uit en stopte het GSM-toestel van Steels in de ontstane ruimte. Enkele minuten later belde Peet ers Steels vanuit een andere ruim te in het hotel op. Steels hoorde daarop het geluid van zijn GSM wel, maar kon het apparaat met geen mogelijkheid vinden. Phil Anderson, nog steeds de enige Australiër die in de Tour de gele trui om zijn schouders had, leert de Ronde van Frankrijk nu pas écht kennen. Anderson bege leidt tijdens deze Tour gasten van sponsor Nike. „Ik sleur ze overal mee naartoe, tot zelfs in een heli copter boven de karavaan, En nu zie ik pas hoe groot de Ronde ei genlijk is. Als coureur word je he lemaal afgeschermd en heb je er geen idee van wat er allemaal rond je aan de hand is." De Italiaanse klimmer Marco Pantani voelt zich niet bepaald happy in het Tour-peloton. Nor maal rijdt de ploeg van Pantani, Mercatone Uno, in het geel, maar dat is en blijft in de Ronde van Framkrijk (zie ONCE, dat de gele tricots inruilt voor roze) nu een maal verboden. De Italianen ko zen voor blauwe shirts en dat be tekent dat 'Olifantje' Pantani zijn ploegmakkers nauwelijks kan vinden. V

de Stem | 1997 | | pagina 7