Hun Sen ontkent plegen staatsgreep Staat LAAI] Brits protest tegen afschaffen vossenjacht Evacuatie na brand in verpleegtehuis 'Gezeur' over snelheid verbaast Kamerleden Werktijd Reizigers i kiezen voc Bellen binnen uw regio is voordeliger dan u denkt. Oosterhout - Tilburg vanaf 2,5 cent p/min. vanaf 2,5 cent p/min. Meer kans, i DESTEM iiiii BIINEN-BUITENLAND vrijdag 11 juli 1997 A4 I NIEUWS KORT Co-premier Ranariddh verzoekt Verenigde Naties om nieuwe regering Cambodja niet te erkennen Neandertaler is geen familie van moderne mens DESTEM iuZM COMMENTAAR 'Vrijbrief om regels te overtreden' Breng ons in bekoring DB STEM Vanwege afsprt British Airways vl Geen beslag op Belgische villa's Mobutu Brussel - België kan geen beslag laten leggen op het onroerend goed van de Zaïrese ex-dictator Mobutu in dat land. De Bel gische wet voorziet daar niet in. Wel kan Justitie de opbrengst van het onroerend goed laten bevriezen. Dat zal ook gebeuren met de miljoenen guldens die de verkoop van een kasteeltje in Brussel zal opbrengen. Justitie in Brussel heeft gisteren op nieuw een inval gedaan bij de bank Belgolaise, op verzoek van het nieuwe regime in Kinshasa. Het staat nog niet vast wat de invallen hebben opgeleverd. Energieverbruik Europa stijgt 3,6 pro cent Brussel - Het energiegebruik in de Europese Unie is vorig jaar met 3,6 procent gestegen in vergelijking met 1995. Alleen in Ita lië liep het gebruik licht terug, met 0,7 procent. Van de sterkste stijging was sprake in Denemarken (13,8 procent). Nederland kwam met een groei van 4,5 procent licht boven het gemiddelde uit. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het statistisch bureau van de Europese Unie, die gisteren werden gepresenteerd. Dodental aardbeving Venezuela loopt op Caracas - Zeker 59 mensen zijn woensdagavond om het leven gekomen tijdens een krachtige aardbeving in het midden en oos ten van Venezuela. Nog eens 322 mensen worden vermist of raakten gewond. De autoriteiten vrezen dat het aantal doden verder zal oplopen omdat nog veel mensen onder het puin van ingestorte gebouwen liggen. De meeste slachtoffers vielen in het stadje Cariaco, aan de Caribische kust, waar zeker 30 scholieren werden gedood toen twee middelbare scholen ineenzakten. De aardbeving had een kracht van 6,7 op de Schaal van Richter. Rusland importeerde 730 ton Brits vlees Moskou - Rusland heeft via België 730 ton Brits rundvlees geïm porteerd. Dat heeft de Russische regering gisteren meegedeeld. De EU heeft de uitvoer van rundvlees uit Groot-Brittannië ver- Niet voor de vos, wiens lot op het spel staat met een omstreden ini tiatief-wetsvoorstel voor afschaf fing van de vossenjacht met hon den, maar voor de hondenmeester zelf. „Ik sta hier om mijn baan te redden. Om mijn huis te redden, mijn gezin, mijn manier van le ven, kortom alles wat ik heb," al dus een oprecht bezorgde John Stone uit Exford in het zuidwes ten van Engeland. Dramatisch Samen met een kleine 100.000 bezorgde en boze 'country men' (plattelanders) was hij naar het stadse groen van Londens Hyde Park getogen voor een drama tisch protest. Het overwegend Conservatieve platteland wilde stedelijk Londen en de eveneens voor 'urban' uitgemaakte La- bourregering massaal laten zien wat er op het spel stond als men toegaf aan de 'sentimenten van stadsmensen'. Een wettelijk ver bod van de traditionele vossen jacht - waarbij het slachtoffer wordt opgejaagd door toeterende ruiters met honden en tenslotte, na een lange en doorgaans kans loze vlucht, tot ieders tevreden heid aan stukken wordt gereten door de meute - betekende niet alleen het einde van een eeuwen oude en 'natuurlijke' traditie, maar ook een economische cata strofe. Ruim 30.000 banen zouden verlo ren gaan als de fameuze jacht werd verboden. Niet alleen van de jachtmeester en de kennelhou der maar van tientallen anderen die een bijdrage leveren aan de meest traditionele jacht. Van de kleermaker (rode colberts voor de huntsman en zwarte voor de an dere jagers) tot de smid die de paardenhoeven beslaat en de ho telier die de jachtgroep huisvest. Samen met de andere 'veldspor- ten' ('bloedsporten', volgens te genstanders) is de jacht met hon den goed voor een miljardenin dustrie. Ver van de ziedende jachtvrien den verbleef Labours Mike Fos ter, de afgevaardigde achter het omstreden wetsvoorstel dat ove rigens pas in november een twee- Bonn (dpa) - De Neandertaler, die ongeveer 30.000 jaar gele den in Europa uitstierf, was beslist geen voorvader van de moderne mens. Dit blijkt uit genetisch onderzoek waarover het Amerikaanse vak blad Cell vandaag publiceert. Wetenschappers onderzochten erfelijk materiaal dat stamt van een skelet van een vroege mens achtige, dat in 1856 werd gevon den nabij Düsseldorf. Daarmee is de omstreden kwestie opgelost of de Neandertaler is uitgestorven of verdwenen door vermenging met de moderne mens, verklaarde onderzoeksleider Ralf Schmitz uit Bonn gisteren. Het geanalyseerde erfelijke ma teriaal van de 'klassieke' Nean dertaler vertoont te weinig over eenkomst met dat van de moder ne mens om als mogelijke voor ouder in aanmerking te komen. Aan het project hebben weten schappers vier jaar gewerkt. Diverse wetenschappers zeiden de afgelopen jaren op basis van gevonden beenderen dat de Neandertaler een uitgestorven zijtak vormt in de ontwikkeling van de mens. De eerste Neander- talers waren er ongeveer 300.000 jaar geleden, r Door Bob van Huët Londen - Passerende Londenaren bezagen het spektakel met een vriendelijke glimlach, alsof het een sympathieke scene uit een verdwaalde streekroman betrof. Maar voor de honden- meester van de Devon en Somerset Stag Hounds was het een zaak van leven en dood. Hoe verbodener, hoe spannender. Want wie wil niet weten wat# achter de door het gezag met verboden afgesloten deur ligt of voe!' niet de aanvechting het door bezorgde autoriteiten ontraden gr notsmiddel minstens eenmaal te proberen? Mevrouw Borst wil een nieuwe verlokking aan het gamma verb dingsmiddelen toevoegen. Drank moet niet langer verkrijgbaar zij, voor jeugdigen onder de achttien. Mevrouw Borsts motief is respectabel. Steeds meer zeer jeugdiger, consumeren behoorlijke hoeveelheden alcohol. De cijfers die eer paar weken geleden gepresenteerd zijn, liegen er niet om. Dronken schap is voor veel jongeren nog nauwelijks iets om zich voor te si men. De gevaren voor de volksgezondheid en de kans op verslaving zijn groot. Vandaar dat het terecht is dat het probleem serieus geno men wordt en dat er mogelijke oplossingen voorgesteld worden. Het nu gepresenteerde verkoopverbod is echter het paard achterdt wagen spannen. Verbieden van genotsmiddelen is onzinnig. He» maakt ze slechts aantrekkelijker. Zeker voor jeugdigen. Achttien wordt, als het aan mevrouw Borst ligt, de leeftijd waarop gestemd, getrouwd en ingenomen mag worden. Het betekent dat men vanaf dat moment volwassen, onafhankelijk en oordelensbe' voegd geacht wordt te zijn. Maar wie net onder die grens zit, wil dat eigenlijk ook al. Alcohol wordt zodoende, nog meer dan nu, een symbool van volwassenheid. De aantrekkingskracht van bier en wijn stijgt dus. En als zo'n verbod te controleren en te handhaven viel, was het mis schien anders. Maar er is geen enkele kans, en zeker niet voldoende politiecapaciteit, om de naleving van de verbodsbepaling af te dwin gen. Mevrouw Borst moet naar andere middelen uitzien. Voorlichting met name. Drank heeft een imago van groot en stoer. Dat moet ver- anderd worden. Dat kan niet door verbieden, wel door gerichte en indringende voor lichting. de lezing zal krijgen. „Het is on zin te zeggen dat ik een traditie wil beëindigen. Ik ben niet tegen de jacht. Alleen wil ik een einde maken aan deze specifieke en barbaarse praktijk." Lobby Veel deelnemers aan de manifes- tie, onder wie heel wat verbitter de Conservatieven, verdachten de nieuwe Labourregering ervan toe te zullen geven aan de wensen van de machtige lobby van die renbeschermers. Die zouden niet alleen de vossenjacht maar elke jacht en ook vissen willen verbie den. Premier Blair, die zichzelf tegen de vossenjacht verklaarde, heeft een 'vrije stemming' toegezegd over de zeer gevoelige en emotio nele kwestie. Elke Labourafge- vaardigde kan stemmen volgens zijn of haar geweten. Hoewel de Conservatieve leider William Ha gue deelnam aan de manifestatie zullen diverse Conservatieven met Blair tégen de vossenjacht stemmen. (ADVERTENTIE) Dat u binnen uw eigen regio goedkoper belt dan daarbuiten, wist u waar schijnlijk al. Maar wist u ook dat het lage regiotarief voor een groter gebied geldt dan alleen uw eigen netnummergebied? U belt namelijk ook in alle aangrenzende netnummergebieden al vanaf 2,5 cent per minuut* (met een starttarief van 10 cent). Tenminste, als u gekozen hebt voor het BelPlus abonnement. Met een BelBasis abonnement belt u vanaf 3,25 cent.* Wilt u weten wat precies uw regio is of meer weten over de verschillende abon nementen? Lees dan de bijsluiter van uw telefoonrekening of bel gratis 0800-0402. tarieven gelden 's avonds na 18.00 uur en in het weekend. Overige tijden 6,5 cent p/min. Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties van PvdA, WD en D66 hebben gisteren verontwaardigd gereageerd op de uitlatingen van procureur- generaal Steenhuis, die op sommige 120-kilometer-wegen wil toestaan 's nachts 140 kilometer per uur te rijden. Ook minister Jorritsma (Verkeer) is het niet met Steenhuis eens, omdat het dan moeilijker wordt overdag de 120 kilometer te handhaven. „Volstrekt mee oneens," zegt de PvdA over de uitlatingen van Steenhuis. „Uitermate onver standig," meent D66. „Heel slecht, voortdurend die tegen strijdige geluiden van de zijde van de overheid," stelt de VVD, die vindt dat premier Kok daar maar eens lijn in moet brengen. 'Ziek' WD-Tweede Kamerlid Kamp wordt 'een beetje ziek van het gezeur over de maximum-snel heid'. „De ene keer zegt minister De Boer dat die terug moet naar 90 kilometer. En nu dan weer een hoge ambtenaar van het Openbaar Ministerie die vindt dat 140 ook kan. De boodschap moet juist zijn dat de huidige maximum-snelheden moeten worden nageleefd." Ook Van 't Riet (D66) verbaast zich over de uitlatingen van Steenhuis, portefeuillehouder verkeer in het college van procu reurs-generaal van het Open baar Ministerie. „Het is een soort vrijbrief om toch maar weer de regels te gaan overtre den. Als hij dit roept, krijgen mensen het idee dat je 's nachts 140 mag rijden." Steenhuis noemt het in een vraaggesprek met de Volkskrant 'psychologisch te veel gevraagd' dat mensen met een auto die 180 kan op de Nederlandse wegen geen uitlaatklep hebben. Van 't Riet: „De openbare weg is nu juist niet de plek waar je je moet kunnen uitleven." Tweede Kamerlid Valk (PvdA) daarover: „Dus als de fabrikant de auto's» nóg sneller maakt, moeten we dan opnieuw de maximum toe gestane snelheid opvoeren?" Bedreiging Valk vindt een snelheid van 140 kilometer per uur onder alle om standigheden veel te hoog. „Een bedreiging van de verkeersvei ligheid en slecht voor het mi lieu." PvdA, WD en D66 zijn het ook niet met Steenhuis eens dat ver lagen van de maximum-snelheid in woonstraten tot 30 kilometer per uur niet realistisch is. boden in verband met de ziekte BSE die bij mensen een onge neeslijke hersenziekte kan veroorzaken. Extra militairen naar Bosnië Den Haag - Het kabinet heeft er gisteren mee ingestemd 240 tot 270 extra militairen naar Bosnië te sturen met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen in september. Het gaat daarbij om een versterkte compagnie mariniers, twee ploegen van het Korps Commandotroepen, een team van de Explosievenopruimings dienst (EOD) en drie Bölkow-helikopters. Het totale aantal Ne derlandse militairen in Bosnië komt daarmee op ruim 1700. Het sturen van de eenheden is al in de Tweede Kamer besproken. ETA ontvoert Spaanse politicus Boilbao - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft giste ren de regionale politicus Miguel Angel Blanco ontvoerd. Blan co is lid van de conservatieve Volkspartij van premier Aznar. Een onbekende meldde in een telefoontje aan de Baskische krant Egin, spreekbuis van de ETA, dat de politicus over twee dagen wordt gedood, als de regering haar beleid met betrekking tot gedetineerden niet verandert. De ETA eist dat de regering in Madrid gedetineerde leden van de afscheidingsbeweging over brengt naar gevangenissen in Baskenland. Een militair tribu naal heeft gisteren het voormalige hoofd van de Spaanse gehei me dienst, kolonel Juan Alberto Perote, tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het aan de media doorspelen van documenten over de 'smerige oorlog' die agenten van de dienst voerden tegen leden van de ETA. Daarbij werden tussen 1983 en 1987 27 vermeende ETA-leden vermoord. De onthullingen waren deels de oorzaak van de verkiezingsne derlaag die de socialist Felipe Gonzalez vorig jaar het premier schap kostte. (ADVERTENTIES) Hun Sen. Phnom Penh (afp/rtr) - De Cambod jaanse co-premier Hun Sen ontkent gisteren stellig een staatsgreep te hebben gepleegd. Hij is de man die afgelopen weekeinde in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh de macht naar zich toe trok. Hun Sen zei gisteren dat alles bij het ou de is, behalve de vlucht van de andere co-premier, prins Norodom Ranariddh. Die is uit eigen beweging naar Parijs vertrokken en kan terug komen om te recht te staan, aldus de nieuwe sterke man. Hun Sen is partijleider van de Khieu Kanharith. Die vormde een coalitierege ring met Ranariddhs partij, de Funcin- pec. Hun Sens gewelddadige politieke manoeuvres kostten het afgelopen weekeinde in Phnom Penh zeker 58 mensen het leven. De nieuwe leider stel de gisteren dat de grondwet geldt, er geen arresties zijn geweest onder minis ters van de partij van de prins, en dat het land nog steeds een monarchie is. Enkele topfiguren van de prinselijke partij zouden evenwel maandag zijn vermoord. Hun Sen verweet landen in de regio zich met de binnenlandse aangelegenheden van Cambodja te bemoeien. De regiona le bond ASEAN (Associatie van Zuid oost-Aziatische Naties) steunt de ver dreven prins-premier Ranariddh en schortte gisteren de kandidatuur voor het lidmaatschap van Cambodja op. De Verenigde Staten maakten gisteren bekend dat zij de hulp aan het land voorlopig hebben opgeschort. Een rege ringswoordvoerder zei in Washington dat het nu duidelijk moet zijn voor de nieuwe leiders in Phnom Penh dat de VS 'niet gewoon zaken blijven doen met dit soort individuen'. Ranariddh heeft gisteren de Veiligheids raad van de Verenigde Naties verzocht de regering van Hun Sen niet te erken nen. Een kopstuk uit de partij van Ranariddh bood gisteren aan diens plaats in te ne men. Minister van Defensie Tea Cham- rath verklaarde bereid te zijn de prins te vervangen als co-premier in de coalitie regering met Hun Sen. Hun Sen is boos op zijn coalitiepartners. Die zouden, met prins Ranariddh voor op, zijn partij provoceren, wapenvoor- raden aanleggen, in het geheim met de beruchte Rode Khmer onderhandelen en er op uit zijn geweest daarmee een nieu we politieke alliantie te smeden, zonder Hun Sen. De coup heeft geleid tot gevechten in het noorden van het land. De hoofdstad was gisteren relatief rustig en onder controle van Hun Sens manschappen. Buitenlan ders in Cambodja verlaten het land als hun aanwezigheid niet strikt noodzake lijk is. Landen in de regio halen hun landgenoten snel weg per vliegtuig. De Amerikaanse ambassade treft voorbe reidingen voor de evacuatie van zo'n 1200 Amerikanen uit het land. Londen heeft haar onderdanen opgeroepen snel Cambodja te veriaten. Ook Heineken bereidt de tijdelijke slui ting van de brouwerij in Cambodja voor. Er zijn nog twee personeelsleden aan het werk; de overige Nederlandse werkne mers en hun familieleden zijn overge bracht naar Bangkok. De brouwerij staat iets buiten Phnom Penh en heeft nog geen schade opgelopen. Patiënten van het verpleegtehuis St. Jozef in Deventer, waar gis termiddag een felle brand woedde, wachten gelaten af tot ze geëva cueerd worden naar ziekenhuizen in de omgeving. De brand, die ontstond tijdens reparatie van het dak, woedde in het bijgebouw. Daar waren de administratie, de keuken en de recreatiezaal onder gebracht. De administratie is verloren gegaan. Drie medewerkers en een bezoeker werden met ademhalingsmoeilijkheden opgeno men in het ziekenhuis. De 165 patiënten keren vandaag terug naar het verpleegtehuis. foto anp Born (anp) - De verliezen va NedCar op de vorig jaar ui productie genomen Volvo 400 serie kosten de Nederlands Staat nog driehonderd mii joen gulden. Het bedrag is ai vordering opgenomen in d balans van de autofabrikai uit Born. Dat heeft financieel directeur I Knipping van NedCar bevestig in een toelichting op het gistere gepubliceerde jaarverslag. De claim is een gevolg van ee: dere afspraken tussen Volvo s de Nederlandse overheid over c afwenteling van verliezen op c Volvo-400. De Zweedse autopri ducent neemt volgens deze u 1991 stammende overeenkom 30 procent van de verliezen vo< zijn rekening, de Staat 70 pr< cent. De Staat zal zijn verplichting! de komende jaren uit 'diver, bronnen' voldoen, staat in h jaarverslag. De Zweden hebb< naar nu blijkt hun aandeel in h verlies, honderdvijftig miljo( gulden, aan het einde van h boekjaar 1996 al op de rekenii van NedCar gestort. Het ministerie van Eeonomiscl Zaken hoeft geen geld vrij te m, ken voor de miljoenenvorderin aldus een woordvoerster. H ministerie denkt dat het bedr: kan worden verrekend met Ne» Car. De autofabrikant lost jaa lijks geld af van de door de Sta verschafte renteloze leninge Verder verwacht het ministei nog inkomsten uit de onderd Londen (anp) - De passagiei op het ogenblik voller dan r maatschappij British Airwa Londen gaan of daarvandaa Woensdag, de eerste van de d stakingsdagen bij BA, vervoer de Eurostar-passagierstrein dc de Kanaaltunnel ongeveer 20.0 mensen. Donderdag waren het ongeveer 23.000. Normaal in d( tijd van het jaar zijn het er o streeks 18.000. Ook Britse luchtvaartmaatsché pijen profiteren van de stakii Met name British Midland 1 weten aanzienlijk meer boek gen te hebben. BA begon donderdag met het i ren van vliegtuigen plus berm ning om toch zoveel mogelijk kunnen vliegen. Bovendien ti de maatschappij vijfhonderd tra mensen aan om het staker cabinepersoneel te vervang Vanaf de luchthaven Heathrc de thuisbasis van BA, kon donderdag 25 procent m vluchten uitvoeren dan woe dag. Niettemin moest 70 proc van alle vluchten worden af last. De meesten van de stakende wards en stewardessen hebl zich overigens ziek gemeld zich niet als stakers laten ■^551 - De Staatsloterij I elke week 2.000,- bt

de Stem | 1997 | | pagina 4