'Trauma best te verwerken inet familie' Herstructurering varkenssector verdient steun 'Ik zit hier niet voor de populariteitsprijs' CDA wijst plan Van Aartsen af Analyse DE STEM BINNENLAND inkomst overlevenden Egyptische busramp op Rotterdam Airport emotionele gebeurtenis Erica Terpstra trekt met notitieblok door gangen van verpleegtehuis BINNENLAND KORT G 11 JULI 1997 -t-Brittannië en Ierland- gs de Noordzeekust op veei tsen laaghangende bewol- Verder nu en dan zon en al zondag kans op een regen- weersbui. Middagtempera-" r van 18 graden in Schotland ongeveer 23 in Engeland gs de Noordzeekust bij be et weer lagere temperaturen en Luxemburg: Flinke 'ge perioden, maar vooral in dennen ook een kleine kans een regen- of onweersbui, dagtemperatuur ongeveer 25 'en. rd- en Midden-Frankrijk: 'ge perioden, maar ook en- regen- of onweersbuien, dagtemperatuur ongeveer 25 'en. d-Frankrijk: Vrijdag vooral e Alpen nog kans op een re- of onweersbui, verder ook 'ge perioden. Zaterdag vrij 'g en droog. Middagtempe- ur vrijdag ongeveer 26 gra- zaterdag op veel plaatsen al: Zonnig,maar langs de t ook wolkenvelden. Za ag in het noordwesten toene- de kans op een regen- of 0n- rsbui. Middagtemperatuur zee van 20 graden aan de ta Verde tot 27 aan de Algar- Landinwaarts maxima rond aden. je: Droog en vooral in het en veel zon, Zaterdag in het rdwesten meer bewolking en op een regen- of onweers- Middagtemperatuur langs Golf van Biskaje tussen 20 en graden, aan de andere stran- tussen 25 en 30. Landin- arts lokaal 35 graden, arische Eilanden: Zonnig, de noordkant van de eilan- ook wolkenvelden, maar g. Tamelijk veel wind. Mid- emperatuur ongeveer 28 den. llorca en Ibiza: Droog en veel Middagtemperatuur onge- r 30 graden. Vrijdag naast zon ook sta- wolken en vooral in de bergen et noorden enkele regen- en "eersbuien. Zaterdag droog vooral aan zee weer veel zon. "dagtemperatuur rond 30 den. 'ekenland en Kreta: Aan de den zonnig. In het binnen- d vooral 's middags stapel- lken en in het noorden moge een lokale regen- of onweeis- Middagtemperatuur onge- r 28 graden, in het binnenland boven de 30 graden. "tsland: Zonnige perioden en de zuidelijke helft van het land i op een regen- of onweers- Middagtemperatuur tussen en 27 graden. 'tserland: Vrijdag af en toe n en enkele regen- of onweers- 'en. Zaterdag meer zon en vrij- 1 overal droog. Middagtempe- ur tussen 23 en 28 graden, stenrijk: Vrijdag af en toe zon enkele regen- of onweere- 'en. Zaterdag vooral in het sten meer zon en vrijwel over- droog. Maxima tussen 23 en 28 aden. TELEFOONTJE dit spelletje bellen we een kend persoon. Zijn of haar am is in het telefoonnummer stopt. Een 2 in het nummer at voor de letter A, B of C etc. e bellen we? 0-3-9 3-0-7-8-3-7 lossingen van gisteren: /ptogram: rizontaal: 1. Kobalt; 4. strateeg; luto; 8. vest; 9. haarwater, jtikaal: 1. Kas; 2. barst; 3. Lets; 5. tel; 6. acht; 7. oord; 8. vaan. sitekaartje: W.B. Narren uit Made [brandweerman'. duos>|U!| 'Jaujiua 'i usAoqsitps-1 '1!nJ,S VRIJDAG 11 JULI 1997 Van onze verslaggever Rotterdam - „Het is voor de overlevenden van de busramp het beste als ze zo snel mogelijk terug in hun familiekring zijn. paar kunnen ze hun trauma het best verwerken. Ze hebben vooral behoefte aan praten." j van der Zwaard, psychiater bij liet Amsterdams Medisch Cen trum (AMC), behoort tot het hulp team dat direct na de ramp dins dag naar Egypte vloog om de overlevende en deels gewonde slachtoffers bij te staan. Hij vloog gisternacht met hen terug naar Nederland en maakte de emotio nele hereniging met de familiele den op het vliegveld mee. De emo ties liepen zo hoog op, dat een van de afhalers, de moeder van een van de reizigers, in elkaar zakte. Omdat zij een hartaanval leek te krijgen, werd zij ter controle met een ambulance naar een zieken huis afgevoerd. De slachtoffers hebben verteld dat rij na het ongeluk urenlang naast het wrak hebben moeten wachten indegloeiendhete woestijn. Eerst moest er een bus heen en weer naar Aswan, op 150 km afstand. Van der Zwaard: „Dat lange wachten in die situatie heeft hun gevoel van hulpeloosheid en machteloosheid versterkt." Vol gens de artsen moeten de acht om gekomen Nederlandse toeristen op slag dood zijn geweest bij de aanrijding, gezien de aard van hun letsels. Het lijkt er niet op, dat door het lange wachten op hulp mensen later alsnog bezweken rijn die na het ongeluk nog in le ven waren. Van der Zwaard en de andere le den van het Nederlandse hulp team van de Elvia-alarmcentrale troffen in Aswan de groep Neder landers en Belgen aan 'in een toe stand van verbijstering, alsof het niet hen betrof': „Ze waren afwis selend verbijsterd, boos, panieke rig, angstig en voelden zich schul dig dat ze het ongeluk hadden overleefd." De groep was heel hecht, 'ze hadden veel steun aan elkaar'. Opvangen was vooral een kwestie van veel laten praten, mensen steeds weer hun verhaal laten doen. Bij de verdere verwer king thuis zal de huisarts in eerste instantie hulp kunnen bieden; en kele overlevenden is gespeciali seerde trauma-hulpverlening aangeboden. Waarschijnlijk zul len de slachtoffers over een tijdje nog eens bij elkaar gebracht wor den door de Amsterdamse AMC- psychiater. In de vroege ochtend kwam giste ren de groep van negen Nederlan ders en twee Belgen tussen twee en drie uur in twee kleine straal vliegtuigen aan op Rotterdam Airport. Later op de ochtend arri veerden op Schiphol de lichamen van de acht omgekomen Neder landers met een KLM-vliegtuig uit Cairo. Twee gewonde Neder landse slachtoffers vlogen van Egypte naar Rotterdam met een speciaal gecharterd ambulance vliegtuig van de Zwitserse maat- De negen Nederlanders die het busongeluk in Egypte overleefden, keerden gisternacht terug in Nederland. Twee slachtoffers moesten naar het ziekenhuis. Hun toestand is stabiel. foto wfa/arie kievit schappij Crossair. Zij werden per ambulance direct naar een zie kenhuis in Maastricht gebracht. Daar zullen ze op zijn hoogst nog enkele dagen moeten blijven. De artsen van het hulpteam noemden de lichamelijke toestand van de overlevenden bevredigend, maar hun psychische toestand ernstiger. Verscheidene overle venden hebben hun partner verlo ren, een meisje uit Meerssen ver loor haar beide ouders bij de ramp. Dat zorgde ook bij de hereniging op het vliegveld tot dramatische taferelen. De aanwezige media werden, in opdracht van Elvia, op het Rotterdamse vliegveld ver weg gehouden van de overlevenden en hun familie. Fotografen en televi sieploegen mochten ook geen slachtoffers herkenbaar in beeld brengen. Volgens begeleiders van Elvia was het weerzien hartver scheurend. Zo durfden enkele fa milieleden pas na enig aandringen naar binnen, omdat ze opzagen te gen de ontmoeting met de overle vende zoon of schoonzoon. Ook op het vliegveld was een team hulp verleners aanwezig. Volgens di recteur T. de Vries van de Elvia- Alarmcentrale was de verslagen heid groot. Hij loofde de Egyptische autori teiten voor hun medewerking, waardoor de repatriëring van de overlevenden en de lichamen van de doden snel en soepel kon verlo pen. Over de precieze toedracht van het ongeluk, waarnaar in Egypte nog een onderzoek loopt, kon hij niets zeggen. Het gerucht, dat de chauffeur van de inhalende vrachtwagen, die de bus met toe risten schampte, geen rijbewijs bezat was Elvia niet bekend. Adjunct-directeur A. Vroege van de reisorganisatie Neckermann ontkende dat de weg tussen As- wan en Abu Simbel op zich ge vaarlijk is. „Er zitten wel wat kui len in, maar zeker voor Egyptische begrippen is het een goede weg. Het gevaar zit meer in de saaiheid ervan, omdat de weg bijna 260 ki lometer recht door de woestijn voert." Vroege noemde de vraag over het al dan niet doorgaan met de bus-excursies 'een dilemma'. Neckermann maakt sinds 25 jaar gebruik van dezelfde busonderne ming en stelt hoge eisen aan de se lectie van chauffeurs en wil goede, moderne bussen. Op die route heeft de touroperator nooit eerder een ongeluk gehad. „Voor veel gasten zijn Aswan en de tempels van Abu Simbel een hoogtepunt van hun Egypte-reis. Er willen vele honderden mensen per dag naar toe. Het is dan moei lijk als enige touroperator te be slissen die excursie te schrap pen." Den Haag - Erica Terpstra lag de afgelopen maanden regel matig onder vuur in de Twee de Kamer, want er ging op haar beleidsterrein Welzijn het een en ander mis. Politie ke strubbelingen hebben haar populariteit 'in het land' niet aangetast. Integendeel. „Ik ken u van de televisie. Mag ik Erica zeggen?" vraagt een hoogbejaarde bewoonster van een verzorgingshuis in de Randstad, waar Terpstra deze week een onaangekondigd be zoek aflegt. Welke politicus krijgt nou zo'n vraag voorge legd? Door Arnold Mandemaker Zónder ambtenaren of minutieus voorbereid bezoekprogramma, maar mét opschrijfboekje en pen h de hand trekt de liberale staatssecretaris door gangen en kamers. Spreekt met ouderen, luistert naar klachten van de di recteur ('We staan financieel aan de afgrond') en gaat voluit in dis cussie: „Da's niet waar, jongens." hoe is het om weer eens gecon fronteerd te worden met de harde praktijk? "Dit is niet nieuw voor mij. Ik heb het verwijt gekregen dat ik teveel het land in zou gaan. Daar- °tn vond ik het juist zo aardig om ju eens het verwijt te horen van: Ze zit de hele dag in d'r studeer kamer'. Tja, denk ik dan, het is eok nooit goed. Ik probeer een halans te vinden. En ik weet re delijk waar het in de zorgsector overgaat. Als je echt je best doet, zit je niet in een soort glazen stolp zonder contact met mensen. Omgaan met bewoners. Een praatje maken, jaaaaa. Ik kan niet alleen theoretisch werken; ik moet het kunrien aanraken." U werd als WD-Kamerlid de be lichaaming van de ouderenzorg. U bent als staatssecretaris tot de ontdekking gekomen dat dit een technisch, taai en bureaucrati sche onderwerp is. Hoe is die overgang bevallen? „Dit is een apart vak waarbij je vanuit de praktijk moet aftasten wat je kan delegeren en wat je naar je toe moet trekken. Ik had met sommige dingen gedacht dat het soepeler zou verlopen en dat is vervelend, Maar ik vind dit een prachtig vak. Schitterend, al had ik er nooit de ambitie voor. Ik heb er als Kamerlid voor gepleit de verzorgingshuizen te handhaven en dat heb ik nu ook kunnen be sluiten. Ik heb er als Kamerlid voor gepleit om de verzorgings huizen over te brengen naar de AWBZ en de vermogenstoets af te schaffen voor de mensen die hun spaarcentjes als sneeuw voor de zon zagen verdwijnen. Dat is ook gebeurd. Maar het is allemaal buitengewoon weerbarstig en het heeft altijd te maken met kwets bare mensen. Ook al gaat vijf procent van het beleid niet goed, dan heb je het wel over duizen den mensen die stuk voor stuk kwetsbaar zijn." U heeft het afgelopen jaar een aantal aanvaringen met de Ka mer gehad. Er werd een beeld ge schetst van een staatssecretaris die op de tribune staat te juichen, maar flodderig is met beleid. „Eerst over de staatssecretaris die op de tribune staat te juichen. Dat kan ik niet langer zonder weerwoord laten. Het is A. een onderdeel van mijn portefeuille en B. ik doe het altijd in het weekeinde. Ik vind dat verwijt ook niet fair. En zijn inderdaad de afgelopen tijd in de uitvoering van de regelgeving dingen niet goed gegaan. Daar ben ik verant woordelijk voor, dat is helder. Het enige dat je dan kan doen, is checken en nog een keer checken en dan vervolgens verbeteren als het niet goed gaat." Erisu gezegd: 'Ga nu eerst maar eens studeren'. De suggestie is zelfs gewekt dat u onder curatele bent geplaatst. „Dat is een beetje het politieke jargon. Dat deed ik zelf toen ik nog in de Kamer zat ook als ik kritiek had op bewindslieden. Ik kan dat heel goed velen. Dat hoort er ook allemaal bij. Ik heb deze job aanvaard in het besef dat ik hele moeilijke beslissingen moest nemen. Temeer omdat ik heb getekend voor een heel krap budget waarvan iedereen, vriend en vijand, nu zegt: dat moet meer worden. Ik heb die verantwoor delijkheid aanvaard en van meet af aan geweten dat dit zou bete kenen dat ik ook wel eens kritiek zou krijgen. Het zij zo. Als die naar van de kroon zit ik hier niet om de populairiteitsprijs te win nen, maar om hele moeilijke be slissingen te nemen." De WD-Kamerfractie heeft over de zorgsector standpunten die af wijken van het kabinetsbeleid. De fractie wil bijvoorbeeld meer marktwerking, terwijl het kabi net experimenten juist heeft be vroren. Welke standpunten gaat u verdedigen in de komende ver kiezingscampagne? „Het verkiezingsprogramma is nog niet vastgesteld. Het is bij ons in de partij zo: eerst wordt het programma vastgesteld en pas daarna de kandidatenlijst. Als het een programma wordt waar ik niet achter kan staan en waar ik niet mee naar buiten wil, dan doe ik niet mee." Dat scheelt de VVD dan minstens vier zetels. „Ach, dat weet ik niet. Maar laat ik even mijn eigen portefeuille bekijken. Over het ouderenbeleid bestaat geen verschil van mening. Over het domein van de AWBZ verschilt de WD op onderdelen van anderen. Dak- en thuislozen, jongerenbeleid: het wordt alle maal Kamerbreed ondersteund. Het enige echte probleem zal zijn: de hoogte van het budget. Maar ik heb vertrouwen dat iedere po litieke partij, dus ook de WD, tot de overtuiging is gekomen dat 1,3 procent groei absoluut te weinig is. Er is gedifferentieerde groei nodig. In de thuiszorg kom ik bij voorbeeld uit op een groei van 2,3 procent, voor de ouderensector tot een gemiddeld lagere groei. Maar je moet toch in de buurt van de 2 procent groei uitkomen." Als u tijdens de formatie een mi nisterschap wordt aangeboden, gaat u daar dan op in? Dat is toch weer een stapje hoger. „Nee, nee, nee. Echt, zo steek ik niet in elkaar. Geloof me, ik zat destijds prima op m'n plek in de Erica Terpstra praat met een bewoonster van een verzorgingste huis in de Randstad. foto wfa/wiebe kiestra Kamer. Ik heb nooit de ambitie gehad om in het kabinet te gaan zitten en ik zag dat ook niet als een promotie. Ik vond het laf om het niet te doen toen het op mijn pad kwam. Maar ik heb nu geen moment dat ik denk: 'Ooooh, was ik nou maar minister'. Zo steek ik niet in elkaar." Welke sportevenementen staan deze zomer op het programma? „Ik ga volgende week drie we ken op vakantie. De eerste week ga ik naar de Wereld Doven Spelen in Kopenhagen. Daarna ga ik twee dagen, in navolging van de minister-president, naar de Tour de France voor de etap pe naar Alpe d'Huez. En vervol gens ga ik naar de Koninkrijks- spelen die op ons initiatief weer tot leven zijn gebracht. We wil len jongeren van Antiliaanse, Arubaanse en Nederlandse snit zo met elkaar laten sporten dat ze ook later heel effectief kleu renblind zijn en niet meer kij ken naar de uiterlijke verpak king. En daarna heb ik een weekje voor mezelf." Vroeger dacht ik in mijn onnozelheid dat in het.woord vriendjespolitiek de nadruk lag op 'vriendjes' en dat 'politiek' iets was om het doen en laten van de 'vriend jes' te omschrijven. Inmiddels weet ik beter. Het verwijst wel degelijk naar de Haagse politiek en naar het 'ons-kent-ons'-wereldje waarin goed voor je wordt gezorgd, ook al ben je in on genade geraakt. Je moet al heel erg slecht liggen, wil je geen burgemees terspost krijgen. Maar dan nog zijn er instanties als de Kampeerraad, Veilig Verkeer Nederland of een bou- wersbond die 'toevallig' om een voorzitter verlegen zit ten. Je zou haast gaan denken dat politiek Den Haag recente lijk alleen maar zoveel aandacht aan asbest-affaires heeft besteed om een uitgerangeerde CDA-voorman onder dak te kunnen brengen als baas van een asbestfonds. De diverse partijen willen volgend jaar na de verkiezin gen volop nieuwe gezichten in de Kamer en als dat lukt dan zal er een hele horde oudgedienden onder de pan nen moeten worden gebracht. Denk nou niet dat er een paar tussen wal en schip zullen raken. Als het om het eigen hachje gaat, kunnen ze in Den Haag wel degelijk creatief zijn. MERIJN Geen LPG meer tanken in Spanje Den Haag - LPG-rijders die binnenkort met vakantie naar Span je gaan, hebben in dit land niets aan hun gasinstallatie. Siftds 6 maart is de verkoop van LPG aan particulieren verboden. Deze brandstof is alleen bestemd voor mensen die het beroepshalve no dig hebben. LPG-rijders moeten er dus voor zorgen dat hun ben- zine-installatie in orde is, aldus de ANWB. Lubbers adviseur internationale zaken Den Haag - Oud-premier Lubbers gaat de nieuwe Adviesraad In ternationale Vraagstukken leiden. De ministers Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken), Voorhoeve (Defensie) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) benoemden hem gisteren, toen zij de raad of ficieel instelden. De regering heeft de raad gelijk om advies ge vraagd over onder andere de uitbreiding van de Europese Unie. 'Ouderen betalen teveel eigen bijdrage' Den Haag - Tienduizenden ouderen lopen volgens AOV/Unie55+ honderden guldens mis aan te veel betaalde eigen bijdragen voor de gezondheidszorg. Veel ouderen weten volgens de partij niet dat zij geld terug kunnen krijgen als zij overstappen van een par ticuliere verzekering naar het ziekenfonds. AOV/Unie 55+ vindt dat minister Borst van Volksgezondheid de verzekeraars moet dwingen dit geld automatisch terug te betalen. In antwoord op Kamervragen schrijft de minister dat zij dit niet kan. Evenmin kan Borst de verzekeraars dwingen tot het geven van voorlichting over de kwestie. Dit jaar komen er naar verwachting ongeveer 200.000 extra ouderen in het ziekenfonds terecht, doordat het ka binet de toelatingseisen heeft versoepeld. Wachttijden rijexamens voorbij Rijswijk - Aan de wachttijden voor rijexamens komt volgend jaar een eind. Dat is volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) te danken aan het elektronisch reserveren van exa mens en het aannemen van extra examinatoren. Begin jaren ne gentig konden de wachttijden nog oplopen tot twintig weken. Rij scholen reserveerden vorig jaar 85 procent van de praktijkexa mens via het systeem dat het CBR de afgelopen jaren ontwikkel de. Met een modem maken de lesinstituten contact met een com puter van het CBR. De afgelopen twee jaar heeft het CBR ook ruim vijftig extra examinatoren aangenomen. De wachttijden zijn inmiddels teruggelopen tot gemiddeld vijf weken. Wet wapens en munitie weer van kracht Den Haag - Aan de juridische onduidelijkheid als gevolg van het Securitel-arrest over de werking van de Wet wapens en munitie en het besluit alcoholonderzoeken komt vandaag een einde. Het zelfde geldt met ingang van morgen voor acht andere 'gevoelige' regelingen. Dat heeft het ministerie van Justitie gisteren bekendgemaakt. Ze zijn door het kabinet via een met Brussel overeengekomen spoed procedure alsnog bij de Europese Commissie aangemeld. Haast was geboden gezien het belang van de Wet wapens en munitie, het alcoholbesluit en de betreffende regelingen voor de opsporing en vervolging van verdachten. 'Geen cijfers Schiphol achtergehouden' Den Haag - Het kabinet heeft Eerste en Tweede Kamer geen cij fers over de groeiprognoses van Schiphol onthouden. Alle infor matie was gedurende het hele besluitvormingsproces voor alle betrokkenen beschikbaar. Dat schrijft minister Jorritsma van Verkeer aan beide Kamers. Zowel Eerste als Tweede Kamer wil de van Jorritsma opheldering over uitlatingen van president-di recteur H. Smits van Schiphol eerder deze maand. Deze stelde in het dagblad Trouw dat nog voordat de Tweede Ka mer in 1995 een besluit nam over de aanleg van een vijfde baan, Jorritsma en andere direct betrokkenen al wisten dat de luchtha ven sneller groeide dan de gehanteerde cijfers. Om een nieuwe procedure rond de aanleg te voorkomen, werd besloten daarover te zwijgen. Rosenmöller van GroenLinks wil alsnog meteen na het zomerreces een debat voeren met Jorritsma en minister De Boer (Milieu). onze Haagse redactie en Haag - Het CDA gaat niet «koord met het plan van minis ter Van Aartsen voor herstructu rering van de varkenssector. Een orting met 25 procent als doel °P zich is 'een volstrekt verkeerd tetgangspunt', vindt Tweede- kamerlid Van der Linden. Terwijl de WD vragen heeft over npogte van het percentage 25, Jn PvdA en D66 positief over het Pan. CDA'er Van der Linden oemt het plan 'een zware klap ™or de varkenssector'. „De toe- rost van de bedrijven wordt nog ekerder, terwijl die nu al in dra- ren" omstandigheden verke- wï1 Linden Pleitte 1994 al r erstructurering van de var- certiffCt°r' "Met een systeem van r5™ceren van bedrijven die op een verantwoorde manier produce ren, met het oog op verbetering van gezondheid en welzijn van dieren, en van het milieu." Van Aartsen grijpt de crisis volgens het CDA ten onrechte aan om het mes te zetten in de varkensstapel. Het CDA wil de grote dichtheid van varkenshouderijen in Noord- Brabant en Limburg niet als dé oorzaak van de snelle verspreiding van de varkenspest aanwijzen. „Wij zijn gekant tegen 25 procent korting als doel. In Duitsland is de varkenshouderij veel minder inten sief, maar daar heb je ook varkens pest in vijf deelstaten." Van der Linden verwijt Van Aartsen dat die na het uitbreken van de varkens pest veel te laks is opgetreden, waardoor de crisis de omvang kon krijgen die hij nu heeft. „Hij had een draaiboek klaar moeten heb ben en het gebied af moeten gren delen. Nu mis ik in de plannen wat de overheid zelf gaat doen om pro blemen in de toekomst te voorko men." De WD acht het omzetten van (mest)productierechten in varkens rechten aanvaardbaar, mits die in vrijheid verhandeld kunnen wor den. De WD wil niet akkoord gaan zonder eerst inzicht te hebben in de gevolgen voor de werkgelegenheid. PvdA-fractieleider Wallage laat via een woordvoerder weten dat zijn partij positief staat tegenover het plan van Van Aartsen. „De PvdA heeft respect voor de moed van de minister." Volgens D66 is Van Aartsen met zijn herstructurerings plan op de goede weg. Inkrimpen van de veestapel vindt D66 onver mijdelijk. „De varkenspest heeft ten overvloede aangetoond dat het niet alleen nodig is de groei van de sector te stoppen, maar ook het huidige aantal varkens terug te dringen," aldus een woordvoerder. NATUURLIJK, de inkrimping van de varkensstapel met 25 procent hakt er fors in. Maar een kille sanering? Daarvan wil landbouwminister Van Aartsen absoluut niets weten. „Het is nu of nooit. Doen we het niet, dan draait het juist uit op een kille sanering." Liever ziet Van Aartsen zichzelf, al zal hij het nooit hardop zeggen, als redder van de bedrijfstak. Een sector die in zijn ogen op zijn laat ste benen loopt. Voor deze opvat ting zijn, ondanks de grote inspan ningen die de afgelopen jaren zijn gepleegd, legio argumenten voor handen. Al in 1994 schetste het Ameri kaanse onderzoeksbureau A.T. Kearney een uiterst belabberd toekomstbeeld voor de Neder landse varkenshouderij. Het inter nationale imago van het Neder landse varkensvlees was toen al slecht en is door de varkenspest alleen maar slechter geworden. Bovendien gaan consumenten steeds hogere eisen stellen. Eisen waaraan de Nederlandse varkens houder, vooral gericht op hoeveel heden en minder op kwaliteit, slechts met moeite kan voldoen. De Britten bijvoorbeeld willen vanaf 1999 alleen nog bacon op hun bord als dat afkomstig is van varkens die in groepen zijn ge huisvest. Andere problemen van de varkenshouderij zijn natuurlijk het mestoverschot, de grote kwetsbaarheid voor ziekten en het discutabele, industriële karakter. Van Aartsen, concluderend: „De sector lijdt aan zwakten. Het gaat er nu om haar met economische duurzaamheid kwaliteitsgericht in de markt te brengen." De poging van de minister daartoe is zonder meer ambitieus. Hij rijgt alle problemen van de sector aan een en poogt ze ook allemaal tege lijk op te lossen. Met de 25-pro- centsoperatie bijvoorbeeld snijdt hij niet alleen in de varkensstapel, hij lost tevens in één klap het mestoverschot op. Door Jeroen den Blijker en Twan van Lierop Door de aangekondigde bepalin gen over het aantal vierkante me ters per varken ontdoet hij de sec tor een beetje van haar industrieel imago. En met zijn voorstel om al leen moderne, milieuvriendelijke en levenskrachtige bedrijven var kensrechten te laten kopen, wordt de sector ongetwijfeld professio neler en minder gevoelig voor bij voorbeeld ziekten als de klassieke varkenspest. Juist met deze brede aanpak laat de minister visie zien: hij weet waar hij naar toe wil en hij denkt te weten hoe hij er moet komen. Maar alleen een goed plan is niet genoeg. Ook de sector moet zich bewust zijn van het feit dat het 'nu of nooit' is. De vraag is echter of daarvan sprake is. Wien van den Brink, voorzitter van de vakgroep varkenshouders van LTO-Neder- land, sprak zich gisteren al in niet mis te verstane bewoordingen uit tegen deze maatregelen die 'zestig procent van de varkenshouders de kop kosten'. Ook de meer gematig de NCB is geschokt; deze organi satie wijst iedere vorm van dwang af en wil de herstructurering van de sector vooral overlaten aan de 'eigen dynamiek'. Maar juist deze 'eigen dynamiek' leidde de afgelo pen jaren tot een sector die aan problemen tenonder dreigt te gaan. Of, zoals Van Aartsen het verwoordt: „Een tweede crisis overleeft de sector niet." Een extra argument om de bakens te verzetten is dat de huidige crisis de belastingbetaler veel geld kost: de varkenspest kostte tot op heden 1,3 miljard. De varkenshouders be talen daarvan slechts 42,5 miljoen gulden. Ook dat is een feit waar voor de varkenshouderij niet blind mag zijn. Op zijn beurt mag Van Aartsen zijn ogen niet sluiten voor de grote sociale en economische ge volgen die de sector vreest. Hij kan zich dat niet permitteren. Van Aartsens toekomstvisie heeft alleen kans van slagen als de var kenshouders zich erachter scharen.

de Stem | 1997 | | pagina 3