Plan Van Aartsen wekt woede Bavianen emigreren naar Australië 'Alcoholverbod voor 18-iïiiimers' ANWB krijgt veel vragen over noodweer Hof wil paracentrum Hoes toch vervolgen >20 05 05 DESTEM DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D VEETDREAM fERBEDDEN 3 ErikZabel (Dui) 4 Chris Boardman (GB) f^ïlmdenbroucke (Bel) Alex Zülle stapt af, dubbelslag Vasseur 'Varkensstapel kwart kleiner' Navo arresteert in Bosnië eerste oorlogsmisdadiger Oosterhout wil twee 'stadsjagers' Terpstra eist meer geld zorg, anders niet op WD-lijst Schuldenaars krijgen kans op schone lei Mogen ze ook geen kleintje pils? X 63 an het gebruik van [koers voordeliger is Veem daarom altijd Jt wereldwijd, dus miljoen adressen, lakkeiijker. DE STEM 8 "7 0311 00021 lllll ,37e JAARGANG VRIJDAG 11 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Is ontwerp m It zwakstroomverwarmingssyste wreden-geld terug-garantie alle maten uw in eigen bed mogelijk lar fabrieksgarantie ATERBEDSERVICE NEDERLAND JEDIJK 180 - BREDA h de Gouden Gids 2 KATERNEN UeBinnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport A2 A3 A4 A5 A6 B1 t/m B3 Cl t/m C3 Surplus D1/D2 ^-programma's D3 'In Cambodja blijft alles bij het oude' PAGINA A4 'Julio Ricardo Cruz is een type Pierre van Hooijdonk, maar dan beter' pagina 'Duurzaam veilig' uitgedund PAGINA 'Stalking' voor de rechter 8— Wandelschoen is staaltje van vernuft PAGINA /MIN./HM. t 14/26 ff Kans op onweer De komende dagen neemt de kans op onweer toe. Van daag perioden met zon en in de avond een kleine kans op een locale onweersbui. aigemeen klassement Cedric Vasseur(Fra) 28:14.35' -&> 2 Mario Cipollini (Ita) op 2.17' op 2.19' op 2.54' (Dui) op 2.56' op 3.00' "^bmham Olano (Spa) op 3.04' "^toartO'Grady (Aus) op 3.05' ïfrederic Moncassin (Fra) op 3.06' "ifSïnt Jalabert (Era) op 3.06' 3 min. 2 min. Imin. Van onze Haagse redactie Den Haag - De varkenshouderij is diep geschokt door de toe komstplannen van landbouwminister Van Aartsen. Die wil de varkensstapel binnen een jaar met een kwart inkrimpen en de sector ingrijpend hervormen. LaChatre - De Fransman Cédric Vasseurwerd gisteren in een klap beroemd. Hij won niet alleen na lange solo de vijfde etappe de Ronde van Frankrijk, .r nam tevens de gele trui over de Italiaan Mario Gipollini. Alex Zulle, vooraf kandidaat voor de eindzege, ging gisteroch tend niet meer van start. De Zwitser met een West-Brabantse moeder had teveel last van de na weeën van de sleutelbeenbreuk, die hij bijna drie weken geleden opliep. ZIE VERDER SPORT-B1 EN B2 Den Haag - SFOR heeft gisteren in Bosnië voor het eerst een ver van oorlogsmisdaden ge arresteerd. De door de Navo ge leide internationale vredesmacht beeft de Serviër Milan Kovacevic overgedragen aan het Joegosla- viê-Tribunaal in Den Haag. Een verdachte, Simo Drljaca, werd doodgeschoten toen hij zich 'egen zijn aanhouding verzette. Kovacevic en Drljaca worden verdacht van 'medeplichtigheid aan het plegen van volkeren moord'. De aanklacht tegen het «o is al bijna vier maanden gele den uitgevaardigd, maar niet ge publiceerd. "ut gebeurt de laatste tijd wel 'aker. Zo hoopt het tribunaal aanhouding van verdachten in Joegoslavië te vergemakkelij- berichten in de Ameri- pers wil de geheime dienst CIA ex-president van Bos- msch-Servië Radovan Karadzic door speciale eenheden laten ar resteren. Hij riep de sector gisteren op 'over de schutting heen te kijken' en 'zijn eigen verantwoordelijk heid te nemen'. Het 'herstructu reringsplan' is in politieke kring vrij positief ontvangen. Alleen het CDA is zeer kritisch. Natuur en Milieu daarentegen spreekt van een 'moedige stap'. Van den Brink, voorzitter van de vakgroep varkenshouders van LTO-Nederland doet het voorstel af als een 'science-fictionplan' dat 'zestig procent van de var kenshouders de kop kost'. „Deze nota is niet te pruimen, onaccep tabel, onrealistisch." NCB-voorzitter Vermeer noemt Van Aartsens visie 'funest' en 'onverantwoord'. „Ik moet overi gens nog zien of deze maatrege len juridisch kunnen. Dit bete kent een forse inkomstenderving voor de varkenshouders. Om maar niet te spreken over het ver lies aan werkgelegenheid in de hele sector, van dierenartsen tot veevoederbedrijven. Van Aartsen wil het aantal var kens in Nederland terugbrengen van 15 miljoen naar een kleine 11 miljoen. Daartoe vervangt hij het huidige systeem van mestproduc tierechten door een eenvoudiger systeem van varkensrechten, ge koppeld aan een vermindering van de veestapel. Hij wil de varkens in de huidige concentratiegebieden houden. „Maar 'schone' gebieden moeten schoon blijven." De varkensrech ten zijn verhandelbaar, maar mo gen slechts worden aangekocht door bedrijven die voldoen aan de strengste normen op milieuge bied en preventie van dierziek ten. Boeren die investeren om aan deze eisen te voldoen, kunnen re kenen op overheidssteun. Daar voor is 475 miljoen gulden be schikbaar. Van Aartsen wil verder een eind maken aan het automatisme waarmee de overheid opdraait voor de gevolgen van dierziekten. Boeren moeten daarom een hef fing gaan betalen waarmee een nieuw fonds wordt gevuld. Hoe beter een varkenshouder zijn be drijf op orde heeft, hoe minder hij hoeft te betalen. Van Aartsen wil verder het die renwelzijn verbeteren. Varkens moeten meer ruimte krijgen, zo dat bij een nieuwe uitbraak van een besmettelijke ziekte de stal len niet direct overvol zijn. Ver der moet het transport hygiëni scher en doeltreffender. Voordat hij zijn wetsvoorstel in dient, wil hij in augustus met de sector overleggen. Hij liet giste ren echter doorschemeren dat er weinig ruimte is voor versoepe ling. Van Aartsen kon gisteren niet aangeven hoeveel arbeidsplaat sen zijn plan kost. Hij onder streepte dat zijn aanpak ook nieuwe banen zal opleveren, bij voorbeeld in de verwerkende in dustrie. „De sector zal sterker uit deze crisis naar voren komen." Ook benadrukte hij dat boeren die hun bedrijf beëindigen, niet met lege handen staan. „De var kensrechten zijn immers geld waard." ZIE VERDER BINNENLAND - A3: - CDA wijst plan van Aartsen af - Herstructurering varkenssector verdient steun Zeventien mantelbavianen in het Noorder Dierenpark in Emmen emigeren komend najaar naar de dierentuin van het Australische Melbourne. Het bavianeneiland in Emmen huisvest momenteel 143 dieren en dreigt overbevolkt te raken. Ook het jonge neushoornmannetje Kapamba reist mee naar Melbourne. Als hij over een paar jaar volwassen is, mag hij zijn bijdrage gaan leveren aan de voort planting van de met uitsterven bedreigde witte neushoorns. foto noorder dierenpark Door Arnold Mandemaker Den Haag - Wat met tabak niet lukte, willen de D66-ministers Borst, Wijers en Sorgdrager wél met alcohol: een verkoopverbod voor jongeren onder de 18. Het D66-trio wil een strengere Drank- en Horecawet om de drankconsumptie door jongeren te verminde ren. Volgens de huidige wet mag sterke drank alleen wor den verkocht in slijterijen. Daar geldt al een leef tijdsgrens van 18 jaar. Zwak-alcohoüsche drank mag worden verkocht aan jongeren vanaf 16 jaar. Bier en wijn staan ook op de schappen van supermarkten, cafetaria's of benzinestations. De algemene verkrijgbaarheid maakt handhaving van leeftijdsgrenzen gecompliceerd, temeer daar Ne derlanders geen identiteitsbewijs bij zich hoeven te dragen. Caissières zouden voortaan bij twijfel over de leeftijd van de klant 'nee' moeten verkopen, vin den Borst, Wijers en Sorgdrager. Ook cafébazen zou den voortaan pas alcohol mogen schenken ais ze ze ker weten dat aan de andere kant van de tapkast een 18-plusser staat. Juist vanwege de onmogelijkheid tot controle ver wees een zeer grote meerderheid van de Tweede Ka mer vorig jaar september een voorstel van Borst en Wijers naar de prullenbak om de verkoop van tabak aan jongeren onder de 18 te verbieden. Het Overlegplatform Drank- en Horecawet, waarin producenten, importeurs en verkopers van alcohol zijn verenigd, betwijfelt of een verbod leidt tot 'wer kelijke bestrijding van alcoholmisbruik'. Het plat form zegt dat een verbod averechts werkt, omdat de jeugd juist wordt aangetrokken door wat verboden is. De ministers willen ook een einde maken aan de verkoop van wijn en bier in benzinestations. De or ganisatie van pomphouders Bovag vreest dan een omzetverlies van 120 miljoen gulden per jaar. ZIE STEM-COMMENTAAR - A4 Van Aartsen. Wen verslaggever Mand - Het Openbaar Ministerie moet alsnog vervolging in- fUen tegen het Paracentrum Midden-Zeeland in Goes. Mede- erkers van het centrum hebben ernstige fouten gemaakt bij e Parachutesprong, die Yvonne de Jong uit het Brabantse Zee- Daop 10 september 1995 fataal werd. ude procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag ver wordt '3es^s' b"111611 enkele weken of de zaak heropend vervf°'er Van iustitie Middelburg besloot eerder dit jaar niet te h»m n' erkende dat er sprake was van fouten, maar volgens Be T Van ^ooc' ^oor schuld'. ^ouders van Yvonne de Jong dienden daarop een klaagschrift in bij tof r!re?'lts'10^ Ze kregen bijval van de procureur-generaal bij het tenle hekelde het feit dat de plaats waar de springers terecht moes- koud°men v'akkÜ de Oosterschelde lag. Yvonne de Jong landde in het 'aakf6 Water'.zonder een - wettelijk voorgeschreven - reddingsvest. Ze e verstrikt in de touwen van de parachute, die zich vol had gezo- water. Pas na een klein kwartier kon ze in een toevallig pas- fielto v, 0t van een recreant worden gesleept. Bij aankomst in het "buis bleek Yvonne de Jong al klinisch dood. Van onze verslaggever Breda - De ANWB wordt de laatste dagen overstelpt met vragen van vakantiegangers die dit weekeinde willen af reizen naar Oost-Europa. Met name Polen en Tsjechië zijn de afgelopen week getroffen door noodweer. Grote overstromingen, veroorzaakt door aanhoudende regenval, hebben inmiddels het leven gekost aan negenendertig mensen. Op dit moment krijgen mensen nog het advies de getroffen gebie den te mijden, omdat er veel we gen zijn afgesloten. Mensen die al een accommodatie hebben ge boekt, doen er volgens de ANWB goed aan even te bellen met hun touroperator of met de beheerder ter plaatse. Vanuit de gebieden zelf hebben tot nu toe acht Nederlanders ge beld met verzoeken om hulp. Het weer in Noord-Oost-Tsje- chië, Slowakije en Zuid-Polen (waar het noodweer het hardst heeft toegeslagen) is op dit mo ment duidelijk aan het verbete ren, aldus de ANWB. Het water daar begint te zakken. Dit heeft echter weer tot gevolg dat het waterpeil in Zuid-Oost-Tsjechië (de districten Noord- en Zuid- Moravië) en van de Donau in Hongarije gaat stijgen. Vanuit dat land komen inmiddels de eer- Overstromingen in Midden-Europa anp - bron: SGN ste meldingen binnen van cam pings die ontruimd zijn, omdat op sommige plaatsen oevers over stromen. De laatste informatie over het weer in Oost-Europa is te vinden op de Reisnieuwslijn van de ANWB (0900-91091010). De Midden-Europese vloed is veroorzaakt door uitzonderlijk noodweer dat meestal slechts zeer plaatselijk in de bergen voorkomt. Een lage-drukgebied boven Midden-Europa werd ver gezeld door tropische luchtmas- sa's. Die zouden volgens weer kundigen in een soort draaikolk zijn meegezogen in een groot ge bied tussen de gebergten in dit deel van Europa. De rond draaiende stroming veroorzaakte een regenval van op sommige plaatsen honderden liters per vierkante meter in vier dagen tijd. Dat is ongeveer de neerslag die er normaal in een jaar tijd valt. In Polen zijn minstens 40.000 mensen geëvacueerd. In de stad Opole brak gisteren een in derhaast opgeworpen dam en het westelijk stadsdeel liep onmid dellijk onder. De stad kent de hoogste waterstanden in 500 jaar. In Polen zijn zeker tweeëntwintig mensen om het leven gekomen sinds het noodweer vijf dagen ge leden begon. In de Tsjechische republiek staat eenderde van het land onder wa ter. Alleen al in Noord-Moravië zijn zeventien lijken geborgen. Oostenrijk en Slowakije lijden ook schade door de overstromin gen, maar die zijn hier minder omvangrijk. In Slowakije zijn 15.000 mensen geëvacueerd uit een stadje aan de rivier de Vah. Van onze verslaggever Oosterhout - B en W van Oos terhout willen twee zoge noemde 'stadsjagers' aanstel len, om het aantal konijnen, stadsduiven, tamme eenden en (verwilderde) katten in toom te houden. Het duo zal daarbij 'slechts bij hoge uitzondering' ge bruik maken van vuurwapens als andere methoden, zoals vangen of het inzetten van fretten, geen soelaas bieden. Oosterhout maakt nu nog ge bruik van de diensten van in dividuele jagers. De twee stadsjagers krijgen echter ook opsporingsbevoegdheid. Bij klachten over overlast zal de gemeente burgers voortaan naar een stadsjager verwij zen. Volgens een woordvoer der van de gemeente is er geen sprake van grote overlast door dieren. Er is volgens hem sprake van 'nieuw beleid', dat aansluit bij de Rijksnota Jacht- en Wüdbeheer. Door Arnold Mandemaker Den Haag - Staatssecretaris Erica Terpstra wil alleen op de WD-kandidatenlijst als haar partij bereid is het budget voor de zorgsector aanzienlijk te vergroten. Dat zegt Terpstra in een interview met deze krant. De WD is terughoudend over een hoger zorgbudget. Terpstra denkt echter dat zij haar partij kan over tuigen. Lukt dat niet, dan trekt zij zich terug. „Als het een program ma wordt waar ik niet achter kan staan en waar ik niet mee naar buiten wil gaan, dan doe ik niet mee." Bij de formatie van het huidige kabinet is afgesproken dat de uit gaven voor de zorg met 1,3 pro cent per jaar mogen stijgen. Dat is volgens Terpstra een te krap jasje gebleken. Zij wil daarom bij de formatie van een volgend kabinet een uitgavengroei vastleggen van 2 procent. Terpstra sluit zich daarmee aan bij D66-lijsttrekker en minister van Volksgezondheid Borst, die ook alleen terug wil komen in een nieuw kabinet bij een budgetgroei voor de zorg van minstens 2 pro cent. Terpstra en de WD-Kamer- fractie verschillen ook van mening over marktwerking in de zorg. De VVD wil méér concurrentie door introductie van commerciële in stellingen in onder meer de thuis zorg. De staatssecretaris heeft zich echter gecommiteerd aan de afspraak, gemaakt in het kabinet en onderschreven door de drie paarse coalitie-partijen, om expe rimenten met marktwerking te bevriezen tot 2001. ZIE OOK BINNENLAND - A3: -Ik zit hier niet voor de populariteitsprijs' Den Haag (anp) - Mensen die hun schulden niet meer kunnen beta len, krijgen onder voorwaarden de kans om weer met een schone lei te beginnen. Met dit voorstel wil minister Sorgdrager van Jus titie de armoede in Nederland be strijden. De schuldenaar moet maximaal vijf jaar zijn best doen om schul den zoveel mogelijk af te lossen. Na die door de rechter te bepalen periode kunnen schuldeisers hem niet meer aanspreken. Nu kun nen mensen nog hun hele leven worden aangesproken. Het is aan de rechter om te beoordelen of de schuldenaar zich genoeg heeft in gespannen. (ADVERTENTIE) 'I De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zie afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: J g een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50' g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOS ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1